Praedicaat „Koninklijke" voor de Nederlandse redersvereniging De Ned. Hervormde Kerk van nu en de modaliteiten KLANKBORD EENHEIDSGESPREK HEEFT THANS GRONDSLAG VERLOREN ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 PROVINCIALS Z f E U W 8 B COURANT 8 BIJ HET 50JARIG BESTAAN Prins Bernhard werd beschermheer Met een buitengewone algemene vergadering, tijdens welke Prins Bern hard namens de Koningin haar het preadicaat „Koninklijke" verleende en zelf het beschermheerschap op zich nam, heeft de Ned. Redersvereniging haar 50-jarig bestaan in het Scheveningse Kurhaus gevierd. Deze vergadering werd bijgewoond door minister mr. J. Algera, die de zeescheepvaart één der pijlers van onze welvaart noemde. De zeescheep vaart, exclusief tank- en kustvaart, bracht in 1953 639 millioen gulden aan netto-ontvangsten op. Minister Algera belichtte nadien het wel en wee van onze koopvaardijvloot sinds de oprichting van de vereni ging in 1905. Hg gedacht de enorme opofferingen van deze vloot tijdens de tweede wereldoorlog, namelijk 4000 zeelieden en 1,5 millioen ton scheeps- ruimte. Met grote eerbied dienen moed en plichtsbetrachting te worden herdacht, zo zeide mr. Algera. Na zich in het kort bepaald te heb ben tot het na-oorlogse herstel, zeide de minister dat ook bij deze gunstige conjunctuur in nationaal en interna tionaal verband bepaalde verschijnse len nauwgezet in het oog moeten wor den gehouden. Als voorbeeld daarvan noemde hij de toenemende vlagdiscri- minatie, ondanks de ook van Neder landse overheidszijde met kracht ge voerde bestrijding. Op nationaal ni veau heeft een memorandum over de vernieuwing van de vloot de nauw gezette aandacht van de regering. De minister zeide grote waarde ring te hebben voor de bekwaamheid waarmede de redersgemeenschap in tijden van voor- en tegenspoed de voor ons land zo belangrgke tak van bedrijf heeft geleid. Protectionisme Mr. J. J. Oyevaar, bestuurslid van de vereniging hield een toespi waarin hij zich een verklaard t< rpraak, tegen stander toonde van scheepvaart-pro- tectionisme, welk protectionisme naar hij zeide sinds de laatste oorlog op onrustbarende wijze toeneemt. Goede gang van zaken bij Twentsche Bank. Balanstelling overschreed één milliard. De resultaten van het bedrijf der Twentsche Bank N.V. zijn in 1954 wederom bevredigend geweest. De credietbehoefte van de relaties zijn verder gestegen. De gemiddelde stand der debiteuren overtrof die van 1953 met circa f 36 millioen, terwijl in 1953 het gemiddelde debiteurensal do reeds f 26 millioen hoger was dan in 1952. De verlies- en winstrekening wijst een saldo winst aan van f 6.332.068 (v.j. f 5.618.154), nadat f 6 millioen voor belastingen en f 2.5 millioen voor afschrijving en reservering is bestemd, en f 1 millioen extra aan het pensioenfonds is gedoteerd. Ter verdeling komt een bedrag van f 6.525.605 (v.j. f 5.873.538). Voor gesteld wordt extra aan het statuai- re reservefonds f 164.000 toe te voe gen en f 201.605 op nieuwe rekening over te brengen. Ter beschikking van aandeelhou ders komt dan f 4.900.000, waaruit een dividend van 10 procent (v.j. 9 procent) kan worden uitgekeerd. Het reservefonds zal door toevoeging van f 500.000 uit de winstverdeling wor den gebracht op f 20 millioen. Het verlies op debiteuren was van beperkte aard. Ten laste van de winst is f 2.500.000 gebracht voor afschrijving en reservering, hetgeen grotendeels als versterking van de stille reserves mag worden gezien. De verder voortgezette stijging van het bedrag der aan de bank toever trouwde gelden bracht mede, dat de belangstelling de f 1 milliard over schreed, waarmede een mijlpaal in het bestaan der bank werd bereikt. AL ZO VER? Volgens het Zwitser se