Vele meningen over Rijn-Schelde verbindingen en Noord-Brabant Uit Oostenrijk en Griekenland 250 vluchtelingen naar ons land BERKELSE ZAAK THANS VOOR DE HOGE RAAD WOENSDAG 16 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEBAT IN DE EERSTE KAMER Geregeld oppertoezicht over hoogwaterkeringen gevraagd De Eerste Kamer heelt gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de begroting voor 1955 van het departement van verkeer en water staat. Op de gereserveerde tribune volgden 27 ambtenaren van dit depar tement de beraadslagingen. Als eerste spreker bleek de heer Roebroek (K.V.P.) het wel In grote lijnen eens te zijn met het beleid der regering. Hij was er evenwel ver wonderd over, dat de sluiting van de zeegaten gekoppeld was aan de water keringen in het algemeen. Een goed geregeld oppertoezicht over de hoog waterkeringen achtte deze afgevaardigde absoluut noodzakelijk. Binnen de directie van de Rijkswaterstaat zal hiervoor naar zijn mening een apart orgaan moeten worden geschapen, in het bijzonder voor de zee weringen. De heer Roebroek drong aan op uit voering van de plannen tot watervrij making van de Biesbosch. Hij begreep niet, waarom de indijking van dit ge bied moet wachten tot het sluiten van het Volkerak. „Het geduld in West Noord-Brabant is op", zo zeide de heer Roebroek, sprekende over de ScheldeRijnverbinding. Naar zijn overtuiging is het onjuist de belangen van dit gebied nog langer op te han gen aan deze verbinding. Hij bepleitte in dit verband o.m. de verbetering van de haven van Bergen op Zoom. Voorts verlangde de heer Roebroek verbetering van de verkeersverbin dingen met België. De heer Tjalma A.R.) vroeg bij de uitvoering van het Deltaplan reke ning te houden met de belangen van de oesterteelt. In herwaardering van de functies bij de Rijkswaterstaat zag hij een mo gelijkheid om aan het personeelstekort tegemoet te komen. Hiermede zullen misschien enige heilige huisjes moeten worden afgebroken maar volgens deze afgevaardigde was dit de enige weg. De heer Kropman (K.V.P.) was te leurgesteld, dat de regering slechts beperkt de watersnoodschade van 1954 wil vergoeden. Wat boven de normale schade komt, moet naar zijn mening op basis van de wet op de watersnood- schade 1953 worden vergoed. Het be drag op zichzelf ongeveer 600.000 gulden behoeft daarvoor geen be zwaar te zijn. De heer Brandenburg (C.P.N.) zei- de, dat het Deltaplan in de allereerste plaats een zaak is, waarmee de be langen van Nederland gediend beho ren te worden. Een beslissing over de RijnScheldeverbinding moet uitgaan van de Nederlandse havens. Maatre gelen in West Noord-Brabant moeten los staan van een ScheldeRijnver binding. Deze spreker was tegen het AntwerpenMoerdijkkanaal. Hoogwaterkeringen De heer De Vos van Steenwijk (V. V.D.) vroeg zich af, waarom na de Deltawet de hoogwaterkeringen aan een kritisch onderzoek moeten wor den onderworpen. Is dat onderzoek er dan tot nu toe niet geweest, zo vroeg de V.V.D.-af- gevaardigde. Snelle indijking van de Biesbosch achtte hij ook gewenst. De heer Gerretson (C.H.U.) sprak over de RijnScheldeverbinding, spe ciaal ook met het oog op de belangen van West Noord-Brabant. Deze zaak is volgens zijn mening kabinetspoli- tiek en daarom betreurde hij het, dat de ministers het hierover z.i. kenne lijk niet eens zijn. Er ontbreekt een vast omlijnd regeringsstandpunt. Vol gens de heer Gerretson is de oplossing van het probleem primair de herope ning van de historische verbindingen, zoals door het Kreekrak, „waarmede men aan alle reclames en chicanes van onze Zuiderbroeders een geluk kig einde