I. G. Farben schuldig aan leed van slavenarbeiders? Westduitse „TaranteF' steekt de Oostduitsers hart onder de riem KLAimORP OUD-STRIJDERS „8 R. I.-1940" BEGINT LANDELIJKE ACTIE DINSDAG 1 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „GEDEELDE VREUGDE IS DUBBELE SMART Per luchtballon en flessenpost Het gebrek aan geest en humor is kenmerkend voor het Oostduitse SED- regiem. Humor laat zich niet „plannen", en by een heerserssysteem, dat met geweld iedere gemoedsaandoening onderdrukt is geen superieure ironie of fyne humor te vinden. Aan deze situatie is het ontstaan van het illegale satirische ondergrondse tijdschrift „Tarantei" te danken, dat in West-Berlijn wordt gedrukt cn voor de Sowjetzöne bestemd is. Onder het motto„Gedeelde vreugde is dubbel verzet!" Bewust agressief is zy met al haar grappen en treffende caricaturen in de daar heersende toestanden doorgedrongen. Steeds weer nieuwe „fluistermoppen" ontstaan als uitdrukking van de volksziel, zy hebben betrekking op het gehele domein van het politieke en sociale leven. Op de acht pagina's van het kleine blad weerspiegelt zich in bijtende formuleringen de groteske belachelijkheid van de satelietstaat. Zonder de humor er van in te zien en zonder de fluistermoppen kan men het leven in de Oostelijke zones dik wijls niet verdragen. Belachelijkheid heeft echter een dodende werking. Zo worden enkele minder fanatieke functionarissen door de „Tarantei" niet zelden tot nadenken gestemd en zy beginnen te twijfelen aan de onfeil baarheid van de doctrines uit Mos kou. Volgens schattingen lezen acht van de tien Oostelijke „systeemman nen „heimelijk het bonte blaadje; zelfs in de staatsministeries en bij de volkspolitie is het niet onbekend. Zoals het een dictatuur betaamt, wordt de „Tarantei" door het SED- regime doodgezwegen, haar naam mag volgens een verordening van de minister van Justitie. Hilde Benjamin ook tijdens een politiek proces niet genoemd worden. Gedurende een geheime zitting hield de centrale commissie van de SED als hoogste Oostduitse instantie zich zelfs bezig met de „Tarantei" en haar effectvolle venijn. De controleposten van de Volkspo litie rondom Berlijn werden versterkt de postcensuur werkt op hoogspan ning, de geheime politie speurt ver beten naar de overtreders. Een geheel apparaat van geheime medewerkers smokkelt namelijk de „Tarantei" iedere maand in een aan tal van 400.000 tot 700.000 over de Oostzónegrens. De mens met zijn vindingrijkheid kan ontelbare methoden uitdenken. Enveloppen, die aan iemand in de Einduitslag van Japanse verkiezingen Zege voor democraten De officiële einduislag van de alge mene verkiezingen in Japan is als volgt: democraten 186, liberalen 111, links-socialisten 89, rechts-socialisten 67, boerenpartij 4, communisten 2, kleine partijen 2 en 6 onafhankelijken. Er zijn 35 millioen stemmen uitge bracht. In het oude parlement waren de liberalen de sterkste partij met 180 zetels. Premier Hatojama heeft verklaard, dat hij zijn nieuwe regering uitslui tend uit zijn eigen partij zal vormen. Hij wil voor zijn buitenlandse politiek evenwel een zo groot mogelijke steun uit het parlement, vooral wat betreft de aangekondigde onderhandelingen met de Sowjet-Unie over een herstel van betrekkingen. Uit de uitslag blijkt, dat de kracht van de socialisten gestadig toeneemt. Verder is opgevallen de verkiezing van vooraanstaande figuren uit het voormalige leger, merendeels Candi da ten der democratische partij. Vele Japanse couranten voorspellen dat een aantal liberalen zal overgaan naar de democratische partij. Maar zelfs een massale overgang kan pre mier Hatojama niet de meerderheid van twee derden verschaffen, die hij nodig heeft om uit de grondwet de bepaling te verwijderen, die herbewa pening verbiedt. Oostzóne gericht zijn, en het „echte" stempel