Blijkbaar geen nieuw alternatief voor Partij van de Arbeid THANS EEN SNEEUWGORDIJN OVER ZUID-WEST FRIESLAND GEVAREN VAN DE WATERSTOFBOM BURGEMEESTER VERMET NAM AFSCHEID VAN ZUIDZANDE KLAMM uit de AETHER NIEUWS UIT DE KERKEN MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PROF. ROMME SPRAK IN ALMELO. „Men moet ons nemen, zoals wij zijn" Prof. mr. C. P. M. Romme heeft Zaterdag: op het Overijssels congres der K.V.P. een rede gehouden, gewyd aan het besluit van de katholieke werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid om deze party niet te verlaten. De geestelijke kant van deze beslissing noemde spreker zó ernstig, dat hij in vergelijking daarmede zelfs een kabinetscrisis maar een minder, be langrijk geval kon noemen. Van iets, dat een wezenlijke voldoening zou kunnen geven over de huidi ge regeringsconstellatie, is op het PvdA-congres niets gebleken, aldus prof. Romme. Maar een poging tot wijziging is voorshands redelijkerwijs van de ze party niet te verwachten. Het bleek, dat de heer Burger, al dus spreker, zich nogal grandioos ver gist heeft. Ook in de beide Christelij ke partijen bestaan ernstige beden kingen tegen de verhoudingen met be trekking tot het kerkelijk gezag en zijn gelovigen, zoals die in het man dement naar voren komen, aldus spr. Maar onze gewetensvrijheid zoals wij haar menen te moeten bepalen, is in de beide Prot. Chr. fracties volkomen onaangeraakt gelaten. De alternatie ve mogelijkheid voor regeringscom binaties zonder KVP is in rook ver vlogen en een nieuw alternatief, dat aa" de PvdA enigszins aanlolikelijk kan voorkomen, heeft spreker in de verslagen van het congres niet ont dekt. „Wil men met ons samenwerken dan moet men ons nemen, zoals wij zijn". Is het niet een beetje belachelijk, zo vroeg prof. Romme zich af, na ne gen jaar moeizame doorbraakstrijd een voorshands blijvend bezit van de katholieke werkgemeenschap, welke slechts enkele honderden leden telt, te begroeten als de overwinning van de politieke doorbraak? Verkiezingsprogramma Voor zover het van mg afhangt, zo zeide spreker, zal in het nieuwe ver kiezingsprogram niet alleen blijven staan, dat wij ons in de Katholieke Volkspartij richten naar de Pauselij ke brieven en toespraken, alsmede naar het vastenmandement 1949, dat intussen ook in de aandacht van de heer Burger zij aanbevolen, maar er zal in dat program ook vast en zeker worden opgenomen dat wij ons rich ten naar het bisschoppelijke mande ment 1954. Willems woord, dat hij aan het ver maan van de bisschoppen niet kan Loonzakjes met 17.000 weggenomen. Een kwartiertje liet men Vrijdag middag de loonzakjes onbewaakt in een technisch bureau aan de Sche- veningse weg te Den Haag. Tien zak jes, bevattende de grootste salarissen van het bureau, tezamen inhoudende f 17.000 waren verdwenen, toen men terug kwam. Deze salarissen waren bestemd voor ambtenaren, die in dienst van dit technische bureau wer ken. voldoen, wordt echter ook begeleid door een wekroep „Volgt ook gg anderen in den lande dat bisschoppe lijke vermaan niet". En dit is iets, waarop een antwoord niet mag uit blijven. Daarom richtte spreker zich in het bijzonder tot de katholieke in woners van dezelfde provincie, waarin de verklaring Willems haar gestalte kreeg, tot de Brabanders. Daar wordt in de avond van Donderdag 10 Maart a.s. georganiseerd door de kringen Tilburg en Den Bosch van de Katho lieke Volkspartij, in een paar uur, maar met en door de medewerking van niet minder dan 10.000 tegelijk er op uittrekkende propagandisten, een actie van