m De Goesse bankbediende kon de enveloppen niet verwisselen VROUW IN VLISSINGEN DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN Snel buiten adem VAN TOT Zmsp Almanak Agenda kkovinuialk z e a u w a ±i u o u k a n t WOENSDAG lti MAAKT 1900 VERDEDIGER VOOR HOGE RAAD Procureur-generaal zal 19 April in deze zaak conclusie nemen (Van een speciale verslaggever) Voor de Hoge Raad, voorgezeten door de vice-president, mr dr W. Fick- heeft mr S. A van Oven gisteren in cassatie gepleit In de geruchtmakende za3k van de verdwenen enveloppe met 50.000 gulden, waarvoor het Haagse gerechtshof op 22 December 1954 de bediende van het Goesse filiaal van de Amsterdamsche Bank, de 34-jarige M. P. B., in hoger beroep veroordeelde tot drie jaren gevangenisstraf. De Middelburgse rechtbank had hem op 17 September 1954 tot dezelfde straf veroordeeld. Op 19 April a,s. zal de procureur-generaal, jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck, conclusie nemen in deze zaak. De uitspraak van de Hoge Raad komt dan enige weken later. Men zal zich herinneren, dat een op 3 April 1954 door het Goesse filiaal naar Amsterdam gezonden enveloppe met 50.000 gulden bij aankomst op het hoofdkantoor der Amsterdamsche Bank slechts waardeloos papier bleek te bevatten. Het onderzoek wees uit, dat de in Amsterdam ontvangen en veloppe niet dezelfde was als die op het bijkantoor ter verzending is ge reed gemaakt. Aan M. P. B. was ten laste gelegd, dat hij de beide enve loppen verwisseld heeft en zich de en veloppe met 50.000 gulden heeft toe geëigend. De verdediger in de beide eerste in stanties, mr M. A. Terwoert te Middel burg, heeft daartegen o.a. aangevoerd, dat de beklaagde in het gecontroleer de tijdschema van zijn handelingen daartoe niet de gelegenheid heeft ge had en dat hij bovendien verstande lijk niet zodanig is ontwikkeld, dat hij een dergelijke geraffineerde mis daad kon beramen en uitvoeren. Ook mr Van Oven heeft zich giste ren voor de Hoge Raad met dit tijd schema uitvoerig bezig gehouden. Na dat verdachte onder toezicht van de kassier op Zaterdag 3 April de enve loppe gereed heeft gemaakt voor ver zending, is zij bij de kassier blijven liggen van kwart voor twaalf tot half één en door deze niet uit het oog verloren. Verdachte heeft toen de brief naar de jongste bediende ge bracht ter frankering. Deze heeft de enveloppe een minuut later aan B. gegeven, die intussen zijn jas had ge haald. De enveloppe, die aan het post kantoor werd aangeboden om 12.40 uur was, gelijk is komen vast te staan, een andere van gelijk gewicht. Indien de verdachte de brief heeft verwisseld heeft hij dit moeten doen in deze tien minuten, d.w.z. envelop pe klaar maken, wegen, frankeren, met gelijk gewicht vullen en dicht- plakken. Het is onmogelijk, dat hij dit in deze tijd zou kunnen hebben ge daan. Het is bovendien niet aan te ne men, dat hij daarvoor een enveloppe zou nemen, waarop het adres in zijn handschrift is geschreven. Dit zou immers de verdenking onmiddellijk op hem richten. Dit betoog hield mr Van Oven ter ondersteuning van zijn eerste cassa tiemiddel: schending althans verkeer de toepassing van een aantal artike len van het Wetboek van Strafvorde ring, omdat het in het vonnis als be wezen verklaarde niet uit de gebe zigde bewijsmiddelen kan worden af geleid, bijzonderlijk niet, dat de enve loppe met bankbiljetten toebehoorde aan een ander dan verdachte. Op hetgeen drs A. H. Witte van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag had verklaard ging mr Van Oven daarna nader in. Niet omdat zijn ver klaringen onjuist zouden zijn, doch omdat zij een ander karakter hebben dan deskundigenverklaringen in een strafzaak volgens de bestaande juris prudentie behoren te hebben. 