dragen van de Oostduitse partij of van de regering zullen bij niemand argwaan wekken. Op veel plaatsen in West-Berlijn komen de Oostduitsers de „Tarantei" afhalen, bij tentoonstellingen en de monstraties worden tienduizenden exemplaren aan de zönebewoners uit gereikt. Paketten worden met ballon nen verzonden, die dan automatisch haar gedrukte last op een bepaald gebied uit de wolken laten vallen. Anderen gaan weer als „flessenpost" door het merengebied rondom Berlijn. Ongeveer 90 pet van de tijdschriften bereiken waar en wanneer dan ook hun lezers. Ondanks alle gevaren is de vraag naar de „Tarantei" bij de zönebevolking zeer groot/ Heimelijk gaat het tijdschrift ach ter het ijzeren gordyn van hand tot hand, de beste moppen worden verder gefluisterd 600.000 vluchtelingen in Zuid-Vietnam Jean Thurler, Zwitsers lid van de Rode Kruis liga, heeft Maandag in Genève verklaard, dat zich in Zuid- Vietnam ongeveer 600.000 vluchtelin gen uit het door de communisten be zette Noordelijk deel van Vietnam be vinden en dat nog steeds meer vluch telingen binnenstromen. Hij voegde eraan toe dat 95 van deze vluchte lingen Rooms-Katholieken zijn. Tot half Januari is aan 215.795 vluch telingen door 23 Rode Kruis organi saties uit verschillende landen voor een bedrag van meer dan één millioen gulden aan hulp verleend Adenauer's verklaring over Saarkwestie Frans Senator vraagt opheldering De Gaullistische senator Michel De- bre heeft Maandag in de Franse Se naat een motie ingediend, die verzoekt om verduidelijking van opmerkingen van de Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, over de Saarovereenkomst tijdens het jongste debat in de Bonds dag. Debre verklaarde, dat de Franse mi nister van buitenlandse zaken een on dubbelzinnige verklaring over de Saar tegenover het parlement diende af te leggen. Twee ton nodig De vereniging van oud-strijders „8 R.I. 1940", die ook veteranen van het vroegere 32 R.I. in haar gelederen heeft, zal weldra beginnen met een landelijke actie, die beoogt een be drag van 2 a Z'/s ton bijeen te bren gen. Dit geld zal ten goede komen aan de nabestaanden en de invaliden van genoemde regimenten. Het is een en kele actie: als het bedrag bijeenkomt zal de vereniging geen beroep meer doen op de liefdadigheidszin van het publiek. De vereniging 8 R.I. 1940 werd op gericht door oud-strijders van 8 en 32 R.I., die resp. op de Grebbeberg en KNIKKEREN. Dit zei de secretaris van de Britse Knikkerbond: „Knikke ren is een spel voor mannen. Wanneer een vrouw zich aan dat spel zou wa gen, dan zou ze daardoor in Sussex een ernstige verdenking op zich laden" VRIJWILLIG. Het Russische persbu reau Tass heeft juichend de wereld rondgeseind, dat niet minder dan 400.000 jonge patriotten zich in Mos kou vrijwillig hebben aangemeld voor landarbeid in Siberië. En al die vrij willigers kwamen uit Estland, Li- thauen en LetlandHetgeen de ge hele wereld nu maar vrijwillig moet geloven, behalve de arme jongens uit Estland enz., die geen kans zagen om onder te duiken en die in enkele dor pen zo zegt een bericht uit Stock holm zelfs gevochten hebben met. de Russische transportgeleiders. De arme jongens zitten nu in de trein naar Siberië ADEL. Er zijn adelbrieven te koop. Een weduwe van een Oostenrijkse ba ron wil de 700 jaar oude titel van wij len haar man verkopenZe wacht op de hoogste bieder, maar ze kwam al tot de ontdekking, dat men in Oos tenrijk nauwelijks meer in zulke pa pieren geinteresseerd is. WREED. M'neer Sisto Carletti in Amerika mag scheiden. Zijn vrouw heeft hem wreed behandeld. Wat deed mevrouw Carletti f Ze zocht en vond in het schrijfbureau van haar man een blonde haarlok, die ze eer tijds in een bui van machtige liefde geknipt had van haar eigen lokken pracht en aangeboden aan Sisto. Deze haarlok knipte ze nu in fijne