£2,tui m W/Mm Middelburgs Muziekkorps viert honderdveertig jarig bestaan Zeeuwse Almanak BACH'S MATTHAUS PASSION IN AARDENBURGSE ST. BAAFSKERK VAN TOT PANG MOGELIJKHEDEN ROND DE AFSLUITING WESTERSCHELDE WIND EN ZON ZETTEN DOMPER OP IJSPRET IN ZEELAND s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 MAART 1955 OUDE SCHUTTERIJ MUZIEK Begin van nieuwe bloeiperiode thans aangebroken HONDERDVEERTIG JAAR LANG reeds zorgt het Middelburgs Mu ziekkorps, een van de oudste stedelijke blaasorkesten in den lande, voor harmoniemuzlek in de Zeeuwse hoofdstad. Honderdveertig jaar lang.,» Dat Is een lange en vaak bewogen periode, die haar begin heeft by de befaamde schutterij: „Daar komen de schutters, daar komen ze an...." Op de vierde Juni van het roemruchte jaar achttlenhonderdvyftien, namelijk twee weken vóórdat de Slag bij Waterloo werd geleverd, trokken de Mid delburgse Schutters, kloeke en besnorde mannen, ten strijde tegen de Fran sen onder commando van juist beëdigde officieren. Doornik in België was hun bestemming en uitgeleide werden zij gedaan door de Middelburgers endoor fiere Schuttersmuziek onder leiding van kapelmeester Falstré. Sindsdien is er èn in ^Middelburg èn in het korps héél veel veranderd, maar gelukkig ook nog veel gebleven. En het is thans de zorg van diegenen, die nu belast zyn met het bestuur van het Middelburgse Muziekkorps om de tradities van het verleden zinvol te bewaren in deze tyd, zodat dit stedelijk orkest ook nu een voorname plaats kan innemen in het huidige Middelburg se gemeenschapsleven. Donderdag aanstaande zal het onder leiding van di rigent Piet dc Rooy een jubileumconcert geven in de Concert- en Gehoor zaal en het is te hopen, dat dan opnieuw zal blijken, hoezeer Middelburg gesteld is op dit 36-leden tellende korps. Want inderdaad, zó kan men het stellen: Middelburg is gesteld op dit korps. Wanneer men de geschiedenis van deze Schutterijmuziek nagaat, dan blijkt immers steeds weer, hoe de burgerij in critieke perioden op de bres sprong, zodat het voortbestaan werd verzekerd Dat was vooral het geval in 1907, foen een einde kwam aan de eerste fase van het bestaan. In dit jaar namelijk werd de Schut terij opgeheven, waarmede een schil derachtig, maar tevens wat antiek geworden burgerverdedigi ng van het toneel verdween. Die schutterij kon men dus missen, maarde bijbe horende muziek geenszins. Er werd dan ook allerwege alarm geslagen met als gevolg de oprichting van een comité, dat zou nagaan m welke vorm de Schutterijmuziek voor Mid delburg behouden kon blijven. In die jaren was jui9t Jan Morks kapelmeester en onder zijn leiding was het korps uitgegroeid tot een muzikale élite, die alom in den lande bekendheid had verworven. De naam van Morks is nog altijd een begrip in de wereld van de harmonie- en fan fare-orkesten. Onlangs nog bracht 'n muziektijdschrift een uiterst sympa thiek artikel over deze begaafde mu sicus. Voortbestaan verzekerd In die dagen dus moest beslist wor den over het al of niet voortbestaan van deze stafmuziek. En er werd daartoe een vorm gevonden: opge richt werd namelijk de „Vereniging tot instandhouding van het Middel burgs Muziekkorps", bij welke in stelling de muzikanten als het ware in dienst kwamen. Nog altijd bestaat deze vorm. Vandaar ook, dat het uni form van het korps nog altijd in gro te ljjnen gelijk is aan het oude Schut terij-uniform, dat de leden een ver goeding overigens uiterst gering ontvangen voor repetities en concer ten en verder zijn er nog enkele an dere zaken, die rechtstreeks terug gaan tot de Schutterijtijd. In het bestuur van de „Vereniging tot instandhouding" maakten zich in de loop der jaren verscheidene Mid delburgers verdienstelijk