PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dulles spreekt over oorlog op drie fronten in Azië Beroepsgoederenvervoer deelde onvoldoende in welvaart BILT Vand aag. DE KONING VAN CAMBODJA PLOTSELING AFGETREDEN VERWACHT... 198e jaargang - No. 52 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per •week; 6.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Maart '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. gogerdstr. C 160, telef. 26. ALS DE COMMUNISTEN ZOUDEN AANVALLEN Toch afstand van de eilanden voor de Chinese kust Minister Foster Dulles Iieeft te Manilla (Philippynen) een conferentie gepresideerd van Amerikaanse diplomaten, die in liet Verre Oosten werken Hij zou aan hen medegedeeld hebben, dat de Verenigde Staten niet van plan zijn het beleid ten aanzien van Formosa te wijzigen. Dulles zou heb ben verklaard, dat communistische agressie in Azië hoofdzakelijk wordt afgeschrikt door de mogelijkheid voor de Ver. Staten om in het Verre Oos ten een openlijke communistische aanval te beantwoorden met een oorlog op drie fronten, namelyk in Korea, de straat van Formosa en Zuidoost Azië. Voorts zou de Amerikaanse minister hebben verklaard, dat de Ver Sta ten van plan zijn grotere aandacht te besteden aan Japan, teneinde te ver zekeren, dat de Japanse economie niet afhankelyk wordt van communis- tisch-China. Hij zou er bij de diplomaten op heb ben aangedrongen in de door het com munisme bedreigde landen te wijzen op het belang van een maximum in spanning tegen de communistische dreiging. De Ver. Staten zijn dan be reid deze inspanning op elke wijze te ondersteunen, aldus deze berichten. Dulles reist vandaag Donderdag naar Formosa voor besprekingen met Tsjiang Kai-Sjek. Ook zal hij de plechtigheid in Taipeh bijwonen ter Vijfde Mei Allerwegen manifesteert zich, aan gemoedigd door een daartoe ge vormd Nationaal Comité, de drang om de komende vijfde Mei po pulair gezegd „anders dan anders" te vieren. Deze tiende verjaardag van onze bevrijding wil men meer luister byzetten, dan in de achter ons liggen de jaren over het algemeen het ge val is geweest. Concreet gesteld: men wil de vie ring van de bevrijdingsdag kunstma tig nieuw leven inblazen. Het spon tane element, waar dit feest in de eer ste jaren na de bevrijding nog op kon steunen, is verloren gegaan, opge slokt door persoonlijke, nationale en internationale problemen. Een norma le, menselijke en alleszins begrijpelij ke gang van zaken. Voor de Zeeuwen is er bovendien nog de moeilijkheid, dat de „vijfde Mei" als zodanig in de bevrijding van onze provincie geen rol heeft gespeeld. Ongetwijfeld een „geestelijke rem" voor een spontane viering! Begrijpelijk is echter, dat er stem men opgaan om deze tiende bevrij- dings-verjaardag tot een bijzondere te maken. Om op waardige en vooral feestelijke wijze deze voor de vrije wereld zo belangrijke datum te her denken. Voor dit streven kan men waardering koesteren. Te betreuren is evenwel, dat reeds thans twee maanden voor de vijfde Mei deze zelfde vijfde Mei een twistpunt dreigt te worden In Amsterdam is over de yiering van het bevrijdingsfeest in de gemeente raad bereids een meningsverschil ont staan Te betreuren is ook, dat 't vrijwel on mogelijk blijkt om een compromis te vinden tussen viering en herdenking. Zoals blijkt uit in diverse steden, ook in Zeeland, bestaande plannen. Want het vieren van het bevrijdingsfeest met o.m. een optocht, waarin een wa gen met een groot hakenkruis en ge boeide personen zijn „geprojecteerd", met herinneringen aan de hongerwin ter, leidt tot een feest met een ietwat wrange, allerminst feestelijke bij- smaak. Maar er resten nog twee maanden. Er is