Mechanisatie in de landbouw zonder het paard te verdringen Zmiiwm Almanak HERSTEL VAN WONINGEN IS FINANCIEEL ONVERANTWOORD van &2.win tot HALVE „WORLD CONCORD" ALS OMGEKEERDE DOOS OP SLEEP Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1955 E1NDLES CURSUS PA ARDEN GEB RU IK „Combinatie" is mogelijk De steeds voortschrijdende mechanisatie van de landbouw heeft tot ge volg, dat vooral de laatste jaren het aantal werkpaarden in Zeeland sterk achteruit gaat. Op de meeste bedrijven is het paard reeds vervangen door de tractor en steeds komt dit veelvuldiger voor. Het is echter ook heel goed mogelijk de mechanisatie van de landbouw doorgang te laten vinden, zonder de liulp van het paard daarbij uit te schakelen. Een eerste vereiste hiervoor zou zijn, dat de landbouwwerktuigen zodanig geconstrueerd wor den, dat zij zowel door het paard als wel door de tractor voortbewogen kunnen worden. Dit was de mening, welke de heer J. A. Stols, algemeen voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandschc Trekpaard", uitsprak tijdens de eindles van de cursus paardengebruik, die Donderdag middag in Wilhelminapolder werd gehouden. wenhuijse, Middelburg; J. G. Bliek, HoedekenskerkeM. J. Mol, Waarde en G. J. M. Rijk, 's-Heer Abtskerke. In de afgelopen winter heeft dc heer A. Wisse-Vogelaar uit Middel burg deze cursus georganiseerd voor een tiental oud-leerlingen van Rijkslandbouwwinterschool te Goes. In zeven-en-twintig lessen werden de jongeren vertrouwd gemaakt met de manier, waarop het paard behandeld moet worden. Naast het practische werk zoals mennen, inspannen en ver zorging moesten zij ook de voeding van het paard, de huid- en hoefver- zorging, de spijsvertering en de bloedsomloop van de dieren leren ken nen. Woensdagmiddag moesten zij be wijzen het geleerde ook in practijk te kunnen brengen en daarom werd hen een kort practisch en theoretisch exa men afgenomen. Eerst werd in de manege van de Wilhelminapolder een demonstra tie gegeven van de wijze, waarop een jong paard geschikt wordt gemaakt voor het landbouwwerk. Voor deze gelegenheid was de forse, bijna drie jaar oude „Im- mo" van de heer J. Burger uit de stal gehaald. Op voorbeeldige wijze liep het paard de rondjes aan de Jonge" en trok het de schuifslee. Vervolgens moesten de deelnemers blijk geven een bandenwagen met twee paarden bespannen, te kunnen mennen en keren. In café Van Sabben werd tenslotte het theoretisch gedeelte afgewerkt. Ir J. Versteeg, directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, sprak hier een welkomstwoord, waar bij hij zich speciaal richtte tot de he ren J. A. Stols, algemeen voorzitter van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", dr ir B. J. B. Groeneveld uit Den Haag, Rijks- veeteeltconsulent in algemene dienst voor de paardenfokkerij en P. Rip ping uit Waddinxveen, instructeur menonderwijs van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen. De heer Versteeg sprak als zijn overtuiging uit, dat hoewel de me chanisatie toeneemt, de liefde voor het paard toch nog in ruime mate aanwezig is. De belangstelling voor de cursus legt hiervan wel getuigenis af. Vervolgens stelde de heer Wisse- Vogelaar verscheidene vragen aan de cursisten betreffende de beoordeling van het paard en de meest voorko mende ziekteverschijnselen. Na afloop van het korte mondelinge examen werd het getuigschrift van de cursus aan de volgende heren uitgereikt: A. M. Bolijn, Zierikzee; H. Timmerman, Kattendijke; S. Nooteboom, Kloetin- feH. van