DOnVIMnAIF 7FFI1WRF RflNDANT Verschillende garanties voor Westeuropese Unie Smokkelhandel tiert weer welig in Zeeuwsch-Vlaanderen NIET EERST OPHELDERING OVER DE SAARKWESTIE Vandaag... MAANDAG ALGEMENE STAKING IN DE DIAMANTINDUSTRIE VERWACHT... Directie: F. van de Velde en F. B. BP BW fl B M Q HnBRl flZSR Eg» M B B I I III I IB1 II VT I 1 I ing mededelingen driemaal tarief, den Boer. Adjunct: W. de Pagter. B |%|J W BB 1 U 10 |bh Ah k k M VI |P |ll BB 1 B Kleine advertenUes max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 1 ***—:■«-■ au» van 1—5 regeis ieaeIe regel Adj.-Hoofdred.i G. A. de Kok. meer 20 cent JBrleven of adres 'l T', ff. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Buresu sua. me„ per ii ÏOB.' nummers u cent OW. No 359300 P.Z.C. HtdMtax. Bur. Vllsalngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16; Teineuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogerdstr I6D. leiet. 26 BOODSCHAP VAN EISENHOWER Amerikaanse troepen blijven als „Parijs" wordt bekrachtigd In een boodschap aan de premiers van de zeven landen, die de overeen komsten hebben getekend inzake de nieuwe West-Europese Unie heeft president Eisenhower de politiek van de Verenigde Staten geschetst. Hij verzekerde, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa (ook Duitsland) zullen blijven, als de Parijse overeenkomsten over de Westduitse herbewa pening en de Europese eenheid zouden worden bekrachtigd. De accoorden voorzien in controle van het bewapeningspeil en zij ver zekeren, dat de strijdkrachten van de deelnemende landen in Europa niet gebruikt worden voor nationalistische agressie of anders dan ter beveili ging van de Navo. In Washington ziet men in de boodschap van de president een poging om de ratificatie van de Parijse verdragen in Frankrijk en West-Duitsland gemakkelijker te maken. De uiteengezette politiek is gelijk aan die welke de president bekend maakte voordat het vorige jaar het denkbeeld van de E.V.G. schipbreuk leed. Voorts verzekert Eisenhower: 1 De V. S. zullen in de Navo werk- J-» zaam blijven en overleg plegen met de andere leden omtrent kwes ties van gemeenschappelijk belang, waaronder de omvang van de strijd krachten van de onderscheidene Na- vo-landen, die ter beschikking van de opperbevelhebber in Europa gesteld zullen worden. 2 De V. S. zullen desgewenst met de Westeuropese landen overleg plegen tot het uitoefenen van toe zicht op de bewapening „en het ver hinderen van ongerechtvaardigde mi litaire voorbereidingen binnen de Unie". (Dit schijnt betrekking te heb ben op de Franse vrees voor een on gecontroleerde Westduitse herbewa pening). West-Europa, waaronder die welke door West-Duitsland zullen worden geleverd. A De V. S. zullen verder samen- werken in het belang van de be veiliging van het Noordatlantisch ge bied door het uitwisselen van gege vens, mede betrekking hebbend op het militaire gebruik van atoomwa pens, voor zover het Congres hiervoor toestemming verleent. 5 De V. S. zullen iedere actie, wel- ke het onderlinge verband of de eenheid van de Westeuropese Unie bedreigt, beschouwen als een bedrei- de ontwikkeling van de nauwst mogelijke samenvoeging van de aan de Navo toegewezen strijdkrachten in Televisie Er zijn moeilijkheden gerezen tus sen de organisatoren van de E-55 en de Nederlandse Televisie Stich ting, moeilijkheden, die him oorzaak vinden in de plannen van het E-55- bestuur om op deze expositie te ex perimenteren met commerciële tele visie. In Rotterdam is namelijk een speciale Stichting in het leven geroe pen, die zich voorstelt dagelijks ge durende zes uur via een zender op het tentoonstellingsterrein commer ciële televisie-programma's te ver zorgen, aan te bieden door diverse be drijven. Maar daartegen nu heeft de Nederlandse Televisie Stichting vele bezwaren en zij organiseerde zelfs een speciale persconferentie om dit alles eens in den brede uit de doeken te doen. „Wat men in Rotterdam wil, is geen experiment meer", zo verklaarde de secretaris van de N. T. V., de heer J. W. Rengelink, veront waardigd: de technische apparatuur heeft men voor niets of uiterst goed koop gekregen, het publiek naar schatting 3 millioen kijkers is bui tengewoon omvangrijk en de optre dende artisten krijgen een hoger honorarium