PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Communistische schending van het bestand in Noord-Korea „De Zeeuwse Kunstenaarskring" wordt binnenkort opgericht BILT CHURCHILL ZOU SPOEDIG ZIJN ONTSLAG VRAGEN BELGISCHE SCHOOLSTRIJD NEEMT HEFTIGER VORM AAN Va nd aag... 198e Jaargang - No. 68 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGS&, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 Maart '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststf. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Efogerdstr. C 160, telef.l BESCHULDIGING VAN WASHINGTON V.S. ivillen deel van de overeenkomst opzeggen De Verenigde Staten hebben Jiun bondgenoten in de Koreaanse oorlog verzocht annulering van een deel van de wapenstilstandsovereenkomst in overweging te nemen om het hoofd te kunnen bieden aan een opbouw van het communistische militaire apparaat in Noord-Korea. De V.S. willen die clausules opzeggen, die vergroting van het oorlogspotentieel verbieden. De communistische schending van de wapenstilstand en het groter wor den van de militaire kracht in Noord-Korea geven Washington reden tot ernstige bezorgdheid, zo wordt verklaard. In Londense diplomatieke kringen wordt eveneens geconstateerd, dat er reden is tot bezorgdheid in verband met deze vergroting van de rode mili taire macht in Noord-Korea. Men meent evenwel niet, dat de Geallieerden een dergelijk antwoord moeten geven. Engeland vreest, aldus diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad, dat opzegging van gedeelten der be- stanasovereenkomst wellicht elke kans op een regeling van de kwestie- Formosa zou vernietigen. Tevens zou daarmede een gevaarlijk precedent voor het opzeggen van andere over eenkomsten worden geschapen. Het Britse ministerie van buiten landse zaken wenste geen commen taar te geven. Wel werd toegegeven, dat er overleg wordt gepleegd tussen Amerikaanse en Britse diplomaten over de inbreuken van de communis ten op het Koreaanse bestand. Koningin en Prins naar Sardinië Na afloop van de door hem gepre sideerde conferentie in Barbizon (Fr.) is Prins Bernhard met Koningin Ju liana, in gezelschap van enkele ken nissen naar Sardinië vertrokken om aldaar, strikt incognito, enkele rustige dagen door te brengen. Hiertoe heeft de Koningin zich Maandag naar Parijs begeven, vanwaar ze met de Prins de reis heeft voortgezet. Gisteravond omstreeks zes uur is het koninklijk paar op Sardinië aan gekomen. Sport Van de vele proefschriften, welke in Nederland geschreven worden om aan jonge academici een doctorstitel te bezorgen zijn er slechts weinigen, die buiten universitaire sfeer en buiten de familiekring van de promovendus de aandacht trekken. Het lot van deze boekskens is meest al, dat ze in een boekenkast staan te vergelen. "Vorige week echter promo veerde te Utrecht de aardrijkskunde leraar C. G. M. Miermans op een proefschrift, dat stellig in brede kring de aandacht zal trekken. Hij had als onderwerp voor zijn Ïiroefschrift gekozen de maatsehappe- gkë en sportieve aspecten van het voetbal(spel) in Nederland. Een gewoon onderwerp, dat hij ech ter op frisse en instructieve wijze heeft behandeld. Alleen reeds het le zen van een excerpt uit dit proef schrift voert tot waardering! Dr. Miermans geeft namelijk ant woord op de vraag wat wij nu wel van dat voetbal in Neder land moeten denken. Tot nogtoe is er wel veel over voetbal gepraat en ge schreven, maar niemand had ooit de betekenis van de voetbalsport in Ne derland geanalyseerd en geïnterpre teerd aan de hand van exacte gege vens. Dat heeft dr. Miermans gedaan en hij zijn onderzoek kwam hij tot de conclusie, dat 50% van de totale Ne derlandse bevolking zich interesseert voor de verslagen van interlandvoet balwedstrijden. Voorts heeft hij bere