Gelijke beloning voor mannen en vrouwen ontmoet geen verzet Een opgewekte Opa Kip vierde zijn honderdvierde verjaardag KLANKtsOW GEEN OVEREENSTEMMING OVER REGERINGSVOORSTELLEN ZATERDAG 19 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DE DAMES AAN HET WOORD IN DE KAMER Maar het verdrag kan thans nog niet worden bekrachtigd (Van onze parlementaire redacteur). „Hier in de buurt, meneer de voorzitter, in de omgeving van Den Haag zijn mannen en Vrouwen werkzaam aan het schoonmaken van witlof", zo vertelde mej. mr. Tendeloo Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer. „De vrouwen verrichten haar arbeid zeker zo snel als de mannen en boven dien doen zij het grondiger. Toch verdienen die vrouwen maar 1.10 per uur tegen de mannen 1.60". Hiermede zat de Kamer midden in het probleem, dat de voorzitter met het agendapunt „nota bevattende het standpunt van de Nederlandse re gering, nopens het verdrag betreffende gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde, aangenomen door de Internatio nale Arbeidsconferentie in 1951 tijdens haar 34ste zitting", aan de orde stelde. In deze nota komt de regering tot de conclusie, dat het verdrag niet althans nog niet door Nederland kan worden bekrachtigd. Wel acht zij het gewenst naar gelang voortgang wordt gemaakt met de invoering van de werk-classificatie en met inacht neming van de economische mogelijk heden tot een geleidelijke verminde ring te geraken van de verschillen in beloning tussen mannen en vrouwen, die op basis van werkclassificatie niet gerechtvaardigd blijken. In sommige gevallen van niet gemotiveerde loonsgeschillen tussen mannen en vrouwen kan zelfs reeds voordat de desbetreffende werkzaam heden objectief zijn geanaliseerd en onderling vergeleken, een reductie van deze geschillen worden aanvaard, meent de regering. Zij zal dan ook elk streven van het georga niseerde overleg in deze richting en op deze wijze met instemming begroe ten. Eén ding staat dus wel vast, de oude argumenten om vrouwen voor gelijkwaardige arbeid lager te belo nen dan mannen hebben hun kracht verloren. Niet alleen de regering han teert ze niet meer, ook de Kamerle den kwamen er niet meer mee aan dragen. Het verschil van mening, dat zich in de Kamer demonstreerde gold voornamelijk de geleidelijkheid van de invoering. Daarvoor pleitte de AR heer Stapelkamp wel heel sterk. Hij plaatste zich daarmede op het stand punt van de regering. Voorzichtigheid geboden Er zijn geen betrouwbare gegevens, zo zeide hij, om na te gaan wat ge lijkwaardige arbeid is. Zeer voorzich tig zal men bij de invoering van ge lijk loon moeten zijn, aldus vervolgde de heer Stapelkamp, en men dient op te passen dat wij het verdrag zelf geen geweld aandoen, door het te ge makkelijk te interpreteren. Hij beval aan om nog zonder ratificatie alvast aandacht te schenken aan dit nieuwe zeer belangrijke aspect van de loon vorming. Daar tegenover bepleitte mevrouw Lïps-Odinot een spoedig mogelijke in voering van gelijke beloning voor ge lijkwaardige arbeid. Zij diende zelfs 'n motie in waarin zij de Kamer wenste te doen uitspreken dat de regering het in 1951 op de 34ste internationale arbeidsconferenjle aangenomen ver drag behoort te ratificeren. „Dat is onbehoorlijk", riep mej. Tendeloo (PvdA) uit, toen mevrouw Lips-Odinot met deze motie kwam. Zij had n.l. juist te voren medegedeeld, dat zij een soortgelijke motie al is de PvdA voor een geleidelijk invoeren van de gelijkstelling, omdat zij zich bewust is van de moeilijkheden bij een plotseling invoeren in petto houdt. Zij diende deze echter nog niet in om aan de staatssecretaris van So ciale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn de gelegenheid te bieden aan de wen sen van de PvdA tegemoet te komen. En nu kwam de communistische afgevaardigde met de men zou kunnen zeggen, de min of meer af gesnoepte motie. Dat deed haar de houding van mevrouw Lips-Odinot met „onbehoorlijk" kwalificeren. „Er gebeuren zoveel onbehoorlijke dingen in deze Kamer", merkte mevr. Lips- Odinot onbewogen op Dames roerden haar mond De dames roerden haar mond, dat het een lust was. Mevrouw Fortanier de Wit (VVD) noemde de