dus nog alle tijd om de tiende „Vijfde Mei" voor te bereiden en wie weet komt er nog iets goeds uit de bus. T oneel Da Stichting „Toneelcoördinatie", zo is uit het jaarverslag van deze stichting gebleken, acht een drastische vermindering van het aantal voorstellingen noodzakelijk voor de in Nederland werkende to neelgezelschappen. De werkwijze van de toneelspelers is te vermoeiend geworden, sinds de vraag naar toneel alom in den lande toenam. De directies van de toneel verenigingen zrjn van mening, dat het huidige speelplan niet langer verant woord is en in het komend seizoen zullen met name door de Nederland se Comedie, de Haagse Comedie en het Rotterdams Toneel minder voor stellingen worden gegeven, buiten hun plaats van vestiging. Bij de keu ze van de gemeenten, die niet meer „bediend" zullen worden, heeft men zich in de eerste plaats laten leiden door de toestand, waarin de schouw burg ter plaatse verkeert. Men is er voorts van uitgegaan, dat het regio naal toneel in belangrijke mate de be hoefte aan toneel in de meer excen trisch gelegen gewesten zal moeten helpen dekken. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat hier voor Zeeland een gevaar dreigt! Velerlei oorzaken oorlog, wa tersnood hebben er toe geleid, dat de „toestanden der schouwburgen ter plaatse" in onze provincie over het algemeen niet bepaald rooskleurig zijn. Voor „Toneelcoördinatie" het punt van uitgang v ">r het verminde ren van het aantal voorstellingen Géén bewonderenswaardig punt van uitgang. Waarom kunst aan comfort gebonden? Met als gevolg, dat in excentrisch geiegen gebieden, waar immers de „cultuurhonger" het grootst pleegt te zijn, inderdaad ge hongerd zal worden! Indien „Toneelcoördinatie" deze plannen consequent doorvoert, zal er een zware wissel getrokken worden op het regionaal toneel. Vooralsnog een té zwa** zelfs Voor toneelliefhebbers, en dat zijn er velen, ziet de nabije toekomst er niet opwekkend uit. Waakzaamheid is geboden! llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Februari met veel sneeuw-en vorstdagen M (Van onze weerkundige medewerker)y Niet een buitengewone koude, M maar wel een echte winter- maand is Februari geweest, y ook in Zeeland. Op 10 dagen y H tegen normaal op 3 dagen y sneeuwde het op Walcheren, y In De Bilt viel op 18 dagen y sneeuw en werden ook 18 H vorstdagen waargenomen te- gen normaal 14 vorstdagen. De gemiddelde dagtemperatuur be- y droeg te De Bilt 0.6 tegen nor- y maal 2.8 gr. Celsius. y Er werden in De Bilt 74 uren y zon geregistreerd, tegen even- y y eens normaal 74 uren. y In Vlissingen bedroeg de neer- slag 53 mm, tegen normaal y y 40 mm, verleden jaar 65 mm. Op 5 tegen normaal 3. dagen y y werd onweer gehoord. y Illlllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Geen Nederlandse slachtof fers in Australië Nieuwe gebieden door het water bedreigd. Voor zover bekend, zijn onder de slachtoffers van de overstromings ramp in Australië geen Nederlandse immigranten. Alle telefoon- en tele graafverbindingen met het rampgebied zijn verbroken. De wegen zijn onbe gaanbaar. In Nieuw Zuid-Wales het overstroomde gebied wonen onge veer 30.000 Europese immigranten, waaronder vele duizenden Nederlan ders. In Nieuw Zuid-Wales werden Woens dag nieuwe gebieden door het water bedreigd, maar in het Noordoostelijk gebied, waar reeds 70 personen om het leven zijn gekomen en naar schatting 40.000 personen dakloos zijn gewor den-, is het gevaar afgenomen. Men vreest, dat de verliezen aan mensenlevens, vee en persoonlijke be zittingen, de zwaarste zullen zijn in de Australische geschiedenis. De ka davers van verdronken schapen en ander vee worden verbrand op grote