Vele problemen rond stakende diamantbewerkers sta op VREEMDELINGEN MOGEN NIET WERKEN IN ROOD-CHINA Daar hoef je geen zeebenen voor te hebben 1 PROVINCIALE ZEEUWSE V.V.V. WERD EEN BEDRIJF PREMIEVRIJ STAATSPENSIOEN VOOR ALLE NEDERLANDERS MAANDAG 21 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 CONCURRENTIESTRIJD ZWAAR Auto tegen een boom Een dode, twee ernstig gewonden Zaterdagmiddag- is op de Rijksweg tussen Beek en Maastricht even voor bij het vliegveld een personenauto tegen een boom aan de linkerkant van de weg gebotst. De bestuurder, ïr. P. J. M. van Empelen uit Weert, werd op slag gedood. Zijn echtgeno te en de heer L. Heuvelmans uit Weert, die bij hem in de auto zaten, werden ernstig gewond en moesten worden opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Hun toestand is niet levensgevaar lijk. Mevrouw Van Empelen kreeg verwondingen aan het hoofd en een shock. De heer Heuvelmans kreeg o. m. een bovenbeenfractuur. Vermoedelijk heeft de bestuurder een voor hem rijdende auto willen in halen of passeren en is hij tijdens een sneeuwbui tengevolge van de glad heid geslipt. De heer Van Empelen was vader van zeven kinderen. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis in Weert. Op 1 April begint in Haarlem het bloemenseizoen en zullen verscheidene gebouwen feestelijk worden verlicht. Loonfactor voor kleingoed te groot (Van onze speciale verslaggever) Nauwelijks een week nadat de diamantindustrie A. van Moppes en Zn. te Amsterdam ter stimulering van de verkoop een permanente tentoonstel ling opende van de winning en verwerking van diamant, zijn de Amster damse diamantbewerkers in staking gegaan. Een halve eeuw arbeidsvrede in deze altijd in een geheimzinnig waas gehulde bedrijfstak is hiermee ab rupt beëindigd. De kern van het conflict? De werkgevers, verenigd in de Algemene Juweliers Vereniging, kunnen niet voldoen aan de eisen van de Algemene Diamant Bewerkers Bond om de lonen met 6 te verhogen en de 40-urige arbeidsweek te handhaven. De Amsterdamse diamantindustrie, paradepaard van de hoofdstad en lange tijd toonaangevend in de we reldhandel, lijdt een zorgelijk bestaan. Voor de oorlog waren er in de wereld maar enkele grote centra. Daaronder bezette Amsterdam lange tijd de eer ste plaats. Dan volgden Antwerpen, Duitsland en Zuid-Afrika. Van de cir ca 3500 Amsterdamse werknemers in de diamantindustrie hebben maar cir ca 700 valide diamantbewerkers de oorlog overleefd. België zag kans ons land te overvleugelen. Duitsland met zijn georganiseerde dumping kwam op de tweede plaats, het jonge Israël op de derde plaats en daarna Neder land pas. Amsterdam bleek, naarmate de buitenlandse concurrentie toenam, niet meer mee te kunen komen. Spe ciaal gold dit voor de kleine diamant. Dat is het belangrijkste artikel voor de diamantindustrie van dit ogenblik. De kostprijs ervan wordt voor een derde deel bepaald door dé loonfactor, voor twee derde deel door de prys van de ruwe diamant. Naarmate de stenen groter wor den, wordt de loonfactor onbelangrij ker. Hoe kleiner echter het materi aal, hoe meer de kosten de prijs van het eindproduct bepalen. Sinds Ome "an van Zutphen is de sociale positie van de Amsterdamse diamantbewerkers aanzienlijk verbe terd. Het loonpeil van deze arbeiders groep ligt hoger dan dat in concur rerende Tanden en de 40-urige werk week is een gevestigde traditie. En zo is het dus al noodzakelijk gebleken voor de Amsterdamse diamanthandel ruwe diamant naar andere industrie centra te verkopen en geslepen mate riaal van elders te importeren. Deze transactie bleek voordeliger dan ver werking van de ruwe grondstof in het eigen land. Volgens een informatie van de heer A. J. Koch, een bekende figuur in de Amsterdamse diamantwereld, heeft