gelijke be loning één van de rechten van de mens. Hierbij aansluitend kwalifi ceerde jkvr. Wttewaal van Stoetwe gen (CH) de gelijkstelling als 'n zui vere sociale rechtvaardigheid. En dit rechtvaardigheidsbeginsel kan alleen WAARZEGSTER. M'neer Robert Rocca (ergens in Frankrijk), be zocht een waarzegster. Hij vroeg: „Is het een slecht voorteken als men een zwarte kat ontmoet?" Waarzegster: ,.Dat hangt er vanaf" Rocca: „Hoe zo?" Waarzegster: „Of die ..men" een mens is of een muis DIERENBESCHERMING. Een Ar gentijnse vereniging van dierenbe scherming heeft bij de Verenigde Na- tics gevraagd om voorschriften, die over de gehele wereld aan werkdie ren een achturige arbeidsdag zullen garanderen. Bovendien willen de Argentijnen voor trekpaarden en trekossen een vrije Zondag. FELMKUS. Filmregisseurs gaan er t.oe over de filmkussen steeds langer te laten duren. Moest Ingrid Berg man toen ze met Cary Grant speelde volstaan met een kus van 57 secon den, thans presteren Barbara Laage en Renato Baldini in de film „Na- gana" een kus van zeventig secon den. Men vindt dat een filmkus- record. gediend worden door de ratificatie van het verdrag. Hadden zich tot hiertoe de 4 dames mej. Tendeloo, mevr. Lips-Odinof, mevr. Fortanier de Wit en jkvr. Wttewaal van Stoetwege voor de ra tificatie verklaard, de heer Stapel kamp wenste evenals de regering uit stel. Hij kreeg bijval van nog twee heren, van pater Stokman (KVP) en de heer prof. Lemaire (KNP). De ratificatie van het verdrag moet gepaard gaan, aldus betoogde de heer Stokman, met onmiddellijk ingaande beloning over de gehele lijn. De tekst van het verdrag laat n.l. geen moge lijkheid open om voor bepaalde be drijven een uitzondering te maken. Als wij de regeling nu aanvaarden, dan zou gelijke beloning aan het be drijfsleven moeten worden opgelegd en daarmede gaan we in tegen de vrije loonvorming, waarover dé rege ring juist aan de sociaal economische raad om advies heeft gevraagd De regering en de Staten Generaal moeten aan het bedrijfsleven de kans laten aan het principe van de gelijke lonen vorm en inhoud te geven. Al leen als men er niet uit kan dient de regering te overwegen of bepaalde maatregelen van haar kant nuttig en nodig kunnen zijn. Prof. Lemaire sprak zich nog po sitiever tegen een ratificatie nu uit. Volgende week zal de staatssecreta ris de sprekers antwoorden. Faure stelt (onofficieel) vertrouwenskwestie Premier Faure van Frankrijk heeft tijdens het begrotingsdebat in de Na tionale Vergadering besloten het be staan van zijn kabinet te verbinden aan de uitslag van de stemming over de moties van de Poujadisten. In de ze moties wordt afschaffing van de wet-Dorey geëist, alsmede aangedron gen op opheffing van de maatrege len om speciaal bij de neringdoenden to controleren of zij niet de belasting ontduiken. Faure heeft niet officieel de ver trouwenskwestie gesteld, omdat an ders de stemming krachtens de grond wet 24 uur moet worden uitgesteld. SALARISPOSITIE RIJKSPERSONEEL Overleg afgelopen De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken is gisteren bijeengekomen onder leiding van de waarnemende voorzit ter, de heer A. Mastenbroek. Na af loop is het volgende medegedeeld: „In deze vergadering werden o.m. de besprekingen voortgezet over de sa larispositie van het rijkspersoneel, waaromtrent in de voorgaande ver gadering door de regering nadere voorstellen waren gedaan. Deze voorstellen hielden in: 1. Een verhoging van de lonen van de werklieden ingedeeld in de loon- groepen 1 en 2 met drie cent; 2. de toekenning aan de in loongroep 1 ingedeelde werklieden, indien zij op of na 1 Jan. 1955 het maximum heb ben bereikt, van een toeslag na een, twee en drie jaar van onderscheiden lijk 1, 2 en 3 cent; 3. een verhoging van de lonen van de werklieden ingedeeld in loongroep 3 met 4 cent, en van de vaklieden in gedeeld in de loongroepen 4, 5 en 6 met 5 cent; 4. een overeenkometige verhoging van de salarissen van de ambtenaren tot en met de schrijver met 8.per maand, en met 14.50 tot en met de commies a., gepaard aan een denivel- leringsverhoging van de salaristabel len boven de commies a tot een maxi- Verpleegster hielp