PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In de Sowjet-Unie tien nieuwe maarschalken benoemd Nachtelijke patrouille in het Zeeuwsch-Vlaamse grensgebied BILT PRINSES MARGARET ZOU TOCH IN HUWELIJK TREDEN Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 60 Dagblad ultgava van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr, p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Mrt 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels tl,—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telef. 2 VERBONDENHEID VAN LEGER EN PARTIJ Veel grotere macht voor de leiders van Rode Leger Bij decreet van het presidium der Opperste Sowjet zijn tien nieuwe maar schalken benoemd. Maarschalk P. U. Zhigarew van de luchtmacht is bevor derd tot oppermaarschalk, welke post tevoren niet bestond. Dit is de eerste massale benoeming van generaals tot maarschalken sedert de tweede we reldoorlog. Tijdens de oorlog werden slechts enkele legerbevelhebbers tot maarschalk bevorderd, zoals Zjoekow en Wassïliewsky. Deze benoemingen een maand na het ontslag van Malenkow worden nitgelegd als een nieuwe aanwijzing, dat de leiders van het Russische leger nu ©en veel grotere macht vormen dan onder Stalin. De bevorderingen zijn kennelijk bedoeld als een demonstratie van verbon denheid van -leger en partij. V. I. Kazakow; kolonel-generaal S. I. Roedenko en kolonel-generaal V. A. Soedets, beiden maarschalk bij de luchtmacht. Het decreet van het presidium was getekend door maarschalk Worosjilow, voorzitter en Pegow, secretaris. Tot de bevorderde generaals beho ren de bevelhebbers van de belang rijkste militaire districten op de Wes telijke toegangswegen naar de Sow jet-Unie, t.w. Duitsland, de Baltische kust, de hoofdstad en de voornaam ste stad van de Oekraïne en de Oeral, het arsenaal van de Sowjet-Unie. Verscheidene nieuwe maarschalken zijn afgevaardigde in de opperste Sow jet. Vier van hen, Bagramyan, Gretsj- ko, Tsjoeikow en Zhigarew werden in December 1952 gekozen tot candidaat lid van het centrale comité. De nieuwe maarschalken zijn: gene raal I. K. Bagramyan, voormalig be velhebber van de Russische legers aan de Baltische kust; generaal V. I. Tsjoeikow, voormalig opperbevelheb ber in Duitsland; kolonel-generaal A. A. Gretsjko, eveneens voormalig op perbevelhebber in Duitsland. Voorts generaal S. S. Beroesow, voor malige opperbevelhebber in Oosten rijk; kolonel-generaal K. Moskalendo, een Sowjet-held uit de oorlog; gene raal A. I. Jeremenko; kolonel-gene raal S. S. Varentsewkolonel-generaal lillllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zonnige maar koude Oostenwind. (Van onze weerkundige medewerker). Wanneer de winter komend week-einde nog niet mocht verdwijnen, wordt het een heel laat wintertje. In 1942 en 1947 eindigde de winter op respec tievelijk 14 en 15 Maart. Ons land bevindt zich in een hogedrukgebied, waarvan de as ten Noorden van ons land ligt. Hierdoor waait er een zeer dro ge en koude Oostenwind, die af en toe vrij krachtig is. Toch ziet de zon kans om de temperatuur in de middag in Zeeland tot 4 6 graden boven het vriespunt te doen oplopen, hoewel dit voor de tijd van het jaar nog veel te koud is. Ook in de komende nacht moet nog op lichte vorst tot ongeveer 5 graden worden gerekend. Ver der zal er tijdens het weekein- de weinig veranderen. De wind blijft Oostelijk en overdag kan H het weer zonnig zijn, zodat het uit de wind en in de zon al een beetje lente begint te worden. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Tegen ongewenste gevolgen van prijsbindingen. Bespreking met radiohandel. Er behoeft geen twijfel over te bestaan, dat het de regering ernst is met haar streven ongewenste ge volgen van prijsbindingen (door kar tel-overeenkomsten) zonodig met kracht tegen te gaan. Zo zijn thans, naar het „Alg. Hbld" verneemt tus sen het ministerie van Economische Zaken en de radiohandel besprekin gen gaande over de prijsvorming in deze branche. De besprekingen heb ben nog niet tot een resultaat ge leid, zodat de mogelijkheid bestaat, dat het bedrijfsleven zelf maatrege len zal nemen, indien zou blijken, dat daarvoor aanleiding bestaat. Conferentie over Indo-China? Grote Drie zouden bijeenkomen. In gezaghebbende kringen is Vrij dag verklaard dat Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten het plan overwegen om een bijeenkomst van de grote drie te beleggen ter bespreking van de toestand in Indo- China. De drie landen zouden op deze conferentie waarschijnlijk wor den vertegenwoordigd door hun mi nisters van buitenlandse zaken. Volgens deze kringen, maken de regeringen van de grote drie zich bezorgd over de toestand in Indo- China. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken weigerde enig commentaar te geven op berichten, dat de Franse minister van buitenlandse zaken, An- toine Pinay ,een voorstel tot het hou den van een dergelijke conferentie heeft gedaan. Het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Maart 1955 1.988.583 tegen 1.976.139 op.l Februari 1955. Op 1 Fe bruari 1955 waren er 509.821 aange slotenen op het draadomroepnet te gen 508.381 op 1 Jan. 1955. AAN HET EINDE VAN MAART? Mef instemming van Koningin Elizabeth Prinses Margaret is vastbesloten in het huwelijk te treden met kolonel Townsend, aldus is Vrüdag uit kringe n die in nauwe verbinding met het Britse hof staan vernomen. De verloving zal waarschijnlijk aan het einde van deze maand bekendgemaakt worden. Eerst moeten nog verscheidene vraagstukken worden geregeld. Uit dezelfde bron is vernomen, dat Koningin Elizabeth en de aartsbisschop van Canterbury welwillend tegenover Prinses Margaret staan en dat zij hun best hebben gedaan om tot overeenstemming te komen. Als de prinses af stand zou doen van haar rechten op de troon, zou het huwelijk reeds binnen enkele maanden gesloten kunnen worden, zo verklaarde men. J§ is het 25 jaar geleden, dat m te Eefde de eerste spade in de grond werd gestoken voor de H aanleg van het TwenteRijn- kanaal; M viert de toneelschrijver en ij regisseur Henk Bakker te s Haarlem, zijn zestigste ver- ff jaardag. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Voorstel van Reynaud. Ter versterking van de regering. De Franse oud-premier Paul Rey naud heeft Vrijdag een wetsontwerp ingediend ter versterking van de re gering in Frankrijk en ter vermin dering van de wankele positie van de kabinetten. De kern van zijn voor stel is, dat er onmiddellijk nieuwe verkiezingen worden gehouden als een regering, die nog geen twee jaar in het zadel zit, door het parle ment wordt omvergeworpen. In dit geval zullen de afgevaardigden zich wel tweemaal bedenken voor zij het kabinet doen vallen, aldus meent Reynaud. Churchill naar Bonn uitgenodigd. Vermoedelijk komt de premier eind Mei. Naar in Bonn is vernomen, wordt verwacht, dat premier Churchill van Engeland een bezoek zal brengen aan West-Dui Island, op uitnodiging van de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer. Het bezoek zou waarschijnlijk te gen eind Mei plaats vinden. Het bezoek houdt verband met de uitreiking van 'n welbekende Duit se internationale prijs. In Westduitse regeringskringen is verklaard, dat Churchill thans zich bereid verklaard heeft, West-Duits- land te bezoeken op voorwaarde, dat de Parijse verdragen tegen die tijd bekrachtigd zijn. Churchill zou ge zegd hebben, een bezoek te willen brengen aan „een souverein Duits land/' Het blad van de Anglicaanse kerk heeft overigens twijfel geopperd om trent de geruchten over een liefdes betrekking tussen Prinses Margaret en Peter Townsend, die thans lucht vaartattaché te Brussel is. Het blad, dat niet officieel is, doch toegang heeft tot gezaghebbende kerkelijke kringen, zegt: „Wij weten toevallig, dat er op hoog niveau hoe genaamd niet is gesproken over de gepastheid van dit huwelijk van re ligieus standpunt gezien". Kolonel Townsend heeft zich van zijn vrouw laten scheiden. Deskundigen op het gebied van de grondwet menen, dat het ondenkbaar is, dat als Prinses Margaret er wer- Woensdagavond hebben enkele', jeug dige fascisten een aantal eigenge maakte bommetjes gegooid door een ruit van de benedenverdieping van 't communistische hoofdkwartier te Rome. De bommetjes kwamen te recht in de bibliotheek, waar schade werd aangericht aan het- meubilair. Foto: Politiemannen voor de versplin terde vensters van het hoofdkwartier. kelijk over denkt, spoedig met kolo nel Townsend in het huwelijk te tre den, de aartsbisschop van Canterbu ry en andere kerkelijke leiders niet reeds nu geraadpleegd zouden zijn. De Anglicaanse kerk staat afwijzend tegenover het hertrouwen van iemand die gescheiden is, zelfs indien hij of zij niet de schuldige partij is. Konin gin Elizabeth, als hoofd van de kerk, zou derhalve geen toestemming kun nen geven tot het huwelijk van haar zuster met kolonel