Instelling van een centrale raad en provinciale raden Motorschip „Confidence" binnen enkele minuten gezonken INDIENING VAN DELTAWET IS ENIGE TIJD UITGESTELD „STAGEVERORDENING ADVOCATEN IN STRIJD MET DE WET" WOENSDAG 9 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NIEUWE GEZONDHEIDSWET IN DE KAMER Geen artsen en tandartsen meer in dienst van reclame-makende instanties (Van onze parlementaire redacteur). De oude gezondheidswet van 1919, waarin de organisatie van de gezond heidszorg in Nederland is geregeld, vo Idoet al lang niet meer aan de eisen die daaraan in de tegenwoordige tijd kunnen worden gesteld. Daaraan be staat bij niemand twijfel. In de laatste 35 jaar is vele malen in woord en ge schrift verandering bepleit, waarbij er vooral op aangedrongen werd het in de praktijk gegroeide particuliere initiatief een waardige plaats in de zorg voor onze gezondheid toe te kennen. Verscbillende keren zijn pogingen aan gewend om een aan de moderne omstandigheden aangepaste wet in het staatsblad te krijgen, maar veel succes heeft men niet geoogst. De vraag, hoe een nieuwe regeling in concreto zal moeten zijn, leidde tot belangrijke verschillen van inzicht. Niettemin heeft de minister van Soci ale Zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, een nieuwe gezondheidswet ingediend, waarin gepoogd is een syn these tussen de verschillende denk beelden te bereiken. Dinsdagmiddag is de Tweede Kamer met de behande ling daarvan begonnen. Het debat be vestigde wat reeds uit de schriftelijke voorbereiding van het ontwerp was gebleken: het compromis, dat aan de leden wordt voorgelegd, bevredigt slechts matig. Er is reeds een aantal «mandementen ingediend, dat de ver houding tussen de overheid en de par ticuliere invloed in de gezondheidsor ganisatie tot inzet heeft. Med ezeggenschap. Van de overheid mag thans ver wacht worden, dat zij de rechtmatig heid erkent van de wens van de par ticuliere instellingen tot deelneming aan de leiding van de gezondheidszorg.' Deze erkenning heeft zij gegeven, want het behandelde wetsontwerp heeft in de eerste plaats ten doel een orgaan in het leven te roepen de Centrale Raad voor de Volksgezond heid waarin het overleg tot stand komt tussen de centrale overheid en de openbare lichamen en andere rechtspersonen, diensten en instellin gen, die zélf of wier leden werkzaam zijn op het gebied der volksgezond heid. In de tweede plaats worden ter be vordering van de uitvoering van de gezondheidszorg Provinciale Raden ge schapen, die zich op de hoogte dienen te stellen van de taak der volksge zondheid in hun provincie en de maat regelen te ontwerpen, die ter bevorde ring van de volksgezondheid noodza kelijk worden geacht. De wet geeft dus aan, welke organen worden ingesteld en waarin de bevoegdheden dezer or ganen bestaan. Zij geeft dus geen voor schriften voor de voorzieningen, die in het belang van de volksgezondheid moeten worden getroffen. De heren Mol (KVP), Zegering Had- ders (VVD), Fokkema (AR), Van de Wetering (CH) en Lemaire (KNP) verlangden meer waarborgen, dat aan de particuliere organisaties en met name aan kruis-verenigingen voldoen de invloed in de verschillende orga nen gegeven zal worden. Zij wensten op zijn minst een paritaire samenstel ling. Men was niet gerust en vroeg zich af waar men met dit wetsontwerp als het ongewijzigd blijft, belanden zou. Speciaal ook achtte men het nor dig, dat in de zorg voor de volksge zondheid de levensbeschouwelijke op vattingen tot hun recht zullen komen. Hoe minister Suurhoff daarover denkt zal men Woensdag horen, want dan zal hij de sprekers antwoorden. De Kamer heeft Dinsdagmiddag z. h. s. een wetsontwerp aangenomen tot bestrijding van ongewenste prak tijken bij z.g. tandheelkundige inrich tingen. Er bestond een treffende eensgezindheid bij de Kamer over de noodzakelijkheid van deze wet. Sinds enige jareh trekt het de aan dacht, dat tandheelkundige inrich tingen door luidruchtige adverten ties reclame maken voor prijsloze trekking van tanden en kiezen en voor de onmiddellijke plaatsing van een „Amerikaans