Het huis krijgt zijn dienende functie weer terug lik Grootse show van scheepsbouw op de E-55 te Rotterdam OVD HVIS WERD MODERN EEN MODERN INTERIEUR HOEFT NIET KIL TE ZIJN 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 MAART 1955 LICHTKLEUR EN WARMTE Huisvrouw behoeft geen slavin te zijn. (Van een medewerker) Het interieur van onze woning is de inzet van de tiendaagse voor de Woninginrichting, die tot 26 Maart gehouden wordt. Minister Witte heeft het onlangs zo geformuleerd: omgeving en geest werken over en weer op elkaar in. Slechts een bewuste poging zich van eigen omgeving los te maken en op verkenning uit te trekken, dus te trachten eerst te kyken en daarna te vragen waarom, alvorens te oordelen, zal het mogelijk maken een verant woord milieu te scheppen, vrij van automatisch conservatisme. Er zijn een aantal steeds weer her haalde cliché-critieken op het moder ne meubel (zoals: het is zou koud, zo ongezellig, zo kaal), die hun oor sprong vinden in een tijd, toen en thousiaste jonge kunstenaars in felle reactie tegen de donkere zware stijl van de twintiger jaren, uitbarstten in flas en verchroomde buizen, gecom- ineerd. met helblauw en grijs. Dit tjjdperk is voorbij. Het chroom is vervangen door gemoffelde lakken, in prettige kleuren. Staal wordt ge bruikt naast hout in natuurlijke kleu ren en gelakt. Moderne productie-me thoden maken nieuwe vormen moge lijk, nieuwe materialen passen zich daarbij zonder moeite aan, zodat de moderne industrie meubels kan voort brengen die de mens in alle opzichten het leven verlichten; door betere vorm prettiger zitten, door nieuwe stoffen goedkoper bekleding, door minder ornament minder onderhoud. Hierbij spreken nog andere facto ren mee. De vorige generatie heeft reeds gebroken met de afgrijselijk volgepropte kamers, waar op ieder be schikbaar plekje een wanstaltig ta feltje stond, volgepakt met foto's, poppetjes, vaasjes, diertjes, om nog maar niet te spreken van de varens, palmen en aspedistra's op hoge en la ge piëdestals. Onze generatie eist van de huis vrouw oen geestelijke instelling, die niet te rijmen is met een levenslange trots op altyd glimmende meubeltjes, voortdurend om een wasbeurt vragen de kanten kleedjes en vitrage met machtige kanten randen en kwastjes. De „ameublementen", het moderne huis met zjjn kleine kamers verstik kend met hun omvang, vaak nog overpullend naar een andere kamer omdat men de grote linnenkast niet In het slaapvertrek kan onderbrengen, zjjn een verouderd begrip. Men is tegenwoordig vrij zijn wo ning in te richten naar eigen behoef te. Als men het met overleg doet is het thans mogelijk een woning zo te meubileren en te stofferen, dat men ér in kan leven, ja, er zo in kan le ven. dat het een voortdurend feest is. De moderne vrouw leeft niet meer voor haar huis, maar met en voor haar man en kinderen. Naar eigen smaak Het huis is teruggekeerd naar zijn oorspronkelijke dienende functie. Het moet de lichte, zonnige haven zijn, waar het gezinsleven niet bekneld wordt door te p-ewichtïge, te opdringe rige meubels, gordijnen en kleden. De wens rijker te ljjken dan men is, de imitatie van de rijkere, mag de „home maker", de stichster van een gezin, de inrichtster van een woning, geen parten spelen, zoals dat nu enige ge neraties lang is gebeurd. Het minderwaardigheidsgevoel, dat arbeidersklassen en middenstand zo lang in zijn greep heeft gehad, met als gevolg een massa schgn-chic, die in wezen niet anders was dan een goedkope imitatie van wat als eer biedwaardig oud en voornaam werd gezien, verliest zijn invloed op het handelen, op de smaak van deze klas sen. Langzamerhand dringt het besef door, dat goede vormgeving van indi viduele meubelstukken, van meubels en decoratiestoffen, van aardewerk, porcelein en glas, van matten, kleden en lopers, het mogelijk maken een in