Een Domburgse slager-kunstenaar schiep Zeelands toekomst Toren van Ovezande herkrijgt zijn oude luister W. H. M. BLEIJENBERG GAAT VAN MIDDELBURG NAAR RENKUM JEUGDIGE MUZIKANTJES DEBUTEERDEN IN GOES VRIJDAG 18 MAART 1955 PROVINCIALS ZEEUW8B COURANT DELTAGEBIED IN JAAR 2000 Een der grootste attracties van Slatogo III" in Goes De Dombnrgse slager J. Hugense zal op de nationale slagerstentoon stelling „Slatogo ID" te Goes, welke vanavond opent, weer van zich doen spreken! Een vorige maal deed deze slager-beeldhouwer een greep in de historie en kwam met een fraai beeld in vet van de Vlissingse zeeheld De Ruyter. Thans geeft slager Hugense blijk over nog veel meer fantasie te beschikken en tovert ons als de Domburgse „Jules Verne" even het Deltagebied in het jaar 2000 voor ogen. Zeelands toekomst in vet en hoe! Op het podium van zaal Krijger, waar dit monumentale werkstuk van 2,20 x 1,60 meter staat opgesteld, leg de Hugense Donderdagavond de laatste hand aan zijn product. Hij tipte nog even de tunnel tussen Vlissingen en Breskens wat bij. Ja, zo is deze Dom burgse slager. Hij heeft zijn fantasie de vrije loop gegeven of hij biedt een blik in de toekomst. Want wie zal zeggen of er in het jaar 2000 geen tun nel door de Westerschelde zal lopen, of op de drooggekomen Roggeplaat in de Oosterschelde niet een vliegveld zal zijn aangelegd, of Walcheren niet 8lleen met een weg, doch ook met een spoorlijn over de eilanden met Rotterdam zal zijn verbonden? Toen de heer Hugense enkele maan den geleden over zijn deelname aan Slatogo III dacht, stond het voor hem vast, dat zijn werkstuk betrekking moest hebben op het Deltaplan. Hij zag het wapen van Zeeland, geflan keerd met twee leeuwen, dat voor hem uitgangspunt moest worden. Ruim drie honderd kilo vet werden in een bekisting gestort en de tien centimeter dikke „steen", welke na het stollen van het vet hieruit te voorschijn kwam, vormde het ruwe materiaal voor de slager-beeldhou wer. Met beiteltjes en eenvoudige boetseermesjes toog hij aan het werk. Twee maanden lang werd ieder vrij uurtje benut. Het resultaat kan men thans op de „Slatogo" bewonderen. Nieuw wapen Zeelands toekomst ïn vet. Alles in reliëf uitgesneden. Twee forse leeuwen torsen het Zeeuwse wa pen, dat in het jaar 2000 geen gol ven meer zal hebben, waaruit een leeuw opduikt. Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden zijn dan beschermd tegen de zee; de af sluitdijken zijn door afzetting van zand tot stevige duinen geworden. De leeuwen hebben het Deltage bied uit het water opgetild en bo ven dit wapen prijkt de kroon, als de kroon op het werk van mannen, die het grootse Deltaplan zullen hebben uitgevoerd. Met grote nauwkeurigheid en soms ook weer speelse fantasie heeft de heer Hugense dit alles in zijn vet- maquette weergegeven. Niet alleen meesterlijk van uitvoering, doch ook interessant is deze toekomst-fantasie. De Rotterdamse en Antwerpse havens zijn nauwkeurig weergegeven, alsme de voor zover bekend de Delta plannen. Behalve de tunnel onder de Westerschelde, doet de heer Hugense in de komende vijftig jaren ook het Land van Saeftinge inpolderen, het AntwerpenRijnkanaal slingert zich reeds in het vet door Brabant. Tholen krijgt een vaste verbinding met Zuid-Beveland, en op een aan te leggen weg van Walcheren naar Rot terdam over de eilanden, zorgen tal van viaducten er reeds voor, dat het wegverkeer de spoorweg gemakkelijk kan passeren. Ongetwijfeld zal dit werkstuk op „Slatogo III" de bijzondere aandacht trekken en deze tentoonstelling, mèt de vele andere aantrekkelijke stands, ook voor de niet-slager een bezoek alleszins waard zijn. >s ADJ.