In Indonesië wordt economische toestand steeds moeilijker China legt de Sinkiang open, ook voor Moskou van belang JIMMY op het onbekende eiland AFGLIJDEN NAAR SYSTEEM VAN PRIJSBEHEERSING IS FUNEST TIEN RAMPEN IN TIJDSBESTEK VAN NEGEN JAAR VRIJDAG 18 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 GAAT HET NAAR EEN CRISIS Macht van communistische vakbonden neemt toe (Bijzondere correspondentie) Op Java komt een insect voor, dat undur-undur heet. Het bezit de merk waardige eigenschap, dat het meestal achteruit loopt. Met dit dier verge leek een der voormannen van de Masjumi-partij (dat is de oppositie) in een recente polirtcke redevoering de huidige „progressieve" regering van Indo nesië. Ook zonder zich bij de leuze van enige Indonesische groep aan te sluiten, dient helaas te worden erkend, dat het zg. vooruitstrevende kabinet van Ali Sastroamidjojo in het afgelopen jaar hard achteruit geboerd. De finan- cieel-economische situatie wordt met de dag meer précair. Dit is een tra gische situatie in een land, dat voldoende potentie bezit om binnen betrek kelijk korte tyd tot een zekere welvaart te geraken. De oorzaken van de toenemende armoede en de zich uitbreidende chaos moeten dan ook vrijwel uitsluitend in het kwalijke beleid der besturende machten worden gezocht. Dit beleid wordt nog altijd bepaald door politieke sentimenten. De com munisten spelen daarbij de rol van de boze geest, aan welke inblazingen men al te gemakkelijk gevolg geeft. Want zonder de steun der communis tische fractie in het Parlement is het huidige bewind onbestaanbaar. Tegen net eind van het vorig jaar scheen het fatale dieptepunt bereikt waaruit bijna geen redding mogelijk was. Sindsdien is er de laatste tijd weer een klein beetje verademing ge komen, dank zij de hoge rubberprijs. De rubber vormt nog altijd zestig procent van de Indonesische export. Het ziet er evenwel naar uit, dat de ze verademing slechts van korte duur zal zjjn, en dat zij rechtstreeks naar nieuwe benauwdheden zal voeren. Want tegelijkertijd zijn ook weer de prijzen der consumptie-artikelen naar boven gegaan, en worden allerwegen hogere lonen geëist. Zodra de rubber- prijs weer inzakt, zal het niet moge lijk blijken deze neven-verschijnselen van duurte en loonsverhogingen te re dresseren. Dit betekent een nieuwe inflatie-stoot. De macht der goeddeels commu nistische geleide vakbonden neemt hand over liand toe. Om bij de aanhangers van Moskou in de gra tie te blijven, toont de regering een toegeéflijkheid, die catastro- phaal is voor gezonde arbeidsver houdingen. Desondanks is niemand tevreden. De grote massa van het volk ondervindt toenemende ar moede en ellende. De politieke spanningen nemen dageljjks toe. Men tracht de aandacht af te lei den door steeds krachtiger propagan da voor de terugkeer van Irian en door processen als tegen de Neder landers Schmidt en Jungschlager. Uit dat alles moet tenslotte bljjken dat niet de huidige regering schuldig staat aan het uitblijven van resulta ten der verkregen vrijheid, maar dat dit te wijten valt aan het voortbe staan van „koloniale complotten". Uitgezonderd een aantal heethoof den en naïevelingen zijn er echter ook onder de Indonesiërs niet zeer velen, die daar ernstig aan geloven. Ondanks alles is men er beslist niet in geslaagd onder de massa des volks een „anti- Nederlandse" stemming te kweken. Een tegen het eind van het vorig jaar allerwegen met veel geschreeuw, pamfletten en posters aangekondigde boycot van alle Nederlanders in Indo- sië is grandioos mislukt. Er gebeurde niets. De Nederlanders, die in Indonesië werken, zijn doodmoe van de dage lijkse zorgen en problemen. Dit zijn voornamelijk problemen van zakelijke aard, ze hangen met de financieel-eeonomische chaos sa men, met de slechte werking van het ambtelijke apparaat, met de corruptie, de onzekerheid bij steeds wisselende, voorschriften, de voortdurende, waardedaling van de Rupiah. Maar over het algemeen, uitzonderingen daar-gelaten, heb ben deze zorgen weinig te maken met angst voor de veiligheid van lijf en goed. In Djakarta ondergaat men uiteraard de spanningen van het politieke cen trum. De stemming onder de Neder- Over de