PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engeland steunt Europese regeling van het Saarvraagstuk Sub-centrum kankerbestrijding Middelburg thans erkend L Va n*d aatg. AMERIKAANS MEMORANDUM AAN SYRIË? STATEN-GENERAAL MOET NIET WACHTEN OP PARIJS EN BONN DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 58 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent. per week; 5.85; p. kw.; £r. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 Mrt. '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. VUssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Ter neuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N Bogerdstr. C 160. telef. 21 VERKLARING VAN EDEN IN HET LAGERHUIS Toezeggingen in 1947 aan Parijs achterhaald? Sir Anthony Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft het Lagerhuis Woensdag medegedeeld, dat Britse steun in 1947 voor Franse eisen inzake het Saargebied afhankelijk waren geweest van „besluiten, die bij de uiteindelijke vredesregeling met Duitsland genomen moeten worden". In een schriftelijk antwoord op vragen van het Labour-lid Geoffrey de Freitas, zeide Eden verder, dat hangende een Duits vredesverdrag, Enge land de Europese regeling zou steunen die Frankrijk en West-Duitsland in October gesloten hadden, mits deze door de Saarbevolking in een referen dum werd goedgekeurd. Op een vredesconferentie zou Engeland elke op lossing steunen, die aanvaardbaar zou zyn voor Frankrijk, Duitsland en de Saarlanders. Diplomatieke kringen in Londen zien Edens verklaring als een erken ning, dat Engelands toezeggingen in 1947 aan Frankrijk zyn achterhaald door de Frans-Duitse Saarovereen- komst van vorig jaar. Zij achten de volgende passages in Edens verklaring van betekenis: 1) Dat de Britse steun in 1947 voor Frankrijks wens om het Saargebied van Duitsland los te maken, afhanke lijk was van een slotregeling op een Duitse vredesconferentie. Dit zou En- eland in de gelegenheid stellen deze elofte in het licht van de omstan digheden ten tijde van een vredescon ferentie opnieuw in overweging te nemen. Conferentie van Grote Drie? Naar uit goede bron in de Franse hoofdstad verluidt zullen voor Juli de ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten bijeenkomen ter bespreking van een groot aantal kwesties. De plaats van de samenkomst en de juis te datum van de conferentie zijn nog niet bekend. A.F.P. tekent hierbij aan, dat waar schijnlijk o.m. zal worden gesproken over de algemene verkiezingen, die volgend jaar in Vietnam zullen moeten worden gehouden volgens de bepalin gen van de overeenkomst van Genève. Versterking garnizoenen Ij- Quemoy en Matsoe. Met 10.000 man van Tatsjen-eilanden. In gewoonlijk betrouwbare nationa listische kringen in Taipeh is Woens dag vernomen dat de nationalistische garnizoenen op de eilanden Quemoy en Matsoe zijn versterkt met ongeveer 10.000 man troepen, die kort geleden zijn geëvacueerd van de Tatsjen- en Nantsji-eilanden. Volgens deze kringen worden op het ogenblik met grote spoed zware artil lerie en ammunitie naar Matsoe over-' gebracht, omdat de nationalisten vre zen dat de communisten hun eerst volgende aanval op dat eiland zullen richten. Minder belasting De belastingverlaging, die bijna een half jaar geleden werd aange kondigd door de regering, is thans in 'n wetsontwerp vastgelegd. Ongetwijfeld zal men m het parle ment nog trachten hier en daar wat te verbeteren en te veranderen, maar aan het totale bedrag van de veria- ging zal niet veel meer veranderen. Men weet dus nu wel zo ongeveer waar men aan toe is. Het zou overdreven zijn, wanneer iemand zei, dat deze belastingverla ging een golf van enthousiaste waar dering heeft veroorzaakt. De stemming bij de meeste belas tingplichtigen kan het best gekarak teriseerd worden met: matige tevre denheid. Ongetwijfeld is er waardering voor het feit, dat er enige financiële ver ruiming komt voor velen en dat dus voor die velen het leven iets goed koper zal worden. Maar men vraagt