blad Die Wochenzeitung is het zo ver met Audrey Hepburn en Mell Fer rer. Ze kunnen niet met elkaar op schieten. Zo heftig was een gesprek tussen de film-echtelieden in een ho tel te Rome, dat het hotelpersoneel toesnelde Mei filmt nu alleen in Engeland en Audrey maakt zich reisvaardig voor HollywoodGaat Audrey Hepburn scheiden? zet het Zwitserse blad bo ven het bericht, en daarmee is dan een nieuw gerucht in de wereld gebracht! BURGEMEESTERSE. De 2S-jarige Marinette Roman zal Zondag inge haald worden als „burgemeester" van het Franse dorp ChalenconWijlen haar vader was er oolc burgemeester en verscheidene van zijn voorvaderen vervulden eveneens dat ambt. Mari nette is niet verloofd, heeft blond haar en blauwe ogen. Ze danst graag op de tonen van een jazzband, ze is een beetje verzot op films, maar sportief is ze niet Eigenlijk zou ze liever grote reizen maken. Voorlopig echter loïl ze de Chalencon'er& niet in de steek la ten totdat er 'n grote liefde gaat Voorts besprak mr. Oyevaar het „conference-system", waarin maat schappijen van verschillende nationa liteit op één traject samenwerken. Zijns inziens mag dit systeem niet als kartel-vorming worden bezien. Hij hoopt, dat de komende wet op de eco nomische mededinging geen bepalin gen tegen de „conferences" zal bevat ten. De Nederlandse koopvaardijvloot Is thans kwantitatief op peil, zeide mr. Oyevaar. In de eerstkomende jaren zal echter de „oude helft", het vloot- gedeelte van voor de oorlog, vervan gen moeten worden. Gerekend wordt, dat daarmede wel een paar milliard gulden gemoeid zal zijn en, als steeds, hoopt men die te vinden door gebruik te maken van te verdienen afschrij vingen en inhouding van een deel der te verdienen winst. Wat dat betreft heeft de koopvaar- dg de wind thans weer enigszins in de zeilen. In de twee voorgaande ja ren begon het moeite te kosten de af schrijvingen op vervangingsbasis te verdienen. Sedert Augustus 1954 ligt het weer iets beter, indien men ten minste goed onderscheid maakt tus sen de wilde vrachtvaart, die het eerst van verbetering profiteert. De lijn- vaart, waar de curve in tijden van goede vrachten slechts langzaam stijgt en de tankvaart, waar een over aanbod van tonnage heerst. Onder dat over-aanbod lijden de reders, die nog langlopende charters uit de goede tijd hebben, niet. Deense arts veroordeeld wegens poging tot moord Een vooraanstaande Deense arts, dr. Ole Manier, is te Kopenhagen tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot moord, omdat hg zgn vrouw, die onherstelbaar ziek lag in een ziekenhuis, een injectie had ge geven, waarna zg overleed. Volgens dr. Marner kon hij het niet aanzien, dat zijn vrouw in pijnen zou sterven. Daarom had hij haar een in jectie gegeven. Zij zou toch gestorven zgn. Een deskundige van het openbaar ministerie was van oordeel, dat de in jectie geleid heeft tot de dood van mevrouw Marner. Dr. Marner diende tijdens de Ko reaanse oorlog op het Deense hospi taalschip „Jutlandia" in de Koreaanse wateren. ANTWOORD VAN K.V.P. Beslissing van Katholieke werkgemeenschap betreurd. Het bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft de volgende verkla ring uitgegeven: Met de woorden „onze plaats, de plaats van de katholieke werkge meenschap, is en blijft in de Partij van de Arbeid" heeft de heer Wil- lems op het jongste congres zyner partij het standpunt van de grote meerderheid der katholieke werkge meenschap bekend gemaakt, daarme de de partijpolitieke eenheid verwor pen en de grondslag aan het „een- heidsgesprek" thans ontnomen. Het spreekt vanzelf, dat het partij bestuur van de Katholieke Volkspar ty de genomen beslissing ten zeerste betreurt. Wanneer gezegd wordt: „wij heb ben gekozen