-DIRECTEUR GEMEETEWERKEN VERTREKT Tot directeur benoemd Middelburgs adjunct-directeur van gemeentewerken, de heer W. H. M. Bleijenberg, zal met ingang van 1 Ju li de Zeeuwse hoofdstad voor Renkum verwisselen. De raad van deze Gel derse gemeente heeft Dinsdagavond de heer Bleijenberg als zyn nieuwe directeur van gemeentewerken be noemd uit een voordracht van twee, waarop de nieuwe functionaris num mer óón stond. Voor deze post waren niet minder dan 74 sollicitaties bij 't Renkumse gemeentebestuur ingeko men. De heer Bleyenberg is de opvol ger van de huidige directeur, die per 1 Juli de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. De heer Bleyenberg, die tevens di recteur is van de Dienst Herbouw Middelburg, werd op 19 Januari 1915 in het Utrechtse IJsselstein geboren. Hij volgde in de stad Utrecht de M.T. S., waar hij zich zowel in de Burger lijke Bouwkunde als in de Weg- en Waterbouwkunde bekwaamde. In '36 trad hij in dienst bij Weg en Werken van de N.S. in Utrecht. Het jaar daarop werd hij benoemd tot tech- nisch-opzichter bij Haven- en Water werken van dienst Publieke Werken in Amsterdam. De heer Bleijenberg kwam in 1945 naar Gorkum, waar hij de functie van technisch-ambtenaar tevens waarnemend directeur van ge meentewerken bekleedde tot 1 Maart 1948. Met ingang van die datum werd hij benoemd lot adjunct-directeur van de Middelburgse dienst. Toen per 1 Januari 1949 de Dienst Herbouw Middelburg werd ingesteld werd hem daarvan het directeurschap toever trouwd. Ambtshalve is de heer Bleijenberg lid van de commissie „Behoud van 't Stadsschoon", van het Stichtingsbe stuur van „Goed Wonen" en van het college van vertrouwenslieden inge volge de Wet Materiële Oorlogsscha de. Zrjn verdere functies zijn o.a. Hoofd van de Opruimings- en Red dingsdienst der Kring Walcheren (Z 1) van de organisatie Bescherming Bevolking (B.B.) en lid van de bouw commissie voor het Nederlands Her vormd Jeugdcentrum in Middelburg. Voorts heeft hij publicaties in het Po lytechnisch Tijdschrift op zijn naam staan. De junct-direotéur verwierf zich door zrjn bekwaamheid in en buiten Middelburg grote be kendheid. Onder zijn leiding werd in de afgelopen 6 jaren in de Zeeuwse hoofdstad voor millioenen herbouwd. Zijn vertrek mag dan ook gezien wor den als een verlies voor Middelburg. De heer Bleijenberg vertelde ons het een voorrecht te vinden, dat hij thans in Renkum mag gaan „bou wen". Het is een gemeente van een 26.000 zielen, bestaande uit vyf dorps kernen. Mede doordat zy als „opvang centrum" voor Arnhem dient, wordt er elk jaar een groot vestigingsover schot genoteerd. „Er zijn en er komen grote openbare werken in uitvoering, dus er wacht mij ook daar een mooie en omvangrijke taak", aldus de nieuwbenoemde directeur. Slager J. HUGENSE bij zijn werkstuk. Viruly houdt Z.V.U.-lezingen en wil boeken voor Arnemuiden De bekende oud-vlieger en sehryver Adriaan Viruly komt onder auspiciën van de Z.V.U. een drietal lezingen in Zeeland houden, namelyk Dinsdag 22 Maart in het Goesse Schuttershof, Woensdag 23 Maart in de Middel burgse Concert- en Gehoorzaal en Donderdag 24 Maart in „De Koren beurs" in Oostburg. Hij zal spreken over „De zee en de overkant", naar aanleiding van zijn gelijknamige boek. Verder heeft de heer Viruly een schrijven gericht tot de leden van de Z.V.U., waarin hij aandacht vraagt voor een plan van de heer A. Buys, vroeger gemeente-ontvanger van Ar nemuiden. Deze wil Arnemuiden hel pen aan een bibliotheek, speciaal voor de jeugd. De heer Viruly verzoekt daarom de Z.V.U.