Met bonnen geknoeid tijdens werk voor het dijkherstel KOMT OP 23 APRIL DE FILM „MAARTEN LUTHER" IN DRIE THEATERS OPLEIDINGSINSTITUUT VOOR GEVANGENWEZEN GEOPEND SCHOONDIJKE-DOMBURG IS VAN BELANG VOOR TWEEDE PLAATS Amsterdamse Beurs met melk meer mans! PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT ZATERDAG 19 MAART 1955 ZAAK UIT DE RAMPDAGEN Gevangenisstraf geëist tegen expediteurs uit Utrecht In de rampdagen van 1953 werd de expediteur H. v. d. P. te Utrecht op gebeld door een groot aannemersbedrijf, dat hem opdroeg te zorgen voor vrachtwagens in verband met werkzaamheden bij het dijkherstel. Hjj trad daarbij op als tussenpersoon en ontving daarvoor tien procent. Hierbij werden ingeschakeld W. v. H. te Jutphaas en H. V. B. te Utrecht, thans werkzaam in het grondbedrijf maar toen nog zelfstandige expediteurs, die met hun wagens gingen werken in het gebied van Rilland Bath. Er werd een zeer behoorlijke vergoeding gegeven nl. tien gulden per uur. Hiervan hadden de reparatiekosten betaald kunnen worden, welke vrij hoog waren omdat er zeer veel van het materiaal werd gevergd. Maar het geld was zo goed als op toen de rekeningen voor deze reparaties later nog binnenkwamen en beide expediteurs zy erkenden het grif ver valsten toen hun bonnen, waarop zij uitbetaling kregen. Met medeweten van H. v. d. P., zeiden ze, hetgeen deze thans in zoverre ontkende, dat hij beweerde de valse bonnen niet te hebben ingeleverd. Mr. J. L. Andreae, de Officier ran Justitie, eiste tegen W- v. H. en H. V. B. 3 welten gevangenisstraf en tegen H. v. d. P. zes weken, toen de zaak gis teren voor de rechtbank te Middelburg diende. schillende bonnen uit, waarvan de handtekeningen van de uitvoerder en de opzichter van Rijkswaterstaat ver valst waren. De expediteur H. v. d. P. scheen nogal met hun lot begaan. Hij beloofde ze ieder achthonderd gulden en nam de bonnen mee met de bedoeling ze in te leveren. Volgens de verdachten gaf v. d. P. him de autonummers, welke zij bij de invulling van de valse briefjes konden gebruiken. De namen van de chauffeurs waren gefantaseerd. Ove rigens moest W. v. H. direct al vijf honderd gulden betalen voor een re paratie van het geld, dat hij later in derdaad ontving. De verdachte W. v. H. bekende deze gang van zaken zó volmondig, dat de president hem op een gegeven moment voorhield, dat hij niet alle schuld op zijn opdracht gever kon gooien. In zijn requisitoir zeide mr. An dreae, dat het nog steeds niet duide lijk is, hoe nu de financiële afwikke ling geschiedde. Hij schatte het be drag waarom het in totaal gaat op een zes tot achtduizend gulden. Ove- Volgens de verdachten W. v. H. en H. V. B. waren ze tot deze verval sing overgegaan op instignatie van hun opdrachtgever. Zij wisten trou wens niet hoe ze anders uit hun re paratiekosten kwamen. In een café te Utrecht schreef W. v. H. de ver- Advertentie.) TJw stem, die van Uw buurman.... 3 tl& Htaifruafhallen In öen Haag, wast MiilMOïïMife en de stem van elke Nederlander die zelf vrijheid waardeert, dienen gehoord te worden op 23 April a.s. in de Houtrusthallen in Den Haag, wanneer wij aan het volk van Ambon en aan deZuid-Molukken een belofte van trouw afleggen. Vraag reeds heden Uw gratis toegangsbewijs aan om zeker te zijn van een plaats. Richt Uw aanvraag tot het Comité van Actie, Prinsegracht 4, Den Haag, Tel. 112739 of tot de plaatselijke afdelingen. Laat ook Uw stem klinken in daden Stort Uw bijdrage per postwissel of per postgiro op no. 426 van de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", Eindhoven. rigens merkte hij ter