Eerste slagersvrouwenreünie te Goes werd een groot succes Fotograferen in Benelux wordt goedkoper BUISMAN Itvin lm\mv Almanak LENTE- EN ZOMERMODE IN DE CONCERT- EN GEHOORZAAL VLISSINGEN KRIJGT ER DIT SEIZOEN 2 SPORTVELDEN BIJ EMIGRANTEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 22 MAART 1955 EEN PRETTIGE ONTMOETING Vele nieuwe vriendschapsbanden teerden gesmeed Goes beleefde Maandag dank zij het initiatief van de heer J. M. Mey- ler een primeur voor Nederland. Ruim zeventig slagersvrouwen uit ver schillende «leien van ons land kwamen naar de G an ze stad. Niet alleen om er de nationale slagerstentoonstelling „Slatiogo Hl" te bezichtigen, doch ook om er onderlinge contacten te leggen en vriendschapsbanden te sme den. Aan de goede stemming heeft het niet ontbroken en gezien de enthou siaste reacties van de dames mag verwacht worden, dat het niet bij deze eerste reünie zal blijven! Integendeel, men vond het eigenlijk wel een beetje jammer dat niet eerder een dergelijk initiatief was genomen. Tegen elf uur arriveerden per trein en per bus de dames uit Zwolle, Nij megen, Haarlem, Weert, Utrecht, Emhoven, Amsterdam en Almelo, om maar enkele plaatsen te noemen. De dames die per trein kwamen, werden aan het station verwelkomd door een comité en per bus naar hotel „de Ko renbeurs" gebracht. Hier sprak me vrouw L. C. Meïjler-Tielrooy namens het ontvangstcomité een welkomst woord en bood aan mevrouw H. C. ten Kate-Poppinga, echtgenote van de burgemeester van Goes, een ruiker bloemen aan. Mevrouw Ten Kate heette daarna de dames officieel wel kom en prees daarbij de gelukkige gedachte om deze dag te organiseren. Het is van groot belang, dat de vrouw welke ingeschakeld is in het bedrijf van haar man en vaak een gelijk waardige partner in de zaak is, gele genheid krijgt om hierover met ande re, dames van gedachten te wisselen en nieuw ideeën op te doen. Mevrouw Ten Kate hoopte dat deze reünie nog door vele zal worden ge volgd. Do leiding van fle dag werd hierna overgedragen aan de heer Th. Cuyper, oud-directeur van S.V.O., die ook het initiatief toejuichte. Deze waarderende woorden wer den tijdens de Zeeuwse koffietafel nog eens nader geaccentueerd. Da mes uit diverse delen van het land gaven lüer uiting aan hun vreugde, dat thans voor het eerst een reünie voor slagersvrouwen werd gehou den. De vrouw in het bedrijf Des middags hield de heer Cuyper een onderhoudende causerie, waarin h\j de positie van de slagersvrouw in het moderne bedrijf schetste. Met haar vaak aangeboren tact om met de klanten om te gaan, is zij als ver koopster en raadgeefster een waarde volle kracht in de zaak. Nu steeds meer in de winkel wordt verkocht en minder thuisbezorgd, moet men zich ook nog meer op deze winkelverkoop gaan toeleggen. Mede om met succes tegen het indringen van het groot winkelbedrijf in de slagersbranche te kunnen optreden. Spreker zag voor de toekomst, dat steeds meer vrouwe lijke arbeidskrachten in de slagerij zullen komen. In dit verband pleitte hij ook voor meerdere en uitvoeriger cursussen voor vrouwelijk winkel personeel. Nadat de thee was geserveerd, brachten de dames gezamenlijk een bezoek aan de Slatogo, waar zij met kennersogen de honderden inzendin gen bezichtigden. Maandagmorgen waren juist o.m. de sierstukken met een aantal fraaie inzendingen uitge breid. Des avonds hebben de dames zich verenigd aan een diner, waarbij nog menig vriendelijk woord werd gespro ken om te danken voor deze prettige dag. Met een pianomuziekje en het optreden van de goochelaar Frigo ble ven nog velen enkele uurtjes in gezel lige stemming bijeen. Riolerings- en stratenplan voor Kruiningen Nog dit voorjaar wordt begonnen Nog dit