Ontevreden pachter in geschil om grondverkoop in Zierikzee ZILMETA-UTILITY Fiona's tweestrijd Chefarine „4" doet wonderen ZEEUWSE PRIJSWINNAARS OP SLAGERSVAKTENTOONSTELLING EIND MEI OPENING TEHUIS OUDEN VAN DAGEN HAAMSTEDE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE O ÓU RAN T WOENSDAG 23 MAART 1955 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Zware geldboete geëist wegens opzet tot zwarte transactie Voor de economische politierechter, mr P. van Empel, te Middelburg moest rich gisteren verantwoorden de heer C. v. d. V., bankier te Zierik zee. Het betrof hier een grondverkoop in de zomermaanden na de ramp van 1953. In opdracht van mevr. L.-v. d. V. te Zierikzee diende verdachte een stuk grond in de gemeente Zierikzee te verkopen, ruim 10 ha groot. De pachter, de landbouwer De B. was bereid de grond te kopen, maar hij vernam van verdachte, dat hy f 250 per gemet boven de taxatieprijs zou moeten betalen. Dit kwam neer op een f 10.000 boven de taxatieprijs. Hiervoor voelde de pachter niet. De grond werd toen verkocht aan de landbouwer C. v. d. W., landbouwer te Zierikzee, die wel met deze voor waarde accoord zou gaan. Hierop wendde de pachter rich tot de bevoeg de justitiële organen. Ter terechtzitting bleek, dat ver dachte toen hij vernam, dat de eco nomische controledienst een onder zoek zou gaan instellen zijn bijzon dere voorwaarden liet vervallen. Zó werd de landbouwer C. v. d. W. eige naar van de grond tegen eén prijs van f 261000, welk bedrag de pach ter ook wel had willen betalen. De controleur G. L. uit Den Bosch van de economische contróledienst werd als getuige gehoord. Hy beves tigde deze gang van zaken en deelde o.a. mede, dat verdachte naar C. v. d. W. was gegaan om hem te vragen, wat hy zou doen in geval van een onderzoek. De landbouwer deelde hem mede, dat hij de waarheid zou vertellen. Het kwam vast te staan, dat de opdrachtgeefster niets afwist van de gehele affaire. De landbouwer C. v. d. W. als ge tuige gehoord, vertelde dat hy half Juli 19o3 werd opgebeld door de heer C. v. d. V. Hg had tegen betaling van tien mille boven de taxatieprys geen bezwaar omdat hij het aanbod ook dan nog goedkoop vond. Op 14 Aug. tekende Hij een voorlopig koopcon tract zonder de voorwaarde van de tienduizend gulden en op 9 Septem ber 1953 werd de definitieve Koop- acte ondertekend. Met provisie en al le andere kosten mee, was de kost prijs f 28.000. „Het merkwaardige van de gehele situatie is, dat u dus de grond hebt gekocht voor een prijs, welke ook door de pachter zou zijn gegeven", aldus de economische po litierechter. Hy hield getuige voor, dat de pachter door het wangedrag van de heer v. d. V. en getuige er naast greep. De officier van justitie, mr Ph. M. Schenkenberg van Mierop, wees er op, dat onder bedreiging van een mo gelijk ingrijpen van de economische contróledienst de afspraak van de tienduizend gulden extra niet door ging. De bedoeling was dus wel de gelijk een zwarte prijs te bedingen. Dat een dergelyk bedingen alléén al strafbaar is, werd uitgemaakt door de Hoge Raad. Er is hier sprake van een bijzonder grote opzet om byna de helft van het toegestane bedrag extra te krijgen. Verdachte heeft er echter geen rechtstreeks voordeel van gehad en dat heft een en ander enigszins op. Hy is al eens eerder voor geweest, waarbij hy tot een geldboete werd veroordeeld. Gelet op de financieel gunstige situatie van verdachte eiste de officier een geld boete van 1500 gulden subs, drie maanden hechtenis. „Niet bewezen" De raadsman van verdachte, mr. C. J. B. du Croo, wees er in zijn plei dooi o.a. op, dat de waarde van een stuk grond voor de grondgebruiker