kilometerslange Champs Ely- sées te Parijs trekt een onafzienbare stoet mannen en vrouwen, leden van de Franse familieverenigingen uit ge heel Frankrtfk. Zij zijn op i' eg naar de Triomfboog op de Place d'Etoile voor een demonstratie bij het Graf van de Onbekende Soldaat, ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van de Familie Verenigingen. Het Graf was na het stille défilé bedolven onder een enorme seliat van bloemen. landers is er dan ook gedrukter dan elders, dan op Sumatra bijvoorbeeld. De verhoudingen liggen er iets moei lijker. Maar in het dagelijkse verkeer zijn ze toch minder onaangenaam of geprikkeld dan men in Nederland wel eens vermoedt. Op Sumatra blijkt uit de relaties tussen Nederlanders en Indonesiërs, van hoog tot laag, niets of vrijwel niets van de scherpe poli tieke en radicale tegenstellingen, die men uit de kranten-commentaren (óók van de Indonesische pers) zou afleiden. Het wonderlijke verschijnsel doet zich zelfs voor, dat die verhou dingen in de laatste tijd wat soepeler zijn geworden. De grote menigte trekt zich van politieke hetzen weinig aan. Het feit dat er in Indonesië over het algemeen beslist niet van een ver- doorgevoerde anti-Nederlandse stem ming kan worden gesproken, behalve dan bij betrekkelijk kleine politieke groeperingen, die echter het grootste geluid voortbrengen, is een bijzonder hoopvol en moedgevend verschijnsel. Fatale ontwikkeling Een ander bewind, dat zich minder door politieke sentimenten en commu nistische inblazingen laat leiden, vindt de bodem rijp voor een goede en gezonde samenwerking. De tijd werkt echter tegen ons. Zo lang Indonesië zijn huidige regerings constellatie behoudt met de com munisten aan de touwtjes zolang valt te vrezen dat de economische af glijding voortdurend toeneemt, de chaos en de armoede zich steeds snel ler uitbreiden en de kans op een ge zonde samenleving op betrekkelijk korte termijn vrijwel illusoir wordt. Men behoeft geen „koloniaal" te zyn om aan te nemen, dat vernieti ging ran het buitenlandse kapitaal en het in steeds groter tempo wegtrek ken van Nederlandse en andere bui tenlandse deskundigen uit dit land tot fatale gevolgen leidt. Er zijn tal loze nuchtere en bekwame Indonesiërs vurige nationalisten, die dit nog open lijk durven toegeven. Maar onder de huidige politieke machtsverhoudingen (die met een democratische staat wei nig te maken hebben) bezitten hun stemmen geen gezag. Velen hopen dat de verkiezingen een oplossing in gunstige zin zullen brengen. Maar deze verkiezingen, die in Februari gehouden zouden woeden zijn nu al weer tot Augustus uitge steld. En tallozen vrezen dat het nog wel Sint Juttemis wordt 5I-. Jimmy begreep heel goed dat dit alles het werK van Ras Kassibo was geweest. Op de een of andere ma nier had deze ervoor gezorgd, dat kapitein Brulboei. Jackie en Miebet alle drie hun geheugen waren kwijl geraakt en hü begreep dat de dwerg zou proberen ook hem Jimmy in hun lot te laten delen. Maar hoe had de dwerg dat klaargespeeld? Had hij hen iets gif tigs laten eten? Of had hij henPlotseling kreeg Jimmy een idee. „Miebet"', riep hij. „Kom eens hier. Ik wilde iets van je wetenDe brave huishoudster kwam schoorvoetend op hem toe. Helemaal vertrouwen deed ze deze landloper nog niet, maar toch kwam hij haar niet onbekend voor. Zijn stem. die had zij vroeger wel eens meer gehoordJimmy greep haar hand en begon deze nauwkeurig te bekijkenMiebet liet dit vol wantrouwen toe. Zij werd zelfs ccn beetje angstig. „Als, als je me maar niet prikt", net als die andere man heeft gedaan", zei ze op een onzekere toon. Jlmmj zag haar eensklaps aandachtig aan. „Waar heeft die vent je dan geprikt?", vroeg hij haastig. Zij wees naar een plek op haar arm waar een klein rood schrammetje zat. „Hier is 't", zei ze. „Daar heeft die andere dwerg mij geprikt. Hij deed 't per ongeluk, zei hij, maar het deed toch wel even pijn 't Prikte zo raarJimmy sprong recht overeind. „Welke andere dwerg?", vroeg hij, terwijl hij Miebet recht aankeek. „Wat nou dwerg", zei ze brabbelend. „Ik weet van geen dwerg. Wie spreekt er nu over een andere dwerg?" MIDDENSTANDSBOND MEENT: Treffen van detailhandel onbillijk Naar