zwitSarub Fiona's tweestrijd JIMMY op het onbekende eiland ATHLETIEKVERENIGING E.M.M. IN MIDDELBURG 30 JAAR OUD GELAAKTE TRANSACTIE IN RADI0HANDEL UITZONDERING RENTE- EN FINANCIERINGS STOP NIET VOOR ZEELAND KLMffi dit de AETHER 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 MAART 1955 OPGERICHT DOOR MILITAIREN Reeks evenementen in jubileumjaar De Sliddelburgse Athletiek- en Handbalvereniging E.M.M. bestaat van daag, Woensdag, 30 jaar. Op 16 Maart 1925 besloot een aantal militairen van de Middelburgse opleiding toen S.D.O.A. geheten, thans C.O.A.K. tot de oprichting van een sportvereniging. Zo kwam E(endracht M(aaltt) M(acht) tot stand. De thans bloeiende vereniging heeft de nodige hoogte en dieptepunten meegemaakt. De evenementen, die deze vereniging in en buiten Zeeland de grootste bekendheid hebben gegeven, de Singelloop en de Singelestafette, werden voor het eerst georganiseerd in 1929. Reeds spoedig na de oprichting ging men athletiek, boksen, schermen en wandel sport beoefenen. Een half jaar later, op 3 October 1925, werden op „Mod- deroord" reeds de eerste wedstrijden gehouden. Van jaar tot jaar werden de acti viteiten uitgebreid. In 1930 organi seerde E.M.M. nationale atletiek wedstrijden. waaraan een aantal toen malige cracks deelnam, zoals Jan Zeegers en Wolff. In 1932 werd een Televisie-debat in Tweede Kamer (Slot van pag 1) teerde de motie niet. „U heeft een korte verklaring afgelegd, nadat de algemene beraadslagingen zijn geslo ten", zo merkte hij op. Zo'n verklaring kan niet met een motie eindigen. De heer Burger vroeg daarop het woord over de orde. Hij stelde voor de beraadslagingen te heropenen, ten einde alsnog de motie te kunnen in dienen, doch de Kamer vond het wel letjes en verwierp dit voorstel met 29-55 stemmen Voor waren alleen de PvdA en de CPN. Lange motie Mr. Burger had al een „lange" mo tie ingediend, waarvan de voornaam ste elementen waren: uitbreiding pro gramma-commissie met 6 onafhanke lijke personen uit het culturele leven en het doen vervallen van het veto recht bij de vaststelling van het al gemeen programma. Hier voelden noch de Kamer, noch de minister iets voor. De motie werd dan ook verworpen met 37-47 stem men, voor waren de PvdA en de VVD. Er restten toen nog drie moties, twee van de heer Bruins Slot (AR) en een van de socialist Van Sleen. De eerste motie van de heer Bruins Slot, die uit het bestuur van de tele visiestichting de ambtenaar namens de minister wenste te weren, werd by zitten en opstaan aanvaard. De twee de wilde alle invloed van de minister op de functie van de secretaris van de Televisiestichting elimineren. De Kamer verwierp deze met zitten en opstaan. Met 41-43 stemmen verwierp de Kamer de motie Van Sleen om in het televisiebesluit de bepaling op te ne men „aan kerkgenootschappen kan onze minister op verzoek zendtijd toe staan voor kerkelijke uitzendingen". Voor waren de PvdA, de WD, de C PN en jkvr. Wttewaal van Stoetwe- geh en de heren Van der Feltz en Krol (CH). De confessionele partijen wensten de huidige toestand te handhaven en deze uitzendingen te laten verzorgen door de omroeporganisaties. Wet op kijkgeld Hierna nam de Kamer z.h.s. het ontwerp op het kijkgeld aan. De CPN wenste aantekening dat zij tegen was. Door een te elfder ure door de minis ter aangebrachte wijziging zullen o.m. van het betalen van kijkgeld vrijge steld worden bepaalde categorieën van personen uit hoofde van him functie en instellingen uit hoofde van hun menslievend karakter. Opvallend was bij het gehouden de bat, dat de minister wat de motie van de heer Peters betreft zijn RK partij genoten in de