voor het korps, o.a. de heer L. Leydesdorff, J. Ph. Doorenbos en vooral de secre taris, de heer P. Luteyn. ZQn zoon heeft thans dit werk overgenomen. Na de heer Morks trad in 1926 de heer Joh. H. Caro op als dirigent, doch na diens terugtreden in 1951 ontstonden er enkele moeilijkheden bij de benoeming van een opvolger, met als gevolg, dat het gehele be stuur van de Vereniging tot instand houding aftrad. Het dagelijks bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk", de heren L. A. Schenk, J. P. van 't Hof en L. M. Helder verklaarden zich bereid het bestuur waar te nemén en onder hun leiding kwam er aan de „gezagscri sis" een einde. Eerst was de heer Adriaan Kouse maker uit Goes enige tijd directeur en sinds 1954 treedt als zodanig op de heer Piet de Rooy uit Vlissingen. Het aantal werkende muzikanten dat teruggelopen was tot acht tien, bedraagt thans weer zes en dertig. Twee leden van het korps zijn nu ook in het bestuur der vereniging op genomen, terwijl verder de heer B. A. Hesselink als gemeenteraadslid lid van het bestuur is. Van het ge meentebestuur wordt namelijk een vaste subsidie ontvangen van f 1000 per jaar, alsmede bijdragen voor Mo lenwaterconcerten. T oekomstplannen Het Middelburgs Muziekkorps heeft voor de toekomst grote plannen en één daarvan is het stichten van een drumband. Daarvoor is echter geld nodig en nu wil men trachten het aantal contribuanten en begunsti gers van de „Vereniging tot instand houding" aanzienlijk te verhogen. En terecht wordt er daarbij op gewezen, welk een voorname plaats dit korps in de afgelopen honderdveertig jaar in het Middelburgse leven heeft ge had. Het is een stuk historie, doch te vens een stuk actualiteit, dat de steun van de Middelburgers niet kan mis sen. En omgekeerd kunnen de Mid delburgers het muziekcorps niet mis sen Wellicht Is het concert van Don derdag aanstaande waarvan de Avro een uitzending zal verzorgen niet alleen een afsluiting van een vaak vruchtbare periode, maar te vens het begin van een nieuwe bloei. Men heeft in elk geval weer jonge le den, die enthousiast met de ouderen willen meewerken aan de opbouw van het korps. Aan de muzikanten zal het niet liggen. Het woord is aan de Mid delburgers TRADITIE WORDT GEHANDHAAFD Uitvoering in twee delen Passiezondag 1955 zal in de Aar- denburgse Sint Baafskerk de Mat- thaus-Passion van Johann Sebastian Bach worden uitgevoerd, en mede daardoor zal de uitvoering van dit meesterwerk tot een jaarljjkse tradi tie in de gemeente Aardenburg wor den. Onder ere-voorzitterschap van bur gemeester J. M. A. C. van Dongen hebben de leden van het plaatselylce Bach-eomité zich beyverd om, in ver gelijking met de uitvoering van het vorige jaar, de noodzakelijk gebleken verbeteringen aan te brengen. Behalve door het aantrekken van bekwame kunstenaars heeft men een BURGEMEESTER. Een der aangename taken van een nieuwe burgemeester is zich op de hoogte te stellen van het onderwijs in zijn gemeente. Burgemeester A. Lokker van Waarde, die Dinsdag j.l. de ambtsketen ontving, bracht daartoe Woensdag een bezoek aan de kleuter school en de beide openbare scholen in de gemeente. Hij en zijn echtgenote, die hem vergezelde, werden allerhar telijkst ontvangen met zang en wel komstwoorden, voor welk eerbetoon de eerste burger blijk gaf van zijn er kentelijkheid. De kinderen ontvingen alle een tratactïe. BRIEVENBUS. Zij, die aan de Postweg en Vroon- JORIS Joris is gearriveerd in Middelburg, maar 't heeft heel wat voeten in de aarde gehad.' Joris is afgekomen op een adver tentieluidende: „Voor een speeltuin in Middelburg een mak ezeltje ge vraagd".. H\j kwam uit Apeldoorn, waarz'ti toenmalige eigenaar hem b\j de spoortoegengoed