KêPPIJt EN DE JUWELENROOF Zeeuwsch-VIaanderens slechtste weg deze zomer onder de loup e WALCHEREN ARNEMUIDEN GAAT OPENBARE LAGERE AULA-SCHOOL BOUWEN OMZET VEILING „KAPELLE" VERMINDERDE MET f 850.000 MAANDAG *7 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 DE VERBINDING HOOFDPLAAT—BRESKENS Betonweg van Hoofdplaat naar Nummer Een betekent grote verbetering Wanneer men bij helder, zonnig: weer nabij Hoofdplaat op de zeedij.. staat en in de richting van Vlisöingen kijkt, kan men aan de andere zijde van de Westerschelde de trein uit Vlissingen zien vertrekken en zich ver liezen in de idylle dicht bij de „bewoonde wereld" te zijn. Maar wee hem, die met de trein mee wil...... „Breskens 8,3 km" staat op de A.N.W.B.-wegwijzer in de gemeente Hoofdplaat, maar wie de aangegeven weg volgt, wacht een bittere desillu sie! Waarschijnlijk is in geheel Zeeuwsch-VIaanderen geen slechtere weg te vinden dan die van Hoofdplaat naar Breskens. Wie met auto of motor is en zich de weelde kan veroorloven veel tijd te besteden aan het afleggen van een korte afstand, ondervindt, dat het van Hoofdplaat tot Nummer Een nog wol gaat, wanneer er niet te hard Wordt gereden en de veren in orde #jn. Maar dan komt het: van Num mer Een tot Breskens slingert zich door het landschap een weg, welke bestaat uit een dichte aaneenschake ling van oneffenheden, zó zelfs, dat de Z.V.T.M. zich genoodzaakt heeft gezien op 9 December van het vorig jaar de bestaande busdienst over de ze weg te staken! Wie dus met de trein mee wil, be gint met in Hoofdplaat een bus te ne men, welke hem via een bijna 30 km lange route naar de veerhaven in Breskens zal brengen; een omweg van ruim 20 km op een traject van nog geen 9 km! Dat deze toestand onhoudbaar is, in zonder meer duide lijk en het gemeentebestuur van Hoofdplaat is het daarover al lange tijd eens. Reeds jaren doet het alle mogelijke pogingen om tot de aanleg van een nieuwe weg te komen. Nu heeft het er dan alle schijn van, dat de innige wens van de inwoners van Hoofdplaat in vervulling zal gaan. Er is een plan in studie om een betonweg aan te leggen tussen Hoofdplaat én Nummer Een, in het zelfde tracé van de thans bestaande weg; de breedte hiervan laat daar toe ruimschoots gelegenheid. Wan neer deze weg er eenmaal is, zal men reeds voor een groot deel „uit de brand" zijn, want dan kan de grote omweg via Biervliet, Driesprong, IJzendyke en Schoondijke worden vervangen door die over Sasput en Schoondijke. Er is dan al veel ge wonnen. Het traject Nummer EenBres kens is nog niet in het plan betrok ken, omdat men nog moet afwachten wddr in Breskens de nieuwe veerha ven komt. Voor de bewoners van Nummer Een, betekent de nieuwe Zilveren arts Casparie hartelijk gehuldigd. Waarderende woorden. In „De Koning van Engeland" te Hulst werd Zaterdagmiddag dokter J. F. J. M. Casparie hartelijk gehul digd in verband met zijn 25-jarig ambtsjubileum te Hulst. De ont vangstzaal 'was, toen de jubilaris met z(jn echtgenote en beide dochters bin- liehtradeh, herschapen in 'n bloemen zee. Talloze bekenden en vrienden waren o.a. met speciaal ingelegde autobussen naar „De Koning van Engeland" gekomen om de zilveren arts geluk té wensen. De drieling Pleunis uit Clinge bood de heer Casparie een cadeautje en mevrouw Casparie bloemen aan. Daarna roemde mr. H. C. M. van Son, voorzitter vari het huldigings comité, de persoonlijke kwaliteiten van de Hulster geneesheer, die niet alleen oog heeft voor de belangen van zijn patiënten, maar ook nog trjd vindt om in het organisatieleven een actieve rol te spelen. Spreker betrok ook mevrouw Casparie, die hij een „echte" dokterse noemde, in zrjn hul de. Namens de patiënten ontvingen de heer en mevrouw Casparie een fraaie cassette tafelzilver, als „vergoeding" voor het tijdens de bezetting verloren gegane tafelzilver. Een lange rij sprekers gewaagde daarop van de capaciteiten en de on dernemingslust van de jubilaris. Dok ter L. Hermans uit Hontenisse sprak namens de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., de heer H. A. Jansen feliciteerde namens de afde ling Hulst van deze bond en overhan digde e,veneens tafelzilver namens verschillende E.H.B.O.