Nieuwbouw van hotels kostbaar maar toch noodzakelijk Gezond en productief werken PEDRO CHICOTE HEEFT EEN DRANKMUSEUM IN MADRID VERZONKEN STAD IN HET TITICACA-MEER DONDERDAG 3 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T HORECA 65 JAAR Bouw- en inrichtingskosten per kamer tien a vijftien mille (Van onze speciale verslaggever). Slechts weinige bedrijfstakken genieten zoveel publieke belangstel ling als bijna 32.000 hotel-, café- en restaurant-bedrijven in ons land. In hun bonte verschijningsvormen fungeren ze als de olie, waarmee de machine van het maatschappelijk en toeristisch verkeer draaiende ge houden wordt. De „Horeca" is de organisatie, waarin de belangen van deze 32.000 bedrijven zijn samengebald. Deze „Horeca" bestaat aanstonds 65 jaar en dit is een gerede aan leiding om eind September, begin October in het Amsterdamse R.A.I.- gebouw een grote internationale tentoonstelling te organiseren, waar alle geheimen van het bedrijf zullen worden prijsgegeven. lucht -en railverkeer. Deze „demo- Er komen chef-koks uit Rome, Stockholm, Londen, Parijs en New- York, onder wie die uit het beroem de Waldorf-Astoria-Hotel, om er hun keukenkunst te vertonen. Er zullen stands zijn van wijnen, lin nengoed, glaswerk, fornuizen, tafel zilver, plastics, kortom van alle ar tikelen ,die voor de hotellerie van belang zijn. Voorts zal men model kamers kunnen zien van een een voudig hotel, een toerïsme-hotel en een meer luxe hotel, en een „road- house", waarmee men exploitan ten van een buitenbedrijf een indruk wil geven van de mogelijkheden, omdat ons land zich door de korte afstanden tussen de wooncentra niet leent voor hotels. Met de inrichting van een zomer- tuin en een internationaal restau rant wil men tenslotte vakgenoot en leek een kijk geven op de moderne snufjes, die op het gebied van bui- ten-exploitatie en kookkunst te koop zijn. Excellente organisatoren. Een team van excellente hoteliers heeft zich met de organisatie van dit alles belast. De heer H. C. van Heuveln, directeur van het Parkho tel in Amsterdam heeft er het voor zitterschap van gekregen, de heer N. W. Bouwes .directeur van Hotel Bouwes te Zandvoort ,het secretari aat. Met de heer Van Heuveln hebben we een uitvoerig gesprek gehad. Het was geen optimistisch geluid, dat hij liet horen. „Tegenwoordig zijn alleen de ho- telbedrijven van vóór de oorlog maar rendabel te maken. Per een heid van kamer belopen de bouw en inrichtingskosten voor een mid-, delklasse hotel 10.000 15.000 gul den. De prijzen, die nodig zouden zijn om zulk een investering lonend te maken, mede door de exploitatie lasten die op een hotelbedrijf druk ken, gaan de draagkracht van vreemdeling en landgenoot ver te boven. Globaal kan worden aangenomen, dat de logiesprijzen in vergelijking met voor de orolog met 100 a 150 zijn gestegen, de bouw- en inven tariskosten van nieuwe hotels daar entegen met ca: 400 „Maar is hotelbouw in ons land noodzakelijk?" ..Ongetwijfeld! Vooral in de grote steden is er in het toeristisch seizoen een niet te onderschatten tekort aan verblijfsaccommodatie. Totaal zijn er in ons land op dit ogenblik ruw geschat 90.000 bedden beschik baar. Dat is ca. 30 meer dan voor de oorlog". Marshall-hulp. „Door de Marshall-steun was Ne derland in staat 23 hotels te bou wen, te restaureren, of te moderni seren. Dat vergrootte de bed-capa- citeit met een aantal van 1250. Zes nieuwe bedrijven werden met deze financiële hulp gebouwd: Hotel Haarbuis (Arnhem), Hotel Smits (Utrecht), Hotel Bouwes (Zand voort), Hotel „De