ingepakt, als vrachtgoed aanbood. „Zestig gul den", zo spralc een spoonvegman, waarop de ezelbezitter beleefd z'n hoed lichtte en met Joris de afdeling bagage weer verlied „Hij komt niet meer", zeiden ze in Middelburgmaar Joris kwam wel. Hij ging liften Eerst per auto naar Rotterdam, en vandaar per schip naar Veere. Als 't legendarische paard van Sinterklaas stond Joris parmantig aan dek van een binnenschip, dat dezer dagen Mid delburg binnenvoer. „Hemeltje"riep de Middelburgse speeltuinman, „is dat een ezel f 't Lijkt wel een bison!" De Middelburger werd echter ge rustgesteld: „U zult eens zien hoe hij opknapt als het maar eenmaal zomer is"! Wel, dat heeft men in goed ver trouwen aangenomen en Joris werd in triomf naar de speeltuin gebracht. Als laatste verrassing hief ezel Jo ris bij zijn aankomst een afgrijselijk gebalk aan, tot grote schrik van hon den en kippen in de omgeving. Maar 't hield ook weer vlug op. Jo ris liet alleen maar horen, dat hij in Middelburg gearriveerd was en ge zien de transportmoeilijkheden mocht dat ook wel even verkondigd worden! land te Kapelle wonen, moesten tot voor kort een lange wandeling ma ken, wanneer zij gebruik wensten te maken van de diensten van „Tante Pos", omdat alleen op het Kerkplein een brievenbus aanwezig was. Dit leed is thans geleden, want de PTT plaatste op de hoek Vroonlandsweg Postweg een brievenbus. JUBILEA. De Oosterstraat te Axel was Woens dag feestelijk versierd, want het echt paar L. KoekkoekJansen vierde er onder grote belangstelling zijn gou den huwelijksfeest. De heer F. Zegers te Axel vierde eveneens Woensdag zijn zilveren ju bileum als ambtenaar der Nederland se Spoorwegen. Collega's en vrienden kwamen hem feliciteren en enkele geschenken vielen hem ten deel. Te Aardenburg was de heer V. J. Sïerens dezer dagen 25 jaar in dienst bij de landbouwer R. de Rijke. Ook dit jubileum ging niet onopgemerkt voorbij. ZUIVELFABRIEK. De belangstelling, welke de Ooster- landse huisvrouwen aan de dag leg den om de nieuwe zuivelfabriek „De Duif" te Zierikzee te bezoeken, was dermate groot, dat drie autobussen no dig waren om de dames te bestemder plaatse te brengen. De bedrijfsleider was de 120 vrouwen tot gids in dit uiterst moderne bedrijf. In het „Huis van Nassau" aanschouwden de dames nog enkele films, waarna zij zich we derom huiswaarts begaven. BB-FILMS. Toen vorige week Woensdag te Oud- Vossemeer een afdeling van de orga nisatie „Bescherming Bevolking" werd ingesteld, kon de filmvoorstelling niet doorgaan. Dit verzuim werd Dinsdag avond goed gemaakt door de verto ning van een viertal instructiefilms in het „Hof van Holland". Buiten de le den, die zich vorige week meldden, waren anderen uit belangstelling mee gekomen. zo groot mogelijke volmaaktheid trachten te bereiken door een grondi ge restauratie van de St. Baafs, waarin onder meer het orgel werd vernieuwd, en door het aanbrengen van een podium, dat zowel aan de vi suele als aan de acoustische eisen te-»- gemoet komt. Het aantrekken van kunstenaars bleek enige moeilijkheden op te leve ren, vooral toen om verschillende re denen de datum van uitvoering een week vervroegd moest worden; van Palmzondag, 3 April naar Paaszon dag, 27 Maart. Daardoor moesten enkele ge vraagde solisten hun medewerking afzeggen. Desondanks is men er in geslaagd solisten en medewerkenden van naam te vinden. De Amerikaanse sopraan Uta Graf, die op tournee is door Europa en de van Nederlandse origine, doch in Ca- lifornië verblijfhoudende alt Elisa beth Vermeulen behoren tot de uit voerenden. Voorts werken mede, Lode Devos, de Brusselse tenor, die de Evangelistenpartij zal vertolken, Ot to Couperus, bariton, die de Christus