f klankbord) Werkgeversverbonden dringen aan op stabilisatie en verlaging Vandaag doen 165.000 kinderen schriftelijk verkeersexamen BEHANDELING ZAAK-SCHMIDT ONBEPAALD UITGESTELD DINSDAG 8 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Het Wereldgebeuren F rangois-Poncet kroongetuige I n het bekoorlijke en mooie plaats je Bad Godcsbcrg is het gebouw 1 van de Franse Hoge Commissaris in de VVestduise Bondsrepubliek. Het ligt vlak bij Bonn, waar André Fran cois Poncet nu alweer sinds 1948 da gelijks komt.. Het was niet zijn eerste verblijf in Duitsland; in 1931 kwam hij naar Berlijn als ambassadeur van Frankrijk en in 1938 ging hij naar Italië, toen Hitler's legers al goed deels gereed stonden om in Europa de tweede wereldoorlog te ontkete nen. Kroongetuige van twee tijdper ken, diplomaat bij twee kanseliers. Hitier stelde bijzonder veel prijs op deze Fransman, die zijn zangerig Duits grammaticaal foutloos han teerde. Al in 1919 was Francois Pon cet getuige van de bezegeling der Duitse nederlaag in Versailles, Zijn ervaringen in de diplomatieke dienst, zijn studies over Goethe en zijn arrestatie door de Ge stapo tijdens de bezetting van Frank rijk hebben zijn onafhankelijk oor deel over Duitsland en de mentaliteit van zijn bewoners slechts weinig be- invloed. Hij is geen vriend en geen vijand van onze Oostelijke naburen. Hoog stens noemt hij zich een „critische vriend" van Duitsland, dat hem in dezelfde mate aantrok als het hem afstootte Hitier noemde hij een „zoon van Jeanne d'Arc en Chaplin". Zelfs zijn vernietigende berichtge ving over het doen en laten in net Derde Rijk vermocht de bewondering van Hitier voor deze diplomaat niet te doden. Dit succes dankte hij aan zijn handigheid, aan de bonbons, waarop hij Hitier steeds onthaalde. Overigens is de èndere kanselier Ade nauer al even verzot op deze lekker nijen, zodat Schumacher zich inder- tijd liet verleiden tot de venijnige uit val: „Ga maar na, wie van uw poli tieke vrienden graag chocolade eet.." Enkele uitspraken van Frangois- Poncet over de Duitser: hij „zwamt" graag; het is typisch Duits nooit tevreden te zgn; Duitsers hangen graag het slachtoffer uit en zij zullen nooit een fout erkennen; het idee, dat ook een regering kan liegen, zal een Duitser niet gauw aan vaarden, zo groot is zijn aangeboren respect voor het gezag; het minder waardigheidsgevoel gaat bij het Duit se volk gepaard met trots: Hitler was het snijpunt, de belichaming van de eerzucht, de haat en het verlangen, van de oude dromen en diepe harts tochten, van de eeuwenoude vooroor delen van millioenen en nog eens millioenen mensen. Voordat hg „oor zaak" werd was hij al een gevolg en voordat zijn stem gehoord werd, was er al weerklank". De Duitsers dro men er zelfs nu nog van het rijk van Karei de Grote weer in het leven te roepen en zó, net als hij, erfgenaam van het heilige Roomse rijk, Europa te beheersen. In feite zette Frangois-Poncet met zijn loopbaan een familietraditie voort. Zijn vader geloofde na de Frans-Duitse oorlog van 1870 aan de noodzakelijkheid van een verzoe ning. Daarom kreeg André een Duit se gouvernante en studeerde hfl later aan Duitse hogescholen. Zijn moeder moest in 1871 tijdens het beleg van Parijs rattenvlees eten. Zelf diende hij als infanterist in de eerste we reldoorlog, waarin een van zijn broers sneuvelde. Hg droeg zijn moeder ten grave toen de Duitsers in de tweede wereldoorlog Parijs bezetten. Daarom achtte hij het de plicht van zijn gene ratie eens en vooral een einde te ma ken aan een vijandschap die zoveel rouw en ellende bracht. Mt Frangois-Poncet wordt een tijdperk in de diplomatieke ge schiedenis afgesloten, waarin