PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Geheime documenten gepubliceerd over de conferentie van Jalta Staaltjes van kunstnijverheid in Oostburg BILT CHURCHILLAMERIKAANSE VERSIE MET FOUTEN Vandaag... j Stalin wilde toast uitbrengen DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 65 Dagblad uitgave van d* firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; l 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 Maart 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3-—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regeis) van 1-3 regels 1 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 1 telef. 21 VOORSTELLEN VAN ROOSEVELT AAN STALIN Beheersraad voor Korea zonder de Engelsen; Hongkong aan China In Washington zijn de documenten gepubliceerd over de conferentie van Jalta van 411 Februari 1945, waarop Stalin, Roosevelt en Churchill hun plannen opstelden voor beëindiging van de oorlog in Europa, de voort zetting van de strijd in het Verre Oosten en voor de maatregelen, welke na de oorlog zouden moeten worden genomen. Blijkens een tot dusver geheim gehouden verslag van de vroegere assis tent van president Roosevelt, Charles Bohlen, thans ambassadeur in Mos kou, zou Roosevelt verschillende voorstellen aan Stalin hebben gedaan. Hij wilde Korea na de oorlog onder beheer stellen van de Sowjet-Unie, China en de Verenigde Staten. Stalin was evenwel van mening, dat Engeland niet mocht worden ge passeerd. Roosevelt wilde voorts een beheersraad voor Indo-China maar daarmede waren de Engelsen het niet eens, die betoogden, dat Indo-China na afloop van de oorlog aan de Fransen moest worden teruggegeven. De Amerikaanse president gaf uiting aan de hoop, dat de Engelsen de souvereiniteit over Hongkong aan China zouden teruggeven. Hongkong zon daarna een internationale vrijhaven moeten worden. Bohlen schreef o.a. in zijn verslag: De president zeide voor Korea in ge dachten te hebben een beheersraad bestaande uit een Russische, een Amerikaanse en een Chinese afge vaardigde. Hij was van mening, dat deze beheersraad zou moeten worden ingeschakeld voor 20 tot 30 jaar. Sta lin was voorstander van een zo kort mogelijk bestuur door de beheersraad in Korea. Hij was het echter met pre sident Roosevelt eens, dat in Korea geen vreemde troepen moesten wor den gestationneerd. Roosevelt was persoonlijk niet van gevoelen, dat het noodzakelijk was de Engelsen uit te nodigen deel te ne men aan deze beheersraad. Hij ver wachtte echter, dat de Engelsen het daarmede niet eens zouden zijn. Sta lin antwoordde, dat zij zich zeker be ledigd zouden voelen. „In feite", zo zeide hij, „is het mogelijk dat Church ill ons zal doden". Hij wilde daarom Engeland wel uitnodigen. Ook sprak Roosevelt over een be heersraad voor Indo-China. Stalin merkte op, dat Engeland Birma al eens had verloren door te vertrouwen op Indo-China. Hij was niet van me ning, dat Engeland dit gebied doel treffend zou kunnen beschermen. Stalin beschouwde Indo-China als een zeer belangrijk gebied. Daarna sprak Roosevelt over de positie van Hong kong. De Duitsers Op een bijzondere bijeenkomst van Roosevelt en Stalin werd op 4 Fe bruari gesproken over de Duitsers. „Maarschalk Stalin beschreef de Duit se vernielingen in de Oekraïne en voegde er aan toe, dat de Duitsers barbaren waren en met een sadisti sche haat het scheppende werk van de mens schenen te haten". Roosevelt was het daarmede vol gens Bohlen eens. De Fransen Ook bevatten de .documenten enke le niet bijzonder flatterende opmer kingen over de Fransen. Winston Churchill verklaarde tweemaal, dat de Fransen niet moesten worden op genomen in de „exclusieve club" van de grote mogendheden. Hij voegde eenmaal hieraan toe: „Het inleggeld bedraagt minstens vijf millioen solda ten of het equivalent daarvan". In de documenten wordt ook ge sproken over verschil van mening tussen Churchill en Eden over de pro cedure van het stemmen in de Ver enigde Naties. Eden was van mening, dat alle landen van de wereldorgani satie gelijke rechten behoorden te hebben, terwijl Churchill het Russi sche standpunt steunde. De Britse premier vond, dat alle macht in handen moest worden ge legd van de „exclusieve club". Eden betoogde, dat het in dat geval voor de kleine landen geen zin zou hebben zich bij de Verenigde Naties aan te sluiten en dat het niet te verwachten was, dat het Engelse volk het met dat idee