Gerard Maarse-meester op alle afstanden - greep schaatstitel J GROTE VERRASSING IN HEERENVEEN Vechilusi en ijzeren wil stelden hem in staat eerste plaats te bereiken BROEKMAN „UIT DE BAAN" MARY KOK BRACHT EUROPEES RECORD VLINDERSLAG OMLAAG 0LYMPUSHEREN NOG SLECHTS EEN PUNT VAN DE TITEL AF MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 'k had mij er op ingesteld de titel te behalen door een overwinning op alle drie afstanden", vertel de Gerard Maarse Zaterdagavond reeds, nadat hij de tijd van Broekman en die van Jeen van de Berg op de 5000 meter, na een uitputtende race had ver beterd. Dat de nieuwe kampioen van Nederland win naar zou worden op de 500 en 1500 meter, kon wor den verwacht, gezien de sprintcapaciteiten, waarover hij beschikt en het goede Scandinavisch-Russische sei zoen, dat hij achter de rug heeft. Maar dat deze 25- jarige vechter uit Aalsmeer, een jonge kerel, die reeds enige jaren sportinstructeur bij de luchtmacht te Soes- terberg is, ook de 5000 meter wist te winnen, kon men gevoeglijk de verrassing van dit nationale kampioen schap noemen. Volkomen leeggereden was „Gies", zoals zijn kameraden op het ijs hem populair noemen, over de finish gegaan, maar hij kon met diepe vol doening terugzien op een rit, waarvoor hij een tijd van 9 min 6.3 sec had laten noteren. Een halve sec sneller dan Broekman en 0.3 sec beter dan de Elfste- denwinnaar Jeen van der Berg. Een prestatie van Maarse, waaruit duidelijk was gebleken, dat hij door vechtlust en ijzeren wil in staat was op Broekman, technisch beter en bovendien gespecialiseerd op deze afstand, de eerste plaats te veroveren. Met de zege van Gerard Maarse op drie van de vier afstanden, herinneren wij aan de titelwedstrijden van 1947 te Rotterdam, waar Jan Langedijk erin slaagde ook alle vier afstanden te winnen en daarbij nog twee natio nale records te verbeteren. Grieperige Kees Broekman viel tegen en ging vóór 10.000 m uit de strijd Tot recordverbeteringen is Maarse, officieel gesproken, niet gekomen of het zou het record van Hooftman op de 500 meter moeten zijn van 46.6 sec in 1933 gemaakt. Maar Maarse reed het vorig seizoen te Kralingen de ze afstand reeds in 45.9 sec, een tijd, welke nog steeds niet door de K.N. S.B. als record is erkend, zodat zijn 46.1 sec, nu te Heerenveen gemaakt, wellicht in de toekomst toch nog als een nieuw Nederlands record zal wor den geboekstaafd. Datzelfde gold voor de 1500 meter op Zondag, waarbij hij 2 min 28,4 sec liet afdrukken en daarmede ruim beneden het officiële record van Jan Langedijk (2 min 31 sec, Rotterdam 1947) bleef, maar bo ven het officieuze record van Van der Voort, in Groningen het vorig sei zoen gemaakt met 2 min 24.7 sec. Reeds in de vierde rit was de 500 meter beslist. Maarse reed tegen de plaatselijke grootheid Theo Dijkstra. Met een tijd van 46.1 sec ging de man uit Aalsmeer het eerst over de streep. Na een rit, waarin hij waar schijnlijk zijn beste prestatie op een Nederlandse baan van 45.9 sec verbe terd zou hebben, indien hij niet de laatste buitenbocht, zou hebben ge loot, juist daar waar de wind zo fel tegen was. Geen vap de andere rij ders kon hem ernstig bedreigen. Zelfs Van der Voort niet, die door starter Egas te vroeg was wegge schoten, en die nog altijd 0.7 sec bo ven de tijd van Maarse bleef. De laat ste leverde op deze afstand toch wel een bijzondere prestatie, indien men bedenkt, dat de beste tijd, ooit bij een Nederlands kampioenschap op dit nummer gemaakt, 47 sec bedroeg, de tijd van Dolf van der Scheer bij de kampioenschappen van 1932-33 te... Heerenveen. Kees Broekman, sterk favoriet voor de titel, bewees