PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een intern accoord tussen twee gemeenten, zegt Brussel Origineel Zeeuws Paviljoen op tentoonstelling E 55 BILT VEERTIGDUIZEND DAKLOZEN IN AUSTRALISCH RAMPGEBIED PAPEGAAIENZIEKTE" IN AMSTERDAM Vand aag. VERWACHT... 198e jaargang - No. 50 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 Maart 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») van 1—5 regels 1 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdslr. C ICO, telef26. OVEREENKOMST ANTWERPEN—LUIK Niet vooruitlopen op de besprekingen met Nederland In officiële kringen te Brussel wordt er de nadruk op gelegd dat de com mentaren, die in sommige dagbladen zyn verschenen een onjuiste draag wijdte geven aan het accoord, dat zoj uist is tot stand gekomen tussen af vaardigingen van Luik en Antwerpen met betrekking tot het probleem der waterwegen. Er wordt op gewezen dat dit accoord een intern karakter draagt en tot stand is gekomen tussen de twee belanghebbenden gemeente administraties. Uit deze overeenkomst mag niet worden afgeleid dat de re gering voornemens is op diplomatiek plan de band te verbreken, die de drie problemen van de waterwegenkwestie, welke tussen België en Nederland moet worden geregeld, met elkaar verbindt. Opgemerkt wordt in dit ver band nog dat kortgeleden de minister van openbare werken, Van Auden- hove, in de Senaat duidelijk heeft doen uitkomen, dat bedoelde vraagstuk ken op het stuk der diplomatieke onderhandelingen onscheidbaar zijn. Met de commentaar waarop men in deze officiële mededeling zinspeelt, wordt wel in de eerste plaats die in „La Libre Belgique" bedoeld. Dit ka tholieke oppositieblad schrijft, dat men zich in kringen van de Antwerp se haven afvraagt, of men niet de du pe is geworden van de overeenkomst met Luik. Tegenover de toestemming van Antwerpen aan Luik de Stop van ternaaien op te heffen heeft immers Antwerpen slechts de platonische be lofte gekregen van de Luikenaars, dat deze steun zullen verlenen ten aanzien van de haven, de autowegen met Duitsland, de uitvoering van be paalde openbare werken enz. „La Libre Belgique" constateert, dat waar de drie vraagstukken der waterwegen, nl. Mo erdijkkanaal, Stop van Ternaaien en het kanaal Gent Terneuzen de laatste jaren als een onscheidbaar probleem werden be handeld, er nu plotseling blijkbaar een terugkeer naar de vrijheid is ge boren. Het blad vraagt zich af of men in deze politiek niet een handige ma noeuvre der regering moet zien, die zich een politiek succes wil verzeke ren door op korte termijn de Stop van Ternaaien op te heffen, een beslissing die de voorgaande regeringen nooit hebben willen nemen. Hoogst ongewoon". „La Libre Belgique" onderstreept nog, dat het uitvoerend bestuur van de katholieke volkspartij te Antwer pen in deze aangelegenheid, die een flagrante schending van de traditio nele poliiek van Antwerpen betekent, in het geheel niet is gehoord. Het Boven-normaal Een advocaat in Utrecht heeft aan een groep mensen diploma's uitge reikt, waarin deze men. .en tot „genezers" worden verklaard. Dat op zichzelf klinkt zonderling, maar deze advocaat was voorzitter van een com missie, die een soort onderzoek heeft ingesteld naar de „boven-normale" be gaafdheid van sommige genezers. Deze genezers waren, wat men in de volks mond magnetiseurs pleegt te noemen. Zoals men weet, hebben deze magne tiseurs nogal last met de justitie. Zij overtreden namelijk de Nederlandse wet, welke de uitoefening van de ge neeskunst voorbehoudt aan mensen, die wettelijk bevoegd verklaard zijn- In gevallen van uitgesproken be drog en kwade trouw werden aan de magnetiseurs stevige straffen opge legd, maar er waren ook gevallen, waartegenover de justitie veel milder stond. Dat waren dan gevallen, waar in niet van grof winstbejag gesproken kon worden en waarin de „genezer" de stellige indruk wekte, dat hijzelf en een deel van zijn patiënten in een „boven-normale" geneesmethode ge loofden. TDch waren ook deze