-leden, die naar de lezingen komen, een boek voor Arne muiden mee te brengen teneinde „hem te helpen de heer Buys te helpen". Dierenasyl zal worden uitgebreid. Jaarvergadering afdeling Zeeland Ver. tot Bescherming van Dieren Woensdagavond hield de afdeling Zeeland-Zuid van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren haar jaarvergadering in een der zalen van het Strandhotel te Vlissingen. Na het openingswoord van de voorzitster, mevrouw M. A. Niemetjer van Alteren werd het jaarverslag door de secreta resse, mej. A. C. Bouvy, voorgelezen. In herinnering werd gebracht de held haftige redding van een hond door Jople Luterjn en het afscheid van de inspecteur en asylhouder, de heer A. Goethart. Uit het verslag van de pen- ningmeesteresse. mevrouw M. C. Groot Harte, bleek dat het ledental in 1954 gestegen is van 353 tot 400 leden op 1 Januari 1955. Vervolgens kwam het uitbreidings plan van het bestaande asyl aan de Verlengde Paardenstraat naar voren. De plannen om acht nieuwe honden hokken en twaalf verblijfplaatsen voor katten te laten bouwen zjjn in vergevorderd stadium. Ook zullen en kele hokken gebouwd worden om hon den met b.v. een besmettelijke ziekte in afzondering onder te brengen. Het volgende punt van de agenda vermeldde de verkiezing van nieuwe bestuursleden. Herkozen werd de tweede secretaris, de heer G. P. de Jongepier, terwijl mevrouw M. Stop pelenburg van Leeuwen en de heer J. A. Fibbe voor nog nader te bepalen functies in het bestuur werden opge nomen. Bij de rondvraag werd door de vice- voorzitter. de heer J. A. de Haas, de vraag gesteld op welke wijze het le dental verhoogd zou kunnen worden. Het huisbezoek werd verkozen boven het huis aan huis bezorgen van circu laires. Door meer bekendheid aan de vereniging te geven, zullen dit jaar wederom op Dierendag filmvoorstel lingen gegeven worden voor de vijfde en zesde klar. sen van de lagere scho len. Een der leden stelde voor op 4 Oc tober, Dierendag, op een gunstige plaats in de stad een kraam te plaat sen waar propagandalectuur verkocht zou moeten worden. Tot slot van de discussie werd een commissie benoemd om de mogelijk heden na te gaan in de maand Octo ber een loterij in Vlissinaen te organi seren. Leden van de commissie zijn mevrouw M. Stoppelenburg van Leeu wen en de heren J. A. Fibbe en A. Goethart. Doel van de loterij is meer bekendheid te geven aan het werk van de vereniging en het ledental uit te breiden. Als laatste punt van de agenda werd door de Toezichthouder op het asyl, de heer R. H. Rodenhuis, een kort verslag gegeven van de werk zaamheden in het asyl. Vol lof was de heer Rodenhuis over het werk van de houders van het asyl, de heer en me vrouw Van Meeteren. Met een kort dankwoord door de voorzitster, mevrouw Niemeijer, werd de vergadering besloten. Zaak mosselschippers werd verdaagd Het kantongerecht te Zierikzee zet te Donderdagmorgen de behandeling voort van het geschil tussen enkele mosselvissers en het ministerie van Waterstaat over de beschadiging van mosselpercelen. Daar een soortgelijke zaak op Goeree-Overflakkee speelt en na schikking van het kantongerecht te Sommelsdijk hoger beroep is aan getekend, besloten beide partyen de zaak voor onbepaalde tijd aan te hou den. Voor het diploma der Rijkstuin- bouwwintercursus met 2-jarige duur slaagden de heren A. Dieleman, L. Vinke, J. de Feyter, J. Hamelink, S. de Pooter en A. Bakker, allen te Axel. Een beetje nerveus en met dikke boeken vol moeilijke sonatines op_ hun schoot, zo zaten zij daar, de twintig jonge muzikantjes, die Donderdag avond deelnamen aan het piano-con cours voor kinderen, dat in Goes in de lunchroom Luteyn werd gehou den. Do organist Adrie Kousemaker was een critisch toehoorder. Uit geheel Zuid-Beveland waren zij gekomen, de achttien meisjes en de twee jongens, met de boeken van Vorstufe, Kuhlau en Streabog