weer, dat de korte afstand voor hem alleen een schadepost in seconden bete kent, welke hij op de overige af standen zou moeten inhalen. Met 49.4 sec liep hij een achterstand van ruim 3 punten op Maarse op, terwijl in de rangschikking na de 500 nieter zeven rijders onder wie titelverdediger Van 't Oever verder De Graaff en Paping, al len leden van de kernploeg, voor hem stonden. Waande men voor de aanvang van deze wedstrijden Kees Broekman op een eenzame hoogte, tegenover de andere deelnemers, na de 50C meter bleek maar al te duidelijk, dat hij scherpe strijd zou moeten leveren om enige kans op de titel te kunnen ma ken, Wel mag als excuus voor Broek man gelden, dat hij op weg van Mos kou naar ons land te Stockholm kou had gehad en zich niet fit gevoelde Zondagochtend had hij 38.2 graden koorts maar daar tegenover ston den Maarse, die eveneens een lichte kou had gehad en Wim van der Voort die dit jaar niet de ijstraining van Hamar had gevolgd en gedurende de korte tijd, dat in Nederland gelegen heid tot rijden was, met een griep thuis had moeten blijven, die beiden toch maar de twee beste plaatsen op de 500 meter innamen. Maar Van der Voort deelde Zaterdagavond mede, dat hij zich terugtrok voor de 10.000 meter, waarvoor hij zich beslist niet fit genoeg voelde. Verrassing op de 5000 m. In het eerste paar op de 5000 me ter startten Huiskes en Charisius. Anton Huiskes kwam rond in 9 min 25 sec, een tijd waarop de andere rij ders, ook al had Huiskes dit jaar niet getraind, wel konden steunen Broekman kwam in de baan met Jan Bakker. Na een goede start gleed Broekman in een gelijkmatig tempo over de baan, met dertien tot veer tien slagen over de rechte einden, der tien over het stuk waar hij de wind half achter had en veertien in de te genovergestelde richting. Over de 3000 meter noteerde hij 5 min 26 sec, waarmede .hij al tien sec beneden de tijd van Huiskes was gekomen. In de totaaltijd van 9 min 6.8 sec gleed hij door de finish. Met ruim 18 sec was hij binnen de tijd van Huiskes gebleven. Nog Van den Berg noch Maarse hielden zich aan de theorie, dat de man met de beste capaciteiten op de lange afstanden ook deze rit zou moeten winnen" Van den Berg was de eerste, die de aan val inzette en op een tijdstip, dat de wind bij tussenpozen in kracht was afgenomen. Hij reed tegen Van der Voort. Aan gemoedigd door de Friese supporters, liet Van den Berg zijn partner al gauw achter zich en trachtte hg op de tijden van Broekman in te lopen. Na 3000 meter lag hij nog maar 1 sec achter op de overeenkomstige tijd van Broekman en in de volgende ron den had hij de achterstand in een voorsprong omgezet. In een „neo-Russische" stijl met een korte slag in hoog tempo, werkte hij zich vooruit, technisch verre de min dere van Broekman, maar zo effec tief, dat hij steeds meer seconden won. In de derde ronde voor het einde had hg met een inzinking te kampen en ging veel van zijn tijdwinst verlo ren, maar hij zette door. Men begreep dat zijn tijd snel moest zijn en toen deze bekend werd ge maakt, 9 min 6.6 sec, kende de geest drift van de Friezen geen grenzen meer. Met ronden van 43 sec reed Maar se de 3000 meter in 5 min 22 sec. Vier sec binnen de tijd van Broekman. Toen kwam echter de reactie. Zijn tijd over de voorlaatste ronden steeg scherp en toen de bel geluid werd voor de laatste 400 meter en hij nog 3.1 sec voorsprong had op de over eenkomstige tijd van Jeen van den Berg, had hij zich reeds zo leeg gere den, dat hij volkomen uitgeput over de baan kroop en hij, de sprinter zon der eindspurt zat. En zo verloor hij de veilïgge- waande voorsprong in de laatste 400 meter 2.8 