plastic kunstgebit". Een aantal van deze inrichitingen is gebleken zuiver commerciële instel lingen te zijn. Winstbejag is het uit gangspunt van deze inrichtingen. Bedenkelijk is het, dat daarbij art sen en tandartsen in dienst treden van personen, die niet tot de uit oefening der tandheelkunst bevoegd zijn. De medische en de tandheelkun dige ethiek wordt vaak met voeten getreden en aan de volksgezondheid, zo is gebleken, wordt schade toege bracht. Aangezien deze instituten boven dien broeinesten waren van onbe voegde uitoefening van de tandheel kunst, meende de regering bepaalde maatregelen te moeten voorstellen. Het ontwerp onderwerpt alle tand heelkundige instituten, behalve die, welke in enkele artikelen zijn uitge zonderd, aan een zodanig toezicht, dat de geneeskundige inspectie van de Volksgezondheid precies kan we ten welke artsen, tandartsen en tand- technici er werkzaam zijn. Dit is na melijk van belang voor het eventueel indienen van een klacht bij de me dische tuchtrechter of de strafrech ter. Aan artsen en tandartsen wordt verboden werkzaam te zjjn in tand heelkundige inrichtingen, waarvoor reclame wordt gemaakt of acquisi tie-methoden worden toegepast. Enkele afgevaardigden, die over 't wetsontwerp het woord voerden, wa ren niet mals in hun beoordeling van de praktijken van sommige tandheel kundige inrichtingen. Minister Suurhoff zegde toe, dat het wetje niet zal worden gebruikt voor andere doeleinden dan waarvoor 't zal worden uitgevaardigd en zei dat aan de andere kant de Inspectie van de Volksgezondheid zit te springen om tegen de malafide inrichtingen op te treden. OVERZICHT IN M. v. T. Werkzaamheden bleken omvangrijk. Minister Algera beeft de Eerste Ka mer medegedeeld, dat de Deltawet niet meer in het eerste kwartaal van 1955 kan worden ingediend. De hier aan verbonden werkzaamheden zijn zo omvangrijk gebleken, dat deze termijn moet worden overschreden. Er wordt echter naar gestreefd om het ont werp op een zo vroeg mogelijk tijd stip aan te bieden. Het ligt in het voornemen In de me morie van toelichting een zo volledig mogelijk inzicht te geven in het com plex van werken, dat men zich voor stelt tot stand te brengen en daarbij tevens de belangrijke waterstaats vraagstukken, die met het Deltaplan verband houden, uitvoerig te bespre ken. Indien het ontwerp tot wet zal wor den verheven, zal de gehele hoogwa- Ander geluid Alleen de heren Van Lienden (Pvd A) en Reuter (CPN) lieten een afwij zend geluid horen. Laatstgenoemde was het radicaalst. Hij vond, dat ge zondheidszorg overheidszorg is. De heer Van Lienden was bereid het par ticuliere initiatief een stem in het ka pittel te geven, doch hij wilde de over heidsinvloed niet al te zeer ingeperkt zien. In elk geval vond hij, dat dè verdiensten van de overheid door sommige afgevaardigden te zeer wa ren miskend. LINTJES. In Frankrijk met zijn pak weg 50 millioen zielen, lopen ongeveer 15 millioen mensen rond, die een lintje in hun knoopsgat dragen. Iedereen, die zichzelf respecteert draagt zoiets. Er gaan nu stemmen op om in de lintjeschaos enige orde te brengen. Vooral sedert men ontdekt heeft, dat een heer, die zich in zijn dorp allerlei „internationale" sport- kampioenschappen had toegemeten (zonder ooit aan sport gedaan te heb ben) ridder was geworden in het le gioen van eer!!! BARBAARS. In Italië leeft Barbara Facco, een nogal opgewonden Ita liaanse dame. Zeventien jaar van haar leven bracht ze door in een cel, om dat haar verloofde een ander meisje aardig had gevonden en ze had toen dat andere meisje maar even neerge schoten. Zodra ze vrijgelaten was, zocht ze haar ex-verloofde op. Ze trof hem in gezelschap van een dame. Dat was voor Barbara te veel. Weer knal de haar revolver en de ex-verloofde met zijn dame lagen dood. Nu zit Bar bara weer in de cel. GOED DOEL. In Westerville (Ohio) hield de middelbare school een inza meling voor een goed doel. Alle leer lingen mochten iets geks doen als ze er maar voor betaalden. Walter Bon- nett, die erg weinig gesteld was op een van zijn leraren, kocht voor vijf dollar het