PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorlopig geen nieuwe bespreking over het Saaraccoord Middelburgs politiekorps dringend nieuw gebouw BILT TIT0 TWIJFELT AAN GOEDE BEDOELINGEN VAN MOSKOU TROPHEE VOOR BETOONDE MOED.. Vandaag... 198e Jaargang - No. 56 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: "W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 Maart 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. ing. mededelingen nnemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regeis) van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent. ,3rieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Vlissingen, Walstr. 30, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Teineuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogcrdstr ICQ, telel. 1 NOGMAALS DE PARIJSE VERDRAGEN Engeland en V.S. blijven voor een „Europese status" Naar D.P.A. uit Bonn meldt, zullen er vóór de bekrachtiging van de Parij- *e accoorden door de West-Duitse Bondsraad (18 Maart) en door de Franse raad van de republiek (22 Maart) geen Frans-West-Duitse besprekingen over de Saarkwestie worden gehouden. Van de zijde der West-Duitse socialistische oppositie was vorige week opnieuw op het houden van dergelijke onderhan delingen aangedrongen. De meningsverschillen over de uitleg van het West-Duits-Franse Saarac coord worden te Bonn met de grootst mogelijke reserve behandeld. Het gaat hierbij om de vraag, of het de thans nog verboden pro-Duitse partijen na de bekrachtiging van de Saarovereenkomst door de Saarlandërs zelf zal zijn toegestaan, voor een terugkeer van Saarland bij Duitsland te ijveren. Volgens gezaghebbende kringen te Bonn zijn bovendien de West-Duits- Franse besprekingen over de economi sche kant van het accoord vastgelopen. Oud-premier Mendès-France beloofde Bondskanselier Adenauer in Januari j.l. in een brief, dat het Franse beslag op de staalfabrieken in Saarland zou worden opgeheven, zodra het Saar- statuut van kracht zou zijn geworden. Over de interpretatie van deze belof te heeft men geen overeenstemming kunnen bereiken. Voorts schijnt de Bondsregering, wat de Frans-Saarlandse economische besprekingen betreft, ongunstige be richten te hebben ontvangen. Zo zou in de te sluiten nieuwe regeling tus sen Frankrijk en Saarland niet veel plaats worden gelaten voor een groter West-Duits aandeel in de productie en de handel van Saarland. Inmiddels is premier Hoffman van Saarland naar Parijs vertrokken, waar hij vanmiddag een onderhoud zal hebben met Pinay, de Franse mi nister van buitenlandse zaken. Woens dag worden de economische onder handelingen tussen beide landen her vat. Oordeel van Londen Engeland is sinds het ogenblik, dat de Saarkwestie weer op de voorgrond kwam, met Frankrijk en West-Duits- Staking aan boord van Brits schip Het Britse passagiersschip „Queen of Bermuda" is Zondag zonder pas sagiers en met slechts een derde van de bemanningsleden uit New York naar de Bermuda-eilanden vertrok ken. Twee derde van de bemanning van 415 personen was Zaterdag van boord gegaan uit protest tegen het ontslag van drie kellners. De 568 passagiers die aan boord waren voor een reis van drie dagen, ontscheepten zich weer en kregen hun geld terug of ontvingen een reisbiljet voor een vliegtuig. Benelux Half Maart zal het Benelux-minis- terscomité weer bijeenkomen. Er zullen uitsluitend landbouw zaken aan de orde komen. Daarvoor is een kleine uitleg nodig. België en Nederland beiden zijn lid van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking en de bij deze organisatie aangesloten 17 landen hebben zich verplicht 90 van hun in- en uitvoer volkomen vrij te ge ven. De Benelux kon het echter niet tot 90 procent brengen. Die organi satie