iSffi PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hi Westduitse Bondsdag aanvaardt Parijse verdragen Zeeuws dierenarts begeleidde veetransport naar Columbia Vand aag, ZES MILITAIREN GEDOOD DOOR ONTPLOFFEN VAN LANDMIJN TR0ELSTRA-00RD AFGEBRAND VERDEDIGINGSVERDRAG TUSSEN TURKIJE EN IRAK Hoofdredacteur: W. Leertouwer. van 1—6 regels 1.Iedere regel Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. meer 20 rent. „Brieven of adres abonnementsprijs 47 «at per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau v. d. Blad" 25 cent meer week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 G1 No 359300 P.Z.C. Middelburg per kw Losse nummers 10 cent. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 ZITTING EINDIGDE IN TUMULT Liberale fractieleider: Saargebied wordt tweede Luxemburg De Westduitse Bondsdag heeft met een meerderheid van tweederde de verdragen geratificeerd, die de Bondsrepubliek souverein maken, haar aan sluiten bij de N.A.V.O. en de Westeuropese Unie en de status van de vreem de troepen op Duits gebied regelen. Ook het Saaraccoord werd, zij het met kleine meerderheid, aangenomen. De Bondsdag nam zijn beslissing na een debat van vier dagen, waarin dr. Adenauer het niet nodig oordeelde, de verdragen persoonlijk uitvoerig te verdedingen. De bondskanselier beperkte zich in de slotzitting tot een op roep aan de oppositie om na de gevallen beslissing met de regering samen te werken aan de oplossing der bestaande politieke problemen. De zitting eindigde echter in bandeloos tumult, toen de socialisten en de liberalen de Christelijke partij van een te slappe houding in de-Saarkwestie wilden betichten. Dezelfde kwestie leidde tot verdere verscherping der spanningen in dr. Adenauers coalitie. De Bondsdag heeft voorts met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin het nastreven van de nationale eenheid van Duitsland het dringenste doel van de Duitse politiek wordt ge noemd. Een voorstel van de socialistische oppositie waarin verlangd werd, dat de ratificatie eerst van kracht zou mogen worden nadat nieuwe onder handelingen met de Sowjet-Unie over de Duitse eenheid zouden zijn mis lukt, werd met 301 tegen 166 bij 3 onthoudingen verworpen. Slechts de socialistische fractie stemde tegen de verdragen. De over eenkomst tussen Frankrijk en Duits land over de toekomst van het Saar gebied verkreeg een meerderheid van 61 stemmen, 263 afgevaardigden spraken zich uit vóór het Saarsta- tuut, 202 er tegen, terwijl 9 afgevaar digden zich van stemming onthielden. De liberale partij, die zich inzake de Saarovereenkomst aan de zijde der socialistische oppositie had ge plaatst, viel bij de stemming uiteen. Een deel der fractie, waaronder de liberale vice-kanselier, dr. Bliiclier, koos tenslotte de zijde van dr. Ade nauer. Drie andere libex-ale ministers onthielden zich van stemming. Het kwam bij de behandeling van de Saarkwestie tot heftige aanvallen van de liberale fractieleider dr. Deh ler op dr. Adenauer, waarbij de li berale leider verklaarde: „aan deze politiek doe ik niet langer mee". Dehler zei, dat het „Saar-statuut van het Saargebied een tweede Lu xemburg" zou maken. Dit statuut zal de bevolking van het gebied nooit terugvoeren naar Duitsland, wat nu als tijdelijk wordt voorgesteld, zal onvermijdelijk definitief worden, al dus Dehler. Delta-discussie Tijdens het bezoek, dat minister Mansholt Vrijdag j.l. aan Yerse- ke bracht, ontspon zich een ge- dachtenwisseling tussen de bewinds man en enkele journalisten over de vraag, of het wel juist is, dat bepaal de leden van de Deltacommissie steeds weer in het openbaar over het Delta plan het woord voeren. De Staten- Generaal hebben nog geen gelegenheid gehad zich over de afsluiting der zee gaten uit te spreken, maar dat belet sommige adviseurs der regering niet om stad en land in te lichten over het Deltaplan, teneinde aldus de publieke opinie te mobiliseren, zo werd be toogd. Met name werden in dit ver band professor Thijsse en dr. ir. Mesu genoemd en de minister werd de vraag voorgelegd of deze gang van zaken niet ongebruikelijk, ja zelfs on gewenst was. Minister Mansholt antwoordde ontkennend. De regering heeft door publicatie van de interim- rapporten, die door de Deltacommis sie werden uitgebracht, een brede dis cussie over de afsluitingsplannen mo gelijk gemaakt. En wanneer nu twee