ORCAM Zwitsaletten Sleepschip „Confidence" binnen enkele uren gelicht zware shag! HEFFING LANDBOUWSCHAP IS VOOR FRUITTELER TE HOOG VAN <3.tvin TOT Imw? Almanak DOUWE EGBERTS NIEUWE VERSNIPPERING ZAL VOORKOMEN MOETEN WORDEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 MAART 1955 HAVEN VAN WEMELDINGE WEER VRIJ. Karwei verliep uiterst voorspoedig Zondagmiddag omstreeks half één zijn de mannen van de N.V. Ber- gingsmaalscluippij de Wit uit Rotterdam er na ongeveer drie uur hard werken in geslaagd het sleepschip „Confidence", dat j.l. Dinsdag na een aanvaring in de havenmond van Wemeldinge was gezonken, weer te lich ten en naar een minder gevaarlijke plaats in een der zijhavens te slepen. In de komende dagen zullen de gaten in de scheepsromp provisorisch worden gedicht, waarna de „Confidence" naar de werf van de firma Boele te Rotterdam zal worden gesleept om daar te worden gerepareerd. Met dit karwei heeft de bergingsmaatschappij een gevaarlijk obstakel in de toegang tot Europa's drukstbevaren binnenvaartkanaal binnen korte tjjd uit de weg geruimd. Des middags om drie uur kon de Rijkshavenmeester de afgekondigde scheepvaartbeperking weer opheffen. „Dank zij het rustige weer is alles nogal voorspoedig gegaan", vertelde een der bergers. Nadat men Zaterdag en Zondagnacht met de voorbereid selen was begonnen, werd Zondag morgen om negen uur het werk her vat. In minder dan geen tijd waren de zware stroppen langs de kiel van het voorschip geslagen en konden de drij vende bokken „Labor 11' en „Labor IV" hun werk beginnen. Terwijl de pompboten „Transport" en de „On derneming" het koolzwarte water uit de achterste ruimen opzogen, kwam er beweging in de „Confidence". Langzaam, heel langzaam kwam 't sleepschip boven water en even na twaalven was het zover, dat de „Con fidence" weer dreef. Eerst toen kon men de schade aan het schip nauw keurig vaststellen. In de voorsteven bleek een groot gat geslagen te zijn, terwijl midscheeps de romp juist on der de waterlijn over een lengte van ruim vier meter werd opengereten. Aan de wal hebben honderden belangstellenden urenlang de kou getrotseerd om de verrichtingen van de bergers gade te slaan. Het was ook een imposant gezicht de bokken, met een gezamenlijke ca paciteit van ruim 200 ton, het sleepschip in de takels te zien op hijsen. Nadat de beide pompboten de rui men geheel hadden" leeggezogen werd Première van P.Z.E.M.-film. Woensdag 16 Maart a.s. wordt in de Middelburgse Schouwburg voor het eerst vertoond de film, die de voorlichtingsdienst van de P.Z.E.M. heeft vervaardigd over de Centrale Zeeland. De rolprent geeft beelden van de bouw en van de openinsplech- tigheid. Deze première begint om 19.30 uur. (Advertentie) KOU GEVAT... Bedelt keel en borst met de pijnstillende Thermogène; de weldadige warmte verjaagt ver koudheid. de „Confidence" naar een rustige plaats in een der zijhavens gesleept. Hoewel men een gedeelte van de in boedel nog juist op tijd heeft kunnen redden, is de schade aan het interieur van het sleepschip toch nog aanzien lijk. Overal in de kajuit lagen de ge heel uit elkaar geslagen stukken huis raad verspreid. Naar schatting be draagt de schade vele tientallen dui zenden guldens, welke echter door de verzekering wordt gedekt. Automatisch telefoonverkeer uit Zeeland met Tilburg. Met ingang van vandaag, Maandag, om 8 uur zullen de telefoongesprekken tussen de abonné's, aangesloten op de