Eden wekt beide partijen op ai te zien van wapengeweld 1850 klankbord) Voor vernieuwing handelsvloot millioen nodig MR. BOUMAN WEIGERT ZIJN BESCHULDIGING IN TE TREKKEN Een BOEK van VRIJDAG 4 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BESPREKINGEN OVER EN OP FORMOSA Dulles hesprak met Tsjang Kai-Sjek de huidige situatie Sir Anthony Eden, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft Donderdag- in Nieuw Delhi de beide partyen in het conflict om Formosa opgeroepen een aanwijzing te geven, dat zy afzien van het gebruik van geweld. Daardoor zou het oplossen van het vraagstuk gemakkelyker wor den. Groot-Brittannïë tracht te komen tot een toestand, waarin regeling van de kwestie door overleg en verzoening mogelijk zal zijn, zo verklaarde de Britse minister op een persconferentie in de Indiase hoofdstad. Deze toestand zou volgens hem zeker gemakkelijker te bereiken zyn, als bei de partyen in het conflict te kennen geven, dat zy bereid zyn af te zien van het gebruik van geweld. Op vragen van journalisten over de mogelijkheid van een conferentie over de Formosaanse kwestie in de trant van de Geneefse conferentie over In- do-China, antwoordde Eden, dat hij tevoren op twee punten zekerheid zou willen hebben, n.l. of er de een of an dere basis van overeenstemming is over wat op de conferentie zou wor den gedaan en wie de conferentie zou den bijwonen. Deze punten zijn tot dusver nog niet geregeld, aldus Eden. Dulles op Formosa Minister Foster Dulles is gisteren per vliegtuig uit Manilla op Formosa aangekomen, waar hij besprekingen voerde met generaal Tsjiang Kai-Sjek. Direct na aankomst te Taipeh wissel de Dulles met zijn nationalistische collega, George Jeh, de ratificatie-oor- konden van het Amerikaans-nationa listische verdrag voor wederzijdse bij stand uit, dat daardoor van kracht werd. In dit verdrag, dat in December in Washington werd getekend, namen de Ver. Staten de verplichting op zich te helpen bij de verdediging van Formosa, de Pescadores en andere „belendende posities" tegen commu nistische aanvallen. Dulles noemde dit verdrag een „krachtig afweermiddel tegen verdere communistische agressie in het, Wes- tea van het Stille Oceaangebied" en een versterking van de „algemene po sitie van de vrije wereld bij haar stre ven naar duurzame vrede en veilig heid". Quemoy en Matsoe Na de lunch begon de gedachten- wisseling tussen Dulles en Tsjiang Cocteau lid van de Franse academie De dichter en schrijver Jean Cocteau (65) is Donderdag door de Academie "Frangaise tot lid gekozen in de plaats van de overleden romanschrijver Je rome Tharaud. Cocteau kreeg 17 stemmen. De voor naamste andere candidaat voor de va cante zetel, de kenner der Latijnse klassieken en ex-minister in de rege ring van Vichy, Jerome Carcopmo kreeg elf stemmen. Cocteau is een veelzijdig man, die veel heeft gepubliceerd en gedaan. Hij schreef gedichten, romans en toneel stukken. Hij is tevens een talentvol tekenaar en illustrator. Ook de ballet- •n filmkunst hebben verscheidene werken aan hem te danken. Prinses Margaret terug in Londen Prinses Margaret is Donderdagoch tend na haar reis van een maand door Brits West-Indië bruingebrand in Londen teruggekeerd, waar zij we gens de kou haar bontmantel nauw om zich heen sloeg. Koningin Elizabeth, de hertog van Edinburgh en hun kinderen, de konin gin-moeder en een grote menigte wa ren ter begroeting aanwezig. OFFICIEREN. Dit zei Frangois Poncet (Frans ambassadeur in Duitsland): Officieren zijn de gelukkigste mensen. Zij hebben altijd iemand boven zich, die bevelen geeft en altijd iemand on der zich, die de bevelen uitvoert. ZEEP. Het filmsterretje Grace Kelly in Amerika heeft haar föto beschik baar gesteld voor