PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Cals leed gevoelige nederlaag in de Kamer D£ BILT Aantal vrijwilligers in Zeeland boven landelijk gemiddelde ULTIMATUM VAN JUWELIERS AAN DE ARBEIDERS KLEINE AT0MISCHE WAPENS IN MILITAIR CONFLICT Vand aag, 198e Jaargang No. 63 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W, Leertouwer. Adj .-Hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 0.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensd. 16 Maart '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VllsBlngen, Walstr. 08—80, telef. 2300 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 81, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 3475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. VERWARREND SLOT AAN TELEVISIE-DEBAT Onaanvaardbaar verklaarde motie-Peters werd toch aangenomen (Van onze parlementaire redacteur). Het televisiedebat in de Tweede Kamer, dat drie volle middagen ge duurd heeft, heeft Dinsdag een verwarrend slot gekregen, doordat de Kamer de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals een gevoelige nederlaag toegebracht. Die nederlaag bestond uit de aanneming van een motie van de heer Peters (KVP), waarin de Kamer als haar oordeel uitsprak, dat de uit voering van het algemeen programma, als voorgesteld in het ontwerp te levisie-besluit, tot ernstige moeilijkheden zal leiden en te kennen gaf dat door de omroeporganisaties voor te bereiden en uit te zenden televisie programma tenminste een kwart gedeelte, ten hoogste de helft door de Nederlandse televisiestichting als „gezamenlijk" program uitgezonden mag worden. De heer Peters wenste het vetorecht van de samenwerkende omroep verenigingen te handhaven. Hij wilde vastgelegd zien dat het gezamenlijk programma geheel een zaak van de omroepverenigingen is. De minister verlangde een algemeen programma naast de bijzondere uitzendingen die een zelfstandig karakter dragen. Hy wees de motie Peters, die z.i. veel on duidelijkheden bevatte, af. „Als zy wordt aangenomen", zo dreigde hij, „zal het kabinet zich moe ten heraden of de regering nog wel zoveel geld voor de uitzendingen be schikbaar zal kunnen stellen". Deze verklaring verwekte heel wat beweging in de KVP-fractie. Nu is een onaanvaardbaar verklaarde mo tie want daarop kwam de afwij zing van de minister neer staats rechtelijk niet zo'n groot obstakel. Hy kan desnoods een door de Kamer aan genomen motie naast zich neerleggen. Wordt een door een minister niet gewenst geacht amendement aange nomen, dat wordt in een wetsont werp een wezenlijke verandering aan gebracht. Voor de bewindsman staan m zo'n geval twee wegen open: af treden of'schorsing van de behande ling, vragen, wat meestal intrekking betekent. De Kamer kon nu echter niet met amendementen werken, omdat er geen wetsontwerp, doch een ontwerp televisie-besluit in behandeling was, welk besluit door de minister wordt uitgevaardigd buiten de Kamer om. Dat wil zeggen, de bewindsman had het wel aan de Kamerleden voorge legd; het bevredigde hen echter niet Kartel De radiohandel is de laatste weken nogal druk in de publiciteit en dat was geen prettige publici teit. Men richtte duidelijke verwijten tot radiohandelaren, 5 importeurs en -fabrikanen o.m. over te grote winst marges op de uit het (Duitse) buiten land geïmporteerde toestellen en men wees er op, dat de bestaande kartels in het radiobedrijf een redelijke prijs verlaging van de gehele radio-appara- tuur tegenhielden. Dat waren ernstige verwijten, waar aan de regering aandacht heeft ge schonken. Die aandacht was te meer gewettigd nu de regering een hard nekkige strijd heeft te voeren tegen het opschroeven van het prijspeil Daaruit is een conflict voortgeko men tussen de minister van economi sche zaken en de radiobedrijven. Mi nister Zijlstra moet zelfs gedreigd hebben met de ontbinding van de bei de „kartels", die in Nederland het ra dio-bedrijf beheersen. Vrijdag 18 Maart