Bij hoog bezoek aan de Koningin komt erecompagnie in actie Nederlandse textielindustrie moet zich handhaven HET MINIMALE WEEKLOON OUDE GASSLANGEN OORZAAK VAN GROTE GEVAREN WOENSDAG 23 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T „GOUDEN SPROOKJEVAN DE DAM Ook als het Zweedse koningspaar in de hoofdstad arriveert (Speciale berichtgeving). Het is in meer dan een opzicht een eer om tot de „gouden soldaten" van de Amsterdamse Dam te behoren, want dit betekent mede, dat een selectie op lengte (deze dient 1.80 meter te zijn) en gezicht goed doorstaan werd De mannen van de erecompagnie dienen op dagen, waarop ,H. M. de Ko ningin in de hoofstad „hoog bezoek" ontvangt, in hun schitterende cere moniëleuniformen met gouden tressen en hoge berenmutsen aan te treden, tenèinde het paleis op een spectaculaire manier te omlijsten. Tóen Z. M. Koning Haakon van Noorwegen, President Coty van Frankrijk en Keizer Haile Selassie van Ethiopië in Amsterdam gasten warén van onze Landsvrouwe, kwam het indrukwekkende militaire appa raat regelmatig in actie. Het ligt in de lijn der dingen, dat bij het aange kondigde bezoek van het Zweedse vorstenpaar (na Rotterdam en Den Haag staat Amsterdam op het pro- framma) het „gouden sprookje" van e Dam waarschijnlijk weer te aan schouwen zal zijn. Wanneer de erecompagnie van het 413e gardebataljon Grenadiers uit Sehaarsbergen in gala-uniform met vaandel en muziekgeschal opmar cheert (dit laatste wordt veelal ver zorgd door de militaire kapel der Gre nadiers en de drumband 41e R.L) stroomt het publiek toe, want men weet, dat de „gouden soldaten" bij' ieder uitgaan en binnenkomen van het hoge bezoek steeds in gezel schap van H. M. de Koningin en vaak ook van Z. K. H. Prins Bernhard acte de présence geven. Inmiddels blijven de vier „gouden" ereposten, die naast hun witte schild wachthuisjes t:' de ingangen van het paleis staan, gedurende alle dagen van het hoge bezoek in functie; -deze mannen worden op elk heel uur vol gens het systeem, dat in de normale kazerne ook geldt, afgelost. Ze moe ten echter méér doen, dan alleen staan; op gezette tijden dienen ze te gaan „schilderen"; d.w.z. ze komen in de houding, brengen het geweer over de schouder, maken enkele passen naar voren en beginnen op en neer te lopen. Daar ze elkaar aan de voor- en zij kanten van het paleis niet kunnen zien, letten ze goed op het carillon. Wanneer de laatste tonen weggestor ven zyn, tellen ze tot vijf en maken dan een begin Natuurlijk heeft de paleiswacht geen bewakende functie; ze dient uit sluitend „ter opluistering" en de man nen, die geen dienst hebben, moeten regelmatig intreden in de ere-com- pagnie'. Terwijl het grootste deel der „gouden soldaten" zich onder be scherming der bereden gemeentepoli tie regélmatig terugtrekt op zijn ba sis, de Oranje Nassaukazerne, blijft de wacht, die een totale sterkte heeft van 12 man, dag en nacht in een der zijvertrekken van het paleis. Als commandant doet hier steeds een der officieren der grenadiers dienst, die elkaar ook "regelmatig aflossen. Een hogere rang. dan eerste luitenant, be staat echter bij het gouden militair vertoon niet; bij een bevordering tot kapitein komt de functie bij de ere compagnie automatisch te vervallen. Wanneer het avond wordt, is het ove-: rigens met alle schittering gedaan; men vindt dan de paleiswacht met de commandant incluis in eenvoudige battlèrdress Goud, koperkatoen En wat nu de gala-uniformgn van dit spectaculaire keurkorps van jon gelieden aangaatneen, het is niet Een der wachtposten eveneens geselecteerd op lengte en gezicht. allemaal goud, Wat er blinkt. Slechts de officieren kunnen zich op enig gouddraad beroepen, maar