'Drs Witte heeft zich niet bepaald tot he'/ geven van deskundig advies doch een oordeel gegeven over de feiten. Het geven van zulk een oordeel komt niet de deskundige toe, doch de rechter. De rechter heeft zich in het onderha vige geval echter gebaseerd op het oordeel van de deskundige, dat geen deskundig oordeel zonder meer was. Het tweede cassatie-middel komt er dus op neer, dat het Hof in zijn von nis als deskundig oordeel gebezigd heeft de verklaring van drs Witte, welke niet een deskundig oordeel be vat. (Advertentie) ,scV>' ei'0' ,<vV* I pggpgl SPRINGBOK \&ÈÊr *n Moscatel Geïmporteerd door OUD-Haarlem Jaarverslag Aankoopver. C.B.T.B. „Schouwen-Duiveland" Dit jaar geen dividend Verschenen is het jaarverslag van de coöperatieve aankoopvereniging van de gewestelijke afdeling „Schou- wen-Duiveland" van de Zeeuwse Chr. Boeren- £n tuindersbond. De omzet, welke in 1952 182.468,21 bedroeg, daalde in het rampjaar tot ruim 50.000 gulden. In 1954 was er een stij ging te constateren tot 81.554,46. Ten opzichte van de voorrampse ja ren blijft er dus een omzetverminde- ring van 55 pet. De van de CAV „Sas" ontvangen provisie bedroeg het afge lopen jaar 715,67. De balans en ver- lies- en winstrekening over 1954 wijst een kapitaal aan van 1565,30 en een verlies van 107,38. Deze cijfers tonen duidelijk aan dat het in 1954 nog niet mogelijk is geweest een deel van de provisie aan de leden uit te keren. De heer J. A. van Waveren uit Haamstede strad als bestuurslid af; in zijn plaats werd de heer L. de Rui ter uit Renesse gekozen. ONDERGRONDSE GASBUIS GESPRONGEN Man in zorgwekkende toestand in ziekenhuis Brokje Vlissingse geschiedenis onder de slopershamer Mctc»k Uzelf niet wijs, dot kortademigheid nu eenmaal bij Uw gestel hoort Neem het snelwerkende middel, dat het taaie olijfje STRA-FEEST Zaterdag aanstaande trekken de Schouwse Serooskerkers er weer op uit om het traditionele stra-feest te vieren. Een weinig van de traditie zal evenwel moeten vervallen; wegens gebrek aan paarden kan namelijk de rijtoer niet doorgaan. Op de moeilijk heden. die zich voordeden met betrek king tot het ringrijden is inmiddels een oplossing gevonden. De kampioe nen, aanstaande kampioenen, prijs winnaars en pollepel-veroveraars zul len elkaar nu fietsende in het strijd perk ontmoeten. Voor een verdere en letterlijke vrolijke noot zorgt het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid" uit Ellemeet. En wie dan bij het val VLUG Het is natuurlyk nog te vroeg om juichende jubelkreten te slakenom winterjas en wollen sjaal in een hoek te werpen en om opgewonden de Zeeuwse stranden te bestormen. Jaweldddr is het nog te vroeg voor. Maar een bescheiden jubeltoon mogen we misschien wel aanheffen, nu de temperatuur iets gematigder is geworden, nu ge weer zonder vele en veelsoortige voorbereidende maatre gelen op kledinggebied uw woning kunt verlaten. De lente, het tover woord zij met. enige schroom neerge schreven, de lente is nog niet in licl land, maar't begint er op te lij ken! De zon slaagt er immers in om zo nu en dan het wolkendek te doorbre ken en ge komt dan tot de verheu gende conclusie, dat dit hemellichaam inderdaad nog verwarmend werkt. Dat er ook na deze winter, hoe on waarschijnlijk het soms ook lijkt, weer een zomer zal komen! Dat er nog geen reden is om te wanhopen, ook al zouden sommige uitspraken daar alle aanleiding toe geven. Want wat te denken van de opmerking, die onlangs een zevenja rig knaapje maakte, toen hij vijf mi nuten waarlijk zon had gevoeld? Wdt te denken van diens: „Als de zon deze zomer nou es één dag zó zou schijnen wat zou dat fijn zijn!"