maakt". Een nieuw kanaal buiten de tussen wateren en door West- en Noord-Bra bant is volgens hem een onredelijke eis. De positie van de regering tegen over Brabant is volgens deze spreker onbetamelijk geworden en daarom mag men de waterstaatkundige verbe- APEN. In India beschouwt men apen als brave, wijze dieren, die door de mensen verwend moeten worden. Vo rige week kwam echter de apenkolo nie, welke bij het parlementsgebouw van New Delhi huist, in opstand te gen het mensdom. De apen drongen woningen binnen, trokken gordijnen stuk, slingerden aan eleclrische ka merlampen, scheurden de bibliotheek van een parlementslid aan flarden en roofden uit kasten en kisten al het voedsel, dat ze te pakken konden krijgen. Het kostte heel wat moeite de wijze apen tot beter inzicht te brengen. MATIGHEID. Leden van een matig heidsunie hebben geteld hoeveel maal in twaalf weken tijds voor de Britse radio werd gepraat over drank, bor reltjes, enz. Het bleek 1135 maal te zijn. Twee honderd twee een negentig maal betrof het een onschuldig grap je en 246 keer was het zo maar ter loops. Helaas waren 589 opmerkingen over drank bepaald ongewenst voor de radiohet ging over „onder tafel drinken" en zulke afkeurens waardige dingen. LEEFTIJD. De filmster Katlierine Hepburn werd onlangs geïnterviewd door een journalist. Vraag: Op welke leeftijd bereikte TJ het hoogtepunt van uw loopbaan? Katherine: „In de vyftieii jaren tussen mijn achttiende en twintigste levensjaar'. MUILKORF. Een vrouw in Massa Carrara (Italië) heeft een aanklacht ingediend tegen.haar echtgenoot, om dat zij in huis een muilkorf moet dragen als rem op haar welsprekend heid. teringen van dit gebied niet langer aan dit spookkanaal ophangen, zo meende hij. Het voorstel Van Cauwelaert Steenbergen, .zoals het er ligt, is vol gens de heer Gerretson, volkomen on aanvaardbaar omdat er geen datum in genoemd is. De onderhandelingen zou den moeten worden heropend en spre ker betwijfelde of dit zal lukken. „Geen Moerdijkkanaal", zo zeide de heer Gerretson. Wel onmiddellijk aanpassing van Brabantse werken, dus o.m. heropening van het Kreekrak en verbetering van de haven van Bergen op Zoom. De gehele strijd om de verbinding RijnSchelde is z.i. beheerst door het feit, dat België altijd „een recht tot medebeslissing en voorafgaand over leg heeft gepretendeerd. Dit kan men straks ook verwachten bij het Delta plan". Spreker achtte het Nederlandse standpunt in deze ijzersterk, „tenzij men het door onvoorzichtig, voorop gezet overleg aantastbaar maakt". De heer Kramer (P.v.d.A.) hoopte, dat bij uitvoering van het Deltaplan onze voornaamste havens aan open water zouden blijven liggen. De heer Sassen (K.V.P.) was het eens met het standpunt van minister Luns, dat het Moerdijkkanaal los staat van de belangen van West Noord-Brabant. Australië hoopt op 100.000 Nederlanders. Australië hoopt dit jaar meer Ne derlandse emigranten te ontvangen dan in enig jaar na de oorlog, zo deelt de Australische ambassade mee. De arbeidsbureaus zijn alle vanaf het be gin van dit jaar volop bezig met de plaatsing van emigranten. De Austra lische immigratie-autoriteiten hopen dat het aantal van 15.000, dat door mi nister Suurhoff voor dit jaar werd ge noemd, niet alleen zal worden bereikt, maar zelfs zal worden overschreden. Als de aanmelding op deze wijze door gaat, verwacht men, dat de 100.000ste Nederlandse emigrant naar Australië in de loop van 1957 zal vertrekken. OPNIEUW GROTE BELANGSTELLING „Twijfel aan feiten en deskundig oordeel". Onder veel belangstelling is giste ren voor de Hoge Raad behandeld het