onder de arm. De Nederlandse Bond van Piano- en Orgelhandelaren en Fabri kanten organiseert namelijk overal in het land piano-concoursen voor de jeugd en in Goes is het de firma Goldsehmeding. die de jeugd in staat stelt hieraan deel to nemen. De be doeling van dit evenement is. de lief de voor de muziek aan te kweken, Niet minder dan veertig pianistes en pianisten in den dop hadden zich Duitsland geeft invoer yan appels vrij Met ingang van gisteren heeft de Duitse regering de invoer van appels uit alle landen vrijgegeven. Sinas 24 November 1954 was deze invoer ver boden, behalve van Nederland uit. Ons land kon namelijk een minimumprijs van 30 gulden per 100 kg franco grens garanderen via de Nederlands-Duitse gemengde commissie. Door deze prijs kon geen marktverstoring in Duits land optreden. De uitvoer was hier door wel gebonden aan een beperkt aantal soorten. Geen heffing op fruit naar België Volgens een mededeling van het bedrijischap voor groenten en fruit is er met ingang van 16 Maart geen heffing meer op appels en peren wel ke naar België worden geëxporteerd. Tot voor enkele dagen moest b.v. bij export van goudreinetten naar dit land huim 10 cent per kg heffing worden betaald. De veilingprys in Nederland is echter voor deze pro ducten gestegen, waardoor de heffing overbodig werd. opgegeven en de heer C. J. Matla. die het concours namens de firma Gold sehmeding leidt, moest de deelnemers in twee groepen splitsen. Donderdag avond kwam de eerste groep aan de beurt; de overgeblevenen mogen vol gende weck Donderdag hun prestaties leveren. Degenen, die het best geklas seerd worden, mogen dan naar de Landelijke Ronde, die in de week na Pasen in Musis Sacrem in Arnhem wordt gehouden. Bij deze indeling wordt niet alleen rekening gehouden met wie het best speelt, doch ook met het aantal lesuren. In Goes was het Dick de Jongh, die het spits af moest byten, maar hij bleek na drie maanden les al goede vorderingen gemaakt te hebben. Na hem kwamen de vele meisjes van om en nabij de tien jaar en het was wer- kelyk verbazingwekkend wat zij al niet ten gehore wisten te brengen. De negenjarige Marleen de Jongh uit Goes speelde haar sonatine van Nieland voortreffelijk. Een der bes ten was wel de twaalfjarige Arie Kuyvenhoven, die zich door zoveel vrouwelyke concurrentie helemaal niet liet intimideren en vtjf minuten lang de aanwezigen met zijn uitste kende voordracht van een sonatine van Kultlau wist te boeien! GESPREK MET BURGEMEESTER Behalve het woningtekort kent deze gemeente geen grote problemen In Ovezande gaat het nog zo slecht niet. De landbouw en de fruitteelt geven er aan vele handen werk èn goed geld,waarvan op hun beurt de neringdoenden profiteren. En wanneer het de bevolking goed gaat, is dit uiteindelijk ook voor de gemeente gunstig. Daarom kan burgemeester Th. J. Andriessen een optimistisch geluid over de positie van Ovezande doen horen. Met uitzondering van het practlsch algemene probleem, de woning nood, heeft men er met weinig grote zorgen te kampen. Overigens impli ceert dit niet, dat men er op gemeentelyk gebied zou stilzitten. Integen deel, gestadig werkt men voort om het aanzien van het dorp te verbete ren, zonder dat het nodig is, hiervoor met geldleningen het nageslacht bijzonder zwaar te belasten. Momenteel is men druk bezig met de restauratie van de kerktoren. In vroeger jaren is dit 16de eeuwse bouwwerk van een pleisterlaag voor zien, waardoor dit monument er niet op verfraaid was. Bovendien begon deze laag thans af te brokkelen. Met subsidie van Monumentenzorg en de Provincie wordt de toren thans van deze pleisterlaag ontdaan en in zijn oorspronkelyke staat teruggebracht. Gehoopt