-afdelingén. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Hulst, dokter J. Kalmt- hout, vestigde de aandacht op de aan gename samenwerking, die steeds tussen de jubilerende arts en het zie kenhuis heeft bestaan en wees op het aandeel, dat dokter Casparie heeft gehad in de totstandkoming van de bloedtransfusiedienst. Loco-bimgemeester P. Warnier sprak eveneens waarderende woor den, waarna deken H. van Dijk en ds. J. H. Homan, Nederlands Hervormd predikant, de goede samenwerking tussen de jubilaris en de kerkelijke instanties releveerden. Tenslotte spraken nog mr. F. J. Schliiter. burgemeester van Graauw, de secretaris van de afdeling Hulst van het Rode Kruis; de heer Goos- sens namens de tennisvereniging ,,Het Hulster Ambacht", die een racket aanbood, en de heer De Vos uit Almelo, oud-directeur van de Am sterdamse Bank te Hulst. Daarna luisterden de talrijke aan wezigen naar het bewogen dank woord van de jubilaris, die opmerkte de karaktereigenschappen van de be volking van Zeeuwsch-Vl.aanderen, met name tijdens de Duitse bezetting gebleken, zeer te kunnen waarderen. Tijdens een zeer druk bezochte re ceptie er waren meer dan 1000 personen bleek opnieuw welk een e.rote plaats dokter Casparie in de harten van zjjn vrienden- en pa tiëntenkring heeft veroverd. weg, welke thans in studie is, echter reeds een aanmerkelijke verbetering in de verbinding met Hoofdplaat. Wanneer? Een andere vraag is, wannéér de weg er komt. Enkele malen is een tijd genoemd, waarop met de werk zaamheden zou worden begonnen. Deze data behoren thans tot het ver leden en nog is er niets gebeurd. Het ligt nu in de bedoeling om de ko mende zomer te beginnen. Het betreft hier een weg, welke in beheer is bij de calamiteuze Hoofd plaatpolder. De provincie zal voor de aanleg van de nieuwe weg 65 pro- I cent in de kosten bijdragen, zodat 35 procent ten laste van de polder komt. Ook echter de gemeente Hoofdplaat ziet de waarde in van een betere ver binding met het „achterland" en wil in de kosten ervan tegemoetkomen. Reeds is op de begroting van het voorgaande jaar 2500 hiervoor uit getrokken, maar op de begroting van 1955 is geen speling, welke een reser vering rechtvaardigt. Vele besprekingen zijn over het project gevoerd tussen het gemeente bestuur en het polderbestuur aan de ene zijde van de tafel en in afwisse ling het provinciaal bestuur en de be sturen van andere Zeeuwsch-Vlaam se gemeenten aan de andere zijde. Het succes van deze besprekingen is eveneens wisselend geweest, omdat enkele gemeenten vrijwel geen be lang hebben bij de aanleg van deze nieuwe weg. Thans echter is de hoop gerecht vaardigd, dat de plannen niet ander maal op de „lange baan" geschoven zulen worden, zoals sedert het einde van de laatste oorlog reeds menig maal is gebeurd. Wie dan op de zeedijk staat en in Vlissingen de trein ziet vertrekken, behoeft niet meer de overdadig grote omweg te maken en kan als het een beetje wil de volgende trein reeds halen! Middelburg „De Gouden Kooi". In het Middelburgse Schuttershof gaf de afdeling toneel van de Arbei derszangvereniging „De Volksstem" Zaterdagavond haar jaarlijkse uitvoe ring. Ten tonle werd gebracht het spel in drie bedrijven van Hans Nes- na „De Gouden Kooi." Een meisje uit een „arbeidersgezin", werd de echtgenote van een man uit een ge heel andere „stand", een rijke zaken