Jaarbeurs te Utrecht werd op feestelijke wijze geopend Twee gevangenen ontsnapten uit de Groningse gevangenis DRIE NIEUWE MINISTERS IN DE S0WJET REGERING WOENSDAG 23 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VEEL BUITENLANDS BEZOEK Verblijdende connecties met Canada In Utrecht is gistermorgen de 64ste jaarbeurs begonnen. De opening kreeg een wat officieel karakter doordat in het landenpaviljoen door Cana da gastvrijheid werd geboden aan een aantal genodigden, waaronder de pre sident-commissaris' van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, en de directeur van de jaarbeurs mr. H. A. R. Schuit. Later in de morgen bracht ook de minister-president, dr. W. Drees, een be zoek aan de beurs. Reeds vroeg was het een enorme drukte in de Domstad, waar feestelijk gevlagd wordt, mede in verband met het 40-jarig bestaan van de Vereni ging voor Nederlands Fabrikaat, in welk jubileum de Utrechtse Midden stand een belangrijk aandeel heeft. Treinen en bussen voerden reeds in de eerste morgenuren duizenden be zoekers aan, die door de grote jaarbeursgebouwen op het Vredenburg en aan de Croeselaan als het ware werden opgeslorpt. De voorzitter van de raad van be heer van de jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae verwelkomde een groep Zuidafrikaanse gasten bij hun aankomst. Hij achtte het een groot voorrecht, reeds op de eerste dag van de Jaarbeurs de Nederlandse minis ter-president en de Zuidafrikaanse bezoekers te mogen ontvangen. Eenvoud is het kenmerk van het ware, aldus mr. Fockema Andreae en hij gaf daarom graag gelegenheid op eenvoudige wijze elkaar eens vriende lijk te begroeten. Hij verwachtte dat het bezoek van de Zuidafrikaanders aan ons land van groot nut zou zijn, omdat zij daarbij veel vooraanstaan de mensen in ons bedrijfsleven zouden ontmoeten. Na dit korte oponthoud maakten de gasten een rondgang over de ter reinen. Na de onthulling door dr. Drees van een plaquette aan de Mar griethal werd een lunch gebruikt met de raad van beheer van de Jaar beurs. Chapin spreekt Bij de opening van de Canadese stand in het landenpaviljoen herin nerde de waarnemend zaakgelastigde van Canada, Vincent Chapin, er aan, hoe het vorige jaar de ambassadeur van Canada in Nederland bij de ope ning van een zelfde Canadese inzen ding melding maakte van de beslis sing van de Nederlandse regering om een vrijere financiële- en handelspo litiek met Canada te voeren. De ambassadeur voorspelde toen, dat dit besluit zou resulteren in een aanzienlijke uitbreiding van de han delsrelaties tussen Nedei'land en Ca nada. Deze voorspellingen, aldus de heer Chapin, zijn uitgekomen en de handelsbetrekkingen zijn zelfs inten siever geworden dan men aanvanke lijk verwachtte. Van Canadese zyde zal in Juni een luchtlijn geopend worden tussen Van couver en Amsterdam over de Noord pool, waardoor de verbinding tussen deze twee steden ruim 1000 mijl kor ter wordt dan nu het geval Is. Op handelsgebied noemde de heer Chapin belangrlijk het initiatief van de Nederlandse staalindustrie om 30 duizend ton staal uit Canada te be trekken, die hier verwerkt zal wor den, evenals ook de beslissing van Ne- Veel instemming aangaande Atlantische eenheid Een aantal vooraanstaande Ameri kanen, Engelsen, Fransen, Nederlan ders, Denen en Noren heeft vorig jaar een verklaring uitgegeven, gericht tot hun regeringen en landgenoten, over de Atlantische eenheid en de samen werking tussen de NAVO-landen. Tot dusver hebben reeds 237 perso nen uit de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Noorwegen, Dene marken, Nederland, België, Frankrijk en Italië hun instemming met de „de claration" betuigd, onder hen bevindt zich prins Bernhard. De initiatiefnemers hebben het plan om binnenkort o.m. aan de parle mentsleden der Navo-landen en aan de pers een „pamflet" te zenden, waarin het streven van de onderteke naars der „declaration" nogmaals duidelijk zal worden uiteengezet. IN FRIESLAND. Diepe teleurstelling heerst thans in Friesland. Men had er op gerekend, dat de elfstedentocht zou samenvallen met het begin van de lente. Het