Amsterdam in 1954 ongeveer 15.000 karaat geslepen kleine diamant uit het buitenland geïmporteerd met een waaide van ca. 5 mill, gulden. Minstens vierhonderd Nederlandse diamantbewerkers zouden hier een vol jaar werk aan gevonden kunnen hebben. Hoe welkom deze werkver ruiming geweest zou zijn, blijkt wel uit het cijfer van honderdvijftig werklozen de laatste jaren in deze groep. De moeilijke situatie in de diamant industrie is ook de regering niet ont gaan. Op 12 Januari 1953 hebben de ministers van Economische en Socia le Zaken een commissie ingesteld, die de problemen in studie zou nemen. Dit heeft al tot veranderingen geleid, die een aanzienlijke productieverho- „Tijl Uilenspiegelactie" van Leuvense studenten Tegen schoolpolitiek van Belgische regering De studenten van de Leuvense universiteit hebben uit protest te gen de schoolpolitiek der Belgische regering een Tijl Uilenspiegelactie ingezet, die iedere dag een scherper karakter aanneemt. Een 14-tal ging er zelfs toe over het Leuvense stadhuis te bezetten waarby zij vanuit de vensters op ba zuinen bliezen en grote spandoeken neerlieten met opschriften als „weg met Collard" en „Tijl zegt neen". In het stadhuis raakten de studen ten prompt in gevecht met de socia listische burgemeester Thielemans en de stadsarchitect. Dit handge meen eindigde slechts toen de politie arriveerde, die er met veel moeite in slaagde het stadhuis te ontzetten. Burgemeester Thielemans moest zich laten verbinden. Andere studenten demonstreerden in het centrum van de stad, waar het verkeer geheel was stilgelegd. Uit protest tegen de arrestatie van de studenten die het stadhuis hadden be zet, begonnen zij een zitstaking op de grote markt waaraan de politie noch de rijkswacht een einde kon maken. De situatie werd pas ernstig toen de studenten het politiebureau trachtten te bestormen waar hun vrienden opgesloten zaten. Er vielen toen heel wat harde klappen en de geneeskundige dienst had volop werk. Tot laat in de avond moest de rijkswacht charges uitvoeren, waarbij zij door de studenten op een regen van aardappelen en eieren werd ont haald. Treinverkeer door sneeuwval vertraagd Het treinverkeer tussen Zutphen en Winterswijk heeft Vrijdagavond ten gevolge van de hevige sneeuwval ernstige vertraging ondervonden. In Zutphen, waar twee sneeuwploegen de sneeuwmassa's niet meer aankon den, werden om tien voor negen de electriseae wissels onbruikbaar. Een trein naar Winterswijk moest uitvallen. Tien andere treinen hadden vertraging, die varieerde van vier tot 104 minuten. Ook in de goederen dienst ontst-nd vertraging. Om 22.30 uur waren moeilijkheden overwon nen. ging gaven in enige sectoren van de diamantindustrie. Maar daaimee is nog niet bereikt, dat een rendabele productie van de zgn. kleine goederen werd verzekerd. Daartoe zou het uurloon verlaagd moeten worden van 1.91 tot 1.75 en de wekelijkse werktijd van 40 op 45 uur gebracht dienen te worden. De diamantbewerkers kunnen het voorshands niet met deze verlangens eens zijn. Ze zijn in staking gegaan en het N.V.V. steunt deze staking. Met nieuwe arbeidsmethoden en ge reedschappen kan de productie nog aanzienlijk worden opgevoerd, meent de A.N.D.B. En overigens, zo wordt er gezegd, laten de werkgevers maar eerst eens him bedryfsuitkomsten voorleggen aan een onpartijdige in stantie. Als daaruit zou blijken, dat de productie niet lonend is, is de A.N.D.B. bereid de situatie opnieuw onder de loupe te nemen. Verhoudingen goed. De staking van de Amsterdamse diamantbewerkers is een merkwaar dige staking. Partijen staan minder fel tegpnover elkaar dan buitenstaan ders verwachten. Aan beide kanten wordt betreurd, dat geen vergelijk mogelyk is. De laatste jaren werd op de bin nenlandse markt met geslepen dia