zal vermoedelijk de grote conflict-dag zijn. Met ingang van die datum is het namelijk aan de groot- en kleinhandel verboden hoge re winstmarges toe te passen dan men berekende in het laatste kwar taal van 1954 en wanneer de minister zich dan op het standpunt stelt dat de marges in de radiohandel zijn ver hoogd, zal hij moeten ingrijpen. Kan de minister dan een organisa tie als de „Nederlandse Vereni ging van Radiodetailhandelaren ontbinden Wij geloven van niet. De ze vereniging is zoals zovele vereni gingen van zakenmensen geen echt kartel. Een echt kartel onderscheidt zich hierdoor, dat concurrentie is uit gesloten. Welnu in de radiohandel bestaat wel degelijk concurrentie. De fabrikanten van radio-toestellen beconcurreren elkaar zelfs scherp. En de radiodetaillisten spelen in die concurrentie tenvolle hun partijtje mee. Wat de vereniging echter wel doet, dat is de winstmarge bescher men welke de fabrikant aan de detail list toelegt. Zij staat niet toe, dat haar leden een deel van de winstmarge la ten vallen. Zij bepaalt overigens die winstmarge niet zelf, want dat ge schiedt door de fabrikanten. En daarmee zijn we dan beland midden in het conflict tussen de mi nister en de radiobedrijven. Dat con flict gaat namelijk in hoofdzaak over de winstmarge. Wat toch is het geval? De rege ring heeft de 3% omzetbelas ting voor de detailhandel af geschaft, omdat zij deze belasting thans bij de bron (de fabrikanten) heft. Nu hebben de riadiofabrikanten deze heffing voor eigen rekening ge nomen en aan de radiohandel de volle bestaande winstmarge gelaten (waar in dus ook de 3% omzetbelasting ver disconteerd was). Dat is dus een verhoging van de winstmarge en wellicht is dat in strijd met de beschikking van de minister, waarbij de handelsmarges aan ban den werden gelegd. In zekere zin "staat de vereniging van radiodetailhandelaren echter bui ten deze verhoging. Het gaat om een besluit van de fabrikanten en het is niet duidelijk waarom men op grond van deze als men het dan zo noe men wil prijsopdrijving de organi satie van de radiodetailhandelaren zou moeten treffen. Totzover deze procentenkwestie. Het is bekend ,dat ambtenaren van minister Zijlstra's departement in de laatste weken uitgebreide steekproe ven in de administratie van radiode- tailzaken hebben gedaan om na te gaan hoe 't in 't algemeen staat met de winsten in deze bedrijven. De uit slag van dat onderzoek zal ongetwij feld van invloed zijn op de beslissing welke de minister Vrijdag a.s. neemt. Komt het werkelijk tot een con flict, dan zitten daaraan heel wat principiële kanten vast voor vele zo genaamde bedrijfskartels in Neder land, waardoor dat conflict wel eens veel grotere betekenis kan krijgen dan alleen die van een meningsverschil tussen enkele duizenden radio-detail listen, -fabrikanten en -importeurs met de minister. en daarom trachten zy het door mid del van moties te veranderen. Er wer den er dan ook zes bijna zeven! ingediend. By zitten en opstaan liet de voor zitter over de motie-Pfeters beslis sen. De confessionele partijen waren voor, de PvdA de WD en de CPN te gen. Nu dus maar afwachten of mr. Cals hieruit consequenties zal trek ken. Geharrewar Op sommige andere moties ontstond ook nogal wat geharrewar. Er kwam o.m. een voorstel van orde met een onverwachte stemming aan te pas. Voor het eerst konden de bezitters van televisietoestellen ook deze vergadering werd geheel uitgezonden genieten van „echt" kijkspel, al zullen zij niet alles begrepen hebben. Vooral niet toen gestemd moest worden over de motie van mevrouw For tanier de Wit (WD). Hierin was vervat dat de staat kundige voorlichting via de radio- omroep niet voldoet aan de eisen, die in een democratisch staatsbestel in acht genomen behoren te worden. Ten aanzien van deze voorlichting via radio en televisie behoren, aldus de motie, zodanige maatregelen te wor den getroffen, dat er een billijke ver houding tussen de