recht om deze heer met z'n neus in een chocoladepudding te duwen. Dat. gebeurde dan ook en nu denkt Walter Bonnettdat dit de best bestede vijf dollars van zijn (jeugdi ge) leven zijn!! Critiek in Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren de begroting van het staatsbedrijf der P.T.T. voor het dienstjaar 1955 be handeld. De minister van verkeer en water staat zal vandaag de sprekers beant woorden. Daarna volgde de behande ling van de begroting van justitie. De heer De Vos van Steenwijk (V. V.D.) had enkele bezwaren tegen de stage-verordening van advocaten, o. a. tegen het examen in belasting recht en boekhouden, dat de toekom stige advocaat zal moeten afleggen. Hij adviseerde de minister nog eens na te gaan of er in deze stageveror dening geen verordeningen staan, die gaan "buiten de bevoegdheid van de orde van advocaten. Tegen het toepassen van een milder gratiebeleid voor politieke delinquen ten bracht hij enkele bezwaren naar voren, in het bijzonder ook om geen scheve verhoudingen te wekken ten aanzien van de gewone misdadiger. Hij drong voorts aan op een straf rechterlijke afwikkeling van de zaak Anneke Beekman. De heer Die penhorst (A.R.) waarschuwde tegen uitstel in de totstandkoming van het nieuwe Burgerlijke Wetboek. De sta ge-verordening noemde hij een school voorbeeld van volstrekt eenzijdige ordening. Komende op de rechtspraak betoogde de heer Diepenhorst, dat in het vooronderzoek de verdachte niet als schuldige moet worden be schouwd. „Weet men ten departe- mente wat er werkelijk in de gevan genissen en gestichten omgaat", zo vroeg dit Kamerlid. Ook deze spreker waarschuwde te- ffen een milder gratiebeleid voor po- itieke delinquenten. Maar de heer Witteman (K.V.P.) zeide, dat volgens de nieuwe beginselenwet de persoon lijkheid van de delinquent een der uitgangspunten van het gratiebeleid moet zijn en hij bepleitte in dit ver band voor meer gratie. De heer Algera (A.R.) vond het niet juist politieke en gewone mis dadigers te scheiden. De politieke misdadigers hebben in koelen bloede de besten van ons volk vermoord of doen vermoorden. De heer Camel beek (Arb.) achtte de stageverorde ning van advocaten in stryd met de wet en met het algemeen belang. Mede met het oog op de toekomst van de P.B.O. hoopte hij, dat de mi nister deze verordening ongedaan zal maken. De heer Vixseboxse (C. H.) zag in vrouwelijke deurwaarders geen heil. Vanmorgen wordt de ver gadering voortgezet. terkering van Nederland onder de werking van deze wet vallen. Mede daarom zal een critisch onderzoek van de bestaande keringen nodig zijn. Bij de behandeling in de Kamer van het wetsontwerp zal tevens gesproken kunnen worden over het verzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, de betrokken gemeentebe sturen in de plannen te kennen. De minister is het niet eens met die leden van de Eerste Kamer, die be toogden dat het Rijk moreel verplicht zou zijn bij onverhoopte doorbraken van de zeewering, dezelfde maatrege len toe te passen als na de vloed van 1 Februari 1953. DE WEGEN. Het rapport van de commissie-Oud, inzake de wegenfinanciering is door de minister van binnenlandse zaken aan de provinciale besturen om advies gezonden. Het rapport wordt thans door de re gering bestudeerd. Indien de sugges ties van de commissie door haar wor den gevolgd, zal dit voor de water schappen een belangrijke verlichting betekenen voor wat betreft de door deze instellingen aan de wegen ten laste te leggen uitgaven. Men mag daarbij aannemen, dat de dan ten gunste van de waterschappen komen de uitkeringen meer zullen bedragen dan een millioen gulden. Vijf jaar geëist voor poging tot moord. Een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek heeft de officier bij de rechtbank te Rotterdam gistermor gen geëist tegen een 33-jarige los- werkman uit Rotterdam, wie hij een jjoging tot moord ten laste had ge- ^n de nacht van 30 op 31 Decem ber jl. had verdachte de 40-jarige chauffeur J. P. na een ruzie op Ka- tendrecht met een groot slagersmes in de zijde gestoken. De steek was niet dodelijk, maar pas