Nationale slagerstentoonstelling in Goes officieel geopend J|/V NIEUW VERENIGINGSGEBOUW VAN SEROOSKERKE GEOPEND Imm Almanak BOUW VAN EEN INDUSTRIEHAL MET KANTOOR TE VLISSINGEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 MAART 1955 BURGEMEESTER HANTEERDE SLAGERSMES „Slatogo III" bijzonder interessant De „Slatogo III", de nationale slagersvakwedstrijd en tentoonstelling, welke tot en met Dinsdag in de zalen Krijger te Goes wordt gehouden, is Vrijdagnamiddag officieel geopend. De zesjarige Allen Cartledge, klein zoontje van de heer Krijger, keurig in slagersunïforra gestoken, offreerde de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, een groot slagersmes, als onmisbaar attribuut voor de symbolische opening. Want... op een hakblok, geflankeerd door twee dames in Bevelandse klederdracht, lag een feestelijk uitziende worst welke officieel de toegang tot de tentoonstelling nog versperde. Met één snede ging de worst in tweeën, waarmee de burge meester de laatste beletselen had weggenomen, om de tientallen genodig den het „Vleesparadijs 1955" te doen binnenstromen. Vooraf verzamelde men zich in de i deze tentoonstelling te leggen contact beurszaal van hotel „De Korenbeurs' waar de genodigden door het gemeen tebestuur van Goes werden ontvan gen. Behalve vele leden van het ere- comité en standhouders, gaven o.m. ook talrijke Bevelandse burgemees ters en de voorzitter resp. secretaris van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden, de heren C. A. Kammeraad en A. S. de Jonge, van hun belangstelling blijk. Na een welkomstwoord van de voor zitter van de regelingscommissie, de heer J. D. de Jonge, hield de burge meester van Goes, mr W. C. ten Kate, een officiële openingstoespraak, waar in hij zijn voldoening uitsprak over het feit, dat wederom een „Slatogo" kan worden gehouden. Hij bracht daarbij ook dank aan de directie van de Vereniging tot Bevordering van Slagersvakonderwijs S.V.O. te Utrecht Spreker hoopte, dat deze Slatogo de slagers zal stimuleren tot een spor tieve rivaliteit en dat de bezoekers 'n goede indruk zullen krijgen van wat de slagers weten te presteren. Met een dankwoord aan alle medewerken den, verklaarde de burgemeester de ze tentoonstelling voor geopend. De heer De Jonge bood vervolgens namens de regelingscommissie burge meester Ten Kate het voorzitterschap van het ere-comité aan, als dank voor de medewerking. Voorts dankte hij de regelingscommissie voor de Vee markt en de diverse gemeentedien sten voor de geboden steun. Hierna voerde de directeur van S. V. O., dr Baretta, nog het woord. Hij juichte het organiseren van deze ten toonstelling te Goes bijzonder toe, als propaganda voor de vetweiderij. Zee land is een van de weinige gewesten, waar de vetweiderij nog wordt be oefend. De Nederlandse boer in het algemeen heeft méér interesse voor de zuivel als voor het vlees, hoewel de Nederlandse rundvleesproductie toch vorig jaar f 140 millioen bedroeg. De bijdrage aan het nationale inko men van de vleessector is practisch even groot als van de zuivel. Daarom hoopte dr Baretta, dat uit het door „World Concord" In aansluiting op ons bericht over de Liberiaanse tanker „World Con cord" delen wjj nog mede, dat de transportgeleider eigener beweging besloot de Vlissingse haven niet bin nen te lopen. bij de boeren een stijgende interesse voor de moderne vetweiderij zou voortkomen. Ook in Zeeland kan veel gedaan worden voor een goede vlees productie. De tentoonstelling Na de officiële opening hebben de genodigden zich kunnen overtuigen van het feit, dat de „Slatogo Dl" niet alleen de voorgaande in omvang over treft, doch bovendien wederom ook voor de nict-deskundigen buitenge woon interessant is. Behalve de honderden inzendingen fijne vleeswaren in allerlei variëtei ten, over welker kwaliteit de jury haar oordeel heeft geveld, zijn voor de leek de inzendingen sierstukken het meest interessant. Buitengewoon veel belangstelling trok, uiteraard vooral ook bij de bur gemeesters, de met een ereprijs met lof bekroonde inzending van de Dom- burgse slager-beeldhouwer Hugense. Zoals bekend, geeft