verdediging van beide verdachten op, dat zij geen aartsknoeiers zijn en nog een blanco strafregister hebben. Maar het recht moet zijn loop heb ben en men moet weten, dat er niet straffeloos geknoeid kan worden. Daarom kwam hij tot de eis van 3 weken gevangenisstraf. De raadsman bepleitte de uiterste clementie. Verdachte W. v. H. had zoveel reparatie aan de wagen, dat de kosten later met de vijfhonderd gulden niet betaaldkonden worden. De wagen werd verkocht en de op brengst was nog lager dan de tota le som van de reparatiekosten. Niet ingeleverd Tegen verdachte H. v. d. P., die daar na terecht stond, zeide de president, dat er toch wel heel sterk de indruk bestaat, dat hij de man was, die de weg wees. De 55-jarige P. H., adju dant van de Rijkspolitie te Middel burg, bleef bij zijn proces-verbaal, waarin verdachte deze gang van za ken erkende. Ter terechtzitting kwam hij daarop terug. Hij wist niet meer, wat hij precies verklaarde maar in ieder geval waren de bonnen niet in geleverd. In tegenstelling tot de ge tuige R. G. K., de chauffeur, die reed op een wagen van H. V. B., ontkende verdachte dat hij ook deze man een valse handtekening liet zetten op de bonnen. De andere getuigen bleven bij hun verklaringen. De raadsman van verd. had een' drietaj getuigen uit Utrecht a décharge laten dagvaardigen, die verschillende verklaringen aflegden ten nadele van de beide andere ver dachten inzake hun betrouwbaarheid en handelswijze in vroegere zaken. Mr. Andreae merkte in zijn requi sitoir op, dat verd. eerst aan de po litie toegeeft, dat het zo gegaan is. Pas veel later komt verd. v. d. P. met de verklaring, dat hij de vervals te bonnen niet heeft gebruikt en ko men er andere bonnen op tafel. Maar deze verd. had blijkbaar een potje van valse bonnen en zijn verweer werd door de Officier niet aanvaard. Hij heeft willens en wetens oplich ting gepleegd. Rekening houdende met net blanco strafregister van verd. en zijn gevorderde leeftijd hij is de zestig al gepasseerd eiste, de Officier zes weken gevangenis straf. Uitspraak 1 April. FILMSIN ZEELAND „The high and the mighty in Schouwburgbioscoop Dé gebeurtenis in het filmprogram ma van deze week is uiteraard de ver toning van de film „Maarten Luther" in de theaters ELÉCTRO (Middel burg), GRAND (Goes) en ALHAM- BRA (Vlissingen). Over dit waarlijk grootse filmwerk schreven wij on langs reeds uitvoerig, naar aanleiding van een in Middelburg gegeven voor stelling voor genodigden. Thans moge dan ook volstaan worden met de op merking, dat deze film waard is door een ieder gezien te worden! Een ander uitstekend filmwerk in dit programma is „The high and the mighty" (Schouwburgbïoscoop, Mid delburg), in het Nederlands uitge bracht onder de titel „De dood vloog mee". Deze film werd vervaardigd naar het gelijknamige, voortreffelijke boek van Ernest K. Gann, onder regie van William A. Wellman. Het is de ge schiedenis van een vliegtuig, waarvan tijdens een trans-atlantische vlücht een motor onklaar raakt. Een cata strophe lijkt onafwendbaar en be manning en passagiers worden min of meer met de dood geconfronteerd. Men aanschouwt de verbeten worste ling van de bemanning om toestel en passagiers toch nog te behouden hetgeen gelukt en intussen doet de camera „psychologische waarnemin gen" bij de passagiers. Een bijzonder boeiende, menselijke film, waarin knap spel te zien wordt gegeven en waarin bovendien een voortreffelijk kleurenprocédé werd toegepast. Luxor (Vlissingen) brengt de reeds besproken rolprent „Het huis onder verdenking"; een boeiende politiefilm MODERNE SCHOLING Minister