Stadsherberg" (Kampen), Hotel „De Burg" (Mid delburg) en Hotel „De Wageningse Berg" Wageningen). Een zevende hotel is nu nog in Vlaardingen in aanbouw. In elk der gevallen, waarbij Marshallhulp werd verkregen, droegen de ondernemingen tot 50 bij in de kosten. Zeven mil- lioen gulden kwam van de Marshall hulp". „Is er nog niet teveel luxe in de hotelbedrijven?" „De luxe verdwijnt juist steeds meer. Doelmatig comfort gaat over heersen. Precies als in het scheeps-. In deze winter met veel sneeuw, is de Lemelerberg bij Ommen in Over- jjselwederom het ski-centrum by uitnemendheid. Foto: per jeep laten de skiërs zich naar de top van de berg trekken. cratisering" wordt in zekere zin ge dicteerd door de vervoers ontwikke ling, Waarbij de toeristenklasse al lengs maatgevend wordt. Van de 25 millioen toeristen, die in 1953 over de aarde trokken met een buidel van vijf milliard dollar was ca. 70 toe ristenklasse publiek. „Dat zijn de eendagsvliegen in de hotels?" „Ja, zo ongeveer. De moderne toe rist is een soort gemotoriseerde no made, voor wie een benzinepomp haast belangrijker is dan een hotel. Zijn beperkte behoeften maken hem steeds minder geschikt als hotel gast". Het moderne verkeer. „De moderne verkeersontwikke- ling drukt dus een stempel op het hotelbedrijf". „Zeer beslist. Ook al, omdat die ontwikkeling de hotellerie in de verschillende landen zo dicht bij elkaar brengt. Daar zijn concurren tieverhoudingen door ontstaan, die vroeger ondenkbaar waren. Wat vandaag in Londen, Parijs, of Ma drid op hotelgebied gebeurt, kan di rect van invloed zijn op de gang van zaken in de Nederlandse bedrijven". „En gebeurt daar wat?" „Precies hetzelfde als bij ons. De hotelproblemen van ons land zijn in feite internationaal. Ook daar vindt dus ondanks alle weerstanden en on danks alle rekensommetjes, die gro te veranderingen onlogisch doen schijnen .voortdurende vernieuwing plaats. Dat gebeurt toch ook in ons land. Het is eigenlijk verbazingwekkend. Door de oorlog was 25 van on ze hotel-capaciteit verloren gegaan. De overheid heeft aan het herstel alleen maar bijgedragen voorzover het oorlogsschade was. Talloze grote, maar een nog veel groter aantal kleine ondernemingen hebben ge heel uit eigen middelen gezorgd, aal ons land weer een waardig gast heer werd voor zijn vele buitenland se bezoekers. Vraag niet met hoe veel hoofdbrekens en risico's dit ge paard is gegaan. Maar het is ge beurd. De horeca-bedrijven hebben daarmee in 1953 onze nationale de viezenpot met 171 millioen gulden kunnen versterken. Trouwens ,het feit ,dat in deze be drijfstak in. 1953 een kleine zeshon derd millioen gulden werd omgezet, spreekt ook een duidelijke taal'. Aan Eerste Kamer: Request inzake verbod van atoomwapens Een 200-tal toneelspelers, letter kundigen, beeldhouwers, schrijvers, architecten, artsen en verpleegsters heeft zijn handtekening gezet op een request voor een algemeen verbod van het experimenteren met en het gebruiken van atoomwapens, dat gistermiddag door de arts K. May uit Amsterdam aan de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. A. Jonkman, is overhandigd. Bij de handtekeningen zijn er van verscheidene bekende figuren, de heer May legt er de nadruk op, dat hij en de ondertekenaars zich wensen te distanciëren van iedere politieke richting, die men er aan zou willen toeschrijven. „De voorbereiding van een atoom oorlog betekent het begin van het einde" zo luidt het en men verzoekt de volksvertegenwoordiging dringend te overtuigen van de noodzakelijkheid dezer kwestie, „die er een is van le ven of