? De kinderhand zou in dit geval wel héél erg vlug gevuld zijn Té vlug naar onze smaak! len van de avond nog niet moe is, kan zich aan de da BEEN GEBROKEN Het zesjarig dochtertje van de heer A. P. Quist te Sint Annaland stak in haar woonplaats de Nieuwstraat over en kwam daarbij te vallen. De val was dermate hevig, dat de kleine een been brak en naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden overgebracht. V.S.V. JUBILEERT De Vlissingse Speeltuinvereniging „V.S.V." jubileert! Zaterdag 26 Maart aanstaande zal zij met een receptie in het „Concertgebouw" te Vlissingen haar 35-jarig bestaan vieren. De kin deren zullen zich waarschijnlijk bij goed weer wel in de speeluin ver maken. VRIJGEGEVEN In de afgelopen week zijn tal van binnenwegen afgesloten geweest we gens de opdooi; ook die van het wa terschap „Het Vrije van Sluis" in totaal vijfhonderd kilometer lang. Met ingang van gistermiddag één uur zijn zij echter weer vrijgegeven voor zwaar vervoer, zodat het niet meer nodig is in West-Zeeuwsch Vlaande ren Kilometers om te rijden. KLEUTERSCHOOL In W'estdorpe zijn enkele welkome veranderingen op komst. Binnenkort zal er een nieuwe kleuterschool ver razen, waarvoor de gemeenteraad reeds de benodigde gelden heeft be schikbaar gesteld. De oude school on dergaat een metamorphose en wordt ingericht als badhuis. Een deel van het gebouw zal voorts dienst gaan doen als verenigingsgebouw en als vvijkgebouw voor het Wit-Gele Kruis. Hiertoe zal nog een stuk aan de oude school worden bijgebouwd. Advertentie W0NDER0UE Weg met onhandige llkdoornrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN. Anüsep- tisch Likdoornmiddel vaD f. 1.35 be spaart U veel ellende Eindelijk is het dan zoverEr is veel over te doen geweest en er is veel over gepraat, maar thans is Hotel Madjoe aan de Itoudekerkse- weg onder slopershanden. Reeds jaren was het een sta-in-de- weg aan deze snelle verkeersweg. Het rijwielpad moest er voor wor den omgelegd en het liep gedeeltelijk over de rijweg. Met deze afbraak gaat weer een klein stukje „geschiedenis" ver dwijnen Voor de oorlog lag het gebouw verscholen tussen hoge bomen en was er een wat primitieve, maar aantrekkelijke speeltuin aan vér bonden. Vlissingen was niet rijk aan dergelijke inrichtingen en zodoende was deze speeltuin zeer in trek. Voor een dubbeltje kon je er een hele middag doorbrengen en kreeg je bo vendien nog een glaasje limonade toe! Velen van de ouderen zullen on getwijfeld herinneringen hebben aan een piepende draaimolen, een wan kele wip en een krakende schommel., Toen de tuin later enigszins gemo derniseerd werd, kwam er een glij baan bij, waar je met een trap naar boven moest. Een zeer geliefkoosd voorwerp voor de jeugd. Je kon er zo heerlijk op een matje afglijden en... met een gat in je broek thuis komen. En dan waren er de aapjes, die langs de muren in hokjes waren op gesteld. De jeugd was er niet van daan te krijgen en genoot volop van de grappige buitelingen