PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland schonk meer dan vier millioen voor vluchtelingen Commissaris der Koningin opende gebouwencomplex in Noordgouwe BILT Vandaag... GEEN AMERIKAANSE GARANTIE VOOR QUEM0Y EN MATS0E 198e jaargang - No. 54 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 Maart 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie I 3.—. Ing. mededelingen drlemBal tarief. Kieine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. VTlsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, tclef.26. SYMBOLISCHE OVERDRACHT TE UTRECHT Hammarskjöldgroots voorbeeld van solidariteit. Meer dan vier millioen gulden lieeft het Nederlandse volk bijeenge bracht voor de vluchtelingenhulp. Het juiste bedrag, f 4.123.274.19, werd gisteravond in het gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht sym bolisch door het comité overgedragen aan de Hoge Commissaris der V.N. voor de vluchtelingen, mr. G. J. van Heuven Goedhart.. Koningin Juliana zond een telegram, waarin zij zegt met grote belang stelling kennis te hebben genomen van dit bijzondere resultaat. „Het ver vult my met blijdschap", aldus H.M., „dat het Nederlandse volk door deze vrijgevigheid opnieuw heeft getoond begaan te zijn met het droeve lot der vluchtelingen". De Koningin spreekt de hoop uit, dat het voorbeeld door ons kleine land met deze door het particulier initiatief gedragen actie aan de wereld heeft gegeven, in andere landen navolging zal vinden. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een schrijven van dezelfde geest aan het comité gericht. In een boodschap van Dag Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de V.N., wordt het feit, dat het Nederlandse volk meer dan 1 millioen dollar schonk een groots voorbeeld genoemd van solidariteit en van geloof in de Idealen van de V.N. Het is nog maar zo kort geleden, zo constateert de secretaris-generaal, dat Nederland zwaar werd getroffen door een overstromingsramp, die een belangrijk deel van zijn grondgebied teisterde. Tegen de achtergrond van dit gebeuren en zijn gevolgen kan men eerst recht de waarde schatten van de uurlonen, die de arbeiders van Nederland hebben beschikbaar ge steld, van de verdubbeling daarvan door de werkgevers en van de milde giften uit alle andere lagen der Ne derlandse gemeenschap. Decor van vlaggen Deze boodschap van Hammars kjöld werd voorgelezen op de Utrech- se bijeenkomst door mr. Van Heuven Goedhart. De minister van maatschappelijk werk, mr. F. J. M. van Thiel en de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. M. Luns waren in Utrecht ge tuige van deze overhandiging, even als tal van andere autoriteiten. De symbolische overhandiging ge schiedde tegen een décor van vlaggen: het Nederlandse dundoek en de vlag van de V.N. Een arbeider, een Ne derlandse vrouw, een scholier,' een gepensionneerde en een kind, de schakering van het Nederlandse volk, dat hier 4 millioen bijeen bracht, stortten symbolisch dit bedrag in een glazen stolp, die op een met palmen en vlaggen versierd toneelpodium stond. Uurloon-actie De voorzitter van het comité vluch- s is het 350 jaar geleden, dat paus Clemens VUL (Ippolito s Aldobrandini) overleed. 1 MORGEN is het 160 jaar geleden, dat =j de „provinciale representanten n van het volk van Holland" een decreet uitvaardigden, waarbij pi werd besloten, dat alle galgen, p| raden en geselpalen binnen zes weken moesten zijn opgeruimd. Niet duidelijk De ministers van economische za ken en van landbouw hebben een prjjzenbeschikking uitge vaardigd, waarbij het aan de groot- en kleinhandel wordt verboden him verkoopprovisie te verhogen. Zij zul len bij verkoop van hun goederen ge noegen moeten nemen met dezelfde percentages, welke ze in de eerste ne gen maanden van het vorig jaar op hun inkoopprijzen legden. Voorts moet met het wegvallen van de om zetbelasting rekening gehouden wor den. De ministers namen deze maatre- frel, omdat zij willen komen tot stabi- isatie van lonen en prijzen. Reeds verklaarde de voorzitter van het Ver bond van de Nederlandse Groothan del, ir B. Bölger, dat. hij het streven van de regering geheel steunt. Uit kringen van detailhandel en midden stand kwamen minder optimistische geluiden. Men achtte de maatregel van de beide ministers nogal dras tisch. Maar ook in die kringen zal men ongetwijfeld