verschillende staat kundige richtingen zal worden be tracht. Verworpen De motie werd met 24-59 stemmen verworpen. Voor waren de WD, de AR, de CPN, mej. Zeelenberg en de heer Goedhart van de PvdA en jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Van der Feltz (CH). De minister had vooraf toegezegd, dat hy de wensen van mevr. Fortanier in overweging wilde nemen. De heer Burger (PvdA) wilde hem daartoe gaarne de gelegenheid geven en hij beval mevr. Fortanier aan haar motie aan te houden. Mevrouw Fortanier wenste echter de motie in stemming te zien ge bracht, waarna mr. Burger op zijn beurt een motie op de tafel van de voorzitter deponeerde. Deze accep- Vervolg op pag. 8) STAKING IN DIAMANTINDUSTRIE Vandaag moet werk hervat worden De Amsterdamse Juweliersvereni ging overweegt, de diamantindustrie geheel naar buiten te verplaatsen. Elders zou dan op grote schaal de scholing ter hand moeten worden ge nomen; deze zou in een versneld tem po ongeveer een jaar in beslag nemen om vrijwel volledig geschoolde arbei ders af te leveren. Dit verplaatsen# der industrie naar andere gemeenten wordt voor verscheidene firma's te Amsterdam aantrekkelijk, omdat ve le gemeentebesturen de vestiging animeren en gunstige voorwaarden aanbieden. Indien de staking van lan ge duur zou zijn, zou dit op de beslis singen van de werkgevers in deze richting zonder twijfel grote invloed oefenen, en het zou kunnen leiden tot een massale uittocht der diamantin dustrie uit Amsterdam. De A.J.V. is ervan overtuigd, dat de staking een zeer aanzienlijke schade zal toebrengen. Elke stakingsdag zal de bedrijven nog zwakker maken dan zij reeds zijn. „Elke dag stilte in het bedrijf is een symptoom van de toe komst", aldus de A.J.V. in een brief aan de werknemers. Andere centra in het buitenland zullen met de sta king te Amsterdam hun voordeel doen. In een aangetekend schrijven aan de arbeiders stellen de werkgevers het volgende ultimatum: „In verband met de situatie in de Stram in de houding tijdens een koninklijk bezoek diamantindustrie verzoeken wy U met klem, het werk op Woensdag 16 Maart aanstaande om acht uur te hervatten. Indien U niet aan dit ver zoek wilt voldoen, dan zal de harde consequentie ontslag moeten zijn. Ont slag, bet pijnlykste besluit dat moge lijk is, maar onafwendbaar omdat liet niet verschijnen' van U op het werk een dringende reden tot dit ontslag is. „Beseft", aldus eindigt de brief, „dat indien deze staking voortduurt, de dag kan komen, dat er niet meer onderhandeld en niet meer gewerkt behoeft te worden, omdat er dan geen Amsterdamse diamantindustrie meer bestaat". Het bestuur van de A.N.D.B. deel de mede, dat voor zover het bestuur op dat moment bekend was aan het verzoek tot werkhervatting niet zal worden voldaan. In de raadzaal van het Amster- damse stadhuis heeft de ambte- naar van de burgerlijke stand, y M de heer A. J. Leemans, gister- ochtend het huwelijk voltrok ken tussen de 50-jarige vlieger- schrijver A. Viruly en de actri- ce Mary Dresselhuys. Felle lampen van de filmoperateurs y H beschenen bruid en bruidegom, toen zij hun ja-woord uitspra- H ken. De bruid was gekleed in y een eenvoudig donker mantel- p costuum met een vosbont, de bruidegom droeg een donker- blauw costuum. rz in de raadzaal, die voor deze gelegenheid in een trouwzaal p was herschapen, zaten vele be- kenden en vrienden uit de to- y neel- en schrijverswereld. n Voor de bruidegom traden als getuigen op diens 72-jarige va- m der. de heer J. Viruly uit Den Haag en de gezagvoerder van de ICL.M. F. Peetoom; voor de M 48-jarige bruid haar bejaarde tante en de artist Wim Kan. Namens de K.L.M. werd de y plechtigheid bijgewoond door mr. H. Scholte, chef van de spe- ciale dienst op de luchthaven y y Schiphol. y iiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Minder dienstplichtigen voor Belgische leger De Belgische minister van defensie, Spinoy, heeft in de Senaat verklaard dat als gevolg