gisteren kon het slachtoffer zijn werk hervatten. Eet 858 ton metende motorschip Confidence" uit Dordrecht werd in 'de havenmond van Wemeldinge aan gevaren en zonk als gevolg daarvan korte tijd later. De opvarenden wer den gered. Het schip zal zo spoedig mogelijk worden gelicht. (Foto P.Z.C. Nieuwe „Nieuw Amsterdam" zal 100 millioen kosten. Vlaggeschip kan in ons land worden gebouwd. De onderhandelingen tussen de Holland Amerika Lijn en de regering over de bouw van een tweede „Nieuw Amsterdam" bevinden zich in een be langrijk stadium. Dit blijkt uit mede delingen, welke de heer W. van der Vorm. president-commissaris van de H.A.L., gisteren deed tijdens de jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders der maatschappij. Met de bouw van dit nieuwe gro te mailschip is een bedrag van on geveer 100 millioen gulden gemoeid. De bouwplannen zijn aan de rege ring voorgelegd. De H.A.L. wacht thans op een antwoord van regerings zijde. De werfcapaciteit in Nederland is voldoende voor een eventuele bouwopdracht. Er is echter nog geen definitieve beslissing genomen aan wie de order zal worden gegeven. Blijkens de memorie van antwoord van de minister van verkeer en wa terstaat aan de Eerste Kamer kan de regering zich in principe verenigen met de conclusies van het rapport over de bouw van een nieuw vlag geschip voor de H.A.L. Vijf jaar gevangenis voor propagandist R.M.S. Het landgerecht in Makassar heeft Willem Manuhutu, propagandist van de R.M.S. in Makassar, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en betaling van de kosten van het rechtsgeding. Het landgerecht bevond hem schuldig aan steunverlening aan de vijand, i.e. de R.M.S. tijdens een oorlogstoestand door het voeren van propaganda voor deze organisatie ten nadele van de republiek Indonesië, waarbij hij o.a. betrekkingen onderhield met leiders van de R.M.S. in het buitenland. OPVARENDEN GERED Aanvaring in Wemeldingse havenmonding Het Wereldgebeuren Partijtwist Het ziet er naar uit. dat er van daag een grote twist uitgevoch ten zal worden in de parlemen taire fractie van de Britse Labour- party. Tegenstanders van Labour dromen er al van, dat de partij zich in twee delen zal splitsen en dat ze dan bjj de aanstaande verkiezingen een zware nederlaag zal lijden. Anderen menen, dat de twist, welke zich thans in de Labourparty af speelt op zichzelf reeds voldoende is, om aan de partij elke redelijke kans op een verkiezingsoverwinning in de nabye toekomst ie ontnemen. De twist gaat zoals gebruikelijk - tussen Aneurin Bevan en de partij leider Attlee. Oorzaak van de twist is de toe spraak, welke Sir Winston Churchill enkele dagen geleden heeft gehouden over de productie van de waterstof bom in Engeland. Zoals bekend was de Engelse re gering reeds lang ontstemd over het feit, dat de Verenigde Sta ten de atoombom-geheimen alleen voor zichzelf reserveerden. Daardoor werd aan de „gezagspo sitie" van Engeland afbreuk gedaan. Het kon niet op gelijk niveau mee spelen met Rusland en de Verenigde Staten in een atoom-oorlog. Het kon slechts protesteren tegen eventueel gebruik van atoombommen. Wel een beetje ironisch sprak Churchill over de heden, die meenden, dat Engeland een waarschuwende stem moest laten horen als de Ver enigde Staten te ver wilden gaan met de atoomdreiging en dat men in die waarschuwing „zijn gehele hart en geweten" moest leggen. Daartegenover stelde Churchill, dat Engeland zelf de beschikking moest hebben over de waterstofbom en hjj weigerde de toezegging, dat Engeland van die bom geen gebruik zou maken als eventueel de tegenpartij geen ato- mische wapens zou gebruiken. Chur chill en de Engelse regering behiel den zich dus het recht voor om, ook indien de tegenpartij een oorlog met conventionele wapens zou beginnen, toch atoomwapens te gebruiken. Dat heeft dan in de Engelse La bourparty tot een meningsver schil aanleiding gegeven. De lin kervleugel-leider Aneurin Bevan ver zette zich tegen de atoombom-politiek van de Engelse regering. Hij wenste het gebriuk van de atoombom aan de Engelse defensieleiding niet toe te