mant' een omzet gehaald van nauwe lijks twee ton, op de wereldmarkt echter door de dertig Amsterdam se bedrijven een bedrag van 75 milli- oen. De netto deviezenwinst van de Amsterdamse diamantindustrie be droeg in 1947 10.000 per arbeider. is de onge- VLUCHTELINGEN OP SCHIPHOL Voedselpositie is er slecht Met een chartervliegtuig van de K. L. M. zijn Zaterdagmorgen negentien uitgewezenen uit communistisch Chi na geland op Schiphol, vanwaar zij la ter doorgingen naar Duitsland, Zwe den, Noorwegen en Engeland. Van de 48 vluchtelingen, die zich oorspronkelijk in het vliegtuig had den bevonden, gingen er 29 al in Istanboel en Milaan van boord. Ver- scheidenen hunner zijn in 1917 uit Rusland gevlucht. Zij worden in com munistisch China als ongewenste vreemdelingen beschouwd en men trachtte hen over te halen naar de Sowjet-Unie terug te keren. Een vrouw met 2 kinderen van en VA jaar oud deelde mee dat haar man was gedwongen te „repatriëren" omdat hij werkeloos was. Zij had sinds Maart 1954 niets meer van hem ge hoord. Vreemdelingen hebben in commu nistisch China de laatste drie jaar niet meer mogen werken, zo verklaarde een 19-jarige meubelmaker, wie, even als zijn medereizigers, bij zijn vertrek uit China alles was afgenomen. Dé aldus tot werkeloosheid veroordeel den waren geholpen door de „Inter national Refugee Organisation" en door de Joodse gemeente in China. Graaf Michel Karolyi overleden Graaf Michel Karolyi, gewezen president van Hongarije (1918-1919) en gewezen gezant van Hongarije in Parijs (1947-1949) is Zaterdag op tachtigjaiïge leeftijd in Vence (Zuid- Frankrijk) aan een hartaanval over leden. Hy woonde sinds 1950 met zyn echtgenote als emigrant in Vence. Graaf Karolyi behoorde tot een zeer rijke Hongaarse familie. De voedselpositie in China werd slecht genoemd. Als voorbeeld werd aangehaald 150 gram suiker per per soon per maand. De vluchtelingen wa ren overigens weinig spraakzaam en drongen erop aan hun namen te ver zwijgen. De brug over het IsabeïïaJcanaal nabij Philippine in de Braakman is vrijgegeven voor éénrichtingverkeer. Binnen afzienbare tijd zullen de werkzaamheden hier gereed zijn en in de oorspronkelijk slechte verkeers situatie zal dan een aanmerkelijke verbetering gekomen zijn! Ten dele kan het verkeer nu reeds van de verbeteringen profiteren. (Foto: P.Z.C.) We! als je, zoals ilc, vaak op een deinend dek moet verkeren. Maar als het om Sterling gaat, heeft ieder gauw z'n standpunt bepaald. Sterling Shag, daar sta je goed mee, 't beste uit de Virginia-oogst. Je draait er je eigen, originele Virginia's van. Goudgeel, pittig en geurig Neem Sterling en u zult het met Stuurman Steven eens zijn: Koe was N.S. te dol „Een dolle koe op de lijn", meldde Vrijdagavond de baanwachter van de post Groenelian-West op het baan vak Utrecht-Bilthoven. Vier treinen moesten terwille van de koe voor zichtig rijden. Het dier werd doodga schoten en van de spoorlijn verwij derd. DEMONSTRATIE IN DEVENTER Verbeteringen van S.E.R.- rapport voorgesteld Duizenden hebben Zaterdag te De venter met de bond voor staatspen- sionnering gedemonstreerd voor een premievrij staatspensioen voor alle Nederlanders. Verwezen werd naar het bekende rapport van de sociaal-economische raad, waarin wordt geadviseerd alley een bepaald bedrag als pensioen te garanderen. Het S.E.R.-rapport komt weliswaar niet overee i met de bonds- leuze voor een premievrij staatspen sioen voor iedereen maar het is in rote trekken een belangrijke stap in e richting van de wensen van de bond. In een resolutie wordt aangedron gen op de navolgende verbeteringen van het S.E.R.-rapport: A. het grondbedrag van het voor- festelde pensioen te verhogen; b. de etaling van de kosten niet te beper ken tot een inkomen van f 6000.