Halve premie kan worden verleend voor „vrije sector"- woningen Natuurstenen reliëf voor nieuwe kleuterschool in Ouwerkerk KLANKBORD) r VERDELING TERRITORIALE GEZAGSGEBIEDEN HERZIEN DINSDAG 15 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t OM VERSTARRING TE DOORBREKEN" Uitsluitend aan particulieren en instellingen Voor de bouw van woningen door particulieren in de zgn. „vrije sector" zal van 15 Maart af een beperkte rijkssubsidie kunnen worden verleend. Het bedrag van de subsidie zal de helft zijn van de premie, die wordt toe gekend voor de zgn. premiebouw. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft deze mogelijk heid tot het verkrijgen van een halve premie voor de bouw van woningen in de vrije sector geopend door een aanvulling van de premie- en bijdrage regeling woningbouw 1953. De halve premie zal uitsluitend aan particuliere personen en instellin gen worden toegekend en niet men of aan woningbouwcorporaties. In 1955 zal de halve premie voor maximaal 8000 woningen kunnen worden toegekend. De vrije sector woningen vallen, zoals bekend, buiten de woningcontingenten, die aan de ge meenten zijn toegewezen. Bij eventu ele verhuur is de huurprijs van deze woningen vrrj, dat wil zeggen, dat de hum-prijs door partijen vrijelijk kan worden overeengekomen. Om voor toekenning van de halve premie in aanmerking te komen zal bij een aanvraag daartoe uitdrukke lijk moeten worden verzocht de huur prijs vrij overeen te mogen komen. Geen andere steun De halve premie wordt verder al leen toegekend onder voorwaarde, dat voor de te bouwen woningen geen andere geldelijke steun van overheids wege (dus ook niet van gemeenten) in welke vox-m ook, zal worden geno ten. Boven de halve premie zullen niet, zoals bij de normale premie, bij dragen voor eigen bewoning, bejaar- denbijdragen of toeslagen wegens krotopruiming kunnen worden geno ten. Op de bouw met halve premie zijn alle bepalingen van algemene strek king van het premie- en bijdragebe- sluit woningbouw en van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 van toepassing. De te bouwen woning zal dus zijn gebonden aan de inhouds- grens van ten hoogste 500 m3. Voorts' zal een aanvrage worden afgewezen als vóór de toekenning van de halve premie met de bouw is aangevangen. Als de bouw niet binnen vier maan den na toekenning van de premie tot de bovenkant van de begane grond- vloer is gevorderd, wordt de premie onherroepelijk ingetrokken. Aanvragen tot toekenning van de halve premie moeten bij de gemeen tebesturen worden ingediend. In een brief aan de gemeentebestu ren schrijft de minister, dat de bouw in de vrije sector in beginsel de mo gelijkheid opent, om de verstarring te doorbreken, die onvermijdelijk uit een strenge contingentering voortvloeit. Gebleken is echter, dat de bouw in de vrije sector niet in voldoende mate in een gewenste aanvulling van het con- tingenteringssysteem door particu liere bouw voorziet. Tussenvorm Er is daarom behoefte aan een tus senvorm, waarbij door het beschik baar stellen van een beperkte rijks subsidie de woningbouw in de vrije sector door particulieren wordt gesti muleerd. De minister denkt daarbij aan het bedrijfsleven, dat in vele ge vallen bereid is zich zekere financi- Herhalingsoefeningen luchtmacht in 1955 Bij K.B. is een regeling voor de her halingsoefeningen van de koninklijke luchtmacht in 1955 vastgesteld. De onderofficieren en nader aan te wijzen categorieën korporaals van het commando luchtverdediging, het com mando tactische luchtstrijdkrachten, 't commando depots materiaal lucht macht en het commando luchtvaart troepen zullen 30 dagen in werkelij ke dienst moeten