voor de doorbraak, om dat we menen, dat zg de positie van de kerk in ons land ten zegen strekt" dan is dit in flagrante strijd met de opvatting van het mandement. In het meedoen aan de doorbraak ziet het niet „de weg" „om de maatschap pij in Christelgke geest op te bouwen en de door Paus Pius 11 zo noodza kelijk geachte hervorming der zeden door te voeren". Nog op een ander uiterst gewichtig punt meent het partijbestuur der Katholieke Volkspartij de aandacht te moeten vestigen. De heer Willems verklaart, dat, als consequentie van de genomen beslissing „ait niet an ders kan betekenen dan dat wij daar- GROOTSTE GEZIN. Mevrouw H. Devand in Niort (Frankrijk) is moe der van het grootste Franse gezin. Ze is 44 jaar oud en van haar 24 kinde ren zijn er thans nog 22 in leven. VERSTROOID. Een verstrooide au tomobilist in de buurt van Nancy reed, door de sneeuw misleid, een spoorbaan op. Hij kwam bij een sta tionnetje, waar reizigers op een trein stonden te wachten. Men kon de au to nog juist voor aankomst van de trein van de rails afhalen. Dr J. P. L Hulst Zondag 80 jaar Zondag a.s. hoopt een van de be kendste figuren uit de gerechtelijke wereld 80 jaar te worden. Het is de markante dr. J. P. L. Hulst, die reeds gedurende ruim veertig jaar in ver schillende arrondissementen als arts- deskundige vele duistere gevallen tot klaarheid heeft helpen brengen. De Naundorff-affaire, de Berkelse moordzaak en zeer onlangs nog de dubbele moord in Doetinchem zijn en kele gevallen uit de omvangrijke „praktijk" van dr. Hulst. Zeer geleidelijk is dr. Hulst eigen lijk tot dit werk gekomen. Na in 1898 te Leiden te zijn afgestudeerd werd dr. Hulst, na nog in Jena en Wenen te hebben gestudeerd, in 1903 prosector aan de Leidse Universiteit en patho logisch anatomist aan het Boerhaave- laboi-atorium. Aanvankelijk inciden teel maar allengs meer geregeld be gon het parket van de arrondisse mentsrechtbank van Den Haag zijn hulp in te roepen voor het verrichten van sectie. Naarmate zijn naam in deze groeide kwamen ook van andere arrondissementen verzoeken binnen; eerst van de rechtbanken te Breda en Middelburg, maar op den duur wend den alle rechtbanken in Nederland zich met verzoeken tot dr. Hulst. In 1929 werd dr. Hulst benoemd tot pri vaat-docent in de criminalistiek te Leiden, welke functie hg tot 1946 uit oefende. Dat zijn talenten niet onop gemerkt bleven getuigen de onder scheidingen, welke hem deelachtig werden. In 1935 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nas- sau en in 1948 tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Zeer be langrijk zijn ook zijn prestaties ge weest bij het identificeren van slacht offers uit de oorlog en van de Fe- bruariramp. Dr. Hulst is te vitaal om de rest van zijn leven werkloos te slijten. Boven dien is hij altijd een „losse kracht" gebleven en wordt hij dus niet gepen- sionneerd. Het hele land hoeft hg echter niet meer alleen „af te wer ken". want voor Oostelijk Nederland heeft hij in de heer J. Zeldenrust een vervanger gevonden. Niemand zal hem Zondag thuis vin den, aangezien hij heeft doen weten, dat hij zijn woonplaats, Leiden, die dag verlaat mede ook de taken en verantwoorde lijkheden aanvaarden, die het lid maatschap van een politieke partij meebrengt". Dit is inderdaad een onvermgdelijk gevolg en dus omvat ten die taken en verantwoordelijkhe den even onvermgdelijk de propagan da voor het eenmaal gekozen ideaal. Zo blijft de katholieke werkge meenschap trachten ook anderen op een weg te voeren, waarvan de bis schoppen verklaren, dat het niet de weg is om tot een maatschappijbouw in christelgke geest te geraken en waaromtrent zij dan ook de mening uitspreken, dat het onverantwoord is die