netten Axel, Borssele, Colijnsplaat, Domburg, Ellewoutsdijk, Goes, 's-Gra- venpolder, 's-Heer Arendskerke, Hoe- dekenskerke, Hoek, Kapelle-Biezelin- ge, Kats, Kortgene, Koudekerke, Mid delburg, Nieuw- en Sint Joosland, Nisse, Nieuwdorp, Oost-Souburg, Ovezande, Philippine, Sas van Gent, Serooskerke, Sluiskil, Terneuzen, Veere, Vlissingen, Wemeldinge, West- kapelle, Wissekerke, Wolfaartsdijk, Zaamslag, Zoutelande en Zuixïdorpe en de aangeslotenen van de geauto matiseerde netten van het district Tilburg wederzijds langs automati sche weg tot stand kunnen worden ge bracht. Halve „World Concord" naar Antwerpen gesleept. Zaterdagmorgen half zeven is het achterschip van de „World Concord" dat Vrijdagavond Vlissingen werd binnengesleept, en waarover wij reeds uitvoerig berichtten, door de sleepboten „Turmoil", „Dexterious", „Brigitte-Gerling" en „Richard" naar Antwerpen gesleept. JAARVERGADERING N.F.O. Ook contributie-aftrek voor leden N.F.O. bepleit. In do Zaterdagmorgen in restaurant „de Opril" te Goes gehouden jaar vergadering van de Kring Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organi satie heeft de algemeen secretaris, ir. A. Groot, een uiteenzetting gegeven van de bezwaren, welke de N.F.O. momenteel koestert tegen de door het Landbouwschap voorgestelde ontwerp-verordening op de heffing voor boomgaarden. Een tweede bezwaar, dat ir. Groot naar voren bracht, is het feit, dat het bestuur van het landbouwschap de contributieaftrek op deze heffing alleen wil toestaan voor leden van de standsorganisaties en niet voor de leden van de verschillende gespecialiseerde organisaties, waartoe de N.F.O. behoort. Ir. Groot memoreerde, dat het Landbouwschap een publiekrechtelij ke organisatie is geworden en dien tengevolge gerechtigd is verordenin gen voor de land- en tuinbouw samen te stellen. Het bestuur van het Land bouwschap, waarin geen leden van de N.F.O. zitting hebben, heeft thans een ontwerp-verordening voorgesteld, waarbq men de heffing voor boom- f(aarden wil stellen op 6.per hec- are, wanneer de boomgaard beweid is en 15.per hectare voor de overige boomgaarden. Voor Zeeland brengt dit dus met zich mee, dat bij na alle boomgaarden in de laatste ca- tegorie vallen. Daar deze heffing ge baseerd is op de bruto opbrengst en voor de akkerbouw niet meer dan drie gulden per hectore bedraagt, acht de N.F.O. deze nieuwe heffing veel te hoog. Er mag toch zeker niet worden aangenomen, dat de gemid- VERENIGINGSGEBOUW. Een verenigingsgebouw is voor een gemeente een bijzonder prettig bezit en het is dan ook een verheu gend verschijnsel, dat deze gebou wen de laatste tijd in aantal toe nemen. Van tijd tot tijd kan men Ie- zen, dat er in een Zeeuwse gemeente weer zulle een gebouw officieel ge opend is en thans staat Serooskerke op Walcheren zulk een gebeuren te wachten. ..Vrijdag 18 Maart a.s. zal in deze gemeente het verenigingsgebouw, tevens gymnastieklokaal, namelijk of ficieel worden geopend en wel in een bijeenkomst, die om zeven uur !s avonds zal beginnen. Het gebouw diende voorheen als Gereformeerde kerk, maar werd na aankoop door de gemeente ingrij pend verbouwd. Ooit in Serooskerke zal het ver enigingsleven ongetwijfeld van het nieuwe gebouw veel profijt kunnen trekken VEILIG VERKEER. Allerwegen wordt gelukkig ge streefd naar bevordering van „Vei lig Verkeer en dat is gezien het aantal verkeersongeval 1 en beslist geen overbodige luxe! Een uitsteken