leden van de Deltacommissie hun op vattingen over deze plannen bij herha ling kenbaar maken, dan bestaat daar tegen geen bezwaar, omdat mede daardoor verdere discussie mogelijk is en reacties van betrokkenen niet uitblijven. Terecht heeft de minister dit stand punt ingenomen. Als leden van de Deltacommissie in het open baar trachten de publieke opinie gun stig te stemmen voor afsluiting der zeegaten, dan prikkelt dit tevens die genen, die tegen deze plannen zijn. Zij worden daardoor genoopt aan het debat deel te nemen en met steek houdende tegen-argumenten te komen. En het is gebleken, dat juist dank zij de reacties uit visserijkringen de re gering ervan is doorgedrongen, dat de visserijbelangen van het grootste ge wicht zijn. De toezeggingen van mi nister Algera en van minister Mans holt laten daarover geen twijfel be staan. De discussies over het Delta plan zijn gelukkig tot dusver in alle openheid gevoerd en wanneer dit zo wil blijven, dan moet ieder gelegen heid hebben het zijne daarover te zeg gen. De leden van de Deltacommissie zo goed als de visserijdeskundigen, economen en landbouwers, zowel als planologen en sociologen Want pas daardoor is het mogelijk een inzicht te krijgen in de vele facetten van dit zo belangrijke object. De leider van de sociaal-democra tische oppositie, Ollenhauer, ver klaarde, dat ratificatie van de ver- Jen niet slechts de hereniging van sland in gevaar brengen, doch ook het bestaan van het Westduitse democratische stelsel zou bedreigen. De Amerikaanse politiek ten aanzien van Formosa heeft bewezen, dat de V. S. besloten hebben tot een beleid van vermindering van spanning in het Verre Oosten, aldus Ollenhauer. Hij geloofde, dat dit Amerikaanse voorbeeld in Europa gevolgd moest worden. Als de verdragen geratificeerd worden, zullen alle Westduitsers de verantwoordelijkheid delen voor het gevaar, dat „morgen de Russen kun nen bekendmaken, dat zij geen ver dere onderhandelingen over Duits land willen voeren". De Bondsdag liet de Saarovereen komst vergezeld gaan van een eigen interpretatie, waarin verklaard werd dat ondanks het accoord, naar Duitse opvatting het Saargebied tot Duits land blijft behoren. Honderd man op een ijsschots Een honderdtal Zweedse kabeljauw vissers heeft Zondag aan de Zweedse kust een angstig avontuur beleef^. Terwijl zij op het ijs van het Katte gat aan het vissen waren raakte het ijs langs de oever los en dreven zij met grote snelheid op een ijsschots naar de open zee. Een militair vliegtuig, dat uit Gothenburg was gezonden om de mannen te helpen, kon niets uitrich ten. Met kleine scheepjes, die uit na burige havens te hulp waren gesneld, zijn de vissers na enige uren uit hun benauwde positie verlost. 31 doden bij busongeluk in Spanje 31 doden en 8 zwaargewonden heeft Zaterdag een ongeluk in Spanje ge- eist, waarbij een bus op de weg van Villa Castin naar Vigo (Noord-West- Spanje) in brand vloog. De chauffeur zou de macht over het stnur verloren hebben waarna het voertuig met grote snelheid tegen een stenen paal botste en de benzinetank ontplofte. De mees te inzittenden van de bus waren boe ren, die naar de markt te Puente Aras gingen. Ongeveer tien inzittenden zijn aan de dood ontsnapt. De chauffeur is ge arresteerd. ....ontvangt Ethiopië van M Groot-Brittannië die gebieden li aan de grens met Somaliland terug, die sedert de bevrijding van de Italiaanse bezetting door Groot Brittannië zijn be- M heerd. IiiiimiiiiniiiMiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif ONGEVAL IN SURINAME. Acht gewonden, waarvan vier ernstig Zes Nederlandse militairen zyn Vry- dag- tijdens oefeningen in Suriname om het leven gekomen door het vroeg tijdig ontploffen van een landmijn. Acht militairen werden gewond, van wie vier ernstig. Het tragische ongeval gebeurde Vrijdag op een militair oefenterrein nabij het Indianendorp Matta, onge veer 65 km ten Zuiden van Paramari bo. Om het leven kwamen de 25-jarige gehuwde eerste-luitenant P. Bijlstra uit Doetinchem, de 21-jarige onge huwde sergeant G. Nijland uit Deven ter, de 24-jarige ongehuwde sergeant B. van den Born uit Nijkerk, de 20- jarige ongehuwde soldaat G. R. Wes- tra uit Soest, de 20-jarige ongehuw de soldaat H. W. van der Aa uit Ge- mert en de 25-jarige ongehuwde B. Killian uit Haarlem. Zwaar gewond werden de 28-jarige ongehuwde sergeant R. Drost uit