RAI KAPPIE EN DE JUWELENROOF Jaarbeurs gigantische etalage van Nederlands bedrijfsleven il Galerij van snelle Friezinnen op de schaats BEST GEVOEDE BEVOLKING VINDT MEN IN IERLAND 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 5 MAART 1955 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. Open: 10-17 u. en 19-22 u Lootste dag: sluiting 18 u. Entree f. 2.- (incl. bel.) AMSTERDAM 35e TENTOONSTELLING DE NIEUWSTE SNUFJES IN UTRECHT Als de wekker faalt kan het flitslicht uitkomst brengen Heel wat wetenschap en techniek Is in de loop der jaren aan het my sterie van de slaap besteed. De wetenschap heeft de theorie doorploegd en zich ingespannen om afdoende middelen te vinden, die de slapeloosheid waardoor ontelbaren gekweld worden te bestrijden. De techniek beijverde zich met soepel staal en schuimrubber om de bedrust tot een streling voor het lichaam te maken. U itgeslapen lieden hebben ander zijds hun vernuft gespitst op de techniek van het wekken. Diepe slapers tonen by herhaling een physieke minachting voor het ratelend monster, dat wekker heet en menige chef kent periodieke laatkomers, voor wie de vvekkerbel capituleerde. Aan het weltfront verschijnt thans een fel nieuw wapen, dat de poëtische naam Moonbeam draagt, doch in nijdig tempo petsen scherp flitslicht werpt op het gezicht van de slaper, bed en kamerwanden en deze electronisch e aanval besluit met luid geratel. Dit wrede werktuig kan men, met vele honderden andere snufjes op al lerlei gebied, aantreffen op de "komende Voorjaarsbeurs, welke van 22 31 Maart a.s. te Utrecht wordt gehouden. De jaarbeurs geldt als een giganti sche etalage van het bedrijfsleven, bestemd voor de handel in binnen- en buitenland. Het is geen warenhuis voor het publiek, hoewel er telkens weer voor elk wat wils te zien is. Voor de huisvrouw, die er een dis creet gecamoufleerde closetborstel, ge naamd Kiekeboe, zou aantreffen, tot ir Den Hollander van de Nederlandse Spoorwegen, die er een nieuw soort wielen voor spoorwagons kan kopen, is in de massale monsterkamer voor iedereen van welke branche of be roep ook iets leerzaams of interes sants te zien. Verhoging van comfort en efficiëncy, ook in de huishouding, kleding, enz. is veelal de drijfveer bij het introdu ceren van nieuwe snufjes. Veel be langstelling zal op de beurs ongetwij feld de geheel metaalloze plastic trek- sluiting ondervinden van Duitse make lij, die stof- en waterdicht is en be slist niet uit de rails van metalen schakeltjes kan lopen, eenvoudig om dat die opstandige onderdeeltjes ont breken. Die treksluiting wordt in al lerlei kleuren gebracht en in de win kels per meter verkocht. Over plastic gesproken: er komen kluwens plastic handwerkgaren in de handel, waaruit men allerlei practi- sche voorwerpen mandjes, doosjes, standaardjes, etuis breien kan, Plastic regenjassen krijgen gelaste na den, hetgeen betekent: extra water dicht en geen aanleiding tot scheuren. Schuimrubber. Behalve plastic vindt schuimrubber steeds nieuwe toepassing. Er worden washandjes gefabriceerd van pastel- kleurige badstof, met van binnen een schuimrubber spons. Dit product van Deense origine, reinigt zichzelf bij het. uitknijpen. Poederdozen van schuimrubber bestaan al langer, als nieuwigheid komen ze op de jaarbeurs met satijnen kant, die allerlei extra manipulaties bij de make-up mogelijk maakt. Kleurige hand- en schouder tassen zullen te zien zijn van een nieuw materiaal, satijn-plastic op tex- tielbasis, dat deze cadil-bags afwas- baar maakt, terwijl het materiaal niet rekt of breekt. Vrouwelijke jaarbeurs-bezoekers zul len gebiologeerd worden door de Ame rikaanse keuken, die als „de droom van iedere huisvrouw" geannonceerd wordt: kasten, schappen en laden van wit geëmailleerd