c Kerk van Kruiningen wordt nog deze zomer gerestaureerd Organisaties in het bouwbedrijf verzoeken overwerkvergunning KLANKhOm COMMISSIE SPECIALISTEN CONFLICT NIET GESLAAGD DINSDAG 22 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NA DE VORSTPERIODE: Uitkering tot 24 werkdagen De werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben zich beraden over de mogelijkheid door langer werken in de komende maanden althans een gedeelte van de door de langdurige vorstperioden verloren ge- gane productie te compenseren. Besloten is de desbetreffende overheidsin stanties te verzoeken een algemene overwerkvergunning te verlenen voor drie uur per week, ingaande 1 April a.s. voor de duur van zes maanden. Besloten werd ook, dat het risicofonds, dat ernstig werd bedreigd door uit putting, zal blijven voortbestaan. Dit fonds verstrekt uitkeringen aan hen, die door vorst en de gevolgen daarvan niet kunnen werken. Voor iedere werk nemer zal de duur der uitkering worden beperkt tot 24 werkdagen; nadien zal de „uitgevroren" werknemer terugvallen op het wachtgeldfonds, dat een uitkering gedurende 48 dagen garandeert. De werkgeversorganisaties hebben hieruit de consequentie aanvaard, dat de uitsluitend door de werknemers voor het fonds op te brengen premie van 4.75 procent van het loon, zal moeten worden verhoogd. Zij zijn be reid deze premie te verhogen tot 5.25 procent, eventueel tot 5.50 procent, zulks voor een proefperiode van drie jaar. Mocht na verloop daarvan blij ken, dat de premieverhoging niet vol doende is, dan zullen de werkgevers- en werknemersorganisaties zich op nieuw beraden over de uitkeringsduur van het risicofonds. Menzies heeft plan voor Formosa Uit Washington vertrokken De Australische premier, Robert Menzies, is Zondag per vliegtuig uit Washington vertrokken, om aan zijn regering verslag uit te brengen over zijn nieuwe plan om de spanning in Azië te verminderen en in het bijzon der een einde te maken aan de vijan delijkheden in de Straat van Formosa. De bijzonderheden van het plan zijn nog geheim, doch waarnemers zijn van oordeel, dat de doeleinden van het plan zijn de gevechten tussen de Chi nese nationalisten en communisten te doen beëindigen en een formeel of feitelijk staakt het vuren tot stand te brengen, waarbij de mogelijkheid zou bestaan van vertegenwoordiging van beide China's in de internationale or ganisaties. Menzies heeft een week lang geconfereerd in de Amerikaanse hoofdstad. Klacht over kolenprijzen werd afgewezen De klacht, die de Nederlandse rege ring- verleden jaar Mei tegen de hoge autoriteit van de Europese kolen- en staalgemeenschap heeft ingediend in verband met haar prijsbepalingen voor steenkolen, is gisteren door het gerechtshof van de kolen- en staal gemeenschap verworpen. De Neder landse regering is als verliezende partij veroordeeld tot de betaling der kosten. Amerikaanse Convair verongelukt Twaalf personen gedood Een twee-motorige „Convair" van de „American Airlines" is Zondagavond bij Springfield verongelukt bij het lan den. Twaalf personen zijri om het le ven gekomen en 23 personen werden gewond. Er waren 32 passagiers aan boord en drie bemanningsleden. Onder de slachtoffers bevinden zich de stewardess en een driejarige jon gen; de piloot heeft er het leven af gebracht. Het vliegtuig was op weg van Newark (New Yersey) naar Tul- sa (Oklohama). N.V.V.