Debat in de Eerste Kamer over talrijke onderwerpen Geen wettelijke actie tegen beeldromans ONBEWEZEN AANKLACHT VAN TELEURGESTELDE GELIEFDE WOENSDAG 2 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEGROTING ECON OMISCHE ZAKEN de dat de totstandkoming van kern reactoren hier te lande moet worden bevorderd. Voorts wees hij op de noodzaak de maatschappelijke structuur te reorga niseren. Wat de werktijdverkorting betreft, zou aan de S.E.R. ter zake ad- gevraagd kunnen worden. Met de minister was spr. het eens, dat een ge leidelijk optrekken van het loon- en prijspeil niet achterwege kan blijven. Wanneer de loontrekkenden in de verder gestegen welvaart niet zullen kunnen delen door prijsver lagingen, waarop de regering zich thans richt, dan zullen looneisen gesteld moeten worden, aldus spr. De heer Oosterhuis verlangde van de minister een gedurfde economi sche politiek, vrij van door kort zichtige politieke invloeden tot stand gekomen compromissen. Nadat nog de heer Roebroek (KVP) en Vixseboxse (CH) het woord had den gevoerd, begon de Kamer met de behandeling van de begroting van de Staatsmijnen. Oosterhuis verlangt van de minister een gedurfde economische politiek (Van onze parlementaire redacteur) Dc toevallige bezoekers van de publieke tribune in de Eerste Kamer die Dinsdagmiddag: de behandeling van de begroting van Economische Zaken 1955 bijwoonden, zullen wel de indruk gekregen hebben dat we in Neder land een beetje tobben met onze welvaart. Dat klinkt paradoxaal, doch de afgevaardigden waren aan het zoeken naar wegen, die ons kunnen terugvoeren tot normalere toestanden en ver houdingen, waarin we niet gehinderd worden door investerings-, beste- dings-, prijs-, loon- en belastingproblemen. De professoren Molenaar (VVD) en Hellema (AR) .en de heren Regout (KVP) en Oosterhuis (P.v.d.A.) spra ken uitvoerig over het conjunctuur verloop en over structurele crises. Zij wilden de minister van Economische Zaken, professor Zijlstra, die, in het bewustzijn van zijn uitgebreide eco nomische kennis rustig zat te luiste ren, geflankeerd door de staatssecreta ris dr. Veldkamp en de minister van Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisa tie, de heer De Bruyn, voorschrijven, wat hij precies te doen heeft om een harmonische ontwikkeling van ons economisch leven te bereiken. Jammer was, dat de aangegeven middelen onderling nogal van karak ter verschilden. De heer Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V., meende, dat de bestedin gen afgeremd behoren te worden en dat er gelijke wapens gesmeed moeten worden voor de bestrijding van de conjunctuur-omslag. Hij vond belastingverlaging een on deugdelijk middel om de huidige moei lijkheden te overwinnen en hij beval loonsverhoging aan. De aangekondigd de marge-beschikking voor de detail handel had zijn volle instemming. Hij liep vooruit op de per 1 Juli in te voeren belastingverlaging. De beschik king moet op die datum worden aan gevuld met het voorschrift van een nieuwe verlaging van de winstmarge, adviséerde hij de minister. De heer Hellema, mede sprekend namens zijn collega Molenaar, vroeg zich af waarom een algemene marge- beschikking moet worden afgekon digd. Omdat enkele bedrijven kans hebben gezien hun winstmarges aan zienlijk te verhogen? De beide professoren beweerden, dat de bewindsman in de practijk een prijsversperring gaat invoeren, ter wijl hij theoretisch pleit voor het vrij maken van het bedrijfsleven. De heer Geugjes van de CPN ver weet de regering, dat zij alles nalaat om ons land te beschermen tegen de gevolgen van een komende crisis. Hij bepleitte een prijsstop bij de bron, een nieuwe loonsverhoging en belasting verlaging en inkrimping van de defen sieuitgaven. NIET ALS „LAMME GOEDZAK". Professor Molenaar wilde dat Neder land niet als „lamme goedzak" zou fungeren. Hij wilde dat ons land niet alles aanvaardt in de KSG wat met name Frankrijk in zijn eigen belang wil doordrijven. Hij vroeg de aan dacht voor middenstandscredieten. Hij constateerde, dat het met de invoering van P.B.O.