deze op meester lijke wijze in een grote maquette van vet, zijn visie op het Deltagebied in het jaar 2000 weer. Daarnaast zijn er nog veel meer staaltjes van artistieke slagerstalen ten te bewonderen. Geslaagd is b.v. ook de grote stand van de heer J. P. van Sabben uit Goes, met het bruidje als symbool van Lente en Jong geluk, omgeven door „sprookjes" van vlees schotels. En verder de talrijke „schil derijen" van stippelwerk, waarvan er verschillende zeer knap zijn. Voorts is ook op deze tentoonstel ling een aantal stands van fabrikan ten en handelaren aanwezig, waar de meest uiteenlopende materialen voor het slagersbedrijf, van de kleinste tot 4 de grootste. te vinden zijn. Zeeuwse schipper voor de rechtbank Onjuiste manoeuvre bij het uitvaren Op 20 October van het vorige jaar kwam de Zeeuwse schipper M. v. d. M. uit de vluchthaven van Bruinisse met een motorzolderbak, die een mo torvaartuig sleepte, waarvan de zui ger stuk was. De weersomstandighe den waren zeer slecht; er stond een felle wind en het duurde wel een uur eer men zich van de palen had los gewerkt. Aanvankelijk had schippen v. d. M. voordeel van het feit, dat er een bag germolen in de haven lag. Maar bij het passeren werd dit een nadeel en er zat niet veel anders op dan de ha ven aan de verkeerde kant uit te gaan. Hij gaf een sein, een lange en twee korte stoten maar dit werd blijkbaar niet verstaan en er kwam een aanvaring. De kantonrechter te Zierikzee legde verdachte twee geld boeten op, een van vijftig gulden subs, twintig dagen en een van vijf tien gulden subs, vijf dagen. De schipper verweerde zich o.a. door op te merken, dat men zich in de Zeeuwse wateren practisch niet kan houden aan het binnenscheepvaart- reglement. Zowel de officier van jus titie als de president hielden hem voor, dat hij deze situatie zelf ge schapen had door onder deze omstan digheden toch uit te varen en dan nog wel op de verkeerde wijze. Aan de Rijkspolitie wilde de schipper geen verklaring afleggen: „Je bent een echte landrot. Dit ligt op het terrein van de waterpolitie". De officier eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr C. J. B. du Croo, de raadsman deed een beroep op overmacht. Hij vroeg de rechtbank vrijspraak van het ten laste gelegde. Uitspraak 1 April. FRAAIE AANWINST VOOR WALCHERSE GEMEENTE Programma van eigen krachten Het Walcherse Serooskerke heeft Vrijdagavond zijn nieuwe gemeente lijke Verenigingsgebouw, tevens gymnastieklokaal, dat werd ingericht in de voormalige Geref. Kerk, in gebruik genomen. Eigen krachten, in de vorm van de plaatselijke reciteerclub, voerden tijdens de feestelijke ope ningsbijeenkomst, een toneelstuk op van een „eigen" schryver, de Seroos- kerkenaar H. Sturm. Dit spel, gespeeld door Walcherenaren, handelende over problemen, die ook op Walcheren voorkomen en bovendien in het Walcherse dialect, had veel succes, ,,'t Kan raer löpe, somtemet" was de titel, maar met het verenigingsleven in Serooskerke zal het in het ver volg zeker niet raar lopen! Dit zal in het nieuwe gebouw eerder een sti mulans tot verdere ontplooiing vinden. Getuige bijv. het feit, dat de sport vereniging die een 140 leden telt, thans een oefenlokaal, voor haar gymnasten heeft. Vrijdagavond werd een deel van het programma nog door „vreemde" sportbeoefenaren verzorgd. In het vervolg zal dat zeker niet meer het geval zijn! VAN Imn KERK WOEDT HERSTELD Het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente te Nieuwerkerk werd tijdens de bevrijdingsdagen ten gevolge van oorlogshandelingen zwaar beschadigd en de Duitsers gin gen zelfs zover, dat zij de merkwaar dige zeskantige toren opbliezen. Om streeks Pasen 1952 werd het eerste deel van de restauratie het herstel van het dak en het interieur vol tooid. Het plan bestond om in Fe bruari 1953 nieuwe ramen glas in lood aan te brengen, maar door de ramp is het bij die plannen gebleven. Thans echter is een aanvang gemaakt met het tweede deel van de restau- GEEN MYSTERIE Op de veerboot „Ooslerschelde", varende tussen Katseveer en Zierik zee, was een moersleutel zoeJc. Ge zoudt er gemakkelijk toe komen om