cassatieberoep van de 38-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O. 4ie door het Haagse gerechtshof wegens moord op zyn echtgenote is veroor deeld tot levenslange gevangenis straf. De gedetineerde requirant was zelf aanwezig. Er was veel publieke belangstelling, vooral van de zyde van academici. Rapporteur in deze zaak was raadsheer rar. Haga. Mr. G. van Oven te Den Haag lichtte de cassatiemiddelen toe. Hij noemde bij een beschouwing over zijn eerste middel de zaak niet alleen be- langrijk vanwege de hoogste straf, welke is opgelegd. Zij is ook belang rijk, omdat getwyfeld is aan de feiten en aan het oordeel van deskundigen. Wat de twijfel van de feiten betreft, vindt deze in hoodzaak zijn oorzaak in- de tenlastelegging. Deze bracht de moord terug tot een bepaald ter rein, namelijk het aanreiken van een kopje met vergif. Hierop heeft het Hof moeten oordelen. Uit de bewijsmiddelen moet dus blijken aldus pleiter dat deze in de dagvaarding nauwkeurig om schreven toediening dc dood van het slachtoffer tengevolge heeft gehad en niet andere toedieningen, die mo gelijk hebben plaats gehad. Er is wel cyaankali gevonden, maar hoeveel er is toegediend, weet men niet. Er had dienen te blijken, dat in het kopje een dodelijke hoeveelheid van deze stof aanwezig was. Uit het enkele feit immers, dat de verdachte zijn vrouw cyaankali zou hebben toege- Stoeipartij met fataal gevolg In een kazerne te Steenwijkerwold stoeide een aantal dienstplichtigen in een slaapzaal. De soldaat T. S. uit Groningen trok een krib scheef, waardoor de man op de bovenste krib tegen een muur sloeg, zwaar gewond werd en later stierf. Soldaat S. werd door de krijgsraad te velde van een beschuldiging, de dood van zijn kame raad veroorzaakt te hebben, vrijge sproken. De advocaat-fiscaal vorder de in beroep voor het hoog militair gerechtshof een maand gevangenis straf, omdat hij S. in zekere mate schuldig achtte. Uitspraak op 23 Maart. diend, volgt nog niet, dat hij aldus de dood heeft veroorzaakt. GEEN DODELIJKE DOSIS. Van een dodelijke dosis blijkt uit het arrest niets. In de maag is 21 milligram gevonden. Dit is op zich zelf te weinig. De minimum hoeveel heid is zeker 60 milligram. Uit de bewijsmiddelen kan dus volgens pleiter niet worden afgeleid, dat verdachte een dodelijke hoeveel heid cyaankali heeft toegediend en ook niet, dat verdachte's vrouw al leen tengevolge van die toediening is overleden. Ter toelichting van het tweede mid del betoogde mr. Van Oven, dat uit. het bewezen verklaarde niet is af te leiden, of de verdachte de verslagene opzettelijk van het leven heeft be roofd. Bij het derde middel tenslotte stelde mr. Van Oven, dat het onder zoek van het Hof nietig is, doordat de deskundige prof. Grevenstuk, die op vele punten van mening verschilde met zijn collega's, als getuige niet bij de gehele behandeling aanwezig was. Pleiter oordeelde daarmede artikel 319 van het wetboek van strafvorde ring geschonden. De procureur-generaal, jhr. mr. Van Asch van Wijck, zal op 29 Maart conclusie nemen. Farm bij Los Angeles cadeau gekregen. Voor de 51-jarige groenteman L. Hordijk in Monnikendam zal de ko mende 1 April geen Aprilgrap bren gen maar een werkelijk gebeuren, dat aandoet als een sprookje. Hij emigreert dan op uitnodi ging met zijn gezin naar Los An geles. Zijn vijf kinderen gaan mee en daarmede wordt een verhaaltje waar, dat al in 1951 de ronde deed in Mon nikendam. Toen werd de aandacht getrokken van een Amerikaans toe rist door de gevelsteen boven de zaak van Hordijk, waarop vermeld staat, dat hij van 19421945 een Joods ge zin voor