is niet gelukt. STATISTIEK. De Wereldgezondheids organisatie houdt er een verfijnde statistiek op na. Zij wil van de ge hele wereld de ziekten, verwondingen en doodsoorzaken aantekenenen dat verdeeld in 999 categorieën. Men heeft nu echter ontdekt, dat stam hoofden in Afrika wel enige last heb ben met het invullen van de formulie ren. Ze moeten bij het vermelden van zelfmoord kiezen uit 125 methoden om zelfmoord te plegenDat kun nen de heren niet. Die willen volstaan met vermeldingen als: „werd door leeuw verslonden" of „stierf aan buik pijn". DE KLOKKEN. De klokkenluider van Caved,ine in Italië heeft er de brui aan gegeven. Drie-en-vyftig jaar lang heeft hy aan de touwtjes ge trokken voor een beloning van 35 gulden per jaar plus een paar bosseti brandhout. Nu wil hij geen slag meer aan de touwen slaan voordat z'n salaris is verhoogd. VREDE. De burgemeester van het Engelse stadje Nelson heeft zijn ont slag ingediend, omdat een erewacht van honderd militairen van de R.A.F., die zal worden opgesteld bij het be zoek, dat Kóningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh volgende maand aan -het stadje zullen brengen, met geweren zal zijn uitgerust. De burgemeester, Richard Bland, is een verwoed pacifist. derland om in de toekomst belangrij ke hoeveelheden ijzererts van Cana da te kopen. De Nederlandse export naar Cana da, aldus de heer Chapin, is zeer toe genomen. In 1946 exporteerde Neder land naar Canada voor ruim 8 mil- lioen dollar, in 1954 is dit bedrag ver hoogd tot 22 millioen dollar. De buitenlandse belangstelling voor de Nederlandse jaarbeurs is dit jaar bijzonder groot. Tot gistermiddag 12 uur zijn belangstellenden geteld uit twintig landen, te weten: IJsland, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Denemar ken, de Libanon, Syrië, België, Frank rijk, Oostenrijk, Duitsland, Zwitser land, de Congo, de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië, Ierland, Zuid-Afrika, Luxemburg, Polen en Noorwegen. Het vorige jaar bezochten in de zelfde ochtendperiode vertegenwoor digers uit zeventien landen de beurs. Smokkelauto na wilde race achterhaald Dezer dagen hebben twee ambtena ren van de dienst voor invoerrechten en accijnzen in de inspectie Roosen daal een Antwerpse botersmokkelaar, die 325 kilo roomboter frauduleus ver voerde, weten te arresteren. De man werd na een wilde en levensgevaar lijke jacht gegrepen, en zijn aUto werd in beslag genomen. Beide ambtenaren waren juist met een stationcar uitgereden voor een onderzoek, toen zij in de Roosendaal- se binnenstad een Belgische wagen zagen rijden. Aan het stuur zat de Antwerpenaar B., die bij de kommie zen herinneringen opriep aan een smokkelzaakje van enige maanden ge leden. De kommiezen zetten een ach tervolging in, maar de Belg, die al spoedig onraad had bemerkt, reed met zijn oude personenauto met een snelheid van ruim honderd km per uur zó roekeloos door het snelver keer op de rijksweg naar Breda, dat de kommïezen een ogenblik vreesden hun prooi te moeten laten gaan. Tet hoogte van de weg naar St. Wil- lebrord gaf de Antwerpenaar de race op. Hij remde plotseling af en zette het op een lopen, een landweggetje in. Een van de kommiezen begon een achtervolging, terwijl de andere bij de stationcar bleef, waarin zich reeds een arrestant bevond. In een landar beidershuisje werd de Antwerpenaar tenslotte gearresteerd en later kon ook een tweede smokkelaar worden gegre pen. OPNIEUW MUTATIES Koeznetzow verwierf Stalinprijs Opnieuw hebben zich in de Russische regering enige mutaties voorge daan. Wassili van Koeznetzow is benoemd tot eerste plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken in de Sovvjet-Unie, aldus meldde Radio-Mos kou Dinsdagavond. V. Semeonow en M. K. Fedorenko zijn benoemd tot tweede plaatsvervan gende ministers van buitenlandse zaken. Koeznetzow, 53 jaar oud, is kort na Stalins dood, in Maart 1953, ambas sadeur in Peking geworden. Tevoren had hg een leidende rol in de vakbe weging gespeeld. Hij staat bekend om zijn doorzettingsvermogen en heeft als ingenieur 30 jaar lang in de