-jeugdorganisatie vraagt meer vacantie De afgevaardigden van de N.V.V. Jeugdorganisatie „Jonge Strijd" heb ben tijdens een op 19 en 20 Maart jl. gehouden conferentie in het kamp huis „De Scheleberg" te Lunteren in een resolutie er bij de regering en het bedrijfsleven op aangedrongen de va cantie van de jeugdige arbeiders te brengen op drie weken. Zij deden dit namens de ruim 45.000 leden in de leeftijd van 14 tot en met 21 jaar. Mocht daarentegen de nieuwe pre mie het fonds in staat stellen reser ves te vormen, dan zullen deze, indien zij een bedrag van 10 millioen gulden overschrijden, worden aangewend om de op te brengen premie te verlagen tot maximum het huidige niveau van 4.75 procent. Ultimatum der secten in Zuid-Vietnam Het verenigd front van nationalis tische strijdkrachten, waarin het me rendeel van de troepen der politiek- religieuze groeperingen in Zuid-Viet nam is vertegenwoordigd, heeft gis termiddag aan premier Ngo Dinh Diem een ultimatum gesteld. Hierin wordt geëist, dat Diem zijn regering binnen vijf dagen wijzigt in een kabinet van nationale eenheid. Troebelen m Atjeh duren voort Twee militairen werden in het dorp je Aree in Noord-Atjeh, nabij Sigli, door onbekenden met messen in de rug gestoken, toen zij over de passar (markt) liepen. Het te Kotaradja ver schijnende dagblad „Peristiwa" meldt dat beiden werden gedood. Het leger nam onmiddellijk maatregelen, waar bij de passar in vlammen opging. Het grootste deel van de bevolking trok uit het dorp weg. Unicef schenkt f 163.400 voor malariabestrijding De uitvoerende raad van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, heeft gisteren besloten een bedrag van 163.400 toe te wijzen aan Nederlands Nieuw Guinea ter ondersteuning van een campagne van het Nederlandse gouvernement ter bestrijding der ma laria. Onderzoekingen in de omge ving van Hollandia hebben aange toond, dat bijna elk inlands kind reeds in het eerste levensjaar door de mala ria wordt aangetast. Op grond daarvan wordt de malaria beschouwd als een van de voornaamste oorzaken van de geringe bevolkingsdichtheid en van de lage trap van ontwikkeling van de bevolking op Nieuw-Guinea. VLUGGE MAARSCHALK. Dit zou maarschalk Juin gezegd hebben tot een Franse journalist: „Ik ga ge woonlijk laat naar bed. Ik slaap wei nig, maar ik slaan vlug". VERGISSING. In Parijs bezocht de toneelspeler Misha Auer een feest van keukenprinsen. De prinsen ga ven in een enorme keuken een cock tail weg. Misha legde z'n overjas zo lang in een ijskast, die leeg en naar zijn mening ongebruikt was. Toen hij klaar was met cocktail-drinken kwam de jas er stijf bevroren uit!! GOEDE BESLISSING. Niemand in een oorlog of waar ook heeft ooit een goede beslissing genomen als hij een dodelijke schrik beleefde (Eisenho wer SLECHT NIEUWS. Er is slecht nieuws voor de onderwereld van De troit i Verenigde Staten). Norbert Shemansky is politie-agent gewor den. Hij is wereldkampioen gewicht heffen, weegt 223 pond en volgens zijn vrienden is hij de sterkste man ter wereld HOTEL. In het hotel voor honden, dat te München is geopend, kunnen de brave dieren voor f 1,80 per dag niet alleen goed voedsel krijgen, maar ze worden zo nodig ook in het bad gestopt en „gekapt". RAPPORT VOOR STAT EN-GEN ER A AL Bemiddeling mislukte door afwijzing van N.V.V.S. Eind 1953 werd door de minister van sociale zaken cn volksgezondheid een commissie van onderzoek ter zake van de specialistenhonoraria in het leven geroepen. Voorzitter van deze commissie was prof. dr. J. E. de Quay te Den Bosch. Mr. C. R. F. van Roggen uit Middelburg maakte deel uit van deze com missie. De commissie is in haar taak het vinden van een weg, waarlangs de be staande tegenstellingen kunnen worden overbrugd niet geslaagd en zulks met name wegens de voortdurend afwijzende houding van de Nederlandse