kend, dat 1% van de mannelijke be volking boven de 18 jaar een of andere onbezoldigde functie vervult in een voetbalorganisatie. Sedert 1920 beoefent bijna 50% van alle mannelij ke sportbeoefenaren uitsluitend voet bal en van alle wedstrijdbezoek trekt voetbal 72%. Het krantenlezend publiek stelt be lang in sportberichten, maar die be langstelling is iets minder eenzijdig op voetbal gericht, aldus dr Mier mans. Dat zijn dan enkele conclusies uit zijn proefschrift. Hij trekt er nog veel meer, maar het citeren daarvan zou te ver voeren. Met deze enkele voorbeelden im mers kan worden volstaan om aan te geven hoe grondig de maatschappelijke aspecten van het Nederlandse voetbal in dit proef schrift bekeken zijn. Dr. Miermans heeft de beschouwin gen over de betekenis van de voetbal sport uit de nevelen van de pro en contra's overgebracht in de sfeer van de nuchtere calculatie. En indien er één gevolgtrekking femaakt mag worden dan is het wel eze: de voetbalsport speelt bij de vrije tijdsbesteding in Nederland een veel grotere rol dan de meeste van ons bevroed hebben. Men kan zich slechts over ver hazen, dat een spel, waarvoor zich een groot deel van het Nederlandse volk interesseerde niet reeds veel eer der het onderwerp van een universi taire studie heeft uitgemaakt. Of zou het kunnen zijn dat er in Nederland een kloof bestaat sport en universiteit?? Allereerst dient volgens de Britten een gedetailleerd verslag over com munistische bewapening in strijd met dit bestand opgesteld te worden. Pas daarna kan men overleggen, welke maatregelen genomen moeten wor den. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie zeide, dat de commu nisten de neutrale commissie van toezicht op de wapenstilstand op de hoogte hadden gesteld van slechts elf tevallen, waarin zij wapens of mili- aire uitrusting hadden vervangen. De geallieerden hadden dit in zeven duizend gevallen gedaan. Functionarissen te Washington ver klaren, dat de communisten hun luchtmacht aanzienlijk hebben ver sterkt. Men zegt, dat er in Noord-Ko rea meer dan veertig vliegvelden zijn aangelegd, waar Mig-straaljagers en bommenwerpers zijn gestationneerd. Van Kleffens presideert speciale V.N.-assemblée Hr. Ms. gezant te Lissabon en minis ter van staat, Z. Exc. mr. E. N. van Kleffens, zal het presidentschap bekle den van de speciale V.N.-assemblée, welke van 20 tot 26 Juni a.s. te San Francisco zal worden gehouden. Na een welkomstwoord van de bur gemeester van San Francisco, Elmer E. Robinson, zal mr. Van Kleffens een openingsrede uitspreken, welke door radiostations over de gehele wereld zal worden gerelayeerd. Op de avond van de openingsdag zal er een grote receptie plaats hebben en de vier vol gende dagen zullen gewijd zijn aan verklaringen van de vertegenwoordi gers van de regeringen der zestig aan gesloten landen en aan culturele mani festaties. Geheime zender nabij Alkmaar Zondagavond om half twaalf heeft de Rijkspolitie in samenwerking met de P.T.T. een inval gedaan in de wo ning van de heer P. O., kapper te Winkel, die reeds een achttal weken elke Zondagavond van 11 tot 12 uur de radiobezitters van Winkel en om geving via een geheime zender amu seerde met gramofoonmuziek en dorpsactualiteiten, waarbij hij ook reclameteksten inlaste. Zondagavond werd hij op heterdaad betrapt. De zendinstallatie werd in beslag geno men en de man werd voor een ver hoor meegenomen naar Schagen. NIET SLECHTS GERUCHTEN Anthony Eden nieuive premier Naar Reuter meldt, wordt thans verwacht, dat de Britse premier, Sir Winston Churchill binnen de komende veertien dagen naar de Koningin zal gaan, om haar verlof te vragen zijn ontslag aan te bieden als minister president. Volgens gewoonte zal koningin Elizabeth dan vragen, wie hij als zijn op volger aanbeveelt, en