voorjaar hoopt men in Krui ningen te beginnen met de uitvoering van liet riolerings- en stratenplan. De aanleg van een nieuwe riolering, waarvan de kosten worden geraamd op 750.000, zal in Mei worden aan besteed, waarna zo spoedig mogelyk met de uitvoering van «1e werkzaam heden zal worden begonnen. Tegelijk met het aanleggen van de nieuwe riolering zullen de straten en pleinen van Kruiningen grondig wor den verbeterd. Voorlopig komt alleen het door de watersnood getroffen Kruiningen en het Oostelijk gedeelte van Hansweert voor een nieuwe rio lering in aanmerking. Daar ook in Hansweert-west de afvoer veel te wensen overlaat hoopt men binnen enkele jaren ook dit gedeelte van het dorp op het rioleringsnet te kunnen aansluiten. In de omgeving van Hansweert, by het zg. Groene Wegje zal een rioolge maal worden gebouwd, dat het riool water door middel van een perslek"- rechtstreeks in de Westerschelde voert. Advertentie. Het EULAN etiket, de garantie voor blijvende motechtheid EULAN voor moterhte behandeling pell|ke pioniers-pros»a»i. >rén op lijn deugdelijkh Arbeidsmarkt in Zeeland Volgens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland stonden per 15 Maart j.l. in totaal over de gehele provincie 2361 werkzoekenden ingeschreven, tegen 2379 op 1 Maart. Het aantal werkzoekende mannen luidde 1880; hiervan waren er 1095 geheel werkloos, 485 waren werk zaam op objecten voor aanvullende werkgelegenheid en 300 op GSW-ob- jectcn. Er werden voor mannelijk personeel 703 aanvragen van werk gevers genoteerd. Op genoemde datum waren 481 werkzoekende vrouwen ingeschreven. Hiervan waren 274 geheel werkloos en 207. niet werkloos. Het aantal aan vragen van werkgevers bedroeg 263. VAN TOT ONDERWIJZERES GEHULDIGD. De zaal „Middendorp" te Zoutelan- de was Vrijdagavond feestelijk ver sierd, toen daar mej. A. S. Samuelse w erd gehuldigd in verband met haar 35-jarig jubileum als onderwijzeres aan de School met de Bijbel. De voor zitter van het huldigingscomité, ds J. F. Wagener, sprak de jubilaresse in zeer waarderende woorden toe en memoreerde haar vele verdiensten, zowel in als buiten schoolverband. Het oudste lid van het schoolbestuur, de heer J. Wisse, uitte vooral zijn lof over de wijze, waarop mej. Samuelse met de jeugd omgaat. Het woord werd voorts nog gevoerd door de oud voorzitter van het schoolbestuur, ds W. Oosthoek, ds C. van Nes, wika M. Ai de Vlieger, burgemeester D. Kodde, en de oriderwys-inspecteur, de heer A. A. Leenhouts. Vele geschen ken vielen de onderwijzeres ten deel; namens de dankbare bevolking o.m. een compleet radiotoestel! VERGEEFS De lente was dan wel begonnen, maar de temperatuur was op deze Maandagmorgen nog niet bepaald mild te noemen. De Maandagmorgen- stemming op de veerboot, varende van Perkpolder naar Kruiningen, was dan ook minstens zo guur als de wind, die over het wijde water blies Kleumend ineengedoken in hun voertuigen staarden vele autobezitters en chauffeurs voor zich uit, gelaten wachtend op de gelegenheid om de boot te verlaten. Toen het vaartuig eenmaal in de haven van Kruiningen gemeerd lag, werden vele motoren haastig inge schakeld. Té haastig soms. Dc bestuurder van de voorste wa gen, een luxueus Amerikaans voer tuig van respectabele afmetingen, ontketende althans de nodige verwar ring. Z'n wagen reed achteruit, in plaats van vooruit De klap waarmede het schamele autootje, dat ongelukkigerwijs ach ter de luxe slede stond, geramd werd, xoas gelukkig niet in overeenstemming met de schade. Die was minder hevig, maar toch nog voldoende om de eige naar de nodige inspiratie te geven voor een pittige toespraak tot de be stuurder van de Amerikaanse wagen. De toegesprokene liet -et