komen. De overige korporaals en de soldaten van deze luchtmacht-onderdelen zullen 26 da gen moeten opkomen. i REVOLVERS. De gemeenteraad van New York is het niet eens met de speelgoedfabrikanten, die kinderrevol vers maken. Dat speelse wapentuig ge lijkt soms zo sterk op echte revolvers, dat dieven enz. daarvan gebruik ma ken. De gemeenteraad heeft daarom de verkoop van speelgoedrevolvers verboden. MEEGENOMEN. In Castlemaine bij Melbourne staat een gevangenis. Daar reed enkele dagen geleden een vracht auto voor. Men opende plechtig de ge vangenispoort en liet de wagen bin nen. De mannen van de wagen stap ten naar het kantoor van de directeur en namen de brandkast mee. De vol gende dag vroeg de directeur van de gevangenis aan z'n portier waar z'n brandkast wasHij wist van niets. Wel wist hij, dat zich in de kast een bedrag van circa f 1400 bevond BROEDEN. Ann Godbee. een serveer ster in een restaurant te Miami (Ver. Staten) had iets gelezen over Chinese vrouwen, die ganzeneieren uitbroe den. Sinds twee dagen zit ze nu op 9 ganzeneieren, die in de zitting van een stoel liggen. Over 27 dagen hoopt ze de kuikens te zien. 1 LEEUW. Als zovele staatshoofden heeft Sir Winston Churchill zijn eigen leeuw Hii kreeg het dier in 1944 ca deau en hij liet de koning der wilder nis verzorgen in de Londense dieren tuin. Vrijdag heeft Sir Winston aan de leeuw die Rota heet - een kippen boutje gevoerd. De oude koning hij is al zeventien jaar is verkouden ge weest en wil bijna niet meer eten. en andere openbare licha- ele offers te getroosten voor de huis vesting: van zyn personeel, zonder zo ver te willen gaan geheel van subsi die af te zien. In verband met de getroffen maat regel zal het toewijzen van contigen- ten voor byzondere doeleinden, zoals b.v. ten behoeve van de industrie, in vele gevallen achterwege kunnen bly- ven. De minister schrijft, dat het invoe ren van de halve premie de moge lijkheid opent om meer dan tot dus verre bij de toekenning van volle pre mies rekening te houden met de indi viduele behoeften van de aanvragers. Particulieren, die voor de vervulling van een dringende, in de persoonlijke sfeer liggende behoefte aan een wo ning groot belang hebben bij de toe kenning van volle premie, dienen zo enigszins mogelijk, niet te worden verwezen naar de halve premie, doch voor een volle premie in aanmerking te worden gebracht. Roofoverval te Dalen. Vrijdagavond omstreeks negen uur stapten twee personen de woning van de alleenwonende 58-jarige landbou wer M. Remkers aan de verbindings weg te Dalen (Dr.) binnen, onder voorwendsel enige biggen te willen kopen. Nadat over de koop even was gesproken, trok een der personen een revolver en onder bedreiging hierme de werd K. gedwongen geld af te ge ven. K. gaf 20,zeggende niet meer in huis te hebben. De indringers zeiden dat K. de eer ste tijd zijn woning niet mocht ver laten, waarna ze in de richting Wach- tum per fiets vertrokken. K. waar schuwde evenwel onmiddellijk de bu ren, die de politie op de hoogte stel den. Burgemeester J. Wessels Boer en de wachtmeester K. Bronsema gingen per auto in de richting Dalerpeel, waar ze een tweetal personen achter op reden, die staande werden gehou den. Een van deze twee personen kon men grijpen. De andere vluchtte on danks het feit, dat enige waarschu wingsschoten op hem werden afge vuurd. De aangehoudene bleek een der da ders te zijn en werd als zodanig di rect door Kemkers herkend. De voort vluchtige werd in zijn woning aange houden en bekende eveneens. De dadérs, de 31-jarige L. V. en de 28-jarige H. D. zijn beiden woonach tig in Dalerpeel. Ze hadden zich voor de overval in een café „moed" inge