datgene is, wat voor hem redelijk is. Dit is niet afhankelijk van toevallige wettelijke normen. By publieke ver koop is het toezicht preventief en bij onderhandse verkoop is dit toezicht regressief. Het verlenen van de ver klaring van geen bezwaar door het prrjzenbureau is niet hetzelfde als het vaststellen van een maximaal toe laatbare prijs. In Juni 1953 heeft de notaris te Zierikzee een deskundige gevraagd naar de prijs, die toen ge schat werd op f 26.000. Maar ver dachte ging uit van de redenering, dat de herverkaveling veel hoger ta xeert en zeker f 250 per gemet meer geeft. Toen de aanbiedingen werden gedaan, was er nog geen sprake van een officiële taxatie. De pachter was teleurgesteld over de gang van za ken, maar men kan rich voorstellen, dat verdachte, die geen moeilykhe- den wilde hebben over deze verkoop, de grond verkocht aan v. d. W. voor de officiële prys. Toen het voorlopig koopcontract werd getekend in Aug. 1953, was de zwarte transactie al van de baan. Het pry zenbureau had geen bezwaren tegen de verkoop voor f 26.000 en naderhand werd pas de officiële transactie verricht. Pleiter kwam na ook de juridische elemen ten te hebben nagegaan tot de con clusie, dat er géén veroordeling kan volgen. De economische politierech ter zal op 28 Maart schriftelijk von nis wijzen. (Advertentie) TEGEN PIJNEN, GRIEP.20 TABLETTEN i 85 et Adveitentie.) KOMT OP 23 Will ia# M HsufrusthaHen in Den Haa^.vrarf feIMB0«M0EJ¥BÜ! Nieuwe organisatieregeling W.K.A. Zeeland nieuwe organisatieregeling gaan. Er zullen vier kringen Het Werkverband Katholiek Ama teur Toneel in Zeeland zal tot een over- kringen worden opgericht, t.w. Hulst, de Kanaalzone, West-Zeeuwsch-Vlaanderen bene vens Walcheren en Beveland. De kring Kanaalzone is inmiddels reeds officieel opgericht. Door de aangesloten verenigingen zal een gezamenlijk uitstapje naar Stekene gemaakt worden, waar de artistieke leider van het W.K.A., de heer Herman Bruggen, met zijn groep een uitvoering verzorgt van .Barabas". EXAMENS Geslaagd in Breda Voor coupeuse de dames C. Volkers, Middelburg en P. A. Meerman, Arnemuiden en voor costumiëre de dames M. Boone, Arne muiden en J. Geldof, Middelburg. De Zeeuwse inzenders op de te Goes gehouden nationale slagersvaktentoon- stelling kregen de volgende prijzen toegekend: Groep A (fijne vleeswaren): Ere prijzen: Fa Imanse, Vlissingen, (le vercocktail); R. Pol, Vlissingen, (ton genworst); G. de Gruyter, Bruinisse, (leverkaas); I. Reijerse, Goes, (rook vlees); A. C. M. Plasschaert, Axel, (Geld. rookworst). Eerste prijzen: D. Koets, Grijpsker- ke, (hampastei en bakbloed>vorst); A. de Koeijer, Terneuzen, (rookvlees en blaasham); J. G. L. Simmers, Zie rikzee, (bloedworst); B. J. de Kok, Goes, (lêvexkaas en boterhamworst); Fa. Imanse, Vlissingen, (leverkaas); J. Hugense, Domburg, (rauwe rolham en gekookte rolham); J. P. van Sab- ben, Goes (levercocktail); Joh. Wa- beke, Kapelle, (gebr. gehakt en le verkaas); H. J. Bosman, Sint Philips- land, (rookworst, mozaiekrollajie en procureurspek); L. Lavooij, Hans- weert, (Geld. rookworst, Brunswijker smeerworst en smeerleverworst); A. Meeuwsen, Terneuzen, (leverkaas en nierbrood); G. de Gruyter, Bruinisse, (gek. ham); A. Baart-Goethals, Kloos- PRIJSVERLAGING VAN Het populaire kwaliteitsproduct Vlekvrij door en door Zilverwit Onverslijtbaar Enige voorbeelden: No. 300A No. 300 No. 128 Tafellepels en-vorken per dozijn f 13.20 f 14.40 f 18.00 Thans f 1230 f 13.50 f 16.80 Cassettes voor 6 personen f 32.55 f 35.75 f 42.45 Thans f30.45 f 33.45 f 39.70 Tafelmessen per dozijn In Model No. 0148 f 29.40, Thans f 27.60 Dessertmessen per dozijn In Model No. 0148 £26.40, Thans 24.60 GEROFABRIRK ZEIST terzande, (snijworst); I. Reijerse, Goes, (hampastei); J. Maas, Dom burg, (Geld. rookworst, gek. ham en worst, press filet); Fa G. te Roller, Middelburg, (zure zult); Th. Schell, Zierikzee, (leverkaas); Joh. de Theije, Vogelwaarde, (leverkaas, hamworst en boterhamworst); C. Quist, Noord- gouwe, (pekelvlees); P. de Théije, Terneuzen, (nierkaas, gek. harst, ham- worst en boterhamworst); J. van Es, Terneuzen, (leverkaas, hampastei en gebr. kalfsgehakt); A. C. M. Plas schaert, Axel (zwezerikpastei.) Tweede prijzen: D. Koets, Grijps- kerke (gebr. gehakt, leverkaas en Geld. rookworst); J. Goedbloed (cor ned beef, hampastei,Brunsw. smeer worst, boterhamworst en hamworst); C. Quist, Noordgoiïwe (boterham- worst); M. J. de Kok, Goes (boter hamworst en gek. worst); B. J. de Kok, Goes (tongenpastei); Fa. Iman se, Vlissingen (Geld. rookworst); J. P; van Sabben, Goes (hampastei en le ve rkaas); P. L. de Wolff. O.- en West- Souburg (zure zult); C. van Sorge, Zoutelande (bloedworst en leverkaas); Fa. gebr. Davidse, Arnemuiden (Hausm. leverworst); H. J. Bosman, St. Philipsland (blaasham); L. La- vooy, Hansweert (gev. buikrollade); J. W. Pol, Vlissingen (Haagse lever worst); G. de Gruyter, Bruinisse (ge kruide ham); R. Reunis, Hulst (ham pastei, boterhamworst, rolham); A. BaartGoethals, Kloosterzande (le verkaas, boterhamworst); L. Louren- se, Goes (boterhamworst en Geld. rookworst); M. L. Schouwenaar, Vlis-i singen (hoofdkaas en ontbijtspek); J. Maas, Domburg (levercocktail). Fa. te Roller en Co., Middelburg (lever kaas en lunchworst); Th. Schell. Zie rikzee (Geld. rookworst, snijworst); J, de Theije, Vogelwaarde (tongen pastei, gek. ham); P. de Theije, Ter neuzen (togenworst), L. M. Heme- laar, Hulst (snijworst, Brunswijker, rookvlees); A. C. M. Plasschaert, Axel (cocktail, tongenpastei); Joh. Wabeke, Kapelle (vleespastei). Eervolle vermeldingen: A. de Koeijer, Terneuzen (snijworst); C. Quist, Noordgouwe (gebr. gehakt); J. G. L. Simmers, Zierikzee (preskop, Haag se leverworst); M. J. de Kok, Goes (rookvlees); B. J. de Kok, Goes (gek. worst); Fa. Imanse, Vlissingen (smeer worst); J. Hugense, Domburg (gek. worst); J. D. de Jonge, Goes (lunch worst en boterhamworst); J. B. van Sabben, Goes (gek. worst); P. L. de Wolff, Souburg (leverkaas); C. van Sorge, Zoutelande (boterhamworst); Fa. gebr. Davidse, Arnemuiden (ton- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Jong geleerd.... De honderden bezoekers die in de afgelopen dagen de natio nale slagersvaktentoonstelling „Slatogo III" te Goes hebben bezocht, zullen bij het zien van de vele sierstukken e.d. met vol doening hebben ervaren, hoe ook in het slagersvak gelukkig velen te vinden zijn, die liefde voor hun beroep hebben. Nog meer treft het dan tussen de specimen van vakmanschap een vaasje met enkele witte, tere bloempjes van vet te zien staan. „Ter opluistering" stond er op het kaartje. Het was de zesjarige Jantje Wabeke uit Ka pelle, die dit bouquetje vervaar digde! Jong geleerd.. geworst, jachtworst, plockworst); H. J. Bosman, St.. Philipsland (Hausm. leverworst); L. Lavooy, Hansweert (boterhamworst); R. Pol, Vlissingen (zwaardemaag, boterhamworst, rook worst en gek. worst); J. W. Pol, Vlis singen (Brunsw. smeerworst); A. Meeuwsen, Terneuzen (gek. schouder- ham); G. de Gruyter, Bruinisse (Ber- linerleverworstR. Reunis, Hulst (tongeworst en leverkaas); L. Louren- se, Goes (Brunsw. leverworst, pekel vlees en tongeworst); I. Reijerse, Goes (Hausm. leverworst); H. F. Kras, Sas van Gent (boterhamworst en Paté); Fa te Roller, Middelburg (gebr. gehakt); Th. Schell, Zierikzee (boter hamworst en