dan de N.T.S. kan beta len. Op deze wijze kan geen enkele ervaring worden opgedaan met com merciële televisie, omdat de omstan digheden abnormaal gunstig zijn, veel gunstiger dan bij de normale te levisie-uitzendingen. En daarom heeft de heer Rengelink zijn vonnis over de Rotterdamse plannen uitgespro ken. .v>... De heer. Rengelink heeft zich met deze verklaringen in de kaart laten kijken. Het bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting is blijkbaar beducht voor een eventueel succes van de commerciële E-55 pro gramma's, omdat dan publiek en belanghebbenden wel eens met kracht zouden kunnen aandringen op invoe ring van commerciële televisie in Nedei'land. En dat is een ontwikke ling, die de Nederlandse Televisie Stichting allerminst plezierig vindt. In haar zijn immers de vijf omroep verenigingen eendrachtig verenigd en zij zijn verklaarde tegenstanders van reclame in de televisie. Vandaar ook, dat de heer Rengelink waarschuwend de vinger opstak: „Het Amerikaan se voorbeeld van commerciële tele visie is helemaal niet aanlokkelijk." Het is te begrijpen, dat men van de zijde der omroepverenigingen bezwaren heeft tegen program ma's, die door bepaalde bedrijven uit reclame-oogpunt worden aangeboden, althans wanneer het de eigen pro gramma's betreft. Het geven van reclame-uitzendingen is trouwens aan de N.T.S. verboden. Maar het gaat toch wel wat ver, wanneer deze Stichting zich met hand en tand ver zet tegen experimenten, die op een tentoonstellingsterrein worden ge houden. Wanneer men zo doorgaat, zou de Nederlandse Radio Unie wel eens bezwaren kunnen ontwikkelen tegen een goede geluidsinstallatie op de E-55, want dat is eigenlijk com merciële omroepEn gesteld, dat het Rotterdamse experiment succes heeft, wat dan nog? Daardoor kan immers het televisiedebat alleen maar belangwekkender worden, om dat men dan een belangrijke erva ring meer heeft. die lid zijn van fing van de landen, e Navo. De verklaring van de president is in Londen, Parijs en Bonn met grote voldoening ontvangen. Men verwacht dat de Parijse ac coorden Vrijdag met ruime meerder heid door de Italiaanse Senaat zul len worden bekrachtigd. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Martino, verklaarde Donderdag bij het besluit van het debat in de Senaat, dat Italië geen neutraliteitspolitiek kan volgen zo als India; omdat dat het einde van de Italiaanse onafhankelijkheid zou betekenen „Italië kan zichzelf niet isoleren, daarvoor is dit land niet klein of groot genoeg" zo zei hij. De verdragen zijn reeds geratifi ceerd door Groot-Brittannië en Luxemburg. West-Duitsland, Frankrijk, België en Nederland moeten de ratificatie nog voltooien. Churchill slaat Sow jet uitnodiging af. De Britse regering heeft besloten een uitnodiging van de Sowjet-Unie om delegaties van parlementariërs uit te wisselen niet te aanvaarden. In antwoord op vragen verklaarde premier Churchill Donderdag in het Lagerhuis, dat in het Britse parle ment slechts personen kunnen optre den, die Britse onderdanen zijn en die gekozen zijn in een district onder voorwaarden die in Groot-Brittannië als gepast en correct gelden. SUCCES VOOR PINAY Onderhandelingen met Rusland blijven mogelijk De Franse regering heeft Donderdag haar eerste overwinning behaald in haar campagne voor snelle ratificatie van de Parijse accoorden. De commis sie van buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering heeft n.l., na'nuit eenzetting van de minister van buitenlandse zaken, Pinay, geweigerd voor rang te geven aan een motie van de Gaullist Jacques Vendroux, een zwager van generaal De Ganlle. Daarin werd uitstel van de ratificatie geëist tot van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië opheldering zal zijn verkregen over hun houding t.a.v. de Saarkwestie. Dit betekent dat, voorzover't de Na tionale Vergadering betreft, het Gaullistische voorstel in feite van de baan is. zou gebeuren, aldus Churchill, zou er gevaar bestaan, dat deze plaats door een andere natie bezet werd. Voor het eerst in de geschiedenis is een debat in de Tweede Kamer voor de televisie gevoerd. Dit geschiedde Donderdagmiddag bij het televisie debat. (Voor verslag zie pag. S viert koning Frederik van Denemarken zijn zes-en-vijf- tigste