dood", bij de Verenigde Naties aan de orde te stellen. MERKWAARDIGE VERZAMELING Vele tijdperken vertegenwoordigd (Speciale correspondentie) Bijna iedere grote stad bezit een speciale bezienswaardigheid. Vele vreem delingen, wier weg naar Madrid voert, hebben reeds op de eerste avond een bepaald doel. Ze bezoeken Pedro Chicote's beroemde bar met het bijbeho rende dranlonuseum, het enige ter wereld in ieder geval voor zover het een zo veelomvattende verzameling van brandewjjn en likeuren betreft, die in verschillende landen gedronken worden. 3625 Flessen van de edelste dranken uit alle mogelijke landen van de aardbol zijn hier bijeengebracht, doch alleen om te bekijken. Geen enkele van de door Chicote verzamelde flessen wordt geopend.. Rijke toeristen hebben de Spanjaard, wiens zaak steeds propvol is, dikwjjls een vermogen geboden voor een fles, maar voor geen enkel bedrag komt de fles op tafel. Rond 40 jaar verzamelt Chicote voor zijn museum en hij heeft inderdaad een geweldige keur bijeen- febracht. Gedeeltelijk zijn de flessen randewijn en likeuren wijn verza- meltde Spanjaard niet gekocht. Gedeeltelijk heeft hij ze cadeau gekregen. Als men de overvloed van beroemde namen ziet, krijgt men het zelfde gevoel als de prinsen, kei zers en koningen, die het zich tot een eer rekenden met een door him ge schonken exemplaar in het museum van Chicote vereeuwigd te worden. De verzameling bevat dranken uit verschillende tijdperken. Er is bijvoor beeld een fles Chinese rijstdrank, die volgens het etiket afkomstig is uit het paleis van de laatste Chinese kei zer. Een bijzondere zeldzaamheid is een „Cognac Napoléon" uit het jaar 1811. De Paus heeft de Spanjaard in een klokvormige fles een Cinzano ge schonken. Dadellikeuren, narcotische dranken van Afrikaanse junglevolke ren, suikerriet jenever, whisky en wod ka van de edelste afkomst bevinden zich in Chicote's drankmuseum. Het uit de tijd van de Medici's, een ver is verder een Italiaanse vermouth rijk mouth van de laatste Italiaanse ko ning en likeuren uit de tsarentijd. Chicote gaat met zijn tijd mee en daarom zorgt hij natuurlijk ook de nieuwste dranken uit de hele wereld in huis te hebben. De stad Berlijn is vertegenwoordigd door vier soorten typische dranken, die het karakter van de, in vier sectorén verdeelde, stad kenmerken. Bijzondere waarde hecht de vriendelijke Pedro aan het mooie en originele uiterlijk van de flessen. Zo ziet men in het museum een groot aantal zeer eigenaardige, vaak kunstzinnig versierde flessen en kruiken. Blokken radio-actief lood gestolen Uit fort bij Parijs Uit het fort Chatillon bij Parflg zijn 208 blokken radio-actief lood gestolen, die voor ondeskundigen een froot gevaar vormen. De blokken, ie tezamen ongeveer een ton wegen, hadden gediend als bescherming te gen de stralingen van een atoom zuil, waarmee m het fort is geëxpe rimenteerd. Volgens de voorlopige resultaten van het onderzoek moeten de dieven Maandagmiddag hun slag geslagen hebben. Het lood moet zijn vervoerd op een vrachtauto, die bij het fort stond. Restauratie Roosendaalse schouwburg Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben goedkeuring gehecht aan het besluit van de Roosendaalse gemeenteraad, waarbij aan de stich ting Schouwburg Katholieke Kring een geldlening van 200.000 alsmede een bedrag k fonds perdu van 50.000 is verleend voor de verbouwing van de in zeer slechte toestand verkeren de schouwburg. De plannen voor een zeer ingrijpen de verbouwing van de schouwburg zijn nagenoeg gereed, meldt de ..N.R. C.". Zij zijn ontworpen door de Rot terdamse architect H. Sutterland. Bjj de verbouwing blijft alleen de grond vorm van de grote zaal gehandhaafd. De zeer brandbare bekleding van deze zaal (hout en jute) verdwijnt en met het onbrandbare materiaal, dat er voor in de plaats komt. hoopt de heer Sutterlandook een gave acoustiek aan de zaal te geven. Rondom deze zaal is een wandelgang met vestiaires geprojecteerd. De foyer beneden on dergaat uitbreiding evenals de zaal boven. Er komt een geheel nieuw to neel met toren en een ruime ingang. Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van de directeur der Almelose Coöperatieve Melkinrichting (A.C.O.) de heer J. Martens, ging Asta, de laatste der melkkarhonden, met pen sioen. Gedurende het 25-jarig beleid van de heer Martens werden de door honden getrokken venterskarren ge leidelijk aan vervangen door z.g. mo torische honden melkwagentjes met een hulpmotor, die de wagen een snelheid geeft van ongeveer 5 kilo meter per uur. Foto: de jubilerende directeur wenst zijn laatste dierlijke hulpkracht nog vele jaren hondse rust toe. Manuhutu werd gedwongen tot presidentschap. Bij de behandeling voor de mili taire rechtbank in Jogja van de be schuldigingen tegen twaalf leiders van de R.M.S. heeft gisteren de pre sident van de R.M.S.,- Johannes Her- manus Manuhutu, verklaard zich niet schuldig te achten, aangezien hij door dr. Soumokil, die de R.M.S. procla meerde, werd gedwongen onder pro test zijn benoeming tot president te aanvaarden. Op een vraag van de rechter zeide Manuhutu, dat de R.M.S. een afge vaardigde naar Nederland had ge zonden met de opdracht wapens van Nederland te verkrijgen en de erken ning door Nederland van de R.M.S. te bewerkstelligen. Ook was een te legram naar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties gezonden. Griekse middelbare scholen zonder leraren A Hp. leraren van het middelbaar onderwijs in Griekenland zullen van vandaag af van school blijven, daar er geen overeenstemming is bereikt over herziening der salarissen. De bond van Ieraren van het mid delbaar onderwijs handhaaft, in ver band met het mislukken der onder handelingen over de herziening, zijn besluit om de arbeidscontracten op te zeggen. Dit besluit betreft 5000 leraren; 4200 van hen hadden reeds bij het ministe rie van onderwijs een symbolisch ont slag ingediend. SPECULATIES OVER INCA-SCHAT Pizarro had méér verivacht (Van een correspondent) Op zoek naar het legendarische goud van de Inca's, dat ergens in het Titicaca-meer verzonken moet zijn, heeft een duiker een stad ontdekt, die zich 35 meter onder de waterspiegel bevindt. Het was een gewezen ma troos van de Amerikaanse oorlogsmarine, die zijn in dienst van het vader land geleerde duikerskunst voor het zoeken naar goud nuttig wilde ma ken. William Mardorf, die met een Boliviaans ingenieur en een politieagent samenwerkt, is van mening, dat hij de uit de Inca-geschiedenis bekende stad Chiopata voor zich heeft gehad, toen hij met fototoestel en hefwerk tuigen gewapend de bodem van het meer tot op 70 meter diepte onderzocht. De stad bevindt zich dicht bij de monding van de rivier de Escoma. Volgens de tot dusver uitgesproken opvattingen van archaelogen bewij zen de meegebrachte sténen en de gemaakte foto's, dat het hier een vestiging van de Aymara's betreft, een volksstam, die als drager van de Tiahuanaco-cultuur wordt be schouwd en die ongeveer tot het jaar 1000 het gebied rond het meer heeft beheerst, totdat hij door het heer sersgeslacht der Inca's verdrongen werd. Waar ligt koningsschot? In