staal, met weten schappelijk raffinement afgestemd op efficiëncy. Een maximum aan electri- sche apparatuur maakt het bereiden van een maaltijd tot kinderspel en het nuttigen ervan tot een merkwaradig iets: het geschiedt terzijde van een lage kastserie op cafetaria-krukjes. Men zal op de beurs een gasfornuis kunnen zien, waarbij men door een kijkglas in de oven kan gluren of de cake al begint te bruinen. Men draait daartoe het licht in de oven aan. Een ander merk heeft een geheel glazen ovendeur. „Lady's dream" heet een practisch combinatie van een toiletspiegel met schapje, waaraan terzijde scharnie rend tot op de grond een grote pas- spiegel is bevestigd. Een strijktafèl komt in de handel, welke breder is dan tot nu toe ge bruikelijk, zodat men het goed minder vaak behoeft te verleggen. Er be hoort een stalen zit-kruk bij, op plas tic anti-slip-voetjes. Tenslotte worden de dames op de voorjaarsbeurs bedacht met tabaks pijpjes. in bonte kleuren uitgevoerd en opgesmukt met glinsterende sier- steentjes. Van damesvoetbal tot heren baai. Technische snufjes. Op het gebied van techniek en am bacht, worden op de beurs tal van nieuwe snufjes getoond. Van reus- Prettige schoenen voor ff prettige prijzen Schoenhandel H Winkelgalerij, Middelburg. Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiitttiiiiiiiiniiiiiiiüiiiiii" I achtige hijskranen tot precisie-gereed- schap. Voor de bouwwereld zijn veel nieuwe materialen en machines van belang. De Klezoorboy snijdt bouwstenen en trottoirtegels op iedere gewenste maat. Er wordt een muurverf gedemon streerd, die met vers beton een on deelbare eenheid tot stand brengt en alzo een deklaag levert, welke men nog niet kende. Nieuwe steensoorten worden geïn troduceerd, vervaardigd volgens de nieuwste schok- en trilmethode, spij- kerbaar, geluidisolerend en krimp- vrij. Bouwplaten, in grote variatie, doen hun intrede. Het volgieten van naden in beton- vloeren wordt overbodig door toepas sing van speciale voegvullingsplaten. Bewaar-automaat. Gedemonstreerd wordt een automa tisch bewaarloket voor stations e.d. Het zijn grote stalen kluizen, die men opent door de inworp van een geld stuk. Men plaatst er koffers enz. in en kan dan de deur met een sleutel af sluiten. In de deur bevindt zich een tijdklok, die achter een schildje na 24 uur administreert hoeveel men moet bijstorten om de deur te kunnen ope- 'nen. Deze automaten kan men op di verse Duitse stations reeds aantreffen. Voor de bromfietsers wordt een practische zelfbedienings-automaat ge demonstreerd, waaruit men na geld- inworp een mengsmering putten kan. Een magnetisch apparaat telt meta len voorwerpen bij het passeren: geld stukken, schroeven en moeren, blik ken bussen enz. Het toestel dient voor productiecontróle. Men kan een mobiele compressor- installatie gaan zien, geheel opge bouwd uit Volkswagen onderdelen en aangedreven door een Volkswagen- industriemotor. Een vervoermiddel, dat reeds te lang op motorisering heeft gewacht, is thans aan de beurt: de kruiwagen. De brom-kruier doet zijn intrede, spe ciaal voor wegenbouw en betonfabrie- ken. De combinatie van douche en zitbad, door een Nederlands fabrikant lavet gedoopt, krijgt concurrentie van de Duitse „Poliban", met zitruimte, voet treden en ingebouwde bidet. Kaarten voor Holland België via het Rode Kruis. Voor de wedstrijd Holland-België, die op 3 April te Amsterdam wordt gespeeld, heef de K.N.V.B. aan het Rode Kruis 5.000 toegangskaarten ter verdeling onder het publiek beschik baar gesteld. De minister van justitie heeft toestemming verleend voor een verloting van deze kaarten. Zij, die in aanmerking wensen te komen voor een plaats, dienen vóór 12 Maart een briefkaart, beplakt met 50 cents aan extra-postzegels, te zen den aan