dronken. Het geld werd dezelfde nacht nog gevonden. De beide daders zijn opgesloten. MILITAIRE AFDELINGEN Zuid-West omvat Zeeland en Noord-Brabant De minister van oorlog heeft beslo ten, de verdeling van het land in mi litaire afdelingen en de verdeling van de militaire afdelingen in garnizoenen te herzien. Het land wordt verdeeld in vjjf territoriale gezagsgebieden: West. Noord, Oost. Zuid-Oost en Zuid- West. Het territoriale gezagsgebied West omvat de provincies Noord-Holland (met uitzondering van het garnizoen Alkmaar), Zuid-Holland en Utrecht (met uitzondering van het ganizoen Amersfoort). Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Amsterdam, Haar lem, Leiden, 's-Gravenhage, Rotter dam, Dordrecht, Bussum, Utrecht, Schoonhoven, Gorinchem en Soester- berg. Het territoriale gezagsgebied Noord omvat de provincies Groningen, Fries land, Drente (met uitzondering van de gemeenten Meppel en Nijeveen). Van de provincie Overijssel het deel gelegen in het garnizoen Steenwijk en van de provincie Noord-Holland het deel gelegen in het garnizoen Alk maar. Dit gebied is verdeeld in de gar nizoenen Alkmaar, Leeuwarden, Steenwijk, Groningen, Zuidlaren en Assen. Het territoriale gezagsgebied Oost omvat de provincies Gelderland, Overijssel (met uitzondering van het deel gelegen in het garnizoen Steen wijk). Van de provincie Drente de gemeenten Meppel en Nijeveen. Van de provincie Utrecht het deel gelegen in het garnizoen Amersfoort. Van de provincie Noord-Brabant het deel ge legen in de garnizoenen 's-Hertogen- bosch en Grave, en van de provincie Limburg het deel gelegen in het gar nizoen Grave. Dit gebied is verdeeld Mr. Stoffels kreeg visum voor Indonesië De Amsterdamse advocaat mr. P. Stoffels kreeg een visum voor Indo nesië. Zaterdag zal hij per vliegtuig naar Djakarta reizen voor het ver lenen van rechtskundige bijstand aan R.M.S.-leiders, die voor de krijgsraad te Djogja terechtstaan. in de garnizoenen Amersfoort, Har derwijk, Ede, Kampen, Wezep, Olde- broek, Apeldoorn, Harskamp, Arn hem, Deventer, Enschede, 's-Hertogen- bosch, Nijmegen en Grave. Het territoriale gezagsgebied Zuid- Oost omvat de provincies Limburg (met uitzondering van het deel gele gen in het garnizoen Grave) en Noord- Brabant (met uitzondering van het deel gelegen in de garnizoenen Grave en 's-Hertogenbosch, en met uitzonde ring van de garnizoenen Tilburg, Gil- ze-Rijen, Breda en Bergen op Zoom). Dit gebied is verdeeld in de garnizoe nen Oirschot, Eindhoven, Venlo, Weert, Roermond en Maastricht. Het territoriale gezagsgebied Zuid- West omvat de provincies Zeeland en Noord-Brabant (met uitzondering van de garnizoenen Oirschot en Eindho ven, en met uitzondering van het deel gelegen in de garnizoenen 's-Herto genbosch en Grave). Dit gebied is verdeeld in de garnizoenen Middel burg, Bergen op Zoom, Breda, Gilze- Rijen en Tilburg. Machtiging voor de televisie op E-55. Geen precedent, aldus de ministers. Bij een beschikking van II Maart 1955 hebben de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Verkeer en Waterstaat, na over leg met de NOZEMA en gehoord de radioraad, aan de organisatoren van de tentoonstelling E 55 machtiging verleend voor de aanleg en het ge bruik van een televisiezender, uit sluitend bestemd voor uitzendingen op het tentoonstellingsterrein. De ministers zien in het verlenen van een machtiging aan de organisa toren van E 55 geen besluit, dat een precedent schept ten aanzien van te- lcvisiezenderbouw buiten het door de regering goedgekeurde bouwpro gramma om (dat voorziet in de bouw van steunzenders te Appelscha, Mar- kelo. Roermond en Goes. De uitvoe ring van dit plan is opgedragen