KVP-fractie alsmede de andere confessionele partijen tegen zich vond en de vroegere linkse par tijen naast zich. Nog een andere vreemde tegenstel ling kwam aan de dag: de socialis tische heer Burger bestreed de over heidsinmenging in de Nederlandse Te- levisiestiehting. In de regel liggen de verhoudingen in de Kamer in dit op zicht precies andersom. De televisiekijkers moeten wel een vreemde indruk van de politiek ge kregen hebben. Tenslotte bestreed professor Oud de opvatting, die de AVRO en de li beralen vereenzelvigt. „De uitzen ding „even afrekenen heren" is meestal om je groen en geel aan te ergeren", aldus de heer Oud. wandelmars gehouden, in 1932 begon men met handbal en in dat jaar werd ook een damesafdeling opgericht. Het eerste nummer van het clubblad, „Klaar Af", verscheen in 1934. Toen het tweede lustrum gevierd was ging het enige tijd minder goed. In 1939 kwam het dieptepunt: Er kon delburg archief en prijzenkast verlo ren gingen. Alleen het foto-archief bleef gespaard. Herleving volgde in 1941. Het le dental van E.M.M. steeg als gevolg van het feit, dat er gebrek was aan ontspanningsgelegenheid voor de jeugd. Er werd weer getraind en er kwamen weer wedstryaen. Na de be vrijding volgde een teruggang, maar men liield het hoofd boven water en tlians kan zelfs van een bloeiperiode worden gesproken. In die 30 jaren heeft de vereniging veel bestuurswisselingen meege maakt. Bij de oprichting was de heer A. van Houte voorzitter. Hij werd toen bijgestaan door het volgende be stuur: C. A. J. van Herwijnen, secre taris, M. de Looff, broer van de hui dige voorzitter, penningmeester, J. v. d. Plasse, leider. In 1933 werd de heer R. van Roo voorzitter, een functie, die hij bekleedde tot 1950 toe. Voor vlijtige handen In schoonmaakgetij: Hamea-Gelel Een pionier De heer Jaap de Looff mag als een pionier voor deze vereniging worden beschouwd. Zy heeft althans veel aan hem te danken. Hy werd in 1938 lid en in 1939 koos men hem tot lid van de athletiekcommissie. Van toen af aan bekleedde hij steeds een belang rijke functie in zijn vereniging. Hij werd voorzitter in 1951, maar twee jaar later trad de heer De Looff wederom af. Thans is hij opnieuw president. Toen enkele maanden ge leden een beroep op hem werd ge daan, nam hij de voorzittershamer op nieuw op. De overige leden van het huidige bestuurscollege zijn: Piet Koster, secretaris, mej. Jos Lahr, penningmeesteresse, Jan Wisse en C. Wolff. Vermelding verdient verder nog, dat het E.M.M. was, dat twee jaar geleden het zaalhandbal in Zeeland bracht. Deze winter werd voor de eerste maal een zaalhandbalcompeti tie gehouden, die thans bijna afgelo pen is. Thans is deze competitie reeds een groot succes, hetgeen een bij zondere voldoening voor de orga niserende vereniging genoemd mag worden. Bovendien slaan de ploegen van de dertigjarige een goed figuur in deze strijd. E.M.M. heeft een uitgebreid pro gramma opgesteld voor het jubileum jaar. In de loop van Maart komt het clubblad uit met een jubileumnum mer. De jaarlijkse Singelloop is het eerste evenement op Zaterdag 26 Maart, zoals reeds gemeld. Verder zullen er regionale athle- tiekwedstrijden worden georgani seerd, een internationale atletiek ontmoeting, de Singelestafette, een jeugdtournooi voor handbalteams en een handbalduel tussen twee promi nente ploegen, waarbij men zelfs denkt aan het Nederlands elftal of aan een bondsploeg. Een feestavond ontbreekt evenmin in deze reeks van gebeurtenissen. De ,e werd vastgesteld op Zaterdag 7 Mei. COMMUNIQUÉ VAN N.V.R.D. Alle medewerking aan ministerieel streven De Nederlandse vereniging van ra dio-detailhandelaren