industrie gewerkt. Zijn benoeming in Peking was de eerste diplomatieke benoeming van de regering-Malenkow, en tevens Koeznetzows eerste diplomatieke functie, hij kreeg toen de rang van plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken, teneinde het contact met de Chinese leiders te vergemak kelijken. In December 1953 werd Koeznetzow in Peking vervangen door Joedin. In 1941 heeft hij een stalinprijs gehad voor verbeteringen in de staalindustrie. Tijdens de laat ste wereldoorlog was hij lid van de Westduitsland verlaagt invoerprijs van appelen De Nederlands-Duitse commissie, van overleg inzake het prijsniveau voor de Nederlandse uitvoer van tuin bouwproducten naar West-Duitsland, welke te Bonn heeft vergaderd, heeft overeenstemming bereikt over een van Nederlandse zijde voorgestelde ver laging van de minimum-invoerprijs voor Nederlandse appelen in West- Duitsland. Met onmiddelijke ingang werd deze prijs vastgesteld op 25 gulden per 100 kg. Hij zal tot en met 31 Maart gel den, waarna op 1 April een nieuwe prijs van 20 per 100 kg van kracht wordt. opperste Sowjet, en verhoogde toen de productie van de vliegtuigindus trie. Semeonow, die hoge commissaris in Oost-Duitsland is geweest, is een van de voornaamste Russische deskundi gen inzake Duitsland. In Juli van het vorige jaar werd hij hoofd van de af deling centraal Europa van het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken. Hij is op en top partijman. Fedorenko was tot dusver adviseur aan het ministerie van buitenlandse zaken. Hij is gespecialiseerd op het Verre Oosten, en o.m. ambassaderaad in China geweest. Minister-president dr. Drees heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de pas geopende Voorjaarsbeurs. Tij dens de rondgang over de terreinen en door de gebouwen heeft hy in de Margriethal een plaquette onthuld die door de Koninklijke Hoogovens aan de Jaarbeurs is aangeboden. Professor Gerbrandy trok motie in (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is Dinsdagmid dag een debat misgelopen, dat een in teressante inhoud had kunnen hebben. Op de agenda stond namelijk de be spreking van de motie van prof. Ger brandy (AR) over het doen van stap pen door de regering, waardoor de zaak van Ambón door enig orgaan der Verenigde Naties wordt behan deld. Bij de aanvang van de vergade ring vroeg prof. Gerbrandy het woord. Hij trok zijn motie in en voer de daarvoor twee motieven aan. In de eerste plaats vreesde hij ver troebeling van de beraadslagingen en van de stemming over zijn motie, doordat verschil van mening bestaat over de procedure, die bij de behande ling van de moties dient te worden toegepast. In de tweede plaats ging hij er van uit, dat de verhouding van Nederland tot Indonesië in de zaak van Ambon uitvoerig besproken kan worden als het protocol betreffende de ontbinding van de Nederlands-In donesische Unie aan de orde komt. Samenwerking werkgevers in wegvervoer verbroken Na een beschouwing van het ver loop van het overleg der werkgevers organisaties in het beroepsvervoer over de weg, en na overweging van de consequenties van de stappen, door de confessionele organisaties buiten de C.W.V. (contactcommissie voor werkgeversorganisaties in het weg vervoer) om gedaan tot het instellen van een bedrijfschap voor het wegver voer, is in de gisteren gehouden ver gadering van de C.W.V. met meerder heid besloten de samenwerking van deze organisaties in de C.W.V. te be ëindigen, zo vernemen wij van de zij de van de N.O.B.