ledenwerving gehouden, die men terecht een bliksemactie noemt. Die bliksemactie aldus spreker krijgt nu nog een bijzondere taak er bij. Die actie moet het schitterlicht worden, waarin het ware beeld van het Katholieke volksdeel getekend staat. Vanuit het land van Ariens moeten wij diens voorbeeld en diens sterkte blgvend tot de onze maken, aldus prof. Romme tenslotte. Peking Iaat twee Amerikanen vrij. Merkwaardige bekentenissen. Te Hongkong zijn aangekomen dr. Malcolm Bersohn, een student en me vrouw Walter A. Rickett, een onder wijzeres, beide Amerikanen, die drie jaar geleden door de communisten werden gearresteerd. Zij werden be schuldigd van spionnage. De student verklaarde, dat hij een spion voor de Amerikaanse geheime dienst is geweest. Hij roemde de goe de behandeling, die hij had ondervon den. Mevr. Rickett wist niet tot hoe veel jaar gevangenisstraf haar man was veroordeeld. Wel zei ze, dat „zijn misdaden te ernstig" waren om kwijt schelding van de straf mogelijk te ma ken. Op de correspondenten maakten beiden lichamelijk een goede indruk maar de vrijgelatenen schenen geeste lijk volkomen afwezig te zijn. Men vreest in Hongkong, dat ook de ge vangen 11 Amerikaanse vliegers pas vrijgelaten worden, als zij hun „be kentenissen" even vlot uitspreken. 0 De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" heeft zes Douglas DC-7c ver keersvliegtuigen besteld. Deze toestellen zijn uitgerust met vier zuigermotoren. De eerste van de zes machines zal, naar wordt verwacht, in het laatste kwartaal van 1956 aan de „Sabena" worden afgele verd. Ameland voor het eerst geïsoleerd De sneeuw, welke de vorige week overvloedig in het Zuidwesten van Friesland is gevallen is sindsdien door dè vorst tot een poeder geworden, waarmee de krachtige Oostelijke wind naar hartelust kan spelen. Het is bij wijlen een dicht gordijn dat over de velden naar de wegen waait, hier en daar barrières opwerpende, waar het wegverkeer zich niet door kan wor- Op vele trajecten hebben de busdiensten en ook het gewone particuliere vervoer de stgd tegen de elementen moeten staken. Op de andere lijnen kan men zich met enkele uren oponthoud door de sneeuwmassa's heen- werken. Allerwege echter in de geïsoleerde te houden. groot probleem, want het werk van uren wordt af en toe door een storm vlaag teniet gedaan. De commissaris der Koningin heeft grote bewondering voor de beman- Regering moet onderzoek laten instellen. In het verslag uit de Eerste Kamer over de begroting van buitenlandse zaken voor 1955 wordt er op gewezen dat er in de laatste maanden van na- tuurwetensehappeiyke zijde publica ties over het gebruik van kernsplit sing in de zg. waterstofbom verschij nen, welke in zeer brede lagen der bevolking de grootste verontrusting wekken. De Eerste Kamerleden, hier aan het woord, vestigen de aandacht op de on bekendheid met de gevaren van gene tische aard, welke alle leven op aar de zouden bedreigen. Zij wijzen op de feringe belangstelling, welke dit on- erwerp tot dusver in Ncd. poli tieke kringen had ondervonden. Daar om achtten zij het.op de weg der re gering gelegen: a. Aan de Koninklgke Akademie van Wetenschappen te verzoeken, een studiecommissie in te stellen deze te belasten met een uitgebreid onderzoek naar de mogelijke gevolgen niet slechts van het gebruik van water stofbommen bij een oorlogsvoering, doch vooral ook van de thans onder nomen experimenten met dezelfde vernietigingswerktuigen. b. De akademie te verzoeken, de uit komst van bedoeld onderzoek met de frootst mogelijke openhartigheid