wordt, dat de karwei, welke rond 40.000 vergt, dit jaar gereed zal komen. Vorig jaar werden het Kerkplein en de Nieuwstraat grondig verbeterd en beklinkere!, waarmee ook een bedrag van 38.000 gemoeid was. Dank zij reserves kon dit werk geheel uit de gewone dienst gefinancierd worden. Zo ging het ook met de bouw van een wachtlokaal voor buspassagiers in de kom van het dorp. Dezer dagen zal begonnen worden met de modernisering van de electri- sche straatverlichting. Door het ver lengen van de armaturen en het aan brengen van kwiklampen zal in de gehele gemeente een aanmerkelijk betere verlichting worden verkregen. Voorts zal dit jaar de Dreef her- bestraat en van trottoirs worden voorzien. Dan de woningbouw. De eerste jaren zal dit probleem wel blijven, want de lijst van woningzoe kenden telt nog een 14-tal gegadig den. Voor drie jaren kreeg Ovezande bouwvolume voor vijf woningen, zo dat de stille hoop blijft leven dat het mogelijk zal zijn, nog eens van een extra-toewijzing te kunnen profite ren. Intussen zal volgende maand met de bouw van twee particuliere wo ningen aan de Hoofdstraat begonnen worden. Het resterende volume voor drie woningen zal door de gemeente zelf gerealiseerd worden, tenzij zich nog andere particülieren melden. Men staat namelijk op het standpunt dat aan het particulier initiatief de vodrrang gegeVen dient te worden. WENSEN Wensen voor de toekomst? Al zyn het er niet vele, toch kan burgemees ter Andriessen er wel enkele opsom men. Zo gaan de gedachten uit naar een nieuw sportterrein. Het weiland dat tot dusver als zodanig werd ge bruikt, is door de Herverkaveling in beslag genomen voor het afgraven van grond. Getracht wordt, in over leg met de herverkaveling, een ander tot sportveld in te richten terrein te verkrijgen. Voorts zou mettertyd de bouw van een brandweerkazerne met slangetoren wellicht aanbeveling ver dienen. Het onderhoud van spuit en trekker in de particuliere garage laat niets te wensen over, doch wel onder vindt het drogen van de slangen soms moeilykheden door het ontbre ken van een droogtoren. Het onderwijs marcheert uitstekend. De twee bijzondere scholen verkeren in goede staat en de r.k. landbouw- huishoudschool met haar 80 leerlin gen blijkt in een behoefte te voor zien. Grote problemen kent Ovezande dus gelukkig niet. Wel houdt de ko mende herverkaveling de gemoederen van de boeren bezig en verdient ook de loop der bevolking de aandacht. De laatste jaren bleef het zielental ongeveer stationnair rond de 1400 in woners. En dit terwyl er een geboorte-over schot is. Het tekort aan grond doet echter verschillende jonge boeren naar elders vertrekken. Een probleem dat moeilijk is op te lossen! Kerktoren van Ovezande wordt gerestaureerd. NOG CIRCA TWEE JAAR WACHTEN TELEVISIE STEUNZENDERS Ook voor Zeeland (Van onze parlementaire redacteur) Tydens het televisiedebat in de Tweede Kaïner heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr Cals, enkele mededelingen gedaan, die voor de toestel bezitters van belang zyn. In de eerste plaats voor de kijkers, die ver verwijderd wonen van het centrum van het land, waar de programma's het best ont vangen worden. De minister zeide namelyk, dat hij opdracht had gegeven tot bespoedi ging van de bouw van steunzenders. Er moeten nog enkele moeilykheden betreffende de bouwkundige voorzie ningen overwonnen worden. Aanvan kelijk was geraamd, dat de steunzen ders eind 1956 of begin 1957 gereed zouden zyn. Nu gaf de minister hoop, dat ze misschien eerder in gebruik genomen kunnen worden. Ook Zee land zal dan van zo'n steunzender kunnen profiteren. Voorts liet de bewindsman weten, dat hij niet kon toezeggen het kyk- geld in