staan zolang de tegenpartij dat wa pen niet gebruikte. Het bleek echter, dat de linkervleu gel van Labour op dit punt niet eens gezind was. Een deel van de Bevan- aanhangers liet hem in de steek. Zij gevoelden teveel voor Engeland's oude glorie, om Engeland in vn even tuele oorlog een groot tempo-verlies te bezorgen, waarover een mogelyke vijand zou kunnen beslissen. Wanneer vandaag de Labourpar- lementsleden by elkaar komen om over het meningsverschil te beslissen dan zullen zij tegenover een Mr. Bevan staan, die als leider van de linkervleugel weinig aanhang heeft en die zo nodig geliquideerd kan worden. Of zij dat zullen doen is echter een tweede vraag. In de Labourparty na melijk en zeker niet alleen bij de linkervleugel bestaat ontevreden heid over de wijze, waarop partijlei der Attlee deze moeilijke zaak heeft behandeld. Men vindt, dat hij de par tij-discipline te zwak heeft gehand haafd. Dat deed hij ook reeds bij vroegere meningsverschillen. Hij brengt en bracht door het uitspelen van Tinker-vleugel, rechtervleugel en centrum, de eenheid van de partij toch wel erg in gevaar. Ook vinden vele Labourleden het nauwelijks prettig, dat de menings verschillen in de partij zozeer de bui tenlandse politiek betreffen, terwijl men de binnenlandse politiek heel wat belangrijker acht. Het zou wel eens mogelijk zijn. dat de heer Attlee vandaag voor een heet vuur komt te staan en dat hij met aftreden als leider van de partij zal dreigen. Dat zou voor de Labourpar ty uiterst gevaarlijk zijn. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor elf is in de havenmond van We meldinge het 858 ton metende motorschip „Confidence" van schipper J. W. Koch uit Dordrecht na een aanvaring met de Zwitserse rijnaak „Edelweiss II" aan de stuurboordzijde opengereten en binnen enkele minuten gezon ken. Hoewel de pompboten „Mascotte" en „Adja" onmiddellijk ter assis tentie kwamen, slaagden zy er niet in het schip drijvende te houden. Dank zij de snelle hulp van kapitein Vermeulen van de sleepboot „Bona Spes II" konden alle vier de opvarenden: schipper Koch, zijn vrouw, zijn zevenjarig zoontje Bern hard en de matroos J. Blauw, nog net op tijd worden gered. De „Confidence" die met een la ding kolen van Antwerpen naar Geer- truidenberg onderweg was, had juist de sluizen verlaten, toen de Belgische sleepboot „Liège" met de rijnaken „Edelweiss Ir' en „Botterop" op sleeptouw de havenmond binnenvoer. Bij het passeren raakte het klipanker van de „Edelweiss" de boeg van de „Confidence" en reet de scheepshuid als een sardineblikje over een grote lengte open. Schipper Koch bevond zich op dat ogenblik met zijn vrouw en zoontje in de stuurhut. „Het schip zonk bijna direct", vertelde mevrouw Koch ons, „en aan redden viel bijna niet meer te denken. Wij waren natuurlijk vre selijk geschrokken, maar toen de „Bona Spes II" langszij kwam, heb ben wij toch nog een gedeelte van de inboedel en onze kleren in veiligheid kunnen brengen". Trouwe vriend. Op het laatste ogenblik ontdek te de kleine Bernhard, dat zijn lie velingskameraadje, de jonge scheepshond Pukkie nog op het appèl ontbrak. Voor men het kon verhinderen, was Bernhard verdwenen om even later met het hondje in zijn armen aan dek te verschijnen, en nog net op tijd aan boord van de „Bona Spes II over te springen. Toen wij het knaapje later met zijn ■.inleende ..Confidence" redden. Het moeder in de roef van de „Jati" aan- ventje was maar wat gelukkig, dat troffen, waar schipper Geervliet -en het hondje ook in veiligheid was. zijn vrouw, hen een tijdelijk onderko- (Foto P.Z.C,men boden, waren Bernhard en zijn De zevenjarige Bernhard Koch kot nog net op tijd eyn lievelingskame raadje, het hondje Pukkievan de speelkameraadje de schrik van enke le uren tevoren reeds ver te boven. Stralend van blijdschap zat de jongen met Pukkie aan tafel te spelen. On bewust van de tegenslag, die zijn va der opnieuw heeft getroffen. Want het was niet de eerste keer, dat schipper Koch zijn schip onder water zag verdwijnen. Hij is nu al 49 jaar op het water en tijdens de laatste wereldoorlog