PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Israëlische strijdmacht valt een Egyptische stelling aan Onderzeebootjager „Zeeland" aan Koninklijke Marine overgedragen BILT CHURCHILL: GEEN VERDEDIGING TEGEN WATERSTOFBOM OVERLEG MET RUSLAND OP EEN BIJEENKOMST IN NIEUW-DELHI 198e jaargang - No. 51 Dagblad ultgav» van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. da Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 6.85; p. kw.; fr. p. p. 8.10 per kw. Losse nummer» 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 Maart '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Lig. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regel» I 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. ERNSTIG INCIDENT BIJ GAZA. Cairo protesteert bij V.N.37 doden en 30 gewonden Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te Jeruzalem heeft bekend gemaakt, dat een Israëlische strijdmacht een Egyptische militaire stelling heeft aangevallen bij het station van Gaza. Aan Egyptische zijde vielen 37 doden en 30 gewonden. Officiële klingen te Jeruzalem noemden het incident „een explosie van opgekropte gevoelens". Egypte weigert niet alleen vrede te sluiten met Israël maar maakt zich ook schuldig aan moorden, spionnage en sabotage op Israëlisch gebied. Cairo beschouwt de aanval als een schending van het handvest der Ver enigde Naties, de bestandsovereenkomst betreffende Palestina en de alge mene veiligheid in het Midden-Oosten. Egypte eist, dat het incident onmid dellijk door de Veiligheidsraad wordt behandeld. Beide landen hebben bij de gemengde bestandscommissie een klacht ingediend en gevraagd, dat de commissie in spoedzitting bijeen komt om het incident te bespreken. tairen, o.w. een officier, gedood. Der tig militairen werden gewond. Voor de Israëlische troepen zich over de demarcatielijn terugtrokken, lieten zij nog het waterreservoir van het kamp en het omliggende gebied in de lucht vliegen. In een commentaar op het gebeurde werd voor radio-Caïro-verklaard, dat „de tijd rijp is voor het nemen van positieve stappen naar de vorming van een verenigd Arabisch leger ten einde het hoofd te bieden aan het ge vaar, dat aan de Arabische grenzen op de loer ligt het gevaar van de zijde van Israël". De stoffelijke resten van de gesneu velde Egyptenaren zijn inmiddels met vliegtuigen van de luchtmacht van Gaza naar Caïro overgebracht, waar zij met militaire eer zullen worden bijgezet. Het gebied van Gaza, langs de Zui delijke grens van Israël, is het enige deel van Palestina, dat door Egypti sche troepen bezet wordt gehouden sedert de Britten hun mandaat over het land in 1948 opgaven. De bevol king van het gebied bestaat geheel uit Arabieren. Er zijn 250.000 inwo ners van wie 200.000 oorlogsvluchte lingen. Het gebied wordt bestuurd door een Egyptische gouverneur. In hinderlaag Volgens Caïro is het incident ont staan door een aanval van enige hon derden Israëliërs op een Egyptisch kamp ten Zuiden van de Israëlische grens. Voor de aanval hadden gein- filtreerde Israëliërs zich in hinderlaag igd langs de weg naar het kamp. Icingen, die was uitgezonden om de aanval af te slaan, kwam op deze weg tot stilstand, nadat de eerste auto van de kolonne op een mijn was gelopen. De Israëliërs openden vanuit hun hinderlaag met mitrailleurs en gra naatwerpers het vuur op de kolonne. Daarbij werden 37 Egyptische mili- Zeventig slachtoffers in Australië Ergste gevaar van het water geweken De nadruk bij de hulpverlening aan slachtoffers van de overstromingen in Nieuw-Zuid-Wales valt, nu het erg ste gevaar van het water geweken is, op het voorkomen van epidemieën. Met vliegtuigen wordt anti-typhus- serum overgèbracht naar de getrof fen gebieden, waar het teruglopende water een stinkende massa slijk en talloze kadavers van verdronken vee achterlaat over een gebied van hon derden vierkante kilometer. In Narromine (1.825 inwoners) werken dokters, verpleegsters en po litiemannen dag en nacht om een dysenterie-epidemie, die is uitgebro ken onder kinderen, de kop in te drukken. Het over3tromingswater vloeit nu naar het Westen, waar een aantal steden gevaar loopt overstroomd te worden. Het aantal slachtoffers van de overstromingen bedraagt volgens de jongste ramingen 70, doch doordat veel verbindingen verbroken zijn, is het nog niet mogelijk een juist beeld van de ramp te krijgen. De evacuatie van Maitland (21.520 inwoners) en