van deze dieren. Uit geheel Zeeland kwamen auto bussen met kinderen om te genieten van zee en strand en dan was deze speeltuin een aangename verpozing Tijdens de oorlog kwam een vreem de „jeugd" het gebouw betrekken en werd de omgeving een speeltuin voo) de Duitsers. Naast de speelwerk tuigen verrees een formidabele bun ker op het terrein. Na de oorlog kwam het gebouw in verval. Aangezien er echter nog woongelegenheid aan verbonden was, kon niet tot ontruiming en af braak worden overgegaan. Enige tijd heeft het restaurant nog dienst gedaan als clubhuis van een sport vereniging. Thans klinken er de doffe slagen van de voorhamers op de muren, die in brokken naar beneden komen Straks als het gebouw met de grond gelijk gemaakt en de moderne ver keersweg recht is getrokken, zal weer een prettige jeugdherinnering verdwenen zijn. Weg schommel, weg wip, het mo derne snelverkeer raast voorbij... In de Prinsenstraat te Vlissingen heeft zich waarschijnlijk in de nacht van Maandag op Dinsdag een ernstig geval van gasverstikking voorgedaan, waarvan het echtpaar Batus het slachtoffer is geworden. Toen liet ongeluk werd ontdekt, Dins dagmiddag omstreeks vier uur, wa ren bij de 58-jarige mevrouw M. E. Batusde Kok, de levensgeesten reeds geweken. De 59-,jarige heer C. Batus moest in bewusteloze toestand naar het Sint Joseph-ziekenhuis wor den overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Dinsdagmorgen waarschuwde een bewoner van de Prinsenstraat perso neel van de gasfabriek, dat zijn echt genote onwel was geworden door bin nendringende gassen. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waar uit bleek, dat een onderaardse leiding was gesprongen. De harde bevroren bovenlaag van de grond had echter de vrijkomende gassen niet doorgela ten en deze verspreidden zich onder de grond, waarna zij op de warmere plaatsen onder de huizen naar boven drongen. Des middags viel het een der werk- Flessenmelk in Zeeland niet in prijs verlaagd Wel gepasteuriseerde melk op Schouwen Er blykt enig misverstand by het publiek te bestaan over de prijs van de flessenmelk in Zeeland na de ver laging van de melkprijzen in onze provincie met één cent per liter, die Maandag j.l. inging. Naar wij van de zijde van de Zeeuwse Melkfederatie vernemen, is de prijs van de flessen melk dezelfde gebleven. De flessenmelk die de Zeeuwse zui- velinrichtingen leveren, is namelijk gesteriliseerde, waarop de prijsverla ging niet van toepassing is. Dit geldt voor geheel Zeeland, behalve voor Schouwen-Duiveland, waar de nieuwe zuivelfabriek in Zierikzee gepasteuri seerde flessenmelk levert, die wel in prijs is verlaagd. Op dit eiland is ech ter ook gesteriliseerde melk in fles sen verkrijgbaar, waarvan de prijs wel is verlaagd. Tussen de prijzen van de losse con- sumptiemelk en de gesteriliseerde flessenmelk ligt in elk van de Zeeuw se melkgebieden 8 cent verschil. Tot goed begrip laten wij hier deze prijzen volgen: in Schouwen-Duiveland, N.- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen kost de losse melk 31 cent per liter, de flessenmelk 49 cent, in Tholen, St. Philipsland en Zuid-Beveland zijn de prijzen achtereenvolgens 30 en 38 cent en op Walcheren betaalt men achtereenvolgens 29 en 37 cent per liter. Plannen voor B.L.O.