terieur te scheppen, dat beantwoordt aan eigen smaak, eigen behoefte. Doordat men is gaan beseffen, dat het geen noodzaak is een kamer te meubileren met volkomen gelijkvor mige stoelen, kan men met weinig beginnen en later naai* behoefte aan vullen, zolang men slechts zorgt dat het nieuwe in de: sfeer past. Doordat men de waarde is gaan beseffen van een prettig zitje om de haard, bfl de tuindeuren of voor het raam, zijn de geijkte tafel, vier stoelen en twee leunstoelen niet lansrer een noodzaak. De tafel, nog slechts in gebruik bg maaltijd en bij werk, is naar een wand verhuisd; hij wordt nog slechts ver gezeld van het noodzakelijke aantal .gewone (prettig zittende) stoelen. Hierdoor ontstaat ruimte voor de (vooral niet te grote) fauteuiltjes van het zitje, dat bovendien zomer en win ter een andere plaats kan hebben. De lamp kan men boven de eettafel han gen, terwijl de fauteuils en het daar bij behorende tafeltje verlicht kunnen worden door een staande lamp. Het gebruik van ondoorzichtige lampe- kappen maakt het mogelijk dat men zonder hinder naar ~een brandende lamp kan kijken. Deze kappen kunnen afgelapt worden en vragen geen in gewikkelde wasbeurten, zoals de oude zijden kappen. Ook nu nog kitsch Wie de vorige maand op de Meubel beurs in Utrecht heeft rondgekeken, zal daar vele producenten gevonden hebben van de getrouwelijk steeds weer gereproduceerde z.g. gothische meubelen (wier aantal overigens ieder jaar afneemt). Verder zal hij ge zien hebben, dat een klein aantal fa brikanten prachtige moderne meubels op de markt brengt, aan welker ont- (Van een medewerker Oude huizen mogen hun charme hebben, ze zijn voor de huisvrouw bijzon der bewerkél\jk en qua inrichting passen ze dikwijls niet in de sfeer waarin de moderne mens bij voorkeur leeft. Soms kan men met kleine middelen belangrijke verbeteringen aanbren gen. Soms ook zal er slechts „met grof geschut" resultaat te bereiken zijn. Jaap Penraat, een Amsterdamse binnenhuisarchitect, gaf daar een dras tisch voorbeeld van. Hij voltrok in zijn (zeer ruime) 19e eeUwse woning een metamorfose, die duidelijk demonstreert dat een dergelijk bouwsel niet hopeloos is. Onze twee foto's tonen hei huis voor, en na de verbouwing, die voor alles bestond uit het verwijderen van een hoop houtwerk en het omlaagbrengen van het plafond. Dit laatste bood daardoor meteen ruimte voor verzonken lampen. De schoorsteen werd met marmer omkleed en geschikt gemaakt voor een open vuur. De vloei- is een parket zonder figuren. Het kleed is effen zwart. De fauteuils zijn alle gepolsterd met schuimrubber. Het buffet in wit en zwart is bedekt met een laag formica-plastic, waardoor het be stand is tegen hitte en vocht. De hoofdverwarming wordt geleverd door de grote gasradiator, die is aangesloten op de schoorsteen van wat vroeger de achterkamer was. Ouden van dagen vragen bevrijdingsuitkering. De Nederlandse bond van ouden van dagen heeft in een schrijven aan de minister van sociale zaken en volks gezondheid verzocht aan de ouden van dagen, die een uitkering ontvan gen volgens de noodwet-Drees, tei gelegenheid van de tiende jaardag van de bevrijding een extra uïtkei'ing toe te kennen. De bond heeft dit ver zoek gedaan naar aanleiding van de mededeling, dat de gemeentebesturen aan de ondersteunden in hun gemeen te, de zgn. armlastigen, een extra bedrag kunnen uitkeren, ter gelegen heid van de bevrydingsviering. werp een doelbewust streven naar ten grondslag ligt. Daarnaast echter verantwoorde vormen en materialen ls er nog een niet onbelangrijke groep, die tot het besef gekomen is, dat het in feite afgelopen is met de old-finish balpoten en met de namaak- Gothiek, maar niet heeft ingezien, dat een goed meubel slechts kan wor den gemaakt door een ontwerper die weet aan welke eisen van constructie en comfort het moet voldoen