de versier selen bij de lagere rangen leiden via koper naar geel katoen. Dit neemt niet weg, dat deze uniformen, aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar kroning door de gezamenlijke Nederlandse industrie aangeboden (ten einde niet slechts deze erecom pagnie te kleden, doch ook het garde regiment Prinses Irene en dat der Ja gers) bijzonder kostbaar -zijn. Het is stellig interessant, dat deze gala-uni formen voorheen ook een „particulie re zaak" waren, maar voortbouwende op de traditie, werd er veel verfraaid en verbeterd. De lagere onderscheidingstekenen (tót en met de rang van onderoffi cier) zijn normaal, doch een eerste luitenant hei-kent men aan twee met gouddraad doorvlochten kwasten. (De rang van tweede luitenant bestaat niet; zulks in Overeenstemming met de traditie, dat men in de oude tijd slechts tot officier bij de grenadiers benoemd kon worden, wanneer men eerste, was). De gehele dracht bestaat uit een broek van Nassau-blauw met gouden strepen en eèn zwart laken tuniek met rode mouwen en kraag, alsmede gouden tressen (dwarsstrepen)De knopen zijn van koper zulks in te genstelling met vroeger, toen men echt go.ud bezigde. Zoals gezegd, kun nen de .onderofficieren rich in het ge heel niet op onvervalst goud in hun uniformen beroepen; bij hen zijn de tressen van gele en de kwasten van witte zijde, terwijl de korporaals en manschappen het resp. met geel en wit katoen moeten stellen. De solda ten dragen bovendien alleen een rode bies op de broek. Van hoog tot laag is echter de berenmuts voorgeschre ven, vervaardigd van bont en gesierd met een pluim van haneveren en een oranje-kokarde. Aan de achterzijde ziet men op een rood veld een kope ren granaat, terwijl de kinbanduit „schubben" van hetzelfde materiaal bestaat. Verder dragen de officieren op de berenmuts een gouden kwast, welk materiaal voor de lagere rangen weer verwisseld werd met witte zijde. Op de minuut De erecompagnie, die de verplichte eerbewijzen zoals het presenteren van het geweer dient te brengen, kent in het bijzonder (evenals de wacht) de discipline van de klok. Tijdens het hoge bezoek zijn alle of ficieren in het bezit van een gesten cild dagprogramma, waarop b.v. staat: 11 uur. Opstellen in Beurs straat en afmars via Beursplein Damrak Noordzijde Dam onder ge leide bereden gemeentepolitie; 11.10: Erewacht gereed; 11.25 uur: Hóog- gezelschap keert van bezoek Werk spoor terug in het paleis; Erewacht blijft in eerste rust voor het paleis staan De publieke nieuwsgierigheid wordt ondertussen nog wel eens op de proef gesteld, want de erecompagnie moet weliswaar op de minuut opmarcheren en haar hele ritueel verrichten, doch voor het tijdstip van aankomst en ver trek van H.M. de Koningin met haar hoge gasten staat steeds stilzwijgend de aanduiding „plm.". Op zulke mo menten van spanning, wanneer de „gouden soldaten" roerloos staan, is het doodstil op de Dam, totdat einde lijk de glanzende donkere auto's ver schijnen en het publiek zich gereed maakt om in een massaal gejuich uit te barsten VOOR NEDERLAND 69.— Resultaat van enquête Sinds 1946 stelt het Nederlands instituut voor de publieke opinie pe riodiek de volgende vraag: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris hegft yolgens ,U een gezin van man, vrouw en twee opgroeien de kinderen per week nodig om net aan rond te komen?" Ook in de afgelopen maand is deze vraag weer gesteld aan een represen tatieve steekproef uit het Nederland se publiek. Het gemiddelde (mediaan) van alle genoemde bedragen ligt thans bij: 69. Hét was de achtendertigste keer dat het Nipo déze vraag stelde. Sinds begin 1946 is hij steeds op precies dezelfde manier, in