man, die bovendien veel ouder is. De vrees van haar familie, dat het niet goed zal gaan in dit huwelijk wordt bewaarheid: De echtgenoot komt in financiële moeilijkheden, omdat hij te veel voor zijn vrouwtje heeft uitge-. geven. De argwaan, die hij reeds koester de, uit zich, nadat de vroegere ver loofde van zijn vrouw haar een be zoek heeft gebracht en de gouden kooi een villa wordt 'n eenvou dige flat, waar evenwel het geluk ontbreekt. Maar „De Gouden Kooi" is geen treurspel en dus keert alles ten goede na tal van verwikkelingen. Het tiental leden van „De Volks stem", dat zich tot taak had gesteld, dit: overigens vrij pretentieloze, niaar toch niet al te gemakkelijke stuk op de planken te brengen, heeft zich daarvan naar behoren gekweten. Alle medewerkenden bereikten 'n redelijk peil. Zonder een van de overigen te kort te doen, vermelden wij de rol len van de vader, goed vertolkt door de heer W. C. L. de Ruytei-, die ook de regie voerde, van de vrouw, die door Nel Verrijzer gestalte kreeg, van de rijke zakenman, vlot gespeeld door de heer E. Gutteling en van de welbespraakte tante, in een uitbeel ding van mevrouw N. OomsWes terweel. Het talrijke publiek toonde zich voor dit alles erkentelijk. Na afloops was er bal onder lei ding van de heer Jan Geers. Vlissingen Feestavond „Mercurius". In het „Concertgebouw" te Vlissin gen hield Zaterdagavond de plaatse lijke afdeling van de algemene bond „Mercurius" haar feestavond, waar aan o.a. medewerking werd verleend door de toneelgroep van „Mercurius" uit Middelburg. Voorzitter C. J. Mommaas gaf in zijn kort openingswoord o.m. uiting aan de erkentelijkheid van het afde lingsbestuur voor de goede opkomst, waarna de districtsbestuurder, de heer W. van de Vlerk, vier leden van de afdeling huldigde in verband met hun zilveren lidmaatschaps-jubileum. De heren W. Bouff en A. Huiszoon waren 25 jaar lid van het N.V.V. en de heren J. Vermaat en C. J. Mom maas hadden een kwart eeuw als lid van „Mercurius" vol gemaakt. De heer Van de Vlerk memoreerde de grote verdiensten van de vakbewe ging en sloot daarbij die van de jubi lerende leden in, waarna hij hun de betreffende insignes uitreikte. Voor het verdere deel van de feest avond zorgde de toneelgroep met de NED. HERV. KERK. Beroepbaarstelling: De heer A. A. Bos, cand. te Middelburg is beroep baar gesteld. GEREF. KERKEN ART. 31 K O. Beroepen te Gees en te Grootegast, L. Douw, cand. te Zoutelande. opvoering van „Het gouden kalf', een vrolijk spel in drie bedrijven door M. Janssen en G. Nielen, dat op amu sante wijze de consequenties belicht te, welke men moet aanvaarden, wanneer men om bestwil met namen haspelt. Het „gouden kalf" is een schatrijke neef, die komt logeren bij een enigszins in financiële moei lijkheden verkerende oom en tante, die een „schat" van een dochter, een „oppassende" zoon en een werkelijk lief nichtje in huis hebben. De neef en diens secretaris voorzien evenwel een strijd om het „gouden kalf" en worden elkanders pseudo's met alle gevolgen van dien. Natuurlijk is er een happy end en worden de op for tuin jagende familieleden op him „nummer" gezet. Alle medewerkenden hebben zich zonder uitzondering uitstekend van hun taak gekweten en de talrijke aanwezigen enkele uren van kostelijk amusement bezorgd. De ruimte ont breekt om alle medespelenden de re vue te laten passeren, maar een bij zonder woord van lof komt zeker toe aan mevrouw J. van de Koorde, die een uitstekende dienstbode Bertha op do planken toverde, en .werkelijk in haar gehele spel geen enkele tekort koming te zien gaf. Na afloop volgde een gezellig bal, dat enkele uren duurde. Scholieren voor het voetlicht. In een overvol Concertgebouw gaf de Chr. U.L.O. te Vlissingen voor de eerste maal een feestavond. Geduren