weg te gaan. Het partijbestuur is derhalve eenstemmig van oordeel, dat het tegen 28 Februari belegde eenheidsgesprek, voor zover de katho lieke werkgemeenschap betreft, thans zgn grondslag heeft verloren. Driejarige kleuter na aanvaring vermist Later op ander schip teruggevonden Jan, het driejarig zoontje van kapi tein Brouwer van de Delfzijlster kust vaarder Tim, welke Woensdag tijdens mist een lichte aanvaring had met het lichtschip Elbe in in de monding van de Elbe, is het onderwerp van 't ster ke maar ware verhaal, dat de beman ning van het lichtschip Vrijdag ver telde. Yneldt de N.R.C. Donderdag botste in de dichte mist een onbekend schip tegen het licht schip en nam een stuk van de reling mee. Toen de bemanning van de Elbe m de schade had opgenomen, zagen zij opeens tot hun stomme verbazing op het dek een kleuter blootsvoets en in pyama, zitten, Later verscheen de „Tim". Zg bleek het schip te zijn geweest, dat met de Elbe in aanvaring was gekomen. Met een bleek toen, dat de kleuter Jan heette en het zoontje was van kapi tein Brouwer van de Tim. Doodgeliik- kig namen Brouwer en zijn vrouw him kleine Jan weer aan boord. Toen een aanvaring niet meer was te vermijden had mevrouw Brouwer de kleine Jan, die nog lag te slapen, uit zijn bedje gegrist en was met hem in de armen naar het dek gegaan. In haar doodsangst zette zij op het ogen blik van de aanvaring Jan op het dek van het lichtschip. Voor zij zelf ook had kunnen overstappen was er al weer te veel ruimte tussen beide ver schansingen ontstaan. In de uren die volgden op de aanvaring had men op de Tim wanhopig in de mist gezocht naar een geheimzinnig schip, dat de kleine Jan aan boord moest hebben. 9 Prof. Felix Bloch, directeur-generaal van de Europese organisatie voor kern- physisch onderzoek, zal eind Augustus als zodanig aftreden. Hij zal worden op gevolgd door prof. C. J. Bakker van de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. Drs G. W. Paap nam Vrijdagavond afscheid als directeur der beide han delsscholen in Middelburg Onder de vele geschenkendie de scheidende tijdens een bijeenkomst werden over handigd, was oolc een Delfts blauw wandbord, dat hij ontving uit handen van de voorzitter der Vereniging Handelsotiderwijs, de heer J. W. Kö- geler. V.l.n.r.: mevr. Paap, drs Paap en de heer Kögeler ('Foto P.Z.C.). Overstromingen m Zuid-Oost-Australië In Nienw-Zuïd-Wales (Zuid-Oost Australië) hebben de grootste over stromingen sinds mensenheugenis aan tenminste negentien personen het le ven gekost. Duizenden zijn dakloos en de schade is aanzienlijk. Van de vijftig steden in het getrof fen gebied is de mijnwerkersstad Sin gleton er het ergste aan toe. Het me rendeel van de 4300 inwoners is ge vlucht en alle gebouwen hebben scha de opgelopen. Van het 2000 inwoners tellende Warren is een radiobericht ontvangen, dat het gevaar loopt door het kolkende water van de Macquarie te worden weggespoeld. Bij Maitland zagen honderden per sonen, die op hun redding wachtten, hoe twee mannen werden geëlectro- cuteerd, toen zij de kabel, waarmee zij aan boord van een hefschroefvlieg- tuig werden gehesen, niet langer kon den vasthouden en terechtkwamen op hoogspanningskabels. Even later raak te ook de ladder van de helicopter de kabels, waardoor het toestel neer stortte. De twee inzittenden konden worden gered. Koningin Elizabeth heeft dr Albert Schweitzer benoemd tot ere-lid van de orde van verdienste. Deze onderscheiding is een van de hoogste die de Britse ko ningin kan toekennen. Zij werd in 1902 in het leven geroepen. De orde is be perkt tot 24 leden met een speciale voor ziening voor buitenlandse ere-leden- STEMMEN UIT DE KERKEN Het probleem is nog steeds niet verdivenen