NIEUWE VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE GOES VRACHTAUTO BIJ LEWEDORP TEGEN TREIN GEBOTST Kilo's slanker BonKorets :mn slijpt hm\m Almanak Als U bedenkt dat U Blue Gillette in zo'n practische dispenser kunt kopen, zonder enige verhoging van prijs, vraagt U zich af waarom U nog steeds de ouderwetse verpakking koopt. ''00FDINGENIEUR ANTWERPSE HAVEN OVER DELTAPLAN Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 MAART 1955 Het "bestuur van de vakschool voor Meisjes te Goes heeft thans de goed keuring ontvangen om tot aanbeste ding van een nieuw schoolgebouw over te gaan. Reeds lang bestond er grote behoefte aan een grotere vak school en thans wordt er naar ge streefd zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen. De nieuwe school welke werd ontworpen door het ar chitectenbureau Roosenburg-Verha- ve-Luyt uit Den Haagzal in de om geving van de P. C. Quantstraat ver rijzen. Op Zondag „oude" tijden voor Vlissingen-Breskens? Vertrektijden van treinen zouden vervroegd worden Naar wij vernemen zal de voorge nomen omwisseling van de vertrektij den op de veerdienst Vlissingen-Bres kens vermoedelijk niet volledig kun nen worden doorgevoerd. Met de Ned. Spoorwegen, die voor nemens zijn de vertrektijden van en kele treinen lüt Vlissingen te ver vroegen, wordt overleg gepleegd over de diensten op Zondag." Deze zouden ongewijzigd moeten blijven; op werk dagen daarentegen zal de omwisse ling van de vertrektijden voor de pro vinciale boot wel doorgang kunnen vinden. Zoals bekend was in het nieuwe schema een wachttijd geprojecteerd van ongeveer negen minuten, tussen de aankomst van de boot en het ver trek van de trein. Indien de N.S. in derdaad de vertrektijden vervroegen, hetgeen zou moeten geschieden in verband met het traject Roosendaal- Amsterdam zou er slechts een speling van zes minuten overblijven. Met na me voor de Zondagsdiensten van de Prov. Stoombootdiensten zou dit fu nest zijn. Te verwachten is echter, dat vóór de invoering van de zomer diensten in Mei een oplossing gevon den zal kunnen worden. De in de Zaterdag te Goes gehou den vergadering van de Prov. V.V.V. tijdens de rondvraag gemaakte op merking, als zou het plan tot misluk king gedoemd zijn, moet als uiterst voorbarig worden beschouwd, zo ver namen wij. SLECHTS LICHTE SCHADE Drie inzittenden kwamen met de schrik vrij Zaterdagmorgen even na elf uur, is op de onbewaakte overweg aan de Oude Kraaijertsedïjk, tussen 's Heer- Arendskerke en Lewedorp, een vrachtauto van de Gemeentewerken uit Gqes met een passerende Diesel- trein in aanraking gekomen. Wonder boven wonder liep dit ongeval met slechts enige lichte schade af. De drie inzittenden van de vrachtauto kwa men met de schrik vrij. De bij de Gemeentewerken Goes in dienst zijnde arbeiders zouden uit 's Heer-Arendskerke met een vracht auto. bestuurd door H. W., naar huis gebracht worden. Op de onbewaakte overweg nabij post 50, bemerkte de chauffeur op het laatste ogenblik de uit de richting Goes naderende Diesel. Bij het remmen gleed de achterzijde van de auto nog enigszins weg, zodat de wagen met de voorkant ongeveer in richting van de trein kwam te staan. De bumper en de linker kop- Advertentie Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragert? BonKorets geven n in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehy- dratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel veroverende charme straall van u af - u is een ander mens. Be gin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets. f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES VAN TOT FEESTELIJKHEDEN. De pTanncn voor de viering van Phi lippine^ 450-jarig bestaan beginnen vastere vormen aan te nemen. Men is thans overgegaan tot het instellen van een organiserend comité, dat als over koepelend orgaan dient voor een aan tal sub-comité's, die ieder een afzon derlijke taak te vervullen zullen krij gen. Voor