heeft het volgen de communiqué uitgegeven: „Naar aanleiding van de berichten in de Nederlandse pers inzake de ra- diohandel stelt het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van radio- detailhandelaren er hoge prijs op me de te delen, dat de N.V.R.D. in 1938 werd opgericht teneinde de destyds in de radio-branche bestaande wan toestanden uit te bannen. Ook omdat deze mede voor de consument en de industrie zeer nadelig waren. Zij beoogt o.a. de handhaving door de handelaren van de door de fabri kanten en importeurs vastgestelde bruto-verkoops prijzen, met welke vaststelling zelf zij niet de minste be moeienis heeft. Vanzelfsprekend is in deze pry zen ook een bepaalde winst marge voor de handelaren gereser veerd. Ook deze wordt echter uitslui tend door de betreffende leverancier vastgesteld. De excessieve kortingen, van het bestaan waarvan het hoofdbestuur eerst dezer dagen kennis kreeg, blij ken bij een nader onderzoek verhou dingsgewijze slechts in enkele geval len te zijn voorgekomen, waarbij dan nog tevens de vraag blijft voor het hoofdbestuur in hoeverre deze geval len betreffen de opruiming van z.g. 1954 was recordjaar voor Philips Tijdens de halfjaarlijkse bijeen komst van de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken met de bijna 200 leden tellende per- soneelsraad dezer onderneming heeft ir. P. F. S. Otten medegedeeld, dat het jaar 1954 alle voorafgaande re cordjaren heeft geslagen, zowel wat betreft de verkopen als de exporten en de productie. In totaal gezien zijn alle gestelde doeleinden verwezenlijkt. handel tegen prijzen worden uitvet- kocht, die ver liggen beneden de voor heen door de leveranciers vastgestel de prijzen. Overigens komen transacties met de bedoelde kortingen zeker bij 4400 van 4500 aangeslotenen bij de N.V.R.D. nimmer voor. Wat tenslotte betreft de onderhan delingen met de. minister yan econo mische zaken over prijzen en rabatten van de radio-ontvangtoestellen, waar bij ook de N.V.R.D. vertegenwoordigd is, kan het hoofdbestuur verzekeren, dat de vereniging alles doet en ook zal doen om het hare bij te dragen wat redelijkerwijze mogelijk is om aan gegronde klachten tegemoet te komen", aldus het communiqué. Achttien beschuldigden in zaak-Montesi Vervolging geëist van Piero Piccioni De Romeinse eerste openbare aan klager heeft gisteren geëist, dat Pie ro Piccioni, de 32-jarige zoon van een Italiaanse oud-minister van buiten landse zaken, terecht zal staan we gens doodslag in de twee jaar oude zaak-Montesi. Ook eiste hij vervol ging van markies Ugo Montagna. Aan deze eis is een jaar van inten sief onderzoek voorafgegaan, waarbij honderden personen werden onder vraagd en negentien omvangrijke rapporten werden bestudeerd, die door deskundigen waren opgesteld over de verschillende facetten van de raadselachtige dood van de 21-jarige Wilma Montesi, in April 1953 op een verlaten stuk strand bij Rome. In een officieel communiqué van de Romeinse gemeente wordt ook de vervolging geëist van Saverio Polito, een vroegere chef van de Romeinse politie. Hij zou als medeplichtige beschul digd worden. In het geheel zullen 18 personen terecht staan, die er van verdacht worden valse getuigenissen afgelegd te hebben. Een hof van on derzoek zal uitmaken, of de in het communiqué genoemden vervolgd zul len worden. tijdelijk gestaakt Teveel incidenten bij de „Groene Baretten" De opleiding van commando's bij het korps commando-troepen te Roosen daal en aan de vaarschool van het korps te Willemstad is tijdelijk ge staakt. Deze beslissing is door de le gerleiding genomen naar aanleiding van de ernstige