iSi PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BêéHI Britse regering stelt Israël verantwoordelijk Afsluiting Westerschelde tussen Vlissingen en Breskens BILT VEERTIG RUSSISCHE SOLDATEN ZOUDEN ZIJN OMGEKOMEN KAMERZITTING GESCHORST NA ONBESCHRIJFELIJK TUMULT VERWACHT. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. m van 1_5 regele 1.—. Iedere regel AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. meer 20 cent. „Brieven of adrei abonnementsprïjs 47 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau v. d. Blad- a ccnt n eer. week, 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 N 353300 P.Z.C.. Middelburg, per kw. Losse nummers 10 cent. But. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, NA HET INCIDENT BIJ GAZA Veiligheidsraad bespreekt vandaag klacht van Egypte De Britse regering houdt Israël, blijkens een officiële mededeling aan dit land, verantwoordelijk voor het incident bij Gaza. Londen spreekt van een „aanval met voorbedachten iade" op de Egyptische troepen. De minister van staat, Anthony Nutting, lie de Israëlische ambassadeur bij zich komen en deelde hem mede de aanval „betreurenswaardig" te vinden. Engeland beschouwt de actie niet gerechtvaardigd als vergelding voor recente Egyp tische infiltraties op Israëlisch grondgebied. De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen ter behandeling van de klacht van Cairo tegen Israël. Op zijn beurt heeft Israël bekend gemaakt, dat het by de Veiligheidsraad een klacht zal indienen tegen Egypte wegens aanhoudende schendingen van de algemene bestandsovereenkomst. De schendingen door Egypte van het bestand en de resoluties van de Veiligheidsraad „brengen de interna tionale vrede en veiligheid in gevaar", aldus Israël. Een regeringswoordvoerder zeide, dat de klacht slaat „zowel op aanval len van geregelde en ongeregelde strijdkrachten tegen Israëlische strijdkrachten als op aanslagen van overvallers van onder Egyptisch be stuur staand grondgebied op levens en bezittingen in Israël". Verder wordt in de klacht „Egyp- te's weigering om te trachten door onderhandelingen tot overeenstem ming te komen teneinde het huidige bestandsregiem te vervangen door vrede" aan de kaak gesteld. Israëlische verliezen Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft meegedeeld dat bij het grensincident nabij Gaza acht Israëli sche soldaten om het leven zijn geko men en 13 militairen werden gewond. loodsen uitgebrand In de middelste van een drietal vrij staande aardappelloodsen op het ter rein van de centrale markthallen te Amsterdam is gisteren brand uitge broken. Onmiddellijk werd voor deze brand groot alarm gemaakt. Met elf stralen en vijf waterkanon nen, waai-bij dat van de drijvende motorspuit Jan van der Heyde heb ben de brandwachts een ongelijke strijd aangebonden tegen de rode haan, die m de drie uit louter brand baar materiaal opgetrokken loodsen vrq spel had. Het was de derde keer dat de brand weer op deze plaats in actie kwam, waar in 1946 zes van de totaal vijftien aardappelopslagloodsen in vlammen opgingen. Twee jaar later werd een sene andere in de as gelegd. Gisteren heeft het vuur de algehele liquidatie voltrokken. De Engelse eerste minister, sir Win ston Cliurchill, legt hier de eerste steen voor het nieuwe ,J3altïsche ge bouw", dat in de city van Londen za. verrijzen. De woordvoerder verklaarde, dat vijf militairen slechts lichte verwon dingen hadden opgelopen en reeds naar hun onderdelen terug zijn gezon den, terwijl acht anderen in een zie kenhuis zijn opgenomen. Nasser rekent niet op V.N. Premier Nasser van Egypte heeft verklaard, dat hij de opperbevelheb ber van de strijdkrachten opdracht heeft gegeven „de grens te verdedi gen en aanvallen krachtig af te slaan". „Wij rekenen niet meer op de Ver enigde