Shot APPIB EN DE JUWELENROOF Fraaie nieuwe Gereformeerde kerk te Kruiningen in aanbouw raak van smaak! GROENTETEELT VAKSCHOOL LEVERDE 12 CURSISTEN NEDERLANDS ELFTAL SPEELDE GOEDE OEFENWEDSTRIJD AFSLUITING WESTERSCHELDE DOOR IR. MESU BEPLEIT 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 MAART 1955 SIERAAD VOOR GEMEENTE Ook vergaderzaal geprojecteerd In het hart van Kruiningen, op dc hoek van de Berghoekstraat en het Klerkswegje, zal in de komende maanden een nieuwe Gereformeerde kerk verrijzen. Naast het dorpshuis, het Groene Kruisgebouw, de landbouwhuis- houdschool en de kleuterschool, welke alle in deze zelfde omgeving in aan bouw zijn, zal dit nieuwe kerkgebouw ook een sieraad voor hot dorp bete kenen. Reeds werd de eerste spade in de grond gestoken, doch nu door vorst de bouw reeds enige tijd is stilgelegd, zal het zeker niet vóór het eind van het jaar worden, dat het nieuwe bedehuis betrokken zal kunnen worden. Tot zolang zullen de leden van de Geref. kerk zich dus nog moe ten behelpen met het oude kerkgebouw, dat door de stormvloed zodanig werd toegetakeld, dat herstel financieel niet meer verantwoord was. ciering speelt bij dergelijke plannen een grote rol, doch de financiële hulp welke na de ramp werd geboden, werkte gelukkig stimulerend. Boven dien mochten de schade-uitkeringen voor nieuwbouw worden gebruikt, zodat besloten werd een nieuwe kerk te doen bouwen. Het architectenbureau irs. A. Rot huizen en P. 't Hooft maakte in samen- wérking met de heer J. W. P. de Jon ge, lid van de bouwcommissie, een aantrekkelijk plan, waarna in De cember tot aanbesteding werd overge gaan. DE INRICHTING. Behalve het kerkgebouw met con- In de oorlog was van het kerkge bouw uit de vorige eeuw het dak verbrand, dat toen is vernieuwd. Na de watersnood bleek dit dak ook vrij wel het enige te zijn, dat nog in goe de staat verkeerde. Na het droogko- men van de polder werd het kerkje gereinigd en weer in gebruik geno men,, doch een commissie werd be noemd om de mogelijkheden van nieuwbouw te bestuderen. De finan- J. Lorier in Middelburg ter aarde besteld „Zijn leven werd volbracht in dienst van het algemeen belang" Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmiddag in Middelburg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J. Lorier, in leven ambte naar ter secretarie van de Zeeuwse hoofdstad en secretaris van de Prote stants Christelijke Reclasserings Ver eniging in Zeeland. De droeve plech tigheid werd o.a. bijgewoond door le den van de rechterlijke maeht in het arrondissement Middelburg, verte genwoordigers van de gemeente, van de Reclasseringsraad en van de drie op het gebied van de reclassering werkzaam zijnde organisaties. In de aula voerde allereerst het woord burgemeester mr dr N. Bolke- stein van Middelburg. Deze bracht de deelneming van het gemeentebestuur aan de nabestaanden van de overlede ne over. Spreker noemde de heer Lo rier een ambtenaar, die steeds bereid was goed werk te doen voor de ge meente. Zijn werk werd op hoge prijs festeld en hij oogstte daardoor de ank van het gemeentebestuur. „Wij staan hier bij het einde van een leven, dat werd volbracht in dienst van het algemeen belang", zei mr Bollcestein, „Lorier was een zeer goed mens". Mr Th. Semeyns de Vries van Does- burgh uit Arnhem, landelijk voorzit ter van de Protestants Christelijke Reclasserings Vereniging, verklaarde dat het hoofdbestuur met grote wee moed de nagedachtenis van de aan de vereniging ontvallene zal herdenken. Hij trok een vergelijking tussen voor heen, toen degenen, die met de justitie te maken hadden niet door de reclassering konden worden opgevan- fen en de tegenwoordige tijd, waarin e reclassering 'n groot en nuttig ar beidsterrein vindt. „Dat dé reclasse ring zó kan werken is mede te danken aan mannen als de heer Lorier", zo besloot hij. Uit naam van de C.J.M.V. de overledene was onder meer vele jaren secretaris van de afdeling