-organen langzaam gaat. De heer Regout (KVP) wees op de moeilijkheid om technisch personeel aan te trekken. Ook m de ceramische industrie bestaat grote behoefte aan geschoold personeel. Hij pleitte tenslotte voor bezits- ■preiding. De heer Oosterhuis (Arb.) betoog- LIEFDESVERDRIET. In Engeland werkt onder leiding van de 63-jarige heer S. Perkins de Liga tegen lief desverdriet". Iederdie de matige contributie betaaltkrijgt in geval van liefdessmart de gewenste goede raad. Ruim J/Z pot. van de liefdesver driet gevallen komen daaruit voort, dat een der partners de voorkeur heeft gegeven aan een ander. Daar tegen bestaat een uitnemend mid delDc Liga brengt de zo smartelijk getroffenen ogenblikkelijk in contact met iemand van ongeveer dezelfde leeftijd en dezelfde maatschappelijke omstandighedenDie „iemand" is dan van een andere sexe en heeft ook zo pas een liefdesverdric-t-geval moeten doorslaan. Gewoonlijk troost het nieu we paar elkaar zo tref fend, dat er een nieuwe romance uit opbloeit! ATOOMSNEEUW. Grote consternatie ontstond in het dorp Horsemeads bij New York toen een soort sneeuw uit de lucht neerdaalde. Moeders haalden de kinderen van de straat omdat atoomsneeuw zou neerdwarrelen. De halve bevolking- waande zich al voorzien van een „radioactieve" be smetting toen een geruststellende me dedeling kwam. Dc plaatselijke melkfabriek had een hoeveelheid melkpoeder in het ketel huis verstookt en een deel van dat poeder was als sneeuw nèergedaaT LOOD. Franse onderwaterfotografen, die in de Dode Zee (grootste zoutge halte van alle zeeën) wilde afdalen, bonden 25 kilogram lood aan him voe ten om te zinken. Het wilde niet gelukkenze ble ven drijven. MARILYN. Bij de jongste verkiezin gen in Japan moesten de kiezers zelf de namen van hun candidaten op de stembiljetten schrijven. Een aantal Japanners heeft daarvan gebruik ge maakt om te stemmen op de Ameri kaanse filmster Marilyn Monroe Sommigen gaven de voorkeur aan de (bekende) Japanse worstelaar Riki- dozanNa de stemming was een ding duidelijk: de Japanners gaven niet al te veel om de officiële candi daten! Soenario toont zich de reine onschuld Beschuldigingen van de hand gewezen De officier van Justitie mr. Soena rio heeft in antwoord op een vraag of hij er van overtuigd is, dat geen getuigen in de zaken tegen Schmidt en Jungschlager zijn mishandeld ver klaard, dat er natuurlijk verschil moet worden gemaakt tussen mishan deling en mishandelingen. „Wanneer iemand tracht verklaringen aan de po litie te onthouden en na enkele klap pen zou hij de waarheid willen ver tellen, dan hebben die klappen ter aansporing weinig te betekenen, wan neer blijkt, dat zijn verklaringen ook op waarheid berusten. In een derge lijk geval kan moeilijk van mishande ling "worden gesproken", aldus zeide mr. Soenario in een onderhoud met een verslaggever van het „Nieuws blad voor Indonesië". Mr. Soenario antwoordde op vra gen, die hem waren gesteld naar aan leiding van het door professor Van Bemmelen en mevrouw