partij zal zingen, Reinier Schweppe, tenor (aria's) en Leo Ketelaars en Hen Kroes (aria's en kleine party- en). Instrumentale solisten zijn Koen van Slogteren en Peter de Wildt, ho bo da caccia en hobo d'amore, Johan Feitkamp en Koos Verheul, fluit, Piet Lentz, viola da gamba, Hans Philips, clavecimbel. Alex Schellevis bespeelt het nieuw gebouwde orgel van de bekende intoneur D. A. Flen- trop. Het „Amsterdams Oratoriumkoor", 't Knapenkoor van de „Vredeascho- len" te Amsterdam en rt versterkte. „Rotterdams Kamerorkest" verlenen eveneens medewerking. Er zijn in to taal meer dan 250 uitvoerenden. De algehele leiding berust bij Piet van Egmond. VERBETERING INTERIEUR De uit het iaar 959 daterende Sint Baafskerk zal plaats bieden aan cir ca 1400 bezoekers, die dan over een „goede" plaats kunnen beschikken. Het podium zal amphitheatergewij- ze worden aangebracht. Ook ten aan zien van de verwarming van de kerk heeft men speciale voorzieningen ge troffen, terwijl het knapenkoor zoda nig zal worden opgesteld, dat het van uit elke hoek van de kerk gezien kan worden. Zeer belangrijk is ook, dat het podium van 50 tot 230 centimeter is verhoogd, wat niet alleen aan het „zicht" doch ook aan de acoustiek ten goede zal komen. Voor de uitvoering op 27 Maart a.s. heeft zich zowel in België als in Ne derland een ere-comité gevormd. In het Belgische ere-comité heeft o.a. zitting de minister-president, Van Acker, in het Nederlandse de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Ver wacht wordt, dat niet alleen in Ne derland. doch ook in België grote be langstelling zal blijken te bestaan. Besloten is, deze tweede uitvoering van Bach's Matthaus Passion in Aar denburg in twee gedeelten te doen ge schieden, het eerste deel vangt aan om 11.30 uur, het tweede om 15 uur. In hoeverre deze ingrijpende verande ring een verbetering zal blijken te zijn, dient nog te worden afgewacht. Advertentie Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel iM>nJsaJ Chr. Schooldag te Goes op 13 Mei a.s. Het 9e district van de Schoolraad houdt Vrijdag 13 Mei a.s. in „de Prins van Oranje" te Goes de jaarlijkse schooldag. Als sprekers zullen optreden de heer Aug. Weiss te Rotterdam over „Het zingen op de Chr. school" en de heer T. M. Gilius uit Weesp over „On ze buitenkerkelijke kinderen een vijf de colonne?" Voorts zal op deze dag een tentoon stelling van leermiddelen worden ge houden. „Bintje" mag uit de markt Het zal de handel mogelijk zijn in beperte mate de klei-aardappel „Bintje" in uitvoerkwaliteit aan de stichting in- en verkoop van aardap pelen Siva te verkopen. Dit is het resultaat van een bespre king tussen de minister van Land bouw, de heer S. L. Mansholt en ver tegenwoordigers van het Landbouw schap. De maatregel is genomen, omdat het met de uitvoer van lcleiaardappelen niet vlot, waardoor de uitvoerhandela ren en hun leveranciers in moeilijkhe den zijn geraakt. De aankopen van de Siva mogen niet leiden tot verhoging van de thans geldende aardappelprijzen. C.J.M.V. heeft 600 „gasladressen" nodig voor bondsdagen in Mei Zoals bekend, zullen op Woensdag 18 en Donderdag (Hemelvaartsdag) 19 Mei in Middelburg de nationale bondsdagen van de C.J.M.V. worden gehouden. Met de voorbereidingen hiervoor houdt zich sedert enige tijd een regelingscommissie bezig. Een belangrijk onderdeel van dit werk is het verzamelen van adressen van hoofdstedelingen, die bereid zijn de C.J.M.V.