kernach tige betoog rustig over zich heen gaan. Haalde slechts de schouders Wat hulpeloos bleef de redenaar in zijn sermoen steken. Omstanders we zen hem toen op het nummerbord van de wagen. Italiaans Mej. Samuelse toonde zich dank baar voor de eer, welke haar te beurt viel, en sprak de hoop uit nog vele jaren de kinderen van Zoutelande te mogen onderwijzen. Enkele leerlin gen voerden een toneelstukje op, dat een uitbeelding gaf van de eerste ja ren, gedurende welke de onderwijze res in Zoutelande werkzaam was. Ook de leden van de meisjesvereni ging „Martha" lieten zich niet onbe tuigd. GEMEENTEWERKMAN Het gemeentebestuur van Wol- faartsdijk zal morgen (Woensdag) een zware opgave te verwerken krrj- jen. Er moet namelyk een gemeen- .ewerkman worden benoemd en voor de vervulling van deze vacature heb- bben zich vier-en-twïntig sollicitan ten aangemeld! DE INSTRUMENTEN ZIJN ER De nieuwe muziekinstrumenten voor de Sluisse vereniging „Apollo", waar naar reeds geruime tijd reikhalzend is uitgezien, zijn gearriveerd. De in woners van Sluis hebben ruimschoots de gelegenheid deze te bewonderen, want de instrumenten liggen ten toongesteld in de etalage van het meubelbedrijf Du Fossé op de Kade. PROEFVERLICHTING. In de gemeente Tliolen worden mo menteel proeven genomen met ver schillende soorten van electrische straatverlichtingslampen. In de Mo lenstraat en do Julianastraat zyn de lampen op houten palen opgesteld. De Thoolse straten zijn tot dusver summier verlicht met gaslan taarns. VERANDERD DORPSBEELD. Eén van de weinige wagenmake rijen, die Walcheren nog rijk was,'is sinds enige tyd verdwenen. Het was die van de heer De Roo aan de Dorpsstraat te Oostkapelle, tal van jaren trefpunt van Oostkappelaars om de gemeentelijke problemen aan een beschouwing te onderwerpen. Er is nu een modern winkelpand op de ze plaats verrezen. Zwin tijdelijk gesloten Naar wij vernemen ligt het in het voornemen om het natuurreservaat „Het Zwin" in Zeeuwsch-Vlaanderen van 15 April tot 15 Juli voor het pu bliek te shüten. Het Belgisch deel van „Het Zwin" werd al eerder af gesloten. De tydelyke sluiting van liet natuurreservaat houdt o.m. ver band met het beschermen van de vo gelstand. Sint Joris-wandeltocht té Ternëuzen Op Zaterdag 16 April a.s. wordt in Terneuzen de traditionele jaarlijkse Sint Joris-wandeltocht gehouden. De organisatie ervan berust bij een com missie, samengesteld uit vertegen woordigers van de verschillende bij het Nederlands Padvinders Gilde aan gesloten groepen. De af te leggen af stand bedraagt voor de welpen en ka bouters 10 km en voor de ouderen 20 km. Reeds werd mededeling ontvan gen van deelneming door groepen uit ae Zeeuwse steden en uit België. Dode vogels bij W estenscbou wen De laatste dagen werden op het strand bij Westenschouwen verschei den dode of van honger stervende vo gels aangetroffen. Oorzaak hiervan is de grote hoeveelheid stookolieresten, die door de Noordenwind naar onze kust wordt gedreven. Men vermoedt dat d olie afkomstig is van de tecente olieramp aan de Deense kust. Ernstige aanrijding te Vlissingen Motorrijder en voetganger levensgevaarlijk gewond Op het kruispunt Paul Krugerstraat- Scheldestraat te Vlissingen is Maan dag, vroeg in de avond, de 70-jarige héér V. uit de Hurgonjestraat. te Vlis singen aangereden door een motorrij wiel, bestuurd door de omstreeks 21- jarige lieer L. uit Souburg. Beiden zijn in levensgevaarlijke toestand naar het Bethesda-ziekenhuis overge bracht. Volgens ooggetuigen stak V. buiten de aangegeven oversteekplaats voor voetgangers in schuine richting de rij weg over en bleef daarbij op de weg staan om een van rechts uit de richting Keersluis komende auto te laten