brandstapels. Paus Pius de twaalfde zal 100.000 gulden schenken voor hulpverlening aan de slachtoffers van de overstro mingen in Nieuw Zuid-Wales. gelegenheid van het van kracht wor den der Amerikaans- Nationalistische overeenkomst van wederzijdse bij stand. Volgens nationalistisch-Chinese functionarissen zal Tsjiang Kai-Sjek minister Dulles vragen om een duide lijke definitie van het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de eilan den Quemoy en Matsoe, die vlak onder de kust van communistisch China lig gen. Volgens onbevestigde berichten zou Dulles van plan zijn Tsjiang te pol sen over de vraag, of de nationalisten bereid zijn deze eilanden op te geven in ruil voor een Brits-Amerikaanse of zelfs een garantie der Verenigde. Na ties voor de verdediging van Formo sa. Het Formosaanse blad „China News", dat gewoonlijk de opinie van de nationalistische regering vertolkt, schreef Woensdag, dat een dergelijk voorstel echter' niet door Tsjiang in ernstige overweging genomen zou worden. Naar uit bevoegde bron verluidt, wil Tsjiang aan Dulles meer schepen, vliegtuigen en kanonnen vragen. Grotewohl wil volksstemming in Over hereniging en herbewapening Premier Otto Grotewohl van Oost- Duitsland heeft in de Volkskamer verklaard dat „een vereniging van de vredelievende Duitse democrati sche republiek en een militaristisch, Jeremilitariseerd West-Duitsland on- enkbaar is". Onderhandelingen na ratificatie van de Parijse verdragen zou alleen zin hebben als die verdragen terzijde werden geschoven. Het van kracht worden van de verdragen zou een schending betekenen van de overeen komsten van Jalta en Potsdam, die een herbewapening van Duitsland verboden en Duitsland hereniging en een vredesverdrag beloofden. Grotewohl stelde een volksstem ming onder internationaal toezicht in geheel Duitsland voor over de her eniging en de herbewapening. De grens tussen Oost- en West- Duitsland zou moeten worden opge heven om een vrije propaganda voor de volksstemming mogelijk te ma ken. De Oost-Duitse premier nodig de de West-Duitse jongemannen uit naar het Oosten te komen als zij de dienstplicht wilden ontlopen. REACTIE UIT BONN. In Westduitse regeringskringen te Bonn is verklaard, dat geen demo cratische partij met het voorstel van Grotewohl accoord zal gaan. In elk geval kent de Westduitse gTondwet geen volksstemmingen, zo zeide men. De leider van de socialisten, Ollen- hauer, die tegen de Parijse verdra gen is, zeide in een verklaring voor de pers, dat er geen sprake is van deelneming aan een volksstemming zoals nu door Grotewohl is voorge steld. „Het Duitse manifest", waarin de doelen van zijn partij, en haar bondgenoten in de strijd tegen herbe wapening zijn vastgelegd, is ook dui delijk tegen de communisten gericht, aldus Ollenhauer. li *v J»- In panische angst vluchten een paar vrouwen in een straat van Maitland (Nieuw Zuid Wales) voor het water. Censuur Verenigde ISaties greep in.... Er heeft zich een incident voorge daan tijdens de opname van een ge sproken brief, die de correspondent te Genève, Bob Kroon, Woensdag avond aan de N.C.R.V. tei uitzending in de radiokrant „Vandaag" heeft doorgegeven. Omstreeks zeven uur werd dit com mentaar door Bob Kroon uit een der studio's in het Palais des Nations te Genève naar Hilversum doorgegeven, waar het op de plaat werd vastgelegd om een uur later te worden uitge zonden. Het commentaai handelde over een affaire inzake de Roemeense legatie te Bern, de verwikkelingen daarover en de stilzwijgendheid der Zwitserse autoriteiter. Midden m een zin werd de verbinding plotseling ver broken. waarna spoedig Dleek, dat de censuurafdeling van de voorlichting der Verenigde Naties