het beroep van diplomaat nog in hoog aanzien stond. Vandaag wordt de bui tenlandse politiek in de hoofdstad van het land zelf gemaakt en de di plomaat is in zekere zin nog maar êen boodschappenjongen. Overigens verdedigt hij nog graag dit beroep in het volgende zelfportret: „een goed geklede, geestelijk perfect ontwik kelde persoonlijkheid, uiterst correcte en zelfs ietwat lijdzaam uitziende voorname verschijning". Zgn dochter Geneviève is een goede vriendin van Prinses Margaret, zijn zoon Henri vertegenwoordiger van Dior in Duits land en zijn zoon Bernard is als pu- bliciteitsman in dienst van Onassis in Monte Carlo. Ook hier wordt de fami lietraditie voortgezet. Een typisch voorval tekent dé persoonlijkheid van deze diplomaat: toen een van zijn medewerkers het waagde hem zonder hoed naar buiten te vergezellen, vroeg hij hoogst verbaasd: „Waar is uw hoed?" Op het antwoord, dat de man er geen had, zeide hij vernietigend: „Waaraan merkt U dan, dat U bui ten bent?" Gaat Prinses Margaret met Townsend trouwen? Buckingham Palace geeft geen commentaar. Het Buckingham Palace heeft geen commentaar willen leveren op be richten in de „Daily Mirror" en de „Sunday Pictorial" (een Zondagsblad van de „Daily Mirror"), volgens wel ke prinses Margaret op het punt staat te besluiten afstand te doen van haar rechten op de Britse troon, teneinde te kunnen trouwen met ka pitein Peter Townsend, de Britse luchtvaartattaché in Brussel. Een verslaggever van de „Daily Mir ror" heeft met de 40-jarige Towns end, die gescheiden is, gesproken over een bericht in de „Sunday Pic torial". waarin melding werd ge maakt van prinses Margarets voor nemen. De verslaggever verklaarde, dat dit bericht voor Townsend niet als een verrassing kwam. In feite verwachtte hij dagelijks, dat het nieuws bekendgemaakt zou worden, aldus de verslaggever. Townsend wil de zich echter niet direct o\-er deze kwestie in het openbaar uitlaten. Townsend, een beroemd vlieger uit de' tweede wereldoorlog, is tijdelijk intendant van de huishouding van Koningin-Moeder Elizabeth geweest. RUST IN PRIJSPOLITIEK GEWENST Ingrijpen van de overheid moet beperkt en vermeden worden De vier centrale werkgeversbonden, te weten het verbond van Neder- landsche werkgevers, het centraal sociaal werkgevers-verbond, het katho liek verbond van werkgeversvakverenigingen en het verbond van protes tants-christelijke werkgevers in Nederland hebben aan de industriële leden en aan de leden van de aangesloten industriële verenigingen een rondschrij ven gezonden over het beleid ten aanzien van de prijzen. Gewezen wordt op enkele prijsstijgingen, welke zich in de laatste maanden hebben voorge daan en welke o.m. tot uitdrukking komen in een geringe stijging van het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud. van overtuigd, dat hiervoor in de kring van de leden begrip zal be staan. Nederland als geheel, en dus ook de industrie, heeft thans behoefte aan rust op het gebied van lonen en prijzen en niet aan een van regerings wege opgelegde prijsbeheersing met een daarmee gepaard gaand diep in grijpen door ae overheid. De bestu ren zijn van mening, dat de industrie aan het eerste haar medewerking dient te vei-lenen en het laatste moet afwijzen. Afgezien van de vraag of hiermede enig resultaat zelfs op korte termijn zou kunnen worden bereikt, zou een dergelijke politiek op een niet te aanvaarden wgze in grijpen in de bewegingsvrijheid van de industriële ondernemer, welke een zo noodzakelijk element is voor de verdere expansie van ons bedrijfsle ven. Een analyse van deze stijging wgst uit, dat deze zich overwegend buiten de industriële sector heeft