Fiona's tweestrijd JIMMY op het onbekende eiland BELANGEN BETAALD VOETBAL IN APARTE VERGADERING BURGERS IN ATJEH ZONDER VORM VAN PROCES TERECHTGESTELD? DINSDAG 8 MAART 1955 PROVINCIALE Z B BV W SB C O U R A N REORGANISATIE VAN K.N.V.B. Nog geen regeling voor indeling en promotie-degradatie De commissie die tot taak heeft de reorganisatie van de K.N.V.B. voor te bereiden, is met haar plannen gereed gekomen. Zy is tot de conclusie ge komen, dat de wetgevende macht in de bond moet berusten by de bonds vergadering, die wordt samengesteld uit de leden van de twee algemene vergaderingen namelijk een voor het amateurvoetbal en een voor het be taalde voetbal. De uitvoerende taak zou komen te liggen in handen van het bondsbestuur Drie secties hebben gemeen, dat zij zich bezighouden met amateurvoet bal, doch vaststaat, dat de belangen van de sectie betaald voetbal geheel anders liggen. Vandaar dat de com missie van mening is, dat in de bonds vergadering slechts punten van alge mene aard dienen te worden behan deld. De belangen van de amateurs zul len in een afzonderlijke algemene vergadering worden aangeroerd, en de belangen van het betaalde voetbal zullen eveneens in een eigen algeme ne vergadering worden besproken. De commissie is gekomen tot een splitsing in drie secties van het ama teur-voetbal, die alle een afzonderlijk Woudstra weer Zeeuws jeugdkampioen schaken. Het is de Middelburger Gabe Woudstra voor de derde achtereen volgende maal gelukt, het jeugd- schaakkampioenschap van Zeeland te veroveren. Het is ditmaal echter een dubbeltje op zijn kant geweest. Vo rige week had de Oostburger De Rid der de leiding, maar zowel Gabe als Bruggeman konden nog gelijk met hem komen. Beiden moesten toen nog tegen Louwerse spelen. Gabe greep zijn kans en won deze wed strijd, maar Bruggeman moest in Louwerse zijn meerdere erkennen en werd düs uitgeschakeld. De eindstand was dus: De Ridder en Woudstra 2 uit 3; Bruggeman en Louwerse 1 uit 3. Er was dus een beslissings wedstrijd nodig tussen De Ridder en Woudstra en ditmaal zag de Oost burger zich geklopt, zodat Gabe Woudstra zijn titel prolongeerde en Zeeland nogmaals zal vertegenwoor digen in de strijd om het landelijke jeugdkampioenschap. Souburg damkampioen eerste klasse na barragewedstrijd. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werd alleen de barragewed- stryd gespeeld 's-GravenpolderSou burg I. De uitslag luidde 1010, waardoor Souburg kampioen werd. De 2e barragewedstrijd tussen de hoofdklasse tientallen van Vlissingen en Goes kon niet worden gespeeld, wegens het niet beschikbaar zijn van de betrokken spelers. De uitslagen waren: 1. J. Blom J. van Eenennaam 20, 2. A. Dubbel manL. Leijnse 02, 3. D. Huissoon P. Dixhoom 02, 4. G. BlomJ. Koch 2—0, 5. J. C. v. d. Hage—P. van Sorge Wz. 11, 6. A. van Overbeeke A. van Sorgen 11, 7. J. FeliusJ. Dijkstra 1—1, 8. H.Nieuwdorp—L. van Soelen 11, 9. J. Op 't HofJ. Groenevelt 1—1, 10. J. Kluiver—Chr. Katsl—1. De einduitslag der barrages luidt: Souburg 3 punten, St. Laurens 2 en 's-Gravenpolder 1 punt. Biljarter Metz voor een half jaar geschorst. De hoofdklasse-speler H. Metz uit Den Haag is wegens wangedrag tij dens het te Hilversum gehouden tor nooi om het kampioenschap hoofdklas se groot biljart anker kader 47/2 door de Nederlandse Biljartbond geschorst voor een termijn van zes maanden, in gaande 7 Maart 1955. In zijn plaats is voor het tournooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot biljart anker kader 71/2, dat van 17 tot en met 20 Maart a.s. in Haarlem wordt verspeeld, aan gewezen P. A. Kobus uit Haarlem. De deelnemerslijst ziet er verder als volgt uit: C. de Ruyter (Maastricht), H. J. de Kleine (Zwolle), A. Mol (Amster dam), C. van Oosterhout (Rotterdam), P. van der Pol (Rotterdam), J. Swee- ring (Amsterdam) en L. G. J. Teege- laar (Rotterdam). deel van het amateur-voetbal onder haar leiding hebben en één sectie be taald voetbal. De commissie kreeg ook tot taak de competitie-indelingen alsmede de promotie-degradatieregeling onder de loupe te nemen. In het thans versche nen rapport wordt de competitie-in deling niet behandeld en evenmin heeft de promotie-degradatieregeling in dit stuk een plaats gekregen. De reden hiervan is dat de termijn, ge steld aan de verenigingen om zich uit te spreken over het al dan niet deelnemen aan betaald voetbal, nog niet is verstreken. Daardoor heeft de reorganisatiecommissie zich genood zaakt gezien een ontwerp competitie indeling en een voor de promotie-de gradatieregeling op een later tijdstip aan de bestuursleden van de bond en aan de bondsafgevaardigden te zen den. Wat het vraagstuk der overschrij vingen in verband met de gebezigde omstandigheden betreft, heeft de commissie voor de verschillende ge vallen aparte bepalingen ontworpen. Resultaten juniorenvoetbal. Ook voor de juniorencompetitïe van de K.N.V.B., afdeling Zeeland konden slechts weinig wedstrijden fespeeld worden. De uitslagen luid en: groep A I: Middelburg A I Arnemuiden A I 24; groep B I: Middelburg B IDe Zeeuwen Bil 7; groep B II: Serooskerke B I Middelburg B m 61; groep B HII: Kapelle B IWemeldinge B I 010. In Hilversum werd 4000 ontvreemd Bij een inbraak, die Zondagavond bij een kruidenier in Hilversum werd gepleegd, heeft de dader een geldbe drag van 4000 buitgemaakt. Ter wijl de bewoners afwezig waren, is de man door een bovenraam binnenge klommen, waarna hij een grondig on derzoek in de woonvertrekken heeft ingesteld. In de slaapkamer trof hy een houten geldkistje aan, waarin dit bedrag aan contanten, bestaande uit twee biljetten van 2000 en verder kleine coupures was geborgen. Voorts bleken nog enige pakjes sigaretten en een aantal lichtpenningen te zyn verdwenen. Subsidie aan bijzondere voorlichtin gsbureaux De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft besloten een regeling vast te stellen voor het ver lenen van een rijkssubsidie over de kalenderjaren 1954 en 1955 ten be hoeve van het in stand houden van bijzondere bureaux tot voorlichting bij beroeps- of studiekeuze. INDONESISCHE LEGER BESCHULDIGD Onderzoek door regering verlangd Volgens berichten, die Maandag in Djakarta zijn ontvangen, zijn onlangs in Atjeh 94 burgers zonder vorm van proces door het leger terechtgesteld. De gouverneur van Noord-Sumatra, Amïn, is naar Kotaradja gezonden om een onderzoek in te stellen. Op 26 Februari zouden in het ge bied van Groot-Atjeh in Tjet Djeum- pa een aantal dessabewoners door een eenheid van het leger zijn neerge schoten. Volgens het blad arresteerde deze eenheid de inwoners van de kampong Tjet Djeumpa, bracht hen naar de plaats Girik en schoot hen neer. Een zelfde geval deed zich vol- Hansweertse Boys kwam aan de kop in eerste klasse B. Zondagvoetbaloverzicht. Van het programma, dat voor het Zondagvoetbal van de afdeling Zee land K.N.V.B. was vastgesteld is al