de maatregel is ook het verkeers- onderwijs op de scholen, dat over het algemeen goede resultaten afwerpt. BLINDE PASSAGIER De chauffeur van de bestelauto wilde juist zijn wagen startentoen er plotseling een klaag'lijk gemauw uit het binnenste van het voertuig opsteeg. Wat, achterdochtig bezag hy z'n bijrijder„Doe jij een kat na?", informeerde hijmaar de bijrijder ont kende stellig. Hij had het gemauw ook gehoord! Een korte inspectie wees uit, dat zich noch in de cabine, nocli in s laadbak een kat bevond, waarop men besloot weg te rijden. Ondervoeg meenden de mannen nogmaals het geluid van een mmuwende kat te ho ren, maar ze schreven het op reke ning van hun verbeelding. Het was geen verbeelding. Bij aankomst, aan het station in Vlissingen, waar een lading lcranten- moest worden afgeleverd, kwam de blinde passagier te voorschijn! Het was een zwarte kat, die de rit naar het station had meegemaakt, geze ten op de achteras van de auto... ,jje eerste blinde passagier in mi- 22-jarige loopbaan!" verklaarde de verbaasde chauffeur! Zo slaagden in St. Philipsland 29 van de 30 leerlingen van de Bijzon dere School voor het schriftelijk ver- keersexamen, dat werd afgenomen in tegenwoordigheid van leden der Rijkspolitie. ERNSTIGE VAL. Helaas kan met „Veilig Verkeer" niet voorkomen worden, dat zich bin nenskamers kleine ongevallen voor doen, die soms beslist onprettige ge volgen hebben. Hetgeen nog dezer dagen ondervonden werd door de fa milie B. te Scherpenisse, waar het driejarig dochtertje van de zolder viel. Het onfortuinlijke meisje liep een zware hersenschudding op. STRAATNAAM GEVRAAGD. De burgemeester van St. An- naland, de heer J. van den Bos, heeft een beroep gedaan op zijn gemeentenaren om mee te -wer ken bij het bedenken van een straatnaam. De medewerking wordt zelfs' gehonoreerd, want de inzender van een naam, die voor de nieuwe straat in de Cu- reelanden aanvaard zal worden, heeft recht op een beloning van tien gulden! Als jury zal de ge meenteraad fungeren. Het is thans dus aan de burgers van St. Annaland om blijk te geven van verbeeldingskracht! NIEUWE SCHOLEN. Er wordt naar gestreefd om in de „kanaalzone" te komen tot de op richting van Mater Amabilisscholen, waarvan de eerste in Sluiskil geves tigd zou moeten worden. Dit kwam o.m. naar voren tijdens een in het Patronaatsgebouw te Sluiskil gehouden propaganda-avond, waarop een uiteenzetting werd gege ven over de werkwijze van dergelijke scholen. Het gaat om een driejarige avond-cursus voor meisjes tussen 17 en 25 jaar in o.m. de vakken koken, naaien, zang en gymnastiek. Men hoopt in de maanden Septem ber/October van dit jaar met deze cursussen te kunnen beginnen. delde bruto fruïtopbrengst vijf keer zoveel bedraagt als die van de akker bouw. Op 16 Maait a.s. zal het Land bouwschap hierover een beslissing, moeten nemen en zelfs wanneer de verordening aangenomen zou worden, bestaat nog de mogelijkheid, dat de S.E.R. de verordening afkeurt. Een ander bezwaar, dat met deze zaak verband houdt, is de kwestie van de contributie-aftrek. Hiertegen heeft de N.F.O. hevig geprotesteerd, omdat de uitsluiting een grote discriminatie voor deze organisatie inhoudt. Het' Landbouwschap heeft de be doeling deze contributie-aftrek voor de leden van de standaorganisatieö vast te stellen op 90 van de hec tare-contributie, waarbij een maxi mum gesteld wordt van 40 van de heffing van het Landbouwschap. Als