— per jaar; c. de 5 overgangsjaren van aftrek van eigen inkomen te doen (Slot van pag. 1) van het propaganda-werk heeft het bestuur van de Prov. Zeeuwse V.V.V. in principe besloten een propaganda- adviesbureau te vormen, waarin en kele personen uit bijv. het vervoers wezen en de middenstand zitting zul len nemen. De heer Oskamp wees verder o.m. nog op het AN.V.V.-congres dat 9,10 en 11 Juni a.s. in Zeeland zal worden gehouden. Volgens liet voorlopig pro gramma zullen het dagelüks en alge meen bestuur op Donderdag in Goes vergaderen. Des avonds reist men door naar Middelburg, waarna Vry- dag in Vlissingen het congres wordt gehouden. Voor de dames zullen toch ten naar Zeeuwsch Vlaanderen en Be veland worden georganiseerd. Het congres eindigt Zaterdags met een excursie naar Schouwen-Duiveland. Als propaganda-middel voor bezoek aan Zeeland, noemde de heer Os kamp voorts nog een advertentiecam pagne, welke enkele duizenden gul dens zal vergen.' Over het algemeen hadden deze plan nen de algemene instemming van de vergadering, waarbij een compliment werd gemaakt voor het prachtige re sultaat, dat werd verkregen bij de ac tie voor het orgaan. De begroting voor 1955, werd na enkele toelichtin gen van de penningmeester, de heer N. Priester daarop ook snel goedge keurd met een totaalcijfer van 30.270. Bestuursverkiezing In het algemeen bestuur werden herbenoemd de heren M. Haasdonk, Goes, D. Dekker, Nieuwvliet, W. Brand, Domburg en de plv. leden de heren S. Verwer, Goes, A. Brakman, Nieuwvliet en jhr. ir. H. L. Boogaert, Domburg. Nieuwbenoemd werden als bestuursleden de heren P. A. Retèl, IJzendijke, H. A. Ossewaarde, Yerse- ke, G. P. Leendertse, Wissekerke en tot plaatsvervangende leden de heren F. B. den Boer, Middelburg, J. Steven- se, Renesse, A. J. Groosman, Sluis, M. Wijffels, IJzendijke, J. Nolet, Yerseke en A. G. M. Markusse, Wissekerke. Bij deze bestuursverkiezing wijdde de voorzitter enkele woorden aan de nagedachtenis van wijlen de heer G. Ballintijn, die in zijn functie van hoofdredacteur van de Prov. Zeeuwse Courant en als plv. bestuurslid van de Prov. V.V.V. stimulerend heeft gear beid voor het V.V.V.-wezen. Ook dankte mr. Moolenburgh het afgetre den dagelyks bestuurslid, de heer P. J. Elout van Soeterwoude uit Dom burg. Uiterlijk 1 Mei zullen de plaat selijke V.V.V.-'s in Walcheren een nieuw lid voor het dag. bestuur moe ten aanwijzen. Rondvraag By de rondvraag wenste de heer P. Dumon Tak uit Middelburg de ver eniging in de persoon van de voorzit ter en de secretaris, geluk met het 20-jarig bestaan. Hy wekte de plaat selijke verenigingen op, mede te wer ken voor het aanbieden van een ge schenk. De burgemeester van IJzendyke, jhr. L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinckhave verzocht de Prov. V. V.V. een verzoek tot langere open stelling van de grens te IJzendyke te vervallen; d. vrystelling van premie heffing van kleine zelfstandigen te verhogen tot een inkomen van f 3000 e. de uitkeringen aan alleenstaanden, nu gebaseerd op 60 van de uitke ring aan gehuwden te brengen op 75 f. spoedige behandeling van 't verwachte wetsontwerp, zodat verlen ging van de noodwet-Drees achter wege kan blijven. t Is «f gij de vlam «tbhaat sé prompt dooft znurt-raadea op is maag - mot een of twee Sessies. Het snerpendste branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies by voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zijn nog sma kelijk óók. willen ondersteunen, hetgeen toege zegd werd. De heer Labruyere van Zoutelande kwam met een nieuw systeem voor het houden van tellin gen van het aantal overnachtingen. Dit systeem werd echter niet toege juicht. Met waardering wees mr P. Adriaan- se op enkele door de nieuwe directeur van de prov. stoombootdienst, mr J. L. Nieuwenhuis, getroffen maatrege len, welke ook voor het vreemdelin genverkeer van belang zyn. De heer S. Verwer, Goes vertolkte de gevoelens van het hotelwezen, dat thans na de reorganisatie veel nau wer contact met het V.V.V. krijgt. Voorts liet hy een waarschuwend ge luid horen tegen een door een V.V.V.