het nabijgelegen mijnwerkersstadje Singleton duren nog voort. Het hoofdbestuur van het Australi sche Rode Kruis heeft gisteren aan zijn Nederlandse zusterinstelling een telegram gezonden, waarin dank wordt uitgesproken voor de betuigde sympathie en voor de aankondiging van de partijen beddegoed ter waarde van 42.500, welke voor de slachtof fers van de ramp zijn verzonden. Straaljager verongelukt Na mislukte start van vliegbasis Eindhoven Gistermiddag om ongeveer vier uur is een F 84 „Thunderjet" straal jager van de tweede tactische lucht macht verongelukt. Het toestel is na een mislukte start in het aan de rand van hel vliegveld Welschap lopende Beatrix-kanaal terechtgekomen. De bestuurder, de 24-jarigë ongehuwde reserve-tweede luitenant-vlieger M. F. Willems uit Brunsum CL.) is bij het ongeluk om het leven gekomen. Twee leiders der Masjoemi gearresteerd De politie heeft twee vooraanstaan de leiders van de Masjoemi in West- Java, onder wie Roesad Nordin, se cretaris dezer organisatie voor West- Java, voorzitter van de anti-commu nistische partij en lid van de provin ciale raad, gearresteerd. De aanlei ding tot de arrestaties is nog niet be kend. Dulles ontevreden over Fransen in Indo-China De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft bij de Franse autoriteiten te Saigon ge klaagd over gebrek aan samenwer king met Amerikaanse ambtenaren bij het versterken van de anti-com munistische Zuidvietnamese regering. Terwille van de Franse particuliere bedrijven, denkt Frankrijk niet aan de anti-communistische politiek van het Westen, aldus Dulles. De onderhandelingen tussen Sain- teny en de Communistische regering hebben volgens de Fransen ten doel schadevergoeding te krijgen voor Franse burgers, die hun bezittingen in het Noorden moesten achterlaten, omdat zij het onmogelijk achtten in communistisch gebied te werken. DEFENSIEBELEID IN LAGERHUIS Het enige is bonafide systeem van ontivapening Premier Sir Winston Churchill heeft Dinsdagmiddag bij de opening van het defensiedebat in het Lagerhuis verklaard dat Engeland is begonnen een waterstofbom te maken. Hy zei dat, hoewel Rusland misschien een grotere voorraad atoombommen heeft, Engeland door zyn ontdekkingen op het gebied van de kernenergie mogelijk meer heeft bereikt op het gebied van de fundamentele wetenschap. Er is geen afdoende verdediging tegen de waterstofbom en ook is er geen methode in zicht, waarop enige natie of land volledig zou kunnen worden beschermd tegen de enorme vernietigende uitwerking die zelfs maar een klein aantal van deze bommen kan hebben op grote gebieden. De enige manier waarop we onze levens kunnen redden, is, volgens de premier, door middel van een bonafi de systeem van algemene ontwape ning. Zulk een systeem, opgesteld door Engeland en Frankrijk, wordt thans besproken op de bijeenkomst in Londen van de commissie voor ont wapening van de Verenigde Naties. De premier vervolgde: „Mocht er echter een oorlog komen, wat God moge verhoede, dan zijn er een groot aantal doelen, welke de Amerikanen Matusow weigert te antwoorden De vroegere communist Harvey Ma tusow, heeft Dinsdag geweigerd te antwoorden op vragen of hij de waar heid heeft gesproken toen hij in 1953 gedurende een officieel onderzoek door de staat Texas naar bepaalde vakverenigingen getuigenis aflegde. Matusow beriep zich op het vijfde amendement van de Amerikaanse grondwet toen hem deze vraag werd gesteld op een zitting van de sub commissie voor binnenlandse veilig heid van de Senaat. Hij zei bezwaar te maken tegen vragen met betrek king tot de getuigenis die hij in Texas heeft afgelegd, totdat hij het verslag heeft geiezen over wat hij in 1953 heeft verklaard. De 25-jarige prinses Dina Abdoel Hamid van Jordanië, die het huwe- lijksvoorstel van Koning Hoessein van Jordanië volgens officiële mede delingen heeft aanvaard. en wij onmiddellijk zullen moeten kunnen treffen. Er zijn een groot aan tal vliegvelden, waarvan ae Russen aanvallen met waterstofbommen zou den kunnen lanceren, zodra zij de bommenwerpers hebben om deze bommen te vervoeren". Churchill verklaarde dat volgens inlichtingen die hij had kunnen ver krijgen de Verenigde Staten tot nu toe het enige land zijn dat binnen en kele uren een grootscheepse aanval met waterstofbommen zou kunnen uitvoeren. Rusland moet er van overtuigd wor den dat een verrassende aanval een onmiddellijke vergelding op