Apeldoorn, de 20-jarige korporaal J. A. Coumans uit Munster-Geleen (L.), de 20-jarige ongehuwde soldaat R. A. van Eersel uit Amsterdam, de 20-jari- ge ongehuwde soldaat W. G. Gerrit sen uit Deventer. Licht gewond werden de 20-jarige ongehuwde soldaat J. Linthorst uit Zuidwolde, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. Koenheim uit Tiel, de 20- jarige ongehuwde soldaat H. P. J. van der Horst uit Amsterdam en de 20- jarige ongehuwde soldaat A. de Haan uit Kampen. Een enorme brand heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag het Troel- stra-oord te Beekbergen vrijwel geheel in de as gelegd. Met uitzondering van de toren werd het gehele gebouw een prooi van de vlammen. Slechts enig meubilair kon worden gered. De schade, die nog niet te schatten is, is zeer groot en bedraagt zeker meermalen f 100.000.Zij wordt vermoede lijk grotendeels door verzekering gedekt. De brand werd tegen middernacht ontdekt door een zoon van de beheer der, die zich te ruste wilde begeven in zijn slaapkamer op de eerste étage. De Zuidelijke muur van deze slaap kamer, die uit zogenaamd celotex bestaat, brandde toen fel. Men neemt aan, dat de brand ontstaan is door kortsluiting in een electrische lamp met snoer, die aan deze muur was bevestigd. De beheerder en zijn zoon trachtten het vuur te blussen met een brand slang en een schuimblusser, maar stonden voor een onmogelijke opga ve, want het vuur vond gretig voed sel in het vele houtwerk van de bo venverdieping. Ook de brandweer van Beekbergen er die van Apeldoorn, die sterk door de kóude werden gehinderd, stonden practisch machteloos. Slechts de grote toren, die uit vele verdiepingen be staat en een gedeelte van de inven taris, konden worden gered. Het hoofdgebouw is op 13 Augustus 1927 geopend. Het werd gesticht op initiatief van de bij het N.V.V. aange sloten organisaties. Na een aantal jaren bleek het ge bouw 60 bedden te klein en wer den achtereenvolgens twee bijgebou- 0 Als alles volgens de plannen verloopt, zat me5t ingang van de zomerdienstrege ling in Mei 1956 het nieuwe door ir. K. Van der Gaast ontworpen station voor het sterk uitgebreidee stadsdeel Amsterdam- West gereed zijn. wen op het terreingeplaatst. Deze gebouwen, met grote bibliotheek en aula, zijn, doordat zij niet aan het hoofdgebouw grensden, voor brand gespaard gebleven. Het oord had thans een accommodatie van ruim 140 bed den. Oude vrouw dood in huis aangetroffen. De 82-jarige weduwe M. H. is Vrijdagavond in haar woning aan de Zwarteweg te Groningen door haar buurvrouw dood aangetroff en.Ze waar schuwde de politie, die een onderzoek instelde. Ook het parket was spoedig ter plaatse. De politie wenste geen- commentaar te geven. Buurtbewoners wisten te vertellen dat in de woning een ravage was aangericht. TE BAGDAD GETEKEND. Israël kan niet toetreden Te Bagdad is het verdedigingsverdrag tussen Turkije en Irak getekend. Beide landen zullen, blijkens de tlians gepubliceerde tekst, voor vijf jaar samenwerken op het gebied van de defensie en de veiligheid. Het verdrag kan worden verlengd. Turkije en Irak verklaren, dat het verdrag niet in strijd is met de verplichtingen, die zij met derden hebben aangegaan. Het staat open voor ieder lid van de Arabische liga of iedere staat, die actief betrokken is by de veiligheid en vrede van het gebied. Hoewel niet met na me genoemd kan Israël niet toetreden. Naar bekend heeft Egypte zich krachtig tegen dit verdrag verzet. Het zal stappen ondernemen om Irak uit het veiligheidspact der Arabische liga te verwyderen. De Turkse nationale vergadering heeft Zaterdag het verdrag met alge mene stemmen bekrachtigd. De Iraakse Kamer ratificeerde het Zater- TWINTIG PATIËNTEN. Nederlandse zwartbonten om de veestapel te verbeteren Zaterdag trad te Londen in het hu welijk de zoon van Clement Attlee Martin Richard met mej. Anne Bar bara Enderson. Bruingebrand door de tropische zon, vertelde dierenarts G. Grootenhuis, adjunct directeur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren, juist terug gekeerd uit Columbia, ons zijn belevenissen van een in verschillend opzicht niet alledaagse reis. Niet alledaags, omdat het zo vaak niet zal voorkomen dat men 's avonds laat een telefoontje krijgt, met het verzoek „even" naar Amerika te willen gaan, amper vier en twintig uur later reeds de haven verlaat en dan drie en twintig