vereniging van specialisten. Het bemiddelingsvoorstel werd afgewezen, op grond van door de commissie niet gedeelde principiële gronden. In Sept. 1954 werd het rapport aan de minister aangeboden; daarna is nog overleg gepleegd met twee efficien- cy-instituten. Thans is het rapport aangeboden aan de Staten-Generaal. De minister herinnert er aan, dat de interim-regeling 1954 voor de specia listenhonoraria bij algemene zieken fondsen geen plafondregeling en een daaraan gepaard gaande fifty-fifty- regeling meer kende, terwijl de be staande kortingen op honoraria tot 22.501,eveneens werden afge schaft. De bestaande kortingen namen voor 1954 een aanvang bij een hono rarium van 100.001. Op dit ogen blik geldt nog de interim-regeling '54. In haar conclusies zegt de commis sie voorts, dat de in het verleden be staande plafondregeling en de daar aan gepaard gaande fifty-fifty-rege- l;ng in beginsel onjuist moet worden geacht. Zij kunnen bij een voorlopige overeenkomst voor het jaar 1954 be ter vervallen. Voorlopig meent de commissie te moeten aannemen, dat invoering van een degressief tarief ter vervanging van de thans bestaande progressieve korting aanbeveling ver dient. De commissie is van oordeel, dat het gewenst zal zijn een diep gaand onderzoek in te stellen naar het al of niet bestaan van degressie, om dat de bestaande verschillen ten deze invloed op de onderhandelingen tus sen specialisten en ziekenfondsen zul len blijven uitoefenen, zolang niet op basis van concrete gegevens een ver antwoorde beslissing dienaangaande kan worden genomen. Dit onderzoek zal nog geruime tijd vergen. Het is daarom ongewenst de '.nderhandelingen op te schorten tot het tijdstip, waarop de nodige gege vens zullen zijn verkregen. De com missie ziet gezien het feit, dat haar bemiddelingsvoorstel werd afgewezen op niet gedeeld principiële gronden, geen heil in het voortzetten van de pogingen tot het bereiken van over eenstemming. Tenslotte wordt be toogd, dat een en ander een zeer on gewenste situatie heeft doen ontstaan. Dit is met name ook zo omdat het hierdoor onmogelijk wordt een eni germate nauwkeurig inzicht te ver krijgen in de uitgaven, welke de alge mene ziekenfondsen voor specialisti sche uitgaven moeten doen. Ter gelegenheid van de slagersten- toonstelling te Goes, hielden de sla- gersvronwen Maandag haar eerste reünie. De aandacht, die zij voor de uitgestalde vleeswaren aan de dag legden, was uitermate groot. Weinig zal aan haar kennersoog zijn ont snapt (Foto: P.Z.C.) Na 10 jaar in W.-Duitsland weer passagiersvluchten De Duitse „Lufthansa" heeft de eer ste lentedag uitgekozen voor haar eerste passagiersvlucht boven West- Duits gebied. Het was een vlucht van Hamburg naar Frankfort, waartoe Duitse journalisten en fotografen wa ren uitgenodigd. Het binnenlands ver keer der „Lufthansa" zal op 1 April officieel worden geopend. Kort daar na, op 15 Mei, zal met de diensten naar Londen, Parijs en Madrid worden be gonnen. De opening van de eerste transatlantische dienst der „Lufthan sa" is op 6 Juni van dit jaar vastge steld; dan zal het eerste Duitse vlieg tuig van Hamburg naar New York starten, nadat de Duitse luchtvaart tien jaar lang heeft stil gestaan. Chinese matroos in diep ruim gevallen Gistermorgen is de 24-jarige Chi nese matroos W. Wong Tin Ming uit Honkong aan boord van het Engelse s.s. Castle Harbour, dat in de Waal haven te Rotterdam ligt, bij het open leggen van de luiken in een 12 meter diep ruim gevallen. Bq aankomst in het havenziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Sowjet-Unie en Zweden Een vooraanstaand politiek orgaan in de Sowjet-Unie, „Het Internatio nale Leven", richt de waarschuwing tot „reactionnaire kringen en mili- tairisten" in Zweden, dat een oorlog met de nieuwste wapens in landen als Zweden tot een massale uitroeiing zou leiden. Het blad stelt genoemde kringen verantwoordelijk voor de toenemende propaganda in Zweden tegen de neu traliteitspolitiek van de regering. Voor de jaarlijkse Uniecollecte ten be hoeve van de scholen met de Bijbel is door 725 plaatselijke comités f 318.073.90 bijeengebracht. G.A.T.T.