-school op Tholen De plannen voor een school voor buitengewoon lager onderwijs op het eiland Tholen nemen vastere vormen aan. De voorbereidingscommissie, be staande uit de burgemeesters van St. Annaland, Sint Maartensdijk en de gemeentesecretaris van Tholen, gaan thans na hoeveel leerlingen op het eiland voor deze vorm van onderwijs aanmerking zullen komen. Dezer dagen had een bespreking plaats met het hoofd van de BLO- school uit het naburige Klundert, daar het streven weliswaar is, een ge heel eigen school op te richten, maar tevens de mogelijkheid bestaat een dependance van de Klundertse school te vormen. Over de plaats is nog niets bekend; vanzelfsprekend zal een zo centraal mogelijk gelegen dorp geko- yn worden. Wegverkeer in deel van £uid-Beveland gestremd Wegens opdooi zullen verscheidene wegen in de zak van Zuid-Beveland Woensdag voor het zware wegverkeer gesloten zijn. In verband hiermede zullen de busdiensten van de Auto Mij. Zeeland naar Kwadendamme, Baarland en Oudelande geen door gang kunnen vinden. De directie van de A.M.Z. heeft zich genoodzaakt ge zien de dienst te beperken waarbij van deze route alleen Goes's Gra venpolderOvezandeDriewegen en hoogstwaarschijnlijk Ellewoutsdijk gereden zal worden. Bij de uitvoering van deze dienst zal afgegaan worden op de tijden, welke in de dienstrege ling vermeld staan. lieden, die de herstelwerkzaamheden uitvoerden, op, dat in het perceel Prinsenstraat 1 de woning van het echtpaar Batus de gordijnen nog gesloten waren. Toen op kloppen en bellen niet werd opengedaan, waar schuwde men de politie, die zich door het opschuiven van een raam toegang tot de woning verschafte. In de wo ning hing een sterke gaslucht. Het echtpaar bleek in zijn slaap te zijn verrast. Een arts, die spoedig ter plaatse was, kon slechts constateren, dat de vrouw inmiddels was overle den. Hij diende de man zuurstof toe en liet -iem ogenblikkelijk naar het ziekenhuis vervoeren. Het van het werk wegblijven van de man, die werkzaam was bij de S. H.V., is niet opgemerkt, omdat hij reeds enige tijd ziek thuis was. Het in het huis doorgedrongen gas heeft teen andere uitweg kunnen vinden an naar boven, doordat de roosters in de muur, die voor de verversing van de lucht onder de vloer moeten zorgdragen, wegens de koude waren afgesloten. Dr. H. Doeleman verlaat Goes Dr. H. Doeleman, sinds Februari 1945 huisarts te Goes, is per 1 April a.s. benoemd tot controlerend genees kundige bij het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor te Rotterdam. De praktyk te Goes zal worden voort- fezet door dokter J. A. E. van der een uit Den Haag. Zaterdagmiddag 26 Maart a.s. zal dr. Doeleman een afscheidsreceptie in hotel „de Korenbeurs" houden. Naast zyn drukke dokterspraktijk had hij ook een werkzaam aandeel gehad in het verenigingsleven van Goes. De heer A. D. Littooy in Middelburg overleden. Overledene bekleedde belangrijke positie in Zeeuwse hoofdstad. Zeeuwen in bestuur Vakgroep Chr. Bond Overheidspersoneel De Chr. Belastingambtenarenbond thans vakgroep van de Nederland se Chr. Bond van Overheidspersoneel heeft dezer dagen in „Krasnapols- ky" te Amsterdam zyn 50-jarig be staan in een feestvergadering gevierd. In do huishoudelijke vergadering werd tot lid van het bestuur van deze vakgroep gekozen de heer J. van Keulen, uit Vlissingen, terwijl als be stuurslid herkozen werd, de heer J. J. Ornee uit Middelburg. In zijn woning in Middelburg is Dinsdagmorgen nm ongeveer half elf plotseling overleden de heer A. D. Littooy. De lieer Liltoov heeft in de Zeeuwse hoofdstad, waar hij drukker en uitgever was en o.a. de functie