professor Ha- zewinkelSuringa gepubliceerde pro test- tegen mishandeling van Neder landse arrestanten in Indonesië. Over de brieven van de Nederland se arrestanten over ondergane mis handelingen, waardoor de politie be zwarende verklaringen tegen Schmidt en Jungschlager zou trachten te ver krijgen en die door beide hoogleraren zijn gepubliceerd, zeide mr. Soenario, dat hierop reeds een afdoend ant woord is gegeven door het ministerie van buitenlandse zaken. Dit heeft destijds een Nederlandse protestnota, waarin stond, dat gearresteerde Ne derlanders zouden zijn mishandeld, van de hand gewezen. VERDACHTE VRIJGESPROKEN Sinds drie maanden gedetineerd De 47-jarige metselaar Pli. L. uit Den Helder, flians zonder vaste woon plaats, die door de arrondissements rechtbank te Alkmaar terecht stond wegens bedreiging tegen het leven gericht, is gisteren van. het hem ten laste gelegde vrijgesproken en onmid dellijk in vrijheid gesteld. Verdachte was sinds drie maanden gedetineerd als gevolg van een aan klacht van zijn vroegere geliefde, de gescheiden vrouw E. B.-K. uit Den Helder. De vrouw, die niets liever wilde dan dat haar vroegere geliefde voor goed achter de tralies zou komen te zitten, had geruime tijd met de man in con cubinaat geleefd. Toen hij de verhou ding wilde verbreken, zon zij echter op wraak en klaagde L. aan wegens diefstal van 500 en wegens brand stichting. Hij zou namelijk een accor deon verbrand hebben, om de verze keringssom te bemachtigen. Half September werd L. van deze diefstal vrijgesproken, doch wegens de brand stichting, waaraan volgens hem de vrouw medeplichtig was, veroordeeld tot enkele weken gevangenisstraf. Toen hij vrij kwam, had hij de vrouw een brief geschreven, waarin hij zijn bezoek aankondigde „om haar te ver nietigen, zoals zij hem vernietigd had". Tijdens enkele ontmoetingen, die verdachte in November te Den Helder met de vrouw had, deed zij weer po gingen tot verzoening. Doch L. had inmiddels een andere liefde gevonden. Hij liet bij deze gelegenheid een revol ver zien, waarmee nij de vrouw zou Koninklijk paar in October naar Suriname Na zijn terugkeer uit Nederland van een dienstreis, heeft dr. C. Nag- tegaal, directeur van het kabinet van de gouverneur medegedeeld, dat het aangekondigde bezoek van Koningin Juliana, tussen 10 en 20 October zal plaats vinden. Zij zal worden verge zeld door Prins Bernliard. Gouverneur J. Klaasesz, wiens ambtstermijn dit jaar is verstreken, zal in elk geval niet vóór het bezoek van de Koningin Suriname verlaten. hebben doodgeschoten, als hij die nieuwe liefde niet had ontmoet. De vrouw deed daarop aangifte bij de politie, dat L. haar bedreigd had met de revolver. Een beschuldiging, die zij later voor de rechter-commis- saris herriep. L. werd echter op grond van deze aanklacht gearresteerd en stond nu terecht. De noodlottige brief was nog het enige houvast van de Officier van Justitie, doch de verde diger, mr W. Buers betoogde, dat de vrouw zich door die brief niet be dreigd kon hebben gevoeld, omdat zij de man daarna nog enkele malen had onmoet, terwijl zij zelfs wist, dat hij die revolver brj zich had. Meisje door trein gegrepen en gedood Gisteravond is de 18-jarige mej. N. L. uit Winterswijk, op de onbewaak te overweg aan de Morgenzonweg te Winterswijk door de Diesel-electri- sche trein, die om 18.54 uur van Win terswijk naar Zutphen vertrekt, ge grepen en gedood. Leden van de bemanning van de „Zee land" en genodigden brachten een enthousiast „driewerf hoezeeuit op HM. de Koningin, nadat