incidenten, die zich in de afgelopen tijd in het korps heb ben "oorgedaan. De „groene baretten" zullen voorlo pig uitsluitend de normale infanterie- opleiding ontvangen. De gespeciali seerde opleiding, gericht op de oor- logstaak, waarbij het uiterste van de individuele soldaat wordt gevergd, is stil gelegd. Hoe lang de maatregel van kracht blijft, kan men nog niet mededelen. Gisteren nog werd voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag het ergste voorval behandeld. Het betrof een sergeant van het korps comman do-troepen, die met een aantal andere commando's de opdracht had gekre gen een kanon bij een ander militair onderdeel weg te kapen. De sergeant werd evenwel betrapt en ingerekend. Hij greep het wapen van de wacht commandant en vuurde daarmee en kele schoten af, waardoor twee mili tairen verwondingen opliepen. Sir Anthony Eden. de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft zijn bezoek aan Turkije wegens griep uitgesteld. Hij zou vandaag vertrokken zijn. FINANCIERING WEDEROPBOUW Uitbreiding elders in het land Sinds 1 Januari jl. vergoedt het Rijk geen rente meer ov'er inschrijvingen B in het grootboek voor de wederopbouw in de provincies Groningen (met uitzondering van de gemeente Groningen), Friesland. Drente, Overijssel, Utrecht, Noord-Holland (met uitzondering van Amsterdam, Bergen, Den Helder, Velsen en Zandvoort) en Limburg (met uitzondering van Susteren en Venlo). Ook zullen voor de bestedingen van genoemde inschrijvingen van 1 April 1955 af geen financiële faciliteiten meer worden verleend, als een aan vraag daartoe niet voor laatstge noemde datum brj de gemeente is in gediend. Thans is bepaald, dat deze z.g. ren te- en financieringsstop van 1 Juli 1955 af eveneens zal gelden voor de provincies Gelderlan (uitgezonderd Arnhem en Nijmegen), Noord-Bra bant en Zuid-Holland (uitgezonderd 's-Gravenhage en Rotterdam). Voor bijdragen, die later dan zes maanden voor de hiervoor genoemde data zyn tot stand gekomen, of die nog tot stand zullen komen, geldt in het algemeen, dat de rente- en finan cieringsstop zes maanden na de tot- Twee verkeersongelukken met dodelijke afloop In de Anna Paulownastraat te 's-Gravenhage is gistermorgen de 39- jarige mej. H .S. van V. uit Den Haag tengevolge van een ongeluk om het leven gekomen. Mej. van V. reed op de fiets in de richting van het Piet Heinplein langs enkele geparkeerd staande auto's toen zij werd inge haald door een vrachtauto met aan hangwagen. De dame is door een uit stekend deel van de vrachtwagen ge grepen en wel door het „oog" waar de haak van de laadklep in behoort. Dit oog was echter kapot, zodat er twee scherpe uitsteeksels over waren. Deze uitsteeksels hebben mej. Van V. in haar mantel gehaakt. Daardoor is ze tien meter meegesleurd en tenslotte onder het achterwiel van de aanhang wagen terechtgekomen. Maandagmiddag is in Schiedam de 54-jarige tekenaar M. W. H. de Gor ter op zijn bromfiets door een auto aangereden en zo zwaar gewond, dat hij spoedig overleed. Een automobilist zag de bromfietser van het pad afwij ken en remde af om hem voorrang te verlenen. Tegelijkertijd werd de auto ingehaald door een andere wagen, be stuurd door de heer G. C. R. uit Ro zenburg. Deze zag te laat wat er ge beurde, remde nog uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat zijn auto de bromfietsrijder schepte en te gen de straat wierp. De heer Dc G. laat een vrouw en drie kinderen ach ter. t&g.'hiet 7ecr-jAM Specialiteit: Verse Sinaasappel jam 82 ct. per pot. 49. Jimmy dped in het kamp. toen hij daar terugge keerd was, een hoogst merkwaardige ontdekking. Op het eerste gezicht