de bezetter verborgen hield. De Amerikaan de heer H. Ra bin, een fabrikant van drogisterij producten uit Los Angeles nam zich voor deze Nederlander te belo nen. In 1953 kwam de heer Rabin nog weer eens over en toen viel de beslissing. Vader Hordijk zou boer worden op een farm nabij Los Ange les, zomaar cadeau gedaan door de rijke Amerikaan. Op 1 April gaat het met de „Wa terman" van de Holland Amerika- lijn naar de States. Heel Monniken dam leeft mee met deze buitengewo ne beloning voor een dappere Neder landse familie. Minnelijke regeling noodzakelijk Spaak over de kwestie Baarle-Hertog De Katholieke senator De Boodt heeft de minister van buitenlandse zaken geïnterpelleerd over „de chao tische toestand die in Baarle-Hertog heerst". In zijn antwoord gaf Spaak een historisch overzicht van deze kwestie, waarbij hij ook gewag maak te van de incidenten, die Sooy van den Eynde, eigenaar van enkele hui zen op het betwiste gebied verwekt heeft. Spaak verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat het betwiste grondgebied België toebehoort, doch daar de Ne derlandse regering een tegengestelde mening is toegedaan, zo zeide hij, zul len wij deze aangelegenheid in der minne moeten regelen. Einde Maart zal hiertoe een uit ambtenaren en ad vocaten bestaande Belgisch-Neder landse commissie bijeenkomen. Dit is de Finse tanker „Aruba", die' met een lading brandstof voor straal vliegtuigen op weg is naar commu nistisch China. Naar verluidt zal na tionalistisch China trachten het schip voor de aankomst bij het Chinese vasteland te onderscheppen even tueel door entering. Incident zonder enige betekenis Aldus Britse ambassade in Moskou Op de Britse ambassade te Moskou hecht men geen betekenis aan het in cident van Zondag, waarbij een jonge Rus met een eigengemaakt pistool de ambassade binnendrong. De man maakte dc indruk geheel overstuur te zijn. Hij sprak onsamenhangend. Het was wel duidelijk dat hij niet was ge komen met het doel iemand van het Britse personeel te deren, zo zegt men. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllilllll!l!llllllllllllü|l Nog te koud voor Lenteweer H (Van onze weerkundige m medewerker) Na het wegtrekken van de winter, die Maandag de vlucht m nam, begon het gisteren in een H groot deel van ons land al een beetje voorjaarsachtig te wor- M den. In De Bilt werd 9 graden C., in Zeeland 6 gr. C. gemeten. Al 34 dagen achtereen ligt de gemiddelde temperatuur onder li normaal en deze zal zeer waar- schijnlijk ook deze week nog m aan de koude kant blijven. Achter een stormdepressie, die over Scandinavië naar het Oosten trekt, voeren Noordelij- l| ke winden weer koude lucht naar onze omgeving. Deze kou- dere luchtstroom zal vandaag de Noordzee bereiken en de kans is groot, dat het morgen in geheel Nederland weer kou- der en enigszins -uur weer zal ff zjjn. Het voorjaar laat nog op zich wachten. De temperatuur blijft overdag aan de lage kant maar de vorst heeff gelukkig H de vlucht genomen. !]ï[!lllllllllllllllll!llllllllllllll!!l!lllll!llllllllllll!l!!!l!!!ll!ll!!llllll!!llllllllllll OM WONINGNOOD TE BESTRIJDEN Willem Andriessen in Stavenisse Terneuzen krijgt vijf arbeiders met hun gezinnen De Nederlandse regering heeft besloten 250 bouwvakarbeiders van ver schillende nationaliteit, die op het ogenblik in vluchtelingenkampen in Oostenrijk en Griekenland verblijven, met hun gezinnen in ons land toe te laten. De bedoeling is dat deze vluchtelingen onderdak in Nederland ltrygen in ruil voor hun arbeid in de woningbouw. De vluchtelingen zullen aanvan kelijk in woonoorden worden ondergebracht, maar