precies dezelfde bewoordingen, aan even nauwkeuri ge steekproeven uit het gehele vol wassen publiek gesteld. In 1946 lag het gemiddelde ant woord nog onder 50 per week. In 1947 was het steeds gemiddeld 50 per week. In 1948 steeg het echter geleidelijk tot 55 per week. In 1949 f 10000 voor laatste actie van Stichting 1940'45 Gedeputeerde Staten van Drente stellen de provinciale staten voor ten behoeve van de laatste actie van de Stichting 19401945 een bedrag van 10.000 tér beschikking te stellen. Zoals bekend, wordt deze laatste actie gevoerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de stich ting. Zij beoogt het nog door de stichting benodigde kapitaal van vyf millioen gulden bijeen te brengen. Vrouw door gas gestikt Te Winschoten is Maandagmiddag de alleenwonende weduwe G. om het leven gekomen door gasverstikking. Zij werd levenloos gevonden door een buurman, die gas rook en een onder zoek instelde. Men vei-moedt, dat bij het schoonmaken van de keuken, de gasslang van de kraan is gesto ten. Drie Joden veroordeeld wegens spionnage Een Egyptisch militair tribunaal heeft gisterochtend drie Joden tot dwangarbeid veroordeeld op beschul diging van „communistische en zio nistische" spionnage en pogingen om het regiem omver te werpen. Twee kregen acht jaar, de derde drie jaar. Vier Joden, onder wie een jonge, vrouw, werden vrijgesproken. Het proces is met gesloten deu ren gevoerd. Zes beklaagden waren Franse onderdanen, de zevende was een Griek. Franse treinen krijgen twee klassen De nieuwe president van de Franse staatsspoorwegen heeft aan een ver tegenwoordiger van Agehce France Presse meegedeeld, dat de Franse spoorwegen in 1956 het aantal klas sen in de treinen van 3 tot 2 zullen verminderen, en in de loop van 3 jaar het aantal slaapplaatsen in de trei nen op de grote lijnen zal worden ver viervoudigd. Voorts kondigde de pre sident aan. dat de mogelijkheid wordt onderzocht to* het organiseren van binnenlandse luchtlijnen in samen werking met de luchtvaartmaaschap- I pijen. tot 58 en in 1950 liep het op tot 62. In 1951 is dit bedrag, dat volgens het publiek per week minimaal no dig zou zijn, eerst weer met enkele guldens gedaald, maar tegen het eind van het jaar weer gestegen tot cir ri 63. In 1952 bleef het steeds op onge veer dit niveau, maar in 1953 ging het weer iets stijgen. Begin vorig jaar werd het 66, in de zomer van het vorige jaar 67 en thans is het weer met 2 gestegen tot 69 per week. Gedurende deze negen jaren zijn de gemiddelde antwoorden op deze Nipo-vraag steeds een gevoelige graad-meter voor de kosten van le vensonderhoud gebleken, die als re gel parallel liep met de berekenin gen van het centraal bureau voor de statistiek. „gouden soldaten" staan aangetreden Roemeense Joodse leiders krijgen minder straf Het Roemeense hooggerechtshof heeft de vonnissen van zestig Roe meense Joodse leiders, die vorig jaar door krijgsraden tot gevangenisstraf fen van vier tot twintig jaar veroor deeld werden, vernietigd. De veroordeelde Joden waren be schuldigd van het verstrekken van in lichtingen aan het Israëlische ge zantschap te Boekarest en het houden van geheime bijeenkomsten. Volgens de in Tel Aviv ontvangen berichten gaf het Roemeense hoog gerechtshof last tot herziening om ae vonnissen te verlichten. Onderzoek naar beweging van Poujade Door de Parijse politie De politie van Parijs is gisteren be gonnen met een onderzoek naar de ac tiviteit van de anti-belasting liga van Pierre Poujade. De 34-jarige Poujade richtte gedurende het afgelopen week einde een oproep tot zijn volgelingen honderdduizenden kleine zelfstan digen om op 28 Maart hun win kels te sluiten en deel te nemen