stopte voorlopig op 87 y2 Maar de andere landen namen dat niet en nu heeft dan de Benelux be loofd per 1 Juli a.s. de in- en uit voerhandel tot 90 vrij te maken. Nederland kan door het vrijgeven van industrie-producten die vrijma king tot 90 nog wel voor elkaar brengen. België kan het echter niet in industrie-producten zoeken. Het zal aan zijn zo zwaar beschermde landbouwproducten moeten komen om tot de 90 te geraken en daar mee komt het tegelijk aan het grote struikelblok van de Benelux-samen- werking: de landbouwpolitiek. Half Maart zullen de Belgische ministers aan hun Nederlandse collega's duidelijk moeten ma ken hoever ze willen gaan bij het vaststellen van een gemeenschappe lijke landbouwpolitiek en welke con cessies zij willen doen. De Belgen zullen een aantal agra rische producten moeten vrijgeven voor de import en het risico moeten nemen, dat de eigen landbouwers buitenlandse concurrentie te door staan krijgen. Dat zal hard zijn voor de Belgen, maar men ziet geen andere weg om tot de 90 vrije handel te geraken. Voor de ontwikkeling van de Bene lux echter, kan deze beslissing voor treffelijk zijn. In feite werd het sluiten van een volledige economische unie steeds be let door de belangentegenstelling op agrarisch gebied. Nu men die belangentegenstelling noodgedwongen ten dele moet „wegharmoniëren", kan een veel gunstiger sfeer ontstaan voor de in voering van de economische unie. Met meer dan gewone belangstel ling moet daarom de Benelux-minis- tersconferentie van half Maart a.s. tegemoet gezien worden. land in contact geweest, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken Maan dag verklaard. De woordvoerder zeïde, dat op een vredesconferentie, Engeland een op lossing zou steunen, die de Saarlan dërs en de regeringen van Frankrijk en West-Duitsland zouden willen aan vaarden. Evenals de Verenigde Staten had Engeland doen weten, dat het de huidige Frans-Duitse Saarovereen komst, die voorziet in een „Europese" status voor het betwiste gebied tot een definitieve vredesregeling wil garan deren. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft pertinent gewei gerd te verklaren, of Engeland in 1947 werkelijk toezeggingen heeft gedaan. De Gaullistische afgevaardigde Jacques van Drous, een zwager van generaal De Gaulle, heeft Maandag een motie in de Nationale Vergade ring ingediend, waarin een beroep wordt gedaan op de regering om ver dere discussie over de Parijse over eenkomsten uit te stellen totdat de regeringen van Engeland en de V.S. formeel hebben ontkend, dat zij de toezeggingen om een autonoom sta tuut voor het Saargebied te zullen steunen, als niet langer geldig be schouwen. Prinses Beatrix geopereerd H.K.H. Prinses Beatrix is gisteren morgen door prof. dr. J. F. Nuboer in het stads- en academisch ziekenhuis operatief behandeld wegens acute blindendarmontsteking. De operatie is goed verlopen en de toestand laat niets te wensen over. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis teren een bezoek aan H.K.H. Prin ses Beatrix gebracht. VERKLARING IN HET PARLEMENT Joego-Slavië beschikt weldra over atoom-energie President Tito heeft Maandag twijfel uitgesproken ten aanzien van de be doelingen van de Russische en Oost-Europese leiders met betrekking tot het normaliseren van de betrekkingen met Joegoslavië. Hij verklaarde in een redevoering in het parlement, dat de communistische partij en het volk in die landen wordt verteld, dat Joegoslavië zijn fout heeft ingezien en tracht deze fout te herstellen, „en meer van dergelijke nonsens- verhalen". De president noemde dit „een po ging om de werkelijke feiten voor de Russische en Oost-Europese volkeren verborgen te houden, nogmaals ten koste van ons". Volgens buitenlandse waarnemers is