de enkele uren vergaten de leerlingen alle schoolverwikkelingen en hielden zij zich slechts bezig met het aardige programma, dat hun en hun ouders door een aantal mede-scholieren werd aangeboden. De avond werd geopend door de heer A. Jorritsma, directeur dei- school. Hierna verwelkomde de voorzitter van de schoolclub, de heer W. Jozias- se, de aanwezigen, in het bijzonder de directeur en de leraren met hun echt genoten. In vlot tempo werd een gevarieerd programma afgewerkt. Een bandje zorgde voor de muzikale noot met een aantal populaire nummertjes, waarbij spoedig allen uit volle borst de pitti ge liedjes meezongen! Enige aardige schetsjes oogstten veel bijval, in het bijzonder „De vraag" en „Mannen worden schaars". Enige goede gymnastieknummers vielen zeer in de smaak. Eén van de hoogtepunten was „Het Mastklim- men", waarbij maar liefst 3 van de 4 deelnemers met hun dames „de ham" (in de vorm van bonbons) uit de mast haalden. Na de pauze werd het toneelstuk „Een spook om U te spre ken" opgevoerd. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. de Groot, sloot deze gezellige bij eenkomst met een kort woord, waar in hij de leerlingen opwekte tot ijve rige studie in de komende jaren. Vereniging „Maarten Luther" hield familie-avond Ter gelegenheid van de opening van het „Maarten Luther Huis" te Vlis singen op Vrijdag ij,, hield de ver eniging „Maarten Luther" Zaterdag avond voor de eerste maal in het ver nieuwde gebouw een familie-avond. De voorzitter, de heer J. L. van de Berge, sprak een kort openingswoord, waarna ds H. Johannes psalm 67 las. Hij gewaagde van dankbaarheid over de stichting van dit gebouw, maar wees er tevens met klem op, dat dit niet het bereiken van het doel bete kent. Integendeel, aldus de predikant, ieder moet nu medewerken om het centrum tot bloei te brengen. Spreker gaf vervolgens een uiteenzetting over het tot stand komen van het gebouw en roemde het werk van enkelen, die hiertoe veel hebben bijgedragen, in het bijzonder dat van de heer I. van de Berg, die de promotor van het plan was. Daarna volgde een vrolijk program ma, dat ondanks de korte tijd van voorbereiding, vlot van stapel liep. De dames Meyer en Van den Berge en enkele leden van de jongensclub verzorgden enkele komische schetsjes, die -werden afgewisseld met guitaar- spel en zang, dat al een even goed onthaal vond. Zang en spel wisselden elkaar snel af en het werd een goed geslaagde avond. Wel bijzonder viel in de smaak het optreden van de 10-jarige Anneke Zonneveld, die zonder een enkele ha pering de geschiedenis van een stout jongetje voordroeg. Ds Johannes dankte alle medewer kenden voor hun bijdragen en: deelde nog mede, dat op 17 Maart a.s. in de zelfde zaal een lezing met lichtbeelden zal worden gehouden naar aanleiding van de film „Maarten Luther". RAAD NAM BELANGRIJK BESLUIT Uitvoerig programma voor viering van bevrijdingsdag. De Arnemuidse gemeenteraad, die Vrijdagavond bijeen kwam, besloot over te gaan tot het bouwen van een openbare school. Dit gebouw, dat een z.g. aula-school wordt, zal opgetrok ken worden op het terrein achter de bestaande school. Het is een ontwerp van de Leïdse architect D. L. Land man, dat acht klassen bevat aan weerszijden van het middengedeelte der school, waarin de aula is gepro jecteerd. Deze aula is zeer ruim en bestemd voor toneeluitvoeringen, ouderavonden e.d. Met de bouw zal vermoedelijk a.s. zomer worden be gonnen. De volgende school, die Ar- nemuiden gaat bouwen, de bijzondere school, waarvoor nog geen urgentie- verklaring werd verkregen, zal in de zelfde vorm worden gebouwd. Verder besloot de raad een vracht auto aan te schaffen, die tevens als vuilnisauto kan worden gebruikt. De voorzitter, burgemeester W. H. van der Heide, deed mededeling