zeepadvertenties. Via die advertenties zegt ze aan millioenen Amerikanen, dat ze haar fraaie ge- laatsteint dankt aan het gebruik van een bepaald soort zeep. Geïnterviewd door een redactrice van het blad „Sun-Times" te Chicago moest Grace bekennen.: „De waarheid is, dat ik me wel nadrukkelijk er voor wacht ooit zeep op mijn gezicht te doen". KWEKER. De kweker John T. Southwell in St. Louis heeft gelegen heid gekregen om acht jaar lang (in de gevangenis) na te denken over het kweken van de blauwe roos. Hij had met die roos geadverteerd en hij ver zond voor 700.000 dollar aan bestel lingen. Toen de rozenstruiken in bloei kwamen, bleek, dat hij gewone ro.de rozen had geleverd!! TEVEEL. Richard C. Burke, een 21- jarige marineman in Cambridge (Ver. Staten) kreeg prompt echtscheiding van zijn 25-jarige vrouwtje, nadat hij aan de rechter had verteld, dat ze haar negen voorgaande huwelijken voor hem verzwegen had!!! HARD LOPEN. Een man in Glasgow (Engeland) stal een bedrag van onge veer 300 pond sterling. Men zat hem achterna en zo ontzettend hard moest hij lopen, dat hij 290 pond verloor. Toen hij er in slaagde te ontsnappen had hij nog maar 10 pond in de vermoedelijk wel trillende han den Kai-Sjek over Quemoy en de Matsoe- eilanden, zo wordt van nationalisti sche zijde vernomen. Dulles zou Tsjiang gepolst hebben over de moge lijkheid van een ontruiming van deze eilanden door de nationalisten. Tsjiang zou echter te kennen hebben gegeven zulks niet te kunnen doen, omdat een dergelijke maatregel het moreel van de nationalisten op Formosa en elders te zeer zou aantasten. Bij zijn vertrek naar de Verenigde Staten na een bezoek van zes uur aan Formosa zei Dulles, dat Quemoy en de Matsoe-eilanden misschien zullen worden opgenomen in het gebied van de gemeenschappelijke verdediging als president Eisenhower dat dienstig acht om de verdediging van Formosa en de Pescadores te verzekeren. Contact in Moskou Britse en Indiase diplomaten in Moskou staan, volgens gezaghebben de kringen in de Russische hoofd stad, op het ogenblik weer in con tact met de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow, over stappen teneinde te komen tot een op lossing van de kwestie Formosa. Volgens betrouwbare kringen is de Russische regering oprecht in haar pogingen om tot een oplossing van dit probleem te komen en verlangend om hierover in de strikste geheim houding besprekingen te voeren. „Geen censuur", volgens Verenigde Naties Een zegsman van de Verenigde Na ties heeft Donderdag verklaard, dat er absoluut geen sprake was van cen suur, toen de voorlichtingsdienst van de Verenigde Naties te Genève Woens dag een telefoongesprek van een Ne derlandse radiocommentator verbrak. Zoals gemeld, betrof het een gesprek van de heer Bob Kroon met de N.C. R.V. Van de zijde van de Verenigde Na ties werd verklaard, dat de V.N. nog nooit de tekst van een radiocorres pondent hadden ingezien voor deze werd doorgegeven. „De correspondenten bij de Verenig de Naties mogen echter slechts van de faciliteiten van de V.N. gebruik maken wanneer het V.N.-aangelegenheden betreft. En aangezien deze correspon dent niet V.N.-nieuws in zijn uitzen ding betrok, werd de verbinding ver broken", aldus de zegsman. Villa nabij Zeist brandde geheel uit Woensdagmiddag omstreeks half één is in een woning te Bos en Duin, gemeente Zeist, brand ontstaan, ver moedelijk doordat vonken uit de schoorsteen op het rieten dak vielen. Nevelblussers werden naar de plaats van de brand gebracht, doch ondanks het krachtig optreden van de brand weer, geassisteerd door militairen van het vliegkamp Soesterberg, waar de brand van de verkeerstoren af was waargenomen, kon men niet verhinde ren, dat de villa geheel uitbrandde. Een