voltrok ken. Indien evenwel in de naaste toe komst ook het prijspeil der industrië le producten in belangrijke mate in beweging zou komen, zouden span ningen kunnen ontstaan, welke tot zeer ongewenste gevolgen zouden kunnen leiden. Met de regering zijn de besturen van mening, dat moet worden verme den, dat zich in een snel tempo alge mene loonsverhogingen gevolgd door prijsaanpassingen zouden voordoen, omdat deze dan weer kunnen leiden tot verdere loonsverhogingen met als resultaat, dat het kostenpeil in Ne derland en de werkgelegenheid in on gunstige zin worden beïnvloed. Onder de gegeven omstandigheden is rust op het gebied van prg'zen en lonen geboden. Welke gevolgen verdere loons- en prijsverhogingen voor onze welvaart zouden hebben is immers duidelijk. De in Nederland geproduceerde arti kelen moeten voor een zeer belang- rgk deel hun weg vinden naar de bui tenlandse markten. Het staat onom stotelijk vast, dat, indien wij niet in staat zijn om de internationale con currentie het hoofd te bieden, dit een ernstige terugslag moet hebben op onze bedrijvigheid met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid. Zouden de lonen en daarna weer de prg'zen stijgen, dan geeft dit de werk nemers zeker geen baat, omdat hun reële inkomen hoogstens zou wor den gestabiliseerd, terwijl het doel moet zijn om allen te laten delen in een stijgende welvaart. Voor de zogenaamde „vergeten groepen" zou een dergelijke ontwik keling bepaald zeer ernstig zijn. Van een stijgende welvaart kan slechts sprake zijn, indien het kostenpeil van ons land zich niet op een te hoog ni veau beweegt. Verlaging De rust op het gebied van de prij zen, ook van de industriële goederen, vraagt van de ondernemer de bereid heid, om ernstig na te gaan in hoe verre tevens een verlaging van de prg'zen tot de mogelijkheden behoort. De besturen richten derhalve langs deze weg tot alle leden met klem de oproep mede te werken aan deze be oogde stabilisatie en waar mogelijk tot prijsverlagingen over te gaan. Kartelverhoudingen Naar bekend, tracht de regering deze stabilisatie o.m. te bereiken door een ingrijpen "in die kartelver houdingen, die een te grote verstar ring met zich brengen. Het behoeft geen betoog, dat dit ingrijpen be perkt en zelfs vermeden zal kunnen worden, naarmate de ondernemers wereld zelfstandig nagaat, in hoever re bestaande bindingen in overeen stemming zijn met de huidige econo mische situatie. De besturen zijn er Oök Egypte gelaakt door Wapenstilstandscommissie. De Israëlisch-Egyptische gemengde wapenstilstandscommissie heeft Maandag Egypte schuldig verklaard wegens een incident op 25 Februari, toen drie Egyptische plunderaars uit het gebied van Gaza een Israëlische fietser bij Rehoboth vermoordden. Het hoofdkwartier van de Israëli sche politie heeft Maandag de arres tatie bekend gemaakt van vier jeüg- dige personen, die ei-van worden ver dacht verleden week Vrijdag in het gebied van Hebron vijf Jordaniërs te hebben vermoord. Een van de verdachten is de broer van het 18-jarige Israëlische meisje Sjosjana Harzion, dat volgens leger- kringen in December 1954 door Jor daniërs werd vermoord. Belgische visie op het Delta-plan Het Belgische raadgevende comité der Sclieldediensten heeft te Antwer pen onder voorzitterschap van de gou verneur der provincie Antwerpen, De- clerck, onderzocht welke invloed de plannen van de Nederlandse Delta commissie zouden kunnen hebben op de Schelde. Als mogelijke gevolgen werden voorzien: 1). een stijging van gewoon hoog water bij de monding van de stroom; 2). een stijging van de storm vloedstanden, wat nadelig is in ver band het 't gevaar voor overstromin gen; 