de feestelijke herdenking van Philippïne's stichting gaan de ge dachten uit naar 13, 14 en 15 Augustus aanstaande. Hopelijk zal het organise rend comité pogingen in het werk stellen om hiervoor andere data te vinden, want op dezelfde dagen wor den te Breskens de „Visserijdagen" gehouden. HUWELIJKSJUBILEA. Er zijn nog meer feestelijkheden te melden, zij het, dat deze op een wat ander vlak liggen. Te Oost- en West- Souburg is er vandaag een „meer dan KLEINE STRIJD... Aan de Schuïtvaartgraclit in Vlis singen heeft zich Zaterdagmiddag een kortmaar hevig gevecht voorge daan, dat onder enige ooggetuigen wel wat schrik en ontsteltenis teweeg heeft gebracht! De strijd speelde zich af in de over het algemeen toch nog al rustige vogelwereld. Een aantal meeuwen deed zich te goed aan broodkruiméls en ander, voor vogels begerensicaardige voed- sélresten, zoals gewoonlijk daar ge deponeerd door bewoners van de Schuitvaart gr acht: die het goed me nen met dé gevederde vrienden, 't Was, afgezien van de gebruikelijke kleine schermutselingen, een vredige maaltijd. De vrede werd plotseling echter ruw verstoord. Een oorverdovend ge krijs steeg uit de troep meeuwen op. Er was een roofvogel ten tonele ver schenen! En aangezien elk vogeltje pleegt te zing ei zoals het gebekt is, trad deze vog nu niet bepaald vre delievend op'! De rover, men meent dat het een spencer is geweest, had het op één der meeuwen voorzien, maar 't zat heni niet glad. De eensgezindheid bleek groot onder het meeuwenvolk je en in eendracht en vereniging slaagden zij erin, de aanvaller te ver- wel Het duurde nog geruime voordat de rust onder de meeuwen was weergekeerd. jouden" echtpaar. Het zijn de heer en mevrouw Anth- Joziasse en P. M. Jo- ziasseKoppejan, die 55 jaar geleden in de echt werden verbonden. En Woensdag viert het echtpaar Joh. WestdorpPotappel te Stavenisse zijn vijftigjarige echtvereniging. GEVOELIGE BAND. De huwelijksvoltrekking van heer C. Steketee en mejuffrouw A. Priester is in de trouwzaal van het gemeentehuis te 's-Heer Arendskerke op de gevoelige band vastgelegd. De ouders van de bruidegom emigreren binnenkort naar Canada, waar zich reeds één van hun kinderen heeft ge vestigd, die dus te zijner tijd het broe derlijk en schoonzusterlijk ja-woord zal horen weerklinken. DEINING OM HET SLOPJE. In Sint-Annaland is deining ont staan om het slopje uaast de woning van de heer J. J. Elenbaas. De ge meenteraad besloot onlangs tijdens een spoedeisende vergadering dit slopje af te sluiten door het bij de ambtswoning van de burgemeester te trekken. Dit heeft bij een aantal in gezetenen nogal wat stof doen op waaien. Men besloot bij het gemeen tebestuur een request in te dienen en tot dusver werden reeds 240 handte keningen verzameld! Of één en ander nog resultaten zal afwerpen, moet men maar afwachten. TWEEDE LUIDKLOK. Eén dezer dagen is een tweede luid- klok voor de gemeentelijke toren bij de Nederlands Hervormde kerk te Wemeldinge gearriveerd. Destijds be sloot de gemeenteraad tot aanschaf fing van dit exemplaar ter vervanging van een door de bezetter geroofde klok. De vergoeding hiervoor werd van het Rijk ontvangen. lamp werden toen nog juist door een treeplank van de voorbijsnellende trein geraakt. Gelukkig werd de auto niet meegesleurd bet alle mogelijke ernstige gevolgen van dien. De trein is tot stilstand gekomen en naar de plaats des ongeval teruggereden. De vrachtauto had echter intussen de reis vervolgd. De trein had door een en ander een vertraging van 25 minuten. „Britannia" in Vlissingen wordt 2 April geopend De nieuwe gebouwen van de N.V. Britannia aan de Boulevard Evertsen te Vlissingen zullen op 2 April a.s. des morgens te half elf officieel wor den geopend. Na de openingsplechtig heid zullen de gasten gelegenheid krijgen het restaurantbedrijf, de za len, terrassen enz. in groepen te be zichtigen, waarna een warme lunch geserveerd zal worden. Des middags