die tijd was het meer nog niet zo groot als thans, nu het een onge veer dertien keer zo grote oppervlak te beslaat als het Bodenmeer. Gelei delijk is het buiten zgn oevers getre den en heeft het de nabijgelegen menselijke vestigingen overstroomd: daaronder moet zich nog een stad uit de vóór-Inca-periode bevinden, die aar de rivier de Desaguadero, de enige afvoer van het meer, verzonken moei I zijn. Ook deze wil Mardorf „opduiken" Want toen in 1533 de Spanjaarden onder Pizarro het land binnenvielen en de Incakoning Atahualpa hen ver geefs trachtte tegen te houden, kwa men bij de verovering van de hoofd stad Cuzco niet alle schatten voor de dag, waarop Pizarro gerekend had. Door de eeuwen heen is 'de legende blijven bestaan, dat er geweldige schatten met boten op het eiland Ti- ticaca in het Zuiden van het meer ge bracht en daar in de prachtige zon netempel verstopt zouden zyn, totdat ook deze schuilplaats niet meer vei lig scheen. Toen zouden de priesters de koningsschat op een onbekend ge bleven plaats in het meer hebben la ten zinken. Sindsdien zijn de speculaties over de Inca-schat niet verstomd. Maar het meer, hoger gelegen dan de top van de Grossglockner, heeft hem tot dusver niet vrijgelaten. De oevers verbergen niet veel geheimen, want ze zijn boomloos; er staan prachtige graftekens uit een langvervlogen tijd. Maar de talrijke baaien en eilan den, die steeds van grootte en vorm eranderen, laten oneindig veel mo- elijkheden open, waar de priesters V schat kunnen hebben doen zinken. Onderzoek naar arbeidsprestaties bracht verrassende onthullingen Dr P. G. op de Coul, chef van de Almelose bedrijfs-geneeskündige dienst, heeft in. een te Almelo gehouden vergadering van de Maatschappij van Nij verheid en Handel gesproken over „Hoe kan de mens op de meest gezonde manier het meest productief werken?" Dit probleem zal gezamenlijk door constructeurs, ingenieurs en bedrijfs artsen moeten worden bekeken, aldus spreker. Van belang is, dat we in de probleemstelling de mens primair achten en niet zoals tot nu toe ge beurde de machine. Het is immers altijd zo geweest, dat de mens zich aan de machine heeft moeten aanpassen. Dit primair-stellen van de mens bepleitte dr Op de Coul niet allereerst op humanitaire gronden, maar hij doet dit om zeer wetenschappelijke redenen, naar hij zei. In de studie van de arbeidsproduc tiviteit bestond tot voor kort een gro te lacune. De studie over de verrich- tingsleer van het menselijk lichaam werd namelijk grotendeels gebruikt voor de bestrijding van ziektever schijnselen, maar niet of nauwelijks om te leren hoe de gewone mens op de meest gezonde wijze het. meest pro ductief kan werken. Dit aspect is ook verwaarloosd in het probleem van de arbeidsproductiviteit. - Wel zijn, aldus dr Op de Coul, de tijdmeters in de bedrijven de artsen op dit gebied voor geweest, maar men weet nog niets over het biologisch ef fect van de door hen geregistreerde bewegingen. Van de maximale prestaties weten we veel door de verrichtingen op sportgebied, aldus spreker Deze pres taties kan men in de industrie echter niet gebruiken, omdat na een maxi maal opvoeren van de menselijke ar- beidsmogeijlkheden een zich lang zaam herstellende vermoeidheid volgt Ook over de optimale prestaties we ten we iets, zo zeide dr Op de Coul, Zo bijvoorbeeld, dat iemand het best kan wandelen met een snelheid van 60 tot 80 meter per minuut. Als hij harder of zachter lóópt, treden eerder vermoeidheidsverschijnselen op. Als men precies wil weten, waartoe de mens optimaal in staat is, is een