Naties", aldus de premier. Brandstoffenbijslag verdubbeld De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft aan de ge meentebesturen bericht, dat hij goed keurt dat de brandstoffenbyslag voor de sociale voorziening over de week van 6 t/m 12 Maart wordt verdub beld. Dit betekent dat deze brandstoffen- bijslag voor kostwinners en alleemvo- nenden wordt verhoogd van 3.80 op 7.60 en voor kostgangers van 1.90 op 3.80. Grote vernielingen in Australisch rampgebied Schade op 120 millioen gulden geraamd De overstromingen in New South- Wales zijn Donderdag afgenomen. Het wegstromende water laat grote ver- nietingen achter. Het stadje Walgett, 735 kilometer ten Noordwesten van Sydney, wordt nog door het water be dreigd. In Nyngan, dat Woensdag nog per radio om hulp verzocht, is de dreiging van het water thans afgeno men. Zowel in deze stad als in andere ge bieden houdt men zich bezig met het enorme probleem onderdak te vinden voor de 40.000 mensen, die dakloos zijn geworden. Politie en burgerlijke autoriteiten schatten de totale schade Donderdag avond op ongeveer 120 millioen gul den. De berichten over veroorzaakte schade stromen echter nog steeds bin- Het zwaarst getroffen is de dichtbe volkte Hunter-vallei. Hier wordt de schade geraamd op ongeveer 80 mil lioen gulden, waarvan ongeveer de helft in de stad Maitland. Verklaring van Churchill V.S. zullen agressie direct beantwoorden De Britse eerste-mïnister, Churchill, heeft Donderdagavond verklaard te vermoeden, dat de Verenigde Staten onmiddellijk zonder verder overleg met Groot-Brittannië handelend zullen optreden, indien de Britse eilanden met de waterstofbom worden aange vallen. Een socialistisch parlementslid had in het Lagerhuis verzocht om de tekst van de overeenkomst tussen premier Churchill en president Eisenhower, krachtens welke op Britse vliegvelden gestationneerde Amerikaanse vlieg tuigen niet zonder voorafgaande Brit se toestemming over zullen gaan tot oorlogshandelingen. ERNSTIG TREINONGELUK IN OOST-DUITSLAND Stoker vluchtte naar West-Berlijn Volgens een bericht van het West- duitse persbureau D.P.A. zouden min stens 40 Sowjetrussische soldaten Za terdag j.l. om het leven zijn gekomen bij een treinongeluk in Oost-Duits- land. Dit was medegedeeld door de stoker van de trein. Hij vertelde na zijn vlucht naar West-Berlijn, dat het ongeluk Zaterdagavond gebeurde bij Plauer in Saksen. De verongelukte militaire trein was ontspoord. Naar de mening van de stoker, wiens naam niet is bekend gemaakt, is het ongeluk veroorzaakt door de afgesleten wielen van de locomotief. De trein reed met een snelheid van 70 km per uur toen het ongeluk plaats had. Zowel de stoker als de machinist hadden de aandacht gevestigd op ver scheidene gebreken van de locomotief. Men was hier evenwel niet op inge gaan. Tenslotte verklaarde de stoker naar West-Berlijn gevlucht te zijn omdat hij vreesde verantwoordelijk te worden gesteld voor het ongeluk. Volgens de stoker bestond de trein uit nog vier passagiersrijtuigen, 12 goederenwagons met wapens en uit rusting en 11 wagons met legervoer tuigen. Een beeld van de plaats waar by Gaza in Egypte op 28 Februari jl. het incident tussen Israëlische en Egyp- tische troepen plaats vond. Een ver woest militair kamp met op de voor grond een uitgebrande jeep, zijn de stille getuigen van de strijd, die Is rael's verhouding tot Egypte in het middelpunt van de werëldbëlangstël- ling zette. Gaza ligt ongeveer 5 km van de grens tussen Egypte en Is raël. (A.N.P. Telefoto) Brits atoomgeleerde naar de de V.S. Hervatting van samenwerking In officiële kringen te Washington zijn Donderdag de berichten bevestigd dat de vooraanstaande Britse atoom geleerde Sir William Penney in de ko mende dagen naar Washington ver trekt voor belangrijke besprekingen met