evenmin veel terechtgekomen. Slechts een vyftal wedstryden vond doorgang. Grote verschuivingen in de ranglysten kwamen niet voor, be halve in de eerste klasse B, waar Hansweertse Boys thans aanvoerder is geworden. Het versloeg Lewed. Boys met 52 en kwam daardoor in wedstrijdenaantal gelyk met 's- Heer Arendskerke, dat nu echter één punt minder bezit. De stand in deze afdeling luidt: Hansw. Boys 12-22; 's-H.A.K. 12-21; Robur 10-13; Vogelwaarde 9-10; Lewed. Boys 9-8; Kwadendamme 10- 8; Kruiningen 10-8; Rapenburg 10-6; Graauw 11-4; Volharding 11-4. In de le klasse B sprong Schoon- dijke naar de tweede plaats door een overwinning met grote cijfers op Groede. De stand is nu: Noorman nen 15-22; Schoondrjke 13-20; Dom burg 12-18; Walcheren 11-15; IJzen- dijke 12-13; Groede 12-7; Retran- chement 14-5; Sluis 14-0. In de eerste klasse C kwam Burgh n wat vaster op de tweede plaats achter kampioen Renesse. Het won nameliijk met gering verschil (1-2) van Zierikzee H. De stand: Renesse 9-18; Burgh H 10-8; Zierikzee H 10- 4; Dreischor 5-0. KORFBAL Swift vervolgde zijn prestatietournooi. Moesten vorige week alle wedstrij den van het prestatie-toumooi van de Middelburgse 1 korfbalvereniging Swift worden afgelast, ditmaal kon er met twee worden begonnen. Deze moesten echter kort voor het einde wegens sneeuwval worden gestaakt. De uitslagen blijven niettemin ge handhaafd. Deze waren: Swift III- Animo 2—3; Swift VI—TOP 0—0. Doordat Aardenburg II en Oost burg H niet opkwamen tegen ach- eenvolgens Middelburg IH en Vlis singen Hl, kon in de res. le klasse niet worden gespeeld. Lewed. Boys II won in 3 A de uitwedstrijd tegen EMM III. Hier werd de stand: Lewed. Boys II 6-12; Schoondyke II 4-5; Domburg II 5-4; EMM IH 5-3; Walcheren H 5-0; Hoofdplaat 1-0. Steen IH kon de buit niet in ei gen huis houden by het bezoek van Koewacht (1-4). Het belandde daar door op de onderste plaats van 3 B terwijl Koewacht Robur n passeer de, getuige de stand: 's-Heer Arends kerke II 12-18; Vogelwaarde H 9- 13; Com Boys Hl 7-12; Koewacht II12-10; Robur II 9-8; Rapenburg n 8-7; Kwadendamme n 7-4; Luctor IH 8-3; Steen IH 8-3. gens het blad voor in Pulot Leupang, ook in Groot-Atjeh gelegen. Hier werden kampongbewoners, die bezig waren met de visvangst ge vangen genomen en neergeschoten. Onder de slachtoffers was, zo meldt het blad, ook een leerling van de la gere kweekschool. Deze tweede groep zou zyn neergeschoten op een plaats waarvoor de opstand in Atjeh (Sep tember 1953 een feestmaaltijd was aangericht ter ere van vice-president Hatta, toen die daar een bezoek bracht. Het plaatselijke Iegercommando te Kotaradja maakte intussen bekend dat deze dessabewoners gedood waren tijdens een zuiveringsactie. Volgens het blad „Peristiwa" heeft het „front van Atjehse jongeren" een protest ingediend bij de gouverneur van Noora-Sumatra en bij de rege ring. Hierin wordt verzocht een on derzoek te doen instellen. Indien de regering binnen 44 da gen niet voldoende aandacht aan de ze zaak heeft besteed, zou de orga nisatie de kwestie voorleggen aan de Verenigde Naties. Het partijloze parlementslid Amelz, dat afkomstig is uit Atjeh, heeft Maandagochtend meegedeeld, dat hij, zowel als- het M Nur el Ibrahimy (Masjoemie), eveneens uit Atjeh af komstig, van een aantal verantwoor delijke leiders in Atjeh brieven en te legrammen ontvingen, waarvan de in houd van dezelfde strekking was. Amelz deelde voorts mede, dat