verjaardag. Minister Pinay heeft de commissie van buitenlandse zaken van de raad der republiek dringend verzocht de Parijse verdragen zonder enige nieu we voorwaarden of vertragende claur sules te aanvaarden. Volgens Pinay kon bekrachtiging van de overeenkomsten niet uitgelegd worden als het opgeven van het denk beeld van onderhandelingen met de Russen. Het was noodzakelijk, dat de Westelijke bondgenoten zich aaneen- schaarden om hun de kracht en macht te geven bij de gewenste onderhande lingen. Het voornaamste was, Duits land aan West-Europa te verbinden en het de waarde van een duurzame over eenkomst te laten voelen. De Sow jet-Unie zou de Westelijke wereld zon der oorlog overwinnen als het Wes ten verdeeld zou zijn. „Zonder een Duitse bijdrage zouden wij onszelf aan de Rijn moeten verdedigen", aldus Pinay. Hij las een brief voor, die premier Churchill van Engeland op 12 Januari aan de voormalige Franse premier en minister van buitenlandse zaken, Men- dès-France, had gezonden. Daarin wordt gezegd, dat Engeland er grote waarde aan hecht, dat Frankrijks plaats bij internationale conferenties niet onbezet wordt gelaten. Indien dat Te Helsinki is een plechtige uit vaartdienst gehouden voor de Neder landse gezant in Finland, Jan I. Noest, die Zaterdag 5 Maart in de Finse hoofdstad plotseling overleed. Foto: Na afloop van de dienst wordt de kist uit de kerk gedragen. Prinses Beatrix heeft normale temperatuur. Prof dr. J. F. Nuboer deelde gis teren met betrekking tot de toe stand van H.K.H. Prinses Beatrix het volgende mede: „H.K.H. Prinses Beatris heeft weer een uitstekende nacht gehad. De temperatuur is normaal. Indien zich geen bijzonderheden voordoen, zal er geen verder communiqué wor den uitgegeven". Prinses Marijke en Prinses Irene hebben Woensdag een bezoek ge bracht aan hun zuster. NA RUIM 50 JAAR Conflict over lonen en arbeidstijden Op de Donderdagavond in de overvolle Doelenzaal te Amsterdam ge houden vergadering van de Alg. Ned. Diamantbevverkersbond is met al gemene stemmen besloten Maandag 14 Maart de algemene werkstaking te proclameren. De staking zal meer dan 700 diamantbewerkers omvatten en als de kleine zelfstandigen die hierover vandaag een beslissing zul len nemen ook het werk neerleggen, stijgt dit aantal tot 850. Indien de diamantbewerkers Maan dag a.s. het werk neerleggen, zal dat de eerste algemene werkstaking zijn in ruim 50 jaar, van de A.N.D.B.. die vorig jaar zijn 60-jarig bestaan heeft gevierd. In 1953 is er 'n staking van beperkter omvang geweest. In één bedrijf wordt vandaag reeds het werk neergelegd. De voorzitter van de A.N.D.B., de heer L Mug, gaf tijdens de vergade ring een overzicht van de gevoerde besprekingen met de Algemene Ju- „TE GAST" BIJ DE KOMMIEZEN (I) Vaak buitensporig grote winsten, maar ook gevoelige verliezen! (Van onze speciale verslaggever). DE BRAVE VOLENDAMMER, die destijds tegen de lamp liep met het smokkelen van drieduizend kilo garnalenwas het slachtoffer geworden van de grillige Zeeuwsch-Vlaamse grens. Voor hij het ivist bevond hij zich met de garnalen ergens onder Zuiddorpe op Belgisch grondgebied en de beide kommie zen, die in een sloot verdekt lagen opgesteld, hadden slechts te wachten op zijn „terugkeer naar Nederland", kwestie van en kele minuten, om de man te arresteren Het ambtsgebied van de Dienst voor Invoerrechten en Accijnzen in Zeeuwsch-Vlaanderen omvat een kronkelende grenslijn ter lengte van 105 kilometer, met 12 officiële over gangen en met 72 verharde we gen, van en naar België. Over die verharde wegen jagen van tijd tot tijd forse, tweedehandse Ame rikaanse wagens, uitgerust met ster ke motoren en geladen met boter of jong vee. De smokkelhandel tiert weer welig en het aantal beroéps- smokkelcombinaties is aanzienlijk groter dan enkele jaren geleden. De strijd tegen de smokkelhandel is dientengevolge ook weer feller op gelaaid, zoals de laatste tijd ook al is gebleken, uit de berichten en repor tages, welke regelmatig in dag- en weekbladen verschijnen. In de dag bladen beperkt deze berichtgeving zich veelal tot simpele meldingen over in beslag genomen voorraden boter, de arrestatie van een enkele smokkelaar en soms tot een vrat uit voeriger verslag over de verovering van een pantserwagen. Aan de oorzaken