fragmentjes, ivelke ze mengde door de 'tabak van Sisto. Toen Sisto z'n pijp stopte en aanstak, viel hem de ijselijke smaak op. Gretig bekende z'r, vrouw de v andaad en ze lachte tri- omphanteljk. Maar Sisto liet het er niet bij en ging naar de rechter, die tenslotte van wreedheid sprak. Infiltranten op Nieuw-Guinea Laatste drie aangehouden In Hollandia wordt vernomen, dat begin dezer maand de drie laatste van de groep infiltranten, die in Oc tober 1954 Nederlands Nieuw-Guinea is binnengedrongen, zijn aangehou den. Onder hen is de commandant, J. A. Dimara. Een hulp-onderwijzer van de be- schavingsschool van de kampong Ga- riau, Joesoef Waita, helft bij deze ar restatie een belangrijke rol gespeeld. Hij nam zelfstandig met enkele Pa poea's aan de speurtocht deel. Hij bleek het in de goede richting te heb ben gezocht, want hy en twee ande re met speren gewapende Pa- ooea's ontdekten de infiltranten. De- zagen in, dat verzet niet meer baatte, waarop zij aan de comman dant van de patrouilles werden over gegeven. Dimara en de twee andere infil tranten hebben drie-en-halve maand in de oerwouden rondgezworven. De leider zelf leed in geringe mate aan hongeroedeem. Hij had vooral hinder van een speerwond aan zijn hand, die hij had opgelopen bij het eerste tref fen met de bevolking, waaruit hij echter had kunnen ontsnappen. In Drente nog vele consumptieaardappelen In verschillende Drentse dorpen is men ongerust over de grote voorraden nog aanwezige onverkoopbare con sumptieaardappelen, die slecht houd baar zijn als gevolg van de ongunstige zomer en herfst en dus zo spoedig mo gelijk dienen te worden afgeleverd. De verbouw van aardappelen op „het zand" geschiedt gedeeltelijk voor veevoeder, maar vanouds was men ook ingesteld op levering voor ex port. Export van betekenis is er op het ogenblik niet. in Rotterdam tegen de Duitsers strijd geleverd hebben. Eerstgenoemd regi ment had 232 doden te oetreuren, 32 R.I. had ca. 40 gesneuvelden, alsmede een groot aantal blijvende invaliden. Het doel der vereniging was een jaarlijkse herdenking op de Grebbe berg en steunverlening aan militaire oorlogsslachtoffers van 8 en 32 R.I. In de oorlog werd voor ruim 80.000 uitgekeerd en sindsdien heeft de ver eniging jaarlijks met een bedrag van 6000.door de eigen mensen bijeen gebracht, de oorlogsslachtoffers ge steund. Deze bedragen en de hogere uitke ringen krachtens de Militaire Pen sioenwetten 1947 waren niet voldoen de om de betrokkenen in staat te stel len de achterstand van de oorlog in te lopen. Ook dienen de kinderen van oorlogsslachtoffers in staat gesteld te worden een studie of opleiding te vol tooien. Voor dit doel is de landelijke actie opgezet onder de slagzin „Geef voor drie Voor 8 R.I. (gironummer 7545 t.n.v. de Rebus-Actie-Commissie Ver. 8 R.I.-1940 te Arnhem). Begin Maart start een rebusactie, die eveneens beoogt het bedrag van ca. 2 ton bijeen te brengen. Het Twee de Kamerlid J. H. W. van Koeverden uit Buren is voorzitter van het actie comité. Oude man verbrand In huize „Assumptio" te Nijmegen is Zaterdagavond de 78-jarige oude W. B. die daar al geruime tijd ver pleegd werd, levend verbrand. De man ging te dcht bij de gashaard zitten, waardoor zijn kleren vlam vat ten. In de kamer was nog een 80-jari- ge metgezel, de niets bemerkte. Toen een der medebewoners binnenkwam bleek, dat de toestand van de oude man levensgevaarlijk was geworden. De kleren werden van zijn lijf gerukt en onmiddellijk werd hij overgebracht naar het Canisiusziekenhuis te Nijme gen, waar hij enkele uren later aan de brandwonden is bezweken. Troelstra-oord wordt weer opgebouwd Schade op 350.000 gulden geschat Er is een comité gevormd, dat gel den bijeen wil brengen voor de we deropbouw van het Zondagmorgen grotendeels door brand verwoeste Troelstra-oord te Beekbergen. Voor