passeren. Hij lette evenwel niet op de van de andere zijde naderende motor en werd door dit voertuig ge grepen en tegen de grond geworpen. Ook de motorrijder kwam te vallen. De motorrijder bloedde ernstig en liep by zijn val een schedelbasisfractuur op. Een geneesheer constateerde, dat de heer V. onder meer een shock had gekregen. Voor het leven van beiden wordt gevreesd. Hans Lubig verloor in Groningen De Vlissingse bokser Hans Lubig heeft Maandag te Groningen op pun ten verloren van Karei de Jager. De match ging om het amateurkampioen schap van Nederland in de zwaarge wichtklasse. Gevaeri verlaagt de prijzen van rolfilms DEN HAAG, 22 Maart 1955 Gevaert, de grootste industrie v-.-n fotomaterialen op het vasteland, heeft de prijzen van rolfilms in Benelux aanzienlijk verlaagd. De verlaagde prijzen voor rolfilms 6 x 9 zijn: Gevapan 1.70 (voorheen 1.95), Gevachrome 1.50 (voor heen 1.75), Gevacolor 3.S0 (voorheen 4.55). De prijs van Ge vapan kleinbeeld (36 opnamen) is teruggebracht tot 3.45 (voorheen 4.50); die van Gevacolor klein beeld neg. (20 opnamen) tot 4.95 (voorheen 6.45). Deze prijsverlaging is des te be langrijker, omdat ze wordt afge kondigd door een wereldbedrijf met een schitterende reputatie. Gevaert staat nu reeds meer dan 60 jaar iji dienst van de fotografie. De heer Gevaert,oprichter van de fabriek, begon indertijd met 5 man perso neel. Thans werken op de hoofdfa briek in Antwerpen meer dan 5500 mensen! Deze enorme groei is voor alles te danken aan het kwaliteits principe dat altijd door Gevaert werd en wordt gehuldigd. Geen wonder, dat overal ter wereld voor aanstaande fotografen, cineasten, röntgenologen e.a. bij voorkeur werken met het „trefzekere", be trouwbare Gevaert materiaal, dat steeds de beste resultaten verze kert. Deze prijsverlaging is goed nieuws voor allen die fotograferen en nu reeds staan te popelen om straks de ontluikende lente in al haar glorie in zwart en wit of in natuurlijke kleuren vast te leggen. Nu kan iedereen naar hartelust fotografe ren en steeds enkele rolfilmpjes in voorraad hebben. De prijsverlagingen zijn thans van kracht. U kunt er dus direct van profiteren. MODESHOW—MIDDELBURG BRACHT Modieuze interpretaties van de H-lijn (Van onze redactrice) Op de 21ste Maart, de dag waarop althans volgens de kalender de lente begint, heeft ook de combinatie „Modeshow-Middelburg" «lit jaar het voorjaarsseizoen geopend. In de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg toonden de in deze combinatie verenigde zakenlieden gisteravond een groot aantal modellen uit hun nieuwe «iollecties. Collecties welke, getuige het ge toonde, wederom met veel zorg zijn ingekocht en waarin niet alleen het klassieke kleding-genre, maar ook het nieuwste op modegebied een plaats heeft gevonden! Ruim zestig japonnen, mantels en pakjes werden gisteravond in de Con certzaal getoond voor een zeer talrijk publiek, dat al deze lenteboden enthousiast ontving. Waarschijnlijk niet alleen omdat de kleding en acces soires, welke de vijf mannequins droegen, fraai van lijn en uitstekend van kwaliteit waren, maar een dergelijke verzameling lichte en luchtige kledij de toeschouwsters onweerstaanbaar doet denken aan warme, zonnige da gen welke (Iiopenlijk) in het nabije verschiet liggen nieuwe „queenie" waarmee de i wier voet geen hoge hak verdraagt, toch elegant gekleed kan gaan. De tassen van het Lederhuis „Bijou" waren met zorg gekozen bij de kledij en de klassieke lederen tas ontbrak hier en daar gelukkig niet. De firma J. de Dreu tenslotte zorgde voor keu rige handschoenen bij vele der toi letten. Bloemenhuis Baljeu had de zaalversiering aangebracht. Als sluitstuk van de show was er ook nu weer