Sleepschip „Rossellino" werd midscheeps geramd Zeeuwse Almanak Chrfarine4 VAM TOT Persil heeft het U altijd al gezegd! Nu zeggen de huisvrouwen het zélf SUB-CENTRUM VOOR KANKER- BESTRIJDING TE MIDDELBURG S'°PPen.... e„ a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 MAART 1955 AANVARING OP OOSTERSCHELDE Pompboten hielden schip drijvende Voor de tweede maal binnen vier en twintig uur ontstond er Woensdag morgen in de omgeving van Wemeldinge een aanvaring tussen twee sleepschepen. Op de grens van het Keeten en de Witte Tonnen Vltfe, werd het 1499 ton grote Nederlandse sleepschip „Rossellino" van de Ned. Rijnvaart Vereniging, aan bakboord ongeveer midscheeps geramd door de Duitse Rijnaak „Klöckner 9". De „Rossellino" kreeg een flink gat in de scheepshuid, waardoor twee ruimen water maakten. Met de hulp van twee pompboten kon het schip drijvende worden gehouden en de haven van Wemeldinge worden binnengesleept. De „Rossellino" was met een lading kalisalpeter op weg van Straatsburg naar Kwaad-Mechelen in België. Het schip, dat gesleept werd door de sleepboot „Hati", was 's morgens vroeg van Dintel vertrokken. Aan het eind van het Keeten zag men op geruime afstand de sleepboot „Tjo- ba" met de 1400 ton metende Duitse rijnaak „Klöckner 9", uit de richting Wemeldinge naderen. Seinen werden fegeven om uit te wijken, doch zoals e schipper van de „Rossellino" ver telde, alles tevergeefs. Juist op de kruising van de beide vaarwaters 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes I Een belangrijke ontdekking op geneeskun- dig gebied is „synergismus". Hiermede wordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"-eikafzonderlijk al beroemd- werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen I bLM^ÊÊMjJluini3SÊBl TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 e». Gezonken „Confidence" in haven van Wemeldinge. De directie Zeeland van de Rijkswaterstaat vestigt er de aandacht op, dat in de havenmond van de buitenhaven in Wemeldinge het 858 ton metende sleepschip „Con fidence" is gezonken. Tengevolge daarvan is een gedeelte van de ha venmond versperd. Er is slechts een vaarbreedte van 30 m bij laag water langs de oostzijde van het wrak. Het gezonken schip wordt met de voorge schreven seinen, aangeduid en zal zo spoedig mogelijk worden verwijderd. De in- en uitvaart van deze haven moet met grote voorzichtigheid ge schieden. Kosteloze sleepboothulp is ter beschikking. drong de „Klöckner" met de voorste ven in de flank van de „Rossellino". Direct begonnen de ruimen 3 en 4 van dit laatste schip water te ma ken. De voorsteven van de „Klöck ner 9" werd ook ernstig beschadigd, doch dit schip kon zijn reis naar Dordrecht vervolgen. De sleepboot „Willem" van Muller uit Terneuzen, die over een pomp- installatie beschikt en juist met een sleep in de richting Wemeldinge voer, kwam ter assistentie. Later arriveer de nog de pompboot „Mascotte" van Adr. Hoekman uit Wemeldinge. Na dat een reddingskleed voor het gat was aangebracht en terwijl de twee pompboten voortgingen met het lo zen van het binnendringende water, kon de „Hati" de gehavende „Ros sellino" 's middags de haven van Wemeldinge binnenbrengen. Tegen de avond is de „Rossellino" binnen de sluizen gebracht, waar het schip vandaag gelost zal worden om daarna naar een werf te worden ge sleept. Eerste Zeeuwse Club van Expeditie-chefs. De Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Organisatie heeft in een dertigtal plaatsen clubs voor expedi tie-chefs opgericht. Eén van deze plaatsen is Goes, waar deze week voor de eerste maal vijftien chefs uit ver schillende bedrijven bijeenkwamen in het kantoor van de fa. Duvekot. De districtssecretaris van de E.V.O., de heer A. Drost, zette de bedoeling uit een, waaruit bleek, dat men komen wil tot een gedachtenwisseling tussen de expeditie-chefs over de moeilijkheden, welke zich in het vervoer voordoen. Tot voorzitter van deze Zeeuwse club van expeditie-chefs werd gekozen de heer A. van Beek uit Middelburg en tot rapporteur de heer A. C. de Koster uit Goes. Reeds op de eerste bijeen komst ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisseling, waarbij tal van vraagstukken onder de aandacht kwa men. Radioconcert Jan Rijn. Vanavond zal voor de N.C.R.V.