PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Internationale conferentie op hoog niveau thans ongewenst Ongunstige financiering bij de waterleidingmij. op Schouwen BILT OVERLEG AMBTENARENSALARIS LEIDT TOT CONTROVERSE Vandaag... OVERVAL OP DE BRITSE AMBASSADE IN MOSKOU PRINSES BEATRIX MOCHT GISTEREN NAAR HUIS 198e Jaargang - No. 62 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Maart 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ,3rleven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. CHURCHILL IN HET LAGERHUIS t Vorig jaar vergeefse uitnodiging aan Moskou voor bespreking In het Lagerhuis heeft Churchill gisteren verklaard, dat er naar zijn me ning geen slechtere tijd is voor het indienen van een resolutie om onmiddel lijke stappen ter bevordering van een drie-mogendhedenconferentie, dan thans. De Britse premier wees er op, dat de bekrachtiging van de Duitse herbewapening door Frankrijk voor de deur staat. Weliswaar was Church ill het er mede eens, dat er geen sprake van dient te zijn, dat de bespre kingen tussen de grote mogendheden voor onbepaalde tijd worden uitge steld, maar in ieder geval is een en ander thans niet gewenst. Voorts onthulde hij, dat hij in de zomer van 1954 informele besprekingen had voorgesteld tussen hem en Eden enerzijds en Malenkow, de toenmalige Russische premier en Molotow anderzijds. werd er een „bemoedigend" antwoord Na een eerste stap in die richting ontvangen van de Sowjet-minister van buitenlandse zaken. Later had den de Russen evenwel voorstellen ge daan tot een grotere formele confe rentie Volgens de eerste minister zou dit een nieuwe toestand in het leven heb ben geroepen, „daar het niet moge lijk zou zijn geweest dat een grote formele internationale conferentie te gelijkertijd zou zijn gehouden als de onofficiële twee-mogendhedenbespre- kingen op het hoogste niveau, die ik heb voorgesteld". De Britse premier legde deze ver klaring af in antwoord op een motie van de oppositie in het Lagerhuis, waarin wordt afgekeurd, dat de re gering het houden van een conferen tie op het hoogste niveau uitstelt. Voorts zeide Churchill, dat er geen mogelijkheid is van een effectieve verdediging tegen de Sowjet-Unie zonder een Duits leger. Het debat werd geopend door de leider van de oppositie, Attlee, die zeide niet gerustgesteld te zijn door Churchill's verklaring van vorige week, volgens welke de hoev.eelheid Theodor Plievier overleden Schrijver van „Stalingrad" De Duitse linksgeoriënteerde schrij ver Theodor Plievier, die twee beken de boeken schreef over de Russisch- Duitse oorlog „Stalingrad" en „Moskou" is Zaterdag in de ouder dom van 63 jaar te Avegno in Ita liaans-Zwitserland overleden. Als communist had hij in 1933 bij het aan de macht komen van Hitier, Duitsland verlaten en woonde in de Sowjet-Unie tot 1945, toen hij zich in O.-Duitsland vestigde. Twee jaar la ter week hij naar West-Duitsland uit, de laatste jaren woonde hg in Zwit serland. In 1945, nog in de Sowjet-Unie, schreef hij „Stalingrad", welk verhaal hij baseerde op de gesprekken, welke hij met duizenden Duitse krijgsge vangenen, onder wie veldmaarschalk Von Paulus, de commandant van het belegerde Stalingrad, had gehad. In 1952 voltooide Plievier „Moskou", het boek waarin het lijden van indivi duele Duitsers en Russen, allen ge bukt gaand onder een dictatuur, te gen de achtergrond van de strijd om de Russische hoofdstad in de tweede wereldoorlog, wordt beschreven. Militaire spionnage in Zweden Nieuwe arrestatie verricht In Gothenburg is een vreemdeling gearresteerd op verdenking van spi onnage. Thans is het aantal arrestaties in Zweden wegens spionnage tot 11 ge stegen. De minister van binnenlandse zaken verklaarde dat de affaire een veel grotere omvang had, dan men tot dusver aannam. Bij de gezanten van Tsjecho-Slowa- kije en Roemenië werd een protest in gediend wegens spionnage van het personeel. Drie leden van de Tsjechi