een bruidsstoet, welke een bijzonder fraaie aanblik oplever de. De bruid in smetteloos wit, geës corteerd door een onberispelijk ge klede bruidegom, had in haar gevolg twee bruidsmeisjes en bruidsgasten, wier avondkledij evenveel bewonde ring oogstte als de eerder op de avond getoonde cocktailtoiletjes I Mevrouw D. Venema uit Amsterdam introduceerde de mannequins bij het publiek en pianist Leen Zietse zorgde weer voor een perfecte muzikale be geleiding tijdens deze show, welke hedenmiddag wordt herhaald. In fraaie tinten, in sierlijke lijnen van zeer nauwsluitend tot wijd uitwaaierend presenteerde zich de Lente op deze avond op het overvloe dig met bloemen en groen gesierde podium van de Concertzaal. Van de thans wel allerwegen aanvaarde H-lijn werden enkele modieuze interpreta-. ties gebracht; een mantel met gesp, laag in de rug geplaatst; een prach tig beige jersey pakje, waarover een Dio'r-blauwe zibeline mantel werd ge dragen; een geslaagde japon voor zwaardere figuren, uitgevoerd in twee tinten beige en met plissé-rok en boot hals, het geheel gecompleteerd door een sierlijke grote hoed. Voor degenen die zich toch nog niet aan deze „ligne- H" durven wagen, is er kleding waar in deze lijn slechts vaag wordt aange geven, zoals in een leverkleurig deux- pièces met witte garnering. Plissé De lage heuplijn wordt vaak (en met succes!) gecombineerd met plissé, dat dit jaar weer op de voorgrond treedt. Dat er tegenwoordig plissé be staat, dat er tijdens het wassen niet uitgaat, is wel bijzonder plezierig voor de huisvrouwHet marineblauw blijft ook dit jaar „en vogue" en niet ten Sportadviesraad vergaderde Nog dit seizoen zullen er aan de Baskenburgse weg te "Vlissingen twee nieuwe sportvelden in gebruik genomen kunnen worden. Dit deelde de voorzitter van de Stichting Sportbelangen, de heer J. Post, me de tijdens de eerste vergadering van de Vlissingse Adviesraad voor de Sport, die Vrijdagavond iu de, zaal Muller werd gehouden. Overigens betekent dit een grote winst, omdat er op gerekend moet worden, dat de beide velden aan de Keersluis met ingang van het nieu we seizoen niet meer beschikbaar zullen zijn in verband met de plan nen van de N.V. Kon. Mij. De Schel de. De heer Post verklaarde, dat thans in de Vlissingse sportwereld de periode van tasten en zoeken naar de juiste vorm van samenwer king tussen overheid en sport voor bij is. Hij herinnerde voorts aan de chaotische toestand .welke na de be vrijding heerste. Vóór de oorlog waren er in Vlissingen 13 sportvel den, thans nog maar zes. Gezien de toename van het aantal inwoners (5000) en het steeds groeiende aan tal sportbeoefenaren, mag dus van een ernstig tekort worden gespro ken. Ér komt binnen afzienbare tijd een nieuw gymnastieklokaal bij de Jacob Catsschool in de Bonedijke- straat, dat ook bestemd is voor de sport buiten schoolverband. Er be staat goede hoop, dat de bouw van meerdere lokalen mogelijk zal wor den. De Adviesraad voor de Sport is er om te peilen, wat er in de sportvere nigingen leeft. Haar taak bestaat uit al dan niet gevraagd advi seren van de Stichting Sportbelan gen. Zij is samengesteld uit twee af gevaardigden van elke erkende sportvereniging in Vlissingen en een viertal afgevaardigden van de geza menlijke bedrijfssportverenigingen. Zij kiest uit haar midden een be stuur van vijf leden. Dit bestuur werd voor de eerste keer als volgt samengesteld: L. Blind, W. A. M. Jacobs, H. Nieuwpoort, C. Oreel en G. de Pagter. (Advertentie) Emigranten blijken grote propa gandisten te zijn voor BUISMAN. De Nederlandse gewoonte: „In dekoffie BUISMAN" wordt, overal waarheen Nederlanders trekken. grif overgenomen door de inheemse bevolking. Men spaart