voorbeeld noemde ir. Groot, dat wan neer de bijdrage van de fruitteelt op 9.gesteld zou worden, de maxi maal mogelijke aftrek 3.60 zou be dragen. Wanneer de hectare-contri butie van een organisatie bijvoorbeeld 4,50 zou zijn, dan was men dus in wezen voor 0.90 lid van die organi satie. Ir. Groot kon nog mededelen, dat het de vraag is of dit alles zo zal doorgaan. Nog slechts enkele dagen geleden heeft de S.E.R. vastgesteld, dat de organisaties in zo ruim mogelijke mate bij de af trekregeling moeten worden be trokken. Van discriminatie van een organisatie mag absoluut geen sprake zijn. Bij de afwikkeling van de huishou delijke zaken werden de rekening en de verantwoording over het jaar 1954 goedgekeurd. Het nadelig saldo be droeg voor 1954 122.61. Tot afge vaardigde naar de Algemene leden vergadering in Utrecht werd de heer L Ph. van de Plassche gekozen. De heer J. L. de Zwart uit Philippine werd in de plaats van de heer J. C. de Feyter tot lid van de Financiële Commissie gekozen. In zijn jaarver slag kon de secretaris mededelen, dat het afgelopen jaar van veel activiteit getuigde. Er konden vele cursussen worden georganiseerd en de ontwik kelingsdag voor de tuinbouw bleek eveneens een groot succes te zijn. Het ledental van de N.F.O. in Zeeland on derging een daling van 1295 tot 1255 leden, voorts werd de begroting voor het jaar 1955 over een bedrag van 11.000 vastgesteld. (Advertentie) Bigostü Realties - Om znnrbrtiBd te I óók om zanrbrand te voorkomen U hoeft niet meer tegen Uw maal tijden op te zien uit vrees voor zuur- branden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist. Geen zangconcours meer op Hemelvaartsdag. De Ring Zeeland van Christelijke Zangverenigingen heeft tijdens een Zaterdagmiddag in restaurant „De Opril" te Goes gehouden algemene vergadering voorgesteld, in de toe komst geen zangconcoursen meer op Hemelvaartsdag te organiseren. In verband hiermede zal aan de aangesloten verenigingen worden verzocht voor het concours 1956, een andere, nog nader te bepalen datum vast te stellen. Dit jaar zal het con cours nog wel op Hemelvaartsdag worden gehouden, n.l. in Oostkapelle. Twee juryleden zullen hiervoor wor den aangewezen. De vergadering be sloot voor dit concours geen regen verzekering te sluiten. Tevens zal in overweging worden genomen 's zo mers in verschillende delen van Zee land zangmiddagen of -avonden te organiseren. „Excelsior'' vierde 25-jarig Vlot, fris en afwisselend was het programma, waarmee het 25-jarige Tamboers- en pijperscorps „Excel sior" te Goes zich Zaterdagavond in „de Prins van Oranje" presenteerde. Met enthousiasme hebben bestuur en leden zich aan de ongetwijfeld niet geringe voorbereidingen voor deze ju bileum-uitvoering gewyd. Over het resultaat kan men tevre den zijn. Niet alleen hebben de hon derden vrienden van „Excelsior" weer ruimschoots kunnen genieten van de pittige marsen van drumbands en pijpers, doch de manier waarop een en ander werd gebracht maakte, met de andere programmanummers, deze uitvoering tot iets bijzonder feestelijks. De voorzitter, de heer A. J. de Bes te sprak een openingswoord, waarbij hij verschillende oprichters kon ver welkomen. Voorts gaf hij een korte terugblik op de afgelopen 25 jaar. De vereniging telt momenteel een 70-tal leden en ruim 250 donateurs. Een half jaar geleden werd ook een damesaf deling opgericht, een groep meisjes, die behalve met hun debuut als fluit- tisten o.a. ook als Tiroolse zangeres jes een aantrekkelijke bijdrage aan deze uitvoering leverden. Met daverende roffels, feestelijk hoorngeschal en opgewekte nummers van de pijpers, alles correct vertolkt, hebben de jongen hun vreugde over het jubileum uitgejubeld. De kleurige DOUWE EGBERT8 J .