van een uitvoerig feestprogramma voor de viering van de 5e Mei. Met algemene stemmen werd naar aanleiding hier van besloten de subsidie te verhogen, teneinde de schoolkinderen een trac- tatie te kunnen geven. Bij de rondvraag werd o.a. van ge dachten gewisseld over het venten in de gemeente. Het voorlopig programma van eve nementen op 4 en 5 Mei in Arnemui- den vermeldt op 4 Mei een kransleg- ging en een interkerkelijke herden kingsdienst. Op 5 Mei wordt aangevangen met klokluiden, reveille van de toren, waarna de schoolkinderen op de Markt voor samenzang zorgen. Hier na houdt de burgemeester een toe spraak. Er is verder een ballonwed strijd voor de schoolkinderen, er zijn kinderspelen, de muziekvereniging maakt een rondgang terwijl een eta lage-wedstrijd en gevelversiering het geheel meerdere luister bij zullen zet ten. Wat de folklore betreft zal er naar de ring gestoken worden van versier de sjezen uit en er zijn verschillende volksspelen. Een gecostumeerde voet balwedstrijd ontbreekt evenmin als het oplaten van duiven en een stoelen dans met paarden. Des avonds wordt de dag besloten met een concert van de muziekvereniging, een fakkelop tocht en een vreugdevuur ALGEMENE LEDENVERGADERING Emballageloods zal worden omgebouwd. Tengevolge van schade door hagel was 't afgelopen jaar voor de Zeeuw se fruitteelt ongunstig. Dit kwam tot uiting op de Zaterdagmiddag in Ka- pelle gehouden algemene vergadering van dc veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Dc totale omzet van deze veiling verminderde in 1954 met f 850.000 ten opzichte van 1953 en be droeg f 4.974.306,13. Voornamelijk werd dit veroorzaakt door een lagere aan voer van appelen en peren, namelijk 13.400.000 kg in 1954 tegen 15.800.000 kg in 1953. De middenprijs zowel voor appelen als voor peren was 3 cent per kg lager dan in het voorgaande jaar, namelijk respectievelijk 19 en 23 cent per kg. De prijzen van het zacht fruit daar entegen waren belangrijk hoger. Zo waren in 1954 de aardbeien gemid deld f 1,17 per kg, dat is 35 cent meer dan in 1953. Voor de rode bessen werd gemiddeld 68 cent per kg betaald, het geen 11 cent per kg meer is. Hierdoor is voor de specifieke klein- fruittelers het afgelopen jaar wel goed geweest, maar voor de telers van hard fruit belangrijk minder. Alleen op de moderne bedrijven kon met winst worden gewerkt. In zijn openingsrede op deze verga dering gaf de voorzitter, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, een uit- Proeftuin kleinfruitteeit te Kapelle-Biezelinge. Het ligt in de bedoeling nog deze zomer te komen tot het aanleggen van een proeftuin voor de kleinfruit teeit in de volle grond te Kapelle-Bie zelinge. De plannen hiertoe bestonden reeds enige tijd, maar een geschikt terrein ontbrak nog. Dit is thans ge vonden. De proeftuin zal ressorteren onder liet landelijke proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wil- helminadorp. Voorlichting voor gladiolentelers. Verschenen is het eerste nummer van „De Zeeuwse Gladiolenteler", voorlichtingsblad van de Gladiolente- lersvereniging „Zeeland". Zoals wel licht bekend, werd in Zeeland 'n drie tal jaren vóór de ramp een kleine op pervlakte met gladiolenbollen beteelt, De belangrijkste centra, Stavenisse, Waarde, Baarland, e.d., kregen ten gevolge van de ramp ernstige schade, doch thans blijkt er weer voldoende belangstelling voor deze teelt te be staan. Het is de tuinbouwvoorlich- tingsdienst echter onmogelijk bij de huidige personeelsbezetting en de drukke werkzaamheden in verband met het herstel om de gladiolentelers individuele voorlichting op- de bedrij ven te geven. Via dit nieuwe voor lichtingsblad zal nu voorlichting op zo ruim mogelijke schaal worden gege ven inzake cultuurzorgen, rassenkeu- ze, wijze