gek. ham); C. Quist, Noordgouwe (press-filet)L. M. He- melaar, Hulst boterham worstA. C. M. Plasschaert, Axel (kalfsrollade). Aid. B. (sierstukken): Eredeprijzen: J. Hugense, Domburg (Deltaplan) met lof; J. P. van Sabben, Goes (Lentege- luk). Eerste prijzen: H. F. Kras, Sas van Gent (boetseerstuk); Jac. Baart, Goes (stippelwerk)J. G. L. Simmens, Zierikzee (smyrnakleedje); P. Coe- nen, Koewacht (stippelwerk); Joh. Wabeke, Kapelle (paasei). Tweede prijzen: mevr. B. Schallv. d. Hoek, Zierikzee (stippelwerk); A. BaartGoethals, Kloosterzande (stip pelwerk). Eerv. verm.: mej. A. Herman, Zie rikzee (stippelwerk). Afd. C: (étalage-sierstukken): Ere prijzen: J. J. Goedbloed, Goes, Zon nebloem, harp); J. P. v". Sabben, Goes (gebr. rosbief en varkensbil). Eerste prijzen: mevr. B. Schell, Zie rikzee (spierstuk); D. Koets, Grijps- kerke (rundertong); J. van Es, Ter neuzen (verse ham); J. Hugense, Dom burg (spierstuk); Joh. Wabeke, Ka pelle (verse ham). Tweede prijzen: C. v. Sorge, Zoute lande (achtermuis, ham); P. J. Gunst, Naar verwacht wordt zal einde Mei het tehuis voor ouden van dagen te Haamstede officieel in gebruik wor den genomen. De vorst bracht welis waar een achterstand van 5 weken, maar toch kon dezer dagen o.a. met de aanleg van de wegen en de tuin een aanvang worden gemaakt. Reeds nu bereiken de stichting re gelmatig aanvragen voor bewoning, zelfs van buiten Schouwen-Duive- land. Het tehuis, dat op protestants- christelijke basis wordt geleid, staat voor ieder die zich met de voorwaar den van het huis verenigen kan open. open. Er wordt naar gestreefd alleen va lide ouden van dagen op te nemen. By een algehele bezetting kunnen ze ventig personen een plaatsje vinden; er komen 1 en 2 persoonskamers en enkele flatjes b.v. voor echtparen. Behalve enkele kleine giften uit A- merika is het gehele project zonder schenkingen tot stand gekomen. Het huis zal een bibliotheek bevatten en een grote ontspanningsruimte. Met In Breskens komt een modern vishal-complex Gemeenteraad bespreekt Vrijdag hei schet^plan De gemeenteraad van Breskens zal in de vergadering van Vrijdag a.s. het schetsplan van de te bouwen vis- hal bespreken. De hal zal een lengte van 45,70 meter en een breedte van circa 16 meter hebben, aan de Oost zijde zal rij door kanteldeuren afge sloten kunnen worden. De Noordzijde zal begrensd worden door boxen. Het huidige kantoor van de vismyn-zal verhoogd en vergroot moeten worden. Tevens wordt er een cantine, groot circa 10 bij 7 meter, in ondergebracht. Boven kantoor en cantine kunnen enige kantoortjes worden gebouwd. Voor het geheel is f 110.000 benodigd, waarvoor B. en W. de raad crediet vragen. Het be drag zal gedeeltelijk uit de reserve betaald kunnen worden, voor het ont brekende gedeelte zal een kasgeldle ning gesloten worden. Een en ander is in het concept-wijriging begroting opgenomen. In de wijziging begroting is voorts een bedrag opgenomen van f 1000, dat in het ondersteuningsfonds ten bate van de nagelaten betrekkingen der in 1954 omgekomen Urker vis- :rs zal worden gestort. De agenda vermeldt verder o.m. de bespreking van het voorstel van B. en W. subsidie te verlenen aan de Stichting 1940'45, een voorstel om f 1200 beschikbaar te stellen voor het aantrekken van een deskundige kracht by het schoolzwemmen en het voorlopig vaststellen van de rekenin gen 1951. Stavenisse (spierstuk); J. J. Goed bloed, Goes (Paasdis, vleeswarenscho- tel); J. G. L. Simmers, Zierikzee (dub bele contrafilet); Joh. Wabeke, Ka pelle (spierstuk). Eerv. vermelding: C. Quist, Noord gouwe (assortimentschotel). EXTRA PRIJZEN Behalve de diverse diploma's, werden nog de volgende extra