en te vens als kunstenaar op zodanige hoogte staat, dat lijn en kleur aan al le eisen der aesthetica voldoen. Deze fabrikanten hebben eenvoudig tot de mensen, die ieder jaar hun go- thiek-collectie op papier zetten, ge zegd, dat zij dit .jaar iets „moderns" wilden. Het resultaat is een groot aantal onwaarschijnlijk lelijke pro ducten met machinale en nodeloze ver sieringen, die het publiek worden voorgeschoteld als moderne meubelen, maar in wezen even oudewets zijn als de zojuist verlaten gothiek en old- finish. Het is te hopen dat deze lieden het volgend jaar de weg zullen vinden naar het Instituut voor Industriële Vormgeving, dat hen in contact kan brengen met die jonge ontwerpers, die hebben begrepen wat hun taak is: het verzorgen van voor de massa bereik bare meubelen, aangepast aan het moderne leven, die licht, kleur en ruimte kunnen brengen in het mo derne gezin, in welk soort huis dit ook woont. Minder vraag naar Hollandse uien. De nu afgelopen vorstperiode heeft i de maand Februari nog enige stij ging van de prijs gebracht. Noteerde ir.en begin Februari 10 a 11 cent per kg, er kwam door de grote koude nog plm. 5 cent bij, zodat men 15 a 16 cent kon bedingen, wanneer men als teler de kans kreeg te verkopen. Want de vraag naar Hollandse uien wordt kieiner naarmate andere landen kun nen leveren, en de prijzen die door onze concurrenten worden gemaakt, zijn belangrijk beter, dan die wij zelf kunnen maken, aangezien de Holland se ui in kwaliteit tegenwoordig de mindere is van zijn soortgenoten. Het feit dat volgende week de Egyp tische uien aan de markt komen, ge voegd bij de gunstige oogstberichten uit dat land, heeft tot gevolg dat de vraag naar Hollandse uien thans niet groot meer is. In de maand Februari werden 14.600.000 kg uien uitgevoerd. Goudvissersruzie is thans beslecht De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. Briët, heeft gisteren de eis van de voorzitter van een coö peratieve bergingsvereniging, de heer P. Visser uit Wijde Wormer, toegewe zen, zodat deze bepaalde stukken, waaronder een papier, waarvan aan genomen wordt, dat het de originele concessie van de Duitse verzekerings maatschappij is tot berging van de la ding goud van de „Renate Leon- bardt", terug zal moeten krijgen van mr. J. W. F. de Rijk uit Haarlem. Eiser had vorige maand onenigheid gekregen met een van de drie leden (mr. De Rijk) van een commissie, die in September van het vorige jaar door de algemene vergadering van de vereniging was aangewezen om de mogelijkheid te onderzoeken de ver eniging om te zetten in een naamloze vennootschap. Mr. De Rijk had van de voorzitter een aantal stukken ont vangen teneinde het uitbrengen van een advies mogelijk te maken. Vol gens de heer Visser is deze commissie zich gaan bemoeien met andere za ken, waarmee zij niets te maken had. Hierdoor was de onenigheid ontstaan, waarna mr. De Rijk geweigerd heeft drie stukken aan de heer Visser terug te geven. Mevrouw Roosevelt over publicatie van „Jalta" Mevrouw Eleanor Roosevelt, de weduwe van de president, heeft gis teren verklaard, dat „mijn man, als hij nog in leven was, de documenten van Jalta niet gepubliceerd zou heb ben". Zij verklaarde dit bij aankomst op het vliegveld van Lydda op vra- f en van journalisten, aldus meldt het sraëlische persbureau. Ui olie fxfaj&klaa&en UAtyomLeJclykcf&ed Ook de keuken van het moderne gezin wordt betrokken in de moderni sering van het interieur. De binnen huisarchitect Penraat bijvoorbeeld brak alles weg, wat er in zijn woning aan muren te vinden was. Daardoor werden keuken, eetkamer en woon kamer één. Het buffet aan de rechter zijde, steunt de eettafel aan één kant. (Op de foto niet zichtbaarDe naar de keuken gekeerde zijde bevat kast jes en laden. Daar het met formica- plastic is bedekt kan de huisvrouw er zonder meer hete