begrip hebben voor het streven van de regering. Een ding is echter niet duidelijk, wanneer ministers een maatre gel nemen als de bovenaange- duide, dan behoort op de naleving van die maatregel ook controle te be staan. Hoe stellen de ministers zich die controle voor? Over een toereikend ambtelijk controle-apparaat hebben zjj niet meer de beschikking. Rest alleen een controle met be hulp van enkele losse steekproeven. Voor het overige zal men dan moeten vertrouwen op de welwillende mede werking van degenen, die door de prijzenbeschikking worden getrof fenDie getroffenen zullen braaf en gehoorzaam moeten zijn, ook als ze daarin helemaal geen lust heb ben omdat ze zich benadeeld gevoe len. Is dat niet iets te veel gevergd van •ommigen onzer burgers? telingenhulp 1954, de heer M. A. Rei- nalda, herinnerde er aan, hoe in April van het vorige jaar werkne mers en werkgevers besloten een uur loonactie te beginnen voor de vluch telingenhulp. Men verwachtte toen een bedrag van rond 1 millioen gul den. Op 6 September werd een lan delijke actiecomité opgericht en ge stadig groeide het bedrag. Van het totale bedrag f 4.123.274.19 werd 41 door werkgevers en werkne mers opgebracht; 32 door de over heid (een actie van de ambtenaren die hun bedrag door de overheid ver dubbeld zagen)terwijl tenslotte 19 van het totale bedrag door particulieren werd gestort en 8 uit weldadigheidsconcerten, sport wedstrijden en collectes kwam. Succes voor partij van Nehroe Meerderheid in staat Andhra De 'Congrespartij (de partij van premier Nehroe) heeft volgens de tot dusver bekende resultaten in de on langs gehouden verkiezingen nage noeg de volstrekte meerderheid ver overd in de wetgevende vergadering van de staat Andhra. De stand voor 126 zetels van de 196 luidt; Congrespartij 95; Onafhan- kelijken 17; Communisten 7; Natio nale socialistische partij 7 Hieruit blijkt, dat de Congrespar tij nog vier zetels nodig heeft voor de volstrekte meerderheid. Het lijdt geen twijfel dat de partij deze ruim schoots zal halen. In leidende kringen van de Con grespartij te Nieuw Delili is men ver rast over een dergelijke overwinning, hoewel men wel op een meerderheid gerekend had. Ook heeft het verwon dering gewekt, dat de communisti sche partij, die voor de verkiezingen zeer sterk geacht werd in Andlira, zo slecht uit de bus gekomen is. TSJIANG KAI-SJEK TELEURGESTELD F.S. willen vredespogingen niet opgeven Van nationalistisch-Cliinese zijde wordt vernomen, dat generaal Tsjiang- Kai-Sjelc teleurgesteld is over het feit, dat minister Dulles geen duidelijke omschrijving heeft gegeven van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Quemoy en de Matsoe-eilanden. Hij had gehoopt een Amerikaanse garan tie te krijgen wat betreft de verdediging van deze eilanden. Tsjiang zou tegenover Dulles als zijn mening te kennen hebben gege ven, dat een staking van het vuren in de Straat van Formosa het commu nistisch China mogelijk zou maken „zijn agressie op Zuid-Oost-Azië te richten'. Dulles zou daarop hebben geant woord, dat Amerika zijn pogingen om vrede in het betrokken gebied te bren gen, niet kon opgeven. MISLUKTE LANDINGSPOGING Volgens het nationalistisch-Chinese ministerie van defensie hebben Vrij dag ongevéer veertig communistische Chinese kanonneerboten en bewapen de jonken onder dekking van een zware mist een poging gedaan om te landen op het eiland Kaoteng, het Noordelijkste eiland van de Matsoe- archipel, ongeveer 65 km ten Oosten van Foetsjou. De schepen werden door kustbatte- rijen verdreven. De communisten heb ben 23 Januari jl. een eerste landings poging gedaan. Volgens waarnemers is de landings poging bedoeld om de kracht van de nationalistische strijdmacht te meten. Radio-Peking verklaarde Donderdag, dat de bewoners van Matsoe „on dragelijke ontberingen" lijden en „ver langen naar een spoedige bevrijding". DE ELF VLIEGERS Senator Knowland, de leider der re- Premier Nehroe van India verwel komde op het vliegveld van New Delhi Sir Anthony Eden en Lady Eden. publikeinse minderheid in de Senaat, heeft in een radiovraaggesprek ver klaard, dat hij de kwestie van de elf Amerikaanse vliegers in communis- tisch-China weer op een „zeer krach tige manier" in de Senaat aan de or de zal stellen, als .de bemoeiingen van de V.N. deze maand niet met succes worden bekroond. Persconferentie