sche legatie zijn uitgenodigd Zweden te verlaten, evenals een lid van de Roemeense legatie. Koning Hoessein van Jordanië en ko ningin-moeder Zein Al Sjaraf zijn Maan dagmorgen per vliegtuig uit Karatsji naar hun land vertrokken, na een officieel be zoek van tien dagen aan Pakistan. radio-activiteit in de atmosfeer van proeven met kernwapens zeer klein is. Attlee vroeg of er geen einde kan worden gemaakt aan atoomproeven aan beide zijden van het „ijzeren gor- dgn". Marcel Rochas overleden De Franse mode-ontwerper en par fumeur Marcel Rochas is gisteren te Parijs aan een beroerte overleden. Hij is 53 jaar geworden. Na een studie in de rechten sticht te hij op 23-jarige leeftijd, in 1925. zijn modehuis. In 1936 kwamen zijn eerste parfums in de handel. Een van zijn bekendste parfums is „Femme", dat in 1944 uitkwam. Prijsstop ingetrokken. Voor witwasserijen, haarden en kachels Na de afkondiging van de handels margebeschikking op 4 Maart j.l. en gezien de verklaring van de vier verbonden van industriële werkgevers over het beleid ten aanzien van de prijzen, die op 8 Maart j.l. werd ge publiceerd, acht de minister van eco nomische zaken het handhaven van de prijsstop op witwasserij-industrie en de prijsstop op haarden en kachels overbodig. De organisaties in deze bedrijfstak ken hebben de minister daarbg toege zegd, dat het verstrekken van collec tieve adviezen en het maken van col lectieve afspraken tot prijsverhoging in de toekomst zullen worden nag< ten en dat derhalve de prijsvorming door de bedrijven individueel zal ge schieden. Voorts zal bij toekomstige prijswij zigingen van belangrijke omvang van tevoren contact worden opgenomen met de minister. Dit alles met inacht neming uiteraard van de juistge- noemde verklaring der vier verbon den. In de Staatscourant van gisteren is een besluit gepubliceerd, waarbij deze beide prrjsstoppen worden ingetrok ken. VAKORGANISATIES ONEENS Algemeen comité beschuldigd. Met betrekking tot het overleg inzake de ambtenarensalarissen, zo als dat is gevoerd in de centrale commissie voor overleg in ambtena renzaken, heeft de heer P .Kapinga, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van overheidspersoneel, gisteren tij dens een persbijeenkomst enige me dedelingen gedaan. De heer Kapin ga heeft hierbij vooral gewezen op de controverse, die is ontstaan tus sen enerzijds het volgens hem so cialistisch geörienteerd algemene comité van overheidspersoneel en anderzijds de vier andere centrales. Sprekend namens laatstgenoem de vier centrales zeide de heer Ka pinga, dat de mededelingen en pu blicaties van de zijde van het alg. comité van overheidspersoneel een „leugenachtige voorstelling van za ken" geven. Dat de vier centrales er de schuld van zouden zijn, dat het lagere overheidspersoneel de dupe zal worden van de wijze van behartiging der belangen van hoog betaalde rijksambtenaren, wees de heer Kapinga van de hand. De fei ten zijn volgens hem juist omge keerd. Het zijn deze vier centrales geweest, die bij hun ingediende voorstellen er de nadruk op heb ben gelegd dat met kracht moet worden gepleit voor een sociaal verantwoord minimum loon voor de laagstbezoldigde ambtenaren. Zij hebben schriftelijk en ook bij de behandeling in het georgani seerd overleg aan de regering dui delijk kenbaar gemaakt, aldus de heer Kapinga, geen medewerking te zullen verlenen aan de verhoging van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren het zoge naamde denivelerings voorstel indien de regering niet bereid zou zijn een behoorlijke verbetering van de lonen en salarissen der laagste bezoldigde ambtenaren tot stand te brengen. Volgens de heer Kapinga hebben de bemiddelingspogingen schip breuk geleden, omdat in werkelijk heid de vier centrales een hogere beloning, ook een hoger minimum loon vroegen dan de regering in het georganiseerd overleg bereid was te geven. Het algemeen comité van over heidspersoneel was volgens de heer Kapinga bereid met minder ^enoe- ~en te nemen dan van de zijde van Ie andere vier centrales was voor gesteld. De vier centrales zijn vol gens hem van oordeel, dat indien de regering de denivellering voorstelt, maar tegelijkertijd in haar voor stellen weer gaat nivelleren, zij in consequent handelt. De vier centra les willen dan ook de denivellering consequent toepassen. g ...viert de schrijfster van ro- n h mans en kinderboeken J. L. SellegerElout te Bergen aan Zee haar 80-ste verjaardag. .'