- microfoon om 22.20 de Middelburgse organist Jan Rijn concerteren op het orgel van de Nieuwe Kerk. Het pro gramma vermeldt twee koraalvoor spelen, namelijk van Pachelbel en Buxtehude, voorts Preludium en fuga in E van Bach en twee koraalbewer- kingep. van Pepping. Faillissement geëindigd. Het faillisement van A. F. H. Hoger- waard in Middelburg is geëindigd door het verbindend worden van de enige uitdelingsiyst. Zeeuwse plattelandsvrouwen organiseren kledingshow. Op 26 April a.s. té Goes. Wegens vertrek van mevr. F. Kos- tense-Kraak moet een nieuw Zeeuws hoofdbestuurslid van de Bond van Plattelandsvrouwen worden benoemd. Het bestuur van de afd. Zeeland heeft in zijn Dinsdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden vergade ring voor deze vacature de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. mevrouw N. Huysman-Griep, Rilland, prov. presidente, 2. mej. J. D. Dekker, We meldinge, vice-presïdente. Voorts werd besloten de provinciale voorjaarsvergadering op 26 April a.s. te Goes te houden. Voor de middag bijeenkomst staat een zeer aantrek kelijk punt op het programma. Men zal namelijk een kledingshow organi seren, met een toelichting door de (Advertentie) Hoest Uw Kind...7 Talm niet langer, grijp dadelijk in! Om' kinderhoest te bestrijden is er Z W ITSAL .KIND E RH ONING] I ROO P Olijfje HET KLEINE De helïcopterdienst SluiskilRot terdam is thans een op vele raads- agenda's in Zeeuwsch-VIaamse ge meenten voorkomend punt. Verschil lende gemeenten zegden reeds een bij drage toe in het exploitatietekort voor deze proefneming, anderen zagen er geen heil in en wezen het verzoek om een bijdrage af. Tot de gemeenten, die van het belang dezer dienst voor de ontsluiting van Zeenwsch-Vlaande ren overtuigd zijn, behoort ook Over slag, een kleine gemeenschap van niet meer dan 300 inwoners, en de raad voteerde voor de helicopterdïenst 10.Ongetwijfeld zal ook deze kleine bijdrage in dank worden aan vaard, want het is immers zo, dat wie het kleine niet eert, het grote niet weert is? Waarmede dan meteen weer wordt aangetoond, dat men ook in het kleine groot kan zijn. FILM.... Te M'burg stond de bus naar Wis- singen gereed om te vertrekken en de passagiers zaten in een verveelde die- dag -is-weer-achter-de-rug-houding voor zich uit ie staren. Maar plotse ling klonk buiten een hevige klap en alle verveling verdween als bij tover slag. ledereen veerde op en tuurde vol belangstelling near buiten met een gezicht van: Jongens, opgeletdaar is wat aan 't handje..." De klap kwam van een zwaar-béla- den handwagen, die moeizaam werd voortgeduwd door een man-plus-as- sistent en op zijn langzame tocht een dame op een fiets had gerameid. Het bleek niet ernstig, maar toch voldoen de om van her en der tientallen lie den te laten aanrukken, die met ern stige gezichten commentaar gaven en zich af en toe met hevige gebaren in de discussie van bestuurder en slacht offer mengden. In de bus kon men niets verstaan en daarom leek alles een beetje op een stomme film, maar dan zonder explicatie. Doch de voorstelling brak 'ven plotseling af als zij begonnen was: de bus vertrok omdat het tijd was en de passagiers zakten terug van de op winding van het ogenblik het alle daagse van de rit. En de hoek van de Langeviele was nog niet gepasseerd, of men staarde weer voor zich uit.... die-dag .was- weer-achter-de-rug.... ELECTRISCH. De klokkenluider van de Nederlands Hervormde kerk te Heinkenszand heeft het