Amerikaanse natuurkundigen. Sir William en een aantal Britse atoomgeleerden zullen naar verwach ting de mogelijkheid onderzoeken van hervatting der Brits-Amerikaanse sa menwerking op alle gebieden van het kernonderzoek. Naar verluidt zouden de V.S. het initiatief tot de aanstaande bespre kingen hebben genomen in het licht van het Britse besluit om onafhan kelijk van de V.S. de waterstofbom te produceren. In officiële wetenschappelijke krin gen te Washington wordt te kennen gegeven, dat Engeland exclusieve kennis heeft verworven zowel op het terrein van het vreedzame als het mi litaire gebruik van de kernenergie. De aangekondigde Brits-Australi sche atoom-proefnemingen dit -jaar zullen worden gehouden in een nieuw onbewoond gebied, dat is gelegen tus sen Deakin, op de grens van West- Australië en Kingconya, nabij Woo- mera. SCHOOLSTRIJD IN BELGIË C.V.P. tegen het schoolsporen Voorzitter Kamiel Huysmans heeft de Belgische Kamerzitting van gister middag moeten schorsen omdat de woordenwisselingen tussen de regerings zijde en de katholieke oppositie een te fel karakter aannamen. De liberale minister van economische zaken, Jean Key, sprak er bij de behandeling van de begroting van zyn ministerie zyn teleurstelling over uit, dat de C.V.P. thans een campagne voert tegen het schoolsparen. Dit uit protest tegen de door de liberaal-socialistische regering gevoerde schoolpolitiek. Hij zei dat de liberaal-katholiekè re gering van 1949 fr 1200 millioen min der subsidie verleende aan het katho lieke onderwijs dan de huidige en meende dat de C.V.P. dus geen reden tot klagen heeft. „Zijn stakingen van het schoolsparen, staking van credietverlening, staking van de militaire dienst en werksta kingen gewettigd omdat wij op poli tiek terrein van mening verschillen?" zo vroeg de minister en hij liet er op volgen: „De regering zal niet aarze len met grote beslistheid sancties te treffen tegen deze acties van de C.V.P." Deze laatste woorden waren het Sobolew Ruslands vertegen- in V.Raad Arkadi Alexandrowitsj Sobolew is benoemd tot permanente vertegen woordiger van de Sowjet-Unie bij de Verenigde Naties. Dit is Donderdag avond door het Russische persbureau Tass medegedeeld. De 51-jarige Sobolew was sedert Wysjinsky's overlijden in November van het vorig jaar waarnemend ver tegenwoordiger. IR. MESU NOEMT ALS MOGELIJKHEID: Zoetivaterprobleem en isolement van Z.-Vlaanderen dan opgeheven Naar de mening van dr. ir. F. P. Mesu, lid van de Delta-commissie en oud-directeur van de cultuurtecluiische dienst, verdient het aanbeveling om in het belang van ons land en van België te onderzoeken of voor de Wester schelde geen betere oplossing mogelyk is dan de ongeveer 350 millioen gulden kostende versterking van de dijken tot aan de Belgische grens. Zoals gisteren reeds in het kort gemeld, gaf ir. Mesu in een voor de ver eniging „De Amsterdamse Haven" gehouden inleiding, een uiteenzetting over de Deltaplannen, waarin hij zeide ook afsluiting van Westerschelde en Nieuwe Waterweg van groot belang te achten. Tenaanzien van de Westerschelde merkte ir. Mesu o.m. nog op: De Westerschelde is een on- genormaliseerde zee-arm. Grote hoe veelheden zand en slik verplaatsen zich voortdurend waardoor ook de vaargeulen zich voortdurend ver plaatsen. De vaart is door de kronkelige vaargeul en de vele banken gevaar lijk. De scheepvaart is bij mist vrij wel volledig gestremd. Het is een rivier met de v jor- en nadelen, waar van de nadelen echter sterk overwe gen. De veerverbindingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen met Walcheren en Zuid-Beveland zijn zeer kostbaar en worden bij mist of zeer slecht weer gestaakt, zodat Zeeuwsch-Vlaanderen dan slechts over een grote omweg via Antwerpen bereikt kan worden. Daarbij moet worden bedacht, dat niet alleen