na ongeveer drie maan den worden te werk gesteld in verschillende gemeenten van ons land. De gemeente Terneuzen krijgt er 5 toegewezen. Voor 10 gezinnen moet nog plaats worden gezocht. Dit besluit vormt de bekroning van een door de burgemeester van Dordrecht, mr J. A. H. J. van der Dussen, genomen initiatief. De heer Van der Dussen. van me ning zijnde, dat het inzamelen van geld alleen onvoldoende is om de vluchtelingen te helpen, zon op een middel om meer effectieve hulp te bieden. Hij stelde zich in verbinding Voor een dankbaar en geïnteresseerd publiek heeft de pianist Willem An driessen Dinsdagavond in het Dorps huis te Stavenisse een Chopin-pro- gramma uitgevoerd. Deze uitvoering kwam, mede dank zij een subsidie van het Rampenfonds tot stand onder auspiciën van de Z.V.U. Op onder houdende wijze gaf de heer Andries sen voor de van geheel Tholen geko men belangstellenden, een toelichting op het programma, dat dan ook ge boeid gevolgd werd. De burgemeester van Stavenisse, de heer L. A. Ver burg, sprak op deze bijeenkomst een openings- en een slotwoord. Bij de jongeren harWillem Andriessen het pleit weldra aewonnen, zoals ook uit - foto blijkt! (Foto P.Z.CJ. met de hoge commissaris voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart, die hij zijn plan voorlegde, om te trachten een aantal vluchtelin gen, die een bijdrage zouden kunnen leveren in de bestrijding van de wo ningnood, naar Nederland te laten komen. Vrijwillig opgegeven. De gemeenten, waar deze mensen huisvesting en werk zullen krijgen, hebben zich vrijwillig aangemeld. Zjj zullen een extra bouwvolume krijgen, voldoende om de nieuwe inwoners te helpen. Inmiddels is een commissie samengeseld onder voorzitterschap van dr ir D. R. Mansholt, directeur- generaal voor de arbeidsvoorziening, waarin zitting hebben vertegenwoor digers van de departementen van so ciale zaken en volksgezondheid, van maatschappelijk werk en van justitie. Deze commissie, waarin ook de orga nisaties van werkgevers en werkne mers in het bouwbedrijf vertegen woordigd zijn, zal de plaatsing van de vluchtelingen regelen. Men is op het ogenblik al bezig zg. selectiecommissies samen te stellen, die de kampen zullen bezoeken en de vluchtelingen die voor immigratie in aanmerking komen aan zullen wy- zen. In de woonoorden, waarin de vluch telingen aanvankelijk worden gehuis vest, krijgen zij gelegenheid om her schoold te worden, teneinde het Ne derlandse bouwvak te leren kennen. Men zal trachten dè gezinnen de Ne derlandse taal bij te brengen, zodat zij zo spoedig mogelijk opgaan in ons volk. Omstreeks half Mei zullen de eerste vluchtelingen naar ons land komen. Zij zullen huisraad enz. ont vangen en ook op andere manieren nog worden geholpen. Men heeft hier voor contact opgenomen met het co mité dat onlangs de grote inzameling voor de vluchtelingen heeft gehouden. Het Wereldgebeuren Een sigaar? Mevrouwtje, wilt U een sigaar op steken? Deze vraag kan men zonder enig bezwaar richten tot de Deense minister van handel, in dustrie en scheepvaart mevrouw Lis Groes. Zoals vele Deense vrouwen rookt ze van tijd tot tijd een kleine sigaar om zich eens even te verpozen. Mevrouw Lis Groes is een 44-jarige blondine, die als moeder van negen kinderen weet wat een huishouden en ook wat organisatie is. Ze beleeft thans echter moeilijke weken, want de Deense regering moest ertoe besluiten de consumptie te verlagen. Het Deense volk heeft enige jaren lang op te grote voet ge leefd. Het kocht op vrijmoedige wijze in het buitenland allerlei consumptie goederen zonder dat de deviezenpot daarvoor