Townsend. Prinses Margaret vastbesloten Met de Johan van Oldenbarne- velt" vertrok Vrijdagmiddag fa milie Verdonk naar een nieuwe toe komst i» Australië. Dit is op zich zelf niet zo bijzonder, ware het niet, dat de familie 18 rnan groot is...! De burgemeester van hun laatste icoon- plaats, Valkenswaard, was met zijn echtgenote aanwezig om de familie uitgeleide te doen. Ook de vader van mevrouw Ver donk, opa Rijkers gaf acte de pré- sence. We zien de familie hier aan boord van de „Johan van Oldenbar- nevelt: rechts burgemeester van Ellenberg Hubar met zijn echtgenote, links mevrouw Verdonk en bovenaan in het midden de heer Verdonk. De leeftgd van de kinderen loopt van vier maanden tot 18 jaar.... Radio-actieve wolk boven Atlantische Oceaan H Een reusachtige, zwak-radio- §1 actieve wolk, afkomstig van de atoomontploffing van Maandag j.l. in Nevada, is over de Oos- §1 M telijke Amerikaanse staten ge- rn M waaid en drijft nu in Westelij- ke richting over de Atlantische Oceaan. M H Het bureau van de Ameri- M H kaanse weerkundige dienst in Washington heeft bekendge- maakt, dat de wolk radio-actie- js ve damp en stof, waarschijnlijk 1600 km lang en 320 km breed, op een hoogte van drie km drijft. Amerikaanse weerkundi- M gen verwachten heel weinig of H geen radio-actieve neerslag uit de wolk. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Devaluatie van de roepiah bepleit De devaluatie ran de roepiah werd gisteren bepleit door C. D. Ponto, se cretaris-generaal van de Unie van Indonesische Scheepvaartbedrijven. Op een persconferentie te Soerabaja noemde hij het bestaan van de huidi ge zogenaamde gedifferentieerde wis selkoers een van de grootste handi caps voor het bedrijfsleven. „TE GAST" BIJ DE KOMMIEZEN (II) De verwachte smokkelwagen kwam ditmaal echter niet (Van onze speciale verslaggever) DE VERLICHTE WIJZERPLAAT van de torenklok in het kleine Zeeuwsch-Vlaamse dorp wees kwart over tien. In dit avondlijk uur waren de straten vrijwel verlaten. Slechts een klein groepje fietsers trotseerde de felkoude vrieswind en reed in ganzenmarshet dorp uitde maanbeschenen pol ders in. 't Waren kommiezenvoor wie de nachtdienst begonnen was... Een plezierritje werd deze nachte lijke fietstocht niet. De route leidde over hobbelige paadjes, over dijken met diepe, bevroren karresporen en voortdurend joeg er over de vlakte een ijskoude wind. Gesproken werd er niet. Maar wel waren de kommiezen plotseling met fiets en al in een droge sloot verdwe nen, toen ergens in de polder de kop- lielitcn van een auto opdoemden! Overleg was voor deze handeling be slist onnodig. De verwachte smokkelwagen was het overigens niet. Er kwam een boer thuis Maar de mogelijkheid was tenslot te niet uitgesloten, dat men ditmaal eens het geluk zou hebben om nauwe lijks na het begin van de jacht op het wild te stuiten. De ambtenaren van de Dienst voor Invoerrechten en Accijnzen mogen nu eenmaal niets aan het toeval overlaten. Zorgvuldig wordt elke operatie dan ook voorbe reid en zodra de posten in het veld betrokken zijn, is er slechts één (moeilijk) parool: wachten. Dat wachten begon die avond om half elf. Voor „onze" kommiezen zou het tot twee uur duren. Drie en een half uur wachten, verdekt opgesteld aan de voet vrj. een dijk, gezeten op een primitief vouwstoeltje en gehuld in een spookachtige, zwarte nacht mantel met capuchon. Kommiezen tij dens een nachtdienst hebben veel weg van leden van de Ku-klux-klan Geluiden. De wind, huilend door telefoondra den en in de boomtoppen, voert veler lei geluiden met zich. Het maanlicht vormt grillige schaduwen en voor de kommiezen is het zaak zich door de ze geluiden en schaduwen niet op een dwaalspoor te laten brengen. In dit nachtelijk uur mogen zij slechts aan dacht hebben voor één speciaal ge luid; dat van een automotor. En voor één schaduw; die van een man, die als „voorloper" zou kunnen dienen. Gesproken wordt er slechts op ge dempte toon en dan nog uitsluitend over zaken, die de velddienst betref fen. Over de „messen", de aan een ket ting bevestigde vlijmscherpe messen, die zo nodig over de weg gelegd wor den. De banden van een smokkelauto gaan dan onherroepelijk aan flarden. Of over het „patentmiddel" om de bestuurder te verblinden. En over de opstelling, die ingenomen moet wor den, wanneer men inderdaad slaags zou raken Die op gedempte toon gevoerde „gesprekken" duren maar kort. Hoogstens een half uur. Dan wordt het volkomen stil. W achten.... Dan begint het wachten in zijn zuiverste vorm. Stilzitten, bij een temperatuur tfan tien graden onder nul. 