sec. Maar met een restant winst van 0.3 sec. ging de man, die een voorbeeld voor alle anderen was geweest, wat vecht lust betrof, hortend en stotend over de eindstreep, negen min 6.3 sec was het resultaat. In liet klassement na de eerste dag stond Maarse op fraaie wijze aan de kop met 100.730 punten, gevolgd door van 't Oever, die bijna twee punten achter lag, Paping en de Graaff, Broekman stond met 104.080 punten op de vijfde plaats, met een achter stand dus van 3.35 punten op Maarse. Op de tweede dag ging alle belang stelling eerst uit naar de serie tussen Gerard Maarse en Wim van der Voort op de 1500 meter, die omdat zij op de 500 meter de beste tfjden had den gemaakt, reglementair tegen elkaar moesten rijden. Maar vóór dit tweetal had Wim de Graaff in een uitstekende rit reeds een tijd geno teerd van 2 min 30.8 sec, waarmede hij 0.2 sec beneden het officiële Ne derlandse record van Jan Langedijk bleef. Maarse en Van der Voort had den veel houvast aan deze prestatie van De Graaff. Maarse, fel gebeten op een derde zege, welke hem defini tief het kampioenschap zou brengen, nam onmiddellijk het initiatief. Wim Van der Voort moest hem la ten gaan en met een goede eind spurt en een tijd van 40.5 sec over de laatste ronde kwam Maarse met 2 min 28.4 sec door de finish. Broekman had Zaterdagavond 38.3 koorts en de lichte griep was de volgende dag nog geenszins gezakt. Met 2 min 34.4 sec bleef hij ver boven de tijd van Maar se. De zevende plaats op deze af stand was zijn deel. De toestand van Broekman was zodanig, dat Klaas Schenk de hulp van een arts inriep, die zou kunnen be oordelen of de man uit Hamar zou mogen starten voor de 10.000 meter. De arts consta teerde een temperatuur van 39 graden, verbood Broekman ver der deel te nemen en gaf hem 't advies om de eerstvolgende da gen in bed te blijven. De Fransman Gilbert Bozon heeft te Troyes met een tijd van 1 min. 2.1 sec. het wereldrecord op de 100 meter rugslag heren verbeterd, Hel oude record stond sinds 1 Apil 1954 op naam van Yoshi Oyakawa (V. S.). die te New Haven 1 min. 2.8 sec.maakte. ■S De Engelsman. Jack Wardrop, is er tij dens de tradionele zwemwedstrijd tussen de universitaire ploegen van Michigan en Ohio in geslaagd het wereldrecord op de 220 yards vrije slag te verbeteren en te brengen op 2 min. 3.9 sec. Het oude record was sinds 27 Februari 1954 in handen van de Amerikaan Ford Konno met 2 min. 4.7 De lopers buigen zich, de starter zwaait zijn arm omhoog en de strijd lean beginnen. Een moment even vóór het verlossende schot voor de deelne mers aan de Zeeuwse crosskampioen schappen voor senioren in Sclioondij- ke. Deze wedstrijden werden gehou den op het bekende Mnlenparcours. 10e van links Staf Dobbnlaere. die in de A-lclasse won. (Foto: P.Z.C.J Daarmede stegen de kansen van Gerard Maarse om ook de laatste af stand, de 10.000 meter te winnen, hetgeen hij overigens helemaal niet behoefde te doen, want zijn titel was zeker, mits hg, volgens de reglemen ten, de 10.000 meter maar uitreed. Van der Voort startte evenmin en als zwaarste concurrenten voor dit num mer bleven over Egbert van 't Oever en Jeen van den Berg. Verwacht werd dat Jeen van den Berg, in zijn strijd met Maarse wel beneden de tijd van Van 't Oever zou blijven. De grotere glijtechniek van Maarse won het van de kortere slag van de Fries en toen Maarse tever geefs had gewacht op de aanval van zijn tegenstander en via de luidspre ker vernam dat hij één tot twee se conden binnen de tijd van Van 't Oe ver lag, greep hij zijn .kans om, ove rigens ook voor hem volkomen onver wacht, de zege op de laatste afstand te grijpen. Na een spannend duel tussen Maarse en het horlogé slaagde de nieuwe Nederlandse kampioen er in 1.3 sec te blijven beneden de tijd van Van 't Oever. flllllllllllllllllllllllllllllilllllW K.N.V.B. heeft M programma opnieuw g 1 week verschoven. 