de Knoppen had dichtgedraaid. Men vreesde namelijk over deze kwestie politieke verwikke lingen, zo voerde men aan Bob Kroon had nog de gelegenheid tol de mensen in de Ililversumse studio te zeggen: „Wachten jullie even", maar daarna hoorde men niets meer De programmaleider vari de N.C.R. V., de heer Gerard Hoek, gaf unmid- dellijk opdracht tot maatregelen. Hij achtte deze handelwijze een aantas ting van de persvrijheid en direct werd een telefoongesprek aangevraagd met de woning van Bob Kroon in Ge nève. Deze gaf toen een toelichting op het incident en beëindigde zijn commentaar via de gewone telefoon lijn. De N.C.R.V. heeft het gehele praatje daarop uitgezonden. Zij is de mening toegedaan, dat men bij de voorlichtingsdienst der Verenigde Na ties wel anders had kunnen optreden. Nieuwe wijzigingen in Russisck regering Twee minister werden ontslagen De Russische regering heeft de minister van kolen winning, Zasjadko en die van staatsboerderijen, Kozlof, ontslagen, omdat zij hun werk onbe vredigend verrichtten, aldus meldde radio-Moskou. De minister van landbouw, Bene- diktof, kreeg het departement van staatsboerderijen onder zijn beheer, ter wijl Zademidko werd benoemd tot minister van kölenwinning. keert Prinses Margaret van Engeland van haar reis y door West-Indië naar Londen y terug; wordt te Münehen het do- y denmasker geveild van tsaar y Peter de Grote; §j viert de bekende Neder- y landse letterkundige, kunsthi- m storicus en -criticus, schilder en tekenaar A. Cornells Veth te y Den Haag zijn 75ste verjaar- m llllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HIJ GEVOELDE ZICH BELEMMERD Zijn vader neemt beivind over De 34-jarige saxofoon-spelende koning Norodom Sihanoek van de Indo- chinese staat Cambodja, is plotseling afgetreden. De koning kreeg vorige maand bij de verkiezingen het vertrouwen van verreweg het grootste deel zijner onderdanen. Om de onafhankelijkheid van zijn land af te dwingen van Frankrijk be gaf hij zich destijds in ballingschap naar Siam, waardoor hij bijzonder popu lair werd. De voornaamste politieke tegenstander van koning Norodom Sihanoek is Son Ngoc Thanh, die tijdens de Japanse bezetting premier van Cambodja was. Tijdens deze Japanse bezetting was Norodom feitelijk een gevangene. Hij heeft nadien steeds geweigerd Son Ngoc Thanh te ontvan gen, ook toen deze laatste zijn trouw aan de koning wilde betuigen. Voor de radio heeft de koning Woensdag verklaai'd, dat de politieke partij van Son Ngoc Thanh en de in ternationale commissie van toezicht in Cambodja zyn werk onmogelijk maken. De koning trad af ten gunste van zijn vader prins Soeramarit, die nim mer koning is geweest, omdat Noro dom Sihanoek zyn grootvader opvolg de. In Cambodja is namelijk het ko ningschap niet strikt erfelijk. Een nieuwe koning kan aangewezen wor den door zijn voorganger of gekozen worden door een koninklijke raad. De nieuwe koning van Cambodja, N.O.B.-WEGTRANSPORT ZEELAND VERGADERDE Minister-president Drees heeft Woensdag, vergezeld van zijn echtge note, een bezoek gebracht aan de Staatsmijn „Emma" in Treebeek. Ge wapend met mijnlamp en helm heeft het echtpaar, vergezeld van enige mijn-autoriteiten, een afdaling in de schacht gemaakt. Bij het verlaten van de lift: links de hoofd-bedrijfsingenieur Rieland; tweede van links mevrouw Helleman, echtgenote van een der directeuren; in het midden het echtpaar Drees; achter hen de oud-minister Wem- mers, voorzitter van de directie. In Mei Zeeuivse manifestatie Het beroepsgoederenvervoer heeft niet in dezelfde mate als andere be- dryven in de toegenomen welvaart gedeeld. Een gevolg hiervan is, dat mo menteel niet voldoende gereserveerd kan