dit de eerste maal sinds het begin van het normaliseren van de betrekkingen na de dood van Stalin, nu twee jaar geleden, dat Tito openlijk de Russi sche leiders heeft becritiseerd. Atoomkracht Joegoslavië zal spoedig een begin maken met voortbrenging van atoom kracht voor vreedzame doeleinden, al dus heeft president Tito van Joego slavië Maandag in het parlement te Belgrado meegedeeld. Geologisch onderzoek toont aan, al dus Tito, dat Joegoslavië over voldoen de grondstoffen beschikt voor het ge bruik van kern-energie voor vreed zaam industrieel gebruik. Hij pleitte voor vernietiging van al le bestaande kernwapens. Het splijt- Jan I. Noest, de Nederlandse gezant in Finland, die Zaterdagavond in een ziekenhuis te Helsinki tengevolge van een hartaanval plotseling is over leden. Treinverkeer R'dam— Schiedam was tijdelijk gestremd. Tussen Rotterdam en Schiedam is vanmorgen omstreeks kwart voor negen een gebroken spoorstaaf in het hoofdspoor ontdekt, zo deelt men ons van de zijde der Nederlandse Spoorwegen te Utrecht mede. Hier door reden de treinen uit het Noor den tot Schiedam en uit het Zuiden tot Rotterdam C.S., terwijl tussen Rotterdam en Schiedam een pendel dienst over één spoor wordt onder houden. Om 9.24 uur was het euvel ver holpen en het treinverkeer kon van dat tijdstip af weer over beide spo ren rjjden. bare mateiraal dient te worden ge bruikt voor het welzijn van de mens heid. In de eerste plaats moeten de atoomgeheimen worden prijsgegeven, aldus Tito. Ttio verklaarde nog, dat drie goed- uitgeruste instituten voor atoomon derzoek zijn gevestigd in Belgrado, Zagreb en Ljublana. Gedeelte van Noack's fabrieken in as gelegd. Een felle uitslaande brand heeft Maandagavond een kostbaar gedeelte van de Noack's koninklijke vleeswa ren- en conservenfabrieken te Amers foort volkomen in de as gelegd. Be halve de omvangrijke schade aan koelkasten, droogmachines en ander kostbaar materiaal -zyn grote hoe veelheden worsten en hammen, be drijfsklaar voor export naar Ameri ka, verloren gegaan. Een van de directeuren deelde ons mede, dat het kostbaarste gedeelte, n.l. de voorraden, in vlammen is op gegaan. In de export is thans een ingrijpende stagnatie ontstaan, die niet gemakkelijk overbrugd zal kun nen worden. Amerikaans vliegtuig tegen berg gevlogen. Veertien inzittenden verongelukt? Amerikaanse vliegtuigen hebben in de bergen van Zuid-Formosa het wrak waargenomen van een C-54 „Skymaster" van de Amerikaanse luchtmacht, die op een vlucht van Okinawa naar Hongkong werd ver mist. Het toestel Is bij Tairan tegen een berg gevlogen. Men heeft weinig hoop, dat de veertien inzittenden het ongeluk overleefd hebben. Politie in Noord-Ierland werd gemobiliseerd. Illegale overval verwacht. Duizenden zwaargewapende poli tiemannen hebben Zondagavond ge patrouilleerd langs de 2 x 320 küo- meter lange grens tussen Noord-Ier- land en de Ierse republiek. Volgens geruchten werd een overval verwacht van de verboden organisatie „het Ier se republikeinse leger". De mobilisa tie van de politie in Noord-Ierland was de grootste in tien jaar. Een 20-jarige vraehtautochauffeur, die geen gehoor had gegeven aan een bevel tot stoppen, werd gedood toen een politiepatrouille op zijn auto schoot. Een andere chauffeur die geen acht had geslagen op stoptekens van een patrouille werd door geweer schoten ernstig gewond. Tropische wervelstorm treft Noord-Queensland. Een tropische wervelstorm heeft vanmorgen de kust van Noord- .Queenland bereikt en trekt met een snelheid van 21 km per uur in Westelijke richting landinwaarts. De storm gaat gepaard met zware re genval en windstoten, variërend tot 125 km per uur. In een woning aan de Zij'delaan te Den Haag is het afgelopen weekeinde inge broken. Het