neer e leggen in een rapport, hetwelk ten spoedigste openbaar dient te worden gemaakt, opdat de bevolking wete, welke gevaren al dan niet dreigen; c. De akademie uit te nodigen om het initiatief te nemen tot instelling van studiecommissies, bestaande uit leden van verschillende harer buitenlandse zusterinstellingen, ter bestudering van de meest bedenkelgke aspecten, aan de onderwerpelgke proefnemin gen verbonden. ning van de luchtbasis te Leeuwarden die op het eerste sein van de burge meester van Haskerland te hulp snel de met sneeuwblazers en drie vgf- tons vrachtwagens. Op de weg Joure- Akmarijp hebben zij en vele anderen tot des nachts half drie gezwoegd. Ook in de omgeving van Langweer heeft men tot diep in de nacht gear beid om de sneeuwmassa's op te rui men. De gemeente Lemmer in Zuid-West Friesland is niet meer geïsoleerd. Zaterdagmorgen zijn de bussen weer gaan rijden en konden de diensten op andere gemeenten normaal worden onderhouden. Ook de busverbindingen met de Noordoostpolder is weer nor maal. Zowel door de lage waterstand als door ijsgang op de Wadden kon de postboot Zaterdagmorgen niet varen, zodat de verbinding over zee tussen Ameland en de vaste wal verbroken is. Ameland is nu voor de eerste keer in deze winter geïsoleerd. Twee boerderijen afgebrand. In het buurtschap Hierden bg Har derwijk zijn twee boerdergen met twee hooibergen en twee schuren een prooi van het vuur geworden. Een gedeelte van de inboedel kon tijdig in veiligheid worden gebracht, evenals de koeien, doch drie pinken en negentien varkens kwamen in de vlammen om. Voorts gingen de in houd van de hooibergen en vele ge reedschappen uit de schuren verloren. Aspirin is thans onontbeerlijk! Zorg er echter voor. dat U wer kelijk Aspirin krijgt. Aspirin herkent t) aan het Bayer-kruis en de oranje-band. Meer dan ooit geldt thans het devies: ASPIRIN HOORT IN HUIS! Kamercommissie voor de watersnood. Verslag over de December storm van 1954. Verschenen is het zevende verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer. Dit verslag handelt over de storm op 23 en 24 Dec. '54.De totale schade aan dijken en ka den bedraagt naar globale schatting 7 millioen. Hiervan betreffen 600.000 schade aan rijkswaterkerin- gen en 2.500.000 schade aan hoofd en buitenwaterkeringen van water schappen. Verreweg de meeste schade is aangericht in Noord-Brabant, (on geveer 3,5 millioen), Zuid-Holand (ongeveer 2,4 millioen) en Zeeland (rond 1 millioen). Gewezen wordt dan op de bekende schaderegeling, voorgesteld door het RtJk. Ten aanzien van de schade aan de oude dijksgedeelten wordt opge merkt, dat die voor rekening van de waterschappen blijft, behalve natuur- Igk waar het rijkswaterkeringen be treft. De storm van 1953 was een zo abnormaal geval, dat het rgk de daar door aangerichte schade wel op zich moest nemen. De stormen van 1954 misten dit uitzonderlijk karakter. Wie zich in de Biesbosch vestigt, zo zegt de regering, weet dat hij het risi co van overstroming loopt. Een deel van de commissie is met de regering van oordeel, dat het rgk de vergoe ding van de schade, veroorzaakt door de storm van 23/24 Dec. '54 niet op zich kan nemen. De in de Biesbosch ontstane nood kan het beste door een regionaal orgaan worden gelenigd. Een ander deel der commissie acht de ze oplossing onvoldoende. Naar de mening van deze leden betreft het hier een ramp van zo abnormaal ka rakter, dat het verantwoord is deze op één lijn te stellen met die van 1 Febr. '53. Nederlands schip in boomgaard. Een Nederlandse vrachtvaarder