aan Het politie-onderzoek wordt inge steld naar aanleiding van de publica tie van een vlugschrift getiteld: „De kraan is dicht" waarover het ministe rie van financiën zich heeft beklaagd. Twee zestienjarigen stalen uit auto's De Haagse politie heeft van de Wassenaarse politie twee zestien jarige ambachtsscholieren overgeno men, die in laatst genoemde plaats pp heterdaad werden betrapt bij dief stal uit auto's. By huiszoekingen ble ken zij een heel arsenaal van voor werpen te hebben ontvreemd uit ge parkeerde wagens. De jongens hebben bekend sinds Mei 1954 zich aan dergelijke praktij ken te hebben schuldig gemaakt. In totaal hebben zij in Den Haag 25 30 dergelijke diefstallen gepleegd. Zij sloopten daarbij antennes van auto's af, namen kostbare voorwerpen weg zoals een waterpaskijker enz. Verder pleegden zij diefstallen uit bouwketen en in aanbouw zijnde hui zen. Uit de laatste stalen zij koper en lood, dat zij voor honderd gulden verkochten. HET GAAT OM UW LEVEN Gasvergiftiging (Van een onzer verslaggevers). De laatste weken wordt het publiek weer geregeld opgeschrikt door be richten, dat gasvergiftiging doden eiste. Deze tragische gebeurtenissen heb ben weer eens de aandacht gevestigd op het stelsel van veiligheidsvoor schriften door gasverbruikers. Toeli is er geen enkel wettelijk voorschrift, dat deze ongelukken had kunnen voorkomen. Men zou een parallel kunnen trekken met een kind, dat zijn vingers in een stopcontact steekt. Natuurlyk, zo'n stopcontact >n huis betekent een risico, maar omdat kin deren er misschien iets verkeerds mee kunnen doen, kan men ze toch niet gaan verbieden? In vele huizen rit, naast de schoor steen, op plinthoogte, een gasaanslui- ting. In oude huizen is dat vaak voor een „gasje", in nieuwe voor de aan sluiting van de gashaard. Wordt zo'r. aansluitpunt niet ge bruikt, dan sluit men de leiding vei lig af met een plug. Maar als men de buis zo af en toe gebruikt, dan kan een gevaarlijke toestand ontstaan. SLANGEN DE OORZAAK. Toch is dit bij lange na niet de! voornaamste oorzaak van ongeluk ken met gas. Zeventig procent van het aantal gevallen van gasvergifti ging wordt veroorzaakt door oude en verrotte gummislangen. En ook daar- tegen bj, met de wet en de aanvullen de plkatselyke voorschriften in de hand,,niets te doen.!Men kan slechts waarschuwen, zeer veel waarschu wen. Eig de rubber - - - v, ven aan vele huisvrouwen, die er op gruwelijk ondeskundige wijze mee omspringen. Het is geen uitzondering, dat men bij toevallige controle ont dekt, dat gummislangen van een gas- comfoor op het punt van springen of scheuren staan, of dat zij tótaal ver rot zijn. De zuurstof uit de lucht droogt het rubber uit. In de loop der tijden wordt de rubber hard en bros, vooral de inférieure soorten. Boven dien ziet men in gezinnen, waar mén BUITENLANDSE CONCURRENTIE Nieuwe vezels en stoffen op Utrechtse textieljaarbeurs (Van een onzer redacteuren) Waneer men rondkykt op de Tiende Textieljaarbeurs, die in Utrecht gehouden wordt, dan ziet men, dat de Nederlandse industrie zich bijna zonder uitzondering heeft afgewend van de H-lijn, en de A-lijn ten troon heeft verheven. De A-lyn, waarby in de rok 2 tot 5 maal de taille lengte aan stof wordt verwerkt, zodat een wat men in vakkringen noemt ballerina-effect wordt verkregen. De achtergrond echter van deze speelse, grillige dans om de lyn wordt ge vormd door het sombere OEEC-rapport van 18 Maart, waarin een „gelei delijke verdwijning van een aanzienlijk deel van de Europese textielindu strie" wordt voorspeld indien de huidige ontwikkeling niet wordt gestuit. Op de jaarbeurs staat men tegenover een verbeten, tegelyk hoopwekkend streven