zich af hoever dat goedkoper worden zich zal uitstrekken en hoe lang dat goedkoper worden zal duren. De ervaring van de laatste jaren heeft geleerd, dat ondanks alle rem mingsmaatregelen van de regering het prijspeil voortdurend verder om hoog geschroefd wordt. Ook op dit ogenblik zijn er symptomen van prijs verhoging. Blijft die tendenz bestaan dan is de kans groot, dat het nuttig effect van de belastingverlaging spoedig is verdwenen. Vandaar de „matige tevredenheid" bij velen en de veel grotere neiging om even af te wachten hoe de belas tingverlaging nu werkelijk uitpakt. eidt die belastingverlaging tot omzetverruiming of zelfs tot prijsverlaging, dan is alles in or- de. Maar voert ze daar niet toe, dan is er alleen maar reden om er de na druk op te leggen, dat alleen een da ling van het prijspeil voor de over grote meerderheid van het Neder landse volk tot een betekenisvolle verbetering van het levenspeil kan 2) Dat de Frans-Duitse overeen komst verschilde van de in 1947 over wogen regeling. In Westduitse regeringskringen is Edens verklaring met voldoening ontvangen. Toetsing aan Grondwet De socialisten in West-Duitsland willen- het statuut zien voorgelegd aan het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe om het te toetsen aan de grondwet. Een uitspraak van het hof kan namelijk door een derde der af gevaardigden van de bondsdag wor den verlangd. De socialisten Komen daartoe zelf twaalf stemmen te kort. De C.D.U. hoopt, dat een toetsing van het verdrag aan de grondwet eerst zal kunnen geschieden, wan neer in Frankrijk de politieke beslis sing over het verdrag gevallen is. De C.D.U. ziet niet in waarom het sta tuut in strijd met de grondwet zou zijn, aangezien naar haar opvatting hierdoor geen Duits gebied wordt prijsgegeven1. Sowjet-redacteuren naar de V. S. De Amerikaanse regering heeft be sloten elf hoofdredacteuren van Sow- jet-studentenbladen uit te nodigen voor eer. bezoek aan de Verenigde Staten, aldus zeide een Amerikaanse ambtenaar Woensdag te Washington. De studenten hadden vorig jaar reeds om een visum voor de Verenig de Staten verzocht, maar het depar tement van buitenlandse zaken te Washington stelde de beslissing over het verzoek uit. Moskovische bladen schreven, dat dit uitstel bewijst, dat de Verenigde Staten hun eigen „yze- ren gordijn" hebben opgericht. Prinses Beatrix gaat vooruit Met betrekking tot de toestand van H.K.H. Prinses Beatrix deelde prof. dr. J. F. Nuboer gisteren het volgende mede: „H.K.H. Prinses Beatrix heeft een uitstekende nacht gehad. De temperatuur is bijna tot normaal gedaald. De algemene toestand is zo goed als maar gewenst kan worden". m ...is het 100 jaar geleden, dat aan Koning Willem III de eer- ste kaart der Rijkstelegraafly- nen werd aangeboden. M ..-is het eveneens 100 jaar ge- leden, dat de Spaanse kroon- m If pretendent don Carlos (Maria s José Isodore de Bourbon), de leider van de zogenaamde Car- n listenoorlog, te Triest overleed. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiinniinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil ALLEEN CULTUREEL EN SOCIAAL Over Arabisch veiligheidsverdrag Volgens twee vooraanstaande Egyptische bladen, „Al Ahram" en „Gom- hoeria, heeft de Amerikaanse regering een memorandum aan de Syrische regering gezonden, waarin het nieuwe Syrisch-Egyptïsche accoord over het Arabisch veiligheidsverdrag wordt afgekeurd. De Verenigde Staten zouden hebben verzocht om beperking van de activiteit van de Arabische Liga tot cultureel en sociaal terrein. Het bericht zou afkomstig zijn van „een hooggeplaatste Arabier". De Amerikaanse regering zegt in het memorandum te geloven, dat de Arabische Liga in haar huidige toe stand te zwak is om de verantwoor delijkheid voor de verdediging van het Midden-Oosten op zich te nemen of een militaire organisatie in het le ven te roepen, die die taak kan uit voeren. De eerste opperbevelhebber van de Arabische legers zal, naar wordt ver wacht, spoedig worden benoemd, al dus