het schip aan de Kon. Marine was overgedra gen! Met een korte plechtigheid werd deze onderzeebootjager Dinsdagmor gen te Vlissingen door de N.V. Kon. Mij. ,De Schelde" aan de marine overgedragen. (Foto P.Z.C.) De stop van Ternaaien Luik verheugd over accoord „Het schijnt," aldus „Le Soir", „dat de ontwerpers van de Luiks-Antwerp se overeenkomst inzake de opheffing van de Stop van Ternaaien een goede oplossing gekozen hebben: het kanaal tussen Ternaaien en Maastricht zal verbreed worden. Anderzijds laat deze conventie de handen vrij aan onze ministers, want he'c gaat hier om een aangelegenheid tussen twee steden. De sluis zal op Belgisch grondge bied worden gebouwd, maar om de circulatie op Nederlands grondgebied te begunstigen, zullen de Nederlandse autoriteiten bepaalde inrichtingen verwezenlijken. In sommige Antwerpse havenkrin gen toont men nog enige terughou dendheid met betrekking tot de nieu we overeenkomst doch in het alge meen is men van oordeel, dat het springen van de Stop van Ternaaien geen nadeel zal berokkenen aan Ant werpen. De Luikse pers verheugt zich over het accoord en verwacht hier van bijzondere resultaten. Wetenschappelijke onder zoekingen op de Wadden Naar aanleiding van plannen om eventueel militaire oefeningen op Vlieland en Terschelling te houden, verneemt het A.N.P. uit bevoegde wetenschappelijke kring, dat zulke oefeningen niet alleen een bedreiging zouden vormen voor het vreemdelin- genbezoek, maar evenzeer voor de wetenschappelijke onderzoekingen, die daar worden gedaan. Op de Waddeneilanden geschiedt veel biologisch onderzoek, dat alleen maar in ongerepte gebieden kan wor den uitgevoerd. Zo houdt men er zich bezig met de dynamiek van dierenpo- pulaties te bestuderen, die voor onze land-, tuin- en bosbouw van groot fundamenteel belang is en welke niet uitsluitend in cultuurland kan worden nagegaan. Jongetje stak landbouw- schuur in brand In Dubbeldam heeft een felle brand gewoed in een landbouwschuur van de weduwe A. in 't Veld aan de Zui- dendijk. De schuur ging geheel in vlammen op. Vijf koeien, vijf schapen, een lam en een hond verloren het le ven. Voorts werden verscheidene landbouwwerktuigen een prooi der vlammen, evenals 7000 mud aardap pelen en een grote hoeveel hooi en stro. Gebleken is dat een zesjarig jon getje, dat op de weg een doosje luci fers had gevonden, het stro in brand had gestoken. De Dordtse brandweer bluste het vuur met veertien stralen. De landbouwschuur en de inventaris waren gedeeltelijk verzekerd. Het Wereldgebeuren MINISTER VAN JUSTITIE ISieuwe pachtwet beoogt andere regeling bij onteigening In de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van het departe ment van justitie, heeft minister Donker gezegd, dat wat de beeldromans betreft, vanwege zijn departement reeds meermalen een onderzoek werd in gesteld. Voorzover kon worden nagegaan, waren de hier verspreide ge schriften practisch uitsluitend in Nederland of België uitgegeven. De in liet onderzoek betrokken geschriften leggen weliswaar soms een sterk accent op verschillende uitingen van geweld, doch vooralsnog betwijfelt de minis ter, of op dit gebied strafrechterlijke repressie het aangewezen middel is. In het ontwerp van de nieuwe pachtwet, waarvan de indiening zeer binnenkort kan worden tegemoet ge zien, is een nieuwe regeling van scha deloosstelling van de pachter in ge val van onteigening opgenomen. Nog steeds, aldus de minister, is niet geheel opgehelderd welke status de gewezen SS-ers uit bezette landen in Duitsland