van voorzitter van het burgerlijk armbe stuur heeft bekleed, jarenlang een belangrijke plaats ingenomen. Hy bereikte de leeftijd van 83 jaar. De heer Littooy werd op 4 Januari 1872 geboren in Middelburg als zoon van de toendertijd zeer bekende ds A. Littooy. Op vrij jeugdige leeftijd richtte hij een drukkerij op onder zijn eigen naam, die later in 1918 samensmolt met de drukkerij Olthoff. Van de vele functies, die de overle dene gedurende zijn werkzaam leven heeft bekleed, noemen wij behalve be stuurslid van 't burgerlijk armbestuur dat van de Vereniging voor Handels onderwijs, waaruit hij zich nog niet had teruggetrokken. Ook was hij ere voorzitter van de Vereniging' Chr. Bewaar- en Voorbereidingsschool. Daarnaast heeft de heer Littooy verschillende functies vervuld in de Geref. Kerk van Middelburg en be woog hij zich voordat hij zich in 1947 uit de zaken terugtrok actief in de Chr. Bond van Boekdrukkerspa troons, zowel op districts- als op lan delijk niveau. Op 30 April van het vorig jaar werd dhr. Littooy wegens zijn verdiensten benoemd tót Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal geschie den Vrijdagmiddag a.s.. Verenigingsgebouw in Serooskerke Wie thans een kijkje neemt in het ;ebouw, dat vroeger tot bedehuis van de Gereformeerde Kerk in het Wal- cherse Serooskerke diende, zal ver baasd staan. In vrij korte tijd is het interieur dermate ingrijpend gewij zigd, dat men zich moelijk kan inden ken, dat hier vroeger kerkdiensten werden gehouden. De gemeente kocht het gebouw aan om het in te doen richten tot ver enigingsgebouw (hierover werd reeds uitvoerig geschrevenMaar ook zul len de leerlingen der diverse scholen hier gymnastiekomlerricht genieten Daartoe is de grote zaal van het no dige voorzien. De inrichting getuigt overigens van grote doelmatigheid. De zaal lian ver deeld worden in twéé zalen door o; eenvoudige wijze een tussenscho' dicht te schuiven. Bijzonder vernuftig is ook het „balkon". Dit bestaat uit een kamer, die als vergadervertrek kan worden gebruikt, wanneer men in een wand van deze ruimte een tus- senschot opent, ontstaat er uitzicht op de zaal en ziedaar het balkon! Zaal en balkon tézamen kunnen 340 men sen bevatten. Er is verder een ruim toneel, er zijn twee kleedkamers, een gardero be voor het publiek, een bergplaats voor de gymnastiekwerktuigen, was gelegenheid voor de turnsters en turners en een buffet. Grotendeels is thans het werk ge reed, men legt er nu de laatste hand aan. Vrijdagavond zal het gebouw feestelijk worden geopend. Maar voor het zover is, dient er nog een en an der te gebeuren. Vast staat echter, dat Serooskerke zich gelukkig mag prijzen met dit nieuwe centrum voor het verenigingsleven Het laatste zal zeker door déze accor"-'^Me nog -•eer opbloeien! (Advertentie/ Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... tiaar straks weet U zich geen ■aad meer van de slopende Iheumatische pijnen. cgin daarom vandaag de beproefde vt'uschen kuur. De zes minerale zou- cn van Kruschen geven uw bloed- uiverende organen nieuwe kracht en nergie. Onzuiverheden in uw bloed vorden verdreven en daarmede de >orzaak van die ondragelijke rheu- natiek. Middelburg - Electro: „De lifter", (18 jaar), 19 en 21.15 uui. Vlissingen Alhambra: „Staatsvijand No. 1", (alle leeftijden), 19 en 21 uur; Luxor„Opstand in Mexico", (14 jaar) 20 uur. Goes Grand: „Nachteskader', (14 jaar),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2