3). een ondieper worden van toe gangswegen tot de Schelde. De Belgische technische instanties houden zich bezig met 'n diegaande studie van 't geheel van dit vraagstuk en voeren besprekingen over deze kwestie met de bevoegde Nederlandse deskundigen. Het raadgevend comité heeft ver der een onderzoek gewijd aan de toe stand van de bevaarbaarheid van de Schelde, welke alleszins bevredigend bleek. Engeland bij Turks-Iraakse verdrag. In diplomatieke kringen in de Brit se hoofdstal is Maandag verklaard, dat Engeland zich waarschijnlijk bin nen de komende twee maanden zal aansluiten bg de Turks-Iraakse ver dragsorganisatie. Men verwacht dat de Verenigde Staten zich later in dit jaar bij deze organisatie zullen aansluiten. Ook Pakistan, dat reeds een afzonderlijk verdrag met Turkije heeft, zal zich waarschijnlijk bij de organisatie aan sluiten en men hoopt dat Perzië la ter ook lid zal worden. Van Gelder keert weer 12 procent uit Aan de op 18 April a.s. te houden algemene vergadering van aandeel houders der Van Gelder Zonen N.V. zal worden voorgesteld, over te gaan tot uitkering van 12% dividend (onv.) op de preferente en gewone aande len. OP VERZOEK VAN MR. BOUMAN HOLBEWONERS. Twee Britse stu denten uit Raeding trokken zich in grot terug- om eens na te gaan hoe het leven van holbewoners enige duizen den jaren geleden geweest moet zijn. Na drie dagen wisten ze al, dat het niets gedaan was... Ze hadden bittere kou geleden en ze waren 8 pond afge vallen van pure misère. Toen zijn ze dan maar teruggevlucht in onze 20- ste eeuwse atoombeschaving. TENTBOUWER. De aannemer Heinz Kroger in Canada hg emigreerde daarheen uit Duitsland heeft on danks de koude winter van 1954 1955 een huis gebouwd. Hij liet de woning optrekken in een geweldige tent en die tent stookte hij warm met vier grote hete-luchtkachelsü ETALAGE-POP. Een Utrechtse po- litie-agent, die in het duister van de vroege ochtend voor de etalage van een kledingmagazijn stond te kijken zag plotseling een étalagepop bewe gen. Hij keek iets scherper en toen zag hij achter de pop een heer staan, die met een zwaai twee costumes via een tuimelraam op straat wierp. Even later tuimelde de heer zelf door dat raam en rende naar een verder op staande fiets. Toen werd hij ingere kend Behalve de twee costumes had hij 230.bij zich... uit de toonbank lade. SCHOMMELRECORD. Door ziel voortdurend 73 uur21 minuten en 50 seconden lang heen en weer te bewe gen in een schommelstoel, hebben de Canadezen Lionel Marchand en Jac ques Fortin uit Quebec een schommel record gevestigd. Marchand werd door het lot tot winnaar aangewezen. NOOIT MEER. De 43-jarige Ba- bitsch, een Russische ijshockey-ster, was zo teleurgesteld over de neder laag van zijn ploeg tegen Canada, dat hij vier sticks op zijn knieën kapot brak en de stukken samen met zijn schaatsen uit het raam smeet, uitroe pend: „Voor mij geen ijshockey meer". Het landgerecht in Djakarta heeft gisteren de behandeling van de zaak- Schmidt, die vorig jaar November werd afgebroken omdat rechter Liem met ziekteverlof ging, hervat. Zoals bekend wordt Schmidt beschuldigd van subversieve activiteiten. Presi dent van het landgerecht is thans rechter Rochjani. De rechter las een brief voor van de verdediger, mr. Bouman, die uit stel van behandeling vroeg totdat eni ge getuigen, onder wie Tomasoa en Manoch, die eveneens getuigen in de zaak Jungschlager, in deze twee de zaak zullen zijn verhoord. Mr. Bouman schreef in deze brief o.a.: mede wegens het feit, dat het openbaar ministerie verscheidene ge tuigen reeds in de zaak-Jungschlager waarschijnlijk wegens onbetrouw baarheid zal laten vallen, meent de verdediging