de dijken langs het Neder landse deel der Schelde zullen moeten worden versterkt, maar ook in Bel gië, waar in 1953 eveneens grote schade is aangericht. Versterking der bestaande dijken geeft ook hier slechts een enkele be veiliging, terwijl bij afsluiting een dubbe.e veiligheid wordt verkregen. Voor afsluiting komen wellicht twee plaatsen in aanmerking: le- afslui ting aa" de mond, dus ongeveer tus sen Vlissingen en Breskens; een enorm werk, wegens de zeer diepe geul welke hier aanwezig is. Alvorens hiertoe te besluiten zoü onderzocht moeten worden of bij afsluiting op deze plaats de vaargeul buiten de af sluiting (de Wielingen) in stand zoo blyven, of dat hier een ernstige ver zanding zal optreden, die zeer moei lijk te bestrijden zou zijn. Het peil op de afgesloten Schelde zou gesteld kunnen worden op 1.68 m 4- N.A.P.; hetzelfde peil als dat van de dokken te Antwerpen. De sluizen, welke toegang geven tot de dokken kunnen dan steeds open staan, zodat het aantal schuttingen voor de vaart op Antwerpen niet zou vermeerderen: Voor de vaart op Gent zou het aan tal schuttingen met één vermeerde ren, omdat net norma! e peil van het kanaal GentTerneuzen ligt op 2.13 meter N.A.P.. Dit is ongeveer 45 cm hoger dan dat van de dokken van Antwerpen. T erneuzenGent. In verband met de plannen tot ver ruiming van de vaarweg van Terneu zen naar Gent en de bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen kunnen deze plannen wellicht zodanig worden gewijzigd, dat dit kanaal hetzelfde peil verkrijgt als de afgesloten Schel- £Vervolg op pag. 2) sein tot 'n onbeschrijfelijk tumult on der de Kamerleden. Aan rechtse zijde werd de minister uitgejouwd en pro beerde men zijn stem te overschreeu wen terwijl van de linkerbanken de katholieke volksvertegenwoordigers werd toegeroepen: „Wij stoppen jullie in de gevangenis". Nadat de 84-jarige voorzitter Kamiel Huysmans gedurende vele minuten met zijn bel getracht had de gemoede ren tot bedaren te brengen, besloot hij ten einde raad de vergadering maar te schorsen. De linkerzijde zong staande „A bas la Calotte" (Weg met de papen), toen de leden van de C.V. P. de zaal verlieten. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Echtpaar weggelokt om in te breken I In Rotterdam kreeg een echt- paar een brief, waarin het werd H '.itgenodigd, in de avonduren ren notaris in Kralingen te be- zoeken. Bij onderzoek bleek, dat de naam en het adres van p de notaris waren gefingeerd. De man nam de politie in de M arm, die hem de raad gaf, in- ierdaad op de aangegeven tijd weg te gaan. Enige recher- M cheurs vatten post in het pand en een ander stelde zich buiten op. Nadat de echtlieden waren p /ertrokken, kwamen er twee nannen, die met een valse sleu- §f ;el het pand binnengingen. Toen een der mannen plotseling naar buiten ging, om de zaak ff e verkennen, liep hij pardoes :egen een politieman op. In de onsternatie wist de man te s mtkomen, achtervolgd door de H echercheur, die hem enige .aarschuwingsschoten nazond ff in daai-na een schot op de be- M en richtte. Hij ontkwam ech- =f ter in de duisternis. De tweede f§ ïan werd gearresteerd, een 21- :arige varensgezel, die in bezit m bleek te zyn van een ploerten- doder en een dolkmes. De me- li deplichtige werd na een speur- m tocht later aangehouden. Het was een 30-jarige caféhouder, die aanvankelijk ontkende iets s m met de inbraak te maken te hebben, maar spoedig door de jjf mand viel, omdat in zijn linker- bovenarm een kogel zat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiil MEER BEWOLKING Droog weer met toenemende bewol king en in de ochtend hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets ho gere. ZON EN MAAN. 5 Maart Zon op: 7.22 onder: 18.27 Maan op: 15.00 onder: 5.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1