Middelburg sprak de heer J. H. Heerland uit Amsterdam. Spreker zei, dat het werk van de heer Lorier voor de jeugd bijzonder wordt gewaardeerd en hij herinnerde er aan, dat de over ledene ook nu nog actief deelnam aan de arbeid van de C.J.M.V. Zo had hij zitting in de regelingscommissie voor de komende Bondsdag in -Middelburg. Namens de Reclasseringsraad voer de het woord de voorzitter, mr J. A. E. Rink. Hij herinnerde er aan, dat de heer Lorier van de oprichting van de raad af, ongeveer 7 jaar geleden, een zeer gewaardeerd lid is geweest. Hij zegde de overledene dank voor al het geen deze in die periode voor het re- classeringswerk heeft gepresteerd. „De heer Lorier was een reclasseerder met een groot hart en hij werkte met volledige toewijding", aldus mr Rink. Ds M. van Empel, emeritus-predi kant uit Middelburg, sprak een per soonlijk woord van afscheid en een woord van troost en deelneming tot de nabestaanden. Aan de Durkstra, le verzen uit Openbaringen, waarna hij het Onze Vader bad. Namens de familie dankte de heer Spuij, zwager van de overledene, voor het gesproke ne en voor de belangstelling. geopende groeve las ds E. Hervormd predikant, enke- sistoriekamer zal het complex ook een vergaderzaal met ca. 100 zitplaatsen en een podium, alsmede een keukentje bevatten. De hoofdingang komt op de hoek van het Klerkswegje en de Berghoekstraat. Een ruim portaal zal aan de linkerzijde toegang geven tot het kerkgebouw, dat een afmeting krijgt van 20.50 x 12 m en 280 zit plaatsen zal tellen. Boven de ingang komt de orgelgalerij, waarop een een voudig, nieuw kerkorgel zal worden geplaatst. Wat bij de vormgeving van dit gebouw opvalt is, dat de hoeken schuin zijn. Ter hoogte van de preek stoel wordt aan de voorzijde van het kerkgebouw een consistoriekamer ge bouwd, welke via een klein portaal kan worden bereikt. Rechts van de hoofdingang is de vergaderzaal geprojecteerd. Tevens komt daar de kelder voor de centrale verwarming met oliestookinrichting. Het gehele complex, dat op een 76 tal palen zal komen te rusten, wordt opgetrokken in miskleurige Waalklin ker; het interieur zal ook uit onge- pleisterd metselwerk bestaan. Het 10 meter hoge dak, met gelijmde houten spanten, zal als bekroning nog een to rentje krijgen van bijna 3 meter. Zoals de tekening van de voorgevel laat zien, zal het een aantrekkelijk bouwwerk worden. EEN VOLTREFFER Precies in de roos. Dank zij het volledige mengen der lichte en zware tabakken! Die menging maakt Niemeijer's SHOT extra geurig, lekker en pittig en toch zacht om te roken. Talrijke gewonden door storm in Triest Triest is bezócht door een zware Noorderstorm, een ijskoude „Bora", waardoor tenminste 36 personen min of meer ernstige verwondingen heb- tot 153 km per uur bereikten, zijn verscheidene inwoners gewond door vallende dakpannen en stukken steen. 0 De installatie van de Brabantse com missie der KVP zal op 5 dezer in Den Bosch geschieden en o.m. door de bis schoppen van Den Bosch en Breda wor den bijgewoond. IN VEILING MIDDELBURG Geslaagde eindles originele vorm Woensdagmiddag heeft de Groente teelt Vakschool voor de 4e inaal een aantal gediplomeerde cursisten afge leverd aan de Zeeuwse groenteteelt- bedrijven. Dit geschiedde in de Mid delburgse veiling, waar een eindles werd gehouden, die ditmaal in een bij zondere vorm was gegoten. Leraren en leerlingen hadden namelijk een fo rum gevormd, waarop men vragen betreffende de op de school behandel de materie kon „afvuren". De aanwe zige ouders en verdere belangstellen den hebben van deze gelegenheid een gretig en druk gebruik gemaakt. Tal van vragen op velerlei „groenteteelt- gebied" moesten beantwoord worden en zowel leerlingen als Ieraren hadden het soms niet gemakkelijk. Zij door stonden deze vuurproef echter uit stekend en daarna werd dan ook be kend gemaakt, dat alle 12 cursisten zich het diploma verworven hadden. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer M. Ton, voorzitter van de Zeeuwse Groenteteelt Vereniging, die bij de aanvang onder meer de heer J. Roggeveen, plaatsvervangend in specteur van het landbouwonderwijs en ir J. J. Hennik, Rnkstuinbouwcon- sulent voor Zeeland welkom heette. Hij deelde mede, dat de cursus in '52 met 13 leerlingen is begonnen. Eén cursist was sedertdien afgevallen. Hierna werd het forum geruime tijd „aan de tand gevoeld waar bij én het forum én de vragenstel lers het een en ander hebben ge leerd. Gezegd mag dan ook wor den, dat deze eindles zeer in de smaak viel. De heer Roggeveen reikte vervolgens aan iedere cursist met een toepasse lijk woord het diploma uit. De namen der geslaagden luiden: A. in 't Anker, J. Brouwer, M. A. Ho- gendeure, allen Veere, S. Bommel jé, Oostkapelle; J. Janse, Serooskerke (W.); D. Joziasse en H. Kesteloo, Koudekerke, L. Labrujère, Domburg; A. A. Lingier, Vlissingen; P. Ton Czn, St. Laurens; J. W. Verduyn, Schoon- dijke. Spreker zei nog, dat de cursus be stemd is voor vermeerdering van de kennis. Aan de hand van de opgeda ne ervaringen kan een groter vak manschap worden bereikt. De Rjjkstuinbouwconsnlent, ir Van Hennik, wees er op, dat de groente teelt goede vakmensen uitstekend kan gebruiken. Speciaal wat Walcheren betreft, dient de teelt te worden op gevoerd en er zijn thans perspectieven dat zulks kan gebeuren. „Maar alleen met mensen, die iets kunnen", aldus spreker. De heer Ton bracht de gelukwen sen van de Z.G.V. over en overhan digde ieder cursist een exemplaar van de Rassenlijst. De twee beste leerlin gen zullen van de yeiling „Walche ren" een boekwerk ontvangen. De oudste leerling, de heer J. Janse, bracht namens de cursisten dank aan de Z.G.V. en de leraren, waarna hij iets van het op de cursus doorge maakte lief én leed op rijm deec horen. Beide leraren ontvingen een geschenk. Tenslotte sprak de heer B. Koole uit Souburg, voorzitter van de veiling nog een woord van felicitatie. Koning Hoessein brengt bezoek aan Pakistan Koning Hoessein van Jordanië zal Vrijdag uit Amman vertrekken om een officieel bezoek van acht dagen aan Pakistan te brengen, aldus wordt uit regeringskringen te Amman ver nomen. KERKNIEUWS. Benoemd Burgemeester Johs. van den Bos uit Sint Annaland is benoemd tot lid van de de Provinciale Diaconale Commis- Zeeland, welke een sectie heeft ge vormd, die zich zal bezig houden met de vragen rondom een verantwoorde oudeliedenzorg. NED. HERV. KERK. Bedankt voor St. Maartensdijk, J. Boezer te Eethen en Drongelen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Nijverdal, G. Heyer- man te Wolf aartsdijk; te Westerlee (Gr.), I. Meij'er, cand. te Ooude- en Nieuwe Wetering; beroepen en aan genomen naar Rhenen, H. Volten, stud. pred. te Wageningen. GEREF. KERKEN ond. art. 31 K.O. Beroepen te Leerdam, J. Faber te Deventer; te Hrjken en te Twijzel, L. Douw, cand. te Zoutelande. Bedankt voor Overschie, L. Moes te Zalk en Veecaten. IN OPGAANDE LIJN Voorhoede toonde verblijdende schotvaardigheid Dat wjj op Het ogenblik over een voetbalelftal beschikken dat onder moeilijke omstandigheden zoals gisteren in Rotterdam een glad en on effen, enigszins bevroren veld een uitstekende partij voetbal kan spelen, stemt tot verheugenis. Met Lenstra en Timmermans als uitblinkers voerde de voorhoede steeds weer ontwrichtende combinaties in de richting van het doei van sparring-partner Hamburger SV uit, welke binnen een half uur tot drie fraaie doelpunten leidden: twee van Dillen en een van Lenstra. De Duitsers deden af en toe gevaarlijke tegenaanvallen, die evemvel pas even na rust de talentvolle De Munck wisten te verschalken (3-1). In de tweede helft oefenden de Hamburgers door knap combinatie spel een langdurig veld-ovenvicht uit dat echter werd onderbroken door een flitsende Nederlandse uitval met een vierde treffer. Weer was het Lenstra, die Roosenburg in schietpositie bracht. De onzekere Sneelter