vier inplaats van in twee ter mijnen te innen. Mr. Cals acht in hoge mate eenheid in de journaaluitzendingen nodig. Hy is voorstander van geregelde jour naaluitzendingen. Daarom worden thans onderhandelingen met de Ne derlandse filmindustrie gevoerd, om daartoe te komen, zo deelde hy mee. Tenslotte bleek, dat van hem geen voorschrift te verwachten is, inhou dende dat voor de televisie alleen films vertoond mogen worden, die de Ryksfilmkeuring voor alle leeftijden heeft goedgekeurd. Hy' had genoeg vertrouwen in de omroepverenigin gen, om deze zelf te laten uitmaken, wat zij hun kykers zullen voorzetten. Leerplan ontworpen voor Alg. Middelbare School Ook Spaans op het programma In opdracht van de commissie Al gemeen Middelbare School van de Nederlandse Maatschappij voor nijver heid en handel hebben de oud-minis ters prof. dr. F. J. Th. Rutten en dr. G. Bolkestein een proeve van leerplan opgesteld voor een vierjarige A.M.S., bestemd voor leerlingen die later ver antwoordelijke functies willen bekle nen waarvoor geen academische oplei ding vereist is. De bewuste A.M.S. zou een nieuw schooltype worden en niet dingen naar een plaats in de rangorde gymnasium- H.B.S.-U.L.O. Zy is gedacht als een tweejarige onderbouw (voor alle leer lingen gelijk) en een tweejarige bo venbouw. Hierbij kan 1 of 2 jaar avond- of part-time-onderwijs aan sluiten voor leerlingen die na aanstel ling in lagere of middelbare functies door specialistische vorming wensen op te klimmen tot hogere functies. Het leerplan zou omvatten Neder lands, moderne talen (Engels, Duits, Frans en Spaans), geschiedenis, so ciale aardrijkskunde, samenleving en staatsbestel, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, lichamelijke op voeding, handenarbeid, muziek, teke nen, schilderen, voordracht, toneelspel, zulks over een weekprogramma van ten hoogste dertig lesuren (40 minu ten elk). Het zal zoveel mogelijk uit gaan van en aansluiten bij wat de leerlingen in hun dagelijks leven ho ren en zien, van wat zij lezen in de courant, en gericht zijn op gebruik van de leerstof in de samenleving en op begrip van de hedendaagse cultuur uitingen. Met uitzondering van Neder lands, de moderne talen en lichame lijke opvoeding kan voor sommige vakken al naar behoefte van de leer ling worden volstaan met overzichts kennis. Voor anderen moet de kennis en kunde dan tot in de bijzonderheden gaan. Bij de methode worden zoveel mo gelijk ingeschakeld: zelfwerkzaam heid, individualisering, groepswerk culturele vorming, zakelijkheid, be schaafde omgangsvormen en het on derkennen en ontleden van vraagstuk ken. Honderdduizend plden voor vluchtelingen De Nederlandse vrouwen hebben tot nu toe ongeveer honderdduizend gul den bijeengebracht voor de vluchte lingen in het kamp Spitta! an der Prau -L". Oosl««ük- Van dit bedrag is inmiddels twintigduizend gulden be steed aan het helpen van vijf vluch telingen, met of zonder gezinnen, voor 3b andere gevallen is hulp toegezegd en deze zal al zeer binnenkort worden verleend. De inzameling onder de Nederland se vrouwen wordt geleid door de Ne derlandse federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening die dertien vrouwenorganisaties overkoepelt met in totaal 400.000 leden. Een commissie uit deze federatie bepaalt geval voor geval, hoe hulp zal worden verleend en tot welk bedrag. Dit gaat in nauw overleg met de regering van Karin- thie, de Oostenrijkse staat waarin het kamp Spittal ligt. Voor de uitvoer van z.g. koelhuis peren naar België en Luxemburg, die enige tijd gestagneerd is geweest, zijn met ingang van gisteren weer uitvoer- machtigingen verleend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11