het Kotaradjase blad namen publiceerde van 63 vrouwen en kinderen, die in Tjet Djeuma gedood zouden zijn de namen van 2 volwassenen en z kinderen, die daar gewond waren. De namen van de slachtoffers te Poelot Leupang zijn nog niet gepubliceerd. Ook deze parlementsleden hebben de regering vragen gesteld. Canada heeft na dagenlange verwoe de strijd het wereldkampioenschap ijshockey gewonnen. De laatste wed strijd, tegen de Sowjet-Unie, eindigde in een 50 overwinning voor de Ca nadezen. Men ziet op deze opname, die Zon dag in Krefeld gemaakt is, de aan voerder van de Canadese ploeg, Geor ge McAvoy, die gefeliciteerd wordt door zijn Russische collega Bosrov, terwyl (in het middende Britse pre sident van de IJshockey federatie, Ahearne lachend toekijkt. ANP-tele foto) Rotterdam als spoorwegcentrum. In 1957 in één uur en een kwartier naar Antwerpen. Ter gelegenheid van de herdenking van het 152-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, heeft de president van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, voor de le den der Kamer en een aantal geno digden een toespraak gehouden over internationale spoorwegvraagstuk ken. De spoorwegwerken te Rotterdam noemde spreker van de grootste be tekenis. In uitvoering is een plan van 72 millioen, waarvan inmid dels 52 millioen is besteed. De sta tions Rotterdam CS, Hofplein en Zuid zullen in 1957 gereedkomen. Het geheel der werken zal in 1959 zijn voltooid. Ook op het gebied van het inter nationale reizigersverkeer per spoor wordt naar verbetering gestreefd. Na voltooiing van de electrificatie van de lyn RoosendaalAntwerpen in 1957, zal de reisduur van Rotterdam naar Antwerpen twee nur tot circa 1 uur en 14 minuten en die van Rot terdam naar Brussel van 2 uur en 50 minuten tot circa 2 uur en vier minuten, worden teruggebracht. KERKNIEUWS. Intrede ds. M. de Jong te Groede Te Groede heeft Zondagmiddag ds. M. de Jong uit Ter Aa, na in de mor gendienst oevestigd te zyn door ds. J. van der Graaff uit Nieuwvbet, zijn in trede gedaan in een vrywel geheel be zette Nederlands Hervormde Kerk. Na het zingen van Psalm 146, dc verzen 1 en 3 en na het uitspreken van de geloofsbelijdenis, zong de ge meente staande Gez. 94. Daar na volg de schriftlezing uit Matth. 6 vers 5 tot 15, handelende over het gebed, en Matth. 26 vers 36 tot 46. over de ge bedsworsteling in Gethsémané. Als tekst koos ds. De Jong Matth. 6, het tweede gedeelte, vers 10, met de woorden: „Uw wil geschiede, ge lijk in den hemel alzo ook op de aar de". Na de prediking werd gezongen Gez. 121. Vervolgens richtte ds Dc Jong het woord tot de aanwezigen, in het bij zonder tot de burgemeester van Groe de en Nieuwvliet. de heer J. C. Eve raars, als vertegenwoordiger van de burgerlijke gemeente, en voorts tot o.a. vertegenwoordigers van het kerk bestuur. de kerkeraad, Classis, Ring- college, van Evang. Lutherse gemeen te, e.a. Ds. De Jong sprak de wens uit, dat hij met allen goed zou mogen samenwerken. Zich in het bijzonder richtend tot vertegenwoordigers van de kerkelijke gemeente, zeidc spr. te hopen met vrucht in zyn nieuwe ge meente werkzaam te kunnen zijn. Hij zeide voorts alle mogelijke hulp toe, waar en wanneer dit nodig zou zijn. Burgemeester Bveraars heette ver volgens de nieuwe predikant en zijn echtgenote hartelijk welkom in de ge meente en zeide o.m. te hopen op een intensieve samenwerking tussen de kerkelijke en de burgerlijke