Enige maanden geleden heeft prof. dr. van NiftTik in de Classïcale verga dering van Hengelo -gesproken over het onderwijs: „Wat is de Kerk?" Daar heeft hij een nogal goed woord gedaan voor het bestaan van de mo daliteiten in de Ned. Herv. kerk. Naar het verslag dat we er van lazen, heeft deze Amsterdamse hoogleraar o.a. gezegd: „Ik heb lange tijd gedacht dat de modaliteiten eigenlijk behoorden te verdwijnen. Ik geloof dat niet meer. Niet omdat ik gedesillusioneerd ben. Neen, maar omdat ik nu meen te zien dat het bestaan van de modaliteiten behoort tot de existentie van de Kerk „tussen de tijden", vóór de wederkomst van Christus. Ik bedoel niet: vóór de wederkomst ran Christus zal het wel altgd zo beroerd blijven dat er modaliteiten blijven bestaan. Neen, ik bedoel: wij hebben principieel een vrije exegese (uitleg) van een vrije Bijbel. Opheffing der modaliteiten kan men alleen verkrijgen door de vestiging van een autoritair kerkelijk leer gezag. Opheffing der modaliteiten kan men alleen verkrijgen door Rooms Katholiek te worden". En dan later: „Als het Protestan tisme blijft menen het te moeten wa gen met de vrije exegese, als uitdruk king van de belijdenis, dat het Woord Gods vrij moet zijn om zelf te zeggen wat het te zeggen heeft, dan moeten wij het bestaan van modaliteiten op de koop toe nemen". Die modaliteiten in de N.H. kerk acht hij öp zich zelf niet bedenkelijk, maar wel dat ze de neiging hebben „zich als concurreren de verenigingen met eigen recht en niet als modaliteiten in en van de Kerk te gedragen". Dat is een ander geluid dan het klagen over die modaliteiten wat meestal wordt géhoord. In en na de oorlog is de N.H. kerk in haar geheel wakker geschud door „Gemeenteopbouw". Deze beweging ging door alle richtingen heen. Niet „de andere richtingen" moesten be keerd, worden, maar de Kerk in haar geheel moest vernieuwd, hervormd worden. Men voelde, dat men van die oude richtingen af moest. Die maak ten een kerkelijke eenheid onmogelijk en deden haar uiteen vallen in stuk ken en brokken. Men heeft toen het woord „modaliteit" gevonden. Dit woord was niet erfelijk belast. Daar om wash et ongevaarlijker. De ker- orde kent dan ook geen richtingen, maar wel modaliteiten. Met een ander woord is de zaak echter niet zo maar veranderd. Dat andere woord kan wel een nieuw ge zichtspunt aangeven, maar daarmee blijft het oude zeer toch zitten. Prof. van Niftrik eist van de modaliteiten dan ook dat ze zich niet zullen gedra gen als concurrerende verenigingen, maar als „modaliteiten in en van de Kerk". Dat is het punt waar he^op aankomt in zijn betoog. We mogen niet ondankbaar zgn voor het geen er in de N.H.-kerk in dezen ten gunste veranderd is. Het algemene beeld is nu toch' anders dan vóór de oorlog. Dit zij met nadruk voorop gesteld. Maar al met al, blijft de N.H.-kerk toch worstelen met liet probleem van de oude richtingen. In de laatst gehouden vergadering van de Synode is gesproken over de on verkwikkelijke kwestie Nijega-Opein- de. In de bekendmaking die gepubli ceerd is, constateert de Synode dat de oorsprong van dit conflict ligt in de oude „machtsstrijd der richtin gen", waaraan dan met zekere spijtig heid is toegevoegd dat dit een strgd „in oude stijl" is, waaraan de nieuwe Kerkorde een einde bedoelde te ma ken. MOEILIJKHEDEN In diezelfde synodale vergadering is nog meer gesproken over de oude richtings-moeilgkheden. Daar is het besluit genomen tot „wijziging en aanvulling van de overgangsbepalin gen". Wanneer de classes over enke le maanden, in Mei bijeen komen, zullen zij daarover hun gedachten moeten laten gaan. Het zal geen ge makkelijke materie zijn, omdat het in wezen gaat om het moeilijkste en diep-ingrijpendste probleem dat de N.H. kerk kent. De zaak waarvoor de afgevaardig den hier gesteld worden is niet het richtingsvraagstuk in het algemeen, maar de practijk in de plaatselijke gemeenten. Wanneer in eèn gemeen te een bepaaxde „richting" overheerst kan het gevolg zijn „dat belangrgke groepen, bestaande uit leden van de N.H. kerk, die in een andere gemeen te normaal aan het hervormde kerke lijke leven zouden hebben deel geno men, geheel van de N.H.