!::n •'iiiiiiiiiiiilllliliiiiiiiiiiliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllilliiiiiiiil INDRINGER OVERWELDIGD Russische wachtpost gewond Een gewapende Rus van omstreeks 25 jaar heeft Zondag een overval trachten te plegen op de Britse am bassadeur in Moskou, sir William Hay- ter. Hij schoot een lid van de Rus sische militie, die voor het gebouw van dc ambassade op wacht stend, neer. Daarna ging hij het gebouw bin nen ma3r twee leden van het ambas sade-personeel, een eerste secretaris en een wachtsman, wisten de man in de et,kamer te ontwapenen. De indringer was blijkbaar een zon derling. Een motief voor de aanslag heeft men volgens Reuter niet kun nen ontdekken. De ambassadeur was op het moment van de aanslag niet in het gebouw. Later werd vernomen, dat de Rus sische wachtpost niet ernstig gewond werd. Sir William Hayter, een 48-jarige beroepsdiplomaat, werd in Mei 1953 in Moskou benoemd als opvolger van sir Alvary Gascoigne. Kort voor zijn vertrek naar de Russische hoofdstad werd sir William geridderd. Pogingen om de correspondent van Reuter te Moskou na het incident nog verder te bereiken ten einde meer ge gevens te krijgen, hadden nog geen resultaat, doordat het gesprek plotse ling werd afgebroken. Bijna 900 stakers in diamantindustrie De algemene werkstaking in de Amsterdamse diamantindustrie is gis teren een feit geworden. Volgens een opgave van de algemene Nederlandse diamantbewerkersbond (ANDB) sta ken thans ruim 700 diamantbewer kers en hebben 150 zelfstandigen zich solidair verklaard. Ook in de depen dance van een Amsterdamse diamant slijperij in Egmond is het uit 45 per sonen bestaande personeel in staking gegaan. Alleen wordt nog gewerkt in de een jaar geleden door de vakbeweging op gerichte diamantbewerkers associatie in de hoofdstad (50 diamantbewer kers) waar volgens de gestelde voor waarden, inclusief de 6 pet. wordt gewerkt. De kas van de ANDB be schikt over een bedrag van twee mil- lioen gulden. Prinses Beatrix verlaat het Acade misch ziekenhuis te Utrecht. Achter haar prins Bernhard en dr J. Fr. Nuboer. GENEZING VERLIEP VLÓT Vele bloemstukken en gelukwensen Een glimlachende, maar nog ietwat bleke prinses Beatrix, heeft gister ochtend de chirurgische kliniek van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht veriaten, waar zij precies een week geleden werd opgenomen voor een acute blindedarmontsteking. Tegen kwart voor tien arriveerde Z.K.H. Prins Bernhard, die juist een militaire bespreking op de „Zwaluwenberg" had bijgewoond, om zijn dochter af te halen. Hartelijk was het afscheid op de den. Op verzoek van de prinses wer- gezellig ingerichte kamer van prin- den talrijke bloemstukken, die haar ses Beatrix: Persoonlijk bedankte de door velen waren gezonden, over de prinses al degenen die haar het ver- zalen verdeeld. Een enkele tere or- blijf in het ziekenhuis zo aangenaam chidee nam de prinses zelf mee naar mogelijk hadden gemaakt. huis Vele cadeaux, die de prinses waren In de hal van de kliniek namen de gezonden tijdens haar ziekte, waren directeur van het ziekenhuis, dr. De reeds vooruit naar Soestdijk verzon- Waal Malefgt en de directrice, mej. T. van Wijngaarden, afscheid van de IJSLüidH prinses. Even over tien kwam de prinses naar buiten met haar vader. zij was gekleed in een Dior blauwe camel swagger. Prof. Nuboer vergezelde de prins en de prinses naar de gereedstaande Lincoln, die door de prins