van verschillende ondernemers om door innovatie de concurrentie voor te blijven en aldus de binnenlandse markt te vergroten en de export markten te behouden. Een technische revolutie is zich aan het voltrekken. Niet aangedreven door de lust om handarbeid door ma chinale bewerking te laten vervangen, zoals twee eeuwen geleden bij de aan vang der eerste industriële revolutie, doch onder de impuls van een voor Europa onheilspellende combinatie: goedkope arbeidskrachten en moder ne machines in Japan, India en, ten dele, Pakistan. Reeds verwerkt men in Brabant, en Twente millioenen me ters Japans doek; het is de verede ling, die dit doek zijn waarde geeft, waardoor het in het buitenland nog als product van Nederlands vernuft een goede, zij het gestadig afbrokke lende, prijs haalt. Nationaal gezien ligt het probleem anders, maar zeker niet gemakkelij ker. Op basis 1949 100 ligt het prijsindexcijfer van het gerinsverbruik voor kleding op 15 November 1954 op 114, terwijl het gemiddelde prijsindex cijfer van het totaal gerinsverbruik op 127 staat. In nauwelijks vijf jaren tyds is de Nederlander eigenlijk doet men be ter te zeggen: de Nederlandse vrouw IS minder voor kleding gaan uitgeven. De concurrentie van duur zame consumptiegoederen, zoals bromfietsen, rijwielen, naaimachines, televisie- en radiotoestellen, die bo vendien nog op afbetaling worden ver kocht, doet zich hier duchtig voelen. Doch zowel- nationaal als interna tionaal ziet men in, zo zei het de voor zitter, drs. H. J. Geerkens, in zijn be groetingstoespraak. dat het in de toe komst zal gaan tussen de tot dusver bestaande gebruiksgoederen en de producten der techniek. De strijd van de textiel en de kleding tegen de mo derne technische middelen zal niet eenvoudig zijn. De man interesseert zich bij technische artikelen om de techniek als zodanig, de vrouw daar entegen om het gemak dat zy er van heeft en voor het resultaat dat zy er van ziet in het huisgezin. Nieuwe vezels Bezien wij nu enkele van de nieuwe producten op de Tiende Textieljaar beurs, dan treft ons allereerst de „po lyester" van de AKU. die zowel in de vorm van filamentgaren als in de vorm van een op bepaalde lengte ge sheden vezel in de handel wordt ge bracht. Het ligt in de bedoeling" van de Algemene Kunstzijde Unie om nog in 1955 dit product aan alle geledin gen van het Nederlandse bedrijfsle ven aan te bieden, waartoe een spe ciaal bedrijf op de terreinen van de fabriek te Emmen is gebouwd. Het zwaartepunt van de productie zal evenwel gericht zijn op de Terlëh- ka-vezel, een zusje van de Enkalon, die weliswaar minder veerkracht be zit, doch die uitmunt in veerkracht en kreukherstellend vermogen. In En geland en de Verenigde Staten bevat het overgrote deel van de stoffen reeds 5055 polyestervezel. De Oldenzaalse Tricotage Industrie brengt ook iets nieuws: de Nylon Jer sey Velours. Sweaters, t'win-sets, blouses en kinderkleding in ëen stof, die alle goede eigenschappen heeft van prima wol, bovendien tientallen procenten lichter is en in de zomer niet broeit. In deze nieuwe stof wor den onderjurken e.d. gefabriceerd in A-lyn, precies passend onder de jurk die weldra iedere vróuw in Nederland zal dragen. Jansen en Tilanus uit Vriezen veen komen met een krimpvrij ondergoed, waarvoor een garantie van maximaal 3 oppervlaktekrimp wordt gege ven (tegen 810 krimp in de breedte en 1015 in de lengte van de traditionele interlock). Een interessant product is stellig' ook het Nymcrylon van de Nyma Ra yon Works te Nijmegen een syn thetische vezel, waarvan een winter jas gemaakt kan worden, die 30 lichter is dan een wollen jas, en nog warmer, en die bovendien veel langer meegaat. Van Nymcrylon zeggen de fabrikanten, dat het niet kreukt, doch dat een ingeperste plooi er niet meer uit gaat; het weefsel voelt prettig aan en is motecht. Bedrukte stoffen De Nederla /'se Drukkers Conven tie kwam met een show, waarin beto verend mooie ïmprimé's werden ge toond. Nederlandse confeetionneurf van naam. zoals Maks en Offerman hadden zich beijverd, exquise model len te brengen in elke denkbare varia werkelijk wel een nieuwe slang kan betalen, gasslangen van jaren en ja ren oud. Waarom dan?