wordt een receptie gehouden. Des avonds is er een feestavond voor de genodigden, welke feestavond maar dan voor het publiek op 3 April herhaald zal worden. Benoeming ter Prov. Griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 15 April a.s. niej. J. Davidse, schrijver op de 2e af deling ter Provinciale Griffie benoemd tot klerk op het bureau registratuur. „Thalia" uit Breskens won toneelconcours In het West Zeeuwsch-Vlaamse to neelconcours, gehouden door de W. Zeeuws-Vlaamse Bond van Amateur- Toneel, heeft de vereniging „Thalia" uit Breskens ook dit jaar weer de eev- ste prijs behaald. „Thalia" speelde „De dominee van Urk". In de tweede afdeling behaalde de toneelvereniging „Cadzandria" uit Cadzand de eerste prijs met „Nacht en morgen". Voor de vertolking van de hoofdrol in „De beste jaren van ons leven" verwierf de heer P. v. d. Bussche van „De Oranjebloem" uit' Sluis een prijs voor „uitzonderlijke prestatie". In de eerste afdeling werd de twee de prijs in dit concours behaald door „Oefening en Vermaak" uit Oost burg, met „Scherven brengen geluk". Zaterdagavond zijn in hotel „De Eenhoorn te Oostburg de prijzen uit gereikt. Dit jaar namen zes vereni gingen aan het concours deel. Voor het eerst werd ook een jeügdprijs uit gereikt, welke gewonnen werd door Piet Westdorp. Weer stookolie op het strand mammam Man sinds Zaterdagavond in Middelburg vermist Sinds Zaterdagavond wordt in Mid delburg de 49-jarige J. de Witte ver te vermist. De heer De W. verliet op die avond tussen 10 en 12 uur zijn woning aan de Leliestraat en werd sindsdien niet meer gesignaleerd. De man is zwaarmoedig en nerveus. Een ongeluk wordt gevreesd. Het signalement luidt: flink pos tuur, lang 1.75 m, blozend gelaat, donkerblond, vermoedelijk gekleed in een bruine demi, had fietspet, droeg lage bruine schoenen. De politie ver zoekt inlichtingen. Diploma-uitreiking leerlingen Z.L.M.-school Dezer dagen hebben 9 leerlingen van de Z.L.M.-landbouwschool te Ou- delande na een cursus van 4 jaren het diploma verkregen, dat werd uit gereikt door ir. J. Versteeg, rijks consulent voor het landbouwonder wijs. De geslaagden mochten, van vele zijden gelukwensen in ontvangst ne men. Er werd niemand afgewezen. De namen der geslaagden zijn: E. Blok te 's Gravenpolder, J. Hoekman, Terneuzen, M. Kesselaar te Hoede- kenskerke, L. Melio, Driewegen, J. Mol,-Driewegen, W. Otte, Driewegen, D. Westveer, Driewegen, I. de Vis ser, 's-Gravenpolder. Tevoren hadden de beide leraren, de heren W. Fase en W. Fommeijer de leerlingen vragen gesteld resp. over gronaanalyse, voedselrantsoenen landbouwwerktuigen en motoren. Ir. Versteeg stelde vragen over zaai- en pootgoed en plantenziekten. Namens het hoofdbestuur van de Z.LM. brachten ir. Bos en de voor zitter van de commissie van toezicht, de heer D. J. Deef namens de afde ling Oudelande hun gelukwensen over. Ir. Bos wekte de geslaagden op lid te worden van de L.J.G. Namens de Z.L.M.-afdeling Oudelande bood de heer D. J. Deef aan de leerlingen J. Hoekman en L. Melio, de beste 2 leer lingen, een boek aan. De dei'de leer ling, de heer I. de Visser uit Aagte- lterke, ontving van de commissie van toezicht een boekwerk, waarna bur gemeester W. N. van Liere de vierde leerling, de heer D. Westveer uit Drie wegen namens de gemeente een boek overhandigde. De heer I. de Visser dankte de le raren, de Z.L.M. en de commissie van toezicht en bood de beide leraren een j boekenbon aan. Vervolgens werd nog een tweetal kleurenfilms over de Z. L.M.-tentoonstelling te Goes en over Canada vertoond. Stookolie op het strand! Het gevrees de verschijnsel is weer gesignaleerd en wel op het Walcherse strand, tus sen Vlissingen en Zoutelande. Op sommige plaatsen was er zélfs een aanzienlijke hoeveelheid olie waar te nemen en het is wél te hopen, dat dit verschijnsel zich in het seizoen niet in zulk een ernstige mate zal manifesteren. (Foto: P.Z.C.) Promotie B. J. ter Bals uit Middelburg De heer B. J. ter Bals. rheümato- loog te Middelburg, zal Dinsdag 5 April a.s. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveren tot doctor in de geneeskunde, op het proefschrift: „De maatschappelijke betekenis van Rheumatoïde Athritis voor de pa tiënt zelf". EEN ANDER GELUID Waterpeil Westerscheïde zou niet zakken De hoofdingenieur van de Antwerp se haven, ir. Kasel, heeft zich in een voordracht over het onderwerp „Is het Deltaplan een Belgische aangele- heid", verzet tegen de opvatting van prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, volgens welke door de voorge nomen afdamming van de Zeeuwse zee-armen de stand van het water in de Westerscheïde zou zakken. Ir. Kesel wees erop dat de laatste 50 jaar het waterpeil van de Wester scheïde gemiddeld met 18 cm is ge stegen. Het is volgens de Antwerpse ingenieur dan ook duidelijk, dat de afdammingen, die door Nederland worden overwogen, het waterpeil nog aanzienlijk zouden doen toenemen. Uit de mond van Nederlandse des kundigen heeft men kunnen verne men, aldus ir. Kesel, dat men bij de berekeningen betreffende het delta plan heeft gesteund op de bevindin gen, die werden gedaan bij de uitvoe ring der Zuiderzeewerken. De hoofd ingenieur van de Antwerpse haven is echter van oordeel, dat het afsluiten van de Zuiderzee en de afsluiting der zee-armen niet met elkaar vergele ken kunnen worden. Spreker wees verder vooral op het gevaar van ver zanding van het Oostgat, waardoor thans meer dan de helft der schepen, die de Antwerpse haven aandoen, hun weg zoeken. Uit de bescheiden wijze waarop aan Belgische zijde het delta- vraagstuk wordt behandeld, zo be sloot ir. Kesel zijn causerie, die door vele persoonlijkheden uit de Antwerp se havenwereld werd bijgewoond, mag niet worden afgeleid dat de Neder landse initiatieven hier niet met de allergrootste aandacht worden ge volgd. Subsidie van 9000 voor bevrijdingsviering De viering van de bevrijding te Vlissingen op 5 Mei a.s. zal ongeveer f 10.000 gaan kosten, zo blijkt uit de begroting, welke voor de finaneiëring van deze festiviteiten is opgemaakt. De organisatie hiervan is in handen van de Bond van Buurtverenigingen, maar de gemeente zal het grootste deel van de kosten te dragen krijgen. Burgemeester en wethouders van Vlissingen steller de gemeenteraad dan ook voor om aan genoemde bond een subsidie te verlenen van maxi maal f 9000. KUNST Mattheus Passion in Hulst ROTTERDAMS PHILHARMO- NISCH KOOR EN -ORKEST. BIJNA elke Mattheus Passion-uit voering kent aan het slot een aangrij pende stilte: honderden zangers, in strumentalisten en hoorders hebben samen Christus op Zijn lijdensweg gevolgd en het graflied is gezongen: „Ruhe sanfte, sanfte ruli'Flui ten hebben een smartelijke dissonant opgelost in het mineur-accoord van C en de klanken van mensen en instru menten zijn weggeëbd in de hoge ruimten van de kerk. Op dat ogen blik past alleen maar het stil-zijn Zo was het gistermiddag ook in de oude Hulster basiliek, waar tijdens dit moment van inkeer slechts vage geruchten van buiten werden gehoord, geruchten van spelende kinderen. Eduard Flipse leidde de jaarlijkse uit voering van Bach's passiemuziek, een uitvoering, die weer van heinde en ver bezoekers trok cn voor velen de lij densgeschiedenis tot aangrijpende re aliteit maakte. In vorige jaren is in deze kolom uitvoerig ingegaan op de kenmerken van Flipse's Mattheus Passion-vertol king en steeds is daarbij met waarde ring gewag gemaakt van de sobere in terpretatie van deze dirigent, waarin wel degelijk plaats werd gelaten voor grote bewogenhéid. Welnu, de uitvoe ring van Zondagmiddag was in dit opzicht vrijwel gelijk aan die van vo rig jaar, een gelijkenis, die des te meer opviel, omdat de vocale en in strumentale solisten bijna allen de zelfde waren als in 1954. Maar er wa ren toch verschillen, niet in de opvat ting, doch in de technische kwalitei ten