Liere, 's-Heer Abtskerke; de Vlieger, Nieuwdorp; M. Nieu- Goed begin In een korte toespraak richtte de heer B. J. B. Groeneveld zich ver volgens tot de geslaagden. Met vreug de constateerde hij, dat niet alleen het begin er is, maar dat dit tevens zeer goed is. Hij wees er op, dat het heel belangrijk is, dat de uit stam boekverenigingen voortkomende goe de paarden straks goede eigenaren krijgen. Namens de vereniging „Het Neder landsche Trekpaard" nodigde de heer J. A. Stols de cursisten uit, dit jaar de Nationale Trekpaarden-tentoonstel ling bij te wonen. Eén der cursisten, de heer S. Noo teboom, bracht hierna dank aan de cursusleider en bood hem als blijk van waardering een rokertje aan. Voorts spraken de heren A. Cappon, administrateur van de afdeling Zee land van de vereniging „Het Neder landsche Trekpaard", A. D. van Buu- ren, secretaris van de afdeling Noord- Brabant van de Vereniging tot Be vordering der Landbouwtuigpaard- fokkerij in Nederland, ir M. Sanders als plaatsvervangend Rijkslandbouw- consulent en J. de Vlieger namens de ouders van de cursisten. LIJDENSWEG VAN „NIEUW GOES" B. en W. geven uitvoerige uiteenzetting Mr. Van der Beke Callenfels verlaat Visserijbestuur Naur wij vernemen, zal de voorzit ter van het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen mr. H. van der Beke Callenfels te Middelburg bin nenkort wegens gezondheidsredenen de dienst verlaten. Mr. Van der Beke Callenfels is thans 62 jaar oud. Academisch examen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het c'andidaatsexa- men wis- en natuurkunde F: R. W. Elias te Vlissingen. Paardengebruik Zweeds koningspaar zal ramp-maquette bezichtigen Tijdens het officiële bezoek van het Zweedse koningspaar op 28 April aan de caissons by Ouwerkerk zal op spe ciaal verzoek van de buitenlandse ko ninklijke gasten een maquette van de ramp en de herstelwerkzaamheden worden getoond, waarbij de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris een toelichting zal geven. Plotseling overleden In de Kamperlandse haven te Kam perland is gistermorgen de 56-jarig< aardappelschipper A. v. d. Klooster op zijn schip Henja uit Sint Annaland in elkaar gezakt en kort daarna overle den. olijfje OP EIGEN BODEM. Het Duivcndykse gemeentebestuur zal binnen zeer korte tijd wëer op eigen bodem vergaderen. Tot voor kort moesten de vroede vaderen zich naar een andere gemeente begeven om de bestuurlijke problemen aan be spreking te onderwerpen. Dit is nu niet meer nodig, want het mooie hou ten secretarie-gebouw, dat Overijssel destijds aan Renesse schonk, is naar Scharendyke (dat tot de gemeente Duivendijke behoort) overgebracht. Op de plaats, waar enkele maanden geleden nog krotwoningen stonden, prijkt thans hot houten gebouw. Ook voor hel aanzien van Scharendijke be tekent dit een goede aanwinst. HANDEN UIT DE MOUWEN. Een tiental leerlingen zowel jon gens als meisjes van de lagere school te Scharendijke heeft de han den uit de mouwen gestoken om de weg naar het gymnastiekterrein te banen. In verband met een verbou wing was dit terrein ontoegankelijk geworden door het opslaan van ma terialen. Personeel en leerlingen der school werden deze situatie moe en ging'en met schoppen, bezems en spa den gewapend de chaos te lijf. Onder PAARD In WilhelminafJorp is een cursus „paardengobrwih" gehoudenzo hunt ge elders in deze editie lezen. Een cursus voor jonge landbouwers. De mechanisatie is wel vér door gevoerd.' Want hoe lang zal het ge leden