gemeente. Namens kerkvoogdij en notabelen sprak de heer P. Hoste; ten aanzien van de stoffelijke belangen van de kerk merkte spreker op. dat verbete ringen nog mogelyk zijn. In dit ver band wees hij er op, dat een vereni gingsgebouw nog ontbreekt. Hierna voerden nog het woord de heer Iz. Basting, namens de Kerke raad, ds. Jansma uit Zaamslag na mens de Classis, ds. Blommaard uit IJzendijke namens de Ring. Mej. L. G. Visser uit Utrecht namens de Evang. Lutherse gemeente en tot be sluit ds. De Graaff uit Nieuwvliet. Ds. De Jong dankte de sprekers, waarna nog gezongen werd Ps. 121, vers 1. Dr. Heinemann werd niet herkozen Tot voorzitter van de generale sy node der Duits Evangelische kerk is Maandag prof. Constantin von Dietze gekozen. Van de 120 vertegen woordigers der 28 aangesloten ker ken, die in het Westfaalse vluchte- lingencentrum Espelkamp bijeen wa ren gekomen, gaven er 77 hun stem aan prof Von Dietze, die aan de uni versiteit van Freiburg economie do ceert. Veertig stemmen werden uitge bracht op de huidige voorzitter, dr. Heinemann, de voormalige Westduit- se minister van binnenlandse zaken en thans voorzitter van de neutra- listische volkspartij voor geheel Duitsland. Kort geleden nam dr. Heinemann, die sinds 1949 aan het hoofd der synode heeft gestaan, op de bijeenkomst in de Paulskerk te Frankfort, scherp stelling tegen de Westduitse bewapening. Prof. Von Dietze legde er na zijn verkiezing de nadruk op, dat de uit slag van de stemming niet als een politieke uitspraak moet worden be schouwd. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Scheveningen ds. Ca baret te 's-Gravenpolder. Beroepen te Waardenburg: J. B. Bel te Krabbendrjke. GEREF. KERKEN. Beroepen in Oostkapelle ds. J. W. Kersten uit Genemuiden. Bedankt voor Amstelveen ds. O. Jager, predikant te Vrouwenpolder. 42. Er stond Jimmy Brown natuurlijk maar één ding te doen. Hij moest proberen na te gaan waar Ras Kas- sibo met de twee pakken onder zijn armen heen ging. Hij begon hem oprnieuw te volgen. De dwerg liep nu heel wat minder snel. De pakken die hij droeg, waren hem kennelijk iets te zwaar. Toch duurde het meer dan een uur, voordat hij een ogenblik rust nam. Hij zette de pakken naast zich neer en droogde zich het voorhoofd met zijn zakdoek. Jimmy was achter een rotsblok weggedoken en van daar uit begluurde hij het doen en laten van de dwerg. Na een minuut of vijf vervolgde deze zijn weg. Hij klom tegen een helling op en verdween toen voor enige ogenblikken uit Jimmy's vizierHeel omzichtig klom Jimmy op zijn beurt naar boven, maar hij kreeg niet de gelegenheid verder te gaan! Ras Kassibo bevond zich op geen vijf tig meter afstand van hem. Hij stond midden op een klein plateau dat geen enkele dekkingsmogelijkheid bood. Jimmy keek om zich heen of hrj geen goede schuilplaats kon vinden. Een meter of tien van hem vandaan was een nauwe rotsspleet en daar zou hij zich vermoedelijk goed in kunnen schuilhouden, ter wijl hij de dwerg toch in het oog zou kunnen houden. Jimmy kroop er voorzichtig naar toe. Er lag hier veel los gesteente en als dat aan het rollen zou gaan, dan zou Ras Kassibo meteen merken dat hij hier niet alleen was. Jimmy maakte het er zich zo gemakkelijk mogelijk. Maar daardoor duurde het een hele tijd voordat hij weer zijn aandacht aan het doen en laten van de dwerg kon wijden.... De West-Duitse regering zal het in voerverbod voor appelen, dat oorspronke lijk op 15 