in de omgeving wonende man, die behulpzaam was bij de blussings- werkzaamheden, werd door het in stortende dak getroffen en moest met een ernstige wond aan de hand naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd wor den. Verzekering dekt slechts gedeel telijk de schade. ZAAK-JUNGSCHLAGER Verdediger contra staatspolitie De tweede zitting in de zaak-Junschlager, die Woensdag in het gebouw van het landgerecht in Djakarta is voortgezet, heeft slechts matige pu blieke belangstelling getrokken. De officier van justitie, mr. Soenario, las na de aanvang van de zitting een protest voor van de staatspolitie tegen de woorden, die op de vorige zitting door de verdediger, mr. Bouman, aan het adres van de staatspolitie zijn gericht. Toen tydens deze zitting de getuige Manoch, mr. Bouman be schuldigde van een poging tot omkoping had mr. Bouman gezegd: „Dit is een afgryselijke leugen, zoals deze gehele zaak een afgryselijke leugen is". Mr. Bouman had voorts gezegd: „De methoden die de staatspolitie ge bruikt, gaan alle perken te buiten. Ik kan u een betalingsstaat overleggen, waardoor kan worden aangetoond, dat de getuige Manoch over de maand December een bedrag van 7ï9 rupia'ns heeft ontvangen als nelper van de po litie". Mr. Bouman noemde voorts de beschuldiging van Manoch aan zijn adres geuit: „Een typisch beeld van de werkwijze van de staatspolitie". De officier van justitie verzocht de rechter een berisping te geven voor deze uitlatingen. Mr. Bouman zeide, dat hij de be schuldiging onmogelijk kon intrekken ten aanzien van iedereen van de staatspolitie. Hij wil juist bewijzen, dat deze zaak door de politie is ge maakt. „Als ik dat niet mag, kan ik evengoed de verdediging neerleggen". Daarop werd de getuige Manoch in de rechtszaal toegelaten. De verdedi ger, mr. Bouman, las een onder ede afgelegde verklaring voor van de ty dens het proces genoemde Arnol Syn- ja, die thans in Nederland verblijft, waarin deze verklaart met verlof in Nederland te hebben vertoefd op het tijdstip, dat hij volgens Manoch op de onderneming „Serpong" was gedeta cheerd. De rest van de zitting was gewijd aan het verhoor van getuige Manoch, dat grotendeels onverstaanbaar was. Verklaring. Het Indonesische Hoge Commissa riaat in Den Haag heeft gisteren in een verklaring aan de pers het protest van prof. mr. J. M. van Bemmelen en mevr. mr. D. HazewinkelSuringa te gen de wijze, waarop Nederlanders en Indonesiërs door. de Indonesische po litie worden gedwongen bekentenis sen af te leggen in tegen hen aanhan gig gemaakte zaken, „niet alleen licht vaardig, maar zelfs misleidend" ge noemd. Mr. Stoffels naar Indonesië? Verdediging R.M.S.'leiders De algemene vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken, dr. J. P. Nikijuluw, deelt mede, dat de advocaat mr. P Stoffels in Amster dam bericht heeft ontvangen, dat de R.M.S.-leïders, die thans voor de mi litaire rechtbank te Djokja terecht staan, wel prijs stellen op zijn rechts kundige bijstand. Op verzoek an dr. Nikijuluw zal mr. Stoffels zo spoedig mogelijk naar Djokja reizen. Het wachten is thans op een visum van de Indonesische regering. Van mr. Stoffels verneemt het „Alg. Hbl." dat deze zich via een In donesische advocaat in verbinding had gesteld met de betrokken R.M.S. leiders. In de Indonesische verklaring wordt o.a. gezegd, dat het openbare gerechte lijke onderzoek zal moeten uitwijzen of er complotten (tegen de Indonesi sche staat) zijn geweest en of de ver dachten daaraan schuldig zijn. „De lichtvaardige conclusies zijn in flagrante strijd met de meest elemen taire beginselen van het strafproces recht, aangezien alleen het gerechte lijke onderzoek de juistheid van een opgegeven alibi kan vaststellen, ter