een gedetineerde ontvluchten Het gerechtshof te !s-Gravenhage heeft de 31-jarige verpleegster A. B. uit Rotterdam veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf omdat zij eind Februari van het vorige jaar een ge detineerde, die ter observatie was op genomen in de psychiatrische inrich ting „Maasoord", had helpen ontvluch ten. De verpleegster is inmiddels met deze gedetineerde getrouwd. Geef m'n stok en m'n klompen, dan ga ik buiten luisterenzei Opa Kip En toen de kinderen gezongen had denlegde een vierjarige kleuter haar handje in de hand van de 10Jf-jarige OpaBurgemeester A. H. Ver meulen kijkt glimlachend toe. mum van ruim 3 procent. Deze laat ste verhoging was gebaseerd op de beperking van de op 1 Maart 1951 ge geven salarisverhoging van 5 procent tot een maximum van 200.per jaar. Mede in verband met de jongste sa larisherziening voor de verplegenden werd voorgesteld deze categorie van verhoging uit te sluiten. Na ampele besprekingen konden 4 van de 5 in de centrale commissie zit ting hebbende centrales van over heidspersoneel zich niet met deze voorstellen verenigen". Tot zover het communiqué. Naar wij nader vernemen is het overleg hiermede afgelopen. Vrijdagmiddag is aan de Rijksuniver siteit te Utrecht de socioloog C. G. M. Miermans gepromoveerd in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte. Het proefschrift van de gepromo veerde is genaamd „Voetbal in Ne derland". Èij deze promotie-plechtig heid rvaren de heren Karei Lotsy en ir J. W. Kip-sbeiden oud-voorzitter van de K.N.V.B.. als paranimfen te genwoordig. De promotor was prof dr Sj. Groenman Foto: dr Miermans. geflankeerd door ir Kips flinks) en Karei Lotsy rechts) Eierkolen 1 April of 1 Mei duurder De prys van eierkolen zal in de na bije toekomst met gemiddeld vijftig cent per mud stijgen. Het is nog niet bekend wanneer deze verhoging in zal gaan. Dit kan op 1 April het ge val zijn, maar ook 1 Mei behoort tot de mogelijkheden. De Nederlandse regering heeft van de Hoge autoriteit van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap (KSG) toestemming voor een egalisatierege ling voor eierkolen. Hierdoor wordt de prijs kunstmatig laag gehouden. Deze vergunning loopt op 31 Maart af. Er is nu een verzoek aan de Hoge autoriteit gericht deze termijn met een maand te mogen verlengen, opdat de verhoging niet midden in het ko- lenseizoen valt. Of deze verlenging zal worden verleend, is nu nog niet bekend, aldus „Het Parool". Indien dit niet het geval is, zullen de eierko len met ingang van 1 April duurder worden. De regering streeft er kennelijk naar in het lopende stookseizoen prijsver hoging in de kolensector te voorko men. Nieuwe conferentie met Prins Bernhard Weekend in Barbizon Een aantal personen uit West- Europa en de V.S. is in Barbizon (Frankrijk) bijeengekomen voor een weekend, dat een vervolg is van een in 1954 in Oosterbeek gehouden in ternationale conferentie. Prins Bern hard, die de initiatiefnemer is zal op nieuw het voorzitterschap bekleden. De besprekingen, die een strikt particulier karakter dragen en daar om niet openbaar zullen worden ge maakt, duren tot Zondagavond. De idee van deze nieuwe conferen- is, buiten iedere bestaande internatio nale organisatie om personen bijeen te brengen, die verschillende politieke en sociale richtingen vertegenwoor digen. Men wil spreken over proble men, waarvoor de Westelijke wereld zich thans geplaatst ziet: problemen der Europese eenmaking, defensie, kolonialisme, communisme, de be trekkingen tussen Europa en de V.S., economische en sociale problemen e.d. Dezelfde mensen, die aan de confe rentie van Oosterbeek hebben deelge nomen. zijn thans weer bijeen: o.a. de huidige premier Edgar Faure, de hui dige Franse minister van buitenland se zaken Antoine Pinay, de voorma lige Belgische minister van buiten landse zaken. Paul van Zeeland, de voormalige Labourminister Hugh Gaitskell en de Franse minister van overzeese gebiedsdelen Pierre Henri Teitgen. f 1000.met premie van f 30.000.