genezers strafbaar en om deze lieden nu een „bewijs van goede trouw" te geven heeft de reeds genoemde com missie aan ruim tien genezers een di ploma uitgereikt, dat zij als symbool van hun begaafdheid beschouwt. Men zal dus straks het. verschijnsel krijgen, dat lieden met een „diploma" in de hand door de rechter veroor deeld worden wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. Zo'n verschijnsel is buitengewoon ongewenst. Het wekt de indruk, dat deze mensen slachtoffers zouden wor den van een leemte in de wet, een leemte, die geen vrijheid zou laten aan boven-normaal begaafden om hun krachten in dienst van de mensheid te gebruiken. H=t is daarom wellicht goed, te constateren, dat het in Utrecht uitgereikte diploma van nul en gener waarde is en dat ook tegen over deze lieden het recht onverkort zijn loop dient te hebben. Het diploma is niet uitgereikt na een onderzoek, dat de volle toets van de wetenschap pelijke critiek kan doorstaan en het bemoeilijkt slechts de taak van hen, die verantwoordelijk zijn voor de volksgezondheid. Daarbij valt dan nog het opmerke lijke verschijnsel op, dat blijkens de lijst van Utrechtse „gediplomeerden" de boven-normale begaafdheid zich voornamelijk zou concentreren in het midden en Oosten van het land. Alleen deze ongelijke verdeling van de zogenaamde para-normale begaafd heid over het Nederlandse volk, wekt reeds argwaan. Men moet de activiteit van de Utrechtse commissie daarom wel zeer betreuren. blad schrijft in dit verband nieuws gierig te zijn naar de mening van de katholieke oudministers Frans van Cauwelaert en P. W. Segers. „La Libre Belgique" acht de con ventie tussen Luik en Antwerpen ook hoogst ongewoon op een ogenblik dat de minister van buitenlandse zaken, Spaak, bekend maakt, dat binnenkort de onderhandelingen met Den Haag over de kwestie der waterwegen, zul len worden hervat. Slechts indien de ze besprekingen geen resultaat ople verden, zou men de vrijheid aan de drie steden mogen teruggeven, echter niet eerder. Het katholieke blad „De Standaard" schrijft, dat men in politieke kringen te Brussel vreest, dat het scheiden van de drie vraagstukken de positie van België tegenover Nederland bij de onderhandelingen over het Mo er dijkkanaal zal verzwakken. De ook door Nederland gewenste opheffing van de Stop werd door België be schouwd als een troef om van Neder land het Moerdijkkanaal te verkrij gen, aldus het blad. Deze troef ont gaat ons door de getroffen overeen komst en ook Gent zal nu zijn eigen weg gaan. „De Stanaard" is eveneens van oordeel, dat het verstandiger wa re geweest het resultaat der onder handelingen met Nederland af te wachten alvorens een datum vast te stellen voor de opheffing van de Stop van Ternaaien. Chr. Middenstandsbond protesteert bij minister Tegen winsimargebeschikking Het bestuur van de Chr. Midden standshond heeft gisteren een spoed- bondsvergadering in Den Haag be legd, teneinde met de aangesloten vakorganisaties overleg te plegen in zake de door de regering aangekon digde winstmargebeschikking. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de bond, de heer Joh. de Jong uit Rotterdam, die in zijn openingswoord de beschikking ongemotiveerd, ondoelmatig, discri minerend en onaanvaardbaar noemde Hij betoogde, dat ons land in een in flatiespiraal is terecht gekomen, waardoor de middenstand in een moeilijke situatie is geraakt. Ook de regering is bezorgd voor de inflatie spiraal, aldus spreker en een gevolg hiervan is de aankondiging van een winstmargebeschikking. Het bestuur zal zich tot de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, alsmede tot de middenstands commissie van de Tweede Kamer wenden met een mondeling protest. Het bestuur kreeg voorts vrij man daat naar bevind van zaken in deze te handelen. Uitbreiding haven van Antwerpen Vernomen wordt dat Antwerpen aan de bevoegde instanties een ontwerp voorgelegd heeft tot annexatie, met het oog op verdere havenuitbreiding, van de gemeenten