-landen willen nieuwe organisatie Voor handelssamenwerking De landen der algemene overeen komst voor tarieven en handel (G.A. r.T.) hebben gisteren bekend ge maakt. dat zij hebben besloten een nieuwe internationale organisatie op te richten, die de naam zal dragen van „organisatie voor handels-samen- werking". De „organisatie voor handelssa menwerking" zal het initiatief kun nen nemen tot internationale handels besprekingen en dienst doen als een intergouvernementeel forum voor het bespreken en oplossen van kwesties die verband houden met de interna tionale handel. De oprichting der organisatie zal een feit worden, wanneer de toestem ming is verkregen van landen, die tezamen 85 procent van de gezamen lijke handel der G.A.T.T.-landen voor hun rekening nemen. Eveneens onder voorbehoud van goedkeuring door de betrokken rege ringen heeft de conferentie besloten de geldigheidsduur van de tarief overeenkomsten, die krachtens de G. A.T.T. zijn gesloten, en die oorspron kelijk op 30 Juni a.s. zou eindigen, te verlengen tot 31 December 1957.' Frans vliegtuig neergestort Een vliegtuig van het type „Siebel" van de Franse luchtmacht, is bij het opstijgen van het vliegveld van Cog nac neergestort. De zeven beman ningsleden zijn om het leven geko men. Afdelingsvoorzitters Landbouwschap gekozen Het bestuur van het landbouw schap heeft benoemd tot voorzitter van de afdeling bloembollenteelt jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden te Hillegom en tot plaatsver vangend voorzitter de heer L. A. El ferink te Lisse. Tot voorzitter van de afdeling fruitteelt werd de heer C. Boudewijn te Wassenaar en tot plaatsvervan gend voorzitter de heer H. Bosman te Alkmaar benoemd. VIJF EEUWEN OUD Financiële steun van vele instanties .Midden in het dorp Kruiningen, op het hoogst gelegen punt, staat de bij na vijf eeuwen oude Hervormde Kerk. Het is een indrukwekkend en tege lijkertijd door zijn eenvoud ook bekorend gebouw. Dit geheel in Oud-Gothi- sche stijl opgetrokken bedehuis vormt terecht de trots van de Kruiningse bevolking. De jaren hebben echter ook hier hun invloed doen gelden. Tij dens een storm in het jaar 1780 werd een koor van de kerk dermate be schadigd, dat het moest worden afgebroken. De grootste slag kwam echter met de Februariramp in 1953. Toen stroomde het zilte water bij springtij tot een hoogte van ruim een meter de kerk binnen. De schade, die hierbij werd aangericht, beliep vele duizenden guldens. Het interieur werd groten deels verwoest, de muren en pilaren aangetast, tervvyl ook het exterieur van de kerk ernstige schade leed. Het werd een groot probleem voor het Kerkbestuur om het gebouw weer in behoorlijke staat te brengen. Maar dank zij financiële steun van de Stichting Oecumenische Hulpwerk aan Vluchtelingen, het Rampenfonds, de adoptiegemeente Apeldoorn en de Nli- nisteries van Wederopbouw en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan dit jaar met een belangrijk werk worden begonnen. Nog deze zomer zal het gebouw geheel worden gerestaureerd. De gehele restauratie zal een be drag