van Pontecorvo De naar de Sowjet-Unie uitgeweken Britse atoomgeleerde Pontecorvo, heeft Vrijdag op een persconferentie te Moskon verklaard niet te werken aan militaire toepassingen van de atoomenergie. Het Atlantische blok heeft,aldus Pontecorvo, in December 1954 een zeer ernstig besluit genomen over voorbereiding tot de atoomoorlog. De Sowjet-Unie voerde volgens hem een vredespolitiek. Verder zeide hij: „Ik richt mij tot alle eerlijke mensen, in het bijzonder tot de geleerden en deskundigen met wie ik heb samengewerkt, en ik ver zoek hun partij te kiezen. Thans kan men niet meer terzijde blijven staan". Hij verzocht de journalisten door middel van de pers zijn groeten over brengen aan de familie van hem 'tiv zijn vrouw. Koning Boudewijn naar de Congo. Koning Boudewijn van België zal 15 Mei uit Brussel vertrekken voor zijn eerste bezoek aan de Belgische Congo, dat ongeveer een maand zal duren, al dus een bekendmaking van het Ko ninklijk paleis te Brussel. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Hoge drukgebied met zonnig en droog weer (Van onze weerkundige medewerker.) Onder de winter mogen we een streep zettenal zullen de Friezen hier nog niet zo over denken, want daar ligt over grote gebieden nog een 5 tot 10 cm dikke sneeuvilaag. Maar overdag dooit het flink; in Zee land ongeveer 57 graden. Dit zijn weliswaar nog geen voor- jaarstemperaturen, maar ver geleken bij de kou, die we heb ben gehad, waarbij ook over dag de temperatuur onder het vriespunt bleef, mogen wij van een vooruitgang spreken. Regen zal er niet vallen en daar is ook geen behoefte aan. Een sterk hoge drukgebied trekt bij Ierland naar het vas- teland en kan ons een droog en M zonnig weekeinde bezorgen. M In de nachtelijke uren kan ff het kwik nog weer even bene- H den het vriespunt dalen, maar ff afgezien van deze nachtvorsten is de grootste koude geleden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VROLIJK VLAGGENDE GEMEENTE GemeentehuisGroene Kruisgebouiv, badhuis en kleuterschool In een vrolijk vlaggend Noordgouwe heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Vrijdagmiddag het gebouwen complex geopend, dat voor deze gemeente een prachtige aanwinst betekent: in één complex zijn hier namelyk ondergebracht het gemeentehuis, het Groene Kruisgebouvv annex badhuis en een kleuterschool! In een na de officiële opening gehouden toespraak verklaarde jhr. De Casembroot o.m., dat tot nu toe weinig Zeeuwse gemeenten zo treurig ge huisvest waren als Noordgouwe en met het nieuwe gebouwencomplex wen ste hy het gemeentebestuur dan ook van harte geluk. De „bezitters" van de nieuwe gebouwen werden deze dag verblyd met een groot aantal geschenken. In een tevoren gehouden bijeenkomst in café Koomans verwelkomde burge meester Z. Cornelis de vele genodigd den, onder wie vertegenwoordigers uit bestuurs- en verenigingskringen. In een toespraak gaf de heer Cornelis ieen overzicht van de plannen, welke aan de bouw waren voorafgegaan en aan de uitvoering daarvan. In de vroe- g.ere toestand moest dringend verbe tering worden gebracht; het gemeen tehuis was gedurende een lange reeks van jaren gehuisvest in de con sistorie van de Ned. Hervormde kerk! Een kleuterschool was er in het ge heel niet. Begrijpelijk was dan ook de dankbaarheid van de heer Cornelis voor de van vele zijden ondervonden medewerking en in het bijzonder voor de door de bevolking getoonde bur gerzin. Er werd voor 29.000 inge tekend op een burgerzinlening! Spreker noemde het een bijzonder voorrecht, dat de Commissaris der Koningin de officiële opening wilde verrichten. Na de toespraak van de burgemees ter begaf het gezelschap zich naar het nieuwe gemeentecentrum, waarin een groot aantal dorpelingen zich ver zameld had. Van Jopie de Regt ontving de Com missaris der Koningin een schaar, waarmede het door de tweelingbroer tjes Joost en Jan Geluk opgehouden rood-wit-blauwe lint werd doorge knipt. Het nieuwe gebouwencomplex was officieel geopend! De muziekver eniging „Con Amore" bracht hierna het Wilhelmus ten gehore- Vele sprekers. Tijdens de bijeenkomst, welke op de opening van het gebouwencomplex volgde, zijn vele toespraken gehou den. Jhr. De Casembroot opende de rij van sprekers. Hij wenste het ge meentebestuur van harte geluk, waarbij hij zich in het bijzonder wend de tot de burgemeester, die