-ers van buiten de provincie voor de nacht van Woensdag 18 op Donderdag 19 Mei gastvrijheid te bie den. Hiei'toe werd een logiescommis- sie gevormd, die reeds een oproep tot de burgerij heeft gedaan. Zij mocht daarop reeds een aantal reacties ontvangen. In totaal zijn thans 40 50 aanmeldingen binnen gekomen. Wil men alle naar de Zeeuwse hoofdstad komende gasten onderdak brengen, dan zullen zeker ongeveer 600 adressen nodig zijn. De logiescommissie hoopt dan ook op meer medewerking van de zijde der burgerij. Zij staat onder voorzitter schap van de heer I. de Lange, Bleek 27, Middelburg. Zonnebloemwerk De Herv. Jeugdraad te Goes zal het zg.- Zonnebloemwerk, de arbeid on der werkende meisjes op kantoren, winkels e.d. ter hand nemen. Hiertoe is een speciale commissie gevormd. Het is de bedoeling om met een vor mingscursus aan de Vakschool de ion- ge meisjes voor te bereiden op him toekomstige taak als huisvrouw. Voor de ontspanning blijft de Jeugdraad zorgen. Men wil 1 September met dit werk starten. 40 jaar in dienst Dezer dagen was het 40 jaar gele den, dat de heer C. v. Sabben, onaf gebroken in dienst was op de hofste de van de familie Minderhoud te Bors- sele. Spaar nu reeds voor 'n „SANTEGA" costuum Alleenverkoop Mag. „Nieuw Engeland" FIRMA W. KOEJEMANS Lange Delft 19 Middelburg Sint Gregoriusdag in Zeeland Op Zondag 15 Mei a.s. zal de St. Gregoriusvereniging een z.g. Grego riusdag houden in de R.K. Kerk te Goes. Met deken Nieveen van Dykum zijn daarover reeds besprekingen ge houden en er is een voorlopig comi té van actie samengesteld. Alle R.K. Kerkzangers in Zeeland zullen worden opgeroepen om die dag naar Goes te komen om door gemeen schappelijke studie en door gemeen- meensehappelijke zang nieuwe inspi ratie te ontvangen voor hun. taak. Waarschijnlijk zullen de knapen van de Haarlemse Koorschool en de zangers van de Kathedrale Basiliek St. Bavo op die dag een uitvoering geven. Daarnaast is het echter de be doeling om ook de Zeeuwse zangers zelf actief te doen deelnemen door het uitvoeren van verschillende ge zangen. Nieuwe toren in Ouwerkerk Raad aanvaardt plan De gemeenteraad van Ouwerkerk, welke Woensdag in openbare verga dering bijeenkwam onder leiding van burgemeester J. Romijn, besloot na enige gedachtemvisseling met alge mene stemmen het bouwplan voor een nieuwe toren goed te keuren. En- raadsleden vreesden, dat de toren niet in de gemeente zou passen, maar na een uitvoerige uiteenzetting hecht te men zyn fiat aan het plan. De nieu we toren is een betonconstructie met aan de buitenzijde bouwsteen er om heen geklampt. In de discussie staken enige leden hun misnoegen over het ontwerp niet onder stoelen of ban ken. Wethouder C. P. Kuijper verge leek de te bouwen toren met een fa brieksschoorsteen en de heer A. Hage ging zelfs zover, dat hij van een „panlat" sprak; dit alles in vergelij king met ae massale toren, welke de gemeente voorheen bezat. Voorraad mosselen uitgeput. De voorraad consumptiemosse len in de Zeeuwse stromen is zo goed als uitgeput. In de maand Fe bruari werden nog 2900 tonnen Zeeuwse mosselen afgeleverd, tegen 11445 tonnen uit de Waddenzee. Tengevolge van de vorst ligt de verzending stil en het ziet er niet naar uit, dat deze verzending ook niet meer op gang zal komen wan neer men vast wil houden aan 26 Maart om het seizoen te beëindigen. (Slot van pagina 1) de. Het schutten bij Temeuzen kan dan vervallen en het bouwen van de dure nieuwe sluis wordt wellicht overbodig. De scheepvaart op de afge sloten Schelde zou veel veiliger wor den; de geulen zouden zich niet meer verplaatsen; de vaarweg zou kunnen worden genormaliseerd en bebakend. Door het baggeren van twee geulen, waarvoor op deze brede rivierarm ruimschoots ruimte aanwezig is, kan de binnenvaart en buitenvaart wor den gescheiden, waardoor de veilig heid van het bevaren dezer rivier aan zienlijk zou toenemen. De afgesloten Schelde zal geheel verzoeten: hetzelfde zal het geval zyn met het