aan de Nozema). Evenmin mag in het verlenen van deze gunning een pre cedent worden gezien ten aanzien van de mogelijkheid van TV-uitzendin- gen buiten het kader van de Neder landse televisie stichting te Bussum. De beschikking bevat een aantal bepalingen van technische aard, die ten doel hebben de uitstraling van de zender zoveel mogelijk tot het ten toonstellingsterrein te beperken. Voor de uitzendingen moet gebruik worden gemaakt van een kanaal, dat gereserveerd is voor de in Goes te bouwen zender (174:216 mhz). De meeste tot nu toe in de handel ge brachte toestellen zijn niet op dit ka naal ingesteld. In Amerika dreigt staking in de auto-industrie Gisteren zijn de eerste besprekin gen begonnen tussen functionarissen van de vakvereniging van arbeiders in de auto-industrie en vertegenwoor digers van de fabrieken, teneinde een dreigende staking van meer dan 600.000 arbeiders af te wenden. De vakvereniging heeft gedreigd een staking uit te roepen om de eis van een gegarandeerd jaarloon in de zeer aan seizoensinvloeden onderhe vige auto-industrie te steunen. Na de start in Parijs van de jaarlijk se vjielerwegwcdstrijd van de Franse hoofdstad naar Nice, keek de beroem de Eiffeltoren op het afgebeelde ta fereeltje neer. De eerste etappe ging van Parijs naar Nevers. Suikerbietenprijs 1955 verhoogd Nog niets bekend over prijs voor consumenten De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft de sui kerprijs voor de producent van de in Nederland voortgebrachte suiker, welke voor het oogstjaar 1954 werd vastgesteld op 48,20 per 100 kg, voor de oogst 1955 verhoogd tot 51,60. Bij de vaststelling van deze prijs is wederom uitgegaan van de kost prijzen van de suikerbieten, geteeld in de Noordelijke bouwstreek, het Old- ambt, de veenkoloniën en het Zuid westelijk zeekleigebied, zoals deze zijn berekend door het landbouw eco nomisch instituut. Voor de vaststelling van de garan tieprijs is met de kostpryzen op over eenkomstige wijze als in het vorig jaar rekening gehouden, namelijk met inachtneming van de bebouwde op pervlakten in het voorafgaande jaar. Rekening houdende met een redelijke ondernemerswinst leidde dit tot een bietenprijs van ongeveer 44.70 per 1000 kg. Uit een aan de huidige lonen en prijzen aangepaste berekening van de verwerkingskosten vloeide de sui kerprijs van f 51,60 voort. De suiker van de oogst 1955, waar voor deze garantieprijs geldt komt aan het einde van dit jaar beschik baar. De regering heeft zich nog niet beraden over dè gevolgen voor de consumentenprys van de verhoging van de garantieprijs. Aangezien daar bij het beleid ten aanzien van de om zetbelasting zowel als van de accijn zen een rol speelt, kan hierover thans nog niets worden medegedeeld. Bij haar te zijner tijd te nemen beslissing zal de regering mede aandacht schen ken aan de kosten van levensonder houd. BEELDHOUWER IN NIJMEGEN WERKT AAN Canadese ambassadeur zal de officiële opening verrichten (Van een speciale verslaggever) In zyn atelier te Hees bij Nijmegen legt de beeldhouwer Charles Hammes momenteel de laatste hand aan een natuurstenen relief, dat op Zaterdag 16 April zal worden onthuld bij de officiële ingebruikneming van de nieuwe kleuterschool te Ouwerkerk. Deze school is, zowel wat de bouw als de in richting betreft, een geschenk van de gezamenlijke Tafelrondes uit Austra lië, België, Canada, Denemarken, Engeland, Zweden en Nederland. De ont hulling van het relief en de opening van de school zullen worden verricht door de Canadese ambassadeur in ons land, Z. Exc. Th. A. Stone. Men kan de wereldwijdvertakte or ganisatie van de Tafelrondes het best beschouwen als een soort