Berendrecht, Lillo, Zandvliet, Stabroek en Hoevenen, waardoor Antwerpen aan Nederland zou grenzen en de oppervlakte van het stadsgrondgebied ongeveer ver dubbeld zou worden. Het plan zou in beginsel de goedkeuring van de rege ring wegdragen. Administrateur verduis terde twintig mille De Haagse politie heeft de 38- jarige administrateur J. W. van A. aangehouden, die 20.000 heeft ver duisterd ten nadele van de naamlo ze vennootschap, waar hij in dienst was. Volgens de aangehoudene, heeft deze in 1954 in de boeken geknoeid en giro's van de naamloze vennootschap op zijn eigen rekening overgeschre ven. Van de 20.000 had hij o.m. een flat gekocht en verder schulden af betaald. Tot dusver 50 slachtoffers en voor mïllioenen schade De overstromingen in Nieuw-Zuid-Wales (Australië) hebben een gebied van 80.000 vierkante km getroffen. Ongeveer 40.000 personen zijn dakloos. Volgens niet-officiële ramingen vallen er 50 slachtoffers te betreuren. De schade wordt geraamd op mïllioenen ponden sterling. Doordat de verbindin gen verbroken zijn is het niet mogelijk een juist overzicht van de ramp te krygen. Koningin Elizabeth heeft de gouverneur-generaal, Veldmaarschalk sir William Slim, verzocht om een volledig verslag. Zij zond naar de bewoners van het getroffen gebied een boodschap, waarin zy haar medeleven uit spreekt. Vissers hebben Maandag 12 km uit stad verdrinkt met anderhalve meter de kust van Newcastle tussen drij vend wrakhout een koe aangetroffen, die met het overstromingswater van de rivier de Hunter mee was gezwom men. Zij zyn er in geslaagd het dier, na twee uur, behouden aan de wal te brengen. In Sydney werd Maandag een zwak radiobericht ontvangen van een ra dio-amateur in Warren, ruim 500 km ten Noord-Westen van Sydney, waar het water van de rivier de Mcquarie door de nooddijken gebroken is. De Vree-Kanselier Bliicher dient ontslag in Officieelij is in Bonn medegedeeld, dat vice-kanselier Blücher bij kanse lier Adenauer zyn ontslag heeft inge diend. Blücher is behalve vice-kanselier, ook minister voor Europese economi sche samenwerking. Een van de leiders van de Christen- Democratische Partij, Kiesinger zeide, dat het zijn partij zeer zal spijten, in dien Blücher het kabinet verlaat. Men achtte het onwaarschijnlijk, dat Adenauer Blüchers verzoek zal inwilligen. Naar verluidt, nam Blücher het besluit tot aftreden als een gebaar je gens zijn party, die der Vrije Demo craten, omdat hij tegen de instructie van zijn partij in voor het Frans- Westduitse Saar-accoord heeft ge stemd. straten, zo luidde Warren telt 1746 inwo- water in boodschap, ners. Ook uit de stad Nyngan aan de ri vier de Bogan zijn dringende verzoe ken om hulp ontvangen. De stad wordt bedreigd door een „zee" van 25 lan breed en byna twee meter diep. Velen in dit gebied zijn dakloos. Slachtoffers wachten in boomtoppen èn op daken op hulp. In alle steden langs de rivieren Namoi en Barwon, verder naar het Noordoosten, werkt men koortsachtig aan het versterken van de dijken. De zwaar getroffen stad Maitland wordt ontruimd. Mannen zijn bezig de hoofdstraat van de stad, waar een dikke laag modder ligt, schoon te maken. De regen is opgehouden, doch nu de zon weer schijnt wordt de stank van de ontbindende kadavers van verdronken vee ondraaglijk. Bij het Rode Kruis op de Fluwelen- burgwal te Den Haan. w men druk bezig met het inpakken van 5450 stuks lakens, slopen en dekens, be stemd voor het getroffen gebied i» Australië. De goederen zullen per spoor naar Genua worden gestuurd, vanwaar zij verder vervoerd worden aan boord van de ,.A.merskerJc". Een beeld tijdens het inpakwerk. Nieuwe benoemingen in Sowjet-regering Op voorstel van Boelganin Radio Moskou heeft Maandagavond bekend gemaakt dat Anastias Miko- jan is benoemd tot eerste vice-premier van de Sowjet-Unie. Ook de voorzitter van de staats- „plannïng"-commissie, Maxim Sa- boerow, is benoemd tot eerste vice- premier. Tot dusverre waren er slechts twee eerste vice-premiers, na melijk Wiatsjeslaf Molotow, de mi