een veel grotere schaal inhoudt. „Al deze over wegingen brengen mij tot de brede overtuiging dat de Russen zeer on verstandig zouden zijn als zij zich bin nen de komende drie of vier jaar schuldig zouden maken aan agressie op grote schaal". Twee kinderen door ijs gezakt en verdronken Twee kinderen van hel gezin Dek ker te Leiden zijn gistermiddag onder de gemeente Zoeterwoude door het ijs gezakt en verdronken. De omgekomen kinderen waren vier en negen jaar oud. Een tragische bijzonderheid is, dat het vorige jaar onder andere omstan digheden, een jongetje uit hetzelfde gezin eveneens door verdrinking is omgekomen. Nieuwe structuur binnen het N.V.V. Aanpassing aan de bedrijfstak Het N.V.V. streeft er naar om de structuur van de vakbeweging aan te passen aan de bedrijfstakken en niet, zoals dat vóór 1940 gebruikelijk was, aan het vak van de werknemer. Er zijn hierover besprekingen gevoerd tussen de bij het N.V.V aangesloten organisaties, die in het vervoerswezen werkzame werknemers organiseren. Dit overleg heeft er toe geleld, dat tussen de hoofdbesturen overeenstem ming is bereikt over een nieuwe struc tuur binnen het N.V.V., >e weten één organisatie, omvattende alle werkne mers in zeevaart en visserij deze or ganisatie omvat dus zowe; officieren als scheepsgezellen) en een bedrijfs organisatie, omvattende alle werkne mers bij de Ned. Spoorwegen, het wegvervoer, alsmede in de Rijn- en binnenvaart, en in de havens met aan verwante bedrijven. Dit plan wordt nu in principe voor gelegd aan congressen van de organi saties. Na aanvaarding door de resp con gressen zal worden getracht de nieu we organisatie op 1 Januari 1956 te doen beginnen. IJspret in ZeelandOndanks de be denkelijke toestand van het ijs, had den de in Heinkenszand gereden wed strijden, begunstigd door een helder Maartzonnetje, een opgewekt verloop. Deze baan is, beschut door het hoog- opgaand geboomte, dan ook wel bij zonder mooi gelegen (Foto P.Z.C.) Weer atoomontploffing in Nevada Om half zes plaatselijke tijd is Dins dagochtend de derde atoombom in 1955 in Nevada tot ontploffing ge bracht. Waarnemers zeiden, dat dc lichtflits deze maal groter is geweest dan bij de voorgaande twee proeven. De flits was eerst geel en vervolgens oranje en was te Los Angelos, 400 ki lometer verder naar het Zuidwesten, nog duidelijk zichtbaar. Voor de eerste maal kregen journa listen de gelegenheid de atoomwolk in een vliegtuig te volgen. De bom is op een honderd meter ho ge toren tot ontploffing gebracht. In de omgeving bevonden zich uitrus tingstukken .zoals auto's, stukken artil lerie en lichte wapens. Zeshonderd soldaten werden paraat gehouden om na de ontploffing op te rukken. Canada zal een zestigtal officieren en manschappen van land-, lucht- en zeestrijdkrachten naar de atoomproe- ven zenden, die thans in Nevada wor den gehouden. „OP PARTICULIER INITIATIEF" Voorbereiding Bandoeng-conferentie Op 6 April zal in Nieuw Delhi een niet-officiële bijeenkomst worden ge opend van vertegenwoordigers van Aziatische landen en de Sovvjct-Unie. Op deze bijeenkomst, die wordt georganiseerd door een particulier co mité, zullen, in voorbereiding van de Aziatisch-A^rikaanse conferentie die op 23 April in Bandoeng, Indonesië, zal worden geopend, bepaalde proble men worden besproken. Dit is Dinsdag bekendgemaakt door het parlementslid mevrouw Ramesj- wari Nehroe, aangetrouwde nicht van premier Djawaharlal Nehroe. Me vrouw Nehroe is voorzitster van het comité voor het organiseren van Aziatische conferenties. Elf van de 21 landen, die tot bijwonen van deze voorbereidende conferentie zijn uitge nodigd, hebben reeds geaccepteerd. De conferentie wordt, volgens A.F.P. georganiseerd door een dertigtal le den van het Indiase parlement. De In diase regering heeft met deze confe rentie formeel niets te maken. Men verwacht, aldus A.F.P. dat de cpnferentie zal worden bijgewoond door 300 gedelegeerden, onder wie 35 uit communistisch China, 30 uit de Sowjet-Unie 30 uit Japan, 15 uit In donesië en 15 uit Birma. Ook Lybië DOOR N.V. KON. MIJ. „DE SCHELDE" Plechtigheid te Vlissingen Dinsdagmorgen is te Vlissingen met enig ceremonieel het eerste na de oorlog bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voor de Koninklijke Marine ge bouwde schip aan de marine overgedragen, in tegenwoordigheid van o.a. de Commandant Zeemacht, de vice-admiraal F. T. Burghard, en