Donker verrichtte opening Gistermorgen is in Den Haag het Centraal opleidingsinstituut voor he. gevangenwezen officieel in gebruik genomen. In een rede die de directeur- generaal voor het gevangeniswezen hield, toonde hij aan, dat reeds in 1866 het. belang in ons land werd beseft van een verantwoorde voorlichting en opleiding van het leidende en toezichthoudende penitentiaire personeel. Het zou echter tot 1939 duren, voordat er cursussen voor bewaarders en direc tie-ambtenaren in liet loven werden geroepen. De verandering van inzicht om trent de wijze waarop vrijheidsstraf fen geëxecuteerd dienen te worden, deed de behoefte aan opleiding ech ter zo sterk naar voren komen, dat het gevangeniswezen het noodzakelyk achtte de vorming en scholing van het personeel in eigen hand te ne men. De minister begon zijn toespraak met op te merken, dat het systeem van cellulaire detentie behoort te worden vervangen door dat van be perkte gemeenschap. Het is een stel ling, die gemeengoed is geworden aldus de minister en geleidelijk verwezenlijking vindt. Dit laatste is eveneens het geval ten aanzien van de differentiatie der strafgestichten en de selectie van gedetineerden. Maatschappelijke werkers, psycho logen en psychiaters worden in toe nemende mate aan de gestichtsstaven toegevoegd en arbeid, ontwikkeling en ontspanning worden harmonisch op elkaar afgesteld. Minister Donker vvees erop, dat de verwezenlijking van de uitbouw van het gevangeniswezen volgens de door de wet gestelde richtlijnen in de al lereerste plaats wordt bepaald door een juiste selectie en opleiding van het penitentiaire personeel. Want al is ook liet gevangeniswe zen op papier voortreffelijk in orde, het zal tot mislukking gedoemd zijn, indien het niet gedragen wordt door met gen prima rolbezetting o.a. Erich von Stroheim en Philippe Le- maife en vervaardigd naar een ro man, van Pierre Lamblin. Het is een drama, dat zich afspeelt in. en rond een Parijse woning, met rake typerin gen en met de nodige spanning. ZONDAG In de theaters, waar de film „Maar ten Luther" tot en met Donderdag draait, worden Zondag gewone speel films vertoond. Electro (Middelburg) brengt dan „Lord Lister, de gentle- rr.an-inbreker"een plezierige Duitse film, waarin een alleszins geslaagde persiflage wordt gegeven op de gang sterthriller. Kurt Hoffmann doet zich in deze film kennen als een vakbe kwaam regisseur, de fotografie is op vallend goed en Albert Lieven speelt een kostelijke gentleman-inbreker. Van aanzienlijk minder gehalte is „Allemaal Knots" Grand (Goes), een rolprent, die zelfs als klucht nog onder de maat is gebleven. De situaties zijn wel bijzonder onzinnig, noden van tijd tot tijd vanzelfsprekend nog wel tot lachen, maar „humor op niveau" vindt men in „Allemaal knots" beslist niet. Alliambra (Vlissingen), tenslotte brengt Zondag eveneens een product in opgewekte trant en wel „Tanzende Sterne", een revue-film met zoals gebruikelijk veel muziek, dans en variété. De muziek is van schlager componist Michael Jary. Een lucht-' hartige, amusante rolprent. 