aanleiding van de prijzenbeschikking handelsmarges heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond de vol gende verklaring opgesteld. Hot hoofdbestuur constateert, dat gedurende de afgelopen jaren door de regering een politiek is gevoerd, die de zelfstandigheid op onvoldoende wijze heeft gehonoreerd en de lasten op het middenstandsbedrijfslevcn, o.m. door het vroegere prysbeheoi singsbeleid en door het fiscale beleid up niet gerechtvaardigde wjjze heeft doen drukken. Hierbij is practisch geen com pensatie verleend voor de in de afgelopen jaren sterk gestegen kosten en lasten, waarvan doorberekening grote, moeilijkheden met zich meebracht. Het hoofdbestuur is echter van mening, dat de ontwikkeling van het loon- en prijspeil terecht de voort durende zorg van de regering en de organisaties van het bedrijfsleven vereist en dat aller medewerking ge boden is om uit de spiraal te gera ken, die voor ons volk desastreuze gevolgen zou kunnen hebben. In dit ernstige uur voor ons gehele volk ziet het hoofdbestuur van de Kon. Nederlandse Middenstandsbond zich bewust van zyn verantwoor delijkheid ten deze het treffen van de detailhandel door deze prijzenbe schikking als een onbillijkheid, voor zover zij slechts tot deze laatste schakel in het distributieproces is gericht en indien men hieruit een blaam op deze schakel zou kunnen aflezen, werpt het deze als onge rechtvaardigd verre van zich. Hoewel het hoofdbestuur van me ning is, dat de situatie in deze detail handel als geheel het uitvaardigen van deze beschikking niet rechtvaai-- digt, wil het desalniettemin in het al gemeen belang van ons gehele volk een beroep doen op de leden en aan gesloten vakorganisaties, om zoveel als in hun vermogen ligt aan de in de beschikking neergelegde richtlijnen evolg te geven. Het wil daarmee uidelijk stellen, dat om de positie van Nederland in een gunstige con junctuur te handhaven eensgezind heid van allen om deze doelstelling te bereiken noodzakelijk is, waarbij het hoofdbestuur zijnerzijds met nadruk verklaart, dat: Het zich principieel zal keren tegen elk verder afglijden naar een systeem van prijsbeheersing. b. Het met kracht blijft opkomen voor verlichting van de op het mid denstandsbedrijfsleven drukkende las ten hetgeen meer dan uit de voor stellen van wet aan de Tweede Ka mer blijkt te realiseren ware in het kader van de komende belasting verlaging c.q. herziening. Het hoofdbestuur meent, dat rede lijkerwijze verwacht mag worden, dat regering, volksvertegenwoordiging en de organisatorische geledingen van ons volk voor deze wensen die de groep betreffen, die blijkens de middenstandsnota voor onze maat schappelijke structuur van zo essen tiële betekenis is, wederkerig een open oog zullen hebben, aldus de ver klaring. Onderzoekingen inzake het atoomvliegtuig De Amerikaanse luchtmacht heeft een contract gesloten met de onder neming Curtiss-Wright te New York voor het verrichten van onderzoekin gen met het oog op de voortbeweging van vliegtuigen door middel van kern energie, aldus is officieel medege deeld. Op het Amerikaanse Consulaat te Rotterdam zijn de eerste visa aan Joodse oorlogsslachtoffers onder het speciale programma van de Ameri kaanse regering door de chef van de visumafdeling van het consulaat uit gedeeld. Dit geschiedde aan het gezin E. Englander, bestaande uit man vrouw en twee kinderen, die door be middeling van United Hias Service de Internationale Joodse Migratie-or ganisatie, hun borgstelling hebben ontvangen Onze foto toont: de emigratie-inspec teur, Howard Fenn even voordat hij het visum uitreikte aan de familie Englander, bestaande uit de heer en mevrouw Englander, Martin (14 jaar) en Peter (6 jaar). NA OVERSTROMINGEN IN AUSTRALIË (Van onze correspondent in Australië) De zware regens zijn weer weggetrokken en het water in de overstroom de gebieden van Australië's dichtst bevolkte staat New South Wales is weer aan het zakken. Maar in die paar dagen, dat het water de dijken overspoelde, de dammen doorbrak en honderden vierkante kilometers on der deed lopen, zijn tientallen mensenlevens verloren gegaan, zijn vele duizenden dakloos geworden en is voor tientallen millioenen schade