is op weg van Le Havre naar Rouen op de Seine „verdwaald" en in een boom gaard terecht gekomen. De Seine is namelijk buiten haar oevers getreden waardoor het schip de juiste koers verloor. Bg eb bleek het vaartuig zich in een boomgaard te bevinden. Het moest wachten op de volgende vloed alvorens het door sleepboten vlotge- trokken kon worden. Koning Hoessein verloofd. Koning Hoessein van Jordanië is verloofd met prinses Dina, dochter van prins Abdoel Hamid Aloen, lid van de Hasjemietische koninklijke fa milie. Zij is een nicht van koning Hoessein. De 21-jarige prinses woont in Cairo. Koning Hoessein is thans 19. 0 Door blikseminslag in het gebied Santos. In Brazilië, zijn zeven arbeiders om het leven gekomen en acht gewond. 0 Volgens het Westduitse bureau voor de statistiek zijn in 1954 11 56.5 personen door verkeersongevallen op de Westduitse we gen om het leven gekomen 5,6 procent meer dan ln 1953. ONDER GROTE BELANGSTELLING. „Het was goed werken in het land van Cadzand". Na een ambtsperiode van ruim acht jaar nam burgemeester D. M. Ver- met Zaterdagmiddag tijdens een bgzondere zitting van de gemeenteraad van Zuidzande afscheid van zgn gemeentenaren. Talrijke collega's, vrien den en inwoners van de gemeente vulden de met groen en vlaggen versier de zaal van de heer P. de Witte te Zuidzande, waarin de heer Vermet voor de laatste maal de vergadering van de gemeenteraad voorzat. Een groot aantal sprekers gewaagde van de populariteit, die de scheiden de burgemeester in het land van Cadzand heeft verworven. Men noemde al gemeen het heengaan van de heer Vermet een ernstig verlies voor de ge meente Zuidzande. Nadat de vergadering was geopend las de gemeenteontvanger, de heer H. P. Erewijn, het Kon. Besluit voor, waarin het ontslag van de voorzitter als burgemeester van Zuidzande, en zijn benoeming als zodanig van de gemeente 's Heer Arendskerke, was vastgelegd. Daarop was het woord aan de heer Vermet, die met zijn echtgenote en twee dochters en met de leden van de gemeenteraad op het podium had plaatsgenomen. Hij gaf een overzicht van wat tijdens zijn burgemeester schap tot stand is gekomen, en wees daarbij alle eigen roem van de hand. Het is God geweest, aldus spreker, die rijke zegen heeft gegeven. Hg roemde de samenwerking met de gemeenteraad en het ambtenaren corps. De heer A. Luteijn, loco-burge meester, vertolkte de gevoelens van de gemeenteraad. Nadat hij het vele, dat dank zij de activiteiten van de voorzitter werd bereikt, had gememo reerd, overhandigde hg een vulpen-set namens het gemeentebestuur. Uit naam van de Ned. Hervormde kerk sprak de heer Iz. van Cruijningen, iresident-kerkvoogd. Hij dankte de leer Vermet voor zijn aandeel in de kerkbouw. Wethouder H. Goedege- buur (PvdA) noemde de burgemees ter een sociaal voelend mens, die de minst draagkrachtige steeds tot steun geweest. Gemeente-ontvanger Ever wijn prees de vrgheidszin van zijn hoogste chef, die hg namens het ge- meentepersoneel een fraaie actetas aanbood. Hij, en vele sprekers met hem, betrokken mevrouw Vermet eveneens in hun dankwoord. Talrijke sprekers Vervolgens voerde het woord ds H. Kuylman, Nederlands Hervormd pre dikant en de heer J. Kools, voorzitter van het Oranje-comité. Deze bood na mens de burgerij een foto aan, waar- een aantal meubelstukken stond 'gebeeld, waaruit de heer en me vrouw Vermet een keuze kunnen doen. Eveneens ontving de burge meester een foto van net gemeente huis van Zuidzande. Namens de vereniging van B. S. en O. sprak de heer F. A. van Rosevelt, burgemeester