aarzelde zelf om te schieten en besloot nog juist op tijd, een pass af te geven naar Dillen, die zijn doelpuntenhonger voor deze middag definitief stilde door het ma ken van zijn derde goal (4-1). T egertoffensief HSV hervatte onverdroten het te gen-offensief, door welk gebaar onze reeds min of meer tevreden gestelde ploeg haar zorg voor de verdediging moest vergroten. Dit bleek voldoende om de ijverige, maar zich in kort spel steeds verstrikkende Duitse aanval lers vooralsnog af te remmen. Zij schoten trouwens, wanneer zij daar aan toe kwamen, verbazend slecht. Bij een enkele uitzondering stond him het unieke anticipatievermogen van De Munck nog in de weg. Eenmaal rolde deze na een schot van Seeler over de doellijn. Hij hield de bal zo ver mogelijk van zich afop (of óók achter de doellijn. De Duitsers gebaarden om een doelpunt, maar de scheidsrechter Schipper liet doorspe len. Dat prikkelde de gasten nog meer om te domineren, maar weer was er een plotselinge Nederlandse TAFELTENNIS Teneinde tegemoet te komen aan ve ler wens is alsnog besloten het tafel- tennistournooi in te delen in twee klas sen. In de afdeling dubbelspel wordt in één klasse gespeeld, maar de afde ling enkelspel wordt gesplitst in een A en een B klasse. De spelers kunnen zichzelf in de gewenste klasse laten indelen. Ten aanzien van de voorron den, die in vijf centra zullen worden gespeeld, zullen de wedstrijden voor Zuid-Beveland niet te Goes, doch te Heinkenszand plaatsvinden. ERNSTIG ONDERZOEK GEWENST Voorkeur boven andere werken nodig „De veiligheid van ons land en de len van België tegen overstroming, de belangen van het verkeer te land en te water voor beide landen, de be strijding van het zoutgevaar, de zoet waterhuishouding van vrijwel ons ge hele land en vele andere belangen worden in hoge mate beheerst door de beslissing over de vraag of de Rot terdamse Waterweg en de Wester- schelde al dan niet open moeten blij ven. Deze belangen zijn van een zodani ge importantie, dat een ernstig onder- 56. Duizelig richtten Kap- pie en Jelle Kniep zich op, temidden van een stapel speelgoed, die zij in hun val hadden omgekegeld. „Nu zijn die hoeven ons alweer ontsnapt", zuchtte Kappie. een speelgoed-aap van zijn hoofdschuddend, „hel is me ja wat!" „Ze moeten hier nog op de afdeling zijn," zei Jel le Kniep. ..want ik heb ze niet de trap af zien gaan. Ze houden zich natuurlijk verscholen en-... Stil, ik hoor iets!" .Beiden hielden de adem inin de stilte van het warenhuis klonken zachte voetstappen! „Zij proberen weg te sluipen", fluisterde de veld wachter, „maai dat zal ze niet glad zitten. Kom mee!" Op hun tenen gingen zü op het geluid af. Jelle Kniep hield zijn sabel ge reed. terwijl Kappie. bij ge brek aan wapen, de speel goedaap meenam. Steeds duidelijker werden de voetstappener kwam iemand de hoek om! Blik semsnel hief Kappie de speelgoed-aap op en liet de harde kop met een klap neerkomen. „Goed zo!" riep Jelle Kniep. „Welke van de twee boeven is het?" „Deksels! Geen van beiden!" riep Kappie uit, zich over zijn slachtoffer buigend„Het is ja de nacht waker I" zoek gewenst is naar de mogelijkheid van afsluiting met de daaraan ver bonden voor en nadelen; wat de Wes- terschelde betreft uiteraard in samen werking met België," zo besloot dr. ir. F. P. Mesu, lid van de Delta-com missie en oud-directeur van de cul tuurtechnische dienst Woensdag avond zijn voor leden en genodigden van de vereniging „De Amsterdamse Haven" gehouden inleiding over de Deltaplannen. Daar de eventuele afsluiting van de Rotterdamse Waterweg en de Wes- terschelde buiten de beschouwingen der Delta-commissie moesten blijven adviseerde zij t.a.v. deze kwestie al leen tot verhoging en verzwaring der daarlangs gelegen waterkeringen. De motieven, die tot afsluiting plei ten van het Haringvliet, het Brou- wershavense Gat, en de Oosterschel- de, pleiteh echter volgens spreker in niet mindere mate voor