't Is uitgerekend zo ongeveer de koudste nacht van deze winter. Stil zitten, met niets dan gedachten. Ge dachten aan die smokkelauto. „Zou hij vannacht afrijden? Zouden ze in derdaad deze route nemen? Zouden de collega's, die een vijfhonderd me ter verderop zitten, ai ietc merken? Hé, waarom brandt er nog licht op die boerderij Ja, waarom Misschien verzuimd om het buiten licht uit te doen. Misschien is er een koe, die moet kalven. Misschien ook, is het een teken voc- de smokke laars Vragen, vragen, vragen. 't Blijft stil. De bewoners van de hofsteden in de omgeving zijn al lang naar bed. De natuur is in diepe rust. De kommiezen waken. De zoveelste ^Vervolg op pag. 2) Australische premier naar Washington. Op het Witte Huis is Vrijdag be kend gemaakt dat de Australische premier, Robert Menzies, Zondag in Washington zal arriveren voor be sprekingen op hoog niveau met de Amerikaanse regering. De Australi sche premier zal de Verenigde Staten bezoeken op uitnodiging Van presi dent Eisenhower en zal zeven dagen in Washington blijven. KORTE PREDICATIE ALS GOD DE MENSHEID MOEDE ZOU WORDEN Toen zeide Jezus: allen, die naar het zwaard grijpen, zullen door het zwaard omko men". (Mattheus 26:52). Als twee rijken tegen elkaar botsen, dan worden de zwaarden getrokken. De zwaarden van de moderne tijd zijn niet mals. In de laatste oorlog vielen 23.000.000 slachtoffers! En met de allernieuwste H-bommen kan bin nen vijf minuten bereikt worden vjaar we tien jaar geleden nog vijf lugubere jaren voor nodig hadden. We gaan er wel op vooruit! We leven in een tijd van weergaloze spanning tussen de rijken van Oost en West. Zo groot is de spanning, dat wij nauwelijks meer oog of oor en hart of verstand hebben voor die to taal andere en heel wat grotere span ning, die er is tussen het rijk der mensen en het Rijk van God. Toen Churchill enkele dagen geleden in zijn grote redevoering aankondigde, dat ook Engeland moet overgaan tot het produceren van een H-bom, had de grote staatsman hier wèl ook voor. Hy vroeg zich af wat ons te wachten staat „als God de mensheid moede zou worden". Jezus Christus is het bewijs, dat God de mensheid nog niet moede is. Met Hem komt het Rijk van God on der ons op deze aarde. En zie, de bot- sin<7 tussen HET RIJK en de mens heid wordt een mateloze lijdensweg. Petrus, een van de discipelenvan Jezus werpt zich op als een dapper soldaat, als het critieke moment aan breekt, vjaarop de mensheid het ko mende Rijk van God wil vernietigen door Jezus gevangen te nemen. Pe trus grijpt naar een zwaard. Maar daaruit blijkt, dat hij nog geen weet ervan heeft, dat het nieuwe Vrede rijk zeker niet gesticht zal worden door bruut wapengeweld. Daarom verbiedt de Heer hem naar 't zwaard te grijpen, want „allen die naar het zwaard grijpen Wij kunnen heel wat terecht of ten onrechte veroveren of verdedigen met onze wapens. (Hoewel ook dit steeds meer twijfelachtig wordt, want wat zullen we eigenlijk nog verdedigen als het moderne wapengeweld zou los barsten?) Maar vast en zeker staat, dat wij op déze wijze nooit het Rijk van God brengen. Het Rijk van God komt onder ons niet door kracht en geweld, hoewel het allesbehalve een slappe zaak is! Jezus Christus gaat lijden en sterven. God laat zich door mensenhanden vermorzelen, We houden de adem. in. Als God NU de mensheid nog niet moede is....? Neen, want zó lief heeft God de wereld (déze wereld'.), dat Hij de grofste aanslag op Zijn liefde juist beantwoordt niet met de onder gang en de dood maar met het Leven. Uit de dood is Christus opge staan, als de eerst ran het nieuwe Vrede-Rijkwaarin Hij zal rechtspre ken over machtige natiën. ,jDan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsmeden en hun spe ren tot snoeimessen; geen vólk zal te- gen een ander volk het zwaard op heffen; en zij zullen de oorlog niet meer leren" (Jes. 2:!,). Zonder onze GEESTELIJKE pa raatheid zullen onze gescherpte zwaarden ons stellig alleen maar naar de ondergang voeren. Wat ons ook te wachten staat HET RIJK VAN GOD, het Vrederijk KOMT! Bereiden wij ons daarop voor. Biervliet, W. Evenhuis. WEINIG VERANDERING. Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Zelfde middagtempe- raturen als. gisteren of iets hogere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1