het Rode Kruis, Prinsesse- gracht 27, 's-Gravenhage. Op deze kaart moet worden vermeld voor wel ke rang men in aanmerking wenst te komen (zijvakken of staanplaatsen). Per briefkaart kan men slechts één plaats aanvragen, maar men kan zo veel briefkaarten insturen als men wil, mits deze gefrankeerd zijn met 50 cent overwaarde aan postzegels. De trekking is 15 Maart. Norodom Sihanoek wil eigen partij vormen. Ex-koning Norodom Sihanoek, die Woensdag afstiand deed van de troon van Cambodja ten gunste van zyn vader, prins Soeramarit, zou van plan zijn een eigen politieke partij te vor men, zo verluidt in diplomatieke krin gen in Saigon. In hofkringen verklaarde men, dat Norodom zou vrezen, dat na de ko mende algemene verkiezingen het land in de macht van „corrupte poli tici" zou komen. Toen Norodom zijn aftreden bekend maakte, gaf hij als reden ervoor, dat bepaalde politieke partyen en de in ternationale commissie voor toezicht op het bestand in Cambodja, de toe passing van de door hem uitgewerkte grondwetsherziening „belemmeren". Hij noemde als zijn voornaamste po litieke tegenstander de leider der de mocratische party, Son Ngoc Thanh; De A.N.W.B. deelt mede, dat op be paalde wegen In Frankrijk in verband met de opdooi, z.g. opdooiborden zijn of worden geplaatst. Dit zijn ronde witte borden met rode rand, waarin de woor den „Barrière de Dégel". DE WERELD IN CIJFERS Snel herstel van Duitsland en Japan (Speciale correspondentie). Volgens de schatting van de Verenigde Naties heeft Birma het hoogste sterftecijfer van alle landen ter wereld: 33.5 per duizend. De republiek Ierland heeft de best gevoede bevolking van de gehele wereld: men neemt er gemiddeld per hoofd per dag 3500 calorieën per persoon. Deze en dui zenden andere cyfers en feiten over het jaar 1953 kan men terugvinden in het Statistisch Jaarboek van de Ver. Naties, dat gegevens bevat over 140 landen. De levenskans voor vrouwen is het hoogst in Noorwegen (de gemiddelde leeftijd is daar 72,65 jaar), dat op de voet gevolgd wordt door de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Groot-Brit- tannië, Zweden en Canada. Maar de negervrouwen in de Verenigde Staten hebben enn slechtere kans dan haar blanke zuster (de gemiddelde leeftijd van de blanke vrouwen is daar 72,6 tegen 63,7 voor negervrouwen). Bijna overal ter wereld ligt de gemiddelde leeftijd van de man vier tot vijf jaar onder die van de vrouw. Slechts In dia maakt hierop een grote uitzonde ring. SPORTIEVE WAARNEMINGEN Tine de Vries behaalde vlak na val schaatskampioenschap korte baan (Van een onzer redacteuren). Tine de Vries uit Kortezwaag, vlakbij Goredijk, is Nederlands snel ste vrouw op de schaats. Zaterdag 26 Februari zette zy met het nationale kampioenschap korte baan voor vrouwen de kroon op een geweldige reeks van successen, die haar dit seizoen al meer dan 1000 naar huis hebben doen brengen. Het kampioenschap heeft Tine Trijntje is haar volle voornaam grote vreugde gebracht, want eigenlijk had zij er niet op gerekend. Drie dagen voor de kampioensstrijd te Leeuwarden speelde zich op de ijsbaan te Gorredyk één van die vele kleine drama's af, die de gro te massa in de sportwereld niet raken,maar de betrokken sportsman of -vrouw tot wanhoop kunnen brengen. Tijdens een hardrijderij, waaraan alle bekende Friese rijdsters deelna men, kwam Tine te vallen. Zij start te echter weer in de volgende serie tegen Geertje Brouwer uit Lang haar. Het ging goed. Toen er nog 20 van de 140 meter gereden moes ten worden, lag Tine weliswaar een meter achter, maar haar machtige eindsprint zou dit metertje wel weg werken. Maar toen Tine voor de laatste krachtinspanning aanzette, gebeur de het. Zij greep plotseling met bei de handen naar haar rechterbeen en gaf de serie