toe gebracht aan huizen, vee, landerijen en industrieën. Dit is, in het gebied van de kustrlvieren van New South Wales, de tien de grote overstroming sinds 1946, om van de talloze kleinere overstromin gen nog maar niet te praten. Opnieuw is het Australische volk te hulp gesneld en heeft het in een paar dagen tijd millioenen voor de watersnoodslachtoffers bijeen ge bracht. Opnieuw zijn staaltjes van de grootste heldenmoed vertoond en hebben mensen het leven gelaten bij hun pogingen anderen te redden. NIEUWE TRANS-AZIATISCHE SPOORWEG Verbeterde economie in het hart van Azië (Speciale correspondentie) Het doet vreemd aan, te vernemen, dat in deze eeuw van wereldlucht- verkeer en straaljagers plannen worden gemaakt voor een nieuwe spoor weg, welke de kortste verbinding zal gaan vormen tussen het Middellandse Zee-gebied West-Europa derhalve en China. Een spoorweg, die zal lopen langs een eeuwenoude route, reeds vóór onze jaartelling gevolgd, door de Oosterse zydekooplieden, de weg ook, die Marco Polo in staat stelde, tot het Verre Oosten door te dringen. De spoorweg, die men thans begonnen is te bouwen, zal lopen van Alma-Ata in de Russische staat Kazakstan naar Lan Tsjou in China, Er bestaat reeds een verbinding tussen Alma-Ata en de Trans-Siberische spoorweg en ook tussen Lan Tsjou en Sjanghai lopen treinen. De oude „zijde-route" was mogelijk, vraagt zich af, waarom men niet veel doordat zich ongeveer op de 45-ste eerder van deze weg gebruik heeft parallel een pas bevindt in de berg- gemaakt voor een Trans-Aziatische keten, die vrijwel onafgebroken dwars spoorweg. De reden ligt niet zozeer door Azië loopt van de Arabische op tenisch terrein, al is het gebied Zee naar de Zee van Ochotsk. Men dat thans door een railverbinding wordt opengelegd, zeker niet gemak kelijk. Het is onherbergzaam en ruw. In het verleden waren de zijde-ka ravanen twee jaar onderweg Doch men moet de reden eerder op politiek terrein zoeken. Het Russische Tsaren rijk legde de Transsiberische spoorweg in de eerste plaats aan uit imperia listische overwegingen: men wilde ook de Oostelijkste provincies van het Rijk onderwerpen en diende daar toe over een snelle verbinding te be- ichikken. Economische motieven speelden destijds niet een doorslag- 'evende rol bij de aanleg En aan de andere zijde, in China lus, lag de Sinkiang-provincie zó ver ,'erwijderd van het eigenlijke China, lat de regeringen er weinig belang- ïtelling voor hadden Men beschouw de de Sinkiang als een veilige buffer zone tegen invallers, die zich wel niet aan een inval in dit onherbergzame gebied zouden wagen. Hieruit dient men de afwezigheid van goede ver bindingen met- en in dit gebied te ver klaren. De huidige regering van China denkt daar echter anders over. In de eerste plaats wil zij niet door een voortgaande isolatie van de Sinkiang riskeren, dat het zich steeds onafhan- keiijker gaat maken, hetgeen zou kunnen leiden tot een totale afschei ding van China, wat het voorspel zou kunnen zyn van aansluiting bij de buurman aan de andere zijde, die wel licht de belangën van de Sinkiang beter zou weten te behartigen! In de tweede plaats echter zijn er in de Sinkiang belangrijke bodem schatten gevonden: steenkolen, olie, ijzer, zwavel, alle producten, die het industrialiserende China een gerecht vaardigde hoop geven, hier een twee de Mandsjoerije te kunnen creëren een tweede Aziatisch Roergebied. En tenslotte acht het huidige Chi na van Mao Tse-toeng het dienstig, de economische banden met de Sow- jet-Unie hechter aan te halen. Al deze omstandigheden hebben er toe bijgedragen, de oude „zijde-route" te gaan verjongen in de vorm van een trans-Aziatische spoorweg, dwars door de woestijnen van Centraal-Azië lopend via Oeroemtsji, de hoofdstad van de Sinkiang. De afstand tussen Alma Ata en Lan Tsjoe bedraagt on geveer 3000 kilometer, waarvan aan Chinese zijde de eerste 500 km het moeilijkste stuk van Lan Tsjoe af reeds gelegd zijn. Tegelijkertijd is men begonnen van Alma Ata uit aan de spoorbaan te bouwen. Deze spoorweg-, zegt Pierre Simo- net in de „Figaro" zal een volledige ommekeer teweegbrengen in bet eco nomische beeld van centraal Azië. Nu reeds