Maart zou vervallen, nog enige tijd handhaven, daar er in West-Duitsland nog grote voorraden tafel-appelen zijn. De omvang van de voorraden bedraagt ongeveer 100X100 ton. Winterhanden FEUILLETON door MARGARET MALCOLM 14 „Ik begrijp niet hoe een mens uren achter elkaar kan bridgen", bekende ze. „Dat vreselijke mens met die grote tanden, mrs. Sandley, kwam opdagen. Dat is een mens voor een breiwerkje, maar niet voor bridge". Ze gaapte opnieuw, ,En hebben jullie je nogal geamuseerd samen? Of ben je weer eens bezig geweest met ieder een de wet te stellen, zoals gewoon lijk Daar zul je aan moeten wennen, Fiona. Hij hoort practisch tot de fa milie, zie je, en dus moeten we ons wel schikken in zijn excentricitei ten!" „Mr. Mansard is erg vriendelijk ge weest". sprak Fiona en voelde zich tegenover haar tante zo vex-legen als een klein meisje dat betrapt wordt op snoepen uit de suikerpot. „Ik wist niet hoe ik thee moest bestellen". Haar tante keek haar een ogenblik niet-begrijpend aan en begon toen te lachen. „Lieve hemel! Daar heb ik hele maal niet aan gedacht! Wat onaar dig van me, hè Wayne?" Tot Fiona's verbazing antwoordde hij ernstig: „Ja, inderdaad! Het is niet fair om miss Merryn zo haar eigen boontjes te laten doppen, mrs. Brindsley". Zelfs een minder gevoelig mens dan Fiona zou de spanning in de atmos feer hebben gevoeld en ze slaakte een zucht van verlichting toen Way ne hen verliet en wegreed. Mrs. Brindsley keelt hem met een peinzende blik na. „Je moet je door Wayne's manier van doen niet van je stuk laten bren gen", sprak ze tot Fiona. „Hy is werkelijk heel aardig wan neer je hem wat beter kent en na tuurlijk een van onze meest presen tabele vrijgezellen. Geld is tegenwoordig heel wat waard, geloof me Fiona, die zich verbaasde over de opmerking van haar tante, dat Way ne een goede partii was, sprak aar zelend: „Maar hrj is toch met Lys verloofd, niet waar?" Mrs. Brindsley glimlachte en ant woordde Fiona zonder haar ogen af te wenden van de armband waarmee ze speelde. „Inderdaad", sprak ze zachtjes. De volgende morgen nam mr. Brindsley Fiona mee naar Port Louis. Het was een rit van ongeveer 20 mij len die hen dwars door het eiland naar het Noordwesten voerde. Het was een warme, broeierige morgen en Fiona vond het koeltje dat ontstond door de vaart van de auto, heerlijk verfrissend. Ze was nogal stil omdat ze er over piekerde of ze haar oom, nu ze hem voor zich alleen had, zou vertellen wat Wayne had gezegd. Het was echter zo moeilijk onder woorden "te brengen wat hij precies had gezegd en nog moeilijker de in druk weer te geven die zijn woorden op haar hadde-i gemaakt. Ze had ongetwijfeld de indruk ge kregen dat hij geloofde dat mr. Brindsley het een of ander onaardige motief voor haar overkomst had ge had en dat mrs. Brindsley het daar niet mee eens was geweest. Het on aangename was dat zij zich dit twee de feit van den aanvang af heel dui. delijk had gerealiseerd. Het was z< helder als glas. En Wayne Mansard had dat ook opgemerkt. Wanneer hy in dat opzicht gelyk had, zou hij dan ook gelyk hebben waar het haar oom betrof Onbewust slaakte ze een zucht. Het was allemaal heel vervelend en kon er eigenlijk niets van zeggen omdat nu ja, dat zou ontzettend zijn. Bovendien begreep ze wel, dat, indien haar indruk juist was, oom Robert gedwongen zou zijn, te ont kennen. Neen, het was maar beter om niets te zeggen, er goed voor op te passen niemand