schalen en pannen opzetten en ze vanaf de eettafel be reiken. De bovenhelft, die kopjes, schalen en glazen bevat, is van beide zijden bereikbaar door glazen schuif deuren. Het aanrecht van blank staal (een ideaal, dat in ons land nog maar zelden wordt toegepast, hoewél di' soort aanrecht hier wel gemaal: i wordt en zelfs geëxporteerd) heep twee bakken (van gootsteen kunne: wij hier echt niet meer spreken) ei een bewegende kraan voor koud ei warm water. Erboven vinden wij ee groot aantal voorraadlaatjes va glas. Boven het fornuis is een afzuv 'inrichtingdie voorkomt dat onfris keukenluchtjes het huis indrijven. E< werkkruk voor de huisvrouw en ec pedaalemmer voor het vuil zijn ever. eens belangrijke attributen. SYMBOOL VAN ENERGIE Bedrijfsscholen in actie De Nederlandse scheepsbouw zal op de E-55 te Rotterdam, de Nationale Manifestatie van Nederlands Energie, die van 18 Mei tot 3 September wordt gehouden, met een grootse inzending in de nieuwgebouwde Energie hal voor de dag komen. Deze inzending is zo opgezet, dat zij boeiend zal zijn voor de deskundige en voor de leek, voor jonge mensen die belang- stelling hebben voor schepen en voor de vraag hoe schepen nu eigenlijk gebouwd worden, voor hen die belang stellen in de ontwikkeling van de Nederlandse scheepsbouw, voor jongens die de scheepsbouw, dit Neder landse vak bij uitstek, willen gaan beoefenen, kortom voor elke Nederlan der, die zich bewust is deel uit te maken van een volk van zeevaarders, voor wie het navigare necesse est nog altijd geldt. Wie de scheepsbouw-inzending be zoekt, zal zich beurtelings op een scheepswerf en op de zee wanen. Want als men binnenkomt, bevindt men zich al direct op een loopbrug, die boven de begane grond is gelegen en die geheel is uitgevoerd zoals dat bij een schip het geval is. Ook de rai ling is precies als die van een schip, zodat men het gevoel heeft op een schip te lopen en van daar af alles te zien wat zich op de begane grond afspeelt. es Deze loopbrug is 2,50 meter breed en voert eerst over een dwarslengte van 35 meter langs de gehele inzen ding om dan over een lengte van 50 meter langs de zijkant van de inzen ding te voeren. Op het 35 meter lan ge stuk van de loopbrug staande, ziet men voor zich in het water een le vensgroot schip in aanbouw op de bouwhelling staan. Het is een schip van 60 meter lengte, zeven meter hoogte en tien meter breedte, het grootste dat men in deze hal kon de monstreren. Rondom de hoog op gaande voorsteven van dit schip con centreert zich de arbeidsmanifestatie van de scheepsbouw en daar is het dus een drukte van belang Leerlin gen van de ambachtsschool voor de scheepsbouw te Rotterdam vervaar digen hier hun werkstukken, er wordt gevijld, geboord, geschaafd en de bezoeker ziet hoe de lichte plaat werken, die voor de scheepsbouw no dig zgn tot stand komen en hoe de jonge mensen hun handvaardigheid verwei'ven, onder leiding van hun le raren. Voorts brengen enige bedrij ven beurtelings een deel van hun be drijfsscholen tijdelijk naar de E-55 over en de lef rlingen van die scholen en hun leraren laten zien welke be drevenheid zij reeds verkregen heb ben of aan het verkrijgen zijn in het maken van plaatwerk, koperslagers- werk, luchtkokers, schijnlichten etc. Ieder die belang stelt in de scheeps bouw en de vele vakbekwaamheden, die daarbij te pas komen zal hier in teressante dingen kunnen zien en de demonstranten hopen, dat er onder de jeugdige bezoekers velen zullen zijn, die de scheepsbouw als hun vak zullen kiezen. Het schip. Na zgn aandacht gegeven te heb ben aan de arbeidsmanifestatie be kijkt de bezoeker de voorsteven en het gehele in de spanten staande mid denschip en de achtersteven met schroef en roer eens wat nauwkeuri ger. In het .voorschipgedeelte bevindt zich een „dubbele bodem", zoals vrachtschepen die moeten hebben voor