veel tijd en moeite te kunnen besparen door de zaak- Schmidt uit te stellen. Bovendien aldus de brief van mr. Bouman heeft de tweede ver dediger, mr. Boegheim, zich gedeel telijk teruggetrokken wegens de smet die door de beschuldiging van Ma noch (die in de zaak-Jungschlager mr. Bouman ervan beschuldigde een poging te hebben gedaan hem om te kopen) op de verdediging is geval len en om de lopende zaken van het advocatenkantoor Bouman te blijven behandelen. Mr. Bouman verzocht derhalve de behandeling van de zaak-Schmidt tot een nader te bepalen datum uit te stellen. Hij voegde er tenslotte aan toe, dat hij in zijn positie uitermate werd gehinderd door insinuaties in sommige kranten, dat hij betrokken zou zijn bij een inbraak in het ge rechtsgebouw en bij de zaak van de nationalistische Chinees Tjong Hoen Nji. De rechter stemde in met het ver zoek tot uitstel en bepaalde zich in deze zitting tot het horen van de be klaagde, die het ten laste gelegde ontkende. De zitting werd daarna gesloten. De datum van de volgende zitting zal later bekend worden gemaakt. Salarispositie van de Rijksambtenaren. Onderhandelingen wél afgebroken Zoals gemeld, heeft de secreta ris van de algemene bond van amb tenaren, de heer A. van Rossen, een nadere verklaring afgelegd omtrent het verloop van de onderhandelin gen, gevoerd in het rijksoverleg over de salarispositie der rijksamb tenaren. Hij deelde daarbij mede, dat, in tegenstelling met eerder ge dane berichten, de onderhandelin gen in het rijksoverleg niet beëin digd waren, doch dat de beraadsla gingen werden geschorst en de be sprekingen op 18 Maart zullen wor den voortgezet. De heer Kapinga, voorzitter van de Christelijke centrale van over- heids - en onderwijzend personeel, deelt ons thans het volgende mede: „De vier overige centrales, t.w.: het ambtenaren centrum, de cen trale van hogere Rijksambtenaren, de rooms-katholieke en Christelijke centrale, zitting hebbende in liet rijksoverleg, verklaren hierbij met nadruk, dat er geen sprake is ge weest van schorsing dezer onder handelingen. De beide compromisvoorstellen, zowel van de vier eerder genoemde centrales als van de socialistische centrale, werden door de voorzitter namens de regering afgewezen. Omtrent een verder gaande bespre king over deze salarisvoorstellen in de vergadering van 18 Maart a.s. is bij de vier andere centrales niets bekend". De in Italië geboren Britse atoom geleerde professor Bruno Pontevorvo, die 7/ jaar geleden naar Rusland hj'é- weék, heeft vorige week geheel onver wachts een persconferentie gehouden voor ongeveer 75 Westerse en Rus sische journalisten in de Russische Academie van Wetenschappen te Mos kou. De geleerde was gekleed in een grijs costuum naar Russische snit, een blauw overhemd en een rode das en droeg op de rever van zijn jas het rode lint en medaille van de Stalin- orde. Onze telefoto geeft een beeld van de persconferentie: geheel links prof. Pontecorvo; op de voorgrond de correspondent van het Romeinse blad L'Umtageheel rechts de vrou welijke tolk. (Telefoto A.N.P.) Opperbevelhebber in Verre Oosten. Generaal Taylor benoemd. Generaal Maxwell Taylor, thans opperbevelhebber van het acht ste leger, is benoemd tot opperbevel hebber over de strijdkrachten der V. S. en V.N. in het Verre Oosten, ter vervanging van generaal John Huil, die per dertig April met pensioen gaat. Generaal Taylor zal als bevelheb ber van het achtste leger worden op gevolgd door luitenant-generaal Ly man Lemnitzer, thans plaatsvervan gend stafchef van het leger voor het maken van plannen en voor onder zoek. Generaal Taylor zal de vijfde op perbevelhebber in het Verre Oosten