PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Parlementsfractie van Labour stoot Aneurin Bevan uit Heffing voor Landbouwschap na wijziging aanvaard BILT N TANKSCHIP „ARUBA" NIET NAAR COMMUNISTISCH CHINA ADENAUER ROEPT SCHUTTER TERUG NAAR BONN 198e Jaargang - No. 64 Dagblad uitga v« van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 1 8.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 Mrt '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—- Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 6/3. teléf. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogcrdslr. 1 telef. 2 CRISIS IN PARTIJ VAN ATTLEE Verleidelijke kans voor Churchill voor „bliksemverkiezing" Met 141 stemmen tegen 112 hebben de afgevaardigden van de Britse Labourpartij in het parlement besloten de leider van de linkervleugel, Aneurin Bevan, uit de parlementsfractie te stoten. Dit besluit, dat werd genomen op een geheime vergadering in het Lagerhuis, brengt voor Be van een ernstig risico met zich mee om ook uit de Labourpartij zelf ge stoten te worden. De aanleiding tot de uitsluiting was het feit, dat Bevan onlangs bij een debat in het Lagerhuis openlijk in verzet kwam tegen het beleid van de partij inzake het gebruik van de waterstofbom. Het gevolg was, dat 61 afgevaardigden stemden tegen een motie van Attlee, waarin het defensie beleid van de conservatieve regering werd gelaakt. Alle socialisten zijn het er over eens, dat de huidige crisis premier Churchill een verleidelijke leans biedt om tot een „bliksemverkiezing" over te gaan. Er zijn reeds stemmen, die Mei als de tijd van dergelijke verkie zingen noemen. De partijleiding beschuldigde Bevan ervan te trachten het leiderschap van de partij aan zich te trekken. Op de vergadering werd een motie van een „centrum-socialist". Fred Lee verwor pen met 138 tegen 126 stemmen. Daarin werd voorgesteld het ver trouwen uit te spreken in de leiding van Attlee en de houding van Bevan af te keuren zonder hem evenwel uit de fractie te stoten. De fractieleiders verklaarden ech ter, dat zij de motie beschouwen als een motie van wantrouwen. De uit sluiting betekent, dat Bevan in de toekomst de vergaderingen van de fractie niet meer zal kunnen bijwo nen en dat hij door de fractie gene geerd zal worden. Naar verluidt, heeft Bevan zich fel verzet tegen zijn uitsluiting. Hg ver klaarde, dat men zijn optreden ver keerd had uitgelegd. De vergadering duurde maar drie kwartier. Deze zeer ernstige crisis hebben de kansen van Labour om weer aan het bewind te komen, aanzienlijk verkleind. In 1939 werd Bevan uit de Labour partij gestoten omdat hij met het „volksfront" in verbinding stond. Dit was een beweging, die er naar streef de alle linkse groepen, met inbegrip van de communisten, bijeen te bren- Dubbel betalen De Nederlandse regering is doende geweest een Amerikaans troe pentransportschip te kopen om de uittocht van Nederlandse emigran ten naar Canada, Australië enz. wat te vergemakkelijken en te bespoedi gen. Die koop is niet gelukt, want Amerikaanse instanties wilden het schip voor Amerikaans gebruik reser veren. Nu zal men in Nederland naar an dere middelen moeten zoeken om de emigrantenstroom te verwerken. Hoewel er in Nederland handen te kort zijn voor het verrichten van al het werk, stelt dc regering zich toch op het gezonde standpunt, dat de emi gratie moet voortgaan. De Nederlan ders zijn er in de laatste eeuwen al tijd op uitgetrokken om elders ter wereld een bestaan te vinden en dat moet zo blijven. De emigratie is een uiting van de levenskracht en de durf, welke het Nederlandse volk bezielt. Men moet daarvoor dankbaar zijn. Het doet echter wel enigermate wrang aan, wanneer duizenden goed-opgeleide Nederlanders met behulp van de overheid het land •verlaten, terwijl daartegenover bui tenlanders naar Nederland gehaald moeten worden om hier de lege plaat sen te bezetten. Deze week werd bekend, dat door de activiteit van een Nederlands co mité onder leiding van een Neder landse burgemeester twee honderd vijftig gezinnen uit Midden- of Zuid- Europese „vluchtelingenkampen" naar Nederland zullen komen. Men hoopt een groot deel van deze men sen op te leiden tot bouwvakarbei ders. Het transport en de opleiding van deze mensen zal geld, vrij veel geld kosten. En men aanvaardt daarbij bo vendien het risico, dat deze mensen niet voor het bouwvak geschikt zijn. De bekwame vak- en handarbei ders, die zich in vluchtelingenkampen bevonden