zitter van het comité is de minister van sociale zaken en volksgezondheid. J. G. Suurhof. De minister-president, dr. W. Drees, is bereid gevonden het ere-voorzitter- schap van het comité op zich te ne men. De schade wordt op 350.000,S. 375.000,geschat. Hoeveel de scha de eventueel meer bedraagt, kan men eerst bepalen, nadat de verzeke ringsexperts een onderzoek hebben ingesteld. Het gebouw en de inventa ris waren tegen brand verzekerd, te gen bedrijfsschade evenwel niet. Ruim 2500 personen, die in het komende seizoen hun vacantie in het Troelstra- oord zouden doorbrengen, zijn door deze brand ook gedupeerd. Hoewel men plannen heeft tot spoedige we deropbouw gelooft men niet, dat één en ander nog voor 1 Juni a.s. zyn be slag zal kunnen krijgen. Geen misdrijf in Groningen. Uit het politieonderzoek naar aan-r leiding van de raadselachtige dood van de 82-jarige weduwe M. H. aan de Zwarteweg te Groningen, is van enig misdrijf niets gebleken. Volgens de politie kan worden aangenomen dat hier sprake is van een normaal sterfgeval. Hoofdinspecteur M. de Valk van de Middelburgse gemeentepolitie, die by zijn afscheid tot ridder O.N. werd be noemd, mocht ook nog een andere on derscheiding ontvangen. Hier over handigt commissaris van politie M. A. Reneman, de onmiddellijke chef van de scheidende, de legpenning van de Nederlandse Bond van Politie-ambte naren tot Bescherming van Dieren. De heer De Valk is ruim SJ/ jaar lid van deze bond. V.l.n.r. de heer Rene man, mevrouw De Valk en hoofdin specteur De Valk. (Foto P.ZtC.) Het Wereldgebeuren H.M. de Koningin bezocht atoom-tentoonstelling H. M. de Koningin heeft gisteren in gezelschap van haar particulier secretaresse, mevr. N. SmittAvis en haar adjudant, majoor J. J. L. Baron van Lynden, een werkbezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het atoom, hoop voor de toekomst", welke op de Dam te Amsterdam wordt gehouden. De Koningin werd verwelkomd door prof. dr. F. Baren- dregt van de stichting fundamen teel onderzoek materie, de heer R. Donhauser, hoofd van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst en dr. G. J. Lammers, directeur rijksvoor lichtingsdienst. Deze heren hebben de Koningin rondgeleid, waarbij prof Ba- rendregt haar van de verschillende aspecten der tentoonstelling op de hoogte stelde. Prinses Margaret treedt tegen de politie op Prinses Maragaret van Engeland, die thans een bezoek brengt aan de Britse bezittingen in de West, heeft op het eiland Nassau twee leden uit haar gevolg gezonden om tussen bei de te komen bij een handgemeen tus sen de plaatselyke politie en twee journalisten. De politie wilde voorkomen, dat de twee journalisten, een Fransman en een Brit, foto's maakten. Van een werd én camera én kleren vernield en de andere journalist liep zodanige verwondingen aan zijn arm op, dat er veiligheidshalve een röngenfoto geno men moest worden. De gouverneur van de Bahama's heeft mmiddels namens zijn bestuur zijn verontschuldigingen bij de jour nalisten aangeboden. BELANGRIJK PROCES TE FRANKFORT Eis van 10.000 mark schadevergoeding ingediend. Vandaag zal door het hof van beroep te Frankfort de I. G. Farben in li quidatie pleiten voor een door haar ingediend verzoek tot vernietiging van een twee jaren geleden door het districtsgerechtshof te Frankfort uitge sproken vonnis, waarbij het concern werd veroordeeld aan de heer N. Woll- heim e New York 10.000 marken e betalen als 'schadeloosselling wegens het geestelijk letsel, dat hij heeft opgelopen als slavenarbeider in het con centratiekamp te Auschwitz. Indien de I. G. Farben dit proces verliest, bestaat de mogelijkheid, dat vele andere voormalige slavenarbeiders soortgelijke eisen tot schadeloos stelling zullen indienen, die het concern wellicht op millioenen marken zul len komen te staan. De I. G. Farben