werd in gewoonlijk welingelichte kringen te Cairo vernomen. Zijn hoofdkwartier zal worden ge vestigd te Damascus, waar Saoedi- Arabische, Syrische en Egyptische troepen zullen worden gelegerd. De van dit Arabische hoofd- is bepaald in het nieuwe Arabische verdrag voor collectieve beveiliging. instelling kwartier Voor de tweede maal binnen vier en twintig uur heeft zich bij Wemeldin- ge een aanvaring voorgedaan. Op de grens van het Keeten en de Witte ton nen Vlije werd het 1^99 ton grote Ne derlandse sleepschip fRossellino midscheeps geramd door de Duitse Rijnaak Klöckner 9". Met hulp van twee pompboten werd de Rosselli- no" rechtsdrijvende gehouden. (Foto P.Z.C.). Straaljager bij Utrecht verongelukt Omstreeks half één gistermiddag is een straalvliegtuig van het type „Thunderjet" F-84 van de Konink lijke Luchtmacht op een weiland na- by het Homoepathisch ziekenhuis te Utrecht neergestort. De 22-jarige re serve-sergeant-vlieger, C. Rog uit Scheveningen kwam daarbij om het leven. Het toestel was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Ooggetuigen zagen het toestel laag over het centraal mtyitair hospi taal en vervolgens tussen een rust huis en het Homoeopathisch zieken huis vliegen waarna het zich in een weiland op plm. 100 meter van het ziekenhuis in de drassige bodem boorde. Het toestel vloog niet in brand, zo dat de vrywel direct aanwezige Utrechtse brandweer niet behoefde op te treden. De vleugel van het toe stel vond men in brokken overal ver spreid. Het toestel is ongeveer vier meter diep in de grond doorgedrongen. DE PARIJSE ACCOORDEN Regering trekt verklaring over a.b.c.-wapens in De regering is van mening dat met de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de Parijse accoorden in de Staten-Generaal niet moet worden gewacht, totdat deze goedkeuring zowel in Frankryk als in Duits land door alle liiervoor noodzakelijke organen is gegeven, zoals in het voor lopig verslag over dit wetsontwerp van verschillende zijden was gesugge reerd. Indien de Tweede Kamer met de behandeling van het wetsontwerp zou wachten tot de ratificatieprocedures in Frankrijk en Duitsland geheel zyn voltooid, zou dit naar het oordeel der regering betekenen, dat Nederland de inwerkingtreding der accoorden niet onbelangrijk zou vertragen. Dit wordt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over bedoeld wetsontwerp meegedeeld. Voorts deelt de regering mee, dat zij zich indertijd tijdens de besprekin- fen te Londen in beginsel bereid eeft verklaard een verklaring af te leggen, dat zij van het recht tot het vervaardigen van a.b.c. (atoom-bac teriologische en chemische) wapens afstand zou doen. Toen echter het afleggen van zulk een verklaring niet nodig bleek om de besprekingen tot een goed einde te brengen, 's zij daartoe niet over- fegaan. Zij beschouwt de bereidver- laring thans als vervallen. Gehoopt mag worden, dat zowel In PLECHTIGHEID IN STATENZAAL Overeenkomst met landelijke organisatie ondertekend IN DE Statenzaal te Middelburg is Woensdagmiddag onder grote be langstelling van officiële en medische zijde tussen het bestuur der Gods huizen te Middelburg enerzijds en de Stichting Landelijke Organisatie •voor de Kankerbestrijding en de Vereniging Rotterdams Radiotherapeu tisch Instituut anderzijds een overeenkomst ondertekend, waarbij het Mid delburgse Gasthuis officieel als sub-centrum voor de kankerbestrijding is erkend. Bij deze gebeurtenis werd door verscheidene autoriteiten het woord gevoerd en daarbij werd gewezen op het grote belang voor Zeeland van deze erkenning. Zeeland is nu ingeschakeld in de landelijke kankerbestrij ding, waardoor nauw overleg en samenwerking met vooraanstaande des kundigen in den lande mede is gewaarborgd. Terecht noemde de voor zitter van de Godshuizen, de heer W. Berdenis van Berlekom, deze onder tekening dan ook „het bereiken van een mylpaal." De heer Berdenis van Berlekom sprak aan het begin van de bijeen komst een welkomstwoord, waarin hij onder meer