— Op lot no. 9923 van de staatslote rij is 1000 gevallen, benevens een premie van 30.000. BESCHEIDEN FEEST IN DREISCHOR „Volgend jaar een écht feest"! De veronderstelling, (lat bij het feest rond de honderdvierde verjaardag van Jan Kip in Dreischor, de familie en het dorp Vrijdag zouden feesten en de jarige zelf, wat teruggetrokken en nietbegrijpend dit alles over zich heen zou laten gaan, is wel volkomen naast de waarheid. Integendeel! Het was een vrolijke oude baas, die temidden van familie en kennissen niet ophield herinneringen op te halen uit het midden van de vorige eeuw en zeldzaam bij een zo hoge leeftijd ook van de laatste jaren nog alles weet! Van een echt feest wil opa Kip zoals Dreischor hem noemt niets weten. „Dat doen jullie volgend jaar maar, als ik 1U5 wordt", is zijn enige verklaring voor deze houding, die hem echter niet weerhoudt, wanneer vrolijke kinderstemmen voor het huis gaan zingen, toch te luisteren. Het waren de leerlingen van de kleuter school en de lagere school, die him dorpsgenoot een serenade kwamen brengen. „Geef m'n stok en m'n klom pen, dan ga ik buiten luisteren", zei Kip, daarmede een eind makend aan de discussie of het weer zijn verblijf in de buitenlucht wel toestond! Hoe wel er een flinke bries over het eiland woei, moest de jarige toch nog het schoolpersoneel bedanken en ook de jeugd probeerde de hand van Opa te pakken te krijgen. Een vierjarige van de kleuterschool legde haar hand je in de hand van opa: 1851 en 1951 naast elkaar 's Morgens had de post al een sta pel gelukwensen gebracht en de ge hele dag door kwamen telegrafische felicitaties van alle kanten uit Ne derland binnen. Ook de Commissaris van de Koningin in Zeeland zond een gelukstelegram. De Dreischorse har monie „Crescendo" liet zich eveneens niet onbetuigd en deed haar vrolijke marsmuziek in het dorp klinken. Bur gemeester A. H. Vermeulen, die al vroeg namens het gemeentebestuur kwam, had de leiding van het feest programma. „Ik ben vandaag confe rencier geworden", merkte hg op en ook deze zijde van zijn burgemeesters- taak bleek de heer Vermeulen goed te verstaan. Verklaring Rustig in zijn stoel, met zijn onaf scheidelijke pet op het hoofd, gaf opa Kip een verklaring van zijn aartsva derlijke leeftijd: „Ik heb meer water dan wijn gedronken, maar het kan ook wel door iets anders zijn". Dan komen de jeugdherinneringen boven. Als jongen van een groot gezin („een stuk of tien", zegt Kip), was er maar één beroep: koefenwachter. Een leer plichtwet was er niet, maar de jari ge ging tot zijn achttiende jaar op de avondschool, voor die tijd een uitzon derlijke prestatie. In 1871 stapte Jan de kazerne bin nen en het spijt hem nog steeds daar niet verder geleerd te hebben. „Dan had ik nou nog kunnen boekhouden", zei hij spijtig, „maar ik heb toch, tot de ramp toe, kunnen werken". Wat anders zou een jongen uit Dreischor kunnen kiezen dan het vlasbedrijf. Zo ook Jan Kip, die nog weet van vlas plokken en repelen uit 1870, en nu aan de zomermaanden denkt. „Dan ga ik de nieuwe vlasfa briek buiten het dorp eens bekijken, want ik hoor dat het daar best draait", maakte Kip zijn plannen. Overigens is hij hokvast gebleken. Zes en tachtig jaar in één huis gewoond, geen stap op het buureiland Tholen gezet en slechts twee maal door het water weggestuurd. Eenmaal bij de inundatie van de bezetters en bij de Februari-ramp, toen hij zich op de zoldei redden kon. Opa Jan ver telde verder: over de oorlog tussen Cuba en Amerika, toen het brood hier duurder werd, zijn grootmoeder die onder de Franse wet huwde, de nieuwe dijken van 1871. Dan veran derde de jarige van onderwerp: ds. G. E. Huizing kwam zijn oudste gemeen telid feliciteren: de kerkelijke twisten uit de vorige eeuw werden nu opge haald Het leek of al die drukte de oude weinig deerde. Zijn enige dochter, die al 64 is, houdt de komende dagen een oogje in het zeil. „De dokter heeft een hele slechte patient aan me", ver telde hij nog. alleen in 1931 ben ik ziek geweest". Zo wacht Opa Kip op het volgend jaar om er dan een groot feest van te maken. Als het aan de levenslust van hem ligt, beleeft hij die dag ze ker! Het Wereldgebeuren Geen effect Harold Edward Stassen is met en kele heren onder wie een broeder van president Eisenho wer op een soort „bliksemtournée" geweest in Azië De reis