werd het schip, dat zijn eigendom is, in de omgeving van Ne- derhemert in de grond geboord. Ver der heeft het schip tijdens mistig weer reeds driemaal vrij ernstige averij opgelopen. Havenmond versperd. De „Confidence", waarvan bij op komend tij nog slechts een gedeelte van de mast en de stuurhut boven water stak, verspert thans ca. 35 me ter van de havenmond. Het rijkspoli- tievaartuig „R.P. 18", dat juist op een patrouilletocht op de Ooster- schelde vertoefde, kreeg de bood schap van de aanvaring via de mobi lofooninstallatie binnen. Men keerde snel naar de haven van Wemeldinge terug, waar reeds een achttal sche pen vóór de haven lagen. Nadat de plaats van het wrak met vlaggen was aangeduid, werd het verkeer via de geluidsinstallatie van de „R.P. 18" op vlote wijze geregeld, zodat de ver traging voor de andere schepen tot het uiterste kon worden beperkt. Een gelukkige omstandigheid daar bij is, dat het scheepvaartverkeer momenteel niet zo druk is. Een door de Rijkswaterstaat gehuurde sleep boot is grote schepen behulpzaam bij het op de haven komen. Uiteraard zal zo snel mogelijk het obstakel verwijderd moeten worden. Naar alle waarschijnlijkheid, zal de „Confidence" nog wel gelicht en her steld kunnen worden. De berging is inmiddels te Rotterdam aanbesteed en gegund aan de N.V. de Wit's Ber- gings- en Transportonderneming, Rotterdam. Syrisch-Libanese delegatie overlegt met Irak Een gemengde SyrischLibanese afvaardiging zal morgen naar Bag dad vliegen om met de Iraakse rege ring overleg te plegen over het voor genomen nieuwe Arabische veilig heidsverdrag, dat is Ópgesteld door Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië. Men verwacht, dat de delegatie drie dagen in de Iraakse hoofdstad zal blijven. De Iraakse pers noemde het nieu we verdrag een poging om een einde te maken aan de Arabische eenheid. In Iraakse politieke kringen ver klaarde men, dat alleen „onze ge meenschappelijke vijand", Israël, voordeel zou trekken uit het nieuwe verdrag. Prinses Napoleon te Nice overleden. Prinses Napoleon, geboren prinses Clementine van België is Dinsdagmid dag op 83-jarige leeftijd in Nice over leden. Haar zoon, de 50-jarige prins Napo leon, pretendent van de Franse kei zerlijke troon, was aan haar sterfbed in de gehuurde villa, waar zij de win ter doorbracht. De prinses, een doch ter van koning Leopold II van Bel gië, was onlangs onderscheiden met het Franse legioen van eer wegens haar werk op sociaal gebied in Frank rijk. Zij bezat een kasteel bij Brussel. Het stoffelijk overschot van de prin ses zal in de keizerlijke kapel te Ajac- cio (Corsica) worden bijgezet. Prinses Clementine werd in 1872 ge boren op het kasteel van Laken. In 1911 trouwde zij in Turijn met prins Napoleon. Verslag van Dulles over zijn reis naar Azië. Minister Foster Dulles heeft Dins dag voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat de positie van de „vrije landen in Zuid-Oost-Azië in gevaar zal ko men, tenzij de Ver. Staten hun invloed op positieve wijze laten gelden. Dul les, die een verslag gaf van zijn re cente reis naar het Verre Oosten, zei, dat de communisten „ons afschilderen als zwak. Tenzij de vrije volkeren een duidelijker gevoel krijgen van onze kracht en bereidheid om die kracht te gebruiken, zullen zij tot de slot som komen, dat het communisme zal winnen en dat zij zich beter bij het communisme kunnen aansluiten". De minister herhaalde zijn verkla ring van 16 Februari, waarin hij het denkbeeld van een opgeven van Que- moy en Matsoe (nationalistische eilan den voor de kust van het Chinese vasteland) verwierp, omdat hij be twijfelde, of dit de zaak van de vrede en de vrijheid zou dienen. Dulles verklaarde Dinsdag voor de commissie, dat hij „zeer nuttige be sprekingen" heeft gevoerd met gene raal Tsjang Kai-Sjek. Dulles wilde nog geen commentaar leveren op de rede van minister Eden. Wel zei hij, dat de Ver. Staten evenals Groot-Brittannië, trachten te komen tot beëindiging van de actieve vijandelijkheden in de straat van For-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5