Rotary Club, maar dan voor jonge mensen. (De leeftijdsgrens loopt tot veertig jaar). Z.K.H. Prins Bernhard is be schermheer van de Nederlandse Ta felronde. Internationaal bestaat er een nauw contact tussen de verschil lende Tafelrondes, hetgeen wel blijkt uit het spontane initiatief van enkele dezer organisaties om het getroffen Ouwerkerk een kleuterschool ten ge schenke te geven. Ter herinnering aan deze eensgezinde samenwerking zal in een bakstenen muur van het schoolgebouw een relief worden aan gebracht, dat door de Nijmeegse beeldhouwer Charles Hammes is ver vaardigd. Een hoogopslaande golf in graniet- kleurige natuursteen drukt de over stromingsramp uit, maar als een symbool van herstel en herrijzenis duikt een breed wiekende vogel uit de golf omhoog. Dit optimistische ele ment is als een arabesk in het relief verwerkt. Links vindt men verder de badges met de namen van de landen, die een aandeel leverden in dit ge schenk. Rechts staan de woorden: „Neerlands Tafelronde Bouwde 1955' De vogel is in een iets lichtere kleur gehouden dan het relief. De badges zijn in kleur gebakken, terwijl de let ters in koper zijn uitgevoerd, waar door het geheel een prettige sfeer ademt. De opening van de nieuwe kleuter school op 16 April zal door een groot aantal autoriteiten worden bijge woond. INRICHTING. De nieuwe school is aan de reeds bestaande lagere school vastgebouwd. De voor de kleuterschool geschonken centrale verwarming kan dus in bei de inrichtingen dienst doen. De gevelsteen komt in de muur aan de Noordzijde en zal een aandenken worden van de gemeente Ouwerkerk. De school bestaat uit twee in frisse kleuren uitgevoerde lokalen: een speel- en klaslokaal. Voor dit laatste zal binnenkort een grote hoeveelheid Zweeds speelmateriaal en een com plete inventaris geschonken door de „Radda Barnen" (Redt de kinderen) worden ontvangen. Het speellokaal, waar men ook op bepaalde tijden gymnastiekonderricht zal geven, wordt belegd met kurk- linoleum. Als mozaïek is in het mid den van de zaal het embleem van de Zweedse hulpvereniging gedacht. Het gebouw bevat verder nog een keuken en enkele toiletten. Mcj. M. E. Slager, aan wie thans reeds de zorg van een 20-tal kleintjes is toevertrouwd, wacht met spanning op de openingsdag, welke aan haar werk ongetwijfeld nieuwe mogelijkhe den geven zal. Het Wereldgebeuren Terreur Een Marokkaanse rijwielhandelaar had het bestaan zijn winkeltje te Casablanca open te houden toen door de nationalisten een boycot-slui ting van alle winkels was afgekon digd. Vorige week knalden vier revol verschoten en het rijwielhandelaartje lag dood in zijn winkel. Elders in Casablanca deelde een po litieman en nog enkele anderen zyn lot elf aanslagen in 36 uur. Zoiets schept onrust in een stad en er heerst dan ook in Casablanca de grootste stad van Marokko een duidelijk merkbare onrust. Door die onrust stagneert het zakenleven... de hotels en café's hebben weinig te doen. De Marokkaanse kooplieden durven geen Franse parfums, petro leum of suiker meer te verkopen, want dan lopen ze de kans op repres- sailles. In December werd een Frans politie ambtenaar neergeschoten door Marokkanen en enxele uren latei- stierf een algemeen geacht Marok kaans arts door revolvervuur. Deze laatste aanslag werd gepleegd door Franse contra-Lerroristen, die van mening waren dat op terreur ogen blikkelijk geantwoord moet worden met con tra-terreur. Achter de baar van de dode dokter liepen 30.000 Marokkanen in zwijgend firotest en achter de baar van de po- itie-ambtenaar liepen duizenden an dereneveneens in zwijgend pro test. Hoe maakt men een einde aan deze terreur en hoe scheppen de Fransen de mogelijkheid van nieuwe samen werking tussen henzelf en de Marok kanen? De Franse gouverneur-generaal La- coste, die de laatste maanden inten sief overleg pleegt met Parijs, zal ver moedelijk deze week opnieuw uit Ra bat naar Parijs vertrekken om de laatste instructies van de nieuwe Franse regering te halen. Hij heeft al beloofd, dat hij de terreur en de con- tra-terreur tot het uiterste zal be strijden, maar het is niet duidelijk welke weg hij daarvoor moet bewan delen. Kort geleden verklaarde Pierre Closterman, die in Casablanca de plaatselijke leider van de Gaullisten is en niemand zal aan deze Gaullisten nationale trots dur ven ontzeggen dat de Fransen er verkeerd aan hadden gedaan Sultan Moh. ben Youssoef af te zetten als heerser over Marokko. Direct daarop wierpen Franse con tra-terroristen bommen in zijn huis en men maakte hem duidelijk, dat hij er goed aan zou doen Marokko te ver laten. Men beschouwde hem als een verrader van de „Franse aanwezig heid" (Présence Frangaise). Het is namelijk zo, dat de Marok kaanse nationalisten de afgezette sul tan tot symbool van de onafhankelijk heidsbeweging hebben gemaakt. Of hij werkelijk een nationalist is, kan de nationalisten uiteraard koud laten. Ze gebruiken hem alleen maar bij hun politieke actie tegen de Fran sen, ook al herinneren ze zich zeer wel, dat de sultan een twijfelachtige figuur was, die zich meer in paleis- ruzies verdiepte dan in de zaken van het landsbestuur. Ze hebben succes met die actie. Duizenden Marokkanen hebben ogen blikkelijk een foto van de afgezette sultan in hun huis opgehangen om daarmee aan te geven hoe nationalis tisch zij wel denken. Een is er echter in Marokko, die zijn veto heeft uitgesproken over de afgezette sultan. Dat is de pas ja van Marakesj El Glaoui. Dit op perhoofd van de Berbers heeft vorige week nog eens laen weten, dat terug keer van de afgezette sultan onmoge lijk is. El Glaoui speelde een hoofdrol bij het verzet tegen sultan Moh. ben Youssoef ...nu twee jaren geleden. El Glaoui was het ook, die aan de Fran sen adviseerde Ben Moelay Arafa op de sultanstroon te plaatsen. Arafa is er echter niet in geslaagd populair te worden bij het Marok kaanse volk. Verscheidene aanslagen werden reeds op hem gepleegd en waarschijnlijk zal hij niets liever doen dan aftreden om de troon weer ter be schikking te stellen van zijn neef Youssoef. Maar El Glaoui wil dat niet. Het Berber-opperhoofd heeft er vorige week nog eens op gewezen, dat het terrorisme in werkelijkheid niets te maken heeft met de sultans- kwestie. Ook in Tunis en Algiers doet zich terrorisme voor en daar is geen sul- tanskwestie. Hoofdzaak is het vaststellen van een nieuwe politieke lijn in Marokko. In Parijs beseft men dat zeer wel. Vandaar dat premier Faure zo inten sief beraadslaagt met gouverneur-ge neraal Lacoste. Tot nog toe heeft men een politiek van de harde hand ge volgd. Daarmee zal men niet tot in lengte van dagen kunnen doorgaan. Er zal een politiek van samenwerking moeten komen. Op de vraag wanneer men tot die nieuwe politiek overgaat zal premier Faure dezer dagen antwoord moeten geven. De Nijmeegse beeldhouwer Charles Hammes legt in zijn atelier de laatste hand aan een relief voor de nieuwe kleuterschool te Ouwerkerk, die op 16 April a.s. wordt geopend. Bij aanslagen te Casablanca zijn Za terdag een Franse onderwijzer en een Marokkaan, die belast was met handha ving van de veiligheid in een stadswijk, doodgeschoten. De lijfwacht van de Ma rokkaan en een jonge onderwijzeres werden gewond. Gouverneur-generaal Lacoste van Marokko .de harde hand of samenwerking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3