van Schoondijke. Na mens de buurtgemeenten sprak burge meester mr K. Hoekzema van Oost burg en namens het waterschap het Vrije van Sluis dijkgraaf C. M. van den Broecke. Kapitein J. Stoorvogel vertegenwoordigde de commandant van de Rijkspolitie in Zeeland, de ma joor W. H. van Ballegogen de Jong en adjudant Harriet voerde het woord als groepscommandant van de Rijks- Eoil tie te Oostb«rg. Tenslotte spra- en nog de heren A. I. Catsman, kringhoofd B. B., J. Luteijn namens de bond van Gemeenteambtenaren, A. A. Hoolhorst namens de vereniging voor Ooft en Tuinbouw, Salomé na mens de Ned. Herv. Kerkvoogdy, P. v. d. Reepe, hoofd openbare lagere school, M! de Bruine namens de Z.L. M. en P. Boes. De rij sprekers werd be sloten door mevrouw Beek, echtgeno te van de gemeentegeneesheer. De heer Vermet sprak een dank woord voor de vele vriendelijke op merkingen en de fraaie geschenken. Hij legde er de nadruk op steeds met vreugde in Zuidzande te hebben ge werkt. „Ik heb de beste herinneringen aan deze gemeente en deze streek", aldus de heer Vermet- De politie te Tokio heeft een zeventien jarige jongen aangehouden op beschul diging van ontvoering. Zijn slachtoffer was een negenjarige zoon van rijke ouders, van wie hij een losprijs van acht millioen yen, (ruim 80.000 gulden) had gevraagd. Bij zijn arrestatie had hij boek, getiteld „Hoe word ik rijk" en fi nanciële tijdschriften bij zich. Overstromingen in Australië Hulpactie van Rode Kruis in Nederland. De overstromingen in Niéuw-Zuid- Wales (Australië) hebben tot dusverre aah 38 personen het leven gekost, ter wijl er 32 worden vermist. 25.000 men sen zijn dakloos geworden. Het ge troffen gebied heeft een oppervlakte van 77.500 vierkante km. Vliegtuigen brengen voedsel aan mensen, die door het water zijn in gesloten. Het Rode Kruis in Nederland heeft een partij van 5500 dekens en lakens ter waarde van f 42.500 gereed voor zo spoedig mogelijke verzending naar de getroffen gebieden. De K.LM. zal trachten aan het ver voer van de goederen naar Australië mee te werken. Degenen, die een bijdrage voor dit hulpwerk willen geven, kunnen zulks doen door storting op het gironum mer 777 van het hoofdbestuur van het Rode Kruis. DINSDAG 1 MAART. HILVERSUM L 402 m 746 kc/S. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Pianorecital 12.00 Gram. 1230 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Alt viool en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 „De Die renwereld en wij", caus. 17.30 Jazz-com- petitie. 1750 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel. 18.30 „Meer productiviteit brengt iedereen profijt", caus. 18.40 Orgelspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Fanfare ork. 19 45 Toneelbe schouwing. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Gevar. progr. 22.35 De Antwoordman. 22.50 Gram. 22.55 „Ik geloof dat." caus. 23X10 Nws. 23.15 New York Calling. 2330 Gram. 23.25—24.00 Filmprogramma. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. cn kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 1050 Amus. ork. li.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert" caus. 12.00 Angelus. 152.03 Gram. <12.30—12.33 Land en tuinb. meded.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 14.00 Ge- var. progr. 15.00 Schoolradio, 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken 16.30 Z!e- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de we reld: „De Nederlandse emigrant in Oce- anië" door Th. Cnossen. 18.00 Voor de jeugd. 1830 Sportpraatje. 