enkele weken voor het einde van zijn ambte lijke loopbaan nog het voorrecht heeft het nieuwe gemeentehuis te betrek ken. Over de saamhorigheid van Schuddebeurs en Noordgouwe spre kend zeide de heer De Casem broot, hierin een bewijs te zien van de mogelijkheid tot gemeenschapszin in een klein dorp. „Bewaar dit koste lijk goed; het enige voor een gemeen te om springlevend te blijven'zo be sloot de Commissaris der Koningin. Namens de burgerij bood de heer M. Koster, voorzitter van de culture le vereniging in Noordgouwe, vervol gens een schilderij voor de raadszaal aap. Burgemeester Cornelis gaf als persoonlijk geschenk eveneens een schilderij. Wijkgebouw De geneeskundig inspecteur voor Zeeland, de heer J. R. van den Borgh, die hierna het woord voerde, zeide de mening te zijn toegedaan, dat het ge mis van een wijkgebouw de oorzaak wordt van onvoldoende praeventieve fezondheidszorg. De heer Van den orgh sprak ook zijn vreugde uit over het totstandkomen van het nieuwe Groene Kruisgebouw, annex badhuis, dat van zo groot belang is voor de opvoeding tot lichamelijke verzor ging- Burgemeester A. A. van Eeten en burgemeester S. Francke, resp. van Nieuwerkerk en Kerkwerve brachten de dank over van de in woners van deze gemeenten, die lange tijd na de ramp in Noord- Vervolg op pag. 2) De New Yorkse politie hield nauw lettend een oogje in het zeil, toen voor 'de Carnegie hall demonstranten te hoop liepen om te protesteren tegen het optreden van het Berlijnse phil- harmonische orkest, omdat de diri gent en de directeur ervan destijds lid zouden z\jn geweest van de Nazi- party. Meer dan 250 mensen verza melden zich voor het gebouw met spandoeken, waarop men o.m. kon lezen: „Wij houden van muziek, maar niet van Nazi's". Overigens was de zaal geheel uitverkocht. KORTE PREDICATIE GETHSEMANE. „En Hij ging een weinig verder Mattheus 2639a, Wij zouden die evangelisten niet kunnen gebruiken in onze ministeries van propaganda Welke beweging in deze wereld neemt het risico om over z'n leider zó te schrijven. Gelijk de evangelis ten dat doen over Jezus U leest daar van een bedroefd en beangst worden", van een „bedroefd zijn lot stervens toe", van een „bid den, om het voorbijgaan van de drinkbeker". En daarnaast worden u getekend discipelen, die de oproep van Jezus tot waakzaamheid beant woorden met geeuwen en slapen Toch schrijven die evangelisten dit omdat zij géén propagandisten van Jezus zijn, maar brengers van „evan gelie" „een goed bericht ,^En Jezus ging een weinig ver der't is slechts een kleinevoor het oog onbeduidende notitie Maar hier wordt aangeduid het unieke van Christus lijdensweg Hij is niet de grootste marte laar of held aller tijden. In dit „een weinig verdergaan" dan Zijn disci pelen wordt u en mij geproclameerd dat er Eén in deze wereld is, die daar gaat staan, waar wij niet kun nen staan n.l. voor het Aange zicht van een Heilig God. beoorloogd door onheilige mensen Jezus Chris tus gaat daar staan, alléén en plaats vervangend Wat het betekent deze plaats in te nemen Christus' ge- bedsstrijd onthult het. Wié deze plaats inneemt Christus' gebeds- strijd laat ons niet in het onzekere: dè Rechtvaardige. Die Gods wil laat zegevieren over Zijn wil Als vanzelf moet ik denken aan die andere hof, de hof van Eden, waar er één staat tegenover God en zijn wil stelt anti de wil van Zijn Schepper. Herkent u uzelf in deze eerste Adam Jezus Christus gaat als de tweede Adam voor deze zonde boeten. Eu achter elke boom in de hof fluistert een duivel om Hem van dit reddings werk af te brengen. Is het wel be steed aan geeuwende, slapende dis cipelen Maar Zijn gebed eindigt in „Uw wil geschiede"Wij hebben geen Hogepriester, die niet kan medevoe- len met onze zwakhedenHebr. 1, 15). Omdat Hij een weinig verder ge gaan is tot in het oordeel Gods over onze zonde, kunnen wij verder gaan. Hem volgen wordt nu de vreugde volle oproep over ons leven Nergens kunnen wy komen of onze Christus is daar reeds geweest. Noch dood, noch leven, noch heden, noch toekomst, niets kan ons scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus onze Heer Vlissingen. W. M. MAAS. DE VERWACHT. NOORDWESTEN WIND. Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krach tige Noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gis teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1