dagen lang op een schip van ongeveer 1700 ton over een verre van rustige zee voorthobbelt, met de zorg over 218 Ne derlandse stamboekvaarzen en pinken, die de Columbiaanse veestapel op hoger peil moeten helpen brengen. Reeds in December had de heer Grootenhuis via het departement van Landbouw een verzoek gekregen, een zending vee vanuit Nederland naar Columbia te begeleiden en dan drie maanden daar te blijven, om de Co lumbiaanse regering van advies te dienen op het gebied van de veeteelt. Daar deze reis juist zou vallen in het voor de gezondheidsdienst drukke winterseizoen, had hij dit overigens wel zeer verleidelylte aanbod direct afgewezen. Toen echter Maandag 17 Januari, des avonds rond negen uur in de woning van de heer Grooten huis te 's Heer Arendskerke de tele foon ging en de vraag werd gesteld, alléén het veetransport met de nieu we Columbiaanse veeboot „Sinu" te willen begeleiden„Ja, toen dacht ik bij mezelf, nü vraag ik verlof. Zo'n aanbod krijg je niet iedere dag"... De heer Grootenhuis vertrok de Woensdag daarop, lüj heeft de schoon heid van de Canarische eilanden be wonderd, de vliegende vissen in scho len langs de „Sinu" zien schieten, bo ven Columbia de luchtdoop ondergaan in een vracht-„kist", gezeten tussen de twee piloten en met vijftien Hol landse zwartbonten achter hem in de laadruimte, maar ook... heeft hy de Atlantische Oceaan nu niet be paald rustig gezien. Bovendien heb ben andere omstandigheden er mede toe geleid, dat het toch ook weer niet in alle opzichten een plezierreis je is geworden. Oy die zeeziekte De heer Grootenhuis, die eigenlijk slechts in actie had behoeven te ko men, wanneer er ziekte onder de koei en zou optreden, kreeg uiteindelijk de gehele leiding van dit veetransport op zich. De zeeziekte bezorgde de koeien geen last, dochde zeven Nederlandse veeverzorgers en trou wens ook de bemanning, voorname lijk Spanjaarden en Duitsers des te meer. Vooral de tocht door de Golf van Biscaye was zeer woelig, zodat de verzorgers door zeeziekte vol komen „uitgeteld" waren. Er was één Zeeuw onder hen, Kees van Espen uit Axel. Een jongen, die niet gewend was met vee om te gaan, doch zich uitste kend heeft geweerd. De heer Grootenhuis had er allerplezie rigst mee samengewerkt om de zaak toch goed te doen marche- Vervolg op pag. 2) dag met 116 tegen 4 stemmen. De eerste minister van Irak sprak de hoop uit, dat de Verenigde Staten en Engeland spoedig zullen toetreden. Zodra dit het geval is, zal men het einde afkondigen van het Engels- Iraakse verdrag. Deze overeenkomst werd in 1932 gesloten. De Engelsen werden daarbij gemachtigd twee mili taire vliegvelden in Irak te hebben en zij konden troepen legeren in de om geving van deze basis. De publicatie van de tekst van het verdrag kwam als een schok voor Is raëlische regeringskringen. In Isralëlische ambtelijke kringen is men in het bijzonder bitter gestemd tegen de Westelijke grote mogendhe den die steeds hebben verklaard, dat het verdrag niet tegen Israël is ge richt. Een van de ambtenaren zeiae: „Het ziet er nu naar uit, dat, ondanks Westelijke verzekeringen, Turkije zich heeft aangesloten Dij de anti-Is raëlische hysterie van het Arabische kamp". Verkiezingen in Japan. Succes voor democratische partij Zondag werden in Japan algemene verkiezingen gehouden, die als de be langrijkste na de oorlog worden be schouwd. Hefschroefvliegtuigen met luidsprekers vlogen laag over de gro te steden om de kiezers tot stemmen aan te sporen. Ongeveer 14 millioen Japanners, d, w.z. 28 procent van de stemgerechtig den, heeft zich van stemming onthou den, aldus is officieus vernomen. Dit percentage is iets hoger dan bij de vo rige verkiezingen. Om middernacht plaatselijke tijd was de verdeling van 103 van de 467 zetels van de Japanse Tweede Kamer bekend. Hiervan veroverden de demo craten van Hatojama er 49, de libera len van Josjida 27. De secretaris-gene raal van de democratische partij voor spelde, dat zijn partij meer dan 200 ze tels zou krijgen en in staat zou zijn een partijregering te vormen. VERWACHT... MEER BEWOLKING. Tijdelijk meer bewolking met op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Overwegend matige Noordoostelijke wind. Maximum temperaturen om het vriespunt. 1 Maart Zon op: Maan op: ZON EN MAAN. onder: 18.20 onder: 2.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1