- lid uit Domburg in een interview aan de P.Z.C. gedane uitlating over hotel- bouw in Domburg. De economische mogelykheden voor nieuwe hotels in Domburg zyn volgens spreker slecht. De heer W. Brand, Domburg, was van mening dat over de wenselijkheid van verdere hotelbouw in deze gemeente, ter plaatse ook de meningen uiteen lopen. De bestaande hotels zijn echter z.i. niet armlastig. Tenslotte werd door de heer Priester uit Breskens o.m. nog de aandacht gevraagd voor de wachtgelegenheden aan de boot. Onder de bus gekomen maar geen schrammetje Op het ergste voorbereid stapte Zaterdag een Rotterdamse chauffeur uit zijn autobus, toen hy op de Groe ne Hilledyk een meisje, dat met de fiets geslipt was, aangereden had. Zy bleek helemaal onder de bus ver dwenen te zyn. Maar heel kalm klonk het van onder de vier wielen tot hem en de ylings toegeschoten voorby- angers: „Trekken jullie me er on- eruit. of moet ik het zelf probe ren...?" Zy bleek geen schrammetje opge lopen te hebben, zelfs haar fiets, die ook onder de bus lag. was niet be schadigd !iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Ontbrande twist1 j§ Te Pont-Rousseau heeft een H opgelaaide echtelijke twist ten gevolge gehad, dat het dak van het huis er af vloog, het huise- lijke meubilair vernield werd, een buurman uit het puin ge- graven moest worden en de |l echtgenoot naar het ziekenhuis |f overgebracht moest worden... Twee echtlieden hadden een H twist en de man dreigde zyn §1 vrouw met een pistool. Zij ruk- te hierop een gasbuis los om M zich te verdedigen, niet lettend op het ontsnappende gas. Dit kwam door een haardvuur in de §1 kamer tot ontploffing. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Dr. Drees onthult naambordje van A. W. Grootelaan Dr. W. Drees heeft Zaterdagmid dag in de ,»Scheveningse Bosjes", dichtbij de Bankastraat in Den Haag, een doek in de Haagse kleuren ver wijderd van een straatnaambord, dat de naam geeft aan een der lanen. Dit bord laat. behalve in gewoon schrift, ook in stenografische tekens zien, dat die laan „A. W. Groote laan" heet. De kleine plechtigheid werd o.a. bygewoond door mevr. J. J. L. Groo- te, een dochter van de ontwerper van het naar hem genoemde stelsel. Succes voor Poujade De Franse nationale vergadering heeft Zondagochtend het burgerlijk deel van de landsbegroting 1955 goed gekeurd. Over het militaire deel zal nog nader beraadslaagd worden. Pre mier Faure heeft zich tijdens het be grotingsdebat alleen kunnen handha ven omdat zijn regering grote conces sies aan de Poujadisten heeft gedaan. De Franse minister van financiën, Pflimlin, verklaarde tijdens de debat ten, dat de regering zich bewust was van de lasten, die op de kleine za kenlui drukken „doch dat tegelijker tijd het gezag van de staat en de be lastingcontrole moeten worden ge handhaafd". Hij bood echter aan, de wet-Dorey te vervangen door een „nauwkeuriger en menselijker" wet. Alle kleine bedrijven zullen zo mo gelijk vrijgesteld worden van de con trole. In het kanaal van Terneuzen naar Gent is men thans onder Sluiskil be- zig met het verwijderen van de hou ten beschoeiing. Over 300 meter wordt hier een stalen beschoeiing aangelegd, terwijl er over een lengte van 100 meter een stalen kadewand wordt aangebracht. De werkzaamheden ter hoogte van het kruispunt op de weg TerneuzenSas van Gentnabij de weg naar Philip pine. (Foto: P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7