zgn. De eerste was generaal Douglas MacArthur. POLITIEAGENTEN IN DE KLAS Omstreeks kwart over tien Maan dagmorgen is op de Seissingel in Mid delburg tegenover „De Griffioen" 'n personenauto tengevolge van de glad heid geslipt en in de vest geraakt. De bestuurder, R .W. G. v. L. uit Oost- kapelle, kon zijn wagen ongedeerd verlaten De auto werd enigszins be schadigd. Een takelwagen heeft het voertuig weer op de normale ver keersweg gehesen. (Foto P.Z.C. Verkeersopvoeding is dringend nodig (Van onze speciale verslaggever) Verkeersonderwgs op de lagere scholen is niet verplicht gesteld. Maai vandaag, Dinsdag 8 Maart, doen honderd vyf en zestig duizend leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere scholen en vaak onder gewichtig toe zicht van een politieman schriftelijk verkeersexamen. Dat getal van 165.000 is een graadmeter voor de ambitie en het verant woordelijkheidsbesef van de Nederlandse onderwijzersstand. Men mag een totaal leerlingental van de hoogste klassen van de lagere scholen dit jaar op 175.000 a 180.000 schatten. Amsterdam en Den Haag hebben zich een eigen examendag gekozen, en doen dus vandaag niet mee. Dat geeft een verbetering van het mogelijke aantal examinandi met ongeveer tienduizend. Conclusie: maar een uitermate gering aantal scholen onttrekt zich aan het examen. Over het algemeen mag men zeg- fen dat het verkeersonderwgs door et onderwijzend personeel met grote instemming werd aanvaard. Komt de onderwijzersstand die zich zijn sociale taak zo goed bewust is in de eerste plaats een pluim toe, ook niet verwaarloosd mag worden, dat het Verbond voor Veilig Verkeer de motor is, die achter deze activiteit staat. Sinds 1937 heeft deze instelling zo juist de zesde druk het licht doen zien van de prachtige leidraad voor een verkeersonderwijs, een methodiek voor alle leerjaren van de lagere school, waarbij Nederland een voor beeld blijkt te hebben gegeven aan de hele wereld. Van jaar op jaar neemt het aan tal verkeersongelukken met ern stige afloop nog toe. In het groot ste aantal gevallen worden kinde ren van 4 tot 9 jaar het slachtof fer. Verkeersopvoeding is dus dringend nodig. De ouderen blijken daarvoor min der vatbaar. Daarom wordt de jeugd met de nodige verkeersbeleefdheïd vertrouwd gemaakt. Het is opmerke lijk hoeveel belangstelling de jeugd voor dit onderwerp heeft. Vorig jaar deden er ruim 150.000 scholieren him schriftelijk examen. Thans zijn het er al 165.000. Dat schriftelijk examen is de selectie voor een practisch examen dat over enke le maanden langs de straat volgt. 15 20 van de jeugdige candi- daten blijkt de laatste jaren niet toe gelaten te kunnen worden tot het practijk-examen, omdat hun theorie te kort schoot. De ernst waarmee het onderricht gegeven werd is op dit percentage uiteraard van invloed ge weest. Maar ook het feit dat de exameneisen de laatste jaren geleide lijk zwaarder werden. Allengs stuurt het Verbond voor Veilig Verkeer aan op verkeersonder wgs vanaf de laagste klas. Langzaam maar zeker vindt het inzicht in de wenselijkheid daarvan veld. Verschil lende scholen zijn er al mee begon nen, En wie alleen nog maar beseft, dat onze verkeerswetgeving zo'n 150 officiële verkeerstekens kent. zal het duidelijk zijn dat een meerjarige voor bereiding voor een goed gebruik van de weg beslist geen luxe is. Overstromingen in de V.S. maakten velen dakloos. Tengevolge van de hoge water stand in de Ohio hebben, naar het Amerikaanse Rode Kruis meldt, honderden gezinnen in vier staten hun huizen moeten verlaten. Tot dusver liepen 1600 gezinnen schade op aan hun huize:; en eigendom men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3