zijn, dat voor jonge landbou wers de omgang met paarden nog lot de dagelijkse bezigheden behoor de? Het paard is op dc achtergrond geraakt, tot groot verdriet van zeer vele paardenliefhebbers. Van min naars van de edele viervoeter, harre- paard, of raspaard, het was hun om het even. Thans raast de tractor over de vel den, de „combine". En het paard Wel, voor het paard worden cur sussen georganiseerd. Om de mens te leren hoe met dit dier moet worden omgegaan. Het kan verkeren, zei Breero al. groot enthousiasme kon deze week de gymnastiek weer worden beoe fend. DE LENTE KOMT. Op het ..Vliegveld" te Vlissingen staat een kleine schaapskooi, waarin enkele dieren van de heer G. Weijer- mans verblijf houden. In dit hokje ge schiedde dezer dagen een blijde scha pengebeurteniséén schaap bracht vier lammeren ter wereld. Als de len te nu nóg niet komt NIEUW LEVEN. De Christelijke zangvereniging „V. Z.O.S." te Oosterland is enige tyd op non-actief geweest, maar het heeft er thans alle schijn van, dat de vereni ging nieuw leven wordt ingeblazen. Wel is er nog een groot gebrek aan leden, maar er is reeds een nieuw be stuur gevormd. De heer L. Kramer zal tijdelijk de dirigeerstok hanteren; besprekingen over de aanstelling van een nieuwe directeur worden gevoerd. P.T.T.-JUBILEUM. De directeur van het P.T.T.-lrantoor te Hulst, de heer J. de Vries, her dacht Woensdag het feit, dat hij 40 jaar in dienst der posterijen was. Zo wel zijn superieuren als zijn onderge schikten gaven van hun belangstel ling en waardering voor zijn werk blijk en van vele zijden mocht de ju bilaris bloemstukken en felicitaties in ontvangst nemen. Aan het personeel werd een gezellige avond aangeboden, SERENADE. De Koninklijke Stedelijke Harmo nie van Hulst bracht een serenade aan de nieuwe burgemeester, de heer A. L. S. Lockefeer. In verband met zijn benoeming ontving de heer Loc kefeer het gehele gemeentepersoneel te zijnen huize. GEVAARVOLLE TOCHT DOOR WESTERSCHELDE Samengeperste lucht houdt het wrak nog drijvende Als een „omgekeerde doos" met een van voor tot achter lekke bodem dreef Donderdag het voorschip van de op 27 November 1954 in de Ierse Zee door midden gebroken Liberiaanse tanker „World Concord" door de woelige wateren van de Westerschel- de. Na een enerverende tocht van twee en een halve week bereikte de tan ker, die met behulp van samenge perste lucht drijvende wordt gehou den, Donderdagmiddag de Ylissingse rede. De havenautoriteiten achtten het echter niet verantwoord het schip de haven van Vlissingen biimen te doen lopen, zodat het wrak ver voor de haven voor anker ging. Slechts een enkeling hield op de „World Concord" de nachtwacht, terwijl de golven te vergeefs een stormloop ondernamen op het zwaargeliavende wrak.... Dodelijk ongeluk op de Noordweg in Oostkapelle Bromfietser overleden na botsing met personenauto Donderdagmorgen om aclit uur is op de Noordweg onder Oostkapelle een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 53-jarïge M. van Keulen uit Serooskerke (W.), die op weg naar zijr. werk was. Bij het over steken van de weg werd Van K., die een bromfiets bereed gegrepen door een passerende personenauto. Hij is enkele ogenblikken later overleden. Het ongeval geschiedde in de buurt van de molen van Oostkapelle, waar het rijwielpad eindigt en het lang zame verkeer de weg moet overste ken. Blijkbaar heeft Van K. de nader bij komende auto niet bemerkt. Deze wagen werd bestuurd door de tand arts E. Klinkert uit Goes, die even als de bromfietser uit de richting van Serooskerke kwam. De heer K. gooide zijn stuur om en trachtte de botsing te vermijden, maar dit gelukte niet. De auto kwam daar na in een sloot terecht en moest met behulp van een kraanwagen uit zijn netelige positie worden bevrijd. Bei de inzittenden behalve de heer K. een dame kwamen met de schrik vrij. De geraakte bromfietser heeft nog enkele ogenblikken geleefd. Maar daarna kon dokter P. J. Bom uit Oost kapelle slechts de dood constateren. Advertentie. 