een dergelijk feit onbeduidend te noe men, maar dat nu zou een schrome lijke misvatting zijn! Een moersleutel immers is voor iedere man, die iets met techniek te maken heeftof te maken wil hebben een vrijwel onmisbaar voorwerp. Dit in overweging nemendekunt ge er misschien inkomen, dat er op de Oostersclieldenog meer deining 'dan gewoonlijk ontstond, nadat be kend werd, dat die moersleutel zoek was De zaak werd dan ook niet zonder meer afgedaan. ,fDreggen"sprak een der matro zen; een man, die klaarblijkelijk van drastische maatregelen hield. Z'n collega's bezagen hein enigszins mee warig. Men putte zich uit in overre dingskracht om de „dregmaniak" het onnutte van zulk een handeling te doen inzien, maar vergeefs. De man stond er op, dat er gedregd zou wor den. Misschien om van het gezeur af te zijn, hebben ze de man z'n zin ge geven. In de haven van Zierikzee ging de dreg overboord. Het ding kwam mét da zoekge raakte moersleutel naar boven Het leek een mysterie, maar het was het niet. De man had de sleutel bereids ge vonden en tevoren aan de dreglijn bevestigd.... ratle, tegelijk met het herstel van de rampschade. TUSSEN SCHIP EN KADE. Er raakt nogal eens wat tussen schip en kade, zo ervoer bakker Koene van de Sassing, toen hij een schippersgezin aan de kade van de C.N.A. te Sluis kil van het dagelijks brood moest voorzien. De bakker gleed Donderdag middag van de loopplank der „Vul- caan 69" en nam dientengevolge een vroegtijdig bad in het nog wat frisse water. Het gelukte enkele havenar beiders de onfortuinlijke leverancier weer op de wal te brengengewikkeld in dekens keerde hij huiswaarts. OM EEN DANSERESJE De Oostburgse bevolking heeft en kele maanden geleden het gemeente bestuur een beeldje voorstellende een danseresje aangeboden. Bij de aankoop van dit beeld ontstond even wel een klein deficit in de kaspositie van de schenkers. Om aan dit euvel tegemoet te komen wordt Zaterdag 26 Maart aanstaande in „De Korenbeurs" een zogenaamd „Beeldenbal" georga niseerd. De opbrengst zal worden aan gewend ter dekking van het ontstane tekort. VUILNISWAGEN Het scheelde Donderdag weinig of Oostkapelle had zonder vuilniswagen gezeten. In dit uitermate nuttige ver voermiddel ontstond namelijk brand, vermoedelijk tengevolge van nog gloeiende as, welke zich tussen het buisyuil bevond. De heren De Kam en Frangois traden echter doortastend op en wisten de brand in de kiem te smo ren, zodat de schade beperkt bleef. De brandweer kwam er niet aan te pas. De -zesjarige Allen Cartledge biedt1 mr W C. ten Kate een groot slagers mes aan, als onmisbaar attribuut voor de symbolische opening van „Slatogo III". Teraardebestelling van de heer A. D. Littooij Onder grote belangstelling werd Vrijdagmiddag op de algemene be graafplaats in Middelburg het stoffe lijk overschot ter aarde besteld van de heer A. D. Littooij, die Dinsdag op de leeftijd van 83 jaar overleed. Meer dan een halve eeuw lang was de heer Littooij in de Zeeuwse hoofd stad drukker en uitga ver, terwijl hij voorts het burgerlijk armbestuur van Middelburg ruim 35 jaar als voorzit ter diende. Op verzoek van de overledene wer den aan de geopende groeve geen toe spraken gehouden. Ds P. van Til, Geref. predikant, verklaarde, dat hier door de mens, die de heer Littooij was, ten voeten uit getekend is. „Hij zag zichzelf als een zondaar door de genade van Jezus Christus", aldus de ze predikant. „In Hem vinden wij glo rie, ook wanneer wij begraven zijn". Ds Van Til herinnerde tenslotte aan het woord van de apostel Paulus, dat de mens niet wordt begraven, maar wordt gezaaid. Gezamenlijk werd hierna het laatste vers van Psalm 27 gezongen. De heer P. I. Hamming, schoonzoon' van de overledene, dank te voor de betoonde belangstelling. Ónder de aanwezigen bij deze droe ve plechtigheid bevonden zich ver tegenwoordigers van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg, van de Vereniging „Handelsonder wijs", waarvan de heer Littooij deel van het bestuur uitmaakte, Zeeuwse oud-collega's en van diverse andere instellingen en verenigingen, waarin de overledene functies heeft bekleed. In