vergen van ruim f 150.000. Men uil de kerk zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Al het metselwerk, dat in de loop der tijden is aangebracht, zal door nieuw worden vervangen. De acht pilaren werden in de negentiende eeuw be pleisterd en bij wijze van proef heeft men thans één ervan doen afbikken. Het bleek, dat de pilaren van natuur steen waren vervaardigd en deze fraaie aanblik wil men zoveel moge lijk terugzien. De imitatie-natuur steen zal door echte zandsteen wor den vervangen, terwijl om de kerk een muurtje met zadeldak zal worden gebouwd. Het dak zal van nieuwe lei en worden voorzien. Ook het interieur van de kerk ondergaat een grote ver betering. De zwaar donkereiken he- renbanken zullen in hun oude luister hersteld worden. Aan de muur zal een eikenhouten lambrizering worden aangebracht, terwijl de overige stoe len en banken geheel zullen worden vernieuwd. Tevens ligt het in de bedoeling, het orgel enkele meters achteruit te plaatsen, zodat op het orgeloxaal ruimte komt voor het kerkkoor. De katheder wordt iets vooruitgescho ven en voor de preekstoel zal enige ruimte worden opengehouden voor het liturgisch centrum met de doop vont en de tafel voor het Heilig Avondmaal. Achter in het kerkgebouw komen twee gebrandschilderde glas in lood ramen, met een symbolische voorstel ling van de ramp en de redding. Ook de consistoriekamer ondergaat een grote wijziging. Deze kamer zal ge heel Oud-Holland3 worden ingericht. Men heeft hiervoor de beschikking over een aantal oude tegels met Bij belse tafrelen, welke tegels in een Oud-Hollandse schouw zullen worden gemetseld. Het meubilair zal bestaan uit Gothische stoelen en een tafel, terwijl ook hier een eiken lambrize ring zal worden aangebracht. Het is geen gemakkelijke taak ge weest de oorspronkelijke staat van de kerk nauwkeurig vast te stellen. Mén vermoedt, dat deze vroegere R. K. kerk, na de val van Vlissingen in 1575 in Protestantse handen is over gegaan. In de kerk bevinden zich verscheidene graven van pastoors en aan de hand van de daarop vermelde data schat men net tijdstip, waarop de kerk werd gebouwd op ongeveer begin 1500. In al die eeuwen is echter één R.K. gebruik gebleven. Tóen dc kerk nog voor de R.K. ere dienst werd gebruikt, werd namelijk daags voor de jaarlijkse kermis be gon, een hoogmis gehouden, waar voor de klok werd geluid. En sinds dien luidt ieder jaar, op de dag voor de Kruiningse kermis, nog steeds de kerkklok. Accoord over Oosteuropees verenigd opperbevel Radio-Moskou heeft Maandagavond een bekendmaking van het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken omgeroepen, waarin wordt verklaard, dat op onlangs in Moskou gevoerde besprekingen volledige overeenstem ming is bereikt over het organiseren van een verenigd opperbevel voor de acht Oosteuropese landen die hebben deelgenomen aan de Moskouse confe rentie van het vorige jaar. Deze landen zijn: de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slowakrje, Oost-DuitsJand. Hongarije, Roemenië, Albanië en Po len. Het Wereldgebeuren Voor en tegen Poujade Monsieur Pierre Poujade is er in geslaagd opnieuw op opzien barende wjjze de aandacht te trekken in Frankrijk Dit kón hij doen dank zij de niet geringe medewerking van een aantal Franse parlementsle den. Deze afgevaardigden ontzagen zich niet aan deze Franse Don Qui- schot en zijn aanhangers kaarten te verschaffen voor de publieke tribune entijdens het debat openlijk over leg met hem te plegen. Weliswaar be haalde de Franse regeringsleider Faure een zeer voorlopige overwin- ning maar dit ging ten koste van vér gaande