het is wel zo goed als zeker, dat het antwoord zal luiden: Eden. Dan zal de koningin Eden vragen, of hij zich in staat acht een regering te vormen, en daarop zal het antwoord wel bevestigend zijn. Men verwacht, dat het nieuws van het aftreden officieel bevestigd zal worden tegen 5 April, juist voordat het parlement op Paasreces gaat. De 80-jarige premier, die zeer vasthoudt aan de protocollaire regels, zal er op staan, dat eerst aan de Koningin toe stemming wordt gevraagd, voordat een officiële datum van zijn ontslag bekend wordt gemaakt. Het zou „pro tocollair niet correct" zijn, als voor dien iets over deze kwestie in het La gerhuis zou worden gezegd. Russische minister van cultuur vervangen De Sow jet-minister van cultuur, Georgi F. Alexandrof, is van zijn functie ontheven. In zijn plaats is be noemd Nikolai A- Mikhaïlof, de huidi ge Sowjet-ambassadeur in Polen, al dus heeft radio-Moskou gisteren be kend gemaakt. Alexandrof is, „op voorstel van pre mier Boelganin", door het presidium van opperste Sowjet ontslagen, omdat hij „bij de leiding van zijn ministerie gefaald heeft". Maandagmiddag en -avond betwist ten de Zeeuwse heren- en dames- kappers elkander in het Concertge bouw te Vlissingen de hoogste eer. Dat de winnaar in de dames-afdeling de heer Jacques Corbeel uit Vlissin gen, nauwgezet te werk ging, blijkt wel uit deze foto. (Foto: P.Z.C.) In politieke kringen is men van me ning, dat de premier in verlegenheid is gebracht door het feit, dat deze zaak voortijdig naar de pers is uitge lekt. Vrienden van Churchill hebben er voor gewaarschuwd, dat van de oude staatsman zeer wel te verwachten is, dat hij, als hij het gevoel zou krij gen, dat men hem uit zyn functie zou „verjagen", op het laatste ogenblik van gedachte zou veranderen. Sinds zijn beroerte in 1953 heeft hij tot twee maal toe een datum van zijn aftreden gesteld en weer herroepen. Lady Churchill heeft er sinds die tijd op aangedrongen, dat hij de staatsza ken vaarwel zou zeggen, zolang hy nog van zijn vryheia zou kunnen ge nieten. De duinen bij Zoutelande hebben vooral de laatste jaren erg te lijden gehad van duinafslag. Om dit euvel in de toekomst zoveel mogelijk tegen te gaanis men momenteel bezig aan de zeezijde voor de duinen muurtjes te plaatseif. (Foto: P.Z.C.) K.L.M.-vlieger in Djakarta doodgeschoten Reed in verboden zone Zaterdagavond hebben in de bene denstad van Djakarta bij de beschie ting van een auto, die het bewaakte havengebied binnenreed, dienstdoende militairen de 24-jarige J. van Heynin- gen door een kogel dodelijk getroffen. Hij was derde vlieger bij de K.L.M. en bezocht voor de eerste maal Indone- De heer Van Heyningen was met zijn in Djakarta woonachtige broer en een kennis naar de benedenstad gereden om een Chinese maaltijd te gebruiken. Op de terugweg naar de stad reed de auto het verboden „ha vengebied Priok" binnen, waarvan de grens volgens de autobestuurder niet zoals gebruikelijk zou zijn aangege ven, zulks in tegenstelling tot de ver klaringen der politie. De dienstdoen- *de militairen losten schoten, waardoor Van Heyningen dodelijk in het ach terhoofd werd getroffen. Maquette van Rome op de E 55 Met de Belgische regering en de directie van het Koninklijk museum van kunst en geschiedenis te Brussel is een overeenkomst tot stand geko men, waardoor het mogelijk zal zijn de maquette van het oude Rome op de E 55 ten toon te stellen. Deze maquette is een van de drie exemplaren, die door de Romekenner professor Bigot en zijn medewerkers na langdurige studie zijn vervaardigd. De maquette komt in een verlaagd gedeelte te liggen, zodat men een overzicht krijgt van de stad in haar -eheel. Door opstelling van prisma ijkers zullen de bezoekers gelegen heid hebben bepaalde delen vergroot te zien. Een