1 M De K.N.V.B. heeft Zaterdag medegedeeld, dat ook het pro- H gramma van de eerste klasse §r wedstrijden, vastgesteld voor Zondag 27 Februari in verband met de gesteldheid van de ter- p reinen werd afgelast. Het gehe- Z le programma, zowel voor de eerste klassers als voor het H amateurvoetbal wordt verscho- ven naar Zaterdag 5 en Zondag H 6 Maart. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin TOPZWEMTIJDEN IN AMSTERDAM EN VELSEN. H.P.C.-ploeg verbeterde twee maal record 4 x 100 m vrij. Tgdens de nationale zwemwedstrij den, die ter gelegenheid van de her opening van het Velserbad in Velsen werd gehouden, is Mary Kok er in ge slaagd het Europees en het Neder lands record op de 100 meter vlinder slag te verbeteren. Met 1 min. 15 sec. bleef zg 0.2 sec. onder de tijd, die zij op 26 Januari j.l. te Hilversum noteer de en die toen een nieuw Europees en De Motorclub „Scheldegouwen" hield dit weekeinde een ofiënteringsrit, die de eerste rit was voor het kampioen schap van deze club. De start in Goes geschiedde deelnemer voor deelnemer, met tussenpozen van één minuut. Men ziet er hier een beeld van. (Foto: P.Z.C.) Zeeuwse kampioenschap pen schoonrijden op schaats LTs en weder dienende zullen Dins dag a.s. om 14 uur in Heinkenszand de Zeeuwse kampioenschappen schoon rijden worden georganiseerd. De or ganisatie is in handen van de Hein- kenszandse IJsvereniging „H.IJ.V.". De wedstrijden zullen worden gehou den op de „Vest" bij het sportveld „Lustoord". Nederlands record betekende. De drie tijdwaarnemers, de heren J. J. Wen sing, J. Armbrust en P. Borst, druk ten respectievelijk 1.14.7, 1.15 en 1.15.4 af. De ploeg van H.P.C., die Zaterdag avond in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam het nationale record op de 4 x 100 meter vrije slag estafette op 3 tnin. 58.8 sec. had gebracht, kwam te Velsen tot 3 min. 58.4 sec., waar mee het nog geen 24 uur oude record dus met 0.4 sec. werd scherper ge steld.. De drie horloges wezen 3.59, 3.58.4 en 3.58.3 De tussentijden waren: Geurtsen 60.1 sec., Prins 60.5 sec., Bouwman 60.2 sec. en Tjebbes 57.6 sec. Zoals boven vermeld, heeft een ploeg van H.P.C. (Heemstede) Zater dagavond in het Sportfondsenbad- Oost te Amsterdam het Nederlands record op de viermaal 100 meter vrije slag estafette heren verbeterd, de nieuw tijd die inmiddels al weer oud is was 3 min. 58.8 sec. Het oude record stond eveneens op naam van H.P.C. met 4 min. 4 sec. De drie tijdwaarnemers, mevr. Mulder, mevr. - Léwis en de heer Vervoort, drukten de volgende tijden af: 3.58.8, 3.58.8 en 3.58.1. De zwemmers noteer den de volgende tussentijden: Prins 61 sec., Geurtsen 60 sec., Bouwman 60 sec. en Tjebbes 57.8 sec. Gerard Maarse op het schavotje", geflankeerd door nr. 2 B. v. d. Oever en nr. S W. de Graaf Voor de eerste maal een damesschaats- kampioenschap Langebaantitel voor mej. R. Meyer Te Zutfen zijn voor de eerste maal officieuze kampioenschappen van Ne derland op de lange baan voor dames gehouden op de baan van de Zutfense IJsvereniging. Mej. R. Meyer won alle drie'de af standen. Het algemeen klassement was: 1. Mej. R. Meyer 186.716 punten; 2. mej. I. Louwen*194.250 punten; 3. mej. C. Pol 197.250 punten; 4. mej. R. Otterschot 198.383 punten; 5. mej. A. van der Meer (Tjalhuizen) 204.516. Onder grote belangstelling zijn op de baan van de g'sclub „Voorwaarts" te Assen wedstrijden om het kampi oenschap van