zijn daaruit reeds lang ver trokken. Zij konden vrij gemakkelijk een bestaan vinden. Wat overgebleven is, dat zijn de „moeilijke gevallen". u kan het Nederlandse volk zich 'it ogenblik zeer wel de weel- veroorloven 250 van die „moeilijke gevallen" aan arbeid en brood te helpen. Het verricht dan een daad van menslievendheid, waarmee ieder moet instemmen. Maar de wrange tegenstelling blijft: enerzijds trekken Nederlanders naar den vreemde om een beter bestaan te zoeken buiten dit overbevolkte land en anderzijds haalt men vreemdelin gen binnen, die in de toekomst de overbevolking zullen verergeren. Bovendien kost deze wonderlijke in- en uittocht tweemaal geld. Een maal voor de gedegen vakopleiding van de Nederlanders, die men aan het buitenland aflevert en de tweede maal voor de vakopleiding van de „kneus jes", die men uit het buitenland be trekt. Er zullen erg veel woorden nodig zijn om dit kromme verschijnsel recht te praten gen tegen het fascisme. Na negen maanden „verbanning" werd hij weer tot de partij toegelaten. Sir Stafford Cripps en een aantal andere Labour- leden, werden toen om dezelfde reden uit de partij gestoten. ANEURIN BEVAN: in de oppositie, uit parlements fractie. Frankrijk zal waterstofbom vervaardigen De Franse premier, Edgar Faure, meent, dat Frankryk waterstofbom men moet bezitten en dat deze wa pens hetzij door Frankrijk alleen, het zij in samenwerking met andere Europese landen, moeten worden ver vaardigd. Frankrijk moet, evenals Groot- Brittannië, besluiten zelf zijn water stofwapens te vervaardigen of een formule zoéken om deze wapens te produceren in samenwerking met eni ge Europese bondgenoten. Frankrijk zal niet in de „topklasse van naties" kunnen blijven, als de regering niet tot een positief besluit komt, aldus de premier. Wildwest-achtervolging in Baarle. Smokkelauto overmeeesterd. Het enclavedorp Baarle-Nassau- Baarle-Hertog werd gistermorgen om acht uur opgeschrikt door het geluid van loeiende sirenes. Een reeds zwaar beschoten smokkelauto reed met een snelheid van ver over de 100 km door het dorp, achtervolgd door twee leden van de Belgische vliegende motorbri gade. Even buiten Baarle-Nassau reed de auto zich vast in een zandweg, waar de aan alle kanten stuk gescho ten wagen met ruim 600 kg boter in beslag werd genomen. De bestuurder wist ongedeerd te ontkomen. De wagen was in alle vroegte de grens gepasseerd en had al een achtervolging van twee uren in België achter de rug. De wagen strandde op Nederlands gebied en werd door de Belgen in be slag genomen, die hem aan de Neder landse douane-autoriteiten zullen overdragen. De bestuurder was met zijn lading boter van Nederland naar België ge reden, waar hij door de Belgische douane Werd gesignaleerd. Toen de le den van cji Belgische vliegende briga-; de hem hardnekkig bleven achtervol-' gen, keerde hij naar Nederland terug. BEMANNING WEIGERT VERDER TE VAREN Schip mag niet in Singapore bunkeren De bemanning van het Finse tankschip „Aruba", dat met een lading brandstof voor straaljagers op weg is naar communistisch China, weigert verder dan Singapore te varen. De Finse vakbond van zeelieden, die dit gisteren bekend maakte, deelde mede, dat deze weigering gegrond is op het recht van Finse zeelieden om met hun schip naar een haven uit te wijken, als zij in gevaarlijk zeegebied komen. Aangezien de Chinese nationalisten van plan zijn de „Aruba" te onder scheppen, dreigt het schip aan een „oorlogshandeling" blootgesteld te worden, aldus de vakbond. De beman ning heeft daarom contact opgeno men met de scheepvaartorganisaties en machtiging verkregen de reis te onderbreken en een veilige haven aan te doen. De reder van de „Aruba" is nu ver plicht het schip order te geven de route te wijzigen en veilige wateren op te zoeken. De eigenaars van de „Aruba" ver klaarden Woensdag, dat zij de reis van het schip zouden moeten annule ren of een andere bemanning aan werven. De autoriteiten van Singapore heb ben besloten de „Aruba" niet toe te sraan in Singapore te bunkeren of le vensmiddelen en water in te nemen. Alle vuurtorenwachters in de Straat van Malakka hebben opdracht gekre gen de bewegingen van de „Aruba", Aan 650 diamantbewerkers wordt ontslag aangezegd De stakende diamantbewerkers hebben Woensdag de eis van de Alg. Juweliersvereniging om onmiddellijk het werk te hervatten afgewezen. Als gevolg hiervan zal vandaag door de A.J.V. aan 650 stakende diamantbe werkers een ontslagbrief