van verkoop e.d Bovendien zullen omstreeks half Maart in een achttal plaatsen lezingen en r praat- avonden worden gehouden. Reclasseringsinstellingen benoemden een ambtenaar. Op 1 Kaart is in dienst getreden als reclasseringsambtenaar voor Zeeland de heer J. Suurmond uit Zwolle. De heer Suurmond, die in Overijssel in dezelfde functie werkzaam was, zal in onze provincie werken voor de af delingen Zeeland van het Nederlands Genootschap tot Reclassering en de Protestants Christelijke Reclasserings Vereniging (P.C.R.V.). De nieuwe ambtenaar werd reeds enige tijd geleden benoemd, maar het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat hij per 1 Juni zijn werkzaamheden in Zeeland zou beginnen. Na het plotse ling overladen van de heer J. Lorier, secretaris van de P.CR.V.. besloten beide instellingen de benoeming vroe ge: te doen ingaan. De heer Suurmond is uit Zeeland afkomstig. Hij zal tijdelijk in Vlissin gen gaan wonen. Smokkelauto in de val. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd door de Nederlandse dou ane, die op de Molenstraat nabij de spoorweg onder de gemeente Clinge een versperring had opgeworpen, een smokkelauto aangehouden, welke 900 kilo boter bevatte. De chauffeur wist in de duisternis te ontkomen. HOOG EN LAAG WATER 8 Mua. U.+N.A.P U.-HM .A .t U.—JN .A.F. U.JN.A.f. Vlissingen 1.47 2.12 14.15 2.24 8.18 2.30 20.26 2.08 Terneuzen 2.18 2.26 14.41 2.38 8.49 2 42 20.58 2.20 Hansweert 2.52 2.34 15.25 2.4S 9.22 2.60 21.33 2.38 Zierikzee 3.18 1.30 15.48 1 50 8.48 1.84 21.01 1.56 Wemeldinge 3.34 1.57 15.58 L77 9.09 2.10 21.28 1.80 59. Gevolgd door Jelle Knlep en de nachtwaker, rende Kappie naar beneden. Op de benedenverdieping aangeko men, wierpen zij een snelle blik in de liftkoker en daar zagen zij de lift, die halverwege was blijven ste ken. De voeten van de on fortuinlijke boeven, die al dus in de val zaten, waren nog juist zichtbaar. „Die zijn ja stevig ge strand", stelde Kappie te vreden vast. Laten we nu ;erst de politie opbellen, dan kunnen ze die boeven uil hun kooi peuteren. „Kom maar even op he' kantoortje", zei de nacht waker. ..daar is een tele foon". En zo belde Kappie even later het hoofdbureau var, politie op. „Ahoy!" riep hij, „met de Solitie? Kom dadelijk naai et warenhuis Azet om een paar boeven te enteren! Ze hebben juwelen gegapt en mijn schuit beschadigd, maai ,.u zitten ze in de lift knijp!" Deze mededeling wekte grote opschudding op het voerige beschouwing over de huidige afzetmethode van bewaarfruit. Deze voldoet niet meer aan alle eisen. Het fruit wordt in koelhuizen opgeslagen. Te weinig wordt er geruimd in de maanden December, Januari en Fe bruari, aldus de heer Dekker. Spreker ging diepei in op de na delen hiervan voor de fruitkwekers. Met het oog op de steeds groter wordende concurrentie van de omlig gende landen op fruitteeltgebied, zag de heer Dekker het al? een dringende noodzaak om het fruit regelmatig af te 2etten, ook in tijden dat dc prijzen minder aantrekkelijk zijn Dit klemt te meer omdat de laatste jaren steeds meer bewaarfruit werd geteeld en minder zomer- en herfstrnssen. Op deze veilingsvergadering werd het besluit genomen over te gaan tot het ombouwen van een emballage- loods tot vorstvrije opslagplaats voor bewaarfruit. De capaciteit hiervan Is 350 ton, waardoor dc totale opslag capaciteit van de veilfng Kapcllc wordt verhoogd tot 2 millioen kg. Ver der zal een nieuwe emballageloods voor 140.000 kisten worden gebouwd. JAARVERSLAG. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer Joh. Schipper, bleek, dat de omzet ruim 4.7 millioen bedraagt. Het ledental bedraagt 1129, terwijl f 5.874,36 op het ledenkapitaal werd uitbetaald. Aangevoerd werden 8,9 millioen kg appelen, 4.5 millioen kg peren, 775 ton pruimen, 181 ton ker sen. 426 ton aardbeien, 219 ton kruis bessen, 270 ton rode bessen, 108 ton zwarte bessen. 