eens zou zijn. Rusland-Japan In een zeer geheim memorandum van de commissie van stafchefs van de Verenigde Staten aan Roosevelt wordt een opsomming gegeven van de redenen, waarom de Verenigde Sta ten Rusland wensten te betrekken in de oorlog tegen Japan. De Japanse strijdkrachten in Mandsjoerije moes ten worden verslagen, voorts dienden er luchtoperaties tegen Japan zelf te komen en een zo groot mogelijke actie tegen de Japanse scheepvaart en het Aziatische vasteland. Verscheidene weken voor het begin der conferentie was Roosevelt op de hoogte gebracht dat Amerikaanse des kundigen verwachtten op 1 Augustus 1945 de eerste atoombom gereed te hebben. Verdeling Duitsland Veel tijd is in Jalta besteed aan een bespreking van de Duitse proble men. Op 5 Februari bracht Stalin de vraag naar voren of Duitsland na zijn nederlaag zou moeten worden „ver snipperd". In Teheran was de verde ling van Duitsland ook al besproken. Aan het einde van de bespreking schenen de drie staatslieden het eens te zijn over het principe van een ver deling. Ook zijn in de documenten notities opgenomen, gemaakt in Jalta door Al ger Hiss, die later werd veroordeeld (Vervolg op pag. 3) Verlenging arbeidstijd in bouwbedrijf Maandag a.s. zullen in het gebouw van de raad van bestuur bouwbedrijf te Den Haag besprekingen worden gevoerd tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouw bedrijf om door verlenging van de arbeidstijd althans een gedeelte in te lopen van de zeer ernstige achterstand in de productie van de Nederlandse bouwnijverheid, als gevolg van de langdurige vorstperiode. In werkgeverskringen wordt ver wacht, dat, de werknemersorganisaties gezien de grote sociale nood op het gebied van de volkshuisvesting, over bepaalde bezwaren ten aanzien van verlenging van de werktijd zullen heenstappen. REACTIE OP JALT A-PUBLICATIES Groot opzien in Londen In het Lagerhuis heeft Churchill gisteren verklaard, dat er enige „ern stige fouten" zijn in de documenten van de conferentie van Jalta, zoals die door de Verenigde Staten zijn gepubliceerd. De premier zeide: „Het is natuurlijk de Amerikaanse versie en in geen enkel opzicht een officieel verslag, waarover de betrokken mogendheden het eens zijn geworden. Wanneer wij de volledige tekst ontvangen, zullen wij overwegen, of correcties noodzakelijk zijn". De publicaties hebben in politieke en diplomatieke kringen in Londen groot opzien gebaard. In Britse kringen te Hongkong werd verklaard, dat een en ander „onbere kenbare schade aan het Amerikaanse prestige in dit deel van de wereld zal doen". De Japanse minister van buiten landse zaken, Sjigemitsoe, wees er op, dat de afspraak van Jalta om de Koe- rillen en en Zuid-Sachalin aan de Sowjet-Unie te geven niet bindend is voor Japan. Tokio is van plan deze kwestie ter sprake te brengen bij de aanstaande onderhandelingen met Moskou over normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. De publicatie heeft de publieke opi nie in West-Duitsland niet geschokt. Hedendaagse geschiedkundigen en po litici beschouwen Jalta, evenals Te heran en Potsdam, als een arena voor 42 doden bij overval op vrachtauto in Celebes. Een honderdtal terroristen hebben Dinsdag in Zuid-Celebes een overval gepleegd op een vrachtauto, waarin 44 personen zaten. 40 leden van de po litie en 2 vrouwen zijn hierbij gedood, de twee andere inzittenden werden gewond. de verdeling van de buit der over winning, aldus zeiden waarnemers te Bonn. De prijs van de onenigheden op de ze conferenties is betaald door de overwonnen en kleinere landen, wier stemmen niet gehoord worden, zo zei den deze waarnemers. Leerlingen van de genieschool te Soesterberg hebben Woensdag bij Blitterswijh oefeningen gehouden. Het overzetten van een 50 ton zware „Centurion" tank met behulp van een idot en het overbrengen van de infanterie met aanvalsboten. Oskar Schlitter poogde samenkomst te beleggen Naar Reuter uit Londen meldt, heeft de Westduitse ambtenaar van de buitenlandse dienst Oskar Schlit ter vergeefse pogingen gedaan, om een samenkomst met ambtenaren van het Britse ministerie van buitenland se zaken te beleggen. Het is echter niet bekend, aldus Reuter, of het fo reign office geweigerd heeft met een dergelijke samenkomst in te stem men. Wel neemt men aan, dat Schlit- ters pogingen enige verlegenheid op het Britse ministerie hebben veroor zaakt, daar men de kwestie-Schlitter beschouwt