zelf werd bestuurd. Een lange rg verpleegsters en broe ders van het ziekenhuis vormde als het ware een erehaag, en de prinses beantwoordde glimlachend en wui vend de enthousiaste afscheidsgroet van de velen die voor en op het ter rein van het ziekenhuis stonden op gesteld. Om half elf arriveerden de prins en i prinses op het paleis Soestdijk, waar dc koningin haar dochter op het bordes verwelkomde. De gehele dag werden vele bloemstukken en ge lukwensen voor de prinses ten paleize bezorgd. VOLGENS ACCOUNTANTSRAPPORT Maatschappij wordt in feite met gelden van derden gefinancierd Dezer dagen is een uitgebreid accountantsrapport verschenen over de huidige financiële positie van de waterleidingmaatschappij „Schouwen- Duiveland". De onthullingen, welke in dit verslag zijn gedaan hebben on getwijfeld het besluit van de raad van beheer op de eerstvolgende aandeel houdersvergadering waarschijnlijk op 30 Maart te houden haar man daat ter beschikking te stellen, verhaast. Het Amsterdamse accountantsbureau meent, dat het nauwelijks betoog behoeft, dat de financiële toestand van het waterleidingbedrijf uitermate slecht is en dat de tot dusver overgelegde jaarrekeningen deze ongunstige positie onvoldoende tot uitdrukking brengen. Ingevolge de statuten is er een ge plaatst en volgestort maatschappelijk kapitaal van 1.836.000. Hiertegen over staat echter dat de maatschap pij aan de gemeente-aandeelhouders leningen heeft afgelost tot een totaal bedrag van rond 1.830.000. In feite wordt de maatschappij dan ook ge heel met kapitaal van derden gefi nancierd. Bg het huidige kostenniveau zou een geheel nieuw bedrijf van dezelfde omvang, doch waar nodig in technisch en economisch opzicht gemoderni seerd, tenminste op 6.000.000 moe ten worden geïnvesteerd. De globaal berekende kosten zouden dan voor de maatschappij 480.000 per jaar be dragen. Aangezien de normale ont vangsten wegens waterverkoop op basis va 1 Juli 1952 op rond 300.000 per jaar worden geschat, zou dus een verlies van tenminste 180.000 per jaar ontstaan. Dit structurele tekort staat los van de verliezen tengevolge van oorlogs- en watersnood. Het rapport betreurt in hoge mate, dat de verliezen van oor log en watersnood niet van meet af in de administratie zjjn doorgevoerd. De balans op 31 December 1953 geeft een verondersteld verlies van 1.262.000 aan. Onafhankelijk van de wijze waarop de dekking van deze verliezen van de maatschappij zal plaatsvinden, achten wij een zo juist mogelijke vaststelling van deze ver liezen zo vervolgt het rapport nodig; zij behoren in de jaarrekening tot uitdrukking te worden gebracht. Aan de sanering van deze jaarreke ning behoort d vaststelling van de reeds verrichte investeringen vooraf te gaan. Op drie punten moet het jaarover zicht gewijzigd worden: le de restant-boekwaarde van die activa, welke voor het bedrijf waar deloos zijn geworden, moet als ver' lies worden afgeboekt. 2e de „bouwrekeningen" moeten ge splitst worden in investeringen en in tgdelgk verhoogde exploitatiekosten. 3e op de naar vaste bedrijfsactiva van de bouwrekeningen over te boe ken investeringen, dient alsnog jaar lijks te worden afgeschreven. Jaarrekening moet gewijzigd Voor de maatschappij is het van be lang dat de werkelijk in het bedrijf schuilende verliezen door wijziging van de voorstelling in de jaarreke ning zichtbaar gemaakt worden. Uit de tot dusver overgelegde jaarreke ningen blijkt niet op welke wijze deze verliezen zuilen worden gedelgd. Het heeft verder de aandacht ge trokken dat voor de oorlog door de raad van beheer drie tariefsverlagin gen zijn doorgevoerd. Dientengevolge lagen de tarieven per 1 Januari 1S38 ongeveer 20 lager dan in 1930; pas in 1949 en 1952 zijn de waterleiding tarieven telkens met 25 verhoogd. In verband met het feit dat in 1938 en 1939 zelfs verliezen werden ge boekt van totaal 29.466,46, moet worden verondersteld dat tot de ta riefsverlagingen niet is