speciale verlichting zorgt ervoor, dat men afwisselend een in druk krijgt van het oude Rome in het licht van zonsopgang, van de volle dag en van zonsondergang. SOCIALISTEN CONTRA KATHOLIEKEN Kans op botsingen in Brussel als demonstratie doorgaat De schoolstrijd in België neemt steeds heftiger vormen aan. Na de actie van de Leuvense studenten richt de aandacht zich thans op Brussel. Bur gemeester baron Jef Vandemeulenbroeck heeft een voorgenomen demon stratie van de katholieke volkspartij (C.VJ?.) op Zaterdag 26 Maart ver boden. De bedoeling is om in de hoofdstad,te protesteren tegen de school politiek der liberaal-socialistische regering. Inmiddels heeft het socialistische comité voor gemeenschappelijke actie zijn leden opgeroepen Zaterdag a.s. in Brussel aan>vezig te zijn „om iedere provocatie van de aanhangers der C.V.P. te beantwoorden". zal haar op het juiste ogenblik een halt toeroepen". In het socialistische blad „Le Peu- ple" worden de demonstraties der katholieke studenten gehekeld en de aanslagen, die hebben plaats gehad op woningen van leden der socialisti sche party, o.a„ van de vice-voorzitter van de Belgische Kamer, Fernand Brunfaut. Het blad schrijft: „Tot nu toe heeft de arbeidersklasse zich niet geroerd en zij heeft haar kracht niet fetoond. De katholieke oppositie eeft de vorm aangenomen van een nieuw rexisme en de werkende klasse H komt de in kunstschilders- p kringen beroemde en beruchte zaak-Van Meegeren-Vermeer H wederom in het middelpunt der belangstelling te staan. Bij de p achtste kamer van de Brussel- ji se civiele rechtbank wordt na- p melijk een aanvang gemaakt met het proces van de Neder- jj landse kunstverzamelaar Van p H Beuningen tegen prof. dr Co- remans, directeur van het la- boratorium der Belgische mu- p sea te Brussel, die in 1945 het z- deskundigen-onderzoek in ge- noemde zaak leidde. 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllll BEELDENDE KUNSTENAARS WERKEN SAMEN Nieuive Stichting wacht belangrijk werk Naar wij vernemen is binnenkort te verwachten de oprichting van een Stichting „De Zeeuwse Kunstenaarskring", die zich tot taak zal stellen de toenadering tussen overheid, publiek en beeldende kunstenaars in Zeeland te bevorderen. Zoals men zich zal herinneren worden reeds enige tijd po gingen in het werk gesteld om tot een organisatie van Zeeuwse beeldende kunstenaars te komen en het ziet er nu naar uit, dat deze pogingen met succes worden bekroond. Vorige week kwamen de betrokken kunstenaars opnieuw bijeen in het gebouw van de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel werk te Middelburg, ditmaal in tegenwoordigheid van de heer J. Kassies, directeur van de Nederlandse Federatie van Beroepsver enigingen van Kunstenaars te Amsterdam. Deze bracht de vergadering ad vies uit over de vraag-, welke organisatievorm in de gegeven omstandighe den de voorkeur verdiende. Er werd tot de Stichtingsvorm be sloten o.m. omdat het meeste succes is te verwachten van een betrekkelijk kleine, doch actieve kern, die de ener- §ie en het vereiste peil zal kunnen op rengen om Zeeland in de velerlei si tuaties, waarin dit voor de beeldende kunst van belang zal kunnen zijn, te representeren. Tot de oprichters be horen o.a. mevrouw Claire Bonebak ker, mevrouw E. Messer-Heybroek, de heren Louis Hegmans, R. Kimpe, mr J. C. van Schagen en Jac. Prince. Het ligt echter geenszins in de bedoe ling van de oprichters, dat de Stich ting de deelneming aan haar activi teit zal beperken tot de tot de Stich ting toegetreden kunstenaars. Hand having van een hoog qualitatief peil moest echter als een onafwijsbare eis worden gehandhaafd. De eerste belangrijke taak, die de nieuwe Stichting wacht, zal ver moedelijk zijn het verlenen van medewerking aan de organisatie van