van de demografische ontwikkeling in België en de daarmee gepaard gaande daling van het aan tal jongemannen, ook het aantal be schikbare dienstplichtigen is achter uitgegaan. Dit zal in 1956 42.500 be dragen tegenover 52.000 in 1955. Uit deze ontwikkeling vloeit voort, aldus de minister, dat het aantal ac tieve divisies in 1956 van drie op twee teruggebracht zal moeten worden. De beide andere divisies zullen thans volgens de vastgestelde normen wor den samengesteld. Zoals bekend, be schikte België tot nu toe over drie actieve divisies op 75 pet. van het oorlogs-effectief. PERSCONFERENTIE VAN DULLES Geen mededelingen over verdediging van Quemoy en Matsoe De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie medegedeeld, dat er kleine atomische precisiewapens zullen worden gebruikt, indien de Verenigde Staten betrokken raken in een groot militair treffen, waar ook ter wereld. Dulles zeide niet bij voorbaat te kunnen zeggen of verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe een groot militair treffen zou zijn. Verder zeide de minister, dat indien nationalistisch en communistisch Chi na toezeggen geen geweld te zullen gebruiken, de voorwaarden voor een wapenstilstand rondom Formosa zul len zijn vervuld. Het is niet nodig, al dus de minister, dat beide China's af stand doen van hun aanspraken. Dulles wilde niets zeggen over de Amerikaanse reactie in geval van een communistisch-Chinese aanval op Quemoy en Matsoe. Voorts sprak hij over de indrukken van zijn reis door het Verre Oosten. Het schijnt, dat de communisten niet van plan zijn op te houden, tenzij zij voor een sterkere macht komen te staan, aldus Dulles. Een onmiddellijke actie van de Ame rikaanse zevende vloot om te verhin deren, dat het Finse tankschip „Aru ba" een lading brandsjof voor straal- Een achtjarig jongetje uit Wormerveer heeft grote schade aangericht in de ga rage van de firma Bakker aan de Markt straat. Hij zette namelijk de motor van de hefboom van de doorsmeerbrug aan, waardoor een vrachtauto, die op de brug stond, ging stijgen. Zo hoog "zelfs, dat het dak van de garage het moest ont geld motoren naar communistisch China brengt, zal, volgens Dulles, niet wor den ondernomen. Een vlootblokkade van de kust van communistisch China is niet de politiek van de Verenigde Staten. Dulles geloofde echter wel, dat president Eisenhower krachtens de volmacht hem gegeven ter bescher ming van Formosa actie kan gelasten. VIJF JAAR NATIONALE RESER\ Sterkte moet verdubbeld worden Deze maand is het vijf jaar geleden, dat in Vlissingen een oefenverband van de Nationale Reserve werd opgericht. Ook in vele andere Zeeuwse ge meenten werd omstreeks deze tijd overgegaan tot de oprichting van oefen klassen, zodat men eigenlijk van het eerste lustrum van het district Zee land kan spreken. Hoe het de Nationale Reserve in deze provincie is ver gaan De tegenwoordige districtscommandant, res. Majoor H. A. P. Speek, die wij deze vraag voorlegden, was tevreden doch niet voldaan. Tevreden, omdat het percentage vrijwilligers in Zeeland boven het landelijk gemiddel de uitkomt. Maar niet voldaan, omdat het aantal van 540 manschap pen die het district per 1 Maart telde, nog niet voldoende is. Men hoopt nu, dat de sterkte in de komende vijf jaar ongeveer verdubbeld zal worden. Van Schouwen is de Nat. Reserve eigenlijk haar opmars door Zeeland begonnen, want in Haamstede kwam de eerste oefenklas tot stand. Later zijn Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren gevolgd. Vele moeilijkheden moesten overwon nen worden en helaas stuitte men ook op tegenkanting. Naast organisato rische en materiële moeilijkheden was daar het schier onoplosbare probleem van de huisvesting, waarmee trou wens nog vele klassen te kampen hebben. Vlissingen weet daarvan ook mee te praten, doch na vele omzwer vingen heeft dit oefenverband, in de Wiilem m kazerne, wel de beste huisvesting van alle Zeeuwse verban