was er niets gebeurd Miebet en kapitein Brulboei en Jackie zaten heel rustig met z'n drieën maispap te eten. maar toen Jimmy op hen toe was komen lopen, waren ze alle drie verschrikt opge sprongen. „Ziezo, ik Len weer terug", had Jimmy vro lijk geroepen, want hij was blij, dat hij hen ongedeerd aantrof. Van olijdschap was er echter bij de anderen geen sprake. „Wat noet dat! Wie ben jij»" schreeuwde kapitein Brulboei. „Wat wil je van ons?" Ook Miebei keek hoogst vijandig naar Jimmy. „Lelijke indringer", riep zij. „Maak dat je hier wegkomt. Je wilt zeker ons eten van ons wegnemen hèl" Jackie had een stuk steen gegrepen en nij stond op 't punt dit Jimmy naar zijn hoofd te gooienJ.mmy dacht een ogenblik dat hij zelf gek was geworden. Hij had veel verwacht, maar zeker niet zó'n ontvangst. „Heidaar Jackie!" riep hij met een gebiedende stem uit. „Gooi die steen onmid dellijk weg. Hoe haal je 't in je hoofd om je vader op zo'n manier te begroeten I" Jackie deinste achteruit. „Hij, hij weet hoe ik heet en hij z-z-zegt dat-ie m'n vader is'5', stamelde hij. „En jij Miebet en jij BrulboeiI" riep Jimmy uit. „Jullie moesten je schamen om mij op deze manier welkom te heten, 't Is een schande". Kapitein Brulboei deed twee stappen in de richting van Jimmy en vroeg toen verbaasd: „Wie ben jij en hoe weet J(j dat ik Brulboei heet?" standkoming der bijdragen Ingaat. Evenzo ontvangen belanghebbenden, die in beroep of noger beroep tegen de vaststelling zijn gegaan, van de datum af waarop de uitspraak in kracht van gewijsde is gegaan, nog gedurende zes maanden rente en heb ben zij gedurende die periode nog respijt om financiële faciliteiten aan te vragen. Na 1 Juli a.s. zullen rentevergoe ding en financiële faciliteiten alleen nog worden gegeven met betrekking tot opstalschade in de provincie Zee land en in de gemeenten Amsterdam, Arnhem, Bergen (N.H.), 's-Graven hage, Groningen, Den Helder, Nijme gen, Rotterdam, Susteren (L.), Vel sen, Venlo en Zandvoort. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heef' tevens be paald, dat schadeloosstelling wegens onteigening van onroerende zaken, gelegen in de gebieden waarover de rente- en financieringsstop is inge steld, na 1 Juli 1955 niet langer be hoeven ingeschreven te blyven in het •grootboek voor de wederopbouw, doch zullen kunnen worden uitbetaald (hetzij in geld, hetzij in opbouwobli- gaties), tenzij op 1 Juli 1955 vast staat, dat een schadeloosstelling zal worden betaald door toewijzing van een vervangende onroerende zaak. DONDERDAG 17 MAART. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor da huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Dansmuz. 11.45 „Jack the Ripper", caus. 12.00 Twee piano's. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 1-3.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.15 Lichte muz. 13,55 Koersen. 14.00 „De bruid van Lammermoor", hoorspel. 14.40 Klarinet en piano. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Lichte muz. 16.55 Gr. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regenngsuitz.i Nederland en de wereld: Dr. H. Riemens: „Nederland en het Caraïbische gebied", 18.00 Nws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Lich te muz. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Orgelspel 19.45 Buitenl. overz. 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.15 „Esther", oratorium. 21.25 Licht progr. 22.05 Dansmuz. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nws, 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en liturg, kal. 8.00 Nws., weerber. en leath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Klein Omr. koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Piano-recital. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.20 Amus. muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuz. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Radio Philh. sextet. 17.05 Voor de jeugd, 17.35 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gram. 18.10 Lichte muz. 18.30 Planomuz. 18.45 Leger des Heilslcwartier. 19.00 Nws.- en weer ber. 19,10 Gram. 19.20 Discussie. 19.35 Gr. 20,00 Radiokrant. 20,20 Gevar progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Gram. 2^.20 Or- gelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. (Advertentie) WRUF KOU WEG met de genezende warmte van FEUILLETON dooi MARGARET MALCOLM „Erg graag, mr. Mansard", zei ze impulsief, „erg vriendelijk van U". Ze wendde zich tot haar oom. zich afvragend of ze zich tegenover hem moest verontschuldigen maar hy haal de zijn schouders op. „Zoals je wilt", sprak hy kortaf. Ze lieten hem uit en daai'op hielp Wayne haar in zijn eigen auto die kleiner was dan die van mr. Brinds- ley en reden de plantage rond. Tot haar opluchting vond hij het vanzelfsprekend, dat ze oprecht be lang stelde m de gang van zaken en zo was het niet nodig gewone onder werpen van gesprek te zoeken, het geen enigszins moeilijk zou zijn ge weest na dat ogenblikje van verstand houding dat ze gehad hadden. „We snijden het riet in stukken en leggen die plat in de grond. Daarna worden zij bedekt met bladeren en uitschot, dat zijn bladeren die eraf gestroopt worden bij liet oogsten. Ze zijn in ongeveer 18 maanden rijp, m~ar dezelfde planten spruiten op nieuw uit. zodat we pas na vier jaar opnieuw moeten planten". Hij hield even op en keek haar aarzelend aan. „Verveel ik u niet?" Ze schudde haar hoofd en hij ging voort: „U weet wat ze van een var- ker. zeggen? Dat alles van hem wordt gebruikt behalve zijn ge schreeuw? Wel, iets dergelijks zou je van suikerriet kunnen zeggen. In de eerste plaats is er suiker. Er blijft echter iets achter wanneer die wordt gezuiverd. Dat wordt me lasse genoemd. Wanneer je die me lasse laat gisten, kun je er rum uit distilleren. En wanneer je die rum distilleert, krijg je weer een ander bijproduct, n.l. absolute alcohol. En om de zaak compleet te maken, ba gasse dat zijn eel fijn gestampte riet-stengels kun door dé elassc gemengd worden en vormt dan een uitstekend veevoeder". Hij deed werkelijk zijn best om belangstelling te wekken en daar door slaagde ze er in har r eigen ver legenheid op de aansporing van haar tante te vergeten. Ze was niet alleen volkomen op haar gemak met hem, maar ze vond hem zelfs aardi ger dan ooit tevoren. Ongeveer een half uur later, toen ze alles hadden bezichtigd, kwamen ze bij een open plek, waar hij zijn auto bij een pasgebouwde bungalow stopte. „Ik weet niet of u het aardig zoudt vinden het huis te bekijken sprak hij aarzelend. „Ik woon er nog niet in hoewel het huis klas- is, moet er nog een heleboel aan wor den gedaan. Maar Lys zal het na tuurlijk graag op haar eigen manier willen inrichten, zodat de meeste meubels, op een paar grote stukken na, nog in kratten zijn verpakt. „Ik wil het dolgraas" zien", zei Fio na enthousiast en volgde hem de smalle treden van de waranda op. Het was niet half zo groot als Kilclief, maar in Fiona's ogen w;.s het zelfs in zijn onvoltooide toe stand een beeldi» huis. Fiona volgde Wayne van de ene kamér naar de andere en meubileer de ze in gedachten zoals zij dat voor haar eigen huis zou hebben gewenst. Ze was zo in haar dromen verdiept, dat ze Wayne niet hoorde voordat hij zijn vraag herhaalde. „Heeft u