zijn daar olie-raffinaderijen in exploitatie, die de olie verwerken van de rijkste beddingen van dit continent. De eveneens zeer rijke steenkoollagen maken de vestiging mogelijk van fa brieken die een rijke keuze aan non- ferro metalen zullen verwerken: wolfram, zink, en molybdeen behoren tot de bodemschatten van de Sin kiang. Een nieuwe economie wordt zo ge boren in het hart van Azië en dank zij de spoorweg zal dus deze verre provincie, die zich eens dreigde af te scheiden van China een industrieland worden met 600 millioen potentiële klanten En opnieuw zal, zoals na iedere overstroming in deze rivierenstaat, veel geschreven en gesproken wor den over het verminderen van het overstromingsgevaar en zaT men zich na al het gepraat en geschrijf weer beperken tot het ophogen van de dijken, die bij een volgende zware regenval opnieuw zullen bezwijken. Dammen op papier Is er dan niets aan deze steeds weer terugkerende overstromingen te doen, zal men zich afvragen. En hier komt men op heel gevaarlijk terrein. De waterbouwkundigen in Neder land, bouwend op een vele eeuwen oude strijd tegen het water, hebben het „er is toch niets aan te doen" niet in hun woordenboek staan. Bo vendien kan men zich in een klein land als Nederland eenvoudig niet veroorloven om grond verloren te doen gaan. Anders ligt de zaak echter in gro te werelddelen als de Verenigde Sta ten van Amerika en Australië. In ve le kringen in Amerika gaat men uit van het standpunt, dat overstromin gen de prijs zijn welke men rnoet be talen voor het leven in vruchtbare ri viervalleien. Hetzelfde standpunt wordt veelal in Australië gehuldigd. Het enige verschil is, dat in Amerika heel veel gedaan is om het overstro mingsgevaar te verminderen, terwyl er in Australië behalve het bouwen van wat dijkjes, practisch niets ge daan is en niets gedaan wordt. In Amerika heeft men alleen reeds in de Mississippi en de Tennessee in 17 jaar tijds 12 grote dammen ge bouwd. Langs de benedenloop van de Mississippi zijn 75 waterreservoirs aangelegd, terwijl er nog 96 op het programma staan. En in New South Wales? Hier staan reeds sinds vele jaren twee he le dammen op papier zonder dat er nog iets aan gedaan is. Rekensommetje Men laat rustig weer huizen bou wen op eerder overstroomde gebie den in plaats van nieuwbouw hoger op te doen geschieden. Men laat het rustig bij de bestaande afwaterings kanalen, die steeds weer tonen het water niet te kunnen verwerken. Bij iedere overstromingsramp zegt men dan maar weer opnieuw: nu moet er heus wat gedaan worden. En na iedere overstromingsramp blijft het hierbij. E- werkelijk wat aan te doen betekent honderden .nil- lioenen investeren Men schijnt zich af te vragen, dergelijke enorme investeringen wel opwegen tegen de regelmatig terugkerende schade, wel ke door de buiten hun oevers tre dende rivieren wordt veroorzaakt. Het is hier meer als een reken sommetje en men ziet niet, zoals in Nederland, de noodzaak om wat het ook moge kosten land en volk tegen het water te beschermen. Misschien dat deze ergste overstromingsramp sinds mensenheugenis hierin veran dering zal brengen? Staatsexamen voor onderwijzer. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen is voornemens de totstandkoming van een Koninklijk Besluit te bevorderen, waarbij zal worden bepaald, dat bij het staatsexa men voor de (oude) akte als onder wijzer, dat in het jaar 1956 zal wor den gehouden, vrijstelling van het on derzoek in de vakken Frans. Duits, Engels en wiskunde zal worden ver leend aan de bezitters van het einddi ploma van een gymnasium een hoge re burgerschool met 5-jarige-cursus of een middelbare meisjesschool. Zij, die aan dit examen wensen deel te nemen, moeten van 1 April 1955 af tot aan het examen gedurende ten minste vier uren per week hebben ge oefend in de practyk van het lesgeven aan een door de inspecteur van het lager onderwijs goedgekeurde lagere school. Voorts ligt het in het voornemen van de mimster een wijziging van Je kweekschoohvet te bevorderen in die zin, dat hec examen voor de (c.ide) akte als onderwijzer ook nog in het jaar 1957 zal kunnen worden afge- 1 «o-rt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9