7000 IJslandse industrie-arbeiders en vissers zijn in staking gegaan wegens loonmoeilijkheden en een eis ter verkrij ging van meer vrije dagen. een toegewijd en deskundig perso neel. Daarom dient het penitentiaire per soneel geschoold te worden zo be toogde de minister verder, ten einde de taak, die het door de uitbouw van het gevangeniswezen wordt op gelegd, te kunnen volbrengen, een taak die wezenlijk anders ligt dan voorheen. De directeur dient niet slechts de voltrekking van de vrij heidsstraf te waarborgen, hij zal te vens de wederaanpassing van de de linquent zoveel mogelrjk moeten bevorderen. Doch behalve de directeur dient elke functionaris, die met de gedetineerden in aanraking- komt, voldoende geschoold te zijn in de hem toebedeelde taak. Kort geding inzake „Renate Leonhardt" De concessie tot liet bergen van de wellicht met tientallen millïoencn aan goud beladen „Renate Leonhardt", die op de bodem van de Noordzee bij Texel moet liggen, behoort door mr. J. W. F. X. de Rijk aan het bestuur van de Coöperatieve Bergingsvereni ging „Renate Leonhardt" te worden teruggegeven. Mr. De Rijk heeft het stuk en nog enkele andere minder be langrijke papieren niet meer nodig, nu hij zijn advies aan het bestuur over een juridische kwestie heeft uit gebracht. Zo luidt de uitspraak van mr. C. Briët, president van de Amsterdamse rechtbank in het kort geding dat het bestuur tegen de Haarlemse jurist aanhangig had gemaakt om de con cessie terug te krijgen. De president stelde voorts vast, dat de veel om streden commissie van aandeelhou ders ten opzichte van het bestuur van de bergingsvereniging slechts een ad viserende taak heeft en geen commis sie van toezicht is. Daarmee heeft voorzitter P. Visser uit Purmerend de eerste ronde van de strijd tegen een groep aandeelhouders gewonnen. Het moeilijkste punt komt echter nog; binnenkort zal een aan deelhoudersvergadering worden ge houden, waar de bezwaren tegen het bestuursbeleid zullen worden bespro ken. De vriendin van een KEIZER Na het succes van „Désirée" ea „De zoon van Napoleon" brengt Libelle, te beginnen in het num mer van 26 Maart, de boeiende levensgeschiedenis van Katha- rina Sehratt. jarenlang de ver trouwelinge van keizer Frans Jozef van Oostenryk. Naar bet standaardwerk van Joachira von Kürenberg, rykelyk geïllustreerd. Bij het begin van de BOEKEN WEEK 1955 stelt LibeUe twee belangrijke Nederlandse schrijf sters aan UvoorAnne H. Mulder en Josine Reuling. „Chinezen spelen Opera" heet In datzelfde nummer een fotorepor tage over de wedergeboorte van •reu duizenden jaren oude kunst vorm in de Chinezenwyk van San Francisco. Uit de verdere inhoud: Soraya, *s werelds droefste keizerin LibeUe, Nassauplein 7, Haarlem ZONDAGVOETBALPROGRAMMA Koplopers res. 1 A duelleren eveneens Het belangrijkste duel van de Zondagcompetitie speelt ditmaal in de eer ste klasse A waar Schoondijke Domburg op bezoek krygt. De ploeg, die hier zonder kleerscheuren uit de strijd komt, kan zich voorlopig op de twee de plaats achter het leidende Noormannen nestelen. Omdat het in Schoon- dijkö gebeurt, zyn de kansen voor deze club hot hoogst aan te slaan. Maar een gelijkspel is evenzeer mogeüjk. Biervliet HMiddelburg IH is ook al een ontmoeting, waarin koplopers uitkomen. Wel staat hier niet de tweede plaats van de res. Ie klasse A op het spel, maar als Biervliet wint, is Vlis singen m ongeslagen aan het hoofd van de lijst lachende derde. Zo ver zien wij het echter niet komen, omdat Middelburg zyn huid duur zal verkopen en waarschijnlijk niet zonder minstens één punt naar de Zeeuwse hoofdstad terugkeert. Walcheren krijgt in 1 A IJzendij- ke op bezoek en de Zeeuwsch-Vla mingen kunnen rekenen op een war me ontvangst. Noormannen zal Groe- de geen kans geven om ook maar een deel van de buit uit Westkapelle mee terug te nemen. In 1 B moet Kwadendamme in staat zijn Graauw te verslaan. Kruiningen zal wel te zwak zijn om op het ter rein van Rapenburg het leidende Hansweertse Boys er onder te krij gen. Lewed. Boys verwacht zeker -een moeite in het duel met Volhar- ing, dat op het Kwadendammeveld wordt