nister van buitenlandse zaken, en La- zar Kaganovitsj. Mikojan is op 24 Jan. jl. afgetreden als minister van handel. Hij werd opgevolgd als minister van handel door D. V. Paflow, doch bleef zelf vice-premier. Ook vice-premier Mikail G. Pervoekhin is benoemd tot eerste vice-premier. De radio maakte verder de benoe ming tot vice-premier bekend van Zavéniagin, Koetsjerenko Lobanow en Chroenïtsjew. De minister voor de middelzware machine-industrie, V. A. Malisjew, is van zijn functie ontheven. Hij wordt opgevolgd door Zavéniagin. Volgens radio Moskou zijn alle be noemingen gedaan door de opperste Sowjet op voorstel van premier maar schalk Boelganin. Malisjew, de afgezette minister voor de middelzware machine-industrie, heeft in de ministerraad de verant woording gekregen voor een groep machine-industrieën. In de hoofdstad hebben zich een tien tal gevallen van „papegaaienziekte" voorgedaan en de patiënten, allen vol wassenen, zijn in ziekenhuizen opge nomen. Parkieten hebben in al deze geval len de besmetting overgebracht. De HM. de Koningin heeft Maandag middag een bezoek gébracht aan de mobiele atoom-tentoonstelling, welke sinds enige dagen op de Dam in Am sterdam staat opgesteld. Maand pauze in tandartsconflict Het hoofdbestuur van de Neder landse Maatschappy voor de Tand heelkunde, dat gemeend heeft het aanbod van de commissie van goede diensten om in het conflict tussen landartsen en ziekenfondsen te be middelen, niet te mogen weigeren, heeft de leden geadviseerd tot I April de zielcenfondsverzekerden op de oude voet te blijven helpen. Men is er hierbij van uitgegaan, dat op 1 April de commissie van goede diensten haar werkzaamheden moet hebben beëindigd. De voorwaarde, die in de zieken fondsraad bij het aanvaarden van de commissie van goede diensten, is ge steld, houdt in, dat zowel de zieken fondsen als de tandartsen zich gedu rende de arbeidsperiode van de com missie van goede diensten onthouden van het doen van publicaties over de gang van zaken in dit conflict. Nieuwe Russische nota inzake kwestie-Duitsland De Sowjet-Unie heeft Engeland Maandagavond opnieuw een nota doen toekomen inzake de kwestie Duitsland en het Brits-Russische ver drag. De Russische nota beantwoordt de Britse nota van 26 Januari, waarin de Russische beschuldiging, dat het be sluit van de Westelijke mogendheden om West-Duitsland te bewapenen niet verenigbaar is met het Brits- Russische vriendschapsverdrag van 1942, van de hand wordt gewezen. Ook Frankrijk overhandigde op de zelfde datum een soortgelijke nota aan Rusland. ONTWERP VAN IR. N. LUNING PRAK Aandacht zoivel voor de zee als voor het land De Middelburgse architect ir N. Luning Prak heeft voor de E 55 te Rot terdam een origineel en aantrekkelijk Zeeuws paviljoen onworpen, waarin de bezoekers een uitstekend beeld zullen krijgen van diverse aspecten van het Zeeuwse leven. Daarbij is een grote plaats ingeruimd aan de zee, die immers in deze provincie zulk een grote rol speelt en die met haar eeuwig rhythm e van eb en vloed de generaties in dit gewest begeleid van de wieg tot het graf. Maar de zee is ditmaal niet als de grote vyand van het Zeeuw se volk voorgesteld met opzet niet, want duizenden Nederlanders en duizenden buitenlanders zullen dit Zeeuwse paviljoen deze zomer bezqeken en het zou onjuist zijn, wanneer zij de indruk kregen, dat in Zeeland de zee slechts rampen en verwoesting betekent. Neen, het wijde water heeft ook andere aspecten, toerisme, vissery, scheepvaart bijvoorbeeld, en juist deze kanten nu worden in het paviljoen naar voren gebracht. En de architect is er in geslaagd deze elementen zinvol te verweven met andere aspecten van het leven in deze provincie, met de landbouw, de industrie en de cul tuur. Maandagmorgen heeft ir Luning Prak in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, aan de pers iets verteld over de inrichting van het paviljoen Zeeland dat b"te- kent: „zee" en „land", land en water. Welnu, dat zal ook het geval zijn in het