4)e vetsftapetüif. ma c&msie Tang. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel as —M ma Twee sleepboten, de „Salveda" en de „Merinda" verrichtten de schier bovenmenselijke taak de „World Concord" langzaam maar zeker de Westerschêlde op te slepen, vanwaar hedenochtend de laatste etappe naar Antwerpen wordt begonnen. Twee Belgische slepers, de „Adriaan Let- zer" en de „Richard" zullen zich bij het schip voegen, om het 330 voet lange wrak veilig d.e Antwerpse ha ven binnen te loodsen. Zoals bekend, is vorige week het achterschip van de tanker in Vlissingen gearriveerd. In Antwerpen zullen de twee helften weer tot een zeewaardig geheel wor den samengevoegd, een bijna onge looflijk karwei voor wie het deerlijk feschonden „voorschip" op de Wes- erschelde zag dobberen! Omstreeks kwart over drie Don derdagmiddag zagen de talrijke nieuwsgierigen, die zich op de Vlis- singse boulevard verzameld hadden om een glimp van het schip op te vangen, de „World Concord" voor anker gaan. Dit was het gevolg van het definitieve verbod voor de tanker de Vlissingse haven binnen te lopen, wat voor de velen, voor wie de sleep- tocht het onderwerp van gesprek uit maakte, een grote teleurstelling be tekende. Zoals gemeld is de „World Con cord" eigendom van Stavlos Niarchos' World Tankers Corporation, Monro via. Het schip vaart onder Liberiaan se vlag. De herstelwerkzaamheden, welke uiteraard geruime tijd in beslag' zullen nemen, zullen worden uitge voerd op de werf Mercantile te Ant werpen. Als 'n blokkendoos dreef Donderdag middag een halve „World Concord" in de Wester schelde. Vandaag zullen vier sleepboten het wrak vaj)i dc on fortuinlijke tanker naar Antwerpen slepen, waar voor- en achterschip weer tot één zeewaardig geheel ge maakt zullen worden. (Foto: P.Z.C.) Zoals reeds gemeld, hebben B. en W. van Goes vorige maand aan de Provinciale Directie van de Weder opbouw medegedeeld, dat het h.i. het voordeligst is om de woningen van de woningbouwvereniging „Nieuw Goes" zo spoedig mogelijk door nieuwe te doen vervangen. De kosten van her stel zijn dermate hoog:, dat dit finan cieel niet verantwoord is. In een nota aan de raad geven B. en W. thans een uitvoerige uiteenzetting over deze kwestie. Reeds herhaaldelijk werd bij de Provinciale Directie van de Wederop bouw en ten departemente de aan dacht op deze aangelegenheid geves tigd. Hierbij werd erop aangedrongen, maatregelen te nemen om zo spoedig mogelijk tot een oplossing te geraken. In de nota merken B. en W. op, dat de woningen zijn gebouwd in de jaren 1917, 1918 en 1919, dus in een tijd, waarin niet voldoende goede bouwmaterialen beschikbaar waren. Als gevolg daarvan zijn bij de bouw verschillende materialen van slechte kwaliteit gebruikt. In het bijzonder geldt dit voor de cement. Voorts brachten de toenmalige opvattingen omtrent het uiterlijk aanzien van de woningen mede, dat een bouwwijze is toegepast, welke volgens de huidige bouwkundige opvattingen volstrekt ondoelmatig