wijl verklaringen van verdachten zelf zonder meer nimmer als bewijs kun nen worden aangenomen", aldus deze verklaring. Nederlanders verkopen vis in België Te Oostende N.V. opgericht Het verbond der Belgische zeevis serij heeft een communiqué uitgege ven waarin o.a. wordt verklaard: „Ongeveer een maand geleden werd te Oostende een naamloze vennoot schap opgericht, die geheel door Ne derlanders werd gevormd en die zich bezig hield met de vishandel. De on gerustheid, die hierdoor onder de Bel gische vishandelaren ontstond bleek niet zonder grond te zyn, want op 28 Februari werd een partij gefiletteerde zeebaars, voorzien van een attest van oorsprong der Nederlandse regering via de grenspost Schapenbrug naar genoemde firma verzonden. Zeebaars wordt evenwel niet door Nederlandse vaartuigen gevangen om de eenvoudige reden dat deze zich niet naar IJsland begeven waar deze vis voorkomt. Niettemin was deze zeebaars echter in het bezit van een officieel attest van herkomst. De Nederlandse overheid, zo gaat het communiqué verder, beweerde eerst dat de vis door Duitse vaartui gen in Nederlandse havens was aan gevoerd. Later werd echter erkend dat <le vis weliswaar in Duitsland was aangekocht doch in Nederland werd gefilleteerd. De Belgische reders en de vishandelaars hebben bij de rege ring geprotesteerd tegen de vestiging van het Nederlandse visbedryf te Oostende en tegen de unfaire practij- ken der Nederlandse officiële instan ties!!, zo heet het tenslotte in het communiqué. De Hongaarse scheikundige Had ju, geeft hier voor het Parijse publiek een demonstratie van een wonderlijk product, dat hij schiep na jaren van nauwgezette onderzoekingen. Het nieuwe middel, dat ,J?orcylor" heet maakt alle stoffen vrijwel „gat-echt" Nadat Hadju een stuk weefsel met Forcyclor had behandeld, hield hij het tegen een amarilsteen, en telde hij de omwentelingen. Een lapje ka. toen, dat normaal na 900 omwente- lingen een gat vertoonde, bleek zélfs na 10.000 omwentelingen van de steen, na gedrenkt te zijn in het won- der-preparaat, volkomen gaaf. Het Wereldgebeuren Neutrale bestandscommissie in Korea V.S. accoord met ontbinding Uit welingelichte lering in Washing ton is Donderdag vernomen dat de Verenigde Staten Zweden en Zwitser land er van op de hoogte hebben ge steld dat zij accoord gaan met het voorstel van die landen om de neutra le bestandscommissie in Korea te ont binden. In de nota spreken de Verenigde Staten de hoop uit dat Zweden en Zwitserland in hun komende onder handelingen over deze kwestie met de Chinese communisten overeen stemming zullen kunnen bereiken. Kardinaal Segura gevraagd zich terug te trekken? Kardinaal Pedro Segura, aartsbis schop van Sevilla, die als vervolger der Protestanten bekend staat, zou door de Heilige Stoel zijn uitgenodigd zich in een klooster in zyn geboorte stad Burgos terug te trekken. De kardinaal zou verklaard hebben, dat hij niet van plan is zijn aartsbisdom te verlaten. Geheimen In Moskou woont thans prof. Bruno Pontecorvo, Hij werd m Italië ge boren en hij studeerde natuurkun de aan de universiteit van Rome. In de dertiger jaren vluchtte hij uit Italië, waar fascisme en anti-semietis me hem het leven moeilijk maakten, naar Parijs en in 1940 zette hij die vlucht voort naar Canada, waar hij Brits onderdaan werd. Tijdens de tweede wereldoorlog werkte hij in atoom-laboratoria. Dat werk zette hij in 1948 voort in Enge land, waar hij verbonden was aan het Harwell laboratorium. Hij moet toen de plicht tot geheim houding geschonden hebben, want na dat hij in 1950 zijn ouders in Italië had bezocht, verdween hij met zijn echtgenote en drie kinderen naar Rus land. Aangenomen mag worden, dat hij aan de Russen belangrijke