kanaal TemeuzenGent, zo dat op dit kanaal geen maatregelen ter bestrijding van het zoutgevaar be hoeven te worden genomen. Het zoet waterprobleem van Zeeuwsch-Vlaan- deren zou zyn opgelost. Inpoldering van enkele duizenden hectaren vruchtbaar land, waaronder het verdronken land van Saaftinge, zal zonder bezwaar en zonder hoge kosten kunnen geschieden omdat de dyken niet meer stormvloedkerend behoeven te zyn. De veerverbinding Vlissingen Breskens kan worden opgeheven; Zeeuwsch-Vlaanderen zou uit zyn iso lement zijn verlost. Een kustverbin- ding van de Zoute tet Den Helder zou tot stand zijn gekomen. Tegenover de enorme kosten van afsluiting der Schelde zijn volgens zeer globale ramingen ook enorme be sparingen mogelijk, namelijk: a. mindere kosten voor dijkverster king in Nederland en België: 500 mil- lioen. b. besparing op het kanaal Temeu zenGent: 50 mïllioen. c. vervallen van de veerverbinding' VlissingenBreskens; lagere inpol- deringskosten van buitengronden; op heffing van de verzilting in Zeeuwsch Vlaanderen; mogelijkheid van zoet watervoorziening, ènz.: 50 millioen, tezamen 600 millioen gulden. 2e. Indien zou blijken, dat afslui ting van de Schelde aan de mond technisch niet uitvoerbaar is, of dat het openhouden van de buitengeul niet bevredigend kan worden opge lost, dan zal nog kunnen worden on derzocht de afsluiting van de Schelde ongeveer in de lijn KruinïngenPerk- polder met gelijktijdige doorgraving van de vooruitstekende punt van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen bij Ossenisse. In dit gegraven gedeelte kunnen de toegangssluizen voor Antwerpen wor den gebouwd, terwijl de vaargeul op het afgesloten deel van de Schelde zal kunnen worden genormaliseerd. De eb- en vloedbeweging op het openblijvende gedeelte der Schelde „STRANDLEVEN" IN VLISSINGEN Wim Edelman waagt het er toch op in Oostburg De wind is er de hoofdschuldige van dat het ijs op verschillende plaatsen in de provincie Zeeland zwak en on betrouwbaar is. Het „doorvriezen" is namelijk door de straffe wind ernstig belemmerd, zodat in de meeste Zeeuw se gemeenten de ijspret zeer beperkt is. In Oostburg heeft men desondanks voor vandaag een langebaan-wedstrijd op het programma gezet, welke om tien uur zal aanvangen. Tijdens deze wedstrijd, welke door de K.N.S.B. wordt georganiseerd, zullen de 500 en 3000 meter verreden worden. Wim Edelman uit Reeuwijk, die eerste werd op de nationale rijderijen te Eindhoven, zal ook van de partij zijn. De wedstrijden in Oostburg zul len door het deelnemen van deze 18- jarige crack dus wel een bijzonder ka rakter dragen. Overigens is het met de ijspret in de provincie maar droevig gesteld. In Vlissingen werd vrijwel niet ge- JANSENc T1LANUS AdvertentieJ Onze dicht geweven lakens en slopen zijn noch te laken, noch te slopen. schaatst. Het vrolijke Maartzonnetje lokte zelfs tientallen naar de boule vard Op het strand vermaakten zich tal van jongeren, waardoor het geheel een zomerse indruk maakte De Middelburgse politie heeft ge durende de laatste dagen het ijs in de vesten enkele malen doen keuren. De hoofdstedelmgen-schaatsiiefhebbers komen er dit jaar nogal bekaaid van af. De vijvers in „Toorenvliedt" kon den niet worden vrijgegeven en de tennisbaan in het park „De Veste" werd niet bespoten, daar de inwer king van de zon nadelig is voor de gravellaag van de baan. In Zuid-Beveland hebben enkelen het gewaagd de ijzers onder te bin den. Op plassen en kreken werd me nig baantje gereden. Daarentegen was er op Schouwen Duiveland weinig activiteit op de gladde baan. In Zie rikzee was er in het geheel geen ijs- vreugde te beleven. De zwakheid en onbetrouwbaarheid van het ijs werden nog eens geaccen tueerd