uiteenzette, waarom juist Middelburg als plaats voor ves tiging van het sub-centrum werd gekozen. Daarbij heeft een rol ge speeld, dat hier reeds op dit terrein werd gewerkt en dat men de be schikking had over een medisch des kundige, die o.a. ervaring had opge daan m het Van Leeuwenhoekhuis, het Kankerinstituut te Amsterdam. De volgende spreker, de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, wenste het bestuur der Godshuizen van harte geluk met deze dag en herinnerde er aan, hoe enkele tientallen jaren geleden de be strijding van de tuberculose nog in de kinderschoenen stond. Nu is men Onder grote belangstelling werd te Middelburg in de Statenzaal de over eenkomst ondertekend, waarbij het Gasthuis te Middelburg officieel werd erkend als sub-centrum voor de kan kerbestrijding. De heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter van het be stuur van de Godshuizen, tekent de overeenkomst. zover, dat de minister geen investe ringen meer toestaat voor de bouw van sanatoria. De Commissaris hoop te, dat ook de kankerbestrijding een dergelijk succes zou hebben. Namens de directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Mun tendam werd het woord gevoerd door dr. J. Stal. Deze wees er op, dat voor de kankerbestrijding speciale appara tuur en speciale deskundigen nodig zijn. De bestrijding is thans in orga nische verband opgezet, waardoor onder leiding van vooraanstaande deskundigen gemeenschappelijk kan worden opgetrokken tegen deze ge vreesde volksvijand. Dr. Stal deelde mede, dat de hoop is gew ttigd, dat binnen af zienbare tijd in Zeeland een so ciale verpleegster ban worden aangesteld met medewerking van de kruisverenigingen, die zich speciaal met de nazorg van de kankerpatiënten kan bezig hou den. Met nadruk betoogde dr. Stal, dat dit subcentrum niet op zichzelf staat, maar dat samenwerking nood zakelijk is met huisartsen, specialis- /Vervolg op pag. 2) Frankryk als in Duitsland de goed keuringsprocedure in laatste instan tie nog deze maand zal worden ver wezenlijkt. Te verwachten valt, dat de overige landen der West-Europese Unie, voor zover zulks niet reeds is geschied, eveneens vóór Pasen de ra tificatieprocedure zullen hebben vol tooid, terwijl het merendeel der Na- vo-landen bereids de definitieve goed keuring aan het protocol inzake de toetreding van de bondsrepubliek Duitsland tot het Noord-Atlantisch Verdrag, heeft verleend. De overige N.A.V.Ö.-landen zullen naar alle waarschijnlijkheid eveneens op zeer korte termijn tot ratificatie overgaan. Oostduitse concentratie kampen. De Westduitse sociaal-democrati sche partij heeft een document gepu bliceerd, dat betrekking heeft op de toestanden in de Oostduitse concen tratiekampen sinds 1945. In het rapport wordt gezegd dat tussen 1945 en 1950 ongeveer 200.000 personen om politieke redenen in concentratiekampen werden geïnter neerd. Ongeveer de helft van dit aan tal is door gebrek aan voedsel, exe cuties, slechte behandeling en epide mieën om het leven gekomen. Bijna 35.000 personen zijn, volgens het rap port, in dezelfde periode overgebracht naar concentratiekampen in Rusland. Brand bij Industria te Rotterdam. Omstreeks half een gistermiddag is door tot nog toe onbekende oor zaak brand uitgebroken bij Industria N.V. metaalbewerking, gelegen naast een papiergroothandel aan de Cein tuurbaan te Rotterdam. De brand woedde in een magazijn op de eerste verdieping, waar voor ongeveer f 150.000.aan materiaal, om. lam pen ingepakt met stro, zou liggen. Met 14 stralen heeft de brandweer het vuur bestreden. Ook de brand weer van de fabriek, waar ongeveer 500 mensen werken, hielp mee. Men wist het vuur te beperken tot de eerste étage, die vrywel geheel uit brandde; beneden werd alleen water schade geleden. Omstreeks twee uur was het vuur bedwongen. WEINIG VERANDERING. Geldig tot Donderdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. Matige, tij delijk vrij krachtige Noordoostelijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1