den. Vrijwilligers in andere gemeen ten. die zich nog in nauwe school- bankjes moeten wringen of in vereni gingsgebouwen bij elkaar moeten ko men om hun opleiding te ontvangen, kunnen de Vlissingers dit bezit be nijden. Zoals het vaak in het leven gaat, de Nationale Reserve als een nieuw instituut, groeide slechts langzaam, doch gestadig. Niet alleen in aantal, maar ook in waardering en bekend heid. En dit laatste is zeker niet in het minst te danken aan de activiteit van de vrijwilligers. In Vlissingen werd een drumband opgericht, welke door haar optreden naar buiten een levende propaganda voor de Nationale Reserve is gewor den. Ook met het optreden als ere wacht bij koninklijke bezoeken en de bijzondere diensten tijdens de water snood hebben de reservisten getoond hun vrijwillig opgenomen taak naar behoren en met enthousiasme te ver vullen. Momenteel telt Zeeland ruim 30 oefenverbanden, welke streeksgewij ze in vier compagnieën zijn onderge bracht, nl. Zierikzee, Goes, Middel burg en Hontenisse. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dat- lange tijd achter is gebleven, kreeg juist dezer dagen een eerste oefenklas in Oost- burg. Men is daar met 10 vrijwilligers gestart, doch om goed te zijn, zou dit aantal wel tot 150 moeten toenemen. Behalve 510 infanteristen, telt het district tevens nog 32 marechaussee reservisten. Daar het de bedoeling is, dat de compagnieën zich in de toe komst geheel zelfstandig kunnen be wegen, is men sedert geruime tijd ook bezig met de opleiding van chauf feurs, verbindingspersoneel enz. Zelfs zullen zeer binnenkort de eerste, uit eigen kring afkomstige reserve-offi cieren hun opleiding beëindigen. Oefeningen Regelmatig worden ook schietoefe ningen gehouden, alhoewel voor ver schillende verbanden het niet aanwe zig zijn van een schietbaan in de na- byheid, moeilijkheden oplevert. Veel vrije tijd geven de mannen voor de goede zaak, ja zelfs moeten sommi gen zich voor het bijwonen van de jaarlijkse herhalingsoefeningen be langrijke financiële offers getroosten. Zij doen het echter om, indien dit on verhoopt nodig mocht zijn, met suc ces te kunnen optreden tegen ieder, Zweedse politie ontdekte communistisch kaartsysteem. Licht in spionnagecomplot? By een onderzoek in een kantoor gebouw in het centrum van Stock holm heeft de Zweedse politie een uit gebreid kaartsysteem gevonden, waarin de namen van communisti sche agenten in geheel Scandinavië voorkomen, aldus is officieel bekend gemaakt. De kartotheek werd gevonden in een kantoor van een der elf personen die in de afgelopen paar dagen in Zweden zijn aangehouden in verband met het ontdekte spionnagecomplot. Men gelooft, dat de namen in het re gister de sleutel bevatten van een spionnagenet in geheel Scandinavië, dat inlichtingen over verdedigings maatregelen van de N.A.V.O. moest inzamelen ten behoeve van de Sow- j et-Unie en andere Oosteuropese lan den. is het 140 jaar geleden, dat de stichting van het Koninkrijk der Nederlanden plechtig werd y y afgekondigd. die de vrijheid en de rechten van on ze natie zou trachten aan te tasten. Op 18 Maart a.s. zal de Vlissingse vrijwilligers een gezellige avond wor den aangeboden en zal het tamboer korps een mars door de stad maken. Op 2 April zullen, eveneens ter gele genheid van het vijf-jarig bestaan, marsen gemaakt worden waaraan di verse oefenverbanden der Nationale Reserve en andere reserve diensten van S.W.G., voorafgegaan door het tamboerkorps, zullen deelnemen. Mogelijk zullen ook deze manifes taties ertoe bijdragen om de gelede ren van de reservisten in Zeeland verder te versterken. W'ant dit is no dig. Het gaat uiteindelijk om de be scherming van eigen huis en gezin! VERWACHT... VEEL BEWOLKING. Overwegend droog weer met veel bewolking maar ook enkele opklarin gen. Matige tot vrij krachtige Noord- Westelijke wind. In de middag onge veer dezelfde maximumtemperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1