door het ongeluk, dat de der tienjarige zoon van de heer Chr. Da gevos te Kloetinge Donderdag over kwam. Welgemoed was de knaap op de „Vate" aan het schaatsen toen hij plotseling door het ijs zakte. Geluk kig wist hij zich in veiligheid te stel len. Op de vijver waren het de zoontjes van burgemeester Scliimmelpenninck van der Oye en van de heer Schot, die een nat pak opliepen. Daar bleef het bij, want ook zij konden zich bij tijds redden. zal vermoedelijk voldoende zjjn voor het instandhouden van de buitenvaargeul. De voordelen voor het kanaal TerneuzenGent kunnen in dit geval evenwel niet worden geïn casseerd. Er zullen echter andere mogelijk heden ontstaan voor het kanaal Ant werpenMoerdyk. Zoals bekend, is dit kanaal gepro jecteerd vanaf de dokken te Antwer pen naar de Nederlandse grens op een peil van 1.68 meter -}- N.A.P. (dit is het peil van de dokken) en vanaf de Nederlandse grens via de Oostelijke punt van de Oosterschelde naar de Moerdijk tegenover de monding van de Dordtse Kil. Indien aan liet afgesloten deel van de Westerschelde een peil wordt ge geven van 1.68 meter -j- N.A.P., dan wordt het Zuidelijk deel van het Ant werpenMoerdijkkanaal overbodig en behoeft slechts de landengte van het Kreekrak te worden doorgegra ven met een sluizencomplex in aeze landengte. Het kanaal door Zuid-Beveland moet in stand blijven voor de vaart op Terneuzen en naar Gent. Het afgesloten deel van de Wester schelde is voldoende breed voor het baggeren van twee vaargeulen, waar door op de Schelde binnen- en buiten- vaart kunnen worden gescheiden. Het land van Saaftinge en de slik ken van Ossenisse kunnen zonder be zwaar en met betrekkelijk geringe kosten worden ingepolderd. Het overtollige zóete water van de Westerschelde zou geloosd kunnen worden op de Oosterschelde, waar door deze zee-arm veel sneller en ge makkelijker zal verzoeten. Het openblijvende deel van de Wes terschelde zal dan daarentegen ge heel verzilten en vermoedelijk ge schikt worden voor de teelt van mos selen en oesters. De oesterteelt en mosselteelt zou dan moeten worden overgeplaatst van de Oosterschelde naar de Westerschelde, maar in de nabijheid blijven van Yerseke. (De vloot van Yerseke zou naar Hans- weert kunnen worden overgebracht). Een nadeel is dat de dijken langs het openblijvende deel van de Wester schelde over een bepaalde afstand extra zullen moeten worden ver hoogd, zo besloot spreker. Oesterveiling uitgesteld Donderdag zou in Yerseke de eer ste veiling van jonge oesters worden gehouden, waartoe onlangs een coö peratieve vereniging werd opgericht. In verband met de vorst is deze vei ling echter tot nader order uitgesteld moeten worden. Examens Op het onlangs in de Technische School in Middelburg gehouden exa men van het Leerlingenstelsel Vak opleiding voor het Smeden-, Con structie- en Machinereparatiebedrijf in Nederland (Smecoma) slaagden de volgende leerlingen: J. P. Bouter- se, Kwadendamme, patroon G. v. Damme, 's-Gravenpolder; E. P. Geurs, Kwadendamme, patroon A. Scheele, HoedekenskerkeA. Joosse, Schore. patroon C. Sanderse, Schore; L. Meiers, Veere, patroon L. Meijers, Veere; E. Saman, Zierikzee, patroon E. Saman, Zierikzee. Onmiddellijke verlich ting en spoedige gene zing door betten me. het snelwerkende, ontsmet tende huidgeneesmiddel Vlissingen Alhambra: „Zij, die zich verkopen" (18 j.), 19 en 21 u.: Luxor: „Boem bü de luchtmacht" (aJ.) 20 u. Middelburg Electro: „In de schaduw van een kroon", (14 j.), 19 en 21.15 uur; Concert- en Gehoorzaal: N.R.V. Z.V.U., lezing met kleurenfilm „Balkan-symphonie" over Joego-Sla- vië 20 uur. Goes Grand: „Zij, die zich verkopen" (18 jaar), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2