gewonnen. Een verrek te spier had haar uitgeschakeld en de dokter stopte de Friese kampi oene van het vorig jaar onder de wol. En dat terwijl Tine de volgen de dag in Wolvega haar provinciale titel zou moeten verdedigen Daar kwam niets van in en -gehuld in haar zware leren jas moest Tine te Wolvega toezien hoe haar titel door Annie van der Meer uit Tjal- huizum overgenomen werd zonder dat zij Tine er iets aan kon doen. Dat gebeurde op Donderdag en Zaterdag zou in Leeuwarden het Nederlandse kampioenschap verre den worden. Ook zonder Tine de Vries? Heel Friesland rekende hier op en heel Friesland rekende er ook al op, dat de nationale titel dit jaar niet in handen van een Friezinnetje zou komen. De kampioene van het vorig jaar, Martha Wieringa, kon wegens een blessure niet van de partij zijn en nu Tine de Vries ook al niet Maar de struise 24-jarige uit Kor- MARTHA WIERINGA komt terug ANNIE v. d. MEER eeuwige tweede won! De onwillige spier was door een kundig masseur weer in zijn fatsoen gebracht en stond Tine bij tezwaag, die haar moeder op het boerderijtje in de huishouding helpt en geen andere sporten beoefent dan schaatsen en korfbal, kwam in Leeuwarden wel aan de start en zij de gooi naar het grootste succes in haar schaatsloopbaan niet meer in de weg. Marthcfs leed. In een klein huisje aan het Bols- warderdiep te Baard een zwar te stip in de witte sneeuwvlakte tus sen Sneek en Leeuwarden vocht ondertussen een 19-jarige typiste van een notariskantoor met haar tranen. Martha Wieringa: één bonk gezondheid en levenslust en bran dend van verlangen om de ijzers weer onder te binden, maar in de ketenen gelegd door haar huisdok ter. Maandag vóór de kampioens wedstrijden in Leeuwarden was Martha nog hoopvol naar de dokter getogen. Zou haar knie, die in Jan. bij een val zo lelijk geblesseerd was, weer geheel genezen zijn? Zij voel de zich weer volkomen fit en in staat haar Nederlands kampioen schap, dat zij vorig jaar veroverd had, met succes te verdedigen. Maar de dokter dacht er anders over en Martha moest haar titel dus „weg geven" „Maar ik kom terug", zo verze kerde zij ons toen wij haar de dag vóór de titelwedstrijd in Leeuwar den opzochten. „Ik zal intensief trainen en dan gaat het volgend jaar weer hurry- up". Martha gaat in de sport volkomen op. Niet alleen in het schaatsenrij den, maar ook in korfbal, gymnas tiek en handlopen. Iedere avond weer of geen weer, in regen en sneeuw en hagel kan men haar met twee jongens .van het dorp (Sjerp Wasner en Oeltje Velstra) op de weg van Baard naar Ooster- littens bezig zien. Anderhalve kilo meter heen en anderhalve kilome ter terug in looppas; af en toe een sprintje en af en toe wat heilgymnas tiek. Annie's vrede. In Tjalhuizum woont een Fries meisje, dat nooit zo groot is gewor den en het ook wel niet meer zal worden. Het is de 26-jarige goed lachse en altijd opgewekte Annie van der Meer. „De eeuwige tweede" wordt zij wel genoemd. Maar dit jaar is Annie dan toch eens eerste geworden. Een hartewens is voor deze sport- SIETSKE DE BOER alleen schaatsen Cijfers over de industrie en handel tonen aan, dat de totale industriële wereldproductie met uitzondering van de communistische landen in 1953 ongeveer tweemaal zo groot was als die van het voor-oorlogse topjaar 1929, dat voorafging aan de wereld crisis. In vergelijking met dat jaar was het spoorwegvervoer van goede ren in 1933 het dubbele en werd 40 procent meer vracht door schepen over de wereldzeeën vervoerd. De Verenigde Staten waren in 1953 goed voor 19 procent tarwe, 49 pro cent katoen, 36 procent steenkool, 53 procent ongeraffineerde aardolie, 52 procent ruw ijzer, 46 procent electri- sche energie en 75 procent automobie len van de gehele wereldproductie. Het Duitse en