-Laksheid is hier het enige passende antwoord. METAAL VERPLICHT. Voor gashaarden, geysers, gasfor nuizen zijn metalen "aansluitingen verplicht. Direct na de bevrijding, toen deze voorschriften werden uitge vaardigd, wilde men deze bepaling niet van kracht maken voor gascom- foors e.a. kleine gastoestellen, om de mensen niet op kosten te jagen. Toch kan men beter de gascomfo- ren met koperen buizen aansluiten. Er wordt dan een gemakkelijk los te draaien vleugelmoer gebruikt, als de vrouw des huizes mocht aankomen met het argument, dat zij het toestel toch moet kunnen weghalen om het te kunnen schoonmaken. Van de gascomforen zijn de „gas jes", de éénpittertjes, die meestal in de huiskamer zijn opgesteld, het minst gevaarlijk. Deze hebben geen eigen kraan en dus heeft men, als het gas niet brandt, ook de leiding afge sloten. De gastoestellen, die men in de keuken met een rubberslang heeft aangesloten, zijn de gevaarlijkste. Toegegeven: een gasslang kost een paar kwartjes en een koperen aan sluiting misschien een tientje. Maar wie heeft er geen tientje voor over, indien het om rijn leven gaat? Zaterdagavond is te Djakarta (Indo nesië) de heer J. van Heyningen, der de vlieger by de K.L.M. bij de be schieting van een auto. die het be waakte havengebied binnenreed, door een kogel dodelijk getroffen. Het was de eerste maal, dat de 2^-jarige vlieger Indonesië bezocht. Arbeider bekneld tussen kolengrijper en wagon Op het terrein van de gemeentelijke gasfabriek te Hilversum heeft de 36- jarige arbeider Th. Schuurmans Za terdag het leven verloren by een ern stig bedrijfsongeluk toen hy met eni ge collega's bezig was een wagon ko len te lossen .raakte hij bekneld tus sen een zware kolengrijper en de wand van een wagon. Het hoofd van de ongelukkige werd geheel verplet terd. yon, katoenen poplin met bijzondere ketting, en wat dies meer zij. Het is duidelijk, dat dit de grote mode zal worden gedurende de komende zomer, aangenomen dat er een zomer komt. Zo valt er machtig; veel interessants te bewonderen in de 79 stands van de Nederlandse textielindustrie, waarin ook de tapijtindustrie, de woningtex tiel, de meubelbekleding vertegen woordigd zijn en waar slechts de Til- burgse wol 1 enstoffenfabrikanten schitteren door afwezigheid. Tegelij kertijd- moet worden opgemerkt, dat het voor, de huisvrouw gaandeweg ondoenlijk wordt, een oordeel te vellen over de kwaliteit van het gebodene. In toewiemende mate zal zij moeten afgaan op labels en op aanbevelingen van de fabrikanten. Een apart terrein van voorlichting ligt hier braak. Intussen zullen de fabrikanten er meer dan tot dusverre op bedacht moeten zijn, te streven naar waar heid in hun reclame om aldus het ver trouwen te winnen van de huisvrou wen, die in him woonvertrekken de stormachtige ontwikkeling der tech niek temidden van de luiers en de af was bepaald niet meer kunnen bijhou den. maar die dan toch nne altijd de tie van katoen: het harsgebakken ka j beurs in handen hebben, waaruit 80 toentje (dat er uitziet als zijde), het van het nationale inkomen wordt weefdessm chivre, gecotoniseerde ra- I besteed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7