informaties verschafte over de productie van atoom-energie. Deze professor Pontecorvo heeft het vorige week nodig geoor deeld in Moskou een verklaring te publiceren, waarin hij zegt, dat de Russen slechts uit zijn op „vredes"-ge- bruik van de atoomkracht en dat zij een verbod van de atoombom wensen. Hij beschuldigde de „kapitalisti sche" landen er van, dat ze een atoom oorlog wilden riskeren. Het is wel duidelijk, waarom de Rus sen thans professor Bontecorvo laten optreden in hun ^ropaganda-actie voor de Russische ontwapeningsvoor stellen. Te Londen is immers de kleine com missie .bijeen, die in opdracht van de Verenigde Naties de ontwapenings mogelijkheden onderzoekt. In die commissie pleit de Rus Gro- myko thans voor een atoombom-ver bod. Ofschoon de onderhandelingen geheim zijn, is al gebleken, dat er er gens een „lek" zit. De Moskouse radio wist op de dag, dat Gromyko zijn ontwapeningsvoor stellen bij de commissie indiende, reeds de voornaamste inhoud van die voorstellen mede te delen. Ook het Engelse communistische blad „Daily Worker" publiceerde die voornaamste inhoud. De commissieleden uit de Westerse landen waren nogal verbolgen over de schending van de geheimhouding. Deze geheimhouding is namelijk het enige middel om de ontwapeningsbe sprekingen buiten de sfeer van de ru moerige politieke propaganda te hou den, waartoe de Russen zo graag hun toevlucht nemen. Toen verwijten tot Gromyko ge richt werden, ontkende hij van enigerlei schending te weten. Het verslag in de „Daily Worker" van de op 25 Februari gehouden openingszitting der conferentie was echter zo nauwkeurig, dat er zonder twijfel van Russische zijde een indis cretie is gepleegd. Dat voorspelt weinig goeds voor de onderhandelingen, want- men kan er uit afleiden, dat het de Russen toch alleen maar om propagandastunts te doen is. Volgens de „Daily Worker" heeft Gromyko zich bereid verklaard het geheime gesprek over de Engels- Franse ontwapeningsvoorstellen voort- te zetten. Daarnaast zou hij echter nog dit jaar een grote openbare wereldontwapeningsconferentie wen sen. Op 1 Maart is de commissie weder om bijeen geweest, maar over die be sprekingen is niets uitgelekt. Men vermoedt echter dat gesproken is over het beperken van de „conven tionele" strijdkrachten en dat op dit punt geen enkele vordering is ge maakt. In Engelse regeringskringen ver wacht men niet, dat het tot een ver bod van atoomwapens zal komen, want de controle op zo'n verbod is welhaast ondoenlijk. Men houdt het liever op Sir William Penney, de Britse atoomgeleerde, die medegedeeld heeft, dat hij de water stofbommen heel wat goedkoper kan maken dan de concurrerende landen. SITUATIE DER KOOPVAARDIJ Ook gebrek aan voldoende passagiersschepen Met ruime medewerking' van de Nederlandsche Reedersvereniging is door het directoraat-generaal voor de Scheepvaart een onderzoek ingesteld naar de situatie der koopvaardij hier te lande. De resultaten zijn neergelegd in een rapport, dat dezer dagen aan de minister voor Verkeer en Waterstaat werd overgelegd. In de na-oorlogse periode (1946 t/m 1953) werd een to taal bedrag van ca. 1.421 millioen voor nieuwbouw en aankoop van gerede scheepsruimte geïnvesteerd, waaronder begrepen vergoedingen uit hoofde van reconstructie-regelingen ten bedrage van ruim 415 millioen. Tegen deze achtergrond en in aanmer king nemende dat de kosten van nieuwbouw heden ten dage tot het viervoudige (voor passagiersschepen ruim het zesvoudige) bedragen van die van 1939, heeft de commissie een onderzoek ingesteld naar de finan ciële consequenties van dè vervanging der overige tonnage en de schepen van oorlogsmakely. Dit onderzoek is gebaseerd op een enquête per 1 Juli 1953 gehouden onder 35 