met ingang van vandaag weer wat gemakkelijker gekregen. Hij behoeft namelijk niet meer aan het zware touw te trekken om het ge beier der levensgrote klokken in de toren ver over de omtrek te doen klin ken. Met ingang van vandaag wordt de electrische luid-installatie in ge bruik genomen. WADEND TER KERKE. De Gereformeerde kerkgangers te Scharendijke verkeren sedert enkele weken in een enigszins benarde posi tie, wanneer zij hun plicht der kerk gang willen vervullen. Voor de ingang van het kerkgebouw heeft zich name lijk een verzakking voorgedaan en wanneer het geregend of gesneeuwd heeft ontstaat er een ware vijver, zo dat men zich wadend ter kerke moet begeven. Zondag jl. echter hebben de leden van de kerkeraad over deze vij ver een overbrugging geslagen. Een spoedige verbetering van de toestand is echter allerminst een overbodige luxe. DIERENBESCHERMING. De kinderen van de beide lagere scholen te Bruinisse hebben dezer da gen met intense belangstelling geno ten van enkele films, die werden ver toond door de Nederlandse Vereniging tot het Beschermen van Dieren. Tot tweemaal toe was de zaal tot de laat ste plaats gevuld met Bruinisser jeugd, die vooral de film „Danny Boy" hogelijk apprecieerde. Dat de films de nodige indrukken hebben achtergelaten, bleek wel uit het feit, dat over één en ander nog lang werd nagepraat. mode-expert van de landelijke bond, mevr. R. Oud-Stofberg. Momenteel lopen er drie cursussen voor het maken van kleding, onder lei ding van mej. Ravershorst. Behalve deze zelfgemaakte kleding, zullen op deze show ook regen- en sportkleding alsmede de diverse bijbehorende ac cessoires worden getoond. Leden van de bond zelf zullen als mannequins op treden. Verschillende Goesse winkeliers hebben inmiddels hun medewerking toegezegd om met enkele stands aan wezig te zijn. De bedoeling van de show zal zijn, de dames te laten zien, hoe men smaakvol en toch niet te duur gekleed kan gaan. Voorts ligt het in de bedoeling om ,op deze dag de Zeeuwse werkstukken voor de landelijke handwerktentoon- stelling in Utrecht tentoon te stellen. Des avonds zal de show herhaald wor den voor niet-leden van de bond. Tijdens de vergadering bracht de secretaresse, mej. A. v. d. Leeden o.njV nog verslag uit over de onlangs ge-, houden vergadering van het hoofd bestuur en de provinciale besturen. Hoofdpunt van bespreking vormde de noodzakelijke contributieverhoging, daar steeds met tekorten wordt ge kampt. De afdeling Zeeland heeft zich in haar najaarsvergadering reeds voor een verhoging uitgesproken. Voorge steld zal worden deze verhoging be scheiden te houden, n.l. slechts 2Ya cent per week. Op 14 October a.s. zal in 's-Graven- hage het vijfentwintig-jarig bestaan van de landelijke bond gevierd wor den. H. C. F. Kerckhaert overleden. In Breda is op 74-jarige leeftijd overleden de heer H. C. F. Kerck haert, bekend om zijn deskundigheid op liet gebied van de fokkerij van trekpaarden en een man van gezag in de kring van de Nederlandse smeden. Achttien jaar oud was hij reeds rijksgediplomeerd hoefsmid en drie jaar later rijksonderwijzer in de hoef smederij. Hij behaalde tijdens de na tionale tentoonstelling de eerste prijs voor het vervaardigen van handge- smede l>agf ijzers. Velen volgden zijn lessen in Hulst, Axel en Ooslburg. In 1916 begon hij met de machina le vervaardiging van hoefijzers waar voor hij zelf de machines ontwierp. De door hem te Stoppeldijk gevestigde fabriek maakt nu reeds veertig jaar machinaal hoefgzers. 