zijn rede bij de aanvang van de bijeenkomst herinnerde burgemeester P. Dregmans, bij wie de leiding van de avond berustte, aan de voorge schiedenis. Dit jaar is het ongeveer 40 jaar geleden, dat enkele Seroos- kerkenaren het initiatief tot de stich ting van een vergaderlokaal namen. Dat gebouw kwam er en het heeft bü- na 40 jaar aan de eisen voldaan, tot in de laatste tijd, toen men allerwe gen de gebreken besefte. Het gemeen- ;ebestuur heeft de gelegenheid die zich voordeed, toen de Geref. Kerk buiten gebruik kwam, met beide han den aangegrepen. De raad keurde het plan goed, op 27 April van het vorig laar volgde de aanbesteding en in Mei jegon het werk reeds. Spreker meende, dat het nieuwe dorpshuis in alle opzichten geslaagd mag heten. In dit verband wenste hij de directeur van „Bouw- en Woning toezicht" op Walcheren, de heer J. D. de Smit, die voor het ontwerp Tgdroeg, van harte geluk. De heer dregmans dankte voorts de aanne mer J. Geschiere en allen, die in dè totstandkoming hun aandeel haddèn. De burgemeester deed een beroep op alle inwoners het gebouw in goede staat te houden. Dit vooral voor de vloer. Klompen zijn dan ook taboe! Tijdens het verdere verloop van de avond kon de burgemeester nog een verheugende médedeling doen. Maan dag a.s. zal namelijk worden begon nen met de aanleg van liet reeds lang verbeide sportterrein. Het was dus een goede dag voor de sportvereni gingen. Gelukwensen Een zestal sprekers wensten ver volgens het gemeentebestuur van Serooskerke geluk met deze fraaie aanwinst. Namens het provinciaal bestuur sprak het lid van G.S., de heer A. Schout. Deze vestigde er de aandacht op, dat het totstandgeko men project zeker niet duur mag Bij het openingsfeest van het nieu we verenigingsgebouw te Seroosker ke (W.) werden o.a. fraaie knots oefeningen voor het voetlicht gebracht. (Foto: P.Z.C.) (Advertentie) Zó boeiend is nu PANORAMA worden genoemd. „Dat men in dit ge bouw een gymnastieklokaal bezit, dat onder meer twee scholen op dit ge bied tot groot nut zal zijn, is het geld alleen al waard", aldus spreker. De heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs in de inspec tie Middelburg .merkte op, dat er steeds naar gestreefd wordt de te bouwen openbare objecten, als scho len en verenigingsgebouwen, zo mo dern mogelijk te maken. Ieder nieuw gebouw is dan ook weer mooier en beter dan het vorige. „Boven dit stre ven dient echter de geest te zweven", zei de heer Leenhouts, „die in zekere zin zijn grondslag vindt in de mate rie". Uit naam van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, sprak de voorzitter, bur gemeester J. L. Dregmans van Kou- dekerke en Biggekerke. Deze ver klaarde, dat de gemeentebesturen geen concurrenten van elkaar zijn. „Ieder gunt zyn collega's gaarne iets nieuws". Zonder de vereniging van B. en S. zou dit project er niet gekomen zijn, zo bleek verder uit de rede van dhr. Dregmans, die overigens de door zijn ambtgenoot van Serooskerke ge koesterde verwachtingen omtrent het in goede staat bewaren van het ge bouw niet bleek te delen. „De bevol king: bestaat ook hier niet uit lam metjesaldus spreker. De architect, de heer De Smit, wees er bij zijn felicitatie op, dat de har monicadeur, die de grote zaal kan verdelen in twee vergaderzaaltjes, de grootste in zijn soort van Nedei-land is. Namens de S.V. „Serooskerke" en de afdeling Serooskerke van het Groene Kruis kwamen daarop nog ge lukwensen achtereenvolgens van de heren J. van Haveren en A. Schipper. De fraaiste gelukwens kreeg 't gemeentebestuur echter van de *2.6 w°ot ZO KAN UW WONING WORPEN WANT WIJ 6TAAN U GRAAG TERZIJDE MET ONZE VAK KENNIS EN ERVARJNG. U SLAAGT NERGENS ZO GOED EN ZÓ VOORDELIG fa. H. Blok Zonen Kapelle Z.B. Woninginrichters sinds 1890. Zeeuwse CBTB zond telegram v aan minister Over prijsverloop van consumptie-aardappelen Het bestuur van de Zeeuwse C.B. T.B. heeft zich Vrijdag met een tele gram tot de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ge wend. Hierin wordt medegedeeld, dat men in hoge mate verontrust is over de gang van zaken betreffende het prijsverloop van consumptie-aardap