hebben. Mede om deze reden is er voorshands geen aanlei ding om de animo tot het aanvragen van het Nederlanderschap te stimule ren. Het ligt in het vooi'nemen van de minister, om ook in de toekomst on derofficieren, die aan alle terzake ge stelde eisen voldoen en daartoe ge schikt worden geacht, in de gelegen heid te stellen naar de officiersran gen over te gaan. De minister is va krachtig optreden v oordeel, dat een n de politie tegen In Waarde feliciteerde loco-burge meester M. van Fraasssn de nieuw benoemde burgemeesterde heer A. Lokker met ambtsketen) uit Vlissin gen, hartelijk. Geheel rechts mevrouw Lokker. (Voor verslag zie pag. 5) (Foto P.Z.C.) verkeersovertredingen is geboden, en acht een strenge controle zowel op de intercommunale wegen als in de bebouwde kommen noodzakelijk. Wanneer het Nederlands Beheers instituut kan worden opgeheven, is nog niet met zekerheid te zeggen, daar zijn taak nog niet is volbracht De vraag of de inhoud der thans af gekondigde stage-verordening voor de Nederlandse orde van advocaten mogelijk in strijd met de wet of het algemeen belang zou zijn, wordt op het ogenblik onderzocht, omdat het de minister wenselijk voorkomt, juist deze eerste belangrijke verordening grondig te bezien teneinde een even tuele ongewenste uitwas van de ver ordende bevoegdheid te kunnen voor komen. Wat de practische moeilijkheden betreft, die zich in bepaalde gevallen bij het aanstellen van vrouwelijke deurwaarders kunnen voordoen, deze mogen geen aanleiding vormen de vrouw voor alle gevallen van dit ambt uit te sluiten. Zaak Anneke Beekman De minister zegt, vooralsnog geen nadere mededelingen over de maatre gelen tot opsporing van liet vermiste Joodse pleegkind Anneke Beekman te willen doen, daar zulke informa ties vrijwel zeker ter kennis zouden komen van hen, die het kind verbor gen houden. Het zal geen betoog be hoeven, dat het onderzoek daardoor in hoge mate zou worden bemoeilijkt. Het is juist, dat de voorlopige hech tenis van de hoofdredacteur van de Nieuwsbrief, Fabius, door de rechter commissaris is geschorst. Bij de be slissing tot schorsing zijn verschillen de voorwaarden opgelegd. Zo is het hem o.a. verboden berichten over de tegen hem aanhangige strafzaak te publiceren of te doen publiceren of daarover inlichtingen aan derden te verstrekken. De pogingen tot opsporing van Mei ne Pot, welke zich mede tot het bui tenland hebben uitgestrekt, hebben Spaans tempo De loonzakjes en salarisenveloppcs van Amerikanen, die in Europa werken, plegen nogal wel gevuld tezijn. Meestal zit er zo ongeveer het dubbele in van datgene waarvoor op hetzelfde niveau in Europa een Euro peaan werkt. Dat vloeit voort uit de voor de Amerikanen gunstige koers van de dollar. Tot de gelukkige Amerikaanse sa- lanstrekkers behoort thans ook John Lodge. Hij werd enkele dagen geleden ambassadeur van de Verenigde Staten in Madrid en daarmee keerde hij te rug naar het Zuid-Europa, dat hij als Amerikaans marine-officier had leren kennen in de oorlogsdagen van 11)42 tot de vredesdagen van 046. De heer Lodge heeft, m Spanje wel een aangename, maai toch ook een erg drukke werkkring gevonden. Ter wijl de verhouding met. dc Spaanse regeerders hartelijkst is en men aller- wege de lof zingt van de Amerikanen, die Spanje thans militan en econo misch te paard helpen, klopt het na melijk in de lagere regionen helemaal niet. Op grond van de Amerikaans Spaanse verdragen zijn in Span je Amerikaanse technici aan het werk gegaan, die militaire bases en vliegvelden zouden