wetenschappelijke methode nodig om het. menselijke energieverbruik te me ten. Dank zij een Duitse uitvinding is deze meting sinds kort mogelijk en een bepaalde prestatie kan precies worden uitgemeten in eenheden, die men calorieën heeft genoemd. Met dit meetapparaat zijn. volgens spreker, reeds verbluffende resultaten bereikt. Meting van energieverbruik Zo staakten bijvoorbeeld twee jaar geleden Hollandse haringvissers om dat ze een te klein rantsoen zouden krijgen. De rederij twijfelde hieraan en daarom werd het energieverbruik van de vissers gemeten. Inderdaad bleek toen, dat hun rantsoenen te klein waren. Dank zij de meetinstrumenten is ook gebleken, aldus spreker, dat staan een rendement heeft van slechts 8 percent, lopen een rendement van 33 percent, en zitten een nog veel groter rende ment. Vandaar dat thans in een con fectiebedrijf proeven worden geno men met zodanig gecpnstrueerde ma chines, dat de arbeiders kunnen zit ten in plaats van staan. Een andere vraag: wat leert de stu die van de menselijke handelingen ge durende de acht uur, die hij werkt? Op de allereerste plaats kunnen zijn prestaties worden weergegeven met curven voor de ochtenden en de mid dagen, echter zodanig dat de middag curve lager begint en ook lager ein digt dan de curve van de ochtend. In dit opzicht rijst de vraag, aldus spreker, of de pauzes in de bedrijven wel lang of kort genoeg zijn en of ze op de juiste momenten worden geko zen. Dr Op de Coul zeide voorts, dat de metingen hebben uitgewezen, dat een arbeider die zwaar werk gewoon is, een dagelijkse energievoorraad heeft van 2000 calorieën. Een bepaalde arbeider, die zakken moest transpor teren, „verwerkte" er 35 per dag. Dit was naar het oordeel van zijn werk gever te wéinig. Metingen wezen toen uit, dat de man per zak 50 energie- calorieën nodig had, zodat hij zeker 40 zakken per dag zou moeten kunnen halen Hij had per zak 10 minuten werk, zodat hij 80 minuten rustte van de 430 minuten tellende werkdag. Hij rustte telkens na vijf zakken te heb ben weggedragen en hij was dan vrij wel uitgeput Toen hem werd gezegd om de drie zakken te rusten, bleek dal de man op zijn gemak 40 zakken per dag kon halen en dat hij veel minder vermoeid was. Voor elke soort arbeid zal moeten worden vastgesteld, aldus dr Op de Coul, hoe lang en hoe vaak zal moe ten worden gerust Dit alles is in het voordeel van de arbeidende mens. maar niet minder in dat van het be drijf. President Eisenhower had laatst het een en ander te regelen met de schil der, toen hij zijn garagt bij zijn bui tenhuis in Gettysburg var een laagje verf wilde laten voorzien en hij kweet zich van zijn taak als een echt huis vader De president en mevrouw Eisenhower reden tijdens een week einde naar het. buiten toe met een ge zelschap bouwvakarbeiders uil Wash ington, die de laatste hand moeten leggen aan het nieuwe huis, waarin de familie Eisenhower zich eerlang hoopt terug te trekken. Over de kleur van de grote schuur bij de woning kon „Ike" het met zijn schilder niet direct eens wordenhierover werd meer dan een uur gediscussieerd tot mevrouw Eisenhowerdie een drukke conversatie had gehad met de behan ger de knoop doorhakte en besloten werd dat het pastel-groen zou wor den De foto geeft- een beeld van een zeer huiselijke „conferentie" tus sen de president en de schilder De Nederlandse Vereniging van Suiker zieken die thans :5.735 leder. telt. bestaat binnenkort tien jaar. Dit jubileum zal op 19 en 21 November te Amsterdam worden gevierd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3