worden ge zonden. Matusow veroordeeld De Amerikaan Harvey Matusow, die kort geleden onder de openbare aandacht kwam te staan in verband met onjuiste verklaringen tegen com munisten, is door een federale recht bank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens belediging van het hof. De tienduizend is er uit. In de 526e staatsloterij, 4e klasse, 15e lijst, is op lot no. 9603 een prijs van 10.000 gevallen. die zich op het ogenblik vermoedelijk nog twee* dagen varen ten Westen van Ceylon bevindt, te observeren en aan dè marine-autoriteiten door te geven. In de zesde klas van een der open bare lagere scholen te Arnhem wordt les gegeven in schaken. Het betreft hier een proef. Als de proef tot te vredenheid verloopt, zal men de mo gelijkheden tot het invoeren van dit exclusieve vak op de lagere scholen zeker overwegen. Koningin richt zich per radio tot jeugd. Scholieren krijgen een plaat. Met het oog op de a.s. herdenking van het feit, dat ons land 10 jaar ge leden de vrijheid herkreeg, zal Ko ningin Juliana op een nog nader te bepalen tijdstip in de voormiddag van Woensdag 4 Mei per radio een boodschap richten tot de jeugd van Nederland. De tekst der boodschap zal in het facsimile van het handschrift van Hare Majesteit worden afgedrukt op een plaatwerk, waarop een randver siering is aangebracht. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen zal bevorderen dat aan de leerlingen van de 5e en 6e klasse van het lager onderwijs en aan alle leer lingen van het voortgezet lager on derwijs, het u.l.o., het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het nijverheidsonderwijs, en de kweek scholen deze plaat zowel op de open bare als op de bijzondere scholen zal worden uitgereikt. Lof voor „Rode Zee" De Nederlandse sleepboot „Rode Zee" is Woensdag in Brisbane aange komen met het Australische vracht schip „Ulooloo" (3236 ton). De „Ro de Zee" heeft dit schip op „wonder baarlijke wijze" gered, toen het op 8 Maart hulpeloos ronddreef in een zware wervelstorm in de Koraalzee, 800 km van Brisbane. De gezagvoerder van het vracht schip, Hartrick, was dan ook vol lof over het zeemanschap van kapitein C. Kalkman (uit Rotterdam) van de „Rode Zee", die ondanks windsnelhe den van 145 km per uur binnen acht minuten de „Ulooloo" op sleeptouw had genomen, toen dit schip afdreef naar een rif en alles reeds verloren scheen. ONVERWACHT IN LONDEN „Frau Daisy" moet ook weer naar huis Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag Oskar Schlitter, de West- Duitse diplomaat die Dinsdag met zijn echtgenote naar Londen reisde, op gedragen naar Bonn terug te keren. Hij was onverwacht in de Britse hoofdstad teruggekeerd, in gezelschap van zijn vrouw Daisy, vroeger baronesse von Freyberg-Freyberg en schoonheidskoningin van Berljjn anno 1931. „Frau Daisy", zoals de Engelse pers haar noemt, was indertijd de oor zaak van Schlitters terugroeping naar Bonn en schorsing in zijn diploma tieke functie. Zij had op een Kerstfeest voor per soneel van de ambassade over Enge land gesproken als „vijandelijk grond gebied". Die opmerking lokte een enorme publiciteit uit in Engeland. De regering te Bonn zond overhaast de personeelschef van Buitenlandse Za- Oostenrijk antwoordt Sowjet-Unie Oostenrijk heeft aan de Sowjet- Unie een nota overhandigd, die het antwoord bevat van de Oostenrijkse regering op verklaringen van de Rus sische minister Molotow. In het Oostenrijks antwoord wordt gezegd, dat de Oostenrijkse regering met voldoening heeft vastgesteld, dat de Sowjet-Unie grote waarde hecht aan de kwestie van een oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk en aan die van volledig herstel van de onaf hankelijkheid van een democratisch Oostenrijk, in overeenstemming met het belang van de handhaving en be stendiging van de vrede in Europa. De Oostenrijkse regering constateert met voldoening, zo wordt verder ver klaard, dat de Sowjet-Unie elk ver der uitstel van het sluiten van een staatsverdrag met Oostenrijk onge rechtvaardigd acht. Oostenrijk stelt een conferentie voor van alle mogendheden, die be lang hebben bij een oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk. FRUITTEELT WAS TE ZWAAR BELAST Geen contributie-aftrek voor vaktechnische organisaties (Van onze speciale verslaggever) Het bestuur van het Landbouwschap heeft in een Woensdag te Den Haag gehouden vergadering met algemene steramen een algemene heffingsver- ordening aanvaard, waarbij ieder, die