gespeeld. Vogelwaarde en Ro- bur zouden de punten wel eens kun nen delen. RenesseDreischor is de enige wed strijd in 1 C: geen vrees voor de thuisclub. In de reserve 1 A klasse moet Oostburg H naar Vlissingen om Zeeuwen Hl partij te geven. Het kon de Zeeuwsch-Vlamingen wel eens een deel van de winst kosten. Bij de B-re serves heeft Goes HI de beste papie ren voor de ontmoeting thuis met Luctor H. Hulst H is -te sterk voor Sluiskil il, dat onderaan bengelt, ter wijl Kruiningen II voor leider Steen II wel een zware partij zal zijn. Toch hebben dé Hulstenaren kans dp de ge hele buit. Andere klassen Hekkesluiter van 2e klasse A, Zee- landia IH, zal niet in staat zijn het bezoekende Noormannen H het sco ren te beletten en de winst tot zich te trekken. Vlissingen IV moet op zijn qui vive zijn tegen Breskens in, maar de kansen liggen voor de Scheldeste- delïngen goed. RCS Hl zal het tegen Middelburg IV niet klaren. In de 2e klasse B wordt alleen ge speeld Ria W nClinge II. Er zit voor de thuisclub niet veel muziek in deze strijd tegen nummer H van de ranglijst. In 2 C ontmoeten Zierikzee Verzoekschrift Fonteijn niet in Tweede Kamer De commissie van verzoekschriften uit de Tweede Kamer heeft de ledén der Tweede Kamer geadviseerd niet nader in te gaan op het verzoek van de heer A. F. H. Fonteijn, oud-ser- geant-konstabel der Kon. Marine. Het verzoekschrift handelde over het aan de heer Fonteijn verleende eervol ont slag uit de zeedienst op 16 Maart 1935. Prof. Bakker directeur van kernphysisch laboratorium Onze landgenoot prof. D. C. J. Bak ker is benoemd tot directeur van het kernphysisch laboratorium voor kern physisch onderzoek, en heeft die be noeming aanvaard. Hij is indertijd met algemene stemmen door de Eu ropese raad van kernphysisch onder zoek voor deze functie aangezocht. IH en SVOWK elkaar. Voor de nog puntloze bezoekers wordt het opnieuw een nederlaag. Lewed. Boys II zal op eigen terrein van Schoondijke dienen te winnen om een stap nader tot het kampioenschap te komen. Als nummer twee wordt verslagen, heeft men nog slechts 2 punten nodig om de begeerde titel te grijpen. EMM IH zal het Domburg n uiterst moeilijk maken, maar ge heel zonder winst zullen de bezoekers toch niet terugkeren. In 3 B moet Vogelwaarde n thuis Steen Hl een nederlaag kunnen toe dienen. Van Koewacht H kan niet hetzelfde worden gezegd voor de ont moeting met Robur II. Veeleer wordt het hier een gelijkspel. Programma Het volledige programma voor Zon dag luidt: le klasse A: Schoondijke Domburg, WalcherenLJzendijke, NoormannenGroede; le klasse B: KwadendammeGraauw, Kruiningen Hansw. Boys (terr. Rapenburg), Volharding '32Lewed. Boys (terr. Kwadendamme)VogelwaardeRo bur; le klasse C: RenesseDrei schor; Res. le klasse A: Biervliet II Middelburg IH, Zeeuwen Hl Oostburg H; Res. le klasse B: Goes HILuctor II, Hulst IISluiskil II, Kruiningen IISteen II; 2e kl A: Zeelandia IHNoormannen Vlissingen TVBreskens Hl, Middel burg IVRCS IH; 2e klasse B: Ria W IIClinge II; 2e klasse C.: Zierik zee inSVOWK; 3e klasse A: Le wed. Boys IISchoondijke H, EMM H; 3e klasse B: Vo- -Domburg gelwaarde II— URobur n. •Steen III, Koewacht Uitblijven regeringssteun aan aardappelfonds (Slot van pagina 1) Voorts werd nog medegedeeld, dat Landbouwherstel alleen voor de zwaar afgeslagen gronden vergoe ding verstrekt voor de voorraad phosphaatbemesting. LOONKWE STIES. Het is thans wel gebleken, dat de Regering besloten heeft tegen vele adviezen in, de compensatie toeslag voor Schouwen en Dui- veland af te schaffen. De verga dering was algemeen van mening, dat dit ernstige