paviljoen. En de scheiding tussen beide elementen zal hier een paal hoofd zijn, zoals men er zovele ziet langs de Zeeuwse Noordzeekust. De palen werden hiervoor beschikbaar gesteld door de Polder Walcheren en zij zijn niet nieuw, integendeel zij zijn verweer<I en ruw, alsof de golven er dagelijks op kapotslaan Achter die paalwering komen tegen gesloten wand de enige van de vier wanden, die gesloten is. de andere zijn van glas drie dingen, namelijk een zee wateraquarium, een stuk scheepshuid en een gestyleerd jacht. In het aqua rium zal de levende have van de Zeeuwsestromen te zien zijn, oesters mosselen, garnalen, krabben. Daar boven komt 'n kortnet te hangen, die gevuld zal zyn, alsof het het juist even te voren over de bodem van de Oosterschelde is gesleurd. VLISSINGEN De scheepshuid symboliseert Vlis- singen en zijn industrie, terwijl in de ze scheepswand een opening is aan gebracht, waardoor een diorama is te zien van het badstrand. Het licht zal hier beurtelings aan en uit gaan, waardoor men ook een indruk krijgt van het Vlissingse profiel bij avond, van zee uit gezien. Dit diorama wordt vervaardigd door de Rotterdamse kunstschilder N. Benschop. TERNEUZEN Het jacht vertegenwoordigt Terneu zen, dat belangstelling vraagt voor zijn jachthaven. Er is daarbij een soort kijker opgesteld, waarin de be zoeker èen kleurenfoto ziet van de Westerschelde. Overigens is practisch niet met fotomateriaal gewerkt, om dat de architect er van uitging, dat wdt getoond werd, zoveel mogelijk in natura te zien moet zijn. Daarom komt bv. bij deze jachthaven een ver zameling voorwerpen, die speciaal betrekking hebben op de zeilsport op de Schelde, een sport die zoveel moei lijker is dan op de meren. Zo worden hier een kompas geëxposeerd, een dieplood, een kaart van de Wester schelde enz. Aan de uiteinden van de paalwering, de symbolische scheiding dus tussen water en land, zullen twee boeien komen, waarvan er één ver licht is. Deze boei wordt door het Loodswezen beschikbaar gesteld. Elke provincie krijgt in haar pavil joen een kubus met een ribbe van drie j meter. Die van Zeeland nu zal niet gesloten zijn, doch zal bestaan uit een grote ducdalf, waarvoor de palen eveneens verweerd door de Rijks waterstaat worden beschikbaar ge steld. Ook door deze kubus wordt de verbondenheid met de zee gedemon streerd Tenslotte komt deze verbonden heid tot uiting door een „geluids décor". waarin alle geluiden van de zee te horen zullen zijn, van de misthoorn af tot het gekrijs der meeuwen toe fiVervolg op pag. 2). „papegaaienziekte" ornithosis) be perkt zich niet tot de familie der sprekende vogels alleen. Ook andere vogelsoorten, o.a. vinken, meeuwen en duiven, kunnen er aan lijden en daar door een bron van gevaar worden voor de mens, bij wie de smetstof een zeer ernstige, vaak dodelijke longont steking kan teweeg brengen. Vroeger stierven bij kleine epidemie- en 20 a 30 procent der patiënten. Te genwoordig is deze ziekte lang niet meer zo gevaarlijk. Men beschikt over een uitstekend geneesmiddel. Nederlandse arrestanten op vrije voeten Naar P.LA. te Djakarta verneemt zijn Za'errlag twee Nederlandse ar restanten op vrije voeten gesteld. Het zijn de here;: A. E. Lapre en J. E. van Ooy. Beden iv -en op 26 Januari 1954 aangehouden in verband met de zaak-Schmidt. ...is het 140 jaar geleden, dat Napoleon na zijn vlucht van Elba met 1100 man te Cannes landde. ...wordt in China nieuw geld uitgegeven; de nieuwe joeans zijn 10.000 maal meer waard dan de oude. n .wordt de bekende Nederland- se filmcriticus A. van Domburg gehuldigd h. verband met zijn 25-jarig jubileum als redacteur van het dagblad „De Tijd". llllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DE AANHOUDEND WINTERWEER Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot mati ge wind tussen Oost en Zuidoost. Maximum temperaturen om het vries punt. ZON ES MAAN. 2 Maart Zon op: 7.28 onder: 18.22 Maan op; 11.15 onder: 3.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1