gehele huis werd overhoop gehaald en een bedrag van f 2000 aan sie raden ontvreemd. De bewoners waren uit- stedig. „In kritieke situatie Sergeant-vlieger F. E. J. Christof- fels uit Haarlem, die op de vliegbasis in Arizona (VS), zijn vlieger-opleiding voltooide, bracht bij zijn terugkeer in Nederland uit de V.S. een speciale trophee mee, hem uitgereikt door hoge Amerikaanse luchtmacht autoriteit en, die hierdoor de 22-jarige Nederlander beloonden voor betoonde moed in een kritieke situatie. Tijdens zijn eerste Thunderjet- vlucht boven Arizona ging er ergens in de motor iets verkeerd. Christof- fels voelde een hevige klap, waarna de machine vreemde bewegingen ging HUIDIGE TOESTAND ONWAARDIG Tal van donkere en te hoge vertrekken in ondoelmatig ingedeelde „doolhof" Het gebouw aan de Lange Giststraat, waarin de Middelburgse gemeen tepolitie zetelt, heeft een gevel, die keurig in de verf zit. Achter dit „décor" in de coulissen heersen echter onwaardige toestanden. Ondoelmatige indeling van dit reeds vrij oude gebouw is wel één van de hoofdoorzaken. Tal van donkere en te hoge vertrekken, die op wel bijzonder onhandige wijze met elkaar in verbinding staan, arrestantenlokalen, die aan geen en kele redelijke eis voldoen, slechte sanitaire toestanden, zijn enkele andere. Met elkaar maakt dit alles het werken in dit gebouw tot een kwelling. Het vertraagt een behoorlyk functionneren van dit toch zo belangrijke appa raat. Uiteraard behoeven de politiemensen niet „in de watten" gelegd te worden. Maar een modern gebouw, waar licht en lucht in ruime mate toe gang hebben, waar de ene dienst kan werken zonder door de andere ge stoord te worden, waarvan de indeling het werk vergemakkelijkt en dat bovendien het korps van een provinciale hoofdstad waardig zal zijn, is dringend noodzakelyk. Zulke politiebureaux bestaan in Nederland. Er worden er ook nog wel gebouwd. Maar of Middelburg er ooit een zal bezitten is een volkomen open vraag. Het antwoord is althans voorlopig niet in zicht. In de Nieuw jaarsrede van de burgemeester werd op de urgentie van een nieuw gebouw gewezen. Waaruit dit gefinancierd zou moeten worden, is niet duidelijk. En bovendien, een urgentielyst dient vaak gewijzigd te worden. Scholen bijv. hebben voorrang boven een nieuw politiebureau..... De mannen, die het huidige korps vormen, hebben vrijwel allen nooit iets beters gekend. Zij zijn dus ge wend maar niet gehecht aan dit gebouw, dat sinds de eeuwwisseling de politiedienst huisvest. De handha vers van orde en gezag zetelden voor dien in het stadhuis. En het politie bureau van thans was daarvoor een school! Die school werd zonder meer „ingericht" voor de politie. De oor spronkelijke bestemming is echter nog duidelijk zichtbaar aan school borden, die hier en daar in de muren ingebouwd zijn. Bovendien aan de hoogte van alle vertrekken, die vroe ger immers leslokalen waren. De agentenwacht aan de voorzijde van het gebouw, is de plaats waar het meeste publiek komt. Het be treedt dan een kil en duister vertrek, waar 't grootste deel van een etmaal de overigens moderne verlich ting moet branden. Er is hier ruimte genoeg, maar naast het gebrek aan daglicht mist men een goed overzicht op de gang er achter, waar zich de rij cellen voor arrestanten be vindt. Aan de achterzijde is nog een raam, dat nergens toe dient. Licht valt er vrijwel niet door en de ene helft geeft uitzicht op een muur, ter wijl men door de andere een blik kan werpen op een naargeestig binnen plaatsje De straat op Met de brigadierswacht is het, wat daglicht betreft, precies eender ge steld. Tussen deze beide vertrekken is de gang, waarop de trap uitkomt. In een duistere hoek vindt men hier een kraan, laag bij l e grond, de enige gelegenheid op de