de Zeeuwse Tentoonstelling van Beeldende Kunst. Hierover zal ten spoedigste contact worden gezocht met het provinciaalbestuur. Tijdens de vergadering van vorige week is ook ter sprake gekomen hoe in het vervolg kan worden voorko men, dat bij het organiseren van be langrijke demonstraties zoals bv. de Zeeuwse deelneming aan de Rot terdamse Tentoonstelling E-55 mede werking van aan Zeeland volkomen vreemde kunstenaars wordt verzocht, zonder dat zelfs door de organiseren de Zeeuwse instantie ook maar één Zeeuwse kunstenaar over dit project was gepolst. DE STATUTEN In de concept-statuten van de Stich ting is als doel opgenomen de bevor dering van de toenadering tussen overheid, publiek en beeldende kun stenaars in Zeeland, een ruim ge stelde taak. die waar de relatie met de overheid uitdrukkelijk op de voor grond wordt gesteld belangrijke perspectieven in verschillende richtin gen opent. De Stichting zal deze taak tot uitvoering brengen, o.a. door het organiseren van exposities en door eventuele andere demonstraties op het terrein van de beeldende kunst, het geven van voorlichting en het or ganiseren van propaganda, van cur sussen of klassen voor beoefening van de door haar gepropageerde takken van kunst en voorts door het uitbren gen van advies aan overheid en ande re instanties. Indien de katholieke leiders de massademonstratie niet op het laat ste ogenblik afzeggen, mag verwacht worden, dat de Belgische Rijkswacht en de politie alle toegangswegen tot Brussel Zaterdag a-s. zullen afzetten. Alle autocars uit de provincie zullen worden teruggezonden en zelfs de treinenloop uit de provincie zal wor den stopgezet. Het nationale bestuur van de C.V. P. stelt vast, dat de staat nog steeds een bevoorrechte plaats inneemt by het onderwijs. De katholieke normaal scholen hebben niet het recht tot het afleveren van wettelijke diploma's. Bovendien maken de wetsontwerpen nog steeds een onderscheid tussen de Belgen naar gelang van hun politieke overtuiging en de oorsprong van hun diploma's. Er wordt een onduldbare druk uitgeoefend, aldus de C.V.P., op de ouders zowel door middelen van zedelijke als financiële aard. Een an der verwijt is, dat de regering het be leid van het land steeds meer en meer in handen geeft van een socia listische centrale administratie. Ver wezen wordt naar de leningen, die de regering in het buitenland aangaat ..tegen zeer ongunstige voorwaar den". Lente zette in met goed weer (Van onze weerkundige medewerker) Zeeland was gisteren de enige pro vincie in ons land, waar nog van re delijk goed lenteweer kon worden ge sproken, al was 7 graden Celcius, zo als in Vlissingen werd gemeten, toch nog te koud. Maar in een gebied, on geveer ten Oosten van de lijn Eind hovenZwolleLeeuwarden, viel gis teren nog sneeuw en kwam het kwik niet hoger dan 2 tot 3 graden boven het vriespunt. Het komt zeer zelden voor, dat het weer in de lente nog zo winters en koud is. Maar wij blijven goede hoop houden, want hoewel de koude lucht met sneeuw en vorst nog dicht bij huis blijft, toch begint het er op te lijken, dat geleidelijk zach tere lucht uit Zuidelijke streken de lente langzaam weer in haar gewone doen zal brengen. Van Engeland na dert nog een storingsfront, dat later weer enige regen kan veroorzaken. In de Scandinavische landen komt op uitgebreide schaal nog zeer strenge vorst van 12 tot 20 graden voor. Ook in Schotland is het nog zo koud en vallen er sneeuwbuien, zodat wij nog niet al té optimistisch over het voor jaar durven te zijn, ook al valt er een vooruitgang te bespeuren. DE VERWACHT... DROOG Aanvankelijk weinig, later weer meer bewolking, maar overal droog weer. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige veranderlijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1