toereikend was. Nu die de viezenpot practisch leeg is, werd het grote woord gesproken: de prijzen van vele artikelen moeten omhoog om het verbruik te beperken. Tot voor kort maakte Lis Groes graag een frapje over dat „leven op grote voet", e merkte dan op, dat ze de moeilijk heden besefte van de lieden, die op grote voet leven. „Die mensen", zo zei ze, kunnen meestal geen passende schoenen vinden". Daarbij zinspeelde Lis op haar eigen voeten, die van uit zonderlijk formaat zijn. Mevrouw Groes was vóór haar hu welijk juriste. De juridische problemen boeiden haar echter minder dan de economische. Ze werd een voorvechtster in de vrouwen- en de consumentenorganisaties. Uitein delijk bracht ze het in haar huwe lijk zover, dat ze presidente werd van de grootste Deense vrouwen-con sumentenorganisatie. Dit laatste was enigszins opvallend, want haar man was voorheen chef van de prijscon trole in Denemarken. Men kan uit dit samengaan van man en vrouw wel zo ongeveer na gaan uit welke sociale hoek de wand woei in den huize Groes. En men kan er ook uit afleiden hoe intens demo cratisch de Denen voelen, want er zijn landen, waar ministers, die met het prijsbeleid te maken hebben, helemaal niet gesteld zijn op ambtenaren, die in consumentenorganisaties een roi spe len of daarmee „actieve" relaties on derhouden. In Denemarken kon en kan dat allemaal wel. Dat nochtans de Denen in moeilijkheden zijn ge raakt en dat Lis Groes nu haar opge- wekt-levende landgenoten met prijs verhogingen en goederenschaarste op het dak moet komen, vindt zijn oor zaak in de al te optimistische han delspolitiek van het Deense kabinet Zo stevig is het bezuinigingspro- gram van het kabinet, dat zelfs de eense kinderen moeten mee-betalen aan het deviezen-tekort. Dat doen ze dan in de vorm van een cent belasting op elke jjslollïe, waar aan hun jeugdige tongen likken. De regering heeft medegedeeld dat het begrotingstekort over 1954 wel zo ongeveer 250 millioen gulden zal bedragen en dat voor 1955 ae vooruitzichten slechter zijn dan voor 19o4. De prijzen van buitenland se grondstoffen zijn gestegen en daar tegenover krijgt Denemarken voor de landbouwproducten, die het zelf uit voert, heel wat minder betaald. Daarom zal nu dan de Deense rege ring op kleding, schoenen, leerwaren, goud- en zilver, radio's, speelgoed, scheermesjes en nog honderden ande re artikelen 10% meer belasting leg gen teneinde het verbruik te drukken en tegelijk de nodige inkomsten te verwerven. Thee, koffie en lucifers zijn niet vergeten op de belastinglijst en vele Deense huismoeders waarderen dat maar matig. Zelfs bioscoop-bezoekers moeten mee-betalen!! Dit zijn dus wel moeilijke dagen voor huismoeder Lis Groes. Ze zal in haar woning te Kopenhagen en in haar huisje op het platteland, waar ze zo graag de weekeinden door brengt. ongetwijfeld peinzen over de zorgen, welke zij als huismoeder en minister heeftMisschien steekt ze daarbij dan een sigaartje op met de pijnlyke gewaarwording, dat ze van elk genot belasting betaalt totdat het Deense volk de nodige spaarzaamheid geleerd heeft! Willem Ruys gehuldigd De 90e verjaardag van Willem Ruys is gisteren in Rotterdam zeker niet onopgemerkt voorbijgegaan. Er wer den meer dan honderd bloemstukken bezorgd. Ook de posterijen hadden het druk, nJ. met ongeveer 500 brieven en 230 telegrammen uit alle delen van de wereld. De receptie was buitengewoon druk bezocht. Er waren ook talrijke ge schenken, o.a. een televisie-apparaat en 90 eieren, die een vroeger keuken meisje uit Hulshorst gestuurd had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5