graag "op dure koffie en drinkt ze liever lekkerder met BUISMAN. Will U adressen van onze buiicnlandsc agenten Schrijf dan even naar de fabriek in Zwartsluis I Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje "BUISMAN" wonderen onrechte, want toiletjes als de zeer nauwsluitende japon met grote kraag en witte garnering, het jurkje met de witte gestreepte „Fath-kraag" en de zonnejurk met driekante omslagdoek, gegarneerd met witte franje, moeten wel het oog yan iedere vrouw stre len. Bijzonder geslaagd zijn de jersey- costuums, bestaande uit effen rok ken met daarop jacquard-geweven, meestal ruim hangende jasjes. Ver rassend waren ook de regenmantels, waaronder een origineel exemplaar in hardblauwe popeline met rood wit gestreepte voering en een fraaie jas van rood ottoman met losse stola. Verder brachten de firma's H. Meij er en N.V. Mantelmagazijn „De Duif" die de confectie verzorgden, nog en kele aardige lederen jasjes, goede trois-pièces en waarlijke hoogzomer- jurkjes, waarvan sommige een Spaan se rok (wijd, met veel stroken) had den. Ook het herenmodehuis „Peca" oogstte, hoewel er uiteraard weinig heren onder het publiek waren, veel succes met geklede en sportieve he renkleding, welke door de heer uit het mannequins-gezelschap werd ge toond. Dat hoeden, schoenen, tassen en handschoenen op deze show weer uit stekend verzorgd waren, behoeft geen betoog. De hoedjes van de fa. wed. C. Paterik vormden ook ditmaal -weer de bekroning van menig toilet. Ze wa ren gemaakt uit diverse fraaie mate rialen en er was een overvloed aan modellen; hoedjes die als een glan zende helm om het hoofd sluiten, an dere die a-symmetrisch 't gezicht om lijsten, en grote, romantisch aandoen de hoofddeksels. De schoenen van magazijn „De Arend" waren evenzeer de aandacht waard, en vooral in het geklede genre is er zelden meer keus geweest dan dit VoorjaarAlle hakhoogten zijn in de mode; het hoge, naalddunne hakje uit Zuidelijker landen evenzeer als de Films in Zeeland „MAARTEN LUTHER". Zoals bekend wordt tot en met Don derdag in drie theaters Electro, Middelburg; Alhambra, Vlissingen en Grand, Goes het grootse filmwerk „Maarten Luther" vertoond. Deze film werd reeds eerder uitvoerig be sproken. Het is, zoals in deze rubriek al opgemerkt, een film. die waard is door een ieder gezien te worden! Een nieuwe noot in het filmpro gramma brengt alleen Luxor, Vlis singen, met „De verdedigers van de Duivelsrots"; een verhaal uit de strijd van de Noordelijken tegen de Zuidelijken in Amerika en weder om een verhaal, steunend op twee hechte Hollywood-peilers, namelijk romantiek en avontuur. Er wordt stevig gevochten. In de hoofdrollen James Graig en Barbara Payton. Examens Op het te Breda gehouden examen van de E.N.M.V. slaagden voor cos- tumière: T. Bosman uit Sint Philips- land; L. van Driel uit Sint Annaland; L. Stouten uit Krabbendijke. Voor coupeuse slaagden: J. Been akker, R. Goeree en G, Weyers uit Rilland-Bath. De geslaagden genoten htm oplei ding bij mej. C. J. v. d. Sande, hoofd- lerares-directriee te Nieuw-Vosse- meer. Deze nylon cocktaüjapon met grote hoed is een der vele fraaie toiletten uit de collectie, welke de Modeshow- Middelburg gisteravond in de Con cert- en Gehoorzaal bracht. (Foto: P.Z.C.) VANDAAG. Middelburg. Electro: „Maarten Luther", (14 j.), 19 en 21.15 uur- Evang. Luth. Kerk: rede prof. dr. W. J, Kooiman, „De geestelijke achtergrond van de „Maarten Lutherfilm", 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Maarten Lu ther" (14 jaar), 19 en 21 uur. Luxor: „De verdedigers van de duivelrots", (14 Jaar), 20 uur. Goes. Grand: „Maarten Luther" (14 jaar), 15, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2