In 22 Zeeuwse gemeenten zullen Groene Kruisgebouwen verrijzen ZWITSAL BIJZONDER HUWELIJK WORDT IN MIDDELBURG GESLOTEN :mn <3 ijpe 'Lmmr Almanak BURGEMEESTER VERMET WERD HARTELIJK VERWELKOMD RHEUMATIEK A. L. S. LOCKEFEER BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN HULST schrale huid? Agenda 8 ttCOVlNOlADE 6 Bj tl L V* a o k U I» i iV J DANK ZIJ STEUN UIT ZWITSERLAND Een overzicht van de stand van zaken op dit ogenblik In het Zeeuwse rampgebied waar grote veranderingen zich voltrekken, herverkavelingswerkzaamlieden een nieuwe basis voor nog meerdere wel vaart scheppen, zal in de zeer nabije toekomst ook op medisch-sociaal ge bied een grote vooruitgang te bespeuren zijn. In twee en twintig gemeen ten zullen Groene Kruis-wijkgebouwen verrijzen, die als kleine „medische centra" van onschatbare waarde voor het platteland zullen blijken te zijn. Dit alles is mogelijk geworden dank zij de actie van een Zwitserse „Johan Bodegraven", die zijn radioluisteraars met een „Glückskette" een soort Ilaak-In-actie niet minder dan 1 millioen Zwitserse francs (ongeveer 860.000) voor de Nederlandse watersnoodslachtoffers byeen deed bren gen. Na een mislukte aanbesteding in Juli van vorig jaar, is men thans toch zover, dat op vele plaatsen reeds met de bouw is begonnen. In Juni of Juli hoopt men het eerste gebouw officieel te kunnen openen, waarbij van zelfsprekend ook een aantal Zwitserse gasten niet zal ontbreken. Zoals men zich zei herinneren, werd eerst een bedrag van 600.000 ont vangen, dat dank zij de medewerking van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan de Alg. Ned. Vereniging „Het Groene Kruis werd toegewezen, voor de bouw van wijkgebouwen in de Zeeuw se rampgemeenten. Tevens werd toen een toezegging voor een gift uit Zwe den ontvangen. De Zweedse gelden werden echter later voor een ander doel bestemd, zodat het aanvankelijk bij elk wijkgebouw gedachte badhuis moest vervallen. Later werd de gift uit Zwitserland nog verhoogd tot on geveer 860.000, doch daarbij kwam de verplichting, dat de getroffen Groene Kruisverenigingen op de Z. Hollandse eilanden en in W. N. Bra bant eveneens van dit bedrag gehol- Advertentie.) Voor goede maatkleding Prima stoffen voor prettige prtjztn. Vraagt Uw kleermaker Wij maken uitsluitend uw costuum van P. J. H. stoffen. Voor prima pas vorm en voordelige prijzen staan wij in. Vraagt reizigersbezoek. RAJVBIELOO—FONTENOY Nieuwstraat 34, Terneuzen, Tel. 2618 pen moesten worden. De badhuizen moesten daarom geschrapt blijven. Hier en daar wordt er thans bij het nieuwe wijkgebouw toch een badhuis gebouwd, doch dit geschiedt dan uit andere middelen. Op diverse plaatsen neemt de gemeente dit voor haar re kening. De architecten van de landelijke vereniging maakten de plannen voor drie types, van resp. 20.000 (zonder verpleegsterswoning), 25.000 en 35.000 (met woning), welke naar de grootte der betrokken gemeentes wer den verdeeld. Toen men vorig jaar Juli een 20-tal wijkgebouwen in mas sa wilde aanbesteden, bleven de laag ste inschrijvers vèr boven de raming. Daarom is men begonnen geval voor geval te bekijken .waarbij contact ge zocht werd met plaatselijke aanne mers. Dit had meer resultaat, hoewel de kosten wel boven de raming ble ven. In de meeste gevallen konden de ze meerdere kosten, welke voor re kening van de plaatselijke vereniging komen, uit andere middelen worden gedekt. Zo ook de aankoop van de bouwgrond, welke