zin in een kopje thee?" Ze kwam met een schok tot de werkelijkheid terug. „Dat zo heerlijk zijn maar kan dat?" „O ja, als u geen bezwaar heeft tegen gecondenseerde melk". Hij ging haar voor naar de keu ken en zei half beschaamd: „Ik kom hier 's avonds wel eens om vast aan het huis te wennen, begrijpt u". Fiona begreep het heel goed, maar voordat ze kon antwoorden, veran derde hij van onderwerp. „Beseft u wel, dat dit de eerste keer Is, dat we elkaar hebben ont moet zonder met ruzie te begin nen?" „Ja? Ja, dat kan wel", gaf ze toe. „Weet u zeker, dat u geen zin heeft om me een veeg uit de pan te geven?" vroeg hij. „Dit mag u ge rust doen, hoor, het zou alles veel natuurlijker maken". Fiona schudde het hoofd. „Hè, toe, weest u nou niet flauw, net nu ik het niet meer zo moeilijk vind om u aardig te vin den!" Wayue keek haar een ogen blik zwijgend aan en begon toen te lachen. „Dat klinkt alsof u geweldig uw best heeft gedaan me van het begin af aardig te vinden, maar dat dat niet wilde gelukken!" Ze zweeg en plotseling verdween de glimlach van zijn gezicht cn vroeg hij op scherpe toon: „Is dat 7.C11" Ze aarzelde. „Dat is toch heel verklaarbaar, u zult immers zo spoedig tot de fa milie behoren", zei ze. Hij staarde haar stomverbaasd aan. „Wat een wonderlijke reden om beleefd te zijn! Wel, jongedame, het is mijn ervaring, dat je juist met fa milieleden het eerst ruzie hebt!" „Dan heeft u een verkeerd denk beeld van een goed familieleven", zei ze, geprikkeld door zijn cynisme. „Dan moet u me maar eens vertel len hoe uw opvatting daarover is" stelde hij voor en om de een of an dere roden sloeg Fiona haar ogen neer. „Dat ls niet zo gemakkelijk ik bedoel, als je aan iemand moet uit leggen, betekent dat, dat hij er geen idee van heeft..." „Ga door!" beval hij. „Nou, wanneer ie lid bent van een familie betekent aat, dat ze je altijd de hand boven het hoofd zullen hou den dat ze je genoegens en moei lijkheden met je zullen delen, omdat jij de hunne deelt. O, er wordt wel eens gekibbeld natuurlijk, maar er bestaat iets sterkers dan je eigen persoonlijke wensen en behoeften dat je bindt..." „Bedoelt u, dat je dan iets van je eigen persoonlijkheid opgeeft?" „Eh ja, misschien in zekere zin wel", gaf ze toe. „Maar je verliest er niet bij. weet u". „O, neen?" Dat klonk niet zeer overtuigd. „Natuurlijk niet", legde ze ern stig uit. „Ziet u, het is waard dat je iets moet geven, om tot de familie te behoren, maar je krijgt er zoveel voor terug en wanneer mensen wer kelijk van elkaar houden „Als ze elkaar liefhebben?" ver onderstelde hij en ze knikte ernstig. „Ja, zo is het, Als mensen elkaar liefhebben, doen ze elkaar geen af breuk. Neen, ik geloof niet, dat je een deel van je persoonlijkheid ver liest". Hij antwoordde niet, maar een paar minuten later constateerde hij nogal kortaf, dat liet tijd was om haar naar Kilclief terug te brengen en ze lieten de bungalow leeg en veflaten achter. De volgende dag ging Fiona in Lys' auto op ontdekking uit en zag daarbij plotseling Marcel. Hij sloot juist de kap van zijn auto, alsof er ets aan de motor had gemankeerd. Ze stopte dadelijk en riep hem. Hij scheen even te aarzelen cn ze besefte met zinkend hart hoe af schuwelijk het zou zijn als ze zich had vergist en het Marcel niet was. Maar hij was hrt wc!! Hij draaide zich om en kwam langzaam en vrolijk op haar toe. Hij hoog zich over de hem toegestoken hand en kuste vluchtig liaar pols. „Wat een prettige verrassing!" sprak hij als meende hij het wer kelijk. „Ik vroeg me al af wanneer we elkaar eens zouden tegenko men..." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8