pelen. De prijzen in het productiege bied Zeeland bedragen momenteel plm. 5 cent; dit is ver beneden kost prijs. Het aanvankelijk optreden van het S.I.V.A. beeft tot heden geen en kel resultaat geboekt. Daarom wordt er bij de minister ten zeerste op aan gedrongen, om de vroeger gedane toezegging inzake participatie in bet Consumptie-Aardappelfonds onmid dellijk gestand te doen, teneinde de afbraakprijs op te trekken tot de kost prijs. „dorpsdichter", de heer Frans Wil- leboordse. In het gedicht, dat deze voordroeg als vertegenwoordiger van de gehele bevolking, werden alle kwaliteiten van het gebouw opgesomd. Een voortreffelijk slot van deze ge slaagde avond na het toneelstuk vormde het optreden van een vijftal dames van de turnvereniging uit Oostkapelle met vrije oefeningen en van de bekende keurturner Jaap van de Sande uit Vlissingen. VOORSTEL AAN DE RAAD Voor op te richten N.V. Zeeuwse Metaalhandel In Vlissingen is in oprichting de N.V. Zeeuwse Metaalhandel Maat schappij, v.h. Gracau Metalen, welke alle rechten en verplichtingen zal overnemen van de firma wed. V. Cra- cau Zn. De nieuwe N.V. zal te zij ner tijd een industriehal met kantoor gebouw betrekken, gelegen tussen de Oost-Souburgseweg en het spoorweg emplacement. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor te besluiten tot de bouw van een industriehal en van het kantoorgebouw en deze in huur koop af te staan aan dc Zeeuwse Me taalhandel Maatschappij. Met de di rectie van de N.V. is over de voor waarden in principe overeenstemming bereikt. Het plan voor de bouw van de in dustriehal met toebehoren is ontwor pen door de Dienst van Gemeente werken, in overleg met de directie van de Zeeuwse Metaalhandel Maat schappij. De hal zal een oppervlakte krijgen van 40 x 14 meter. 1-Iet kan toorgebouw zal o.m. omvatten twee directiekamers, een archiefruimte, een administratielokaai en een wachtka- er. Gebouwen en opslagterrein zijn ge projecteerd langs de ontworpen Rijks weg. Aangezien Rijkswaterstaat be zwaar maakt tegen een rechtstreekse uitweg op de Rijksweg, dient een pa rallelweg te worden aangelegd. Deze zal het industrieterrein tussen de Rijksweg en het spoorwegemplace ment verbinden met de Edisonweg. Zo lang de Rijksweg er niet is, zal het bedrijf een uitweg hebben op de Oost-Souburgseweg. Ten Noorden van het terrein is ge legenheid tot uitbreiding en in ver band hiermede hebben B. en W. er geen bezwaar tegen, dat aan de N.V. voor de tijd van twee jaar het recht van voorkeur wordt verleend op de aankoop van een nader te bepalen ge deelte van het aangrenzende terrein. De aanleg van centrale verwarming, verlichtingsarmaturen e.d., alsmede een te maken spooraansluiting ge schieden voor rekening van de N.V. Zeeuwse Metaalhandel Maatschappij i.o. Een gedeelte van de voor het op slagterrein bestemde grond is eigen dom van de N.V. Ned. Spoorwegen. Het gemeentebestuur is met de Ned. Spoorwegen in onderhandeling over de aankoop van de gehele strook grond, gelegen tussen de Oost-Sou burgseweg en het spoorwegemplace ment, voorzover deze nog geen eigen dom is van de gemeente. VANDAAG. Middelburg Electro: „Maarten Luther", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „The high en the mighty", (cinemasc.) (14 jr.), 20 uur; Graanbeurs Dam: Postzegelruilbeurs „Philitelica", 14 17 uur. Vlissingen Alhambra: Walt Disney's tekenfilms (a. 1.), 15 uur, „Maarten Luther", (14 jr.), 19 en 21 uur; Lu xor: „Het huis onder verdenking", (18 jr.), 19 en 21 uur; Scheldekwartier: Pers. Ver. De Schelde „Het hing in de lucht". Goes Grand: „Maarten Luther", (14 jr.), 19 en 21 uur; Prins van Oranje: „Accordeola", Goesse Besturen Bond, 20 uur; Zaal Krijger: „Slatogo"-ten- toonstelling, 14—18 en 19—22 uur. MORGEN. Middelburg: Electro: „Lort Lister, de gentleman-inbreker" (14 jr.), 15.30, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag. 14,30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Tanzende Ster ne" (a.l.), 15, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „Allemaal Knots", (14 jr.) 15, 19 en 21 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2