water-ballast en brandstoftanks. In het midscheepsgedeelte kan men de constructie van die dubbele bodem zien en daar kan men ook een indruk Een modern interieur behoeft niet kil te zijn. Zoals op deze foto kan het ook. Het is een interieur, dat ontwor pen werd door een Deense architect de Denen hébben een grote naam in de binnenhuisarchitectuur. In deze zithoek, in teakhout uitgevoerd, is het boékenrek op originele wijze als decoratie gebruikt. Het schilderij is er onder aangebracht., evenals het lees lampje in de hoek. De vorm van de fauteuils is kenmerkend voor de Denen. Binnenlandse goudprijs werd verlaagd De prijs van binnenlands goud is mét ingang van gisteren verlaagd tot 4.500 per kg fijn. Sinds 18 October 1954 was de prijs 4.570 per kg fijn. De prijzen voor veredelingsgoud en exportgoud bleven gehandhaafd op resp. 4.300 tot 4.350 en 4.370. Ook de zilverprijs heeft een wijziging on dergaan, want deze is met ingang van heden gekomen op 108.75 tot 114.25 De vorige prijs was 104.75 tot 110,25, aldus wordt meegedeeld door H. Drijfhout en Zoon's edelmetaalbe- drijven N.V. Japanse kabinet trad formeel af De Japanse premier, Hatojama, en zijn kabinet zijn gisteren formeel af getreden, voordat het pasgekozen parlement zal bijeenkomen ter ver kiezing van een nieuwe premier en functionarissen van het Lagerhuis. Hatojama, die aan het hoofd staat van de grootste partij in het Lager huis, is bijna zeker van zgn herver kiezing, Hij heeft reeds voorlopig zijn nieuwe kabinet samengesteld. krijgen van de bevestiging van de huid, de spanten en de opstelling van de spanten. De constructie van een schip wordt op deze wijze aan de be zoeker duidelgk gemaakt: hij heeft bij de voorsteven kunnen zien hoe er gewerkt wordt en slaat nu in het middendeel gade, hoe zo'n schip er van binnen uitziet en hoe het tot stand komt. In het middenschip staat ook een motor met schroefas opge steld. Dit deel van de helling is te midden van een grote watervlakte gelegen, maar men zal het droog voets kunnen bereiken en zien. De schroefas is uiteraard verbonden met de schroef en aangedreven door de dieselmotor draait de schroef in het water. De bezoeker kan hier even spelen, indien hij wil, namelijk door de schroef via een machinetèlegraaf nu eenr vooruit en dan weer achter uit te laten draaien. Symbool Dit schip in aanbouw, symbool van Nederlands energie als zeevarende en scheepsbouwende natie, neemt de centrale plaats in de inzending in. Wat er bovend -n te zien is. zal evenwel niet minder belangwekkend zijn. Fabrikanten van houten, stalen en aluminium sloepen, jachten en reddingboten zullen namelijk door volwaardige arbeidskrachten laten zien, hoe scheepssloeper en redding boten worden vervaardigd. Er wordt dus geklonken en geboord: de werk tuigen en gereedschappen, die by de ze bouw nodig zgn, kan men overal zien. Elders wordt de historie der ont wikkeling van de scheepsbouw uitge beeld vanaf het oude Vikingschip tot aan het modernste type schepen. De scheepsbouw Dan wordt aan de hand van over zichtelijke grafische voorstellingen de toeneming van de Nederlandse scheepsbouw aangeduid, waardoor men een vergelijking kan maken tussen de benarde positie van 1945 en de veel rooskleuriger situatie van 1955. Waar worden de schepen in Neder land gebouwd? Op die vraag krijgt men een antwoord via een kaart van Nederland van 7 bij 7 meter, waarop de plaatsen zijn aangegeven waar de Nederlandse scheepsbouw is geves tigd en hoe omvangrijk de betrokken bedrijven zijn. Er is een informatiekantoor gepro jecteerd, waar iedereen inlichtingen kan krijgen, hetzij over de technische kant van de inzending, over de op leiding tot scheepsbouwer en over alles wat deskundige en leek maar zouden willen weten. U rijdt gezwind door weer er, wind

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8