de Rotter damse Waterweg en de Westerschel- de. Het zou wel eens kunnen blyken, wanneer alle voor- en nadelen van 'n afsluiting objectief tegen elkaar wor den afgewogen, dat aan een afslui ting van deze beide vaarwegen de voorkeur zou moeten worden gege ven, Bij afsluiting; van de Waterweg door sluizen, zouden de Deltaplannen ingrijpend moeten worden gewijzigd. De afmetingen van de spuisluizen in het Haringvliet zouden wellicht an ders moeten worden. De geprojecteer de afsluiting van de Oude Maas zou kunnen vervallen, en de dijken langs de Waterweg zouden niet of in ge ringere mate behoeven te worden versterkt. Naar de mening van dr. Mesu die nen, alvorens een besluit wordt ge nomen over afsluiting of openhouden van de Waterweg, geen belangrijke werken te worden uitgevoerd welke zouden vooruitlopen op een dergelijke beslissing. tegen-aanval, waardoor hun illusies vervlogen. Het moet een voldoening voor Roosenburg zijn geweest, die aanval te hebben ingeleid en afgerond. Na een driehoekscombinatie met de Harder en Dillen knalde de Eindho- venaar tegen de lat. Roosenburg zelf retourneerde toen de bal, in het net (5-1). Nauwelijks twee minuten voor het einde, toen De Munck bij een heftige charge vlak voor zijn doel de bal even uit de verkleumde handen liet glippen kon de Duitse linksbinnen Schlegel nog een tegen-doelpunt maken (5-2). IJshockeyfeam verloor van Italië Te Krefeld is voor het B-tournooi van het wereld- en Europees kampi oenschap de wedstrijd Nederland-Ita- lië gespeeld. De Italianen wonnen met 10-2; de tussenstanden waren 4-1, 2-0 en 4-1. VOETBAL Europese voetbalfederatie in congres bijeen. Het eerste congres van de Europese voetbalfederatie is te Wenen geopend door de Oostenrijkse minister van on derwijs, dr Heinrich Drimmel. Er wa ren afgevaardigden uit 28 landen. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: Ebbe Schwarz, Denemarken, voorzitter; Gustav Sebes, Hongarije, vice-president; José Crahay, B.elgië; Pierre Delaunay, Frankrijk; George Graham, Schotland en Alfred Frey, Oostenrijk. In overeenstemming met een voor stel van sir Stanley Rous, werd het bestuur nog met twee leden uitge breid, dr Peco Bauwens, West-Duits- land en R. Constantaros, Griekenland. Een Grieks voorstel om Turkije als lid toe te laten werd geaccepteerd. De Nederlandse delegatie op dit con gres bestaat uit de heren G. Kruyver, O. de Vries en L. Brunt. Scheidsrechterstekort bij K.N.V.B.-afdeling Zeeland Hoewel de scheidsrechterscommis- sie van de KNVB afdeling Zeeland door woord en geschrift het „scheids rechteren" propageert, heeft men niet kunnen voorkomen, dat in sommige delen van Zeeland de toestand pre cair is geworden. Het scheidsrech terstekort heeft er reeds enkele ma len toe geleid, dat wedstrijden geen doorgang konden vinden. Men over weegt thans plannen om op korte termijn hierin verandering ten gun ste te kunnen brengen. SCHAATSEN Verhoeven won 100 km schaatswedstrijd De 100 km-wedstrijd, welke gisteren te Maasland is gereden, is door Ver hoeven uit Dussen in 3 uur 39 min. 14 sec. gewonnen. Kees Broekman uit Hamar (Noorwegen) ging met mi niem verschil als tweede over de eind streep. VOLLEYBAL Volleybal uitslagen De uitslagen van de Zaterdag ge speelde wedstrijden 'luiden: Heren, le klasse: M. de Ruyter I U.O.G. I afg.; E.V.V.C. I—M.T.S. I 3— 0; Hoa Moa I—M. de Ruyter I 1—3; M. de Ruyter I—M.T.S. I 3—1. Heren. 2e klasse: V.C.Ü.—Zuidwes ters II 31; Hoa Moa IIZuidwesters II 1—3E.V.V.C. II—E.V.V.C. III 3—0. Dames-competitie: E.V.V.C. IU.O. C. II 3—0; E.V.V.C. II—E.V.V.C. I 0 3; ZuidwestersMarathon 03; U. O.C.Zuidwesters 03. Belgische Koningin naar Warschau Koningin Elizabeth van België, de grootmoeder van Koning Boudewrjn, zal over twee weken een muziekcon cours in Warschau bijwonen. Hier door zal zij de eerste koningin zijn, de na de oorlog een bezoek aan Oost- Europa brengt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4