als een aangelegenheid, uie uitsluitend Schlitter en West- Duitse regering aangaat. In diplomatieke kringen verklaart men, dat Schlitter nog geen antwoord heeft gegeven op een schriftelijke or der om naar Bonn terug te keren. Hij heeft geweigerd de Duitse am bassadeur te ontmoeten, zulks op grond van zijn verklaring, dat hij on wel is. Hij heeft zijn woning in Lon den niet verlaten, terwijl een portier de toegang bewaakt. ...is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse landschapschil- s der Jacob Bruggink te Gronin- H gen overleed. f§ lllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuwe verlaging der theeprijzen Met 6 tot 12 cent Uit vakkringen wordt vernomen, dat heden de theeprijzen voor de con sument verlaagd zijn met 6 tot 12 cent per pakje van 100 gram. De theesoort van 1.25 per 100 gram b.v. zal vrij algemeen in prijs ver laagd worden tot 1.15. Tankschip „Aruba" zet koers naar Colombo De reders van de Finse tankboot „Aruba" hebben meegedeeld, dat de bestemming van het schip is veran derd in Colombo. Waar het daarna heen gaat, zal in grote mate afhan gen van de houding van de beman ning, aldus de maatschappij. Het besluit om de bestemming van het schip te wijzigen, werd genomen na overleg met de vakbond van zee lieden. Nederlandse gift voor ramp slachtoffers. De Nederlandse ambassadeur te Canberra heeft gisteren namens de Nederlandse regering aan de premier van Nieuw Zuid-Wales en cheque ter waarde van 10.000 Australische pon den overhandigd. Dit geld is de Ne derlandse bijdrage voor de hulpverle ning aan de slachtoffers van de over stromingsramp in Australië. MICHIEL SCHIJVE 1 MEI 80 JAAR Kleinodiën van hout en ivoor vinden weg over gehele wereld In een huis aan de Brouwerijstraat te Oostburg staan voor de beide ra men enkele kunstige houtsnijwerkjes opgesteld, die de aandacht trekken van de wandelaar. Zij vormen een heel klein onderdeel van de uitgebreide verzameling, welke de heer Michiel Schijve bezit. Het loont alleszins de moeite het huisje binnen te stappen en een praatje te maken met de bijna tachtigjarige Michiel, die in de voorkamer van zyn woning aan alle kan ten is omgeven door zijn hout-, been- en ivoorsnijwerken en juist de be werking van een Christnshoofd onder handen heeft. Zondag 1 Mei aan staande hoopt de heer Schijve de acht kruisjes vol te maken, maar wie hem ijverig en precisieus de beitel en het houtsnijmes ziet hanteren, zou hem die leeftijd nog niet geven, trouwens ook zijn beide zusters, die in hetzelfde huis wonen 3larie, 87 jaar, en Janneke, 77 jaar zijn al even kras. Met kennis van zaken en onverho len trots toont de heer Schijve de bezoeker de nog aanwezige resultaten van zijn liefhebberij, vooral die uit vroeger jaren, toen zijn ogen nog beter waren voor het kleine werk: schitterende ivoren kunststukjes met vloeiende lijnen, die een lust zyn voor het oog, even fijne uit been gesne den figuren en tenslotte grote en kleine houten voorwerpen, door zijn vaardige hand gemodelleerd, ver werkt van ruw materiaal tot spre kende afbeeldingen Sedert zijn veertiende jaar wijdt de heer Schijve zich aan zijn lief hebberij, die hij van niemand an ders heeft leren bedrijven dan van het publiek. Geen meester in de beeldhouwkunst toonde hem ooit de fijne kneepjes van het vak, maar in dp loop der jaren MICHIEL SCHIJVE ....hout, ivoor en been.... leerde Michiel ze kennen door de ervaring en de aanwijzingen van vrienden en kennissen, aie een bepaalde figuur zus of zo gesne den wilden hebben en langzamer hand groeide de hobby tot een kunstzinnige uitbeelding van de omringende wereld. Het is voornamelijk de omringende wereld, die de heer Schijve tot zijn werken inspireerde. Vele jaren bracht hij op de boerderij door en in zijn uitgebreide verzamelijk bevinden zich dan ook tal van dierenfiguren, die men ook op de boerderij aantreft. Eenzijdig is zijn werk echter aller minst. Het door zijn vaste hand gelei de mes en de andere instrumenten, die hem te dienste staan, brachten mensen te voorschijn, bloemen, wilde dieren en niet te vergeten bijbelse voorstellingen; „Simson en Delila" in haut-relief. Christus-figuren en tal van andere. M illimeterswerk Broodplanken èn handvaten van broodmessen, slagersmessen, bak kersmessen en dergelijke zijn ook in het domein van de heer Schijve te vinden. Waarlijk kunstig is de heft van het bakkersmes, waarop de werkzaamheden in de