prijzen aan Zeeu wen toegekend: beker gemeentebestuur van Goes: J. Hugense, Domburg voor ere prijs v. sierstuk; beker „Handelsbelan gen", Goes: J. P. van Sabben, Goes, voor ereprijs in groepen B en C; medaille bur gemeester van Goes: J. J. Goedbloed, Goes, voor ereprijs in C. In groep B (sier stukken) kregen voorts o.m. nog een medaille: J. G. L. Simmers, Zierikzee, H. F. Kras, Sas van Gent, Jac. Baart, Goes, sierpenningP. C oen en, Koewacht, plaquette Slagersver. Zuid-Beveïand: J. Wabeke, Kapelle. In groep C (étalageschotels) kregen een medailLeM. 3. Schell, Zderikzee, D(. Koets, Grljpskerke, J. v. Es, Terneuzen; sierpenning: J. Hugense, Domburg en J. Wabeke, Kapelle. Ia groep A (fijne vleeswaren) werd een medaille toegekend aan: A. C. M. Plas schaert, Axel, I. Reijerse, Goes, R. Pol en fa. Imanse, Vlissingen. Andere prijzen, als gebruiksvoorwerpen enz., werden toegekend aan: P. de Theije, Terneuzen, J. Maat, Domburg, G. de Gruyter, Bruinisse, D. Koets, Grljpskerke, r. Bosman, St. Philipsland, L. Lavooy. Hansweert, J. de Theije, Vogelwaarde, J. J. Goedbloed en I. Reijerse, Goes. Na een 'drukke Dinsdag, waarop 1200 personen de expositie bezochten, is de Slatogo III des avonds om tien uur definitief gesloten. In totaal werden ongeveer drieduizend bezoekers ge teld. het optrekken van een kleine clocher met een luidklokje kan binnenkort begonnen worden. De plannen voor de stichting van een dergelyk gebouw bestonden reeds voor de ramp. Door de beschikbaar stelling van gelden door de gemeen tebesturen van Burgh, Haamstede, Noordwelle, Eikerzee, Duivendijke Eikerzee, Ellemeet en Serooskerke kon vrij spoedig na de ramp met het verwezenlijken van dé plannen wor den begonnen. De gemeente Renesse heeft tot nu toe nog geen geld voor de bouw en exploitatie beschikbaar gesteld. Gehoopt wordt dat alsnog een zodanig voorstel van de zijde van B. en W. de raad van Renesse berei ken zal. R.K. kapel te Haamstede Ten gerieve van vele R.K. toeristen op de Westhoek, zal in de gemeente Haamstede een Rooms-Katholieke ka pel worden gebouwd, welke uitslui tend gedurende de zomermaanden voor godsdienstige plechtigheden zal worden gebruikt. De nieuwe kapel zal ongeveer driehonderd zitplaatsen tel len. Kleuterschool Burgh-Haamstede Het architectenbureau Beye te Vee- re heeft opdracht ontvangen een ont werpplan te maken voor de bouw van een kleuterschool tussen de gemeen ten Burgh en Haamstede in het zg. domineesbosje. De nieuwe school, voor kinderen uit beide plaatsen toeganke lijk, zal drie lokalen bevatten en wordt gedeeltelijk uit giften gefinan cierd, Middelburgs zwembad wordt Zaterdag 14 Mei geopend Zuidelijke kampioenschappen met demonstraties De officiële opening van het nieuwe zwembad aan de Poelendaeleweg in Middelburg zal geschieden op Zater dag 14 Mei a.s. Dit werd besloten tij dens een vergadering van de Stichting Zweminrichting in Middelburg, die de- :r dagen onder voorzitterschap van burgemeester mr. dr. N. Bolkestein werd gehouden. Voorts werd besloten de Middel burgse Reddingsbrigade, Zwem- en Poloclub „Luctor et Emergo" toestem ming te verlenen de Zuidnederlandse zwemkampioenschappen in het nieuwe bad te organiseren. Zoals bekend, zullen deze wedstrijden op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juli worden gehouden. Het wordt de eerste maal, dat zulks in de Zeeuwse hoofdstad geschiedt. Deze kampioenschappen zullen ge paard gaan met demonstraties schoon- springen. Hiertoe worden thans onder handelingen gevoerd met Els van den Horn en Jan Moll, achtereenvolgens de nationale dames- en herenkam pioenen in deze tak van de zwemsport. De leiding van een en ander komt in