van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. nir. Al. F. C. de Casembroot. Nadat in het hoofdkantoor van „De Schelde" het schip schriftelijk was overgedragen aan de vertegenwoordiger van de minister van marine, de Vlagofficier Materieel der Kon. Marine, de commandeur H. H. L. Pröpper, kwamen genodigden omstreeks half twaalf byeen aan boord van de onder zeebootjager „Zeeland", die ligplaats had gekozen aan de Houtkade te Vlis singen, tegenover het stadhuis. Aan boord van de „Zeeland" voltrok zich, met als belangstellenden enige honderden Vlissingers, verzameld op de Houtkade, het ceremonieel van de overdracht. Als eerste voerde hier het woord de heer J. W. Hupkes, directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", die in zijn toespraak o.m. zeide het een grote eer te vinden als burger deze plechtigheid te mogen bijwonen. Hij herinnerde er aan hoe „De Schelde" reeds sinds 1878, enkele jaren na de oprichting, contacten onderhoudt met de Koninklijke Marine. In 1878 im mers ontving „De Schelde" als eerste opdracht van de marine de order voor de bouw van een torpedoboot, die la ter als de K XII in de vaart kwam. De heer Hupkes wees vervolgens op de verschillen tussen de eerste „Zeeland", gebouwd voor de marine in 1898, een pantserdekkruiser, en de huidige „Zeeland". De eerste „Zee land" had bijvoorbeeld een snelheid van 20 mijl per uur, de huidige „Zee land" heeft een snelheid van ruim 30 mijl per uur. De bouwkosten van het pantserdekschip bedroegen 2 mil- lioen; de bouwkosten van de onder zeebootjager ruim twaalf maal zo veel Spr. herinnerde nog aan de „Java", eveneens gebouwd bij „De Schelde" en aan de moeilijkheden in het jaar 1940 en in de daarop volgende bezet tingsjaren. De heer Hupkes gewaag de vervolgens van de trots, vreugde en dankbaai-heid, die de directie van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" ver vult, nu men de eerste na-oorlogse opdracht voor de Kon. Marine heeft mogen vervullen. Hierna droeg hij het schip over aan de Vlagofficier Materieel, de commandeur Pröpper. Bijzondere banden Commandeur Pröpper herinnerde in een toespraak aan de bijzondere ban den van de marine met Zeeland. „Zee land stelde zyn beste zonen ter be schikking van de marine", aldus spr., die voorts wees op het feit, dat de „Zeeland" gebouwd is in de geboorte plaats van een der grootste vloot voogden uit de Nederlandse historie. Ook hij releveerde de verwantschap van de Kon. Marine met de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", die ruim veertig schepen voor de marine bouwde. Tenslotte betuigde hij zijn bijzon dere dank aan degenen, die direct bij de bouw van de „Zeeland" betrokken waren geweest. Namens de Kon. Ma rine aanvaardde hij het schip. Hierop volgde, na een trompetsig naal, de vlaghijsing onder de tonen van de vaandelmars, ten gehore ge bracht door tamboers en pijpers, ge volgd door het Wilhelmus, gespeeld door de marinierskapel, opgesteld op de Houtkade, onder leiding van de ka pitein der mariniers, Gijsbert Nieuw- land. Tot bemanning Vervolgens richtte de commandant van de „Zeeland", de kapitein-luite nant ter zee A. J. Marcus, zich tot de bemanning, er in zijn toespraak o.m. op wijzend, dat thans het elfde schip met de naam „Zeeland" in de vaart komt. „Zeeland droeg veel, zo niet het meeste bij tot de Nederland se vrijheidsstrijd", aldus spr., die ge waagde van de grote onbaatzuchtig heid en opofferingsgezindheid, waar door de Zeeuwse admiraals zich in het verleden hebben onderscheiden. „Wees trots op dit zeeschip, dat „Zeeland" heet", aldus commandant .'Vervolg op pag. 2) en Syrië zijn tot de conferentie uitge nodigd. De belangrijkste kwesties waarmee de conferentie zich zal bezighouden zijn: 1 atoomwapens; 2 het kolonia lisme; 3 buitenlandse inmenging in binnenlandse aangelegenheden van Aziatische landen; 4 het gevaar van verdragen en militaire verbonden. Mevrouw Nehroe voegde hieraan toe, dat de conferentie ten doel heeft de samenwerking tussen de Aziati sche landen te bevorderen. Dinsdagmorgen ging aan boord van de onderzeeboot jager Zeeland" na de officiële overdracht de vlag hoog in top! (Foto P.Z.C.) DE VERWACHT... WEINIG VERANDERING Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind. Maximum temperatuur om het vriespunt tot licht dooi. 3 Maart Zon op: Maan op: ZON EN MAAN. 7.26 onder: 18.24 12.24 onder: 4.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1