-wegtransport. Er wordt haast gemaakt met tweede T.H. Rapport spoedig te verwachten Vorige week heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Cals, een bespreking gevoerd met zijn adviseurs over de vorm. die het wetsontwerp tot stichting van een tweede Technische Hogeschool zal moeten hebben. Er wordt thans enige haast met de ze stichting gemaakt, zo lijkt het. De Onderwijsraad heeft advies uitge bracht. Gewacht wordt nog op het rapport van de „Commissie tot voor bereiding van een tweede instituut voor tecnnisch hoger onderwijs", zo als de desbetreffende commissie lang ademig heet, dat binnen twee maan den klaar is. Bij de voorbereiding van een Twee de Technische Hogeschool, die, zoals men weet, waarschijnlijk in Eindho ven gevestigd zal worden, spreekt ook de minister van Financiën een hartig woordje mee. Er is namelijk een in vestering van enige tientallen millioe- nen waarschijnlijk vijftig k zestig millioen nodig. Eerste Kamer over de ambtenarensalarissen In de Eerste Kamer werd gisteren een aanvang gemaakt met de behan deling van de begroting van binnen landse zaken. De verschillende afgevaardigden hebben daarbij een lans gebroken voor de ambtenaren. Aan de redelijke eisen van het lagere ambtenarenper- soneel moet tegemoet gekomen wor den. De denivelering met de salarissen van het hogere personeel moet echter niet verbroken worden en eerder eni germate worden versterkt in verband met de zuigkracht van het vrije be drijf. De Kamerleden verklaarden zich teleurgesteld door het beleid van de minister. Overigens werd de hoofdambtena ren ten sterkste ontraden over te gaan tot de „volgens de voorschriften"- actie. De minister werd gevraagd een on derzoek in te stellen naar de vraag, waar de discrepantie in salariëring ligt tussen de overheid en het parti culiere bedrijf en hoe groot die discre pantie is. VREUGDE WAS VAN KORTE DUUR Verscholen tussen kippenhokken In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn twee gedetineerden uit de strafgevangenis aan de Heereweg te Groningen ontsnapt. Toen men omstreeks zes uur de vlucht ontdekte, werd onmiddellijk het gehele appa raat van de Rijks- en gemeentepolitie in werking gesteld. Het resultaat was dat Dinsdagmorgen omstreeks half negen een team van de verkeers- brigade van de Groninger gemeentepolitie er in slaagde de ontsnapten in de buurt van Waterhuizen te arresteren. Het waren de 30-jarige Klaas van B. uit Amsterdam en de 27-jarige Dirk B. uit Venlo. De groentehandelaar E. Doornbos uit Groningen reed in de vroege och tend op een bromfiets op de Heere weg. Op het moment dat hij de ge vangenis passeerde, zag hij twee man nen in gevangeniskleren aan de lin- kerzgde van het gebouw op het smal le pad rechts van het Sterrebos over de muur klimmen. Ze verdwenen tus sen de bomen, en hoewel de heer Doornbos het tweetal op zijn brom fiets achtervolgde was hij hun spoor spoedig kwijt. Later kwam bericht binnen, dat de mannen waren gesignaleerd in de omgeving van het station te Haren. De aanhouding van de twee vluchte lingen geschiedde op een terrein tus sen de Middelhorst en de Waterhui- zerweg. Zij zaten verscholen tussen de kippenhokken van het Hoender park „De Woudbloem". Een patrouil le van de Groninger politie en colle ga's uit Haren trok langzaam maar zeker het net om de vermoede ver blijfplaats nauwer aan, tot op een gegeven moment een brigadier-re chercheur van de Harense politie de mannen op het terrein van de kip- penboerderij kon aanhouden. Met een wagen van de Groninger verkeers politie werden ze daarop naar de strafgevangenis teruggebracht. Een van de ontsnapten had tijdens zijn vlucht nog een nat pak opgelopen, doordat bij de pogingen om aan zijn belagers te ontkomen in de buurt van de eendenkooi in de sloot was ge raakt. De ontsnapte gevangenen be- horen niet tot de zwaar gestraften; beiden hebben nog ongeveer een jaar „zitten" voor de boeg. Hoe zij kans hebben gezien te ont snappen, is vooralsnog onbegrijpelijk, want .aan de binnenzgde van de ge vangenismuren zijn twee wachten ge plaatst, die een volledig overzicht over het binnenterrein van de gevan genis hebben. Bovendien bevindt zich in de koepel boven op de gevangenis nog een wachtpost, die het geheel kan overzien. Op Zondag 17 Juni 1900 vierde heel Philippine feest: het nieuwe kanaal., dat de vissersplaats met de Braak man zou verbinden, werd geopend. Het Wereldgebeuren Argwaan De 72-jarige rn'neer Hatoyama, die kort geleden ministerpresi dent van Japan werd, is naar de tempel van de godin Amaterasu ge weest om daar de voorgeschreven eer te bewijzen. De tempel ligt nabij To kyo en omdat de heer Hatoyama aan een gedeeltelijke verlamming lijdt, be