-kerk drei gen te vervreemden". De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat zij zich zullen gaan aansluiten bij andere kerkelgke gemeenschappen. Om dit te voorkomen, moet het door de voorge stelde aanvulling van de overgangs bepalingen mogelijk worden gemaakt dat een bepaalde minderheidsgroep in een gemeente, waarmee de kerkeraad niets te maken wil hebben, een voor ganger kan krijgen voor de bediening van Woord en Sacrament, die daartoe beroepen wordt door de Prov. kerk beroepen wordt door de Prov. kerk vergadering. NIET TE BENIJDEN Wanneer deze overgangsbepalingen worden aangenomen en in werking treden, zullen de kerkvergaderingen in sommige provincies niet te beng- den zijn. We denken bijv. aan die van Zuid-Holland, die onlangs een herder lijk schrijven, juist over die minder heidsgroepen in die provincie, heeft doen uitgaan. Van de 120 gemeenten daar zitten er niet minder dan de helft met minderheidsgroepen en -problemen. Niet in al die gemeenten liggen de dingen even onoplosbaar, maar er is een behoorlgk aantal bij, waarmee zij in de toekomst wel te maken zal hebben. Het wordt een complete dagtaak voor de leden als zij zich hierin moeten begeven. En de moeilijkste gevallen zijn niet eens die gemeenten waar vrijzinnigen staan tegenover rechtzinnigen, maar die, waar twee rechtzinnige modaliteiten elkaar niet kunnen vinden en verdra gen; waar het gaat op de wijze als in Arnemuiden, om maar een voorbeeld dicht bij huis te nemen, waar men ook de meest Bijbelse prediking van ring- predikanten niet erkent en van oor deel is dat „De Waarheid Gods" vei liger is bij de een of andere uitverko ren oefenaar. Komt men met deze voorstellen van overgangsbepalingen dichter bij een oplossing? We betwijfelen het. Er is ook een kans dat deze voorstellen olie op het vuur en niet op de golven zul len zijn. De synode betreurt het eigen lijk zeer dat ze met deze voorstellen moet komen en verdedigt ze dat ze maar overgangsbepalingen zijn. Zal men er echter ooit /an af raken wan neer ze eenmaal zijn aangenomen? In het weekblad „De Hervormde Kerk" tekent ds Lands:.lan hierbij aan: „Een vreemde, vooral kerkelijk vreemde oplossing?Ongetwg- feld! Maar het voordeel dat ze geen echte oplossing is en de nood tegelijk ten dele weg neemt én des te scherper doet uitkomen. Een nood. die niet door kerkordelijke regelingen, maar alleen door geestelijke vernieuwing kan worden opgeheven". H. Het Wereldgebeuren Zorgen Clement Atüee. de bejaarde lei der van de Britse Labourpartij, is deze week zo vriendelijk ge weest het congres van de Partij van de Arbeid in Nederland bjjj te wonen. Het moet hem wel moellgk gevallen zijn daarvoor tijd vrij te maken, want hg heeft vele zorgen. Voor een groot deel vloeien die zorgen voort int de politieke malaise, welke zich in de Labourparty voordoet. De Manches ter Guardian heeft daaraan een reeks artikelen gewijd en het blad komt tot de conclusie, dat de Labourparty cr niet in geslaagd is een aantrekkelijk program te lanceren, dat het kiezers corps in spanning brengt. Het meest opvallende in het Engelse politieke le ven van het laatste jaar was de lauw heid van de kiezers, die bij tussen tijdse verkiezingen voor nauwelijks 50 procent naar de stembus kwamen. Hoe de Labourparty