't Bedrijf werd door zijn zoon voortgezet en letterlijk alle Zeeuwse hoefsmeden bleven af nemer van dit bedrijf. Tezamen met de heer Hubert de Maat legde de heer Kerkchaert zich toe op de hengstenfokkerg, een twin tig jaar geleden. Ook op dit terrein wist hij door zijn grote deskundigheid en uitstekende resultaten aan ons land grote diensten te bewijzen. De uitvaartdienst wordt Vrijdag a.s. ge houden in de parochiekerk van O.L. Vrouw van Goede Raad de Breda. Emissie N.V. Vlismar Bij de Dinsdag gehouden emissie van een millioen aandelen N.V. Vlis- mar hebben aandeelhouders nage noeg allen van hun recht tot inschrij ving gebruik gemaakt. (Advertentie) "...Maar steeds kom ik weer op Persil terug... I schrijft Mevr. J. Hoekstra-Lening, Billitonsiraat 90a ie Groningen. Leest U maar, hoe nog zeer kort geleden deze huis- vrouw uit Groningen haar blijdschap over Persil betuigde: n CLtstecestjZ ctKLe. i Dag-in dag-uit ontvangt het hoofdkan toor van Persil te Amsterdam (onge vraagdenthousiaste brieven van huis vrouwen, die het éne wasmiddel na het andere hebben geprobeerd, maar die, omdat het ze niet beviel, steeds weer gauw op PERSIL terugkeerden I De originele brief is voor IEDEREEN ie controleren en ligt daartoe ter inzage bij Persil Te Amsterdam. Oók de stapels andere is én blijft hèt modernste wasmiddel voor de vrouw, die weet wat haar wasgoed waard is! Koninklijke onderscheiding voor de heer M. Hollebrandse Wegens 40 jaar trouwe dienst bij Provinciale Stoombootdiensten. In het kantoor van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland te VliS- singen is Dinsdagmiddag de heer M. Hollebrandse gehuldigd in verband met zijn 40-jarig dienstjubïleum bij de ze maatschappij, 'n Bijzondere verras sing was 't voor de jubilaris, uit ban den van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de ere-medaïlle in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, te mogen ontvangen. De heer Hollebrandse trad op 8 Maart 1915 in dienst van de maat schappij, als goederenklefk, en was daarna tot na de oorlog werkzaam als conducteur op het veer Vlissingen- Breskens. Sedert die tijd de tarie ven op deze lijn werden na de oorlóg opgeheven was de jubilaris als agent belast met de controle. De heer Hollebrandse werd toege sproken door de directeur, mr. J. L. Nieuwenhuis, en ontving namens de directie en namens het personeel een geschenk. Voor zijn echtgenote waren er bloemen. Voorts was bij deze hul diging o.m. aanwezig burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen. Middelburgs Muziekkorps. Woensdagavond zijn in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg tijdens de generale repetitie van het Middel burgs Muziekkorps voor het jubileum concert van vanavond opnamen ge maakt door de AVRO. Deze opnamen zullen in het AVRO Radiojournaal om 8.05 vanavond worden uitgezonden. Van de zijde van het Middelburgs Mu ziekkorps deelde men ons mede, dat voor het concert van hedenavond nog kaarten beschikbaar zijn. ten, (Slot van pagina 1) ziekenhuizen éhz. Vóórts' zal het Middelburgsesubcentrum in- nauw contact staan met het Ro.tter-. dams Radiotherapeutisch Instituut. Ook déze spreker wees er op, dat Middelburg' de meest geëigende plaats van vestiging was, gelet op de outillage en medische staf, terwijl hier bovendien reeds lang contact met het Rotterdams instituut be stond. Middelburg is thans het der de officiële subcentrum voor de kan kerbestrijding in den lande. Namens de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding werd ge sproken door dr. A. van der Werff. Deze spreker zei te hopen, dat de band tussen dé' bevolking van Zee land en het subcentrum een realiteit zou worden. „Dat kan, wanneer dë functie van huisarts geen frase is"; aldus dr. Van der Werff; Hij wees er op, dat van diegenen, die zich met de kankerbestrijding bezighouden twee: eigenschappen worden ge-) vraagd, namelijk geduid en doorzet tingsvermogen. Nog steeds is dé oorzaak van kanker niet gevonden en men heeft te doen met een „oer woud van onbekende oorzaken", zo als dr. Van der Werff het noemde;- Dr. S. A. van der perk sprak als voorzitter van hét Rotterdams Radio Therapeutisch Instituut, het „hoofd centrum, dat achter Middelburg staat." In zyn