18.30 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 1930 Gram. 19.45 Lijdensmeditatie. 20.45 Gram. 21.00 Act. 21.15 „Viering Bevrijdingsdag", caus. 21.20 „Miguel Manara opera, (le en 2e acte). 22.25 Uit het Boek der Boe ken. 22.40 Gram. 22.45 Ken een haan 'n ei liggen? 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIE AVRO. 2080 Testplaat en gram. 20.15 Rubr. v. kunst, cultuur en wetenschap. 20.40 Tele- vizïer. 21.00—22.15 „De Ernst van Ernst", TV-speL CLASSIS SNEEK EN JEUGPROBLEMEN De Hervormde kerkeraden van de classis Sneelc zijn de laatste maanden op intensieve manier bezig geweest met de vragen over de jeugd en het jeugdwerk. Door de clas sical commissie voor het jeugdwerk werd een twintigtal vragen opgesteld. De eerste groep van tien werd in elke ker- keraad afzonderlijk behandeld. De vragen informeerden na de plaatselijke situatie van jeugdleven en jeugdwerk. Hierbg kwam in do kerkeraden al heel wat los. Vervolgens kwamen de kerkeraden in groepen van vier bij elkaar in een streek- bijeenkomst. Daar werd onder leiding van een der predikanten in discussiegroepen ge praat over de tweede groep vragen. Door middel van deze vragen poogden de kerke raden na te gaan wat de achtergrond was van de huidige jeugdsituatie en het jeugd werk en kwant men ertoe zich af te vragen wat er nu gebeuren moet. Alle gegevens van de eerste discussie in de kerkeraden en die van de tweede op de streekbijeenkomsten werden doorgegeven aan de voorzitter van de classicale commis sie voor het jeugdwerk, ds. H. Sondorp. Het moderamen van de classis schreef een bui tengewone classicale vergadering uit, waar de kerkeraden in hun geheel werden uitge nodigd. Vrijwel alle kerkeraden waren bijna voltallig aanwezig. Op deze vergadering heeft ds. Sondorp een samenvatting gegeven van het bediscussieerde en kwam daarbij tot een 25-tal conclusies. Deze conclusies worden nu in de kerkeraden bestudeerd en zullen op de gewone classicale vergadering weer aan de orde komen. Mogelgk zullen dan ook besluiten vallen over te nemen maatregelen. STAATSSECRETARIS VOOR JEUDZAKEN In November 1954 beloofde Pierre Men- dès-France in Lille de aanstelling van een „préposé S, l'espérance" (een „ambtenaar belast met de hoop"), waarmee hij bedoelde een speciale staatssecretaris voor jeugdza ken. Als zodanig werd benoemd André Moy net, die tot taak heeft de verschillende ac tiviteiten van de ministeries, voor zover deze op de jeugd betrekking hebben, te coördi neren. Deze staatssecretaris zoekt zijn in spiratie niet bij de regering, doch hij wordt geadviseerd door raadgevende commissies, die binnen elk Ministerie in het leven zgn geroepen en die bestaan uit vertegenwoor digers van de jeugd. Op 20 December j.l. verklaarde Moynet, dat deze commissies hem reeds verschillende voortreffelijke rap porten hadden voorgelegd. Opmerkelijk is, dat de instelling van deze commissies in Maart 1954 was gevraagd op een vergadering in Wenen van de po litieke jeugdorganisaties in Europa. André Moynet stelt zich tot doel de jeugd van Frankrgk te brengen tot actieve deel name aan het sociaal-politieke leven in het land. Op het ogenblik reizen 50 Franse meisjes cn jongens door de Franse Unie, een eerste daadwerkelijke stap op de weg naar deze actieve deelname aan de landszaken. In Marseille werd voor jonge arbeiders een tehuis met 100 bedden geopend. BIJBEL OP GRAMOFOONPLATEN Een Amerikaanse gramofoonplaten-firma levert thans het Nieuwe Testament op 26 platen. Het zjjn langspeelplaten, waarop het Nieuwe Testament onverkort is opgenomen. De speeltijd