gevolgen t.a.v. de loonvorming op dit eiland met zich zal brengen. Het is onbegrij pelijk, zo werd opgemerkt, dat de Regering stelt, dat lonen in ar beidscontracten vastgelegd, ge handhaafd moeten worden, terwyl zij de noodzakelijke maatregelen daartoe niet wenst te treffen. Getracht zal worden alsnog be sprekingen op dit gebied te voe ren. De loonbesprekingen tussen de cen trale landbouworganisaties en de ar beidersorganisaties zijn aan de gang; Eerstgenoemde zijn unaniem van me ning, dat per 1 Mei geen loonsver hoging in ae landbouw dient te wor den ingevoerd. Over de financiering van de aanvullende arbeidsvoorzie ning is overeenstemming bereikt tus sen de Overheid en de georganiseer de landbouw. Het staat de werkgevers vrij zowel op 30 April als op 5 Mei vrijaf te geven aan het personeel. Het bestuur adviseert om dit in ieder geval op 5 Mei te doen, een en ander met be houd van loon. Voor een vacature in de pacht- kamer van het kantongerecht te Middelburg zal de Z.L.M. voordragen: 1. P. ScheeleBlok, Biezelinge; 2. Jac. P. Lindenbergh, 's-Heer Arends- kerke. Gesproken werd nog over het inge diende wetsontwerp dierenbescher ming. In het algemeen kan worden gezegd, dat met de praktijk in de landbouw veel te weinig rekening is gehouden. Het bestuur acht een cou peerverbod voor paarden van het Bel gische ras ten enenmale te verwer pen. De heer Meijers deelde nog mede, dat de belastingcommissie van het Landbouwschap is geïnstalleerd en voor de eerste maal vergaderde. 17 Mrt. 18 Mrt. Nederland 1951 (3%) 102% 102% Nederland 1948 (3%) 100% 100% Nederland 1947 (3%) 3 100% 100H Nederland 1937 3 99 lè 90H Dollarlening 1947 3 pet. 97 97% Investeringscertificaten 3 101% 101% Nederland 1962-64 3 101H 101% Nederland N.W.S. 2% 78% Ned. Indië 1937 A 3 100& 100 Grootboek 1946 3 100% 100% Nat. Handelsbank 164% 167 Ned. Handelmij. 227 227 A.K.U. 312% 311% Bergh's en Jurgens 322% 322 Calvé-Delft 267% 267% Centrale Suiker 210% 210% Kon. Ned. Hoogovens 283% 284% Unilever 391% 392% Ned. Kabelfabriek 268 268 Philips 360% 364 Wilton-Feljenoord 228% 225% Bill'iton 377 379 Kon. Petroleum Mij. 602 611 Amsterdam Rubber 112% 112% Holland Amerika Lij. 180% 185% Kon. Paketvaart 165% 169% Rotterdamse Lloyd 174 177% Ned. Scheepvaart Unie 177% 181% Stv. Mij. Nederland 182 186 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Amsterdamse wisselmarkt. AMSTERDAM 18 Maart. Londen 10.62—10.63, New York 3.7914—3.80, Montreal 3.85'43.85%, Parijs 1.0865 —1.0885, Brussel 7.60—7.61, Frank fort 90.04—90.14, Zürich 86.52— 86.62, Zürieh (vrije" francs) 8855 —88.65, Stockholm 72.98—73.08, Ko penhagen 54.7354.83, Oslo 53.03— 53.13, Braz. dollar 3.79%—3.80'/2, Argentijnse verrekeningsdollar 1,79%3.80%, Japanse verre- keningsdoi'iar 3.82%3.83%, Turkse verrekeningsdollar 3.79%3,80%. H.V.A. 148% 148 Deli Mij. 143ft 143% Bank van Ne. Gem. 4% 109% 109% Bank van Ned. Gem. 0-5-10 139 Kon. Mij. De Schelde N.B. 176% 176% Baltimore-Ohio 42% 41% Missouri K.T. 17% 17% New York Central 35 35 Pennsylvania 27% 27% Anaconda 52% 52fi Bethlehem Steel 125H 129% General Motors 94 H 93% e.d. Intern. Nickel 63% 63% Kennecott 104% 105% Republic Steel 82% 83% U.S. Steel 76% 77% North American Cy. 28H Midcontinental 106% 107 Shell Union 61% 61% Tide Water 27A Van Berkel's Patent 117% 117% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 135% 135% Breda 1954 110% Eindhoven 1954 110% U'l Enschede 1954 114A 114 A Den Haag 1952 I 150% 131 Den Haag 1952 H 135 136 Rotterdam 1952 I 132% 133% Rotterdam 1952 II 135% 133%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6