van de uitvoering. Het duurde na melijk enige tijd, voordat het gehele uitvoerende ensemble klonk in die uit gebalanceerde perfectie, die in vorige jaren zo kenmerkend was voor de Rotterdammers. Er waren ditmaal van die kleine oneffenheden, minutieuze verschillen bij enkele inzetten tussen koor en orkest, soms dominerende te noren, waarbij zij bovendien niet al tijd voor een mooie toon zorgden, een jongenskoor, dat in het „O, Lamm Gottes Unschuldig" mat klonk en zich met enige moeite aanpaste aan de gol vende rhythmiek van het „Kommt, ihr Töchter", kortom kleine vlekjes men zou ze generale-repetitie-foutjes kunnen noemendie pas in de tweede helft van het eerste deel verdwenen. Zij waren niet van een dusdanige om vang, dat ze storend werkten, maar zij vielen nu eenmaal op, omdat ze in andere jaren practisch niet voor kwamen. In de tweede helft evenwel was er gelukkig weer die majestueuze eenheid onder alle uitvoerenden, zo dat ook dit jaar deze Mattheus Pas sion-vertolking een gebeurtenis van de eerste orde mag worden genoemd. Heinz Marten zong ook nu de Evan gelistenpartij en zijn inzicht in deze zo belangrijke taak bleek te zijn ver diept. Zijn voordracht was ingeto gener dan vorig jaar, hoewel hij af en toe niet de zelfbeheersing kon op brengen alle effectbejag te couperen. Dat was jammer, want daardoor leek Heinz Marten op een redenaar, die weliswaar boeiend weet te spreken, maar af en toe onnodig gebruik maakt van een galmende toon, een stijl, die toch wel tot de verleden tijd mag wor den gerekend.... Laurens Bogtman zong de Christus-partij met de nobele expressie die men van hem gewoon is, maar soms werkte een teveel aan vi brato wel eens storend. Wanneer dit niet zo goed gebeurde, zou men bijna aan een ademhalingsfout denken. Cor- ry Bijster, sopraan, en Annie Hermes, alt, zongen, zoals men van deze zan geressen mocht verwachten. Leo Ke telaars voerde de kleine baspartijen met overtuiging uit en de tenor John van Kesteren was in de aria's een ly ricus van het zuiverste waterHans Schouwman bespeelde het clavecym- bel en Piet van de Kerkhoff het orgel. Tenslotte mag deze bespreking niet eindigen zonder het grote bezwaar van de Hulster-uitvoering te hebben genoemd, namelijk de coupures. Dit bezwaar wordt hier niet voor de eer ste maal gesignaleerd, maar men kan nooit wetende gestadige druppel holt immers den steenCoupures zijn niet nodig en zeker niet zoals ze hier .worden toegepast: de arioso bij een bepaalde aria wordt wèl uitge voerd, maar de aria zelf wordt over geslagen. Een merkwaardig gebruik. De organisatie was als vanouds uit stekend, zodat ook daardoor Hulst dit jaar weer ten volle aanspraak mag maken op de qualificatie „het Naar- den van Zeeland". Daarvoor verdient de „Stichting Mattheus Passion" alle waardering. de K. Goede belangstelling voor „Slatogo III" Het weer werkte Zaterdag niet bij zonder meer om een stroom van be zoekers naar de nationale slagers- vakwedstrijcl- en tentoonstelling „Sla togo Hl" te Goes te trekken. Niette min was het er vooral in de avond uren een gezellige drukte van bezoe kers, die ae kunstzinnige en smaak volle werkstukken kwamen bewon deren. Toen de tentoonstelling van daag werd gesloten, waren ongeveer 750 bezoekers de kassa gepasseerd, hetgeen dus, gezien de omstandighe den, niet ongunstig was. Faillissement Uitgesproken is het faillissement van P. Kloosterman, loonordersknecht uit Kapelle. Rechter-commissaris is mr. J. A. E. Rink te Middelburg, cu rator mr. C. M. Kegge te Goes. VANDAAG. Middelburg Electro: „Maarten Luther", (14 jr.), 19 en 21 uur; Schouwburg: „The high and the mighty" (clne- masc.). (14 jr.), 20 uur; Conc. en Geh. zaal: „Modeshow Middelburg", 14.30 uur. Vlissingen Alhambra: „Maarten Lu ther", (14 jr.), 19 en 21 uur; Luxor: „Het huis onder verdenking", (14 jr.), 20 uur. Goes Grand: „Maarten Luther", (14 jr.), 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2