en veel te duur in on derhoud moet worden geacht. Een ge volg van een en ander is, dat het on derhoud van deze woningen aanmer kelijk duurder is, dan dat van de wo ningen, welke doelmatiger en met ge bruikmaking van goede materialen zijn gebouwd. De directeur van ge meentewerken schat dit duurdere on derhoud op meer dan 50 gulden per woning per jaar. IN VERVAL. Aangezien tot voor kort het voor woningwetwoningen toegestane be drag voor jaarlijks onderhoud veel te gering was en ook het vroegere be stuur van de woningbouwvereniging niet steeds voldoende aandacht be steed heeft aan het noodzakelijke on derhoud, zijn de woningen allengs in een staat van verval komen te ver keren. Tengevolge van reorganisatie plannen en interne moeilijkheden bij dit bestuur bleef de zaak lange tijd slepende. In 1951 maakte de directeur van gemeentewerken een raming van de kosten van herstel. Voor het com plex van 51 woningen in Bouwplan I, Wilhelminastraat en omgeving) werd dit toen begroot op f 85.031 en voor alle 146 woningen in Bouwplan i en III totaal op f 207.606. Van de Provinciale Directie van Wederop bouw werd in November 1952 bericht ontvangen, dat tot uitvoering van de werkzaamheden kon worden overge gaan waarvoor de raad credieten toe stond op de gemeentebegroting 1953. Tengevolge van de watersnood, waar door aannemers het herstel van de rampschade ter hand moesten nemen, kon eerst in December 1953 tot aan besteding van het le complex (51 wo ningen) worden overgegaan. De in schrijvingen waren echter zo hoog, dat het werk niet gegund kon wor den. Met de pogingen om tot onder handse aanbesteding te geraken, is het een ware lijdensgeschiedenis ge worden. Eindelijk geluktê het in Oc tober 1954 een inschrijving te verkrij gen van de heer Leijs te Kapelle. Peulvruchtencentrum komt in Middelburg of Goes Naar wij vernemen hebben tie sa menwerkende aan- en verkoopco- operatles in Zeeland, op de Zuid-Hol landse eilanden en in de Westhoek van Brabant thans definitief besloten tot de bouw van een Peuivruehten- centrum voor Zuid-West Nederland in Zeeland. Als aannemer is aangewezen firma Versluys te Middelburg. Over de plaats van vestiging is nog geen beslissing genomen. In ieder ge val staat vast, cfat dit óf Middelburg, óf Goes zal worden. Voor Middelburg zou als plaats van vestiging het in dustrieterrein nabij de graansilo wor den gekozen en voor Goes het terrein van do gasfabriek, gelegen aan de Zaagmolenstraat, hoek Westhaven- dijk. Op het terrein in Goes zijn dezer dagen in verband met de eventuele vestiging van het Peulvruchtencen trum grondboringen verricht. Faillissementen in Februari Het totaal aantal in Februari over geheel het land uitgesproken faillisse menten in Februari bedroeg 105 (v.j. 109). In Zeeland werden gedurende deze maand 3 (v.j. 0) faillissementen uitgesproken. Het totaal aantal in Nederland uitgesproken faillisemen- ten in 1955 bedraagt tot dusver 210 (v.j. 229). Intussen waren in verband met de gestegen lonen en materia3lprijzen en de verergering van de gebreken aan de woningen sedert 1951, de kosten voor het complex van 51 woningen opgelopen van f 85.031 tot ongeveer f 200.000, dus ongeveer evenveel als in 1951 voor alle 146 woningen was geraamd In Januari j.l. hebben twee ambte naren van het ministerie van weder opbouw en volkshuisvesting met de Provinciale Directie de woningen op genomen. Dit bezoek is gevolgd door een bespreking, waar men tot de con clusie is gekomen, dat herstel finan cieel niet