aanstoot te ge ven en Wayne zo weinig' mogelijk te zien. Haar oom had de zucht blijkbaar gehoord, want hij wendde zich tot haar en vroeg: „Heb je last van de warmte 1" Dankbaar dat dit simpele excuus haar werd geboden, knikte ze. „Het is warm, hè? Maar zo is het zeker niet altijd? Bovendien zal ik er wel aan wennen". „Goed zo!" sprak zij goedkeurend. „Ja, over een poosje zul je het heer lik vinden. We naderen de winter en dan zul je merken hoe verrukke lijk dit eiland kan zijn. Ik heb een „campement" aan de Grote Baai „Een campement?" viel ze hem in de rede. „Ja, een van de zomerhuisjes aan zee. Die bestaan uit een houten ge raamte met muren van ravenal, dat is een vlechtwerk van bamboe en nerven van palmbladeren. Het zijn maar kleine huisjes, hoewel ik ge rust mag zeggen dat het mijne zo comfortabel is als je maar kunt wensen. Op het ogenblik zouden we daar alleen overdag, uren voordat de muskieten te voorschijn komen, heen kunnen gaan, maar later in de tijd, wanneer het koeler wordt en er min der kans is op malaria, blijven we er 's nachts ook. Natuurlijk kan er zelf alleen de weekends en zo nu en dan eens een dagje naar toe, maar je tante en Lys wonen er gewoonlijk de hele winter". „Wanneer verwacht u Lys terug?* vroeg Fiona en ze zag tot haar ver bazing dat de handen van haar oom het stuur plotseling zo stijf omklem den dat zijn knokkels wit werden. „Iedere dag" sprak hy met een stem die klonk alsof hij het de hoogste tijd vond. En toen ging hij als in zichzelf verder: „Ze is al veel te lang wegge weest". Fiona antwoordde niet, hoewel ze zich nieuwsgierig afvroeg hoe lang Lys al weg was. In de omstandighe den leek het haar echter verstandi ger de vinger niet op deze kennelyk wonde plek te leggen en ze begon een gesprek over l.et omringende landschap. Ze bestegen langzaam maar zeker een weg die het verlengde moest zijn van de weg die hen van het vliegveld naar Kilclief had gevoerd. Eerst re den ze weer door suikerplantages en toen dook de weg plotseling in de schaduw van dikke bomen. „Natuurreservaat!" legde Mr. Brindsley uit. „Er is een tijd ge weest waarin er teveel bomen gekant dreigden te worden. We zouden dan dezelfde ellende hebben gekregen als in de Amerikaanse woestijn, vooral omdat we bij een cycloon veel aarde zouden zijn kwijtgeraakt". Toen ze de koele staduw van de bomen verlieten, kwamen ze bij een stad. „Curepipe", vertelde hij. „Hoofd zakelijk Frans met Franse inwoners. Verderop komen we by Floreal. Dat is hoofdzakelyk Engelsmet een renbaan. En dan Vacoas aan de lin kerhanddie vermaledijde chauf feur kwam aan de verkeerde kant van de weg de bocht om Hij schreeuwde iets naar de uit het gezicht verdwijnende zwarte chauffeur, die er zich tot op dat ogenblik niet van bewust was iets verkeerds te hebben gedaan. „Die inlandse chauffeurs zijn ont zettend Maar helaas voor hem, ken ik die auto toevallig Ik zal eens een woordje met zijn meester spreken". „Ik heb nog niet ontdekt hoe de inlanders werkelijk zijn", zei Fiona zo gauw ze weer op adem was het was op het nippertje geweest. „Degenen, die ik heb gezien, sche nen allemaal verschillende typen Maleiers en Negers". „Dat klorï" beaamde Mr. Brinds ley. „En nor veel meer. Creolen zijn een mengsel van Frans en Ma leis. hoewel sommigen negerbloed hebben of allebei. Dan is dat een vermenging van Maleiers en Negers. (Wordt vervolgd;.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5