aanleggen. Spaanse aannemers zouden "tic wer ken uitvoeren Er ontstonden al direct strubbelingen met de grondeigenaren, die voor Hud gronden dikke prijzen vroegen en die zich alleen maar door tijdrovende onteigeningsprocedures lieten dwingen tot afstand van hun bezit. Een Spaanse aannemersfirma, die het laagst had ingeschreven voor de aanleg van de vliegbasis Torejon Bajados liet het afwetenHaar cal culators hadden zich vergister zal heel wat meer geld op rafel moeten komen. Andere werken werden door de aannemers met grote vertraging aangevat en in een stil hoekje stonden Duitse aannemers, die in Spanje voor de Amerikanen wilden werken, te mompelen, dat ze dat altijd wel ge dacht hadden van hun goede Spaanse vrienden. Dit zijn maar enkele voorbeelden... Ook in vele andere opzichten viel het de voortvarende Amerikanen in Span je tegen en bepaald teleurgesteld was men toen het Spaanse bedrijfsleven liet weten dat men op het hoogste ni veau wel mocht lopen te glimlachen, maar dat op economisch gebied heel wat meer hulp voor Spanje nodig was dan de Amerikanen zich voorstel den te geven. De leider van de Amerikaanse eco nomische missie in Spanje, de heer Williams, vond het allemaal zo ver velend, dat hij tegen 15 Maart a.s. zijn ontslag heeft aangeboden. Volgens het Franse blad „Le Mon de", had Williams het gevoel, dat hij tussen hamer en aambeeld zat. De ha mer dan van de ongeduldige heren in Washington en het aambeeld van de ontevreden Spanjaarden in Madrid. Hij achtte de economische problemen in Spanje te groot om ze in het Wash- ingtonse ijltempo te kunnen oplossen. Blijkbaar om de aandacht van de economische moeilijkheden af te leiden heeft generaal Franco de zer dagen nog weer eens een politieke redevoering gehouden. Hij schilderde in die rede de grootheid van het ze ventiende eeuwse Spanje en hij be loofde, dat hij het volk naar die tij den van grootheid en welvaart zou te rugvoeren. Dat zou gebeuren via „sterke natio nale instellingen" en ook via het ko ningschap. Levendig prees Franco het koning schap aanmaar hij waarschuwde de monarchisten, dat ze niet moesten dromen van een „liberaal of parlemen tair régime. Op dezelfde dag, dat het verslag van generaal Franco's rede in het Spaan se dagblad „Arriba" ston'l afgedrukt, publiceerde dat blad ook verklarin gen van enkele verwoede Falangisten, die niets van de monarchie willen weten. Een van die verwoeden, de secreta ris-generaal van de Falanx, verklaar de:-„Verenigd onder de vlag van de Falanx, zuilen wij de toekomst be heersen, zoals wij'ook het heden be heersen' Een andere verwoede, een Spaans minister, riep uit: „Onze re volutie zal voortgaan, kome wat ko men moge en ten spijt van wie ook" Daaruit blijkt wel dat het allemaal een beetie verwarrend is in Spanje... De heer Williams was zeker geen on verstandig man. toen hij maar liever nntslag nam om rust te zoeken in de Verenigde Staten!!! GENERAAL FRANCO: Terug naar de glorie van de zeventiende eeuw. tot dusver geen positief resultaat op geleverd. Wat ten slotte de houding van de Duitse bondsrepubliek ten aanzien van Nederlandse oorlogsmisdadigers betreft, is het de minister niet dui delijk. welke stappen er zouden kun nen worden gedaan, om te verhinde ren dat deze delinquenten de Duitse nationaliteit krijgen. Indien er even tueel stappen bg de regering der bondsrepubliek zouden moeten wor den gedaan, behoort zulks tot het terrein der werkzaamheden van het departement van buitenlandse zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5