Nederlandse grote vaart-rederijen. Oorlogstonnage. Bij het bestuderen van de leeftijds opbouw der vloot blijkt, dat de ge middelde leeftijd 11.6 jaar bedraagt. Dit zou niet verontrustend zijn, ware het niet, dat dit gemiddelde een ge flatteerd beeld geeft door de on evenwichtige leeftijdsopbouw en voorts doordat een deel der tonnage, nl 675.000 brt. welke deel uitmaakt van de jeugdige schepen van 0-10 jaar wordt gevórmd door Ameri kaanse en andere tonnage, gebouwd gedurende de tweede wereldoorlog en kwalitatief minder goed. Aannemende dat de levensduur der normale tonnage 20 a 25 jaar is, zal de oorlogstonnage gemiddeld 5 jaar eerder moeten worden vervangen. Dit is zeker het geval, indien de concur rentie op de wereldmarkt, zoals deze op het ogenblik is, blijft aanhouden of zelfs zal toenemen. Gelet op de steeds in tonnage toe nemende vloten, o.a. onder Duitse, Italiaanse en Japanse vlag, welke met uiterst snelle en moderne schepen opereren, is het prestatie-vermogen van elk schip afzonderlijk van belang en men mag zich niet veroorloven de handelsvloot te oud te laten worden, dan wel langzame, minder economi- - - r sche of ook uit andere hoofde minder 1 problemen die een steeds groeiende >- bevolking aan ons land stelt, niet me de in de richting vin een uitbreiding hiervan te zoeken. financieringstekort rekening te hou den. Een redelijk betrouwbare becijfe ring van dit tekort achtte de commis sie niet mogelijk. Veel zal daarbij af hangen van de exploitatie-uitkomsten in de betrokken periode en van de gel dende bouwprijzen der schepen. De dekking van dit tekort kan wor den gezocht in een beroep op de kapi taalmarkt, dan wel in bouwsubsidies te verlenen door de overheid of door het bevorderen van maatregelen ter uitbreiding van de interne financie ring. Achterstand passagier svloot. Een apart hoofdstuk van het rap port is gewijd aan de kwantitatieve en kwalitatieve achterstand in de passagiersvloot. De vloot van passa giersschepen onder Nederlandse vlag is sedert 1940 zowel in omvang als in aantal schepen sterk achteruitge gaan. Vóór de oorlog bestond zij uit 49 schepen van tezamen rond 564.000 brt. per 1 Juli 1953 waren deze cijfers gedaald tot 31 schepen en 351.000 brt De gemiddelde leeftijd van de passa giersvloot was op laatstgenoemde da tum 17 jaar. Omtrent de wenselijkheid om naast het onderzoek naar vervanging ook aandacht te besteden aan uitbrei ding van de koopvaardijvloot in het algemeen, spreekt de commissie als haar mening uit dat er geen redenen zijn aan te wijzen om de oplossing van Zich baserend op de bouwprijzen 1953-'54 is naar schatting 1.850 milli oen nodig, te investeren in 10 jaar. Het is niét waarschijnlijk, dat de rede rijen deze 1.850 millioen kunnen op brengen. Men doet dus goed met een Een verbreding van de economische basis van ons volk in de scheepvaart ligt door de geaardheid van de bevol king en de economische-geografische positie van ons land voor de hand. William Penney, de Britse atoomge leerde, die een goedkope waterstof bom maakt. J. SLAUERHOFF Destijds wijdden we in dit blad een letterkundige kroniek aan de, in de Nimmer-Dralen reeks verschenen hedruk van Slauershoffs meesterlijke roman „De opstand van Guadalaja ra". Daarom volstaan we nu met het blote vermelden van de heruitgave van-deze roman in Slaurhoffs Verza melde Werken, Proza IV, bij dezelfde uitgever (Nijgh en van Ditbmar, 's-Gravenhage) (De bekende fraaie witte banden met goudopdruk). Het behoeft wel geen betoog dat we dit werk nogmaals ten zeerste aanbeve len. Dit deel Proza IV bevat een „Aanhangsel" met een aantal oor spronkelijke en vertaalde gedichten en het novelletje „Naklanken". H.W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5