concessies aan de beweging van Poujade. Na het debat over de burgerlijke begroting kreeg de pre mier Zondagmorgen een meerderheid van 181 stemmen voor een budget voor 1955, waarmee 3369 millioen francs is gemoeid. Er is hem de tijd gelaten tot 28 Maart óm een compro mis inzake de belastingmaatregelen uit te wérken. Terwijl Poujade en zijn aanhan gers toeluisterden, legde minis ter Pflimlin de beloften uf, dat de strafwet tegen dc Fransen, die zich met geweld tegen belastingcontrole verzetten, zal worden vervangen. Voorts zal deze controle worden be perkt tot bedrijven met een omzet van méér dan 60 millioen francs. Ook beloofde Pflimlin dat nog aan de eisen van handelaren en neringdoen den tegemoet zal worden gekomen. Voor dit alles ontving de regering Faure dan de tegenprestatie, dat alle moties, welke onaanvaardbaar geacht werden en welke aan de eisen van de Poujadisten toegaven, werden weg gestemd of ingetrokken. Mnsieur Poujade was natuurlgk nog allerminst tevreden met dit resultaat in eerste instantie van deze strijd. Hij schreeuwde zijn aanhangers toe: „Weest waakzaam. De regering wil ons een loer draaien, maar ditmaal laten wij ons niet beet nemen. Het is uit!" Krasse en onaangename taal voor de afgevaardigden, onder wie er zijn die doodsbenauwd zijn voor Poujade, omdat hij liet blijken, dat de parle mentsleden, die niet naar zijn pijpen dansen, door him kiezers in de steek kunnen worden gelaten. Nauwelijks was Zaterdagmorgen het debat in de nationale vergadering beëindigd of Poujade trok nog op de publieke tri bune zijn jasje uit en vertoonde zich demonstratief in zijn hemdsmouwen. Daarna werd hij van de publieke tri bune verwijderd. Het is de vraag of deze ex-boek houder, die als een ware dema goog gebruik weet te maken van de ontevredenheid onder de Franse belastingbetalers aldus zqn doel kan bereiken. Tijdens een bijeenkomst op Zaterdag na het debat, gaf hij zijn vi sie op het Franse parlement, dat hq een „mesthoop" noemde. Hij eiste, dat de Franse parlementsleden, die hem steun toezegden maar hem ten dele in de steek lieten, geboycot zouden worden. Op 28 Maart volgt indien er althans aan deze oproep gehoor wordt gegeven een algemene win kelsluiting. Een gebaar, dat nogal dubbelzinnig is omdat op deze dag een Maandag de meeste winkels reeds gesloten zijn. Om ook het grote publiek op zijn hand te krijgen, ver zocht Poujade de winkeliers hun goe deren te verkopen zonder de omzet belasting daarbij te berekenen. Maar de winkeliers, die verantwoordelijk blijven voor deze indirecte belasting aan de staat, zullen zich nog wel eens bedenken. Inmiddels is de Franse vakbewe ging ook in actie gekomen tegen monsieur Poujade. Van deze zijde wordt er op gewezen, dat de arbeiders en ambtenaren tot de categoriën be horen, welker salarissen precies be kend zijn, zodat zij op geen enkele wij ze aan de belasting kunnen ontsnap pen. „Wij zijn niet van plan", aldus de leiders der vakbew-eging", ons door de knoeiers van de Poujade-beweging te ':r.ten intimideren en wij rekenen er dat de regering ons en haar amb ten beschermt." Minister Pflimlin: voetval voor Poujade. India krijgt twee atoomreactors Premier Nehroe heeft gisteren in de volksvergadering meegedeeld, dat India tegen het einde van 1956 de be schikking zal hebben over twee atoomreaetors. De ene zal waarschijn lijk dit jaar nog gereed komen, terwijl men zich voorstelt de tweede, die groter zal zijn, tegen het einde van het daaropvolgende jaar te bouwen. Buitenlandse hulp was hierbij, vol gens de premier, niet nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3