handen van dr. Gerritsen, oud-Neder lands kampioen, die vroeger lid van „Luctor" was. NAGEKOMEN ADVERTENTIES De Heer en Mevrouw KAPSENBERG UCNDENBERGH geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon, GEERT KEES Sluis, 20 Maart 1955. Met leedwezen ge ven wij kennis van het overly den van de heer P. A. BASTING, in de leeftijd van 63 jaar, die onze gemeen te vele jaren diende als kerkvoogd. We verlie zen in hem een toege wijd werker, die met grote trouw zijn taak vervulde. KERKVOOGDEN EN NOTABELEN DER NED. HERV. GE MEENTE TE BRESKENS. Breskens, 21 Maart 1955. FEUILLETON door MARGARET MALCOLM 27 Neen, het gevoel dat ze had was volkomen begrijpelijk. Ze was als de meesle vrouwen, dol op nestjes-bou wen en dit was de eerste keer geweest dat ze mee had geholpen aan het ont staan var. 'een werkelijk home. Was feec dan zo'n wonder dat ze verliefd was geworden, niet op de man van wie het huis was, maar op het re sultaat van haar eigen arbeid? Ze ontdekte dat ze zich vastklemde aan de randen van het bureau en ze wreef zenuwachtig lachend de vingei> afdrukken van het blad weg. Wat een onzin om zo'n drukte om niets te ma ken! Ze probeerde haar zelfbeheer sing te herwinnen. Wayne zou zo ko men om haar naar Kilchief terug te brengen en ze vond het niet nodig dat bij een betraand gezicht zag. Ze nam het spiegeltje uit haar tas en keek er bezorgd in. Zou hij iets zien? Ze bekeek zichzelf met critische ogen en zag tot haar opluchting dat er weinig van de storm die over haar was heengegaan te zien was behalve misschien het feit, dat haar lippen nogal vast opeengeklemd waren en dat haar ogen erg schitterden. Ze plooide haar lippen welbewust tot een glimlach en met een kleine op waartse beweging van haar hoofd ging ze naar buiten om Wayne op de wa randa tegemoet te treden, want ze hoorde zijn wagen de oprit al opko men. Hij sprong de auto uit en nam de smalle treden in één stap. „Hallo!" zei hij vrolijk, „dit is- de eerste keer deze week dat ik je zie nietsdoen! Ga me nu niet vertellen, dat je niet meer weet wat je doen moet Ze glimlachte en knikte. „Alles is klaar". Hij antwoordde niet, maar zijn ge zicht kreeg plotseling een peinzende uitdrukking en hij kwam dichter naar haar toe. „Wat is er aan de'hand?" vroeg hij scherp. „Aan de hand?" Ze dfeed het luchtig klinken. „Niets niemendal! Wat zou er moeten zijn?" „Ik weet het niet Ik dacht een ogen blik hij hield op en keek haar onderzoekend aan. „Ik weet al wat er is je bent dood-moe en dat is mijn schuld! Je hebt je veel te veel ingespannen 1" „O neen", antwoordde ze ernstig. „Ik heb heus niet anders gedaan dan andere mensen aan het werk zetten En bovendien is zulk werk als dit wel de moeite waard om moe voor te worden". Ze hield opeens op, zich af vragend of dit had geklonken alsof ze zichzelf een pluim gaf. „Wil je komen kijken?" Hij leek even te aarzelen, maar ze wendde zich om en ging het huis bin nen en er bleef hem weinig anders over dan haar te volgen. Zij wenste echter wel dat ze niet had voorgesteld om de kamers te gaan bekijken, want hij leverde geen commentaar en ten slotte wist ze zeker dat hij teleur gesteld was. Pas toen ze alles had den bezichtigd zei hij„Je hebt een wonder verricht. Ik weet niet hoe ik je moet bedanken!" En hoewel dat juist de woorden wa ren die ze had willen horen, kwam er een soort contramine in haar op toen hij ze uitsprak en zei luchtig: „Ik heb altijd binnenhuis-architecte willen worden". Hij keek haar eigenaardig aan. „Heb je er niets persoonlij kers dan dat in gelegd?" Ze wist niet hoe ze dat moest op vatten en stotterde: „Nou ja, alle vrouwen vinden het dol om huizen in te richten, is het