Nederland korte baan (160 meter) voor juniores gehouden. Een en twintig deelnemers van 17 tot en met 19 jaar verschenen aan de start. Kampioen werd de 19-jarige J. Heitbrink uit Heizum. Hij noteerde over de laatste drie ritten een totaal- tgd van 48.4 sec. Op de tweede plaats eindigde A. Brink (Vries) 49.15 sec., derde werd H. v. d. Veen (Finsterwol- de) 49.37 sec. en vierde E. Smit (Kampen) 49.7 sec. Het Friese meisje Tine de Vries uit Kortèzwaag heeft op de baan van de Koninklijke Vereniging „De IJsclub" op overtuigende wijze beslag gelegd op het Nederlands kampioenschap korte baan (140 meter) voor dames. ZEEUWSE ZAALHANDBALCOMPETITIE. Er resten nog vier speelavonden in de Zeeuwse zaalhandbalcompelilie. Zaterdag 26 Maart zal de laatste zijn. Twee kampioensbeslissingen zijn tot dusver reeds gevallen: bij de heren A werd Tonido kampioen en EMM ver overde de titel bij de heren junioren. Bij de heren B is Olympus na de wed strijden van Zaterdag niet ver meer van de titel af. De Vlissingers hebben uit twee wedstrijden nog slechts één puntje nodig. Men hoopt het volgend seizoen wederom een zaalhandbal competitie te organiseren en dat er dan meer zalen ter beschikking zullen zijn. Bij de dames A versloeg Marathon Luctor Zaterdagavond met 5-0. De stand luidt hier nu: Marathon 6-12, EMM 6-10, Walcheren 4-2, Luctor 5-0. De Olympus-ploeg wist bij de dames B Marathon 2 de baas te blijven (3-0), waardoor de stand werd Olympus 5-8, Tonido 4-4, Marathon 2 2-2, EMM 2 4-2, Volharding 4-0 (x). Bij de dames junioren won De Zeeu wen met gering verschil van Tonido. De stand is hier: De Zeeuwen 4-7, EMM 4-3. Tonido 5-2, Hellas 1-0. Ma rathon 2-3 (xx). In de poule heren A werd niet ge speeld, zodat de stand bleef: Tomdo 4-8, Marathon 3-2, Hellas 3-0. Bij de heren B werden twee ontmoetingen gespeeld: Olympus maakte Tonido 2 in (12-1) en Marathon 2 won met klein verschil van EMM (5-4). De stand is hier: Olympus 4-8. Marthon 2 6-5. EMM 4-4. Tonido 6-3. Bij de heren C versloeg Olympus 2 Tonido 3 (14-4). De stand werd: Olympus 2 4-8. Volharding 6-6. EMM 4-5. EMM 4-5, Tonido 6-3." Brj de heren junioren werd gespeeld Marathon Tonido (5-2). De stand is thans: EMM 6-9, Marathon 6-7, Toni do 6-2. Het programma voor a.s. Zaterdag luidt: heren A: Hellas-Marathon; he ren B: EMM-Olympus; heren C: Olympus 2-EMM 2: heren junioren: Marathon-Hel>5: dames A: Walche- ren-Luctor; dames B: Marathon 2- Olympus; dames junioren: Hellas-E MM. Nederlanders in wereld kampioenschapen tafeltennis. De keuze commissie van de Neder landse Tafel Tennis Bond heeft de ploeg samengesteld, die zal uitkomen in de wedstrijden om de wereldkampi oenschappen van 15 tot 25 April te Utrecht. Voor net dames landenteam zijn Noortje van Megen, Coby van Me- gen, Beb Öosterwijk en Nel "Groot ge kozen, terwijl bij de heren het landen team zal bestaan uit Du Buy, Pelser, Onnes, Van Zoelen en Scheffer. In het dames enkelspel zal. behalve de speel sters, die in het landenteam zijn opge steld. Miep arritsen uitkomen, terwijl bij de heren voorts Coumans. Grijzen- hout, Hogendoom, Stoop en Weel aan de individuele wedstrijden zullen deel nemen. De paren Nora van MegenDu Buy, Coby van MegenPelser, Nel GrootOnnes, Miep Garritsen Scheffer en Beb ÖosterwijkVan Zoelen zijn voor het gemengd dubbel spel aangewezen, terwijl voor het he ren dubbelspel de combinaties Du BuyPelser, StoopOnnes, Coumans Scheffer, HoogendoornVan Zoe len en WeelGrijzenhout zijn gefor meerd en voor het dames dubbelspel de paren Coby en Noortje van Megen, Beb ÖosterwijkNel Groot en Miep GarritsenTine de Zeeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5