heeft Maandag een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt, dat, indien het vonnis van het districtsgerechtshof te Frankfort niet wordt vernietigd, dit rampzalige ge volgen in economisch en politiek op zicht zal hebben, niet alleen voor de Westduitse industrie, maar ook voor de Bondsrepubliek en het Westelijke Mn •'enoodschap. De rechter in bet. districtgerechts hof te Frankfort heeft de eis van de heer Wollheim toegewezen, hoewel de heer Wollheim zelf geen lichamelijk letsel heeft opgelopen. Volgens de rechter staat echter de aanblik van het lijden dat de medegevangenen van de heer Wollheim hadden te verduren, gelijk met letsel berokkend aan de heer Wollheim zelf. De rechter oor deelde, dat de I. G. Farben wegens veronachtzaming verantwoordelijk is Met duizenden andere, gevangenen van de nazi's werd de heer Wollheim gedwongen te werken aan de bouw Met overgrote meerderheid heeft Zondag de Westduitse Bondsdag zijn goedkeuring gehecht aan de Parijse verdragen. Kanselier Adenauer brengt zijn stem uit; naast hem, links. Heïn- rich von Brentano en rechts de Minis ter van Binnenlandse Zaken, Gerhard Schroder. van de fabriek voor synthetische olie en rubber, die de I. G- Farben voor rekening van het Derde Ryk bij Auschwitz oprichtte. Na de uitspraak van het hof is de I. G. Farben onmiddellijk in hoger be roep gegaan. Men meent te weten, dat het concern zich laat vertegenwoordi gen door een aantal rechtsgeleerden van internationale vermaardheid. Andere overlevenden Sedert de uitspraak van het districts gerechtshof te Frankfort hebben on geveer 2000 overlevenden uit het con centratiekamp te Auschwitz eisen tot schadeloosstelling tegen de I. G. Far ben ingediend en naar verluidt wach ten duizenden andere overlevenden uit de concentratiekampen der nazi's die voor andere Duitse maatschappijen hebben gewerkt, met het indienen van een eis op de uitslag van het proces- Wollheim. De Londense overeenkomst tot re geling van de Duitse buitenlandse schulden gaat uit van de opvatting, dat dit vraagstuk door de staat moet worden geregeld en niet bij individuele rechtzaken. De bruinen Twee en veertig uren hebben de leden van de Westduitse Bonds dag gedebatteerd over de Parijse accoorden en een van de resultaten is geweest, dat de heer Franz Bliichcr plechtig achter een schrijfbureau ging zitten om zijn ontslagbriefje te schrij ven. Dat was dan zijn ontslag als vicc- bondskanselier en als minister van de economische samenwerking Hebben vele millioenen mensen met vreugde kennis genomen van het feit, dat de Westduitse BonrK'l.-ig de Pa rijse accoorden en ook d« ^aar-over eenkomst aanvaardde waardoor West Duitsland binnen n-1 Westelijk verdedigingsstelsel kwan voor Franz Blücher smaakte dt< pil bitter. Toch kwam de bitterheid niet onver wacht. Zijn politieke partij - De Freie Democratische Partei - had hem het leven al geruime tijd /.uur gemaakt. Die partij werd door hem opgericht om in West Duitsland de oude libe rale beginselen te laten herleven na 1945, maar zijn partijvoorzitterschap duurde niet lang. Dr. Thomas Dehler, die nu voorzitter is, bracht de heer Blücher ten val. Blücher, die in 1896 werd geboren en in de jaren '14'18 zijn portie Wehrmachtservaring toege meten kreeg, was in het maatschap pelijk leven eerst betrokken bij een groot bouwbedrijf en daarna werd hij directeur van een bank in Essen. Zijn politieke belangstelling dateert eerst van 1945 en omdat er toen weinig li beralen van de vóór-Nazi-tijd rondlie pen, haalde men hem al spoedig in allerlei economische commissies en kon hij een rol spelen in de Bondsdag. Maar het ging niet goed met zijn liberale partij. Er ontstonden in de partij twee vleugels, waarbij het woord bruin herinnerin gen opwekte aan een thans in West Duitsland verboden partij. Tussen de beide vleugels