toespraak deelde deze spreker mede ,dat zgn Instituut het grootste aantal patiënten van Ne derland behandelt. - Dr. J. H. O. Graaf Van de Bosch sprak als bestuurslid van het Konin gin Wilhelminafonds en betoogde, dat het uit propagandistisch oogpunt belangrijk is, dat de kankerbestrij ding is gedecentraliseerd. Zeeuwse vrouwenactie voor vluchtelingen Karinthië Voor de actie „Nederlandse vrou wen voor de vluchtelingen in Karin thië" zijn, wat Zeeland betreft, reeds de volgende bedragen op giro 97721 Amsterdamse Bank Middelburg ten name van de provinciale Federatie V.V.H. afdeling Zeeland gestort: Fe deratie V.V.H. afdeling Zuid-Beveland 2124,74, waarvan nadere specificatie volgt, Kerstbijeenkomst Vrouwenbond N.V.V. Groede 15.65 en particuliere actii mevrouw S. C. de Casembroot- bsse Van der Feltz, Middelburg 610,50. In totaal is dus reeds f 2750,89 binnengekomen. Even ®n met die goeie Virginia, die iedereen pakt! Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Namens het Koningin Wiihelmi- nafonds bood hy aan dr. J. JvOk- ker, het hoofd van het Zeeuwse sub-centrum, een ltistje aan, waar-, in honderd milligram radium was opgeborgen. Burgemeester mr. dr. N. Bolke- stein schetste de vriendschappelijke verhouding tussen gemeentebestuur en Godshuizen en richtte zich met een persoonlijk woord tot dr. J. J. Okker. „U geniet bij de bevolking in deze stad en in deze provincie een zeer groot vertrouwen", aldus de bur gemeester. „Wij hopen, dat U nog. vele jaren in deze stad zult wonen en werken." Nadat de overeenkomst was voor gelezen en ondertekend, werd ten- slotte het woord gevoerd door dr. J. J. Oklcer. Deze sprak woorden van dank voor de medewerking van vele zijden ontvangen en noemde in 'dit verband in het bijzonder wijlen me vrouw Bakker, die destijds hulp ver leende bij de totstandkoming van een goede documentatie. Dr. Okker wees er op, dat de on- dertekening in feite een symbolische onderhandeling was, een soort defi nitieve bevestiging van een reeds be staande toestand. Patiënten worden immers reeds behandeld, terwijl reeds enkele jaren geleden met steun van het Koningin Wilhelminafonds de ap paratuur werd gemoderniseerd. Het sub-centrum is thans uitgerust n een apparatuur, die modern is sub-centrum i uitgerust met alle mogelijkheden biedt, die op het gebied van de kankerbestrijding no- dig zijn. Ook deze spreker vestigde met na druk de aandacht op de belangrijke taak van de huisarts bij de ziekte behandeling. Voorts zal aandacht moeten worden geschonken aan de juiste zorg voor de patiënten in psy chisch opzicht. Ten aanzien van een districts-verpleegster voor de nazorg meende dr. Okker, dat deze veel goed werk zou kunnen doen, al zal de lei ding uiteraard bij de artsen blijven. De voorzitter van het bestuur der Godshuizen, de heer Berdenis van Berlekom, sprak hierna een kort slot woord. Het subcentrum heeft nu in totaal de beschikking over 200 mg radium, alsmede over een zeer moderne ap paratuur, die onder meer twee rönt- gcn-contact apparaten omvat. De samenwerking met het Radio- Therapeutisch Insutuut te Rotter dam bestaat niet alleen op het ge bied der directe therapeutische moge lijkheden, maar ook op wetenschap pelijk terrein. Slechts in uitzonde ringsgevallen zal een patiënt uit Zeeland nu nog de reis naar Rotter dam moeten ondernemen. Reeds zgn in het Subcentrum enkele patiënten met isotopen behandeld. Zo mogelijk zal het werk nog worden uitgebreid met research en experimznten. De patiënten, die hier behandeld zullen worden, behouden volledig het recht op een vrije artsenkeuze. VANDAAG. Middelburg Electro: „Eens in de 100 jaar", (18 jr.), 19 en 21,15 uur; Con cert- en Gehoorzaal: Concert Middel burgs. Muziekkorps t.g.v. 140-jarig be staan, 20 uur; Schuttershof: Causerie Walther Benser over kleurenfotogra fie, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2