tekende de tocht voor hem een offer. Een offer, dat hij overigens gaarne bracht voor de keizerlijke familie van Japan, die naar de legende wil direct van de zonnegodin Amaterasu afstamt. Hatoyama herstelde met die tocht naar de tempel van de zonnegodin een oude traditie, welke door generaal Mac Arthur toen hij gouverneur van het bezette Japan was. werd afge schaft. De generaal wilde, dat de Ja panners hun keizerlijke familie niet langer zouden beschouwen als van de hemel neergedaalde iieden, maar als eenvoudige, aardse stervelingen. Nien, heeft rn'neer Hatoyama thans gezegd, en al zei hij het dan niet met woorden, hij bewees door zijn daden, dat voor hem nog altijd het oude Japan leeft en dat het bezig is opnieuw een plaats te zoeken onder de volkeren. Juist dezer dagen werd dat nog eens scherp belicht. Er is in de Ver enigde Staten en in Engeland nogal wat herrie rondom dc documenten van de Jalta-confercntie Tijdens die conferentie deden wij len Roosevelt en premier Winston Churchill bepaalde concessies aan Sta lin. Tot die concessies behoorde ook het toewijzen van de Kocrilen-eilanden en half Saghalin aan Rusland voor het geval Rusland aan de oorlog tegen Japan zou deelnemen. Enkele dagen voor de Japanse capitulatie wierp Rus land zich inderdaad in dc strijd tegen Japan en het kreeg dus behalve an dere gebieden ook de Koerilen en half Saghalin. Dit nu heeft men in Japan maar nauwelijks aangenaam gevonden. Premier Hatoyama heeft zich daarom enkele weken geleden gehaast te verklaren, dat Japan die afstand van de Koerilen en half Saghalin aan Rusland nooit heeft goedgekeurd. Het behoudt zich dus alle rechten voor. Zoiets doet toch wel wonderlijk aan. Vandaag zijn het de Koerilen en Sag halin waarop Japan zijn aanspraken handhaaft. Morgen kan het Formosa worden en waarom zou het over enke le jaren ook niet Mantsjoerije en Ko rea zijn? Deze argwaan klemt te meer, omdat men thans in Japan via een vijf jaren plan bezig is een leger van 180.000 man met 30.000 man re servisten op te bouwen, een marine met 35.000 man personeel en 120.000 ton scheepsruimte en een luchtmacht met 1200 vliegtuigen. Veel is dat alles nog niet, maar het kan de kern worden van een strijd macht, waarmee men geducht re kening zal moeten houden. De heer Hatoyama heeft zich ook al voorstander getoond van nau were handelsrelaties met Rusland en Rood China. Dat wil zijn land on afhankelijk maken van de Westerse mogendheden. Hij wil een soort wip positie innemen op economisch gebied om zo snel mogelijk de oude glorie van het Japanse bedrijfsleven te laten herleven Het gaat allemaal wel snel daar in Japan., misschien juist iets te snel voor de Westerse mogendheden, die foch wel argwanend zullen worden nu de heer Hatoyama zo openlijk eerbe wijzen brengt aan de zonnegodin. mJk HATOYAMA herleving van het oude Japan. Communiqué van de radiodetaillisten „Maatregelen waren niet nodig" De Nederlandse vereniging van ra dio-detailhandelaren (N.V.R.D.ken nis genomen hebbende van de gebeur tenissen der laatste dagen rondom de handel in radio-ontvangtoestellen in haar geheel en de N.V.R.D. in het bij zonder. zegt in een communiqué, dat de radiodetailhandel uiteraard niet in het minst gekant is tegen prijsverlagingen, veeleer het tegendeel het geval is, doch dat de uiteindelijke beslissing hierover niet in haar han den ligt. Betreffende de bezwaren,- welke de minister meer speciaal tegen de N.V. R-D. heeft, waren reeds zeer geruime tijd onderhandelingen gaande, die naar de mening van de organisatie, in een zodanig stadium verkeerden, dat maatregelen als de genomene zeker niet nodig waren geweest. De hande laren hebben dan ook het hoofdbe stuur opgedragen alles in het werk te stellen, opdat de minister er toe kome zijn beslissing in te trekken, zo als reeds bij andere groepen detaillis ten geschiedde. Het hoofdbestuur heeft hiervoor alle nodige bewegings vrijheid verkregen in dien zin. dat het voor zover dit redelijkerwijze mogelijk is. tegemoet kan komen aan de wen sen van de minister".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5