Japanse herstel komt tot uiting in het feit, dat in beide landen de industriële productie steeg met 150 procent in de jaren tussen 1946 en 1953. De dokter om de hoek. Het hoofdstuk over de geneeskunde onthult, dat Israël meer artsen per hoofd van de bevolking heeft, dan enig ander land, namelijk een arts voor iedere 390 inwoners. Brits Ka meroen staat geheel onder aan de lijst, daar moeten 78.000 mensen één dok ter delen. En daartussen liggen Oos tenrijk, de Vernigde Staten, Nieuw- Zeeland en Australië, die respectieve lijk één arts hebben per 650, 770, 720 en 1000 inwoners. Het rapport beschouwt in de afde ling huisvesting een kamer, die door meer dan twee mensen wordt be woond als overbevolkt. In Paraquay wonen in 93 procent van de huizen méér dan twee mensen in een kamer, maar in Nieuw-Zeeland en de stede lijke gebieden in de Verenigde Sta ten en Canada worden in 95 procent van de huizen de kamers slechts door 1,5 of minder personen bewoond. En hetzelfde geldt voor 95 procent van de huizen van Groot-Brittannië, Bel gië en Australië. En tenslotte toont een laatste greep, uit het hoofdstuk transport, aan, dat de wereld in 1953 over 62 millioen 300.000 personen-automobielen be schikte. Het zal niemand verwonde ren, dat hiervan het leeuwendeel in de Verenigde Staten rondreed, name lijk 79 procent. vrouw chaatsen, turnen en hand bal in vervulling gegaan: zii is kampioene van Friesland geworden. Annie die voor haar ouders de huis houding op de boerderij doet, is met haar titel natuurlijk best in haar sas. Maar zij weet, dat zij die titel heeft kunnen bemachtigen omdat Tine de Vries en Martha Wieringa er niet waren. Bij de Nederlandse kampioenschappen was Tine de Vries er weer en duswerd An nie van der Meer, de traditie ge trouw, weer tweede. Annie, die de Friese doorloper afgezworen heeft en op Noren rijdt, heeft er vrede mee. Sietske's handicap. Tine de Vries, Martha Wieringa en Annie van der Meer, de konin ginnen van de kortebaan. Maar wij zouden haar in het kader van dit verhaaltje groot onrecht aandoen, als we ook Sietske de Boer uit Snikzwaag niet even noemen. Deze 19-jarige, werkzaam op een confec- tie-atelier, is op elke wedstrijd aan wezig en sleept als de „groten" elk aar er uitrijden menig prijsje in de wacht. Sietske rijdt een beste schaats en het bijzondere van haar is, dat zij, in tegenstelling tot al die andere meisjes van de kortebaan, geen en kele andere sport beoefent dan schaatsen en Sietske traint ook niet. Wellicht de reden, waarom Sietske door alle kampioenen gevreesd meestal met de derde plaats ge noegen moet nemen. TINE DE VRIES toch kampioen 58. „Nu zijn ze ons toch aog ontsnapt I" bulderde Felle Kniep, terwijl hij ra- tend van teleurstelling naar de verklikker keek, die ter gend aangaf, hoe de lift zich naar beneden spoedde. „Die halen we niet meer in", bromde Kappie, „ze zijn ja al twee verdiepin gen lager I" „Bah!" zei Jelle Kniep knarsetandend, „soms zou lk een hekel aan mijn be roep krijgen I" En van pure machteloze woede gaf hij met zijn sabel een houw over de verklik ker. Meteen knetterde er een blauw vlammetje op en met een kreet van pijn liet de /eldwachter de sabel uit ïUn handen vallen. „Brrrr!" riep hij, „ik kreeg een schok!" „U hebt kortsluiting ge maakt!" riep de nachtwa ker! „kijk! KIJK! De lift is gestopt! Bravo!" Inderdaad was de lift hal verwege de volgende verdieping blijven steken, tot grote ontzetting van de twee boeven. „Wat gebeurt er?" schreeuwde Bas de Kruik, „waarom dalen we niet verder? Heb Je soms weer aan de schakelaar geprutst?!" „Ik heb er geen vinger naar uitgestoken!" verde digde Peukie zich. „Hij stopte vanzelf! Er is zeker kortsluiting of zoiets!" Bas de KrUik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8