van iedere plaat is ongeveer 1 uur. Op dezelfde wijze zullen mettertijd ook delen uit het Oude Testament worden opgenomen. De tekst wordt door voor drachtkunstenaars uitgesproken. HULP VOOR KENYA Miss Janet Lacey, die namens de We reldraad van Kerken en de Britse Raad van Kerken een bezoek heeft gebracht aan Ke nya heeft hierover tijdens een radio-praatje liet volgende gezegd: „De Christenraad van Kenya heeft om interkerkelijke hulp gevraagd in deze tgden van nood. De Zendingsgenootschappen en de kerken in Kenya werken op volle kracht en tot aan de grens van hun financiële draagkracht. Mijn bezoek diende vooral daartoe om te zien hoe dergelijke hulp het best gegeven kon worden. Het is voor een ieder moeilgk om objec tief te oordelen in een atmosfeer van vrees zoasl in Kenya heerst. Er zijn Afrikanen, die de Mau Mau zien als de enige weg om nationale onafhankelijkheid te verkrijgen; anderen zijn uiterst loyaal maar voelen zich verbonden met hun eigen volk. Vooral deze laatsten zijn zich smartelijk bewust van de rassenscheiding tussen hen en de Europea nen. Zg zouden het echter als een ramp be schouwen indien zij in dit stadium door de Regering in de steek werden gelaten. De Kikuyu is een zeer godsdienstig mens en in grote getale zijn zij van het heidendom tot het Christendom bekeerd. Degenen, die hun geloof voor de Mau Mau hebben opgegeven en die nu niet langer bij de Mau Mau be horen, gevoelen een grote leegte en er moet ongetwijfeld iets worden gedaan om dit vacuum te vullen. 10 van de Kikuyu's hebben martelingen moeten ondergaan om dat zij weigerden de eed op de Mau Mau af te leggen. Dit waren voornamelijk Chris tenen of bewuste heidenen. De Christenraad van Kenya probeert met steun van de Afrikaanse kerken en de regering en in samenwerking met het Re- habilatie Departement teams van Afrikanen en vrienden van overzee aan te trekken voor het opleiden van gemeentehelpers en jeugdleiders, die moeten werken onder vrou wen en meisjes en in gemeentecentra in Nairobi, Bij dit alles zal nu Int«--Kerkelijke Hulp steun verlenen. Afrikanen in Kenya hebben tot mij gezegd: „Vraag uw %Tienden of ze bij ons willen komen werken en wo nen; wij' hebben hen nodig en zij zullen onze achting genieten om wat zij voor ons doen." Dit is een oproep tot alle mannen en vrou wen in de kerken, waaraan wij niet voorbg mogen gaan." NIEUWE BISSCHOP De nieuwe bisschop van Stockholm, dr. Helge Ljungberg heeft na zijn ambtsaan vaarding een herderlijk schrijven uitgezon den waarin hij een aantal kerkelijke proble men behandelt. Het heeft nogal opzien ge baard. dat de bisschop pleit voor het weder invoeren van het maken van het kruisteken in de Zweedse kerk. Hy motiveert dit door te zeggen dat het een universeel symbool is van het Christelgk geloof in vele andere kerken en dat voorkomend misbruik hier van geen reden is om zich tegen het gebruik te verklaren. De bisschop wijst verder op de noodzaak van het bouwen van nieuwe kerken, niet in het minst in Stockholm zelf, waar in de af gelopen 25 jaar geen enkele behoorlijke kerk geboüwd Is en dat, ondanks de geweldige bevolkingstoename; in één wijkgemeente is het aantal inwoners van 19.000 op 113.000 gekomen. Tenslotte wekt de bisschop de kerk op om meer besef en verantwoordelgkheid aan de dag te leggen voor politieke zaken. De bis schop vroeg zich af. of het niet nodig zal zgn om een aparte Christelijke partij te vormen ten einde de Christelijke invloed op het politieke leven te versterken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7