niet?" „O ja? Dat weet ik niet", antwoord de hij kortaf. En toen zei hij, alsof hij genoeg had van dit onderwerp: „we moeten weg". „Het wagentje voor Soeur Marie is er nog niet", vertelde ze, zinspelend op het oude voertuigje met paard, dat het onnetje van en naar het klooster bracht. „Dat hindert niets", sprak Soeur Marie vrolijk, en strompelde de hall in met haar naaimachine. „Wacht u niet op mij, ik ga wel in de waranda ritten, het wagentje zal zo wel ko men". „Zeker nietzei Wayne op besliste toon. Hij nam de machine, die kenne lijk te zwaar voor haar was, van haar over en zei op een toon die geen te genspraak duldde: „U komt met ons in de auto, ma Soeur, dan zullen we u bij het klooster afzetten". Ze protesteerde, dat het helemaal niet nodig was, dat ze best even kon wachten, maar Wayne lette absoluut niet op haar, ging naar de auto en de beide vrouwen bleef niets anders over dan hem te volgen. Fiona besefte opgelucht dat ze de in timiteit van de voorbank niet met Wayne zou behoeven te delen en gleed naast Soeur Marie op de achter bank. Onmiddellijk voelde ze een mol lige hand op haar schouder. „Hij is aardig, uw verloofde", fluis terde de non, „goed en vriendelijk. U hoeft niet bang voor hem te zijn „Hij is niet mijn "begon Fiona en hield meteen op, omdat de kleine ver gissing waardoor zij werd aangezien voor het meisje dat met Wayne zou trouwen niets was vergeleken bij de kolossale blunder betreffende zijn ka rakter. In zeker opzicht was Wayne goed, peinsde ze hij had een bepaalde hoge levensstandaard waarnaar hij trachtte te leven. Maar vriendelijk en aardig! Hoe kon je dat nu van iemand zeggen, die heerszuchtig en willekeu rig was! Iemand die zelfs als hij een goede daad verrichtte, agressief was en nooit de moeite nam tactvol en vriendelijk te zijn! Ze was oprecht dankbaar dat hij haar Marcel in zijn ware gedaante had getoond, maar terzelfdertijd kon ze de vernederende wijze, waarop hij dat had gedaan, niet vergeten. Sterk en vol zelfvertrouwen, ja, dat wel. Maar vriendelijk en aardig, wa ren woorden die Fiona nooit met betrekking tot hem zou hebben ge bruikt. Zoals zij hadden beloofd, zetten ze het onnetje bij het klooster af. Ze overlaadde hen met dankbetuigingen maar Wayne sneed die af door haar even terloops toe te wuiven en meteen verder te rijden. Op Kilclief aangekomen, stapte hij tot Fiona's verwondering uit, hoewel hij de vorige malen steeds was door gereden zonder binnen te komen. Ze moest haar verrassing hebben getoond, want met een geamuseerde klank in zijn stem, die het bloed naar haar wangen deed stijgen, zei hij: „Ik behoor tot je familie of tenminste bijna, weet jeZe zullen me toch geen borrel misgunnen?" „Neen, natuurlijk niet", zei ze vlug. Er was niets van haar oom en tante te bespeuren, maar waarschijnlijk wa ren zij zich aan het verkleden, dus ging ze voort: „Ga zitten, dan zal ik de boy naar je toezenden". „O neen", zei hij vriendelijk, maar met een vastberaden ondertoon, die haar te meer irriteerde omdat hij in zo schrille tegenspraak was met de mening van Soeur Marie. „Jij drinkt met me mee!" „Maar ik heb geen zin in drinken", sprak ze en ergerde zich meteen om dat op hetzelfde ogenblik waarop ze dit zei, haar mond als uitgedroogd voelde en ze nergens zoveel zin in had "s in een groot koel glas drinken. „Maar het zal je goed doen Kom Hij sprak nu scherper. „Doe alsje blieft wat ik vraag!" Fiona beet op haar lippen. „Mr. Mansard, waarom vindt u dat iedereen altijd uw zin moet doen?" roeg ze. Hij staarde haar van onder op getrokken wenkbrauwen half-ver- baasd, half-geamuseerd aan. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12