besloten op grond van gunstige financiële om standigheden. Administratief erken de lasten zijn naar de toekomst ver schoven. Ook de toegepaste afschrijvingen zijn krap berekend. De afschrijvings- duur van 48 jaar voor gebouwen en buizennet zouden de controlerende accountants dan ook bij voorkeur tot 40 jaar zien teruggebracht. Door de aanzienlijke corrosie van het buizen net zouden extra-afschrijvingen nood zakelijk zijn geweest. Er is tenslotte geen enkele voorziening getroffen voor een stijging van de activa-ver- vangingskosten. Op grond van prijs stijgingen zouden de jaarlijkse af schrijvingen ongeveer verdrievoudigd moeten worden." Rechtsvorm en financiering Het rapport verwacht niet, dat een omzetting van een Naamloze Ven nootschap in een intergemeentelijk bedryf invloed kan hebben op de fi nanciële resultaten. Wel zal een be drijfsverlies dan vermoedelijk recht streeks ten laste van de gemeenten moeten worden omgeslagen. De finan ciering zal zowel bij de ene rechts vorm als bij de andere door leningen moeten plaatsvinden. Indien de N.V.-vorm gehandhaafd blijft is het aandeelkapitaal te groot. Dit zal belangrijk ingekrompen kun nen worden tot 500.000, mits op de ze aandelen tenminste 10 werkelijk door de aangesloten gemeenten ge stort wordt. Op een dividend kan echter niet worden gerekend. Het ver slag acht het dus niet nodig uitvoe ring te geven aan de door de raad van beheer beoogde uitbreding van het (Vervolg op pag. 7) Scheepsramp in Ionische Zee Achttien zeelieden omgekomen Elf Griekse schipbreukelingen en zeven opvarenden van het Britse pas sagiersschip „Stratheden" zijn om het leven gekomen bij pogingen om de be manning te redden van de Griekse treiler „Iason", 449 ton, in de Ionische Zee, ten Oosten van de Zuidpunt van Italië. De treiler, die op weg was van Aber deen, Schotland, is Zondagavond in zware zee verloren gegaan, nadat schade aan de machines was ontstaan. Slechts de kapitein en drie beman ningsleden zijn gered door de „Strat heden". De omgekomen elf Griekse zeelie den verdronken, toen de sloep van de „Stratheden", waardoor zij gered wa ren, omsloeg. Ook de zeven opvaren den van de „Stratheden", die de sloep bemanden, verdwenen in de golven. De 23.732 ton metende „Stratheden", een bekend troepentransportschip uit de tweede wereldoorlog, vaart in de geregelde lijndienst van de P. and O. op India en Australië. Aan de red dingswerkzaamheden werd ook deel genomen door een Italiaans korvet en een reddingsvliegtuig van de Italiaan se kustwacht. Townsend spreekt geruchten tegen Over huwelijk met Prinses Margaret Kolonel Peter Townsend heeft Maandag verklaard, dat prinses Mar garet hem niet op de hoogte heeft ge bracht van een besluit om met hem in het huwelijk te treden en dat hij ook geen reden heeft om a3n te ne men, dat zij tot een dergelijk besluit gekomeu is. Hij leverde commentaar op een persbericht, volgens hetwelk hij in een vraaggesprek had verklaard, dat, als de omstandigheden zouden eisen, dat hij en een bepaalde dame in balling schap zouden gaan, wij dat natuur lijk zouden aanvaarden. Townsend deelde voorts mede, dat hij, gezien het gewraakte persbericht, in de toekomst genoodzaakt zal zijn geen persvertegenwoordigers meer te ontvangen. Birmaspoorweg wordt niet hersteld. De regering: van Thailand heeft be sloten voorgo het denkbeeld prijs te geven om de beruchte Birmaspoorweg van Thailand naar Birma, die in de tweede oorlog door geallieerde krijgs gevangenen werd aangelegd, te her stellen. Zij gelooft, dat het niet mo gelijk zou zijn voldoende arbeiders voor de zware werkzaamehden in het oerwoud aan te werven. De regering maakt nu plannen voor de aanleg van een nieuwe lijn, ten Noorden van de oude, langs de route die eeuwen geleden door invallers uit Birma werd gevolgd. DE VERWACHT... VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Noord- West en West. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1