een einde aan deze lauwheid kan maken en bij de komende verkiezingen de kiezers in drommen naar de stembus kan trek ken, dat is het probleem waarover Attlee en zijn adviseurs zich thans be raden. Verkiezingen in Engeland kunnen alleen gewonnen of verloren worden wanneer men binnen landse problemen tot de inzet van die verkiezingen maakt. Voor buitenlandse problemen heeft zoals ook in de meeste andere lan den de gewone kiezer slechts ma tige belangstelling. Op binnenlandse politiek echter is de eenheid in de La bourparty zoek. De linkervleugel-leider, Bevan. wil meer nationalisatie, maar zijn tegen stander, Morrison, is van mening, dat men zo de groepen niet kan berei ken. die Labour nodig heeft om de nieuwe verkiezingen te winnen. Het grootste bezwaar tegen Bevan is misschien wel, dat hij geestelgk nog in de dertiger jaren leeft. In de tijd, toen er millioenen werklozen wa ren en er hongerbetogingen gehouden werden. Thans weten de kinderen van de socialisten uit die dagen daarvan vrijwel niets meer. Zij verheugen zich in een betrekkelijke welstand en dat bepaalt hun politieke denken. En juist om de stemmen van de jeugdige kiezers zal het bij de komende verkie zingen gaan. In 1951 was de belastingpolitiek van het allergrootste belang voor de socialistische en de conservatieve partij. Vele arbeiders bedachten toen, dat zij minder zouden moeten betalen als Churchill terugkeerde naar Down ing Street. En toen stemden opeens ruim 2% millioen arbeiders en hun gezinnen, dat wil zeggen zes millioen personen, conservatief. Het overgrote deel van de vakbon den, de grote steun voor Labour, ver klaarde zich eveneens voor een con servatief beleid. Natuurlijk werd alles duurder toen de rantsoeneringen ein delijk konden worden opgeheven. Maar het volk, dat deze distributie méér dan beu was, bleek tot dit offer gaarne bereid! Evenmin als Churchill het stellen kan buiten de steun van millioe nen arbeiders, evenmin kan Att lee op een overwinning hopen, zonder dat hij de middenstand en de midden groepen meekrijgt. De socialisten doen overigens wel hun best voor de ouden van dagen, een leger van vier millioen, dat van een pensioen moet leven. Maar in de tijd, toen Labour zelf aan de macht was. werd er vrij wel niets gedaan voor deze „vergeten groepen", en dat weet men nog heel goed. Kortgeleden bleek, dat de bankkler- ken, die de laatste tijd nogal eens in de belangstelling kwamen zij ver dienen aanmerkelijk minder dan bij voorbeeld de mijnwerkers zich evenmin geroepen voelen om Labour te steunen. Hun instelling is juist overwegend conservatief. Alles bijeen vertrouwt men er in conservatieve kringen nog al sterk op, dat Labour bij de ko mende verkiezingen geen meerderheid zal behalen. De conservatieven gelo ven zelfs, dat zg het in de komende verkiezingsstrijd gemakkelijk zullen hebben. Er is namelijk geen werkloos heid in Engeland, de woningbouw vordert goed en al is het leven duur, men verwacht, dat in April a.s. een belastingverlaging de rest zal doen om de conservatieven aan een verkie zingsoverwinning te helpen. Dat willen de Labourmensen ver hinderen en daarom maken ze zich grote zorgen. Zij zullen met een sociaal-econo misch program moeten komen, dat tot het Engelse volk spreekt en als ze het daarover niet eens kunnen wor den. dan zouden de conservatieven wel eens gelijk kunnen krijgen met 'hun optimisme!! We helpt Clement Attlee aan een verkiezingsprogram? Bij een grote ontploffing Sn de Stalin- Varos-fabrieken in Hongarije reiden in het begin van deze maand viifue arbei ders om het leven zijn ge*«rr>en aldus bericht, die uit Boedapest zijn ontvan gen in Weense vakbondskringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5