bakkery zijn afgebeeld. Het millimeterswerk, zo meent de bejaarde gastheer, heeft echter vooral in de laatste tijd aan waarde verloren. Hij toont ivoren werkjes, die hij twintig tot veertig jaar geleden vervaardigde, die getui gen van een scherp oog en een vas te hand. Vele kunstwerkjes, die het huis aan de Brouwerijstraat verlieten en daarvóór de boerderij in Nieuwvliet, hebben him weg gevonden over gren zen, zeeën en oceanen; ze bevinden zich in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Engeland en Amerika en zelfs in Indonesië wordt bij bijzon dere gelegenheden brood gesneden op een plank, die door Michiel van versiering is voorzien. „Wanneer ik alle broodplanken, die ik heb gesneden, op elkaar stapel, is deze stapel zeker even hoog als ik lang ben", zegt de heer Schijve met overtuiging. Michiel doet het werk met plezier en niet om er iets aan te verdienen. Soms verkoopt hij iets, wanneer een kennis er prijs op stelt, maar dan voor een zodanige prijs, dat hij er juist de kosten van het materiaal uit haalt. Des zomers werkt de heer Schijve in zijn kleine werkplaats achter het huis, waar hg de beschikking heeft over enkele werktuigen, die hij moei lijk' in de huiskamer kan hanteren, maar des winters is het in de werk plaats te koud en is de voorkamer zijn domein. In een klein Oostburgs huis viert de huisvlijt hoogtij op een wijze, die alle lof verdient en Michiel Schijve hoopt nog lange tijd zijn vele vrije uren ge notvol door te brengen tussen zijn werkstukken en werkstukjes en er steeds nieuwe aan toe te voegen. Vijf doden in Vianen door gasverstikking. Gistermorgen is in Vianen het ge zin Krouwel. bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, dood in zijn woning aangetroffen; zij bleken door gasverstikking om het leven te zijn gekomen. Toen een melkboer na herhaaldelijk bellen geen gehoor kreeg, vertelde hy dit aan de buren. Dezen verschaften zich toegang tot de woning en von den de moeder met drie kinderen dood in bed. De man had blijkbaar nog ge tracht naar beneden te komen, want zijn lichaam werd hij de trap gevon den. Bij onderzoek bleek, dat de gas slang van de hoofdkraan was afge schoten. Ijllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllilllllllllllllllllllllllllill II Op de conferentie van Jalta H sprak Roosevelt de hoop uit, js dat maarschalk Stalin nog eens M s een toast zou uitbrengen op de g terechtstelling van 50.000 offi- H H eieren van het Duitse leger De president was zeer geschokt door de verwoestingen, die de Duitsers op de Knm hadden H aangericht. Bohlen verklaarde, dat in Jalta de president „bloed- z: dorstiger" scheen te zijn dan een jaar tevoren op de confe- M rentie te Teheran, toen hij het s denkbeeld om Duitsland in vijf of zeven stukken te verdelen, s oaar voren bracht. M 3e toast was het eerst door H Stalin voorgesteld. Premier H Churchill was woedend. Ij In het vijfde deel van zijn oor- H logsmemoires schrijft hij over H dit incident: „Stalin ging, mo- M gelijk slechts spelenderwijs, op de kwestie in". jz „Vijftigduizend moeten er dood- H H geschoten worden", zo zei hij. „Ik was woedend", aldus ez Churchill, en zei, „dat ik liever M zelf en op dat ogenblik in de tuin doodgeschoten zou worden dan mijn eer en die van mijn land door een dergelijke schand- daad te laten bezoedelen". ze liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiil Conferentie over Indo-China De Franse minister van buitenland se zaken Pinay, heeft meegedeeld, dat in principe besloten is tot een confe rentie van Amerika, Engeland en Frankrijk over Indo-China. Gespro ken zal dan worden over de uitvoe ring van de overeenkomsten van Ge- nève. Een lid van de Amerikaanse lucht macht gefotografeerd naast de .Fal con": de kleinste der geleide- projec tielen, die de Amerikaanse lucht macht op het ogenblik bezit. Het projectiel bezit zijn eigen „hersens", die het toestel besturen. De lading die in het projectiel zit, is voldoende om een zware bommenwerper neer te halen. De vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht, die aanvallende vliegtuigen moeten onderscheppen, zullen met deze projectielen worden uitgerust. FLINKE f.ARENGEN. Helder weer n et slechts enkele verspreide buien .•oornamelijk in de kustprovincies, overwegend matige wind uit Noordelijke richtingen. Mid- dagtemperaturen enkele graden bo ven nul.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1