van de verhoogde activiteiten op smokkelgebied wordt dan meestal weinig aandacht ge schonken. Wat zijn de oorzaken? Zeeuwsch-Vlaanderen is vanouds een smokkelgebied, zoals dat in elk grensgebied min of meei: het geval; lilllll!!llll!llllllllllllll!lll!IBIIilll!l!lli!llllUI!lill!!!!!Ulll!ll!!lllll!lll!llllll|in H Onze speciale verslaggever was ij een dag en een nacht „te gast" bij de Dienst voor Invoerrech- i§ ten en Accijnzen in Zeeuwsch- Vlaanderen. H In een eerste artikel vindt mén enige algemene aspecten van de smokkelhandel; in een tweede reportage zal o.m. een nachtelijke velddienst worden beschreven. illlllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllll is. Een typisch Zeeuwsch-Vlaams peet evenwel is in de eerste plaats het feit, dat de Zeeuwsch-Vlamingen de „streep" (grens) als iets zeer on wezenlijks beschouwen. Een histo risch gegroeid verschijnsel uiteraard. Men kan er ook maar moeilijk „in komen", dat er lieden zijn, die zich om diezelfde streep zoveel zorgen maken Bovendien kent Zeeuwsch-Vlaande ren, in tegenstelling tot de gebieden langs Noord- en Zuid-Oostgrenzen, een „achterland" waar men onmid dellijk een afzetgebied vindt. Mede smokkelaars in andere delen van ons land zijn daar jaloers op Grote winsten. Een belangrijke stimulans voor de smokkelhandel is vanzelfsprekend de financiële zijde: de winsten zijn op het ogenblik niet gering. Zo wordt op een kilo boter f 1.50 tot f 2.zui vere winst gemaakt en in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen vindt men in de grensdorpen, waar de grens soms door een achterstraatje of een tuin pad wordt gevormd, onooglijke krui denierswinkeltjes, veelal „gesloten huizen", met een tot etalage omge bouwd huiskamerraam, maar met op de deur altijd het bordje „Margarine". In deze zaakjes kent men dagen, waarop tweeduizend kilo boter wordt „omgezet"Zo'n „kruideniertje" verdient dan enkele duizenden gul- CjVervolg op pag. 2) weliersvereniging (A.J.V.), die ver lenging van de werktijd tot 45 uur met verlaging der lonen voorstelt en niet bereid is de 6 pet, te be talen. Hij releveerde voorts de be sprekingen met de Stichting van de Arbeid en het college van Rijksbe middelaars, die hebben verklaard geen taak meer te hebben in dit conflict en zich hebben teruggetrok ken. De heer Mug deelde voorts mede, dat het N.V.V. heeft verklaard, dat de A.N.D.B. gerechtigd is te strijden voor een C.A.O. (De onderhandelin gen over een nieuwe C.A.O. leidden niet tot overeenstemming) met rechtsgeldige lonen en de 6 pet. „Onbegrijpelijk is de houding van de werkgevers. Wij zijn bereid de strijd, waarvoor wij gereed zijn, te voeren, maar wij zijn niet bereid con cessies te doen t.a.v. lonen en ar beidstijden, en over compromis-Voor stellen zijn wij niet te spreken", aldus de heer Mug. Prinses Margaret in Aug. naar Schotland. Prinses Margaret, van wie wordt ge zegd, dat zij van plan is te trouwen met een 40-jaar-oude officier van de Britse luchtmacht, zal waarschijnlijk haar 25ste verjaardag in Augustus in Schotland vieren, aldus verklaarde 'n woordvoerder op Buckingham Palace Donderdag. Iindien de geruchten over het voor genomen huwelijk enige basis hebben zou de verjaardag op 21 Augustus een bijzondere betekenis hebben. Op basis van de wet op de huwelijken van leden van het koninklijk huis kan Prinses Margaret zonder toestemming van haar zuster, Koningin Elizabeth, niet trouwen voor haar 26e jaar. Als zij echter, zodra zij vrij is, haar eigen wil wenst te volgen moet zij 12 maanden van te voren de privy council" hiervan op de hoogte stellen. De „privy council" is het hoogste or gaan van constitutionele adviseurs van de Koningin. De woordvoerder op Buckingham Palace wees erop dat de koninklijke familie de zomermaanden altijd door brengt op Balmoral Castle in Schot land en dat er in de plannen voor dit jaar geen veranderingen zijn gebracht. Prijs van 25.000. In de staatsloterij is Donderdag de prjjs van 25.000 gevallen op lot nr. 20216 in de vierde klasse. HOGERE UIDDAGTEMPERATUREX. Geldig tot Vrijdagavond: Droog en zonnig weer maar in de ochtend plaatselijk mist of laaghan gende bewolking. Zwakke tot mati ge wind uit Noordelijke richtingen. Hogere middagtemperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1