meer verantwoord is. De fundamentele fouten, die bij de bouw zijn begaan, kunnen door herstel niet ongedaan gemaakt worden. Daarbij komt, dat door het zware en inten sieve verkeer over de hoofdverkeers weg deze woningen veel meer te lij den hebben, dan bij de bouw was voorzien. Of het Rijk met de voorgestelde op lossing accoord gaat en zo ja, onder welke voorwaarden, moet nog worden afgewacht. KUNST „Die Schöpfung" Zieriltzeese Oratoriumvereiiiglng. In de grote kerk van Zierikzee werd gisteravond met buitengewoon élan en grote voortvarendheid muziek ge maakt: de Zieriltzeese Oratorium- vereniging gaf een uitvoering van Havdivs „Schöpfung" en deed dit op zulk een geestdriftige wijze, dat de vele bezoeKers er van onder de indruk kwamen. Maar een dergelijk groot enthousiasme heeft ook zijn nadelen. Vooral liet koor loopt wel eens gevaar te ontsporen, zodat van de dirigent grote vakkennis en zelfbeheersing worden gevergd om liet geheel in het gareel te houden. Dat de Zieriltzeese musicus Jan Luykenaar hier groten deels in slaagde, ltan hem als geen geringe verdienste worden aangere kend. Het koor zong onder zijn leiding goed, ja soms zelfs voortreffelijk en het bleek, dat de Zieriltzeese Orato riumvereniging een volwaardige plaats inneemt onder de Zeeuwse ko ren. Niettemin bleven nog wensen en vragen over. Wensen, die niet alleen het koor betroffen, maar vooral ook het begeleidingsorkest, dat samenge steld was uit leden van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Dit ensemble was niet bepaald al- tyd even gelukkig. Er werd óf zacht, óf hard gespeeld, maar dynamische nuanceringen bleken slechts zeer ten dele mogelijk. Sommige inzetten wa ren slordig, zodat al met al de totale indruk van dit orkest niet altijd be vredigend was. Er waren ook vragen: waarom bijvoorbeeld het bekende koor: „Wie Himmel arzahlen" aan vankelijk zo langzaam genomen, ter- wyl de tempo-aanduiding allegro en de maat allabrevo was? Voorts de vraag, wie beslist over het tempo voor de soli, dirigent of solisten? Nu bleek er wel eens een meningsverschil te bestaan over dit punt, met als gevolg ongelijkheden, die kleine schoonheidsfoutjes beteken den in deze overigens zo geslaagde uitvoering. Solistische medewerking werd ver leend door Willy Burgers, sopraan, Frank Berga, tenor, en Johan Men- dels bas. Deze volgorde is, echter niet die, welke in deze kolom kan worden ge volgd, ten opzichte van onze appre ciatie, althans wat de heren betreft. Willy Burgers beschikt over een ge schoolde en fraaie stem en Johan Mendels was in dit opzicht een goede partner, doch de tenor zong vrij vlak. Het spinet werd vaardig bespeeld door mevrouw M. Ochtman-Moelijker, die bij haar continuo-partij wel eens in conflict kwam met de cellist. Als geheel heeft de Zierikzeese Oratoriumvereniging een gedegen vertolking van dit werk van Haydn geleverd, zodat nogmaals kan worden vastgesteld, dat op Schouwen-Duive- land de koorzang zeker niet hoeft on der te doen voor die in overig Zee land. de K. Advertentie J VANDAAG. Middelburg Electro: „Maarten Luther", (14 jr.), 19 en 21.15 uur. Middelburg Electro: „Maarten Luther" (14 jaar), 19 en 21.15 uur. Vlissingon Alhambra: „Maarten Lu ther" (14 jaar), 19 en 21 uur. Luxor: „Het huis onder verdenking" (18 jaar), 20 uur. Goes: „Maarten Luther" (14 jaar) 20 uur. Prins van Oranje: Voorlichtingsavond voor a.s. militairen. Zaal Krijger: Opening tentoonstelling „Siatogo" 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2