een landbouwonderneming drijft, verplicht wordt gesteld een jaarlijkse bijdrage aan het Landbouwschap te betalen. In de door het dagelijks bestuur voorgestelde tarieven voor deze heffing werd echter een wijziging aangebracht, die tot gevolg heeft dat de heffing voor de fruitteelt met drie gulden per hectare werd verlaagd. Zoals bekend, is deze aangelegenheid de afgelopen week ook door de Zeeuw se fruittelers besproken. Tegen de voorgestelde heffing voor boomgaarden waren reeds door de hoofdafdeling tuinbouw van het Landbouwschap bezwaren ingediend. De hoofdafdeling was namelijk van mening, dat de fruitteelt te zwaar werd belast in vergelijking met akkerbouwbedrij^n. Zij stelde daarom voor de heffing voor hoogstamboomgaarden (beweid of gehooid) te verlagen van 6 tot 3 gulden en voor de overige boomgaarden van 15 tot 9 gulden per hectare. Het dagelijks bestuur adviseerde 112 gulden. Voor het Landbouwschap deze verlaging af te wijzen, doch de betekent dit besluit een inkomsten meerderheid van het bestuur achtte I vermindering van 180.000 gulden per een verlaging redelijk. Met 14 te-en I jaar. 8 stemmen werd besloten de heffing I De verder voorgestelde tarieven voor hoogstamboomgaarden terug te I volgens de grondslag „grondgebruik" brengen van 6 tot 3 gulden en voor er zijn nog drie andere grondsla- de overige boomgaarden van 15 tot gen, namelijk veebezetting, ex ploitatie van land- en tuin- bouwwerktuigen en turfproductie werden ongewijzigd vastgesteld. Glo baal genomen bedragen de heffingen naar grondgebruik per ha nu 3 gul den voor bouw- en weiland en voor de teelt van een aantal tuinbouwge- wassen in de volle grond, 15 gulden voor de teelt van de overige tuin- bouwgewassen in de volle grond, 24 gulden voor de teelt van bloembollen en -knollen in de volle grond, 36 gul den voor de teelt van tuinbouwgewas- sen onder glas en 75 cent voor de teelt van griendhout en riet. Geen verlaging Enige discussie ontwikkelde zich ook over de grootte van het bedrag, dat van de heffing in mindering mag worden gebracht door hen, die con tributie betalen aan één der bij het K.N.L.C., de K.N.B.T.B. of de C.B. T.B. aangesloten organisaties, de grote standsorganisaties dus. Volgens het voorstel van het dagelijks bestuur kon maximaal 90 procent van de'con tributie in mindering worden ge bracht. Enkele leden achtten dit per centage te hoog en bepleitten een ver laging, waarbij o.a. werd aangevoerd dat ook de S.E.R. uit vrees voor een precedent voor andere bedrijfs takken tegen een percentage van 90 bezwaren heeft. Men legde zich er echter bij neer, toen o.a. door het da gelijks bestuur werd aangevoerd, dat deze aftrek in de practijk gemiddeld slechts 60 tot 70 procent van het con- (Vervolg op pag. 8) ken naar Londen om het geval te on derzoeken. Schlitter werd teruggeroe pen en, hoewel Frau Daisy haar excu ses maakte, door Adenauer persoon lijk geschorst. Niemand weet op het ogenblik of Schlitter naar Londen is teruggeko men voor een particulier bezoek aan zijn daar achtergebleven kinderen (Marion 21 jaar en Alexander 12 jaar oud) of dat hij, zoals een door hem vóór zgn vertrek uit Duitsland ver strekt perscommuniqué zegt, zijn functie weer wil opvatten. Bij aan komst in Londen weigerde Schlitter een verklaring af te leggen. Het was opvallend dat er niemand van de Duitse ambassade op het Victoria Station aanwezig was om de ex-zaak gelastigde te ontvangen. De regering in Bonn scheen volko men verrast. Eerst ontkende men, dat de Schlitters waren vertrokken, doch later moest men die ontkenning in trekken. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat Schlit ter nimmer tot persona non grata is verklaard, dat hij nog altijd officieel als diplomaat bij het Hof van St. James is geaccrediteerd en dat de hele affaire een zuiver-interne Duitse aangelegenheid is. Maar in een Lon den s blad kon men het bericht van Schlitters terugkeer lezen onder de kop „Frau Daisy terug op vijandelijk grondgebied". ,.jFrau Daisy" mevrouw Schlitter, vroeger baronesse Von Freyberg- Freyberg, schoonheidskoningin Ber lijn anno 1931 op een perron in Londen met haar zoontje en dochter. Het weerzien was maar van korte duur DE VERWACHT... NU EN DAN BUIEN. Flinke opklaringen, afgewisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige tot krachtige en in het Noor den van het land wellicht tijdelijk harde Noord-Westelijke wind. Over het algemeen kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1