^1 SUPf^BAC^ I uniformen en verzorgde omlijsting maakten van dit optreden bovendien een aardig kijkspel. Het optreden van „Jong* Excelsior" bewees, dat ook de toekomst van de vereniging met vertrouwen tegemoet kan worden ge zien. Enkele schetsjes, samenzang, het optreden van de amateur-goochelaar Frigo en van Jan Pantus als snelte kenaar, hielpen mede deze jubileum uitvoering tot een succes te maken. Aan het slot mochten verschillende dames en heren, die zich verdienste lijk maakten, een geschenk ontvan gen. Vóór de aanvang van de uitvoering bracht het muziekgezelschap „Hosan na" het bestuur van „Excelsior" een serenade. INLEIDING OVER HERVERKAVELING. Mr. A. J. van der Weel sprak voor P.v.d.A. te Goes. Met de thans aan de gang zijnde herverkavelingswerke» in Zeeland zal een geldbedrag van f 105 millioen gemoeid zyn. In dit verband kan de vraag worden gesteld, hoe deze ge bieden er over 10 of 20 jaar zullen uitzien. Zal men door splitsing van bedrijven weer tot het oude euvel vervallen? De Wet Vervreemding landbouwgronden en de in het nieuwe ontwerp-Pachtwet vervatte artike len, werken wel enigszins als een rem Ook zal er waarschijnlijk een verandering' in het erfrecht komen, waarbij de mogelijkheid wordt geo pend om verdeling van gronden tegen te gaan. De boeren zullen er ook op berekend moeten zyn, dat in de toe- komst niet alle zoons meer op een landbouwbedrijf kunnen komen. Al dus besloot mr. A. van der Weel, Zaterdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes zijn inleiding over 1 „Herverkaveling" voor het district Zuid Beveland van de Partij van de Arbeid. Na een openingswoord van de dis trictsvoorzitter, de heer J. S. Vis- scher, begon mr. Van der Weel zyn inleiding met een duidelijke uiteen zetting van het begrip her-verkave ling en ruilverkaveling. Voor de her verkaveling op Walcheren werden dc kosten op f 60 millioen begroot, doch hoewel de werken nog niet gereed zijn, is reeds te zien, dat dit bedrag wordt overschreden. Voor de herver kaveling van de na de ramp hiervoor aangewezen Zeeuwse gebieden wordt f 195 millioen uitgetrokken. Zeeland wordt dus niet helemaal door Den Haag vergeten, zoals men wel eens denkt. Op heldere wyze gaf inleider een beeld van de bij de hérverkaveling te volgen procedure, waarbij hij diverse moeilijkheden belichtte. Het is zaak, dat de betrokken landbouwers trach ten jaren vooruit te zien en niet blij ven staren naar de situatie van het ogenblik Hoornblazers van het zilveren tam boer- en pijpercorps „Excelsior" te Goes bliezen Zaterdagavond dat het een lust was. Voor de jubileumbijeen komst van dit kranige corps bestond grote belangstelling. (Foto P.Z.C.) Met nadruk wees mr. Van der Weel op het grote belang, dat vol doende boeren uit de herverkavelings- gebieden van de gelegenheid gebruik maken een bedrijf elders, bijv. 