duurde drie weken en de heren legden per vlieg tuig totaal 30.000 mijl af. Hun tocht strekte zich uit van Japan tot aan Pakistan. Allemaal om na te gaan welke financiële en economische nulp zulke landen als Siam, Pakistan. In dia. Zuid Korea enz. nodig hebben, opdat het communisme daar geen vaste voet zal krijgen. De heer Stassen is van huis uit advocaat. In 1938 werd hij gou verneur van Minnesota. Gedu rende de oorlog was hij marine-offi cier en daarna werd hg een der lei dende leden in de RepuDlikeinse par tij. Hij heeft nog vee! meer functies bekleed o.a. in het kerkelijke en het universitaire leven en hij is ongetwijfeld een zeer vooraanstaand burger iri zijn land. Maar of iiij en zijn medereizigers in staat zijn ge weest om zich in enkele weken tijd een beeld te vormen van de economi sche en financiële problemen in een zo geweldig gebied er wonen meer dan 700 millioen mensen als zij bereisd hebben moet toch aan ernsti ge twijfel onderhevig zijn. Misschien is het de Amerikanen ook niet te doen geweest om dat juiste beeldVermoe delijk horen zulke reizen als Stassen thans gemaakt heeft alleen maar tot de „show" welke de Amerikaanse parlementsleden en het Amerikaanse volk nodig hebben om een bepaald plan „aanvaardbaar" te maken. Dat plan is dan een plan van president Eisenhower om de hulp aan bepaal de Aziatische gebieden uit te breiden. Het spelletje waarin Stassen mee speelde als „reizend deskundige" werd en wordt gespeeld om verschei dene milliarden dollars en het is be grijpelijk, dat het Amerikaanse parle ment wel enige zekerheid wil alvo rens zo'n bedrag te voteren. De terugkeer van Stassen uit Azië is helaas enigszins in het wa ter gevallen. Hij arriveerde juist toen de herrie om de Finse tanker Aruba in volle gang was. Journalisten die Stassen moesten bestormen om zijn loffelijke woorden aan het adres van niet-communistisch Azië te pu bliceren en daarnaast het Amerikaan se volk moesten verzekeren, dat die landen zo heel erg op de goede weg zijn, en werkelijk alle steun verdie nen, vroegen hem inplaats daarvan naar de vervelende „Aruba". Nu is die tanker Aruba eigenlijk helemaal niet interessant. Het is wel zó, dat de Verenigde Na ties nog altijd een embargo hebben op verschepingen van oorlogsmateri aal en dus ook olie naar Rood China, maar het embargo werd inge steld toen er oorlog was in Korea. En er moge nog geen vrede zijn in Korea, het vechten is daar toch af gelopen, zodat het embargo aan waarde heeft ingeboet. Inmiddels is na al het lawaai de tanker met de lading Roemeense olie voorlopig op weg naar Colombo en het laat zich voorzien, dat de olie niet naar Rood China zal gaan Helaas wekt de naam Colombo (op Ceylon) levendige herinneringen aan de hoeveelheid rubber, welke Ceylon verkocht aan datzelfde Rood China enook rubber was oorlogsmate riaal!! Waarmee dan de onbeduidend heid van het Aruba-incident nog weer eens in een bgzonder iicht gesteld is!! Voor Stassen was dat incident niet prettig. En nog onprettiger daarna en na zijn bezoek aan minister Foster Dulles was de pu blicatie van de Jalta-documenten, waarmee zich op het ogenblik de ge hele Amerikaanse, Engelse, Franse en Duitse pers bezighoudt. De extreme rechtervleugel van de republikeinen heeft met de publica tie van die documenten blijkbaar een grote actie tegen de democratische partij willen inzetten, een actie, die straks geleidelijk zal overgaan in de campagne voor de verkiezing van een nieuwe Amerikaanse president wan neer Eisenhower straks aftreedt. Niemand heeft op het ogenblik meer aandacht voor de Aziatische reis van Stassenvoor zijn lof jegens de 700 millioen Aziaten en zijn pleidooi voor hulp aan Azië. De reis was werkelijk goed in elk aar gezeter zat propaganda- waarde in. Maar het effect verdween door de Aruba met haar olielading en door het Jalta-lawaai. De heer Stas sen heeft wel erg weinig geluk ge had!! HAROLD A. STASSEN.... te weinig aandacht voor zijn bliksem- reis in Azië. Bomaanslag te Napels In de kantoren van de neofascis- tische Italiaanse sociale beweging te Napels is gisteren een bom gewor pen, doch niemand werd gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3