benedenverdieping, waar agenten en arrestanten zich enigermate kunnen wassen. Een ka mer voor de recherche completeert op de begane grond het geheel. Hier is de grote handicap de grootte, waardoor de rechercheurs, die ge meenlijk. elk afzonderlijk met een an dere zaak bezig zijn, elkaar storen. Met name komt dit tot uiting, wan neer een van beiden bezoek ontvangt. De ander kan dan beter maar de straat op gaai! Het tweede vertrek Agenten en arrestanten moeten in 't. M'burgse politiebureau zich was sen op een wijze, die wel zeer uit dc tijd mag worden genoemd. Op de ge héle benedenverdieping is er bi halv deze „wasbak" geen gelegenheid ziel te verfrissen. Stromend warm wate is in het gebouw niet te vinden.... Foto P.Z.C.) voor de recherche, dat op de eerste verdieping ligt, is volkomen identiek aan het eerste. Via een trap. die betere jaren heeft gekend, bereikt men de eerste ver dieping. Behalve een portaaltje zijn hier geen verbindend^ gangen, het geen uitermate storend "is. Het „ver keer" moet dus door de kamers heen. vooral door die van de administratie, die een overmaat aan ruimte biedt. De inspecteurskamer is juist weer /Vervolg op pag. 2) maken. Chris tof fels raakte niet in paniek, maar sloot ijlings zijn gastoe- voer af en bediende zich toen rustig van zyn radio om aan zijn instructeur die eveneens in een Thunderjet vloog, te vragen, wat hij het beste verder kon doen. Vanaf dat moment begon een schitterend team aan de redding van man en machine te werken.... De instructeur vloog voor de geha vende machine uit naar het einde van een landingsbaan. Met uitge- pompt landingsgestel vloog de Ne derlander vrijwel vleugel aan vleugel met zijn instructeur, die hem regel matig van bijzonderheden voorzag over windsnelheid en hoogte. Alles verliep naar wens en enige ogenblik ken later, toen Christoffels door een verstandig gebruik van zyn remmen de lamgeslagen zilveren „vogel" tij dig tot stilstand bracht, waren er 2 mensen, die opgelucht adem haalden: boven in de lucht de instructeur, be neden de koene leerling... ff wordt de heer D. J. von f§ H Balluseck, Nederlands buiten- s gewoon en gevolmachtigd am- M bassadeur, tot voor kort per- M manent lid van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Na- ff =e ties en oud-hoofdredacteur van p H het Algemeen Handelsblad, zestig jaar. lllllll|ll!lllllllliliill|l!ll!llllllllllll!lllll!lllllllllll!ll|ill!!lllilllllll!!lllllllliï Nieuwe atoom- proef in Nevada Grootste in huidige serie. Twintig minuten voor de opkomst van de zon is Maandagmorgen op hèt atoomproefterrein in Nevada op nieuw een kernwapen tot ontploffing gebracht. Deze proefneming de frootste van de huidige serie pro- uceerde het felste witte schijnsel, dat tot dusver In Las Vegas, onge veer 120 kilometer van de plaats van de ontploffing, is waargenomen. De vuurbol rees tol grotere hoogte dan in vorige gevallen De wolk steeg snel en de no: mak paddestoel was in Las Vegas bi; V eerste och tendgloren duidelijk t -den. De „steel" van de padde vas rood achtig van kleur er dikker dan ge woonlijk het geval is. De paddestoel bereikte een hoogte van ongeveer 10.000 meter en viel in twee delen uiteen. Aan de proef namen ruim honderd vliegtuigen deel, die deden alsof zij het getroffen gebied aanvielen. Een afdeling van 550 militairen, die op 5500 meter van de toren zaten ver schanst. rukte na de ontploffing op. Volgens de bevelvoerende officier arden er geen verliezen geleden. DE VERWACHT... ENKELG OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen, met hier en daar ook nog enige sneeuw. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noordoost en Noord. Middagtempe- raturen enkele graden boven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1