'n de N.O.P. te betrekken. De kans voor een goede sanering van de te kleine bedrijven is hiervan sterk afhankelijk. In Zeeland schjjnt men niet gepor teerd te zijn voor emigratie, waar voor overigens ook bijzondere facili teiten gelden. Hoewel spreker zich ervan bewust is, dat de te nemen maatregelen voor de betrokkenen vaak ingrijpend zijn, is hij anderzijds ervan overtuigd, dat door de herverkaveling een veel be tere basis voor de welvaart van Zee land wordt geschapen. Met de verbe tering van wegen, waterlopen e.d. is men jaren vooruit. Daarom moet men erkentelijk zijn voor de van het Rijk ontvangen hulp. Op de inleiding volgde nog een ge animeerde gedachtenwisseling. Aan het slot kon de voorzitter mededelen, dat voor 16 April a s. aan mr. H. B. Bouwman gevraagd zal worden, een inleiding te houden over het pacht- vraagstuk. Henk Stam leidt internationale muziekweek. Belangstelling van de Unesco. De directeur van de Zeeuwse Mu ziekschool. Henk Stam, is belast met de artistieke leiding van de Interna tionale Muziekweek van de Stichting Gaudeamus te Bilthoven .Tijdens de ze week, die van 27 Augustus tot 3 September a.s .zal wórden gehouden, zal tevens het tienjarig bestaan van de Stichting worden gevierd. Henk Stam zal terzijde worden gestaan door een componistenraad, waarin componisten uit 13 verschillende lan den zitting hebben. In het erecomité heeft zitting genomen de president van de Conseil International de la Musique van de Unesco, sir James Steuart Wilson. De secretaris van de ze raad, Jack Box-noff, zal de mu ziekweek bijwonen. Plannen voor verbetering Schouwburg-accommodatie. Naar vvy vernemen, bestaan er thans ernstige plannen om de schouwburg-accommodatie in Middel burg in belangrijke mate te verbete ren. Er is nog geen beslissing geno men over de vraag of de bestaande Schouwburg moet worden uitgebreid en verbouwd, dan wel of tot een ge heel nieuw project moet worden be sloten. Het overleg hierover is nog gaande. Peulvruchtencentrum in Zeeland. (Slot van pagina 1) ongeveer 5 ton per uur. Bij een acht urige werkdag beloopt de dag-capa citeit ongeveer 40 ton. Met bouw en inrichting van het centrum zijn zeer grote bedragen ge moeid. De voordelen zyn echter van die aard, dat men meende het object te moeten opzetten. Een groot aantal verenigingen be werkt de peulvruchten thans zelf. De apparatuur, die daartoe wordt ge bruikt is echter vaak niet modern ge noeg en niet voldoende om de kwali teit zo hoog mógelijk op te voeren. Het marktklaar maken van peul vruchten is bovendien een apart vak. Doordat de verenigingen in de toe komst gezamenlijk dit centrum zul len exploiteren kan zulks geschieden met gebruikmaking van de modern ste installaties en in het bezit van de meest economische capaciteit. En door deze specialisatie kan grote aan dacht worden besteed aan de kwali teit van het af te leveren product. Telers, directeuren van verenigin gen en het Centraal Bureau zijn in het bestuur van het centrum verte genwoordigd. Zoals reeds gemeld, is de heer P. J. Bom uit Colijnsplaat voorzitter, terwijl de heren H. J. Ik- ltink, Middelburg en J. H. Blank, Bergen op Zoom, achtereenvólgens de functies van vice-voorzitter en se cretaris-penningmeester vervullen. (Advertentie.) KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel met: VANDAAG: Middelburg Electro: „De model-erfge naam", (18 jaar), 19 en 21,15 uur; -Schouwburg: „Het huis onder verden king", (18 jaar), 20 uur; Schutters hof: lezing Okke Jager, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „De woeste hoog te", (14 jaar), 19 en 21 uur; Luxor: „Bengaalse brigade" (14 jaar), 20 u. Goes Grand: „Zij was 17 jaar", (18 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2