worden, hetgeen een ernstige te rugslag zal geven, wanneer magere jaren aanbreken. Toepassing van hoge re tarieven zal leiden tot meer service, wat derhalve de verlader ten goede komt. Deze opmerkingen liet de algemeen voorzitter van de Nat. Organi satie voor Beroepsgoederenvervoer en Wegtransport, de heer E. van Don kelaar horen op een Woensdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de afdeling Zeeland. lingsvoorzitter, de heer A. C. Cal- jouw uit Veere, gewezen op het belang van samenwerking ter verbetering van het beroepsgoederenvervoer. De uitbouw van het wegvervoer moet bij de ondernemer zelf beginnen. Vervol gens bracht de voorzitter diverse voorstellen van het Provinciaal be stuur naar voren, om hiermee te ko men tot een persoonlijk weer bewust worden van het ondernemerschap, speciaal in organisatorisch verband Hierbij wees hij ook op de jongeren actie, met het doel de jongeren be kwaam te maken voor de taak, welke zij straks van de ouderen moeten over- De heer Donkelaar sprak over het onderwerp: „De waarde van tariefbe- rekening voor het bedrijf, mede in verband met de vergunningverlening en de laadvermogenvaststelling en het belang van tariefafspraken en over eenkomsten". Hij ging daarbij eerst de factoren na, waaruit het tarief is opgebouwd. Zij liggen zodanig vast, dat er in feite niet aan getornd kan worden. Aangezien de kosten gestegen zijn, willen zowel spoor- als wegver voer een verhoging van de tarieven. Tot op heden is dit echter nog niet toegestaan. In zijn betoog wees de heer Donke-, laar voorts op het grote belang van samenwerking, waardoor nog veel meer te bereiken is. Zowel "het. ge regeld als het ongeregeld vervoer is gediend met een nauwe samenwer king. Op deze wijze kan met minder materiaal méér gedaan worden. Tenslotte besprak hij het ver voer naar België, waarvoor slechts een zeer geringe hoeveelheid laadcapaciteit beschikbaar is. Ook hier kan door samenwerking veel bereikt worden, aldus spreker. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen aan de algemeen voor zitter, werd een druk gebruik ge maakt. Bij de opening van de goed bezoch te vergadering, heeft ook de afde- In Mei zal een provinciale mani festatie voor de beroepsgoederenver- voerders gehouden worden. Het ligt in de bedoeling op deze dag 's mor gens een vergadering te beleggen, waarin een belangrijk onderwerp als „Het Deltaplan en het wegvervoer" zal worden behandeld. In de middag uren wordt een rijtoer met een groot aantal wagens georganiseerd, terwijl ook rijvaardigheidsproeven zullen worden gehouden. Besloten werd voor deze manifes tatie een voorbereidingscommissie te vormen. Soeramarit, is thans 58 jaar oud. Hij is geruimè tijd minister geweest, maar trad na de troonsbestijging van zijn zoon op als diens adviseur. Als voornaamste reden voor het af treden van koning Norodom, ziet men in Cambodja zijn onenigheid met de internationale commissie van toe- zich op de naleving van de wapen stilstandsvoorwaarden. Deze commissie beweerde, dat be- bepaalde staatkundige hervormings plannen van de koning in stryd wa ren met de overeenkomsten van Ge nève. Koning Norodom Sihanoek trad plotseling af. Treinongeluk in Brazilië eiste Een trein, die op weg was van het binnenland naar Sao Paulo, is Dins dag ontspoord. Volgens de eerste schatting zijn er doden en 46 ge wonden, van wie zich 15 in een ern stige toestand bevinden. Dit is reeds het derde ernstige spoorwegongeluk in Brazilië in dit jaar. DE ZELFDE TEMPERATUREN. Weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. 4 Maart Zon op: Maan op: ZON E.\ MAAN. 7.24 13.40 onder: 18.25 onder: 5.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1