130 ton frambozen, 215 ton bramen en 554 ton groene bonen. De aanvoer van appelen was 2,3 mil lioen kg lager dan voorgaand jaar, ter wijl ook ae middenprijs 3 cent per kilo beneden vorig jaar lag. De aan voer van peren was vrijwel gelijk, doch de middenprijs lag 3 cent lager. De aanvoer van aardbeien lag op de helft van vorig jaar, doch de midden prijs vertoonde een stijging van 35 cent. Ook de middenprijs van zwarte bessen vertoonde een belangrijke stij ging. Was deze vorig jaar ©0 cent, dit jaar bedroeg ze f 1,42. Het koelhuis kwam helemaal vol terwijl er zelfs op de opgaven een korting toegepast moest worden. In het pakstation werden ruim 3 millioen kg appelen en peren gesorteerd en 301 ton verpakt. Verder besloot de vergadering zoals reeds opgemerkt over te gaan tot de bouw van een nieuwe open betonnen emballageloods. De kosten inclusief de bestrating hiervoor bedragen f 65.000. Ook werd besloten emballageloods II om te bouwen tot vorstvrije op slagplaats. De bewsarcapaciteit zal hierdoor stijgen met 350 ton. De kosten hiervoor zullen rond f 15.000 bedragen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. J. J. Dekker te Wemel dinge, S. de Visser te Kattendijke, J. Burger Fzn te Wemeldinge, herkozen, terwijl in de plaats van de heer A. de Waard te Biezelinge werd gekozen, de heer C. Traas Sr te Biezelinge. Hierna hield ir P. ter Hofstede, als hoofd van de sectie Fruit van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen, een lezing over: „De Fruitteelt in Italië". Spreker noemde Italië wel de zwaarste concurrent op fruitteeltge bied Radardemonstratie. Op de boulevard te Vlissingen, nabij het standbeeld van De Ruyter, werd Zaterdagmorgen een demonstratie ge geven met een radar-set voor kleine schepen. Enkele autoriteiten op scheepvaartgebied maakten gebruik van de gelegenheid om kennis te ma ken met dit Engelse apparaat, dat on danks zijn geringe omvang bijna de zelfde mogelijkheden biedt als de gro tere apparaten, welke in gebruik zijn. Ook de politie was geïnteresseerd in deze leerzame demonstratie, die door de heer R. van Rees Vellinga van commentaar werd voorzien. Salarispositie van de Rijksambtenaren Geen afbreken van onderhandelingen. De heer A. van Rossen, secretaris van de algemene bond van ambtena ren en lid van de centrale commissie voor georganiseerd overleg, aeelt me de, dat. hoewel de onderhandelingen over de positieve voorstellen van de centrale commissie uit de ambtena ren-organisaties, inzake verbetering van de salarispositie van de lager en laagst bezoldigde rijksambtenaren en rijkswerklieden, moeilijk zgn geweest, van een afbreken der onderhandelin gen niet kan worden gesproken. Op het laat9te ogenblik werd be sloten, dat de waarnemend voorzitter, thans voorzitter van de regeringsdele gatie, de heer Mastenbroek, eerst een rapport zal uitbrengen aan de minis ter van binnenlandse zaken. Op 18 Maart worden de besprekingen in het rijksoverleg voortgezet. Op die dag komen, zo nodig, ook de besprekin gen over de salarispositie weer aan de orde. Zeven jaar geëist. Tegen propagandist R.M.S. Zeven jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie by het landge- recht in Makassar geëist tegen Wil lem Albert Mahuhiitu, die terecht staat, omdat hy in 19."0 en IÜ51 als propagandist van de K.M.s. i» opge treden in Makassar. De officier van justitie achtte vol doende bewijzen aanwezig om be klaagde schuldie, te verklaren aan het ten laste gelegde, n.l. het treffen van voorbereidingen voor een opstand te gen de wettige regering van de repu bliek Indonesië en hulp aan de vtfand door nropaganda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3