ontkiemde een machtsstrijd, waaraan Blücher ten offer viel. Men was toen zo voor zichtig de echte liberaal Dehler als op volger van Blücher te kiezen, maar helaas, dankte Dehler zijn verkiezing voornamelijk aan de „bruine" vleugel, die meende dat Dehler als zacht en plooibaar man zou zijn gelijk „was" in de handen van de bruinen. Welnu, dat laatste voltrok zich dan ook geleidelijk. Mensen, die zich in de neo-Nazi-affaire Naumann hadden ge- compromiteerd, wisten in de F.D.P. vooraanstaande plaatsen in te nemen en „echte" liberalen verlieten toen de partij bij tientallen. Men moet overigens niet denken, dat deze „bruinen" allemaal oud Na zi's waren, zo erg was het nu ook weer niet. Er zaten heel wat vroegere „Duits-nationalisten" en anderen tus sen, maar ze hadden rén ding ge meen: ze dachten heel welwillend over de mensen van het verslagen Duitse régime. Bij de grote Bondsdebatten over de Parijse accoorden en de Saar-re- geling bleek de verdeeldheid in de partij. Dehler keerde zich woedend tegen Adenauer en zijn Saarpolitiek, maar hij kreeg slechts één van de li berale ministers mee. Twee anderen onthielden zich van stemming en de vierde, de heer Franz Blücher, stemde vóór het Saaraccoord. Hij bleef trouw aan Adenauer en het kabinet. Maan dag heeft Blücher begrepen, dat hij met die trouw zijn eigen vonnis had bezegeld. Hij diende een verzoek om ontslag in. Wellicht zal Adenauer dat verzoek voorlopig niet aanvaarden, maar veel betekenis heeft dat niet. De liberale partij is voor de rege ringscoalitie toch als deelgenoot ver loren.... De „bruinen" zullen onge twijfeld de overhand krijgen en dan zal zich in West Duitsland de merk waardigheid voordoen, dat een partij, welke zich „vrij en democratisch" noemt, bestaat uit leden, die heel on gewone denkbeelden hebben over vrij heid en democratie. Uiterste waakzaamheid inzake hondsdolheid Het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening heeft be sloten de verhoogde premie voor dode vossen, wanneer deze bij het hoofd van de plaatselijke politie worden in geleverd, ook na 1 Maart 1955 te hand haven. Van genoemde datum af zal voor oude vossen 15,per stuk worden gegeven en voor vossen ge boren in 1955 10.per stuk. Het optreden van hondsdolheid kan niet alleen voor mens en vee zeer ge vaarlijk zijn. doch ook het wild kan hiervan zeer nadelige gevolgen onder vinden. Voor natuurbescherming en jacht, aldus het ministerie, is het dus ook van het grootste belang de po gingen om de ernstige ziekte buiten onze landsgrenzen tc houden geheel te steunen. In Duitsland worden nog steeds dagelijks gevallen van honds dolheid vastgesteld. Ook in België is men tot het nemen van bijzondere maatregelen overgegaan. DR. THOMAS DEKKER: herstel van de democratie in het Saargebied is onze plicht. Toenemende scheepsbouw in Nederland Het zojuist verschenen statistisch jaarboek 1954 van de herenigde Na ties bevat een aantal gegevens over de scheepsbouw in een aantal landen. Daaruit blijkt o.m. dat de Nederland se scheepsbouw in vergelijking met de voor-oorlogse jaren aanzienlijk is toe genomen. In 1953, het laatste jaar, waarover de internationale gegevens in het jaarboek zich uitstrekken, wer den in ons land schepen met een to tale tonn. van 341.000 br. register- ton te water gelaten, netgeen het tienvoudige was van 1946 en bijna één derde meer dan in het bedrijvigste vóór-oorlogse jaar 1938 Hierbij zijn niet gerekend de schepen met een in houd van minder dan 100 b.r.t. Na Gr.-Brittannië met 1.317.000 brt., Duits land met 818.000 brt., Japan met 557.000 brt.. de Ver. St. met 528.000 brt en Zweden met 485.000 brt kwam de Nederl. scheepsbouw in 1953 dus op de zesde plaats van de wereldrang lijst. Over de communistische landen waren geen gegevens beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3