in de meeste ge vallen overigens op voordelige condi ties kon woorden verkregen. De ar- chitectenkosten komen eveneens voor rekening van de plaatselijke vereni ging, doch waar het gebouw van een woning voor de wijle verpleegster wordt voorzien, krijgt de afdeling ook de rijkspremie. Overzicht De stand van zaken is thans als volgt: Oud-Vossemeer, dat een gift van 35.000 ontvangt, heeft de bouw van het wijkgebouw met zusterswo- ning en badhuis reeds gegund. Als ge volg van de vorst is men echter i. Vervolg op pag. 7) TWEE BEJAARDEN VONDEN ELKAAR VAN TOT HOND STOPTE OP HOL GESLAGEN PAARD Te Westdorpe heeft dezer dagen een hond een op hol geslagen paard tot stilstand gebracht. Het paard van de kolenhandelaar B. uit Westdorpe onderging een sneeuwbal lenborbarde- ment van een aantal schoolkinderen en werd daardoor zó schichtig, dat het het er vandoor ging. De hond van de heer B., die zijn baas altijd ver gezelt, sprong het rennende dier enke le malen naar de kop en bracht het daardoor tenslotte tot stilstand. De trouwe viervoeter rende vervolgens terug naar zijn baas, die van het ge beurde onkundig was, en bracht deze bij paard en wagen. DE VISSTAND De visstand in de kerkgracht te Dreischor zal weer op de voorrampse sterkte worden gebracht, want, zo vernemen wy, het gemeentebestuur heeft bij de Nederlandse Heide Mij. een bestelling geplaatst voor 100 één- zomerige edelkarpers, 50 Japanse goudkarpers en 150 goudvissen. De zending kan in April a.s. tegemoet ge zien worden. In verband met het zout gehalte van het water in de kerk gracht kan eerst thans tot vervanging HOKKEN Gisteren, Maandag 14 Maart 1955 heeft die familie in Oostburg dan toch de sokken teruggekregen, die ze 29 Juni 1954 hadden uitgeleend Er logeerde toen een kennis of een neef, precies is de toedracht ons niet bekend, bij de familie. Een man in iéder geval, die per motor terug moest naar Zaamslag en wellicht ter vermijding van koude voeten, mocht hy een paar sokken lenen. Onder de uitdrukkelijke voortvaarde evenwel, dut deze nuttige gebruiksvoorwerpen onmiddellijk teruggezonden zouden worden. Een dochter des huizes had ze nodig. Om de Vierdaagse mee te lopen! Gisteren zijn de sokken gearri veerd De jongeman uit Zaamslag treft evemoel geen schuld. Tante Pos heeft het in,dit geval op haar rloffen afge daan! De Oostburgse jongedochter' heeft de Vierdaagse zonder de bewuste sokken gelopen. Of ze het evenement toch volbracht heeft, vermeldt de his. torie niet van de bij de watersnood verloren vis sen worden overgegaan. AFFICHES. In Sluis wordt een intensieve actie gevoerd tegen de talrijke verkeers- zonden, welke door weggebruikers worden begaan. De plaatselijke com missie voor Veilig Verkeer heeft op tal van plaatsen in de gemeente af fiches doen aanplakken, die de meest voorkomende verkeersfouten aan de kaak stellen. Men hoopt nog geruime tijd met dit soort propaganda door te gaan. BALDADIGHEID. Een ergerlijk staaltje van baldadig heid kwam Zondag te Axel aan het lieht. Men ontdekte, dat alle ruiten aan de voorzijde en enkele aan de achterzijde van liet kleedlokaal der voetbalvereniging „Axel" waren ver nield. De politie heeft zich voorgeno men niets ongedaan te laten om de bedrijvers van dit vandalisme ter ver antwoording te roepen. INZAMELING. Het fanfarekorps „Luctor et Emer- 0j" te Renesse heeft Zaterdag een rondgang door de gemeente gemaakt, een rondgang met een bijzonder doel. Er werd oud papier ingezameld en er kwam niet weinig binnen ook! Het resultaat was dermate bemoedigend, dat men besloot deze inzameling iede re tweede Zaterdag van de maand te houden. De baten komen ten goede aan het instrumentenfonds van „Luc tor et Emergo". WILDE ZWANEN. In de boezemkreek van de nieuwe Blaakmanpolder werden in het begin van de vorige week zeven wilde zwa nen waargenomen, die weliswaar schuw waren, doch zich na korte tijd lieten verleiden wat dichter in de buurt te komen, wanneer men ze met voer lokte. Zaterdagmiddag was het wel erg druk, want omstreeks zes uur constateerde men niet minder dan vijf en twintig van deze sierlijke vo gels, die zich rustig op het water lie ten drijven. VANDAAG EEN ECHTPAAR genoeg van de eenzaamheid De ambtenaar van de burgerlijke stand in Middelburg zal morgen, Woensdagochtend 16 Maart een hu welijk voltrekken, dat wel uniek ge noemd mag worden in de rij ran der gelijke voor hem vrijwel dagelijkse gebeurtenissen. „Zij", de weduwe L. Rossen, telt 70 jaren en „hy", de weduwnaar J. van Eijkeren, is vyf jaar ouder, 75 jaar dus De wijze, waarop deze twee .bejaar den elkaar „gevonden hebben", zoals dat dan heet, is zeer simpel: zij maak-, ten kennis op de sociëteit, waar vele Middelburgse oudjes twee maal in de week gezelligheid scheppen. Beide partijen bleken best met elkaar over weg te kunnen en toen de man de vrouw vroeg, volgde onmiddellijk het ja-woord! „Waarom ik nog wil trouwen op zo'n hoge leeftijd?", zegt de heer Van Eijkeren. „Omdat ik nu al drie en half jaar alleen woon, sinds mijn vrouw gestorven is. Die eenzaamheid ben ik beu en in een rusthuis wil ik niet. Ik woon hier al 38 jaar heel goed en ik wil hier ook blijven wonen. „Ter wijl hij dit zegt knikt zijn aanstaan de ega instemmend. Zij is 't er volko men mee eens; zij verbleef tot dusver in een rusthuis en een eigen woning lijkt ook haar méér. Voor beiden wordt het morgen hun tweede huwelijk. Mevrouw Rossen is echter al zeer lang weduwe. „Ik ben maar twee en half jaar getrouwd ge weest", zegt zy. „Lang voor de oor log, stierf mijn man al". Zij komt oor spronkelijk uit België. De man is een rasechte Zeeuw, ge boortig van Hansweert, waar zijn va der kleermaker was. Dit vak bleek voor heii niet geschikt, hij was een tijdlang bootwerker in de Rotter damse havens, daarna werkzaam bij een Middelburgse aannemer en ten slotte nog acht jaar koster van de Lutherse gemeente in de Zeeuwse hoofdstad. Gezond en levenslustig, daarmee kan men dit a.s. echtpaar schetsen, al klinkt dit misschien wat vreemd. Beiden zien cr namelijk jonger uit dan zij in werkelijkheid zijn en daarom kan men zich zeer goed voorstellen, dat zij het aandurven op de avond GEEN W - MAAR L Gelooft U mij, beste vrienden, er is maar één goede oplossing: de L-sigaret, U weet wel: Lexington van America's Best Tobaccos. Mijn yriend Dulles stuurt mij iedere week een verse slof. FEEST IN LEWEDORP Bloemen en feestgezang Een stralend zonnetje heeft Maan dag de feestvreugde in Lewedorp luis ter bijgezet, toen des middags burge meester D. M. Vermet zijn eerste of ficiële bezoek aan deze gemeente kwam brengen. Van bijna alle huizen wapperde de driekleur en het zachte weer had tot gevolg, dat vele inwo ners van Lewedorp bij de ingang van het dorp bijeen waren gekomen om de nieuwe burgemeester een hartelijk welkom te bereiden. Om kwart voor twee was een lange stoet auto's naar de grens van de gemeente bij de An- keveersedijk gereden om de heer Ver met af te halen. Tegen twee uur arri veerde de auto met de nieuwe burge meester en zijn familieleden en nadat de heer C. Meijaard hem namens de burgerij hartelijk welkom had gehe ten overhandigde Jopie Joosse me vrouw Vermet een fraai bouquet paar se seringen. Hierna begaf de stoet zich naar Le wedorp en daar mocht burgemeester Vermet kennis maken met de oudste bewoners, namelijk de 91-jarige Cees Westrate en diens echtgenote. Ver volgens ging het gezelschap naar de Sint Isidorus-school waar de kinderen met behulp van het hoofd der school, de heer H. Pieterse, de lokalen met fraaie gekleurde guirlandes hadden versierd. Het was voor Nellie Traas een groot ogenblik haar welkomstlied voor de heer Vermet te mogen opzeg gen en zij deed het keurigNadat ook zij mevrouw Vermet met een bouquet rose anjers had verblijd, vertelde meester Pieterse op bevattelijke wij ze, wat de taak van een burgemeester allemaal inhoudt. Nadat de eerste en tweede klas nog waren bezocht, bracht de burgemeester nog een kort bezoek aan de aangrenzende kleuter school. Hier was het de zesjarige Ri- neke Raas, die met een fleurige feest- mus tgetooid zonder haperen haar welkomstgedichtje reciteerde. Met een feestlied en een daverend driewerf hoera werd in de Sint Isidorus-school afscheid genomen van de burgemees ter, maar de uitgebreide tractatie die hierop volgde maakte het scheiden wel erg gemakkelijk. In de Christelijke Nationale school sprak het schoolhoofd M. Fraanje de burgemeester toe en moclit de heer Vermet uit handen van Ineke Mulder zijn derde bouquet bloemen in ont vangst nemen. Nadat het schoolkoor de burgemeester en zijn gezin had toe gezongen reed de stoet door het nieu we bouwplan naar de zaal van de heer Van den Dries, waar zich al vele genodigden hadden verzameld. VELE SPREKERS. Namens de Oranjevereniging heette de heer W. P. C. Joosse de heer Ver met hartelijk welkom in Lewedorp, waarna de Christelijke Zangvereni ging „De Lofstem" onder leiding van de heer B. Leijnse een kort program ma ten gehore bracht. Vervolgens voerde de heer S. Smits het woord. Spreker herinnerde aan de spontane wijze, waarop de bevolking van Zuid- zande afscheid had genomen van de heer Vermet en met genoegen con stateerde hij, dat hiermede het bewijs reeds is. geleverd, dat Lewedorp een uitstekende burgemeester krijgt. Hier na spraken de heer A. C. de Kooning namens de K.A.B. en pastoor Wolff. Burgemeester Vermet bleek ook nog een aardige verrassing in petto te heb ben. Hij kon namelijk meedelen, dat binnenkort het voorstel behandeld ran him leven nog een belangrijke daad als deze te doen. Zij zullen zich daarby ongetwij feld gesteund voelen door de be langstelling, die allerwege voor hun huwelyk aan de dag wordt ge legd en waarin hun sociëteitsge noten wel een zeer groot aandeel hebben. De dag van morgen, die voor mevrouw Rossen en de heer Van Eykeren een zo belangrijke is, zal dan ook zeker een blijde dag (Advertentie) MAAKT KORTE METTEN MEP ISCHIAS, SPIT EN s imioit-ieien nsmi zal worden, waarbij zo goed als vast staat, dat de Lewestraat aan beide zijden van trottoirs zal worden voor zien. Voorts spraken de heren F. Dek ker, die namens de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk zijn geluk wens met de benoeming uitsprak, J de Kooning als voorzitter van de voet balvereniging Lewedorpse Boys, die zijn toespraak vergezeld liet gaan van een schitterend bloemstuk en tenslot te K. de Baar namens de L.T.B. Hierna volgde een receptie, waarbij eerst de genodigden en vervolgens de bevolking van Lewedorp met burge meester Vermet kennis konden ma ken. A. L. S. LOCKEFEER strijdbaar man. KUNST Schilderijen-expositie Vlissingen, Bikker's Kunsthandel: Boek- en Jacques v. d. Heyden en Dirk Jan Ribbeling. WANNEER MEN HET WERK van de jeugdige Amsterdamse kunstschil ders Jacques van der Heyden en Dirk Jan Ribbeling tot eind Maart te zien in Bikker's Boek- en Kunsthan del te Vlissingen qualificeert als „fris en oorspronkelijk", dan is dat geen lege phrase. Het werk van bei den vertoont een vaak verrassende originaliteit en veelzijdigheid, waarbij men in Van der Heyden een „gema tigd naturalist" kan herkennen en in Ribbeling een schilder, die zowel naar het im- als naar het expressionisme neigt. Deze herkenning kan echter nooit als een axioma gelden: voor bei den staan nog vele richtingen open, zo zij al een bepaalde richting zullen en willen volgen... In het werk van Van der Heyden treft in de eerste plaats het bijna sub tiele gevoel voor detail, gepaard gaan de aan een grote technische vaardig heid. Dat valt reeds op in zijn „Tra falgar Square" (tempera) uiterst boeiend door de vormgeving en dat blijft men herkennen, ook in de gou aches en olieverven. Warm van kleur is bovendien „Cottage" en Van der Heydens's gevoel voor kleuren mani festeert zich al bijzonder opvallend in de gouache „Metropole"; een minia tuur, waarbij vooral de fonkelende blauwen verrukken en waarin we derom de detaillering zeer verfijnd is doorgevoerd. Wanneer in Van der Heyden ergens de naturalist spreekt, dan is het zeker in „Sneeuw" (olie verf); een zeer evenwichtig doekje, dat een charmante tegenstelling vormt met het in tempera uitgevoer de, bijna zwierige „Parijs"; niet min der evenwichtig, maar een uiteraard geheel andere en zeer juist aangevoel de sfeer ademend. Een kostelijk werk je. Evenals dat het geval is met het werk van Van der Heyden noden ook de gouaches, olieverven, tempera's en penseeltekeningen van Ribbeling tot intensieve beschouwing. De aan dachtige bezoeker zal zich na enkele minuten reeds geboeid voelen; zowel door b.v. de beide karakteristieke portretten knap tekenwerk! waarmede Ribbeling „opent", als door de olieverven, waarin deze kunste naar naar het surrealisme en het ex pressionisme neigt, maar waarmede hij de in de portretten gewekte ver wachtingen bevestigd! De surrealisti sche stillevens 15 en 16 verrassen door kleur- en vormgeving en... door de evenwichtige behandeling van de stof. Om even by de olieverven te blijven: in „Landschap" en „Stadsgezicht" breekt zich bij Ribbeling plotseling een stuwende zeggingskracht baan, uitgedrukt in forse lijnen en felle kleuren en wellicht duidend op enige artistieke nonchalance, maar altijd getuigend van Ribbeling's talenten en van diens temperament. Zoals deze talenten zich ook open baren in een in krijt uitgevoerd por tret: een meisjeskopje, waarin het cy- nisch-gelatene van de armoede voor treffelijk is uitgedrukt; in „Den Haag", een gouache in bewogen lijnen en in ijl kleurenspel; in het rustige, beheerste „Chateau Selin" (olieverf) en in een viertal penseeltekeningen. Sterk, gedegen werk. Plezierig tegen wicht voor enkele expressionistische „uitschieters" (zoals ae gouaches 18 en 23). „Verrassende originaliteit en veel zijdigheid"; dat geldt inderdaad voor het werk van deze beide jonge kun stenaars, die zeker veelbelovend ge naamd mogen worden. MET INGANG VAN 16 APRIL A.S. „Ik hou van de stad!" Bij koninklijk besluit van 11 Maart j.l. is met ingang van 16 April a.s. be noemd tot burgemeester van de ge meente Hulst, de heer A. L. S. Locke- feer, tbans lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland. In een kort telefoongesprek ver klaarde de heer Lockefeer gisteravond deze benoeming met grote vreugde te aanvaarden. „Ik hou van de stad en hoewel de stap uit het college van Gedeputeerde Staten mij zwaar zal vallen, hoop ik tocli ook in mijn niéu we functie de belangen van Zeeland te kunnen behartigen, zij het in ander verband". Een typerend antwoord voor de heer Lockefeer, die zich reeds lang heeft doen kennen als een strijdbaar man en dat ook in zijn nieuwe functie, on getwijfeld zal blijven. Waarmede de stad Hulst zich gelukkig kan prijzen! De heer Lockefeer werd 11 Mei 1899 in het Land van Hulst, in Nieuw-Na- men, geboren en is thans reeds 27 jaar inwoner van Hulst. Zijn vrouw is er geboren, zodat zonder meer van ster ke banden met zijn toekomstige ge meente gesproken kan wordenKorte tijd van 1939 tot aan het oorlogs jaar 1940 was hij lid van de Hulster gemeenteraad en in diezelfde periode lid van de Provinciale Staten. Sinds 1946 is de heer Lockefeer lid van Ge deputeerde Staten, in welk college bij werkzaam was in de Eerste Afdeling, waartoe o.m. de zaken betreffende de bootdiensten behoren; een aangele genheid, die altijd in het bijzonder Ernstige aanrijding nabij Nieuwerkerk Maandagmorgen omstreeks 10 uur is onder de gemeente Nieuwerkerk de motorrijder C. uit Bruinisse, die een links afslaande G.M.C. niet had op gemerkt, tegen deze wagen opgebotst. Berijder en motor schoven onder de G. M.C., zodat de heer C. slechts met gro te moeite uit zijn benarde positie kon worden bevrijd. Zijn toestand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch na derhand trad enige verbetering in. Het slachtoffer is opgenomen in het ziekenhuis te Noordgouwe. zijn volle belangstelling en werk kracht had. Tot de opleiding van de nieuwbe noemde burgemeester behoren o.m. diens studie aan de Rijksnormaalschool en in de Handelswetenschappen. Naast zijn lidmaatschap van Gedeputeerde Staten vervult dc heer Lockefeer tal van functies in het openbare leven. Zo is hij thans o.m. voorzitter van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, voorzitter van de Ver eniging Zeeuwse Visserij Belangen, voorzitter van de K.V.P.-Statenkring Hulst, vice-voorzitter K.V.P.-kring Zeeland, commissaris van de Water leiding Maatsch. „Zeeuwsch-Vlaan- deren", voorzitter van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Breda, hoofdbestuurslid Ned. R.K. Middenstandsbond